Új mikrobiális hidrolázok növényi maradványok hasznosítására: termelés, biokémiai és funkcionális jellemzés  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
112234
típus PD
Vezető kutató Takó Miklós
magyar cím Új mikrobiális hidrolázok növényi maradványok hasznosítására: termelés, biokémiai és funkcionális jellemzés
Angol cím Novel microbial hydrolases for the exploitation of plant-derived residues: production, biochemical and functional characterization
magyar kulcsszavak járomspórás gombák; β-glükozidáz; lipáz; fