Fajkészlet, magbank és növényi sajátságok szerepe a vegetációdinamikában  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
111807
típus PD
Vezető kutató Deák-Valkó Orsolya Emőke
magyar cím Fajkészlet, magbank és növényi sajátságok szerepe a vegetációdinamikában
Angol cím The role of species pool, seed banks and plant traits in grassland dynamics
magyar kulcsszavak szikes gyep; magbank; mikromozaikosság; gyeprekonstrukció; kolonizációs ablak; szukcessziós elméletek
angol kulcsszavak alkali grassland; seed bank; micro-environmental heterogeneity; grassland restoration; colonisation window; succession theories
megadott besorolás
Biodiverzitás, természetvédelmi biológia és genetika, inváziós biológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)70 %
Környezeti biológia, ökotoxikológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)30 %
Ortelius tudományág: Növény-ökológia
zsűri Ökológia és evolúció 1
Kutatóhely TTK Ökológiai Tanszék (Debreceni Egyetem)
projekt kezdete 2015-01-01
projekt vége 2018-02-28
aktuális összeg (MFt) 9.000
FTE (kutatóév egyenérték) 2.12
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A gyepek által képviselt biológiai sokféleség és ökoszisztéma funkciók megóvása és helyreállítása korunk természetvédelmének legsürgetőbb feladatai közé tartozik. A fajgazdag gyepek kezeléséhez és helyreállításához elengedhetetlen a biodiverzitást kialakító és fenntartó folyamatok értelmezése és magyarázata. Célunk a lokális fajkészlet és a magbank szerepének értékelése a gyepi biodiverzitás fenntartásában. Az európai szinten is kiemelkedő tájléptékű gyeprekonstrukciós programok a Hortobágyi Nemzeti Parkban egyedülálló lehetőséget jelentenek a sokféleséget alakító folyamatok értelmezésére. A szabad talajfelszíneken zajló rövid- és hosszú távú vegetációfejlődési folyamatokat vizsgáljuk nagy térbeli ismétlésszámban állandó kvadrátos és tér-idő helyettesítéses módszerrel. Értékeljük továbbá a környezeti tényezők (talajjellemzők, mikro-topográfia, táji környezet) szerepét a vegetációfejlődésben. A talajmagbank összetételét fúrásos minták üvegházban történő csíráztatásával vizsgáljuk. Eltérő diverzitású és vetőmagnormájú magkeverékek vetésének sikerességét a spontán szukcesszióval összevetve vizsgáljuk a gyomok visszaszorításában és a gyepekre jellemző kísérőfajok betelepülésében. A várható eredmények új perspektívát nyitnak a természetvédelem és az ökológiai gazdálkodás alkalmazási lehetőségeinek irányába, ami élénk hazai és nemzetközi érdeklődésre tart számot a kutatók, természetvédelmi szakemberek és gazdálkodók részéről.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Célunk a lokális fajkészlet és a magbank szerepének értékelése a gyepi biodiverzitás kialakításában és fenntartásában. A szabad talajfelszíneken zajló rövid- és hosszú távú vegetációfejlődési folyamatokat vizsgáljuk állandó kvadrátos és tér-idő helyettesítéses módszerrel.

Az alábbi kutatási témaköröket vizsgáljuk:

(i) Magbank szerepe a gyepregenerációban. A magbank regenerációban betöltött szerepe nő a propagulum-forrásoktól távolodva, így a propagulum-forrásoktól való távolság növekedésével nő a vegetáció és magbank hasonlósága.

(ii) Szaporodási sajátosságok szerepe a megtelepedésben. A szabad talajfelszínek kolonizációja megvalósulhat a magbankból, klonális terjedéssel, illetve a mageső révén. A klonálisan gyepalkotó fajok illetve a magesővel hatékonyan terjedő fajok nem képeznek tartós magbankot.

(iii) Irányított szukcesszió – A magdenzitás szerepe. A vegetációfejlődés kimenetelét nagyban befolyásolja a vetéssel bejuttatott magok mennyisége és fajösszetétele. A magasabb fűmagtartalmú keverékek gyomvisszaszorító képessége magasabb, mint a zömében kétszikűeket tartalmazó keverékeké.

(iv) Irányított szukcesszió – A magdiverzitás szerepe.

A magasabb diverzitású keverékek alkalmazása esetén gyorsabb a gyepesedés folyamata, mint a fajszegényebb keverékek esetében.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A természetes gyepek fajgazdagságának megőrzése az európai biodiverzitás megőrzési stratégia legfontosabb céljai közé tartozik. Az intenzív mezőgazdasági művelés Európa-szerte, így hazánkban is a gyepek fajgazdagságának és ökoszisztéma-funkcióinak drasztikus csökkenését eredményezte. A gyepi biodiverzitás fenntartásához és helyreállításához elengedhetetlen a biodiverzitást kialakító és fenntartó folyamatok értelmezése és magyarázata. Tudományos és gyakorlati szempontból egyaránt fontos, hogy a vegetációdinamikai elméleti kutatások eredményei összekapcsolhatók legyenek konkrét gyeprekonstrukciós beavatkozásokkal.

A gyepi biodiverzitást kialakító és fenntartó folyamatokat (fajkészlet, terjedési folyamatok és ökológiai stratégiák elemzése) komplex módon, igen magas térbeli ismétlésben vizsgáljuk. Kutatásunkban újonnan létrejött növényzetmentes talajfelszínek növényesedési folyamatainak vizsgálatával értékeljük a biodiverzitás megőrzése és a fenntartható tájhasználat szempontjából a vegetációdinamikai folyamatok szerepét.

Az európai szinten is kiemelkedő tájléptékű gyeprekonstrukciós programok a Hortobágyi Nemzeti Parkban egyedülálló lehetőséget jelentenek ezen folyamatok értelmezésére. A várható eredmények új perspektívát nyitnak a természetvédelem és az ökológiai gazdálkodás alkalmazási lehetőségeinek irányába, ami élénk hazai és nemzetközi érdeklődésre tart számot a kutatók, természetvédelmi szakemberek és gazdálkodók részéről. A vázolt feladatok az ökológiában és konzervációbiológiában a nemzetközi érdeklődés középpontjában állnak, ezért eredményeink a tudományterület rangos folyóirataiban is kiváló publikálási lehetőséggel bírnak.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A gyepek biológiai sokféleségének megóvása és helyreállítása korunk természetvédelmének legsürgetőbb feladatai közé tartozik. A természetes gyepek területe és fajgazdagsága az elmúlt évtizedekben Európa-szerte jelentős mértékben csökkent. A gyepek sokféleségének megóvásához ismernünk kell a gyepközösségek szerveződését kialakító folyamatokat, a fajok együttélését befolyásoló biológiai tulajdonságokat és környezeti feltételeket. Kutatásunkban újonnan létrejött növényzetmentes talajfelszínek növényesedését vizsgálva jobban megérthetjük a gyepi sokféleség szerveződését és kialakulását. Az emberi- vagy egyéb zavarás által létrejött szabad talajfelszínekre a spontán vegetációfejlődési folyamatok során települnek be a gyepekre jellemző fajok. A vegetációfejlődési folyamatok igen változatosak lehetnek; a betelepülő fajok sorrendjét egyrészt azok biológiai tulajdonságai, másrészt a környező tájban való előfordulásuk befolyásolja. Kutatásunkban a Hortobágyi Nemzeti Parkban helyreállított élőhelyek tanulmányozásával vizsgáljuk a gyepi sokféleséget helyreállító vegetációfejlődési folyamatokat. Eredményeink számos, természetvédelmi szempontból kiemelt kérdésre adhatnak választ: (1) Degradált területek helyreállítása során remélhetjük-e a vegetációból már eltűnt fajok visszatelepülését? (2) Gyomfajok és inváziós fajok esetében mennyi ideig kell számítanunk az talaj-magbankból történő visszatelepülésre? (3) Milyen természetvédelmi kezelésekkel gyorsítható a vegetációfejlődés folyamata? Kutatási programunk ezen kérdések megválaszolását, kísérleti úton való számszerűsítését célozza.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Sustaining and restoring grassland biodiversity and ecosystem services are high-priority tasks of nature conservation actions nowadays. To achieve conservation targets, evidence-based knowledge on the specific biological traits and abiotic factors sustaining grassland biodiversity is essential. We link ecological theories (seed banks vs spatial dispersal, initial floristic composition and colonisation window) with a practical approach. We evaluate the role of species pool and soil seed banks in sustaining biodiversity on open soil surfaces. We study succession on open surfaces as colonisation windows to evaluate short- and long-term grassland recovery. We also assess the role of environmental factors (soil parameters, micro-topography and landscape context) in regeneration dynamics. We provide a detailed analysis of the local species pool of surrounding vegetation (species list and abundance of species). Percentage cover of vascular plants is sampled in permanent plots in each colonisation window. Seed banks are analysed by the seedling emergence method in a greenhouse to estimate initial floristic composition. We also aim at to test the success of grassland recovery in terms of weed suppression and establishment of target species in sowing experiments by manipulating both the density and diversity of seed mixtures. Studying plant trait based mechanisms responsible for the ecosystem functions and services of grasslands helps us to face the increasing demands of biodiversity conservation and sustainable agriculture.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

We evaluate the role of species pool and soil seed banks in sustaining biodiversity in colonisation windows. We study succession on open surfaces (colonisation patches) to evaluate short- and long-term grassland recovery.

We test the following hypotheses:

(i) The role of seed banks in colonization dynamics. Seed banks have more of an effect on regeneration patterns with increasing distance from propagule sources. With increasing distance from propagule sources, the similarity of vegetation and seed banks increase.

(ii) Colonisation mediated by reproduction traits. Species can establish from soil seed bank, via clonal spread or seed rain in the colonisation patches. Species with good spatial seed dispersal or clonal spread ability are expected to lack persistent seed banks.

(iii) Directed succession – Effects of seed density. Regeneration patterns are significantly influenced by the species composition and density of seed input via seed sowing. Seed mixtures containing higher density of grass seeds are expected to be more effective in weed suppression than mixtures containing high density of forb seeds.

(iv) Directed succession – Effects of seed diversity. The application of high diversity seed mixture results in a faster grassland recovery than in case of low seed mixture diversity.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Conservation of grassland biodiversity is an urgent task nowadays. Grasslands are in decline and they contribute greatly to the biodiversity of Europe harbouring a very diverse flora and fauna at multiple scales. To achieve an effective conservation of grassland biodiversity it is essential to understand vital mechanisms and ecosystem functions. Testing theories of vegetation succession helps to identify the principal factors sustaining grassland biodiversity. We provide a complex analysis of reproductive plant traits and seed banks on newly created open soil surfaces in a multi-site study.

Landscape-scale grassland restoration actions in Hortobágy National Park offers us a unique study opportunity. Studying plant trait based mechanisms responsible for the ecosystem functions and services of grasslands helps us to face the increasing demands of both biodiversity conservation and sustainable agriculture.

Our complex study design with high number of independent spatial replicates enables us to set up a study with a high restoration ecological relevance. The proposal is in the mainstream of international ecological research; thus, expected results are highly welcome in high-quality international journals.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The extension and species richness of grasslands have been in constant decline in Europe in the past decades. Sustaining and restoring grassland biodiversity and ecosystem services are high-priority tasks for nature conservation actions nowadays. To achieve conservation targets, evidence-based knowledge on the specific biological traits and abiotic factors sustaining grassland biodiversity is essential. Our detailed analysis of vegetation development on newly created, open soil surfaces can contribute greatly to our knowledge explaining the mechanisms responsible for sustaining grassland biodiversity. The course of vegetation recovery can be very diverse depending on the environmental characteristics, the biological attributes of the species and their distribution in the surrounding landscape. We study the vegetation development following spontaneous succession and seed sowing in the Hortobágy National Park, Hungary. Our goal is to answer the following still open questions: (i) How effective is the spontaneous establishment of target grassland species on open surfaces? (ii) What kind of management and restoration techniques can accelerate the recovery of grasslands?





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A pályázat keretében a gyepek fajgazdagságát fenntartó tényezőket vizsgáltuk, különös tekintettel a magbank, fajkészlet és növényi jellegek kolonizációban betöltött szerepére voltunk kíváncsiak. A kutatás eredményei alapján összesen 25 közleményt jelentettünk meg, közülük 17 a szakma rangos impaktos folyóirataiban jelent meg. A kutatás legfontosabb eredményei a következők. Tájléptékű vizsgálatunkban a csatornák betemetését követő spontán szukcesszió sikerességét vizsgáltuk a kialakított szabad talajfelszíneken. Meghatároztuk, hogy a környezeti tényezők (mikro-topográfia, talaj paraméterek), valamint a táji környezet hogyan befolyásolja a gyepregeneráció folyamatát. Bizonyítottuk, hogy szikes tájakban a vonalas létesítményeken gyors a gyepesedés, és hogy a változatosabb mikro-domborzatú felszíneken diverzebb növényközösségek jönnek létre. Német kutatókkal közösen hazánkban elsőként teszteltük a kolonizációs ablakok alkalmazhatóságát a gyepi biodiverzitás növelésére. Ennek során fajszegény gyepekben foltokban eltávolítottuk a biomasszát, majd talajelőkészítést követően az általunk fejlesztett fajgazdag magkeverékeket vetettünk a kolonizációs ablakokba. Eredményeink alapján a módszer új perspektívát nyithat az elszegényedett fajkészletű gyepek biodiverzitásának helyreállítására, mivel a célfajok megtelepedése kiemelkedően sikeres és a gyomosodás mértéke elhanyagolható. A kialakított fajgazdag foltok pedig biodiverzitási gócpontként hozzájárulnak a célfajok további terjedéséhez.
kutatási eredmények (angolul)
The project focused on mechanisms sustaining grassland biodiversity, with a special focus on seed banks, species pool and plant traits in colonisation dynamics. The results of the project have been published in 25 papers, 17 of them in journals with impact factor. The most important results are the following. We studied succession on soil-filled former drainage channels as open soil surfaces for colonisation to evaluate the short- and long-term recovery of grassland biodiversity. We also assessed the role of environmental factors (soil parameters, micro-topography and landscape context) in regeneration dynamics. We found that alkali grasslands can recover quickly on these linear surfaces within six years and that fine-scale micro-topographic heterogeneity supports a higher diversity but lower cover of perennial grasses. We developed a regional high-diversity seed mixture and tested its applicability in increasing the diversity of species-poor restored grasslands in a Hungarian-German international project. We established colonization windows by biomass removal in restored grasslands, where a dense perennial grass cover had already developed. To improve biodiversity, we sowed high-diversity seed mixtures to the colonization windows. We demonstrated that colonisation windows can overcome both propagule and microsite limitation and can support grassland diversity without the threat of weed encroachment.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=111807
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Bátori Z, Erdős L, Kelemen A, Deák B, Valkó O, Gallé R, Bragina T M, Kiss P J, Kröel-Dulay Gy, Tölgyesi Cs: Diversity patterns in sandy forest-steppes: a comparative study from the western and central Palaearctic, BIODIVERS CONSERV In press: &, 2018
Valkó O, Kelemen A, Miglécz T, Török P, Deák B, Tóth K, Tóth JP, Tóthmérész B: Litter removal does not compensate detrimental fire effects on biodiversity in regularly burned semi-natural grasslands, SCI TOTAL ENVIRON 622-623: 783-789, 2018
Valkó O, Tóth K, Kelemen A, Miglécz T, Radócz S, Sonkoly J, Tóthmérész B, Török P, Deák B: Cultural heritage and biodiversity conservation – Plant introduction and practical restoration on ancient burial mounds, NAT CONSERV 24: 65-80, 2018
Godó L, Valkó O, Tóthmérész B, Török P, Kelemen A, Deák B: Scale-dependent effects of grazing on the species richness of alkaline and sand grasslands, TUEXENIA 37: 229-246, 2017
Kelemen A, Tóthmérész B, Valkó O, Miglécz T, Deák B, Török P: Old-field succession revisited - New aspects revealed by trait-based analyses of perennial-crop-mediated succession, ECOL EVOL 7: (7) 2432-2440, 2017
Sonkoly J, Deák B, Valkó O, Molnár VA, Tóthmérész B, Török P: Do large-seeded herbs have a small range size? The seed mass – distribution range trade-off hypothesis, ECOL EVOL &: &, 2017
Török P, Kelemen A, Valkó O, Miglécz T, Tóth K, Tóth E, Sonkoly J, Kiss R, Csecserits A, Rédei T, Deák B, Szűcs P, Varga N, Tóthmérész B: Succession in soil seed banks and its implications for restoration of calcareous sand grasslands, RESTOR ECOL &: &, 2017
Valkó O, Deák B, Török P, Kelemen A, Miglécz T, Tóthmérész B: Filling up the gaps - Passive restoration does work on linear landscape elements, ECOL ENG &: &, 2017
Valkó O, Deák B, Török P, Kelemen A, Miglécz T, Tóthmérész B: Filling up the gaps - Passive restoration does work on linear landscape elements, ECOL ENG 102: 501-508, 2017
Valkó O, Deák B, Török P, Kirmer A, Tischew S, Kelemen A, Tóth K, Miglécz T, Radócz Sz, Sonkoly J, Tóth E, Kiss R, Kapocsi I, Tóthmérész B: High-diversity sowing in establishment gaps: a promising new tool for enhancing grassland biodiversity, TUEXENIA 36: 359-378, 2016
Valkó O, Tóth K, Kelemen A, Miglécz T, Radócz S, Sonkoly J, Tóthmérész B, Török P, Deák B: Cultural heritage and biodiversity conservation – Plant introduction and practical restoration on ancient burial mounds, NAT CONSERV 24: 65-80, 2018
Valkó O, Deák B, Török P, Kelemen A, Miglécz T, Tóth K, Tóthmérész B: Abandonment of croplands: problem or chance for grassland restoration? Case studies from Hungary, ECOSYS HEALTH SUSTAIN 2: (2) , 2016
Valkó O, Deák B, Magura T, Török P, Kelemen A, Tóth K, Horváth R, Nagy D D, Debnár Z, Zsigrai G, Kapocsi I, Tóthmérész B: Supporting biodiversity by prescribed burning in grasslands - a multi-taxa approach, SCI TOTAL ENVIRON 572: 1377-1384, 2016
Valkó O, Kelemen A, Miglécz T, Török P, Deák B, Tóth K, Tóth JP, Tóthmérész B: Litter removal does not compensate detrimental fire effects on biodiversity in regularly burned semi-natural grasslands, SCI TOTAL ENVIRON 622-623: 783-789, 2018
Valkó O, Zmihorski M, Biurrun I, Loos J, Labadessa R, Venn S: Ecology and Conservation of Steppes and Semi-Natural Grasslands, HACQUETIA 15: 5-14, 2016
Lukács BA, Török P, Kelemen A, Várbíró G, Radócz Sz, Miglécz T, Tóthmérész B, Valkó O: Rainfall fluctuations and vegetation patterns in alkali grasslands – Self-organizing maps used to visualise vegetation dynamics, TUEXENIA 35: 381-397, 2015
Tälle M, Deák B, Poschlod P, Valkó O, Vesterberg L, Milberg P: Grazing vs. mowing: a meta-analysis of biodiversity benefits for grassland management, AGR ECOSYST ENVIRON 222: 200-212, 2016
Tóth K, Bogyó D, Valkó O: Endozoochorous seed dispersal potential of grey geese Anser spp. in Hortobagy National Park, Hungary, PLANT ECOL 217: (8) 1015-1024, 2016
Kiss R, Valkó O, Tóthmérész B, Török P: Seed Bank Research in Central-European Grasslands - An Overview, In: Murphy J. (szerk.) (szerk.) Seed bank research in Central-European grasslands - An overview. Hauppauge (NY): Nova Science Publishers, 2016. pp. 1-34. (Trends in Environmental Science)
Seed Banks: Types, Roles and Research, 2016
Deák B, Valkó O, Török P, Kelemen A, Miglécz T, Szabó Sz, Szabó G, Tóthmérész B: Micro-topographic heterogeneity increases plant diversity in old stages of restored grasslands, BASIC APPL ECOL 16: 291-299, 2015
Kelemen A, Tóthmérész B, Valkó O, Miglécz T, Deák B, Török P: Old-field succession revisited - New aspects revealed by trait-based analyses of perennial-crop-mediated succession, ECOL EVOL 7: (7) 2432-2440, 2017
Godó L, Valkó O, Tóthmérész B, Török P, Kelemen A, Deák B: Scale-dependent effects of grazing on the species richness of alkaline and sand grasslands, TUEXENIA 37: 229-246, 2017
Deák B, Valkó O, Török P, Tóthmérész B: Factors threatening grassland specialist plants - A multi-proxy study on the vegetation of isolated grasslands, BIOL CONSERV 204: 255-262, 2016
Bátori Z, Erdős L, Kelemen A, Deák B, Valkó O, Gallé R, Bragina T M, Kiss P J, Kröel-Dulay Gy, Tölgyesi Cs: Diversity patterns in sandy forest-steppes: a comparative study from the western and central Palaearctic, BIODIVERS CONSERV In press: &, 2018
Török P, Kelemen A, Valkó O, Miglécz T, Tóth K, Tóth E, Sonkoly J, Kiss R, Csecserits A, Rédei T, Deák B, Szűcs P, Varga N, Tóthmérész B: Succession in soil seed banks and its implications for restoration of calcareous sand grasslands, RESTOR ECOL &: &, 2017
Sonkoly J, Deák B, Valkó O, Molnár VA, Tóthmérész B, Török P: Do large-seeded herbs have a small range size? The seed mass – distribution range trade-off hypothesis, ECOL EVOL &: &, 2017
Kelemen A, Valkó O, Kröel-Dulay G, Deák B, Török P, Tóth K, Miglécz T, Tóthmérész B: The invasion of common milkweed (Asclepias syriaca) in sandy old-fields – Is it a threat to the native flora?, APP VEGE SCI 19: 218-224, 2016
Kelemen A, Török P, Valkó O, Deák B, Tóth K, Tóthmérész B: Both facilitation and limiting similarity shape the species coexistence in dry alkali grasslands, ECOL COMPLEX 21: 34-38, 2015
Valkó O, Tóth K, Deák B: Gyeprekonstrukció lecsapoló csatornák betemetésével a Hortobágyi Nemzeti Parkban, TERMÉSZETVÉDELMI KÖZLEMÉNYEK 21: 373-382, 2015
Török P, Tóth E, Tóth K, Valkó O, Deák B, Kelbert B, Bálint P, Radócz Sz, Kelemen A, Sonkoly J, Miglécz T, Matus G, Takács A, Molnár VA, Süveges K, Papp L, Papp L jr, Tóth Z, Baktay B, Málnási Csizmadia G, Oláh I, Peti E, Schellenberger J, Szalkovszki O, Kiss R, Tóthmérész B: New measurements of thousand-seed weights of species in the Pannonian Flora, ACTA BOT HUNG 58: (1-2) 187-198, 2016
Tóth Katalin, Bogyó Dávid, Tar János, Valkó Orsolya: A kis lilik (Anser erythropus L.) és közel rokon nagytestű lúdfajok magterjesztésben betöltött szerepe és élőhelyi preferenciája a Hortobágyi Nemzeti Parkban, KITAIBELIA 21: (1) 136-147, 2016
Deák B, Valkó O, Török P, Tischew S, Kirmer A, Kapocsi I, Radócz Sz, Miglécz T, Tóth K, Kelemen A, Stolle M, Tóthmérész B: Sokfajos magkeverékek magkeverékek szerepe telepített gyepek fajgazdagságnak növelésében – A Pro-SEED DBU projekt eredményei, In: Török P, Tóthmérész B (szerk.) (szerk.) Ökológiai szemléletű gyeptelepítés elmélete és gyakorlata. Budapest: Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet, 2015. pp. 111-120., 2015
Miglécz T, Donkó Á., Valkó O., Deák B, Török P, Kelemen A, Drexler D, Tóthmérész B: Szőlősorköz takarónövényzet létrehozására szolgáló magkeverékekkel kapcsolatos tapasztalatok, TERMÉSZETVÉDELMI KÖZLEMÉNYEK 21: 160-169, 2015
Kiss, R., Valkó, O., Tóthmérész, B., Török, P.: Seed bank research in Central-European grasslands - An overview., In: Murphy, J. (ed.): Seed Banks: Types, Roles and Research. Nova Science Publishers, 2016
Tóth, K., Bogyó, D., Tar, J., Valkó, O.: A kis lilik (Anser erythropus L.) és közel rokon nagytestű lúdfajok magterjesztésben betöltött szerepe és élőhelyi preferenciája a Hortobágyi Nemzeti Parkban, Kitaibelia 21 (1): 136-147., 2016
Valkó, O., Deák, B., Török, P., Kelemen, A., Miglécz, T., Tóth, K., Tóthmérész, B.: Abandonment of croplands: problem or chance for grassland restoration? Case studies from Hungary., Ecosystem Health and Sustainability 2(2): e01208., 2016
Török, P., Tóth, E., Tóth, K., Valkó, O., Deák, B., Kelbert, B., Bálint, P., Radócz, Sz., Kelemen, A., Sonkoly, J., Miglécz, T., Matus, G., Takács, A., Molnár, V.A., Süveges, K., Papp, L., Papp, L. jr., Tóth, Z., Baktay, B., Málnási Csizmadia, G., Oláh, I., Peti, E., Schellenberger, J., Szalkovszki, O., Kiss, R., Tóthmérész, B.: New measurements of thousand-seed weights of species in the Pannonian Flora, Acta Botanica Hungarica 58(1-2): 187-198., 2016
Valkó, O., Zmihorski, M., Biurrun, I., Loos, J., Labadessa, R., Venn, S.: Ecology and conservation of steppes and semi-natural grasslands, Hacquetia 15: 5-14., 2016
Kelemen, A., Valkó, O., Kröel-Dulay, Gy., Deák, B., Török, P., Tóth, K., Miglécz, T., Tóthmérész, B.: The invasion of common milkweed (Asclepias syriaca) in sandy old-fields – Is it a threat to the native flora?, Applied Vegetation Science 19: 218-224., 2016
Tóth K., Bogyó D., Valkó O.: Endozoochorous seed dispersal potential of the endangered Lesser White-fronted Goose., Plant Ecology 217 (8): 1015-1024., 2016
Valkó O., Deák B., Török P., Kirmer A., Tishew S., Kelemen A., Tóth K., Miglécz T., Radócz Sz., Sonkoly J., Tóth E., Kiss R., Kapocsi I., Tóthmérész B.: High-diversity sowing in establishment gaps: a promising new tool for enhancing grassland biodiversity, Tuexenia 36: 359-378., 2016
Valkó O., Deák B., Magura T., Török P., Kelemen A., Tóth K., Horváth R., Nagy D.D., Debnár Zs., Zsigrai Gy., Kapocsi I., Tóthmérész B.: Supporting biodiversity by prescribed burning in grasslands – a multi-taxa approach., Science of the Total Environment 572: 1377-1384., 2016
Deák B, Valkó O, Török P, Kelemen A, Miglécz T, Szabó Sz, Szabó G, Tóthmérész B: Micro-topographic heterogeneity increases plant diversity in old stages of restored grasslands, BASIC APPL ECOL 16: 291-299, 2015
Deák B, Valkó O, Török P, Tischew S, Kirmer A, Kapocsi I, Radócz Sz, Miglécz T, Tóth K, Kelemen A, Stolle M, Tóthmérész B: Sokfajos magkeverékek magkeverékek szerepe telepített gyepek fajgazdagságnak növelésében – A Pro-SEED DBU projekt eredményei, In: Török P, Tóthmérész B (szerk.) (szerk.) Ökológiai szemléletű gyeptelepítés elmélete és gyakorlata. Budapest: Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet, 2015. pp. 111-120., 2015
Kelemen A, Török P, Valkó O, Deák B, Tóth K, Tóthmérész B: Both facilitation and limiting similarity shape the species coexistence in dry alkali grasslands, ECOL COMPLEX 21: 34-38, 2015
Lukács BA, Török P, Kelemen A, Várbíró G, Radócz Sz, Miglécz T, Tóthmérész B, Valkó O: Rainfall fluctuations and vegetation patterns in alkali grasslands – Self-organizing maps used to visualise vegetation dynamics, TUEXENIA 35: 381-397, 2015
Miglécz T, Donkó Á., Valkó O., Deák B, Török P, Kelemen A, Drexler D, Tóthmérész B: Szőlősorköz takarónövényzet létrehozására szolgáló magkeverékekkel kapcsolatos tapasztalatok, TERMÉSZETVÉDELMI KÖZLEMÉNYEK 21: 160-169, 2015
Miglécz T, Valkó O, Török P, Deák B, Kelemen A, Donkó Á, Drexler D, Tóthmérész B: Establishment of three cover crop mixtures in vineyards, SCI HORTIC-AMSTERDAM 196: &, 2015
Török P, Tóth E, Tóth K, Valkó O, Deák B, Kelbert B, Bálint P, Radócz Sz, Kelemen A, Sonkoly J, Miglécz T, Matus G, Takács A, Molnár VA, Süveges K, Papp L, Papp L jr, Tóth Z, Baktay B, Málnási Csizmadia G, Oláh I, Peti E, Schellenberger J, Szalkovszki O, Kiss R, Tóthmérész B: New measurements of thousand-seed weights of species in the Pannonian Flora, ACTA BOT HUNG &: &, 2015
Valkó O, Tóth K, Deák B: Gyeprekonstrukció lecsapoló csatornák betemetésével a Hortobágyi Nemzeti Parkban, TERMÉSZETVÉDELMI KÖZLEMÉNYEK 21: 373-382, 2015




vissza »