Élet és Tudomány - OTKA cikkpályázat, sorozat  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
106619
típus PUB-I
Vezető kutató Gózon Ákos
magyar cím Élet és Tudomány - OTKA cikkpályázat, sorozat
Angol cím Life and Science - OTKA tender for researchers, series
magyar kulcsszavak kutatás, tudomány, ismeretterjesztés
angol kulcsszavak research, science, dissemination of knowledge
megadott besorolás
Szerves-, biomolekuláris- és gyógyszerkémia (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)40 %
Ortelius tudományág: Szerves kémia
Biofizika (pl. transzport-mechanizmusok, bioenergetika, fluoreszcencia) (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)40 %
Ortelius tudományág: Biofizika
Természetföldrajz (Komplex Környezettudományi Kollégium)20 %
Ortelius tudományág: Földrajz
zsűri Publikációs bizottság
Kutatóhely Tudományos Ismeretterjesztő Társulat
projekt kezdete 2012-07-01
projekt vége 2013-07-31
aktuális összeg (MFt) 1.200
FTE (kutatóév egyenérték) 0.25
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az Élet és Tudomány - OTKA cikkismertető pályázat célja, hogy az OTKA által támogatásban részesített kutatók (bármely kategóriában OTKA nyilvántartási számmal rendelkezők) alapkutatásait megismertesse a szélesebb nyilvánossággal, az Élet és Tudomány ismeretterjesztő hetilap hasábjain. A kutatók számára cikkismertető pályázati felhívást teszünk közzé, arra kérve őket, hogy pályázzanak kutatásaikról szóló, a lap átlagos terjedelmének és hangvételének megfelelő írással, melyben saját eredményeiket közérthetően fogalmazzák meg. A pályázati felhívásra beérkező pályamunkákat egy, az OTKA Iroda és a lap kiadója, a TIT által közösen felkért szakmai zsűri bírálja el, s a díjazottakat a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében hirdetjük ki és ismerjük el ünnepélyes díjkiosztón. Az elbírálásnál ismeretterjesztő szakmai szempontokat helyezünk elsősorban előtérbe, a kutatás tudományos értékét ugyanis (mivel az OTKA már támogatta) adottnak vesszük. Kiemelt bírálati szempontjaink: a kutatás újszerűségének bemutatása a széles közönségnek; ismeretterjesztő stílus, nyelvezet; szerkezeti felépítés; a cikk illusztrációs anyaga. A pályázatra beérkezett írásokat a lap folytatásos sorozat keretében, több hónapon keresztül folyamatosan megjelenteti, szerkesztett formában, OTKA logóval és a kutatás nyilvántartási számával megjelölve. Az OTKÁ-t mint támogatót az Élet és Tudomány az impresszumában is feltünteti.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az Élet és Tudomány - OTKA cikkismertető pályázat alapkérdése, hogy miként lehet az OTKA által már támogatott, tehát tudományos értelemben a legkiválóbbak közé sorolt alapkutatásokat a nagyközönség számára is érthető, figyelemfelkeltő módon közzétenni, népszerűsíteni.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az Élet és Tudomány - OTKA cikkismertető pályázat jelentősége több rétű:
- Immár hagyományos, sok éve futó pályázati forma, amelyben együttműködik a hazai tudományfinanszírozás alapintézménye és a hazai ismeretterjesztő sajtó egyik legrégebbi és legolvasottabb képviselője, a tudománykommunikáció fejlesztése céljából.
- Lehetővé teszi, hogy az OTKA által már kiemelt alapkutatások széles körben ismertté váljanak, így az adófizetők számára tájékoztatást ad a tudományfinanszírozásra fordított összegek sorsáról.
- Bevonja az ismeretterjesztő szerzők körébe az OTKA által támogatott kutatókat, így a tudománynépszerűsítés szakmai (szerzői, szakértői) bázisát szélesíti.
