Karotinoidok, többszörösen telítetlen lipidek és PSI monomerek egymást felerősítő hatása hő- és fénystresszben  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
108551
típus PD
Vezető kutató Laczkó-Dobos Hajnalka
magyar cím Karotinoidok, többszörösen telítetlen lipidek és PSI monomerek egymást felerősítő hatása hő- és fénystresszben
Angol cím Synergetic effect of carotenoids , polyunsaturated lipids and PSI monomerization in temperature and light stress responses
magyar kulcsszavak fotoszintézis, cianobaktériumok, karotinoidok, lipidek, fénystressz, hőstressz, I.es fotokémiai rendszer
angol kulcsszavak photosynthesis, Cyanobacteria, carotenoids, lipids, temperature stress, light stress, Photosystem I
megadott besorolás
Sejtbiológia, molekuláris transzportmechanizmusok (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)70 %
Biofizika (pl. transzport-mechanizmusok, bioenergetika, fluoreszcencia) (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)20 %
Ortelius tudományág: Fiziológiai biofizika
Általános biokémia és anyagcsere (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)10 %
Ortelius tudományág: Növények biokémiája
zsűri Sejt- és Fejlődésbiológia
Kutatóhely Genetikai Intézet (HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont)
projekt kezdete 2014-04-01
projekt vége 2017-08-31
aktuális összeg (MFt) 24.447
FTE (kutatóév egyenérték) 2.54
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A karotinoidok konjugált kettőskötés-rendszerrel rendelkező, széleskörűen elterjedt pigmentek. A többszörösen telítetlen lipidek, a tilakoidmembránok alkotásában vesznek részt, ahová ágyazódnak be a PSI és PSII fotoszintetikus fehérje-komplexek. A karotinoidok, a lipidekkel és fehérje-komplexekkel együtt a kettős-lipidmembrán rétegben találhatók. Felvetődik a kérdés, hogyan tudnak együttműködni a karotinoidok, lipidek és PSI oligomerek, hogyan tudják a sejteket életben tartani különböző stresszhelyzetekben, mint alacsony- és magas hőmérséklet, valamint erős fényviszonyok között. A karotinoidok, lipidek egymást felerősítő hatásának molekuláris szintű megértése közelebb visz a membrán-alkotórészek közötti kapcsolat felderítéséhez. Jelen pályázatban, ezt a lipid-fehérje kölcsönhatást tanulmányozom, amely egy viszonylag új kutatási terület. A cianobaktériumok, mint a kloroplasztisz ősei, ideális modellszervezetek a stressz indukált és más sejtfolyamatok tanulmányozására. Egyszerű kísérleti rendszerek, mellyel bonyolult, molekulák közötti kapcsolatok tanulmányozhatók. Kísérleteimhez egy cianobakteriális mutáns rendszert hozok létre, amely magába foglalja a Synechocystis sp. PCC6803 törzs karotinoid-, többszörösen telítlen lipid- és PSI oligomer-hiányos mutánsait. Egyenként, a karotinoidok és telítetlen lipidek, fotoszintézisben játszott védő szerepét elég részletesen tanulmányozták, azonban ezen molekulák együttes hatását kevésbé. Éppen ezért választottam pályázatom fő céljául, ezen molekulák közötti kölcsönhatásnak a tanulmányozását. Kutatásaim felderíthetik e lipid-fehérje kölcsönhatásoknak a fotoszintézis folyamataiban, valamint a stressztűrésben játszott szerepét.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Jelen pályázatban a karotinoidok, többszörösen telítetlen lipidek és a PSI oligomerek egymást felerősítő hatását tanulmányozom, különböző stresszekkel szembeni védelemben. A stresszek közül az alacsony-és magas hőmérsékleti stresszt, valamint erős fény indukált fotoinhibiciót választottam ki. Külön-külön, mind a karotinoidok, mind a lipid-telítetlenség fotoszintézisben játszott védő szerepét tanulmányozták, azonban e molekulák egymást szabályozó és erősítő hatása kevésbé ismert. Pályázatom fő célja ezen molekulák együttes hatásainak tanulmányozása. Korábban kimutatták, hogy alacsony hőmérsékleten, a cianobaktériumoknak szükségük van a többszörösen telítetlen lipidekre, a membrán mikroviszkozitásának megőrzésében, valamint az alacsony hőmérsékleti fotoinhibició helyreállításában. Szintén ismert, hogy a karotinoidoknak szerepük van a PSII fehérjék szintézisében és valószínűleg részt vehetnek a PSI trimerek kialakításában. A pályázat legfontosabb célkitűzéseit a következőképpen csoportosíthatom: 1, Karotinoid-, többszörösen telítetlen lipid- és PSI trimer-hiányos mutánsok létrehozása. 2, A mutáns sejtek karotinoid- és lipidtartalom változásainak vizsgálata. 3, A mutánsok fotoszintetikus paramétereinek jellemzése. 4, Karotinoidok és többszörösen telítlen lipidek egymást felerősítő hatásának tanulmányozása fotoinhibició során. 5, A fotoszintetikus komplexek oligomerizáció változásának követése. 6, Hőmérséklet- és fénystressz indukált szerkezeti vizsgálatok.
A karotinoidok és többszörösen telítetlen lipidek egymást felerősítő hatásának megértése megértetné velünk, ezen membránalkotó komponensek molekuláris szintű kölcsönhatásait, szerepüket a stressz kivédésében.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az utóbbi évtizedekben igen részletesen tanulmányozták a fehérje molekulák szerepét a fotoszintézisben. A lipid-fehérje kölcsönhatások tanulmányozása, amely a pályázat célja is, egy viszonylag új kutatási területnek számít. Igen fontos megértenünk, annak a molekuláris hátterét, hogy ezek a karotinoid- és lipidmolekulák, hogyan tudnak a fehérjékkel közreműködve, részt venni a fotoszintetikus folyamatok szabályozásában, illetve a fotoszintetikus apparátus felépítésében. Kísérleteim segítségével megérthetjük a karotinoidok, többszörösen telítetlen lipidek, valamint PSI oligomerek egymást erősítő szerepét a stresszfolyamatok kivédésében. Napjainkban a stresszfolyamatok felerősödését figyelhetjük meg. Ilyen a magas-, vagy alacsony hőmérsékleti stressz, valamint az erős fény hatására jelentkező fénystressz, vagy fotoinhibició. A fotoszintézishez fényre van szükség, de ugyanakkor a fény károsíthatja is a szervezeteket. A fénystresszel szemben, a fotoszintetikus apparátus legérzékenyebb része a PSII. Fotoinhibició során lecsökken a fotoszintetikus aktivitás, a folyamat halálhoz is vezethet. Kísérleteim segítségével tanulmányozzuk a fotoinhibició molekuláris alapjait, és megválaszolhatják, hogy a természet miért hozta létre ezeket a karotinoid- és lipidmolekulákat, a fotoszintetikus membránokban.
A fotoszintetizáló szervezetek által elnyelt energia a fotoszintézis révén kémia energiává alakul, ugyanakkor az elnyelt fény káros reaktív oxigén gyökök képződését is beindíthatja. Ezért érdemes tanulmányozni, hogy a természetben jelen lévő karotinoid- és lipidmolekulák, milyen mechanizmus keretében oldják meg ezen stresszfaktorok kivédését. Mivel egész életünk a fotoszintézis folyamatától függ, ezért fontos megismernünk ezen folyamatok részleteit. A stresszfolyamatok elleni védelem mechanizmusainak megértése révén elkerülhetünk akár ökológiai katasztrófákat. A fotoszintézis szabályozásának megértése segítségével növelhető az élelmiszer- és energiatermelés. A cianobaktériumok kifejlesztették természetes védő stratégiájukat a stressztényezőkkel szemben, ha ezeket részleteiben megértjük, akkor ismereteinket más területen is tudjuk hasznosítani. Ilyen terület lehet például a napenergia effektívebb hasznosítása.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A karotinoidok narancs- és sárga színű, széles körben elterjedt pigmentek. A többszörösen telítetlen lipidek jelen vannak a fotoszintetizáló szervezetben is, a membránok szerkezet-kialakításában és a bennük lejátszódó folyamatokban vesznek részt. A fotoszintetizáló apparátus a fotoszintetikus membránokban beágyazódva található, és feladatuk az oxigénfejlesztés, valamint az energia termelése. A karotinoidok részt vesznek a membrán szerkezetének kialakításában, és szoros kölcsönhatásban vannak a lipidekkel és a fotoszintetizáló apparátus fehérjéivel. A cianobaktériumok egyszerű felépítésűek, kiváló modellszervezetek a fotoszintézis tanulmányozásához. Minden szervezetnek meg kell küzdenie az őt érő stressztényezők hatásaival. Ilyen stressz lehet az alacsony- és magas hőmérséklet, erős fény által kiváltott stressz.
A projekt célja arra irányul, hogy felderítsük a karotinoidok, telítetlen lipidek, valamint a fehérje-komplexek együttes szerepét a stresszekkel szembeni védelemben.
Kísérleteimhez genetikailag módosított cianobaktériumok törzseket használok. Ilyen típusú lipid-fehérje kölcsönhatás vizsgálatok viszonylag új tudományterülethez tartoznak. A fotoszintetikus folyamatok működését, valamint a szerkezeti változások nyomon követését, változatos módszerek segítségével szándékozom vizsgálni (ilyen az oxigénfejlődés-, fluoreszcencia-mérések, kromatográfiás-, fehérjeanalízis technikák). Eredményeim segítségével megérhetjük, hogy a karotinoidok, többszörösen telítetlen lipidek, egymás hatását felerősítve, hogyan vesznek részt a stressz kivédésében.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Carotenoids are widespread and hydrophobic pigments. Polyunsaturated lipids are constituents of cyanobacterial and plant thylakoid membranes, where the photosynthetic complexes (PSII, PSI) are located. Carotenoids are localized in the lipid bilayer together with lipids and protein complexes.
We address the question how the carotenoids, lipids and oligomers of PSI can interact with each other and help the cells to survive in various stress conditions, low, high temperatures and high light exposure. Elucidation and detailed understanding of synergetic effect of carotenoids, lipids may provide a closer look at the interaction of these membrane components, which can play a crucial role in protection of photosynthetic machinery against oxidative stresses. I am to study these lipid-protein interactions, which would be a rather new research field. Cyanobacteria, are ideal model organisms to study stress-affecting photosynthetic and other cellular processes. Cyanobacteria are easier model systems to study complex interactions among various type of molecules, then a more complicated higher plant. I am to establish a cyanobacterial mutant system which involves carotenoid-, polyunsaturated fatty acid- and PSI trimer-deficient mutations of Synechocystis sp. PCC6803 cells. Independently, protective role of carotenoids and lipid unsaturation in photosynthesis are well studied, however coregulatory effect of these molecules has not been elucidated. That is why my main aim is to investigate this coregulation. My studies will give important clues about the role of lipid-protein interactions in photosynthesis processes, especially in stress tolerance.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

In this project I am going to investigate the synergic role of carotenoids, polyunsaturated lipids and PSI monomerization at various stress conditions, such as low- and high-temperature stresses, and high-light induced photoinhibition. Independently, both the protective role of carotenoids and lipid unsaturation in photosynthesis are well studied, however coregulatory effect of these molecules has not been elucidated. My main aim is to investigate this coregulatory mechanism.
Earlier it has been demonstrated that for cyanobacterial cells unsaturated lipids are necessary mainly at low temperatures, for maintenance of the membrane microviscosity and the recovery from low-temperature photoinhibition. Previously it was demonstrated that carotenoids are important for the efficient synthesis and accumulation of PSII proteins, and they may participate in PSI trimer formation.
My main aims are as follows: 1, Generation of two mutants lacking carotenoids, polyunsaturated lipids and PSI trimer in the same time. 2, I am to analyze changes in carotenoid and lipid contents 3, Characterization of the photosynthetic parameters of mutant cells. 4, I am to study the synergetic effect of carotenoids and polyunsaturated lipids in photoinhibitory processes. 5, Investigating specific alterations of main photosynthetic complexes. 6,Structural studies of mutant cells, influenced by the light- and temperature stress factor.
Elucidation of synergetic interaction of carotenoids with unsaturated lipids, can provide a closer look at the interaction of these membrane components on molecular level ,which can play a crucial role in protection against oxidative stresses.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

During the last decades intensive studies were carried out on the role of proteins in photosynthesis, our research on lipid-protein interactions is a quite new research topic. It is important to understand the mechanism how carotenoids and lipids, small hydrophobic molecules can interact with proteins, and how they can regulate photosynthetic processes, assembly of photosynthetic machinery. My experiments will let us understand the synergetic effect of carotenoids, polyunsaturated lipids and PSI oligomers in a protective mechanism against stress conditions.
In our days the global environmental changes are inducing a lot of stress factors, like high or low temperature, high light. Photosynthesis requires sunlight, however, paradoxically, exposure of sunlight damages photosynthetic machinery, primarily at photosystem II (PSII), and leads to photoinhibition.This results in a decrease in growth and productivity, on the other hand it increases mortality. My results will give answers why the nature developed carotenoid molecules together with polyunsaturated lipids in photosynthetic membranes.
Absorbed light energy is converted and by this energy several biochemical substances are formed. The exposure of light energy generate reactive oxygen species, which can cause damage to living organisms.
Studying the role of carotenoids and lipids in natural photoprotective mechanisms it can help us to find ways to adapt these processes for the benefit of humanity.
Because our existence, depends on photosynthesis, it is essential to understand photosynthetic mechanism in details. By understanding protective mechanisms, we can avoid environmental or ecological disasters. Understanding the natural process, which has been developed by Cyanobacteria and plants during several billion of years, it also allows us to use the basic chemistry and physics of photosynthesis for other purposes, such as solar energy conversion and the development of medicines and drugs.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Carotenoids are widespread pigments. Polyunsaturated lipids are membrane constituents. The main components of photosynthetic apparatus reside in photosynthetic membranes and produce the oxygen and sugar what we are consuming. Carotenoids can be located in the membranes, as well. They interact with lipids and various proteins of photosynthetic apparatus.
Cyanobacteria are good model systems to investigate the mechanism of photosynthesis. All organisms have to cope with different stress factors low and high temperatures. High light is also a stress factor for photosynthetic organisms.
My aim is to study how these carotenoids, polyunsaturated lipids, protein complexes symmetrically support protection against to these stress conditions. I will use genetically modified cyanobacterial strains to investigate that how these substances can affect photosynthetic machinery and also what is the consequence of their absence in stress conditions. This lipid-protein interactions what I am going to study would be a rather new research field. I intend to use various methods to monitor the functions of photosynthetic apparatus and the structural changes. I am going to measure the oxygen-evolving activity of the cells and perform fluorescence measurements to monitor the photosynthetic activity of the cells. I am to use chromatographic methods to separate photosynthetic complexes. I am also planning to investigate the synthesis and degradation of protein complexes.
My studies will give important information about the synergetic role of carotenoids, lipids, photosynthetic complexes in photosynthesis, mainly in stress tolerance.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Pályázatomban egy viszonylag új kutatási terület, a lipid-fehérje kölcsönhatások szerepének megértését a fotoszintetikus membránokban tűztem ki célomul. Kísérleti eredményeim megítélésem szerint jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy megértsük ennek a kölcsönhatásnak a molekuláris szintű alapjait. Sikerült létrehozni olyan cianobakteriális mutánsokat, melyek együttesen is tartalmazzák a karotinoidok, többszörösen telítetlen lipidek valamint a PSI oligomerek mutációit. A karotenoid- és lipidtartalom jelentős változást mutatott a különböző cianobakteriális mutánsokban, amely utal ezen molekulák szoros kölcsönhatására. Hőmérséklet valamint fénystressz hatására jelentősen megváltoznak a fotoszintetikus funkciók. Azt tapasztaltam, hogy bizonyos esetekben a lipidek és karotinoidok hatásai összeadódnak, más esetben pedig felerősítik egymást, így tudják megvédeni a sejteket a különböző stresszekkel szemben. A szerkezetvizsgálati eredmények rámutatnak arra, hogy a telítetlen valamint egyszeresen telített lipidek, az ekinenon valamint a zeaxantin stabilizálják a PSI oligomereket. Úgy tűnik, hogy az oligomerizációban a karotenoid hatás erősebb, mint a lipid deszaturáció. Összegzésképpen elmondhatom, hogy pályázatom eredményei bizonyítják, hogy a lipidek, karotenoidok valamint a membránfehérjék finoman összehangolt jelenlétére van szükség, ahhoz, hogy a sejtek védekezni tudjanak a különböző stresszekkel szemben.
kutatási eredmények (angolul)
The major aim of this grant was to study lipid-protein interactions in photosynthetic membranes, which belongs to a rather new research field. The obtained results will bring closer to understand the molecular mechanism of this type of interaction. Generation of Synechocystis sp. PCC6803 mutants lacking xanthophlls, polyunsaturated lipids and PSI oligomers in the same time was successful. Xanthophyll and polyunsaturated lipid deficiency induces lipid remodeling and restructuring of carotenoid content, this highlights the cooperative effect of these molecules. Functional studies revealed that carotenoids and lipids have synergic effect in enhancing PSII stability and recovery from photoinhibition, especially at moderate low and moderate high temperatures. Detailed structural studies demonstrated that unsaturated lipids and xanthophylls act additively in stabilizing PSI trimers. Among xanthophylls echinenon and zeaxanthin play a crucial role, by modifying the PSI structure. It seems that carotenoids have much more pronounced effect in oligomerization of PSI than unsaturated lipids. In summary, the obtained results revealed that membrane dynamics, biochemical processes like remodeling of lipids and restructuring of carotenoids, are necessary to stabilize membrane structures. Both unsaturated lipids and xanthophylls are required for ensuring the structural and physiological basis of efficient stress protection.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=108551
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Zakar T, Laczko-Dobos H, Toth TN, Gombos Z: Carotenoids Assist in Cyanobacterial Photosystem II Assembly and Function, FRONT PLANT SCI 7: , 2016
Zakar Tomas, Laczko-Dobos Hajnalka, Toth N. Tunde, Gombos Zoltan: Carotenoids Assist in Cyanobacterial Photosystem II Assembly and Function, FRONTIERS IN PLANT SCIENCE, 2016
Zakar T, Herman E, Vajravel S, Kovacs L, Knoppova J, Komenda J, Domonkos I, Kis M, Gombos Z, Laczko-Dobos H: Lipid and carotenoid cooperation-driven adaptation to light and temperature stress in Synechocystis sp. PCC6803, BBA-BIOENERGETICS 1858: 337-350, 2017
Vajravel S, Kis M, Klodawska K, Laczko-Dobos H, Malec P, Kovacs L, Gombos Z, Toth TN: Zeaxanthin and echinenone modify the structure of photosystem I trimer in Synechocystis sp PCC 6803, BBA-BIOENERGETICS 1858: (7) 510-518, 2017
Zakar T, Kovacs L, Vajravel S, Herman E, Laczko-Dobos H, Gombos Z: Determination of PS I oligomerization in various cyanobacterial strains and mutants by non-invasive methods., közlésre elküldve, 2017
Petrova N, Todinova S, Laczko-Dobos H, Zakar T, Vajravel S, Taneva S, Gombos Z, Krumova S: Structural integrity of phycobilisomes in intact Synechocystis sp. PCC 6803 wild type and mutant cells evaluated by means of differential scanning calorimetry., közlésre elküldve, 2017
Klodawska K, Laczko-Dobos H, Kis M, Strzalka K, Szalontai B, Gombos Z, Malec P: PS I trimer is required to maintain lipid composition and dynamic properties of thylakoid membranes in cyanobacterium Synechocystis PCC6803., közlésre előkészítve, 2017





 

Projekt eseményei

 
2018-01-17 14:54:04
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Növénybiológiai Intézet (MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont), Új kutatóhely: Genetikai Intézet (MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont).




vissza »