A mitokondriális metabolizmus kulcsenzimjeihez kapcsolódó reaktív oxigén származék termelés normál és patológiás körülmények között  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
112230
típus K
Vezető kutató Ádám Veronika
magyar cím A mitokondriális metabolizmus kulcsenzimjeihez kapcsolódó reaktív oxigén származék termelés normál és patológiás körülmények között
Angol cím Production of reactive oxygen species by key enzymes in mitochondrial metabolism under normal and pathological conditions
magyar kulcsszavak reaktív oxigén származékok, mitokondrium, glicerofoszfát dehidrogenáz, alfa-ketoglutarát dehidrogenáz, szukcinát dehidrogenáz, idegrendszer
angol kulcsszavak reactive oxygen species, mitochondria, glycerophosphate dehydrogenase, alpha-ketoglutarate dehydrogenase, succinate dehydrogenase, brain
megadott besorolás
Neurokémia és neurofarmakológia (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)40 %
Általános biokémia és anyagcsere (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)40 %
Ortelius tudományág: Metabolizmus
Anyagcsere (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)20 %
Ortelius tudományág: Metabolizmus
zsűri Idegtudományok
Kutatóhely Neurobiokémiai Kutatócsoport (HUN-REN Támogatott Kutatócsoportok Irodája)
résztvevők Ambrus Attila
Báthori Kristóf
Csabán Dóra
Dóczi Judit
Horváth Mátyás
Illés Anett
Komáry Zsófia
Komlódi Tímea
Mászi Anikó Júlia
Mizsei Réka
Nagy Ádám Miklós
Nagy Bálint
Ozohanics Oliver
Törőcsik Beáta
Tretter László
projekt kezdete 2015-01-01
projekt vége 2018-12-31
aktuális összeg (MFt) 36.000
FTE (kutatóév egyenérték) 12.13
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A mitokondrium működés során keletkező Reaktív Oxigén Származékok (ROS) szerepet játszanak a központi idegrendszeri betegségek patogenezisében. Pályázatunkban három enzim szerepét kívánjuk vizsgálni a a ROS homeosztázisban és a bioenergetikában. A mitokondriális a-glicerofoszfát dehidrogenáz (mtaGPDH) egy „inga” mechanizmus része, amely a citoplazmatikus NADH mitokondriális oxidációját biztosítja. A mta-GPDH in vitro jelentős H2O2 termelésre képes. Célunk ennek az enzimnek és az ingának a központi idegrendszeri sejtek bioenergetikájában játszott szerepét tisztázni és vizsgálni, hogy in situ körülmények között milyen mértékben vesz részt a H2O2 képzésben.
Az alfa-ketoglutarát dehidrogenáz (a-KGDH) a citrát-kör sebességmeghatározó enzime. Rendelkezünk olyan betegekből származó fibroblasztokkal, melyekben az a-KGDH E3 alegységében mutációk vannak amelyek csökkentik az enzimaktivitást de fokozzák a ROS képzést. Ezen sejteken kívánjuk vizsgálni az antioxidáns kezelés hatásait a sejtek ROS termelésére és bioenergetikai kompetenciájára. Öt újabb E3 mutánst vizsgálnánk a katalítikus funkció, a ROS képzés és a konformáció szempontjából. Továbbá az összes E3 mutánst kristályosítani és az E1 és E2 alegységekkel rekonstituálni kívánjuk.
A szukcinát dehidrogenáz (SDH) a szukcinátot oxidálva extrém magas ROS képzést indukál. Azonban nem tisztázott, hogy: i) a H2O2 milyen része képződik az enzimen és milyen rész a légzési láncban, ii) a magas ROS-képzés feltételei fennállnak-e in vivo, iii) az enzim alegységei közül melyek vesznek részt a ROS képzésben. A SDH polimorfizmusok hatását kívánjuk vizsgálni olyan betegekből származó fibroblasztokon akik mutáns SDH enzimet expresszálnak.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatási tervben három mitokondriális dehidrogenáz enzim ROS képzésben és a bioenergetikában játszott szerepét kívánjuk vizsgálni. A mitokondriális a-glycerofoszfát dehidrogenáz (mta-GPDH) a glicerofoszfát (GP) inga része, egy intenzíven ROS-t termelő enzim. A mta-GPDH knock out (KO) állatok életképesek. Kérdésünk az, hogy a KO és a normál állatokból izolált központi idegrendszeri sejtek ROS termelése és bioenergetikája különbözik-e. Tekintve a mta-GPDH katalítikus és ROS képzésének jelentős Ca2+ függését, elképzelhető, hogy míg normál körülmények között a KO sejtek a stimulusokra kevésbé reagálva bioenergetikailag kedvezőtlenebb helyzetben lesznek, addig a KO sejtek a metabolikus, vagy oxidatív stresszt jobban tolerálhatják, mert a permeabilitás tranzíciós pórus nem nyílik ki.
Az a-KGDH enzim E3 alegységének mutánsai súlyos humán betegséget okoznak. Korábbi munkánkban olyan mutánsokat találtunk melyek in vitro katalítikus aktivitása csökkent, de ROS képzése nőtt. Ezekből a betegekből származó fibroblasztokban az antioxidáns terápia javíthat a sejtek életképességén és bioenergetikai paraméterein. Vizsgálni kívánjuk, hogy az E3 alegység enzimopátiája befolyásolja-e az E1 és E2 génexpresszióját. Vizsgálnánk öt újabb E3 mutánst a katalítikus funkció, a ROS képzés és a konformáció szempontjából. Továbbá az összes E3 mutánst kristályosítani és az E1 és E2 alegységekkel rekonstituálni kívánjuk.
Izolált mitokondriumban szukcinát adásával váltható ki a legintenzívebb ROS képzés. Szukcinát dehidrogenáz deficiens betegekből izolált fibroblasztokat vizsgálva karakterizáljuk a ROS képzést és a bioenergetikát. Hipotézisünk szerint a FAD lehet a felelős a ROS képzésért.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A ROS képzésében szereplő molekulák in vitro karakterizáltak de keveset tudunk a sejtben in situ körülmények közötti működésükről. Vizsgáljuk, hogy a mitokondriumok in vitro ROS képzésében szerepet játszó dehidrogenázok ROS képzése mikor válik in situ patogén tényezővé, és a célzott antioxidáns terápia hatékonyságát a kóros állapotok kezelésében.
Az a-GPDH enzimről, mely egy igen Ca2+ érzékeny, ROS-t termelő dehidrogenáz és a citoplazmatikus NADH oxidációjában szerepet játszó a-GP inga része, alapvető információk hiányoznak. Nem tudjuk, hogy az idegrendszerben aktív-e az inga, hogy ROS képzése, fontos-e és milyen körülmények között in vivo?
Feltételezzük, hogy extrém oxidatív/metabolikus stressz esetén az inga működése csökkentheti a sejt túlélési esélyeit Ca2+ érzékenysége és nagyfokú ROS képzése révén így az enzim iszkémiás károsodások esetében gyógyszercélpont lehet.
Az a-KGDH citrát köri enzim, melynek patológiás mutánsait leírták, de csak, mint az ATP termelést csökkentő tényezőket. Vizsgálataink derítettek fényt az enzim ROS képző szerepére és arra, hogy a mutánsok között többnek a ROS képzése jelentősen emelkedett. Célunk annak vizsgálata, hogy a citrát kör ilyen defektusában az antioxidáns terápia bír-e sejtszinten túlélési előnnyel és milyen antioxidánsok használata célravezető. Az izolált enzim alegységen végzett kísérletek felfedhetik a flavoenzimek ROS képzési mechanizmusát és segíthetnek célzott molekulák citoprotektív gyógyszerré való fejlesztésében.
A szukcinát dehidrogenáz (SDH) által oxidálódó szukcinát az in vitro kísérletekben a leggyakrabban alkalmazott exogén mitokondriális szubsztrát de a szukcinát, mint in vivo exogén szubsztrát jelentőségéről keveset tudunk. A szukcinát oxidációjakor jelentős ROS képzést kapunk, de nem tudjuk mely fehérjéken képződik a ROS, a SDH részt vesz-e benne és ha igen, milyen mechanizmussal, illetve in vivo kialakulnak-e azok a körülmények, melyek a nagyfokú ROS képzéshez vezetnek. Klinikai kollaborációban vizsgáljuk, hogy a szukcinát dehidrogenáz gének mutációjában szenvedő páciensekből származó fibroblasztok ROS termelésének és bioenergetikájának változásait. Kutatásainkból a SDH mediált ROS képzés helyét, mechanizmusát, jelentőségét ismerhetjük meg.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A mitokondriumok szerepe a sejtek életében több mint egyszerű energiatermelés. Működésük káros melléktermékei a reaktív oxigén-származékok (ROS) szerepet játszanak a stroke, a szívinfarktus, az Alzheimer- és a Parkinson-kór kialakulásában. A mitokondriumok működésében fontosak a dehidrogenáz enzimek, mert biztosítják az elektronokat a légzési lánc működéséhez. Három dehidrogenáz szerepét kívánjuk vizsgálni a celluláris energiatermelésben és a ROS képzésben. A mitokondriális a-glicerofoszfát dehidrogenáz egy olyan anyagcsereút enzime, amely a glükóz anaerob fermentációját az aerob mitokondriális folyamatokhoz kapcsolja, így az energianyerés hatásfokát jelentősen növeli. Ennek az anyagcsereútnak a szerepe nem ismert a központi idegrendszerben. Mivel az enzim a ROS képződés egyik fontos in vitro helye is, szerepét mind az idegrendszeri sejtek energiatermelésében, mind a ROS-képzésben tisztázni kívánjuk.
Az alfa-ketoglutarát dehidrogenáz (a-KGDH) a citrát-kör sebességmeghatározó enzime. Rendelkezünk olyan humán fibroblasztokkal, melyekben az a-KGDH katalítikus aktivitása csökkent, de ROS képzése fokozott. Ezen sejteken kívánjuk vizsgálni az antioxidáns terápia hatásait a sejtek ROS termelésére, túlélésére, ATP szintjére. Szeretnénk szintén felderíteni az a-KGDH ROS-képző mechanizmusát gyógyszerfejlesztési célból.
A szukcinát dehidrogenáz okozza a legintenzívebb mitokondriális ROS-képzést. Nem tisztázott, hogy: i) mennyi ROS képződik az enzimen illetve a légzési láncban, ii) az intenzív ROS-képzés feltételei fennállnak-e in vivo, iii) az enzim mely alegysége(i) vesz(nek) részt a ROS-képzésben. Vizsgálni kívánjuk mutációk hatását is a ROS-képzésre humán fibroblasztokon.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Reactive oxygen species (ROS) generated in mitochondria play a major role in the pathogeneses of diseases of the central nervous system (CNS). We propose to investigate the roles of three key mitochondrial dehydrogenase enzymes in ROS homeostasis and bioenergetics. The mitochondrial α-glycerophosphate dehydrogenase (mtα-GPDH) is involved in a shuttle mechanism which oxidizes cytosolic NADH in mitochondria. mta-GPDH, can produce considerable amounts of H2O2 in vitro. The scope of our studies on the shuttle is to elucidate its in situ role in the bioenergetics and ROS generation of CNS. The α-ketoglutarate dehydrogenase (α-KGDH) is the rate-limiting enzyme of the TCA cycle. We possess fibroblasts from patients with deficiency in the E3 subunit of α-KGDH; the mutant E3s show decreased catalytic activity and enhanced ROS generation. We plan to study the effects of antioxidant therapy on ROS production, and the bioenergetics of these cells. We also aim at testing in vitro five new mutants of E3 for loss of catalytic function, ROS generation and conformation. We also wish to have all pathogenic mutants of E3 crystallized and reconstituted with E1 and E2 for functional testing.
Succinate dehydrogenase (SDH) shows a high level of ROS generation when oxidizing succinate. It is not clear: i., what portion of ROS is generated by the enzyme or in the respiratory chain, ii., if the conditions that promote the high-level ROS generation can also be attained in vivo, and iii., which subunits of the enzyme participate in ROS production. We plan to study the effects of SDH mutations on the ROS generation and the bioenergetics of fibroblasts collected from patients.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

In this proposal we intend to investigate the roles of three mitochondrial dehydrogenase enzymes in ROS production and mitochondrial bioenergetics. The mitochondrial α-glycerophosphate dehydrogenase (mtα-GPDH) is part of the glycerophosphate (GP) shuttle and it can intensively generate ROS. The mtαGPDH-KO animals are viable. We are interested in the difference between normal and KO animals in terms of ROS generation and bioenergetics in different cell-types of the CNS. Since the catalytic and the ROS-generating activities of mtαGPDH are sensitive to Ca2+, we assume that under metabolic or oxidative stress tolerance of the KO-cells is dependent on the status of the permeability transition pore while under normal conditions they may respond poorly to physiological stimuli.
Mutants of the E3 subunit of α-KGDH cause severe human diseases. We previously found E3 mutations with reduced catalytic activity and elevated ROS generation in vitro. We assume that an antioxidant therapy could improve viability and bioenergetic parameters in fibroblasts of carrier patients. We plan to study the expression pattern of the E1 and E2 subunits in E3-deficient samples. We plan to examine five new pathogenic mutants of E3, purify all know disease-causing mutants of E3 for crystallization and the E1 and E2 subunits to validate all E3 results by reconstituting α-KGDH.
In isolated mitochondria the highest level of ROS can be obtained by the oxidation of succinate. We would like to characterize ROS generation and bioenergetics in fibroblasts isolated from patients deficient in succinate dehydrogenase. We presume that the FAD moiety is responsible for ROS generation.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Entities able to form reactive oxygen species (ROS) in biological systems are mostly identified but they were characterized mainly under in vitro conditions. Little is known about their ROS production, and the bioenergetical effects of these ROS when they are integrated in the metabolism of the cell, i.e. in situ. The proposed studies could help understand ROS-forming properties of key mitochondrial dehydrogenases in situ and could also reveal what chances a targeted antioxidant therapy or a rationally designed drug may have in treating the related pathologies.
In case of αGPDH, a ROS-generator dehydrogenase important in cytoplasm-mitochondrial communication, we still miss basic pieces of biochemical information. We do not know in which cells of the CNS it is localized, or whether the high amount of ROS it generates in vitro is still significant in vivo. We presume that under extreme metabolic or oxidative stress the presence of the shuttle might even lower cell viability due to extreme Ca2+-sensitivity and high ROS production of αGPDH, thus the enzyme may become a drug target for ischemic brain injuries.
The α-KGDH is a TCA cycle enzyme the pathological mutants of which have been reported; although they have been declared only as factors that lower ATP generation. Our laboratory have shed light on the role of the enzyme in ROS generation and the phenomenon that selected disease-causing mutants of E3 highly stimulate ROS generation. We plan to test if an antioxidant therapy is advantageous under these conditions. Experiments with isolated E3 may reveal the mechanism of ROS generation and could potentially lead to the development of small molecule drugs for mitigating oxidative stress and consequent cellular damage.
Succinate oxidation generates a significant amount of ROS in isolated mitochondria, nevertheless, it is not known yet which enzymes are involved, if SDH is involved with any of its subunits, and whether settings that trigger extremely intensive ROS generation, can be attained in vivo. In a clinical collaboration we will investigate fibroblasts with SDH deficiency. We hope to understand the place, the mechanism and the pathological significance of ROS generation mediated by SDH.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The role of mitochondria in the life of a cell is more than simply providing energy. Harmful by-products of mitochondrial operation like reactive oxygen species (ROS) play roles in stroke, heart attack, Alzheimer’s and Parkinson’s diseases. We wish to study the roles of three key dehydrogenase enzymes of the mitochondrion in energy production and ROS generation of the cell. The mitochondrial alpha-glycerophosphate dehydrogenase (mtαGPDH) is part of a metabolic pathway that links the anaerobic fermentation of glucose to the aerobic mitochondrial processes, consequently augmenting the efficiency of energy production of the cells. Nevertheless, the role of this pathway in the brain is still obscure. Since this enzyme is one of the primary sites for ROS generation in vitro, we wish to understand its roles in energy production and ROS generation of brain derived cells.
The alpha-ketoglutarate dehydrogenase complex (α-KGDH) is the rate-limiting step of the TCA cycle. We possess cells of the connective tissue from patients with compromised α-KGDH activity; α-KGDH in these samples contains pathogenic mutations that showed in vitro an elevated ROS-generating capacity. We propose to study using these cells the effects of an antioxidant therapy on cell survival. We try to elucidate the mechanism of ROS generation by α-KGDH so that we could target it by small drug molecules.
Succinate oxidation by succinate dehydrogenase (SDH) parallels with the highest level of ROS generation in isolated mitochondria. The deficient forms of this enzyme play roles in oncogenesis, as well. We would like to elucidate the role of SDH in ROS formation in situ and its importance in bioenergetics.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Kimutatták, hogy az ANT1 a permeabilitási tranzíciós pórus feszültségszenzora. A ciklofilin D deléciója megváltoztatta az öregedési markerek expresszióját egér agyban. Leírták az Artemia franciscana peték lipidomját. Az Artemia ANT élesztősejtekben történő expressziója befolyásolta az élesztő membrán lipidösszetételét. A GABA, a szukcinát-szemialdehid és a GHB lebontása gátolta a mitokondriális szubsztrátszintű foszforilációt, míg a 2-metoxi-1,4-naftokinon az Nqo1 szubsztrátjaként támogatta azt. Meghatározták a humán dihidrolipoamid-dehidrogenáz enzim (hE3) és hét betegséget okozó mutánsa nagyfelbontású kristályszerkezeteit. Tíz patogén mutáns szerkezetváltozásait 25oC-on vizsgálták H/D-csere technikával. A hE3-deficiencia molekuláris patomechanizmusának első összefoglalóját adták. Rekombináns alegységekből funkcionális bakteriális és humán piruvát- és alfa-ketoglutarát-dehidrogenáz (KGDHk) komplexeket építettek fel és részletesen karakterizálták azok molekuláris sajátságait. A hKGDHk E2 komponensének krioelektronmikroszkópiás szerkezetét is meghatározták. Rámutattak a mikroglia sejtek nagyfokú metabolikus plaszticitására. Nagy idézettségű összefoglaló közleményt írtak a szukcinát szerepéről a metabolizmusban, daganatképződésben és jelátvitelben. Újabb eredményeik a metilénkék mint potenciális neuroprotektív gyógyszer hatásmechanizmusának feltáráshoz járultak hozzá. A mitokondriális ROS-termelést befolyásoló tényezők vizsgálatakor kiemelték a membránpotenciál szerepét.
kutatási eredmények (angolul)
ANT1 was identified as the voltage sensor of the permeability transition pore. Cyclophilin D deletion affected the expression of aging markers in mouse brain. The lipidome of Artemia franciscana cysts was investigated. Expressing the Artemia ANT in yeasts altered the lipid composition of the host membrane. The catabolism of GABA, succinic semialdehyde and GHB impaired mitochondrial substrate-level phosphorylation, whereas 2-methoxy-1,4-naphtoquinone supported it as a substrate for Nqo1. High-resolution crystal structures of human dihydrolipoamide dehydrogenase (hE3) and its seven disease-causing mutants were determined. Structural alterations of ten pathogenic mutants were investigated at 25 oC by H/D-exchange. The first review of the molecular pathomechanism of hE3 deficiency was published. Functional bacterial and human pyruvate and alpha-ketoglutarate dehydrogenase (KGDHc) complexes were assembled from recombinant components and characterized in detail. The cryo-electron microscopic structure of the E2 component of the hKGDHc was determined. Microglia cells proved to possess high metabolic plasticity. A highly cited review was published on the multiple roles of succinate in metabolism, tumorigenesis, and signal transduction. Novel results contributed to the elucidation of the mechanism of action of methylene blue, a potential neuroprotective drug candidate. Membrane potential proved to be the predominant factor in mitochondrial ROS generation.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112230
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Ambrus A, Mizsei R, Adam-Vizi V: Structural alterations by five disease-causing mutations in the low-pH conformation of human dihydrolipoamide dehydrogenase (hLADH) analyzed by molecular dynamics, Biochem Biophys Reports 2:50-56, 2015
Ambrus A, Nemeria NS, Torocsik B, Tretter L, Nilsson M, Jordan F, Adam-Vizi V: Formation of reactive oxygen species by human and bacterial pyruvate and 2-oxoglutarate dehydrogenase multienzyme complexes reconstituted from recombinant components, Free Radic Biol Med 89:642-650, 2015
Ambrus A, Wang J, Mizsei R, Zambo Z, Torocsik B, Jordan F, Adam-Vizi V: Structural alterations induced by ten disease-causing mutations of human dihydrolipoamide dehydrogenase analyzed by hydrogen/deuterium-exchange mass spectrometry, Biochim Biophys Acta - Mol Basis Dis 1862: 2098-2109, 2016
Doczi J, Torocsik B, Echaniz-Laguna A, Mousson de Camaret B, Starkov A, Starkova N, Gál A, Molnár MJ, Kawamata H, Manfredi G, Adam-Vizi V, Chinopoulos C: Alterations in voltage-sensing of the mitochondrial permeability transition pore in ANT1-deficient cells, Sci Rep 6: 26700, 2016
Chen E, Kiebish MA, McDaniel J, Gao F, Narain NR, Sarangarajan R, Kacso G, Ravasz D, Seyfried TN, Adam-Vizi V, Chinopoulos C: The total and mitochondrial lipidome of Artemia franciscana encysted embryos, Biochim Biophys Acta – Mol Cell Biol L 1861: 1727-1735, 2016
Jády AG, Nagy ÁM, Kőhidi T, Ferenczi S, Tretter L, Madarász E: Differentiation-dependent energy production and metabolite utilization: a comparative study on neural stem cells, neurons, and astrocytes, Stem Cells Dev 25: 995-1005, 2016
Tretter L, Patocs A, Chinopoulos C: Succinate, an intermediate in metabolism, signal transduction, ROS, hypoxia, and tumorigenesis, Biochim Biophys Acta - Bioenergetics 1857: 1086-1101, 2016
Ravasz D, Kacso G, Fodor V, Horvath K, Adam-Vizi V, Chinopoulos C: Catabolism of GABA, succinic semialdehyde or gamma-hydroxybutyrate through the GABA shunt impair mitochondrial substrate-level phosphorylation, Neurochem Int 109: 41-53, 2017
Vereczki V, Mansour J, Pour-Ghaz I, Bodnar I, Pinter O, Zelena D, Oszwald E, Adam-Vizi V, Chinopoulos C: Cyclophilin D regulates lifespan and protein expression of aging markers in the brain of mice, Mitochondrion 34:115-126, 2017
Komlodi T, Tretter L: Methylene blue stimulates substrate-level phosphorylation catalysed by succinyl-CoA ligase in the citric acid cycle, Neuropharmacology 123: 287-298, 2017
Nagy AM, Fekete R, Horvath G, Koncsos G, Kriston C, Sebestyen A, Giricz Z, Kornyei Z, Madarasz E, Tretter L: Versatility of microglial bioenergetic machinery under starving conditions, Biochim Biophys Acta - Bioenergetics 1859: 201-214, 2017
Ambrus A, Adam-Vizi V: Human dihydrolipoamide dehydrogenase (E3) deficiency: novel insights into the structural basis and molecular pathomechanism, Neurochem Int, https://doi.org/10.1016/j.neuint.2017.05.018, 2017
Ambrus A, Mizsei R, Adam-Vizi V: Structural alterations by five disease-causing mutations in the low-pH conformation of human dihydrolipoamide dehydrogenase (hLADH) analyzed by molecular dynamics, Biochem Biophys Reports 2:50-56, 2015
Ambrus A, Nemeria NS, Torocsik B, Tretter L, Nilsson M, Jordan F, Adam-Vizi V: Formation of reactive oxygen species by human and bacterial pyruvate and 2-oxoglutarate dehydrogenase multienzyme complexes reconstituted from recombinant components, Free Radic Biol Med 89:642-650, 2015
Ambrus A, Wang J, Mizsei R, Zambo Z, Torocsik B, Jordan F, Adam-Vizi V: Structural alterations induced by ten disease-causing mutations of human dihydrolipoamide dehydrogenase analyzed by hydrogen/deuterium-exchange mass spectrometry, Biochim Biophys Acta - Mol Basis Dis 1862: 2098-2109, 2016
Doczi J, Torocsik B, Echaniz-Laguna A, Mousson de Camaret B, Starkov A, Starkova N, Gál A, Molnár MJ, Kawamata H, Manfredi G, Adam-Vizi V, Chinopoulos C: Alterations in voltage-sensing of the mitochondrial permeability transition pore in ANT1-deficient cells, Sci Rep 6: 26700, 2016
Chen E, Kiebish MA, McDaniel J, Gao F, Narain NR, Sarangarajan R, Kacso G, Ravasz D, Seyfried TN, Adam-Vizi V, Chinopoulos C: The total and mitochondrial lipidome of Artemia franciscana encysted embryos, Biochim Biophys Acta – Mol Cell Biol L 1861: 1727-1735, 2016
Jády AG, Nagy ÁM, Kőhidi T, Ferenczi S, Tretter L, Madarász E: Differentiation-dependent energy production and metabolite utilization: a comparative study on neural stem cells, neurons, and astrocytes, Stem Cells Dev 25: 995-1005, 2016
Tretter L, Patocs A, Chinopoulos C: Succinate, an intermediate in metabolism, signal transduction, ROS, hypoxia, and tumorigenesis, Biochim Biophys Acta - Bioenergetics 1857: 1086-1101, 2016
Ambrus A, Adam-Vizi V: Human dihydrolipoamide dehydrogenase (E3) deficiency: novel insights into the structural basis and molecular pathomechanism, Neurochem Int 117:5-14, 2018
Komlódi T, Geibl FF, Sassani M, Ambrus A, Tretter L: Membrane potential and delta pH dependency of reverse electron transport-associated hydrogen peroxide production in brain and heart mitochondria, J Bioenerg Biomembr 50:355-365, 2018
Mikulás K, Hermann P, Gera I, Komlódi T, Horváth G, Ambrus A, Tretter L: Triethylene glycol dimethacrylate impairs bioenergetic functions and induces oxidative stress in mitochondria via inhibiting respiratory Complex I, Dent Mater 34:e166-e181, 2018
Zhou J, Yang L, Ozohanics O, Zhang X, Wang J, Ambrus A, Arjunan P, Brukh R, Nemeria NS, Furey W, Jordan F: A multipronged approach unravels unprecedented protein–protein interactions in the human 2-oxoglutarate dehydrogenase multienzyme complex, J Biol Chem 293:19213-19227, 2018
Szabo E, Mizsei R, Wilk P, Zambo Z, Torocsik B, Weiss MS, Adam-Vizi V, Ambrus A: Crystal structures of the disease-causing D444V mutant and the relevant wild type human dihydrolipoamide dehydrogenase, Free Radic Biol Med 124:214-220, 2018
Chen E, Kiebish MA, McDaniel J, Niedzwiecka K, Kucharczyk R, Ravasz D, Gao F, Narain NR, Sarangarajan R, Seyfried TN, Adam-Vizi V, Chinopoulos C: Perturbation of the yeast mitochondrial lipidome and associated membrane proteins following heterologous expression of Artemia-ANT, Sci Rep 8:5915, 2018
Ravasz D, Kacso G, Fodor V, Horvath K, Adam-Vizi V, Chinopoulos C: Reduction of 2-methoxy-1,4-naphtoquinone by mitochondrially-localized Nqo1 yielding NAD+supports substrate-level phosphorylation during respiratory inhibition, Biochim Biophys Acta Bioenerg 1859:909-924, 2018





 

Projekt eseményei

 
2019-09-16 10:34:58
Résztvevők változása
2019-04-25 11:25:16
Résztvevők változása
2018-03-06 14:12:29
Résztvevők változása




vissza »