- Sorozat formában rendszeres és speciális, kiemelt megjelenést biztosít az alapkutatásoknak a hazai nyomtatott sajtóban. Ez azért fontos, mert az alapkutatások -- jellegüknél fogva -- általában kevesebb "hír"-rel szolgálnak, mint az alkalmazott vagy technológiai kutatások, így a sajtóba való bekerülésük általában nehezebb, mert az újságírók, szerkesztők nehezebben ismerik fel a kutatásban rejlő hírértéket. A pályázati forma azonban jó figyelemfelkeltő eszköz az alapkutatások iránti érdeklődés felkeltésére.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az Élet és Tudomány - OTKA cikkismertető pályázat célja, hogy az OTKA által támogatásban részesített kutatók (bármely kategóriában OTKA nyilvántartási számmal rendelkezők) alapkutatásait megismertesse a szélesebb nyilvánossággal, az Élet és Tudomány ismeretterjesztő hetilap hasábjain. A kutatók számára cikkismertető pályázati felhívást teszünk közzé, arra kérve őket, hogy pályázzanak kutatásaikról szóló, a lap átlagos terjedelmének és hangvételének megfelelő írással, melyben saját eredményeiket közérthetően fogalmazzák meg. A díjazottakat a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében hirdetjük ki és ismerjük el ünnepélyes díjkiosztón, amely hagyományosan a tudományünnep hivatalos programjában szereplő rendezvény. A pályázatra beérkezett írásokat a lap folytatásos sorozat keretében, több hónapon keresztül folyamatosan megjelenteti, szerkesztett formában.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The aim of the OTKA-ÉT tender is to introduce those basic and experimental reserch projects to the wider public which were approved and co-financed by OTKA. The articles written by the researchers will be published in Élet és Tudomány, the only weekly science magazine in Hungary. The call for applications will be announced in Élet és Tudomány and the applications will be reviewed by senior science writers and leading OTKA experts. The winners will be announced in November 2012, the award ceremony will be a part of the so called Science Fest in Hungary. All the articles will be published in Élet és Tudomány.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The most important role of the OTKA-ÉT tender is to introduce the special experimental and basic research projects to the public in an understandable and popular way.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The OTKA-ÉT tender has been a well known way of science communication in Hungary for many years. It is an example for the cooperation between a national scientific institution and the scientific media. It makes the best projects in the field of basic science well known for the public. It improves awareness for scientific results in the public. It assures the presence for basic science in the printed media for a longer period.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The aim of the OTKA-ÉT tender is to introduce those basic and experimental reserch projects to the wider public which were approved and co-financed by OTKA. The articles written by the researchers will be published in Élet és Tudomány, the only weekly science magazine in Hungary. The winners will be announced in November 2012, the award ceremony will be a part of the so called Science Fest in Hungary. All the articles will be published in Élet és Tudomány.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Az OTKA támogatásával megvalósult pályázatunk célja idén is a hagyományoknak megfelelően az volt, hogy az OTKA által támogatott kutatásokról szóló ismeretterjesztő cikkek írását ösztönözzük,s ezeknek az írásoknak pályázat formájában történő elbírálása, majd közzététele az Élet és Tudomány hetilapban magas színvonalon történhessen. A pályázatra minden korábbinál több, rekordszámú, összesen 90 értékelhető pályamunka érkezett. A pályázat eredményhirdetése idén is a Magyar Tudomány Hete rendezvénysorozat keretében, 2012. november végén volt az OTKA Irodán. A projekt időtartama: 2012. július – 2013. július volt. Az OTKA irodán rendezett ünnepélyes díjátadón a helyezettek a díjak átvétele mellett rövid prezentációban ismertették eddigi kutatásaikat, a cikkük megírásához vezető tudományos utat, további terveiket.
kutatási eredmények (angolul)
Élet és Tudomány (Life and Science) published a series on Hungarian basic research on the fields of Science and Humanities. The aim of our weekly science magazine is to introduce the main trends and up to date results, so this series served these aims very well. Planned dates were: - the traditional article-competition will be advertised: July 2012 - the deadline of the articles: the middle of October 2012 - the publication of the results: the end of November 2012 - the publication of the articles: betweeen Dezember 2012 and the second quarter of 2013. We managed to keep all these deadlines. With the aid of OTKA we could organize a scientific and science media 'championship': the OTKA-ÉT prize. The tradition of this prize goes back to ages. We invited OTKA-researchers to write popular scientific articles. We planned to publish app. 30 articles, all together more than 80 pages during one year: those articles, photos and illustrations that were sent to us by those researchers who applied for the Élet és Tudomány-OTKA prize for best popular science publication. The winners of the OTKA-ÉT prize were announced at OTKA Office in November 2012. This year more than 90 researchers applied which is the biggest number ever in the history of the prize. We would like to thank for the help of OTKA this way, too.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=106619
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Gózon Ákos: Az OTKA és az ÉT cikkpályázatának eredményhírdetése, 2012, Kiváncsiságtól vezéreltetve, Élet és Tudomány 49 1551-1551, 2012
Dombrádi Zsolt, Elekes Zoltán 1613-: Egzotikus atommagok vizsgálata, Kóbor valencianeutronok, Élet és Tudomány 51-52 szám 1612-1614, 2012
Góth Miklós, Dénes Judit, Korbonits Márta: Veleszületett agyalapimirigy-daganatok, Óriások birodalma, Élet és Tudomány 1 szám 19-20, 2013
Kiss Erika, Viskolcz Noémi: Nádasdy Ferenc országbíró egykori gyűjteményei, Tudatosan épített reprezentáció, Élet és Tudomány 2 szám 38-40, 2013
Oláh Judit: A rendezetlen fehérjék kettős élete, Egészségben és betegségben, Élet és Tudomány 4 szám 102-104, 2013
Rónai Zsolt: A cukorbetegség genetikai háttere, Oldalanként három betűhiba, Élet és Tudomány 5 szám 134-135, 2013
Bugár Gyöngyi: A befektetési kockázat mérése, A függőség modellezése, Élet és Tudomány 5 szám 137-139, 2013
Koczor Sándor: Hadbafogott zöldfátyolkák, Virágillatú természetes csalétek, Élet és Tudomány 5 szám 144-146, 2013
Korsós Zoltán: A Kelet-ázsiai szigetvilág állatvilága, óceán és kontinens határán, Élet és Tudomány 6 szám 166-168, 2013
Prohászka Péter: Bene és társai emlékeinek nyomában, Egy magyar vitéz, Élet és Tudomány 7 szám 202-204, 2013
Margittai Éva: Glikogénlebontás terelőúton, Az önemésztődés, Élet és Tudomány 7 szám 2018-2010, 2013
Labornapló, Berkenyéklombikból Ördögh Máté: Labornapló, Berkenyéklombikból, Élet és Tudomány 8 szám 240-242, 2013
A túltáplált sejttől a cukorbetegségig, Új terápiás célpontok Csalla Miklós: A túltáplált sejttől a cukorbetegségig, Új terápiás célpontok, Élet és Tudomány 8 szám 243-245, 2013
Baricza Eszter: Dohányzás és krónikus izületi gyulladás, T-sejtek és sejtések, Élet és Tudomány 9 szám 262-264, 2013
Maczák Ibolya: Magyarországi komplikációs hagyomány, Szóorzás, Élet és Tudomány 10 szám 294-296, 2013
Müller Tamás: Egy nemzetközi hibridhal története, Angolnaspermák vándorúton, Élet és Tudomány 13 szám 403-405, 2013
Gara Edit, Merkely Béla, Földes Gábor: Őssejtek és érrendszeri megbetegedések, Hogyan készítsünk ereket, Élet és Tudomány 15 szám 470-471, 2013
Kertész Krisztián, Piszter Gábor: Színes lepkeszárnyak, Nanoszerkezettől az alkalmazásig, Élet és Tudomány 16 szám 499-501, 2013
Ősi Attila: A mecseki dinoszauruszok világa, Csak lábnyomaikat ismerjük, Élet és Tudomány 18 szám 550-553, 2013
Kázmér Miklós, Székely Balázs: Kiemelt partok, Szárazra került halasmedence, Élet és Tudomány 19 szám 582-584, 2013
P. Szalay Emőke: Református egyházművészet, Múltunk kincsestára, Élet és Tudomány 20 szám 614-616, 2013
Keglevich György: Kémia környzetbarát módon, Munkára fogott mikrohullámok, Élet és Tudomány 22 szám 691-693, 2013
Antal Tamás: Szilágyi Dezső igazságügy-miniszter emlékére, Nevezhetetlen ambíciók feszítik, Élet és Tudomány 25.szám 777-779, 2013
Varga György: Szelek potyautasai, Ősi poviharok nyomában, Élet és Tudomány 26 szám 806-808, 2013
Kapuy Orsolya: Rendszerszemléletű döntések az élet-halál között, Minőség-ellenőrzés a sejtben, Élet és Tudomány 27. szám 838-840, 2013
Visy Csaba: Elektromosan vezető polimerek, Szintetikus fémek -fából vaskarika?, Élet és Tudomány 28 szám 883-885, 2013




vissza »