magyar menekültek, 1956, migráció, hidegháború, nemzetközi szervezetek
angol kulcsszavak
Hungarian refugees, 1956, migration, cold war, international organizations
megadott besorolás
Történettudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)
100 %
Ortelius tudományág: Politikatörténet
zsűri
Publikációs bizottság
Kutatóhely
Történettudományi Intézet (HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont)
projekt kezdete
2014-01-01
projekt vége
2014-04-30
aktuális összeg (MFt)
0.300
FTE (kutatóév egyenérték)
0.07
állapot
lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára. Az 1956-os magyar forradalom szovjetek általi leverését követő menekülés során mintegy 200.000 magyar hagyta el szülőföldjét. A menekültek hatalmas többsége 1957 őszére nem csak eljutott új, választott hazájába, de jelentősen előre is haladt a beilleszkedés útján. A magyar közvélemény, de még a történész szakma előtt sem ismeretes az az irányító szerep, amelyet a genfi központú kormányzati és nem kormányzati szervezetek e hatalmas nemzetközi humanitárius akcióban játszottak. Munkájukat az 1956 novemberétől 1957 októberéig a Nemzetek Palotájában az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának vezetése alatt ülésező Koordinációs Bizottság és ennek szűkebb körű, operatív Albizottsága hangolta össze. Kötetünkben ennek a testületnek a jegyzőkönyveit adjuk közre magyar fordításban, amelyekből megismerhetővé válnak egy sokszereplős globális humanitárius vállalkozás munkás hétköznapjai. A dokumentumsorozat kiváló lehetőséget ad arra, hogy bepillantást nyerjünk a menekültügy és a nemzetközi humanitárius akciók egyetemes története szempontjából oly nagy jelentőségű 1956-os magyar menekültválság kezelésének műhelytitkaiba, technikai részleteibe. Nyomon követhetjük a nemzetközi menekültügyi rendszer különféle aktorainak tevékenységét, nyilvános állásfoglalásait és azok változását.
Mi a kutatás alapkérdése? Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek. Lásd a szinopszis.
Mi a kutatás jelentősége? Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának! Lásd a szinopszis.
A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára. Az 1956-os magyar forradalom szovjetek általi leverését követő menekülés során mintegy 200.000 magyar hagyta el szülőföldjét. A menekültek hatalmas többsége 1957 őszére nem csak eljutott új, választott hazájába, de jelentősen előre is haladt a beilleszkedés útján. A magyar közvélemény, de még a történész szakma előtt sem ismeretes az az irányító szerep, amelyet a genfi központú kormányzati és nem kormányzati szervezetek e hatalmas nemzetközi humanitárius akcióban játszottak. Munkájukat az 1956 novemberétől 1957 októberéig a Nemzetek Palotájában az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának vezetése alatt ülésező Koordinációs Bizottság és ennek szűkebb körű, operatív Albizottsága hangolta össze. Kötetünkben ennek a testületnek a jegyzőkönyveit adjuk közre magyar fordításban, amelyekből megismerhetővé válnak egy sokszereplős globális humanitárius vállalkozás munkás hétköznapjai. A dokumentumsorozat kiváló lehetőséget ad arra, hogy bepillantást nyerjünk a menekültügy és a nemzetközi humanitárius akciók egyetemes története szempontjából oly nagy jelentőségű 1956-os magyar menekültválság kezelésének műhelytitkaiba, technikai részleteibe. Nyomon követhetjük a nemzetközi menekültügyi rendszer különféle aktorainak tevékenységét, nyilvános állásfoglalásait és azok változását.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts Describe the major aims of the research for experts. Az 1956-os magyar forradalom szovjetek általi leverését követő menekülés során mintegy 200.000 magyar hagyta el szülőföldjét. A menekültek hatalmas többsége 1957 őszére nem csak eljutott új, választott hazájába, de jelentősen előre is haladt a beilleszkedés útján. A magyar közvélemény, de még a történész szakma előtt sem ismeretes az az irányító szerep, amelyet a genfi központú kormányzati és nem kormányzati szervezetek e hatalmas nemzetközi humanitárius akcióban játszottak. Munkájukat az 1956 novemberétől 1957 októberéig a Nemzetek Palotájában az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának vezetése alatt ülésező Koordinációs Bizottság és ennek szűkebb körű, operatív Albizottsága hangolta össze. Kötetünkben ennek a testületnek a jegyzőkönyveit adjuk közre magyar fordításban, amelyekből megismerhetővé válnak egy sokszereplős globális humanitárius vállalkozás munkás hétköznapjai. A dokumentumsorozat kiváló lehetőséget ad arra, hogy bepillantást nyerjünk a menekültügy és a nemzetközi humanitárius akciók egyetemes története szempontjából oly nagy jelentőségű 1956-os magyar menekültválság kezelésének műhelytitkaiba, technikai részleteibe. Nyomon követhetjük a nemzetközi menekültügyi rendszer különféle aktorainak tevékenységét, nyilvános állásfoglalásait és azok változását.
What is the major research question? Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments. Lásd a szinopszist.
What is the significance of the research? Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field. Lásd a szinopszist.
Summary and aims of the research for the public Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others. Az 1956-os magyar forradalom szovjetek általi leverését követő menekülés során mintegy 200.000 magyar hagyta el szülőföldjét. A menekültek hatalmas többsége 1957 őszére nem csak eljutott új, választott hazájába, de jelentősen előre is haladt a beilleszkedés útján. A magyar közvélemény, de még a történész szakma előtt sem ismeretes az az irányító szerep, amelyet a genfi központú kormányzati és nem kormányzati szervezetek e hatalmas nemzetközi humanitárius akcióban játszottak. Munkájukat az 1956 novemberétől 1957 októberéig a Nemzetek Palotájában az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának vezetése alatt ülésező Koordinációs Bizottság és ennek szűkebb körű, operatív Albizottsága hangolta össze. Kötetünkben ennek a testületnek a jegyzőkönyveit adjuk közre magyar fordításban, amelyekből megismerhetővé válnak egy sokszereplős globális humanitárius vállalkozás munkás hétköznapjai. A dokumentumsorozat kiváló lehetőséget ad arra, hogy bepillantást nyerjünk a menekültügy és a nemzetközi humanitárius akciók egyetemes története szempontjából oly nagy jelentőségű 1956-os magyar menekültválság kezelésének műhelytitkaiba, technikai részleteibe. Nyomon követhetjük a nemzetközi menekültügyi rendszer különféle aktorainak tevékenységét, nyilvános állásfoglalásait és azok változását.
Zárójelentés
kutatási eredmények (magyarul)
A szerződésben vállalt publikáció megjelent.
Az előzetes lektori jelentésben szerepelt és az arra adott válaszban elfogadott javaslatokat beépítettem.
A dokumentumok fordításának alapos nyelvi lektorálása megtörtént.
A kiadvány az interneten mindenki számára szabadon hozzáférhető.
SZERKESZTŐI ELŐSZÓ (részlet)
Az 1956-os magyar forradalom szovjetek általi leverését követő menekülés során mintegy 200.000 magyar hagyta el szülőföldjét. A menekültek hatalmas többsége 1957 őszére nem csak eljutott új, választott hazájába, de jelentősen előre is haladt a beilleszkedés útján. Sokuk már munkát talált, az egyetemisták nagy része pedig új tanévet kezdhetett. 18 európai és 22 Európán kívüli ország fogadta be őket. A magyar közvélemény, de még a történész szakma előtt sem ismeretes az az irányító szerep, amelyet a genfi központú kormányzati és nem kormányzati szervezetek e hatalmas nemzetközi humanitárius akcióban játszottak. Munkájukat az 1956 novemberétől 1957 októberéig a Nemzetek Palotájában az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának vezetése alatt ülésező Koordinációs Bizottság és ennek szűkebb körű, operatív Albizottsága hangolta össze. Kötetünkben ennek a testületnek a jegyzőkönyveit adjuk közre magyar fordításban, amelyekből megismerhetővé válnak egy sokszereplős globális humanitárius vállalkozás munkás hétköznapjai.
kutatási eredmények (angolul)
A szerződésben vállalt publikáció megjelent.
Az előzetes lektori jelentésben szerepelt és az arra adott válaszban elfogadott javaslatokat beépítettem.
A dokumentumok fordításának alapos nyelvi lektorálása megtörtént.
A kiadvány az interneten mindenki számára szabadon hozzáférhető.
SZERKESZTŐI ELŐSZÓ (részlet)
Az 1956-os magyar forradalom szovjetek általi leverését követő menekülés során mintegy 200.000 magyar hagyta el szülőföldjét. A menekültek hatalmas többsége 1957 őszére nem csak eljutott új, választott hazájába, de jelentősen előre is haladt a beilleszkedés útján. Sokuk már munkát talált, az egyetemisták nagy része pedig új tanévet kezdhetett. 18 európai és 22 Európán kívüli ország fogadta be őket. A magyar közvélemény, de még a történész szakma előtt sem ismeretes az az irányító szerep, amelyet a genfi központú kormányzati és nem kormányzati szervezetek e hatalmas nemzetközi humanitárius akcióban játszottak. Munkájukat az 1956 novemberétől 1957 októberéig a Nemzetek Palotájában az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának vezetése alatt ülésező Koordinációs Bizottság és ennek szűkebb körű, operatív Albizottsága hangolta össze. Kötetünkben ennek a testületnek a jegyzőkönyveit adjuk közre magyar fordításban, amelyekből megismerhetővé válnak egy sokszereplős globális humanitárius vállalkozás munkás hétköznapjai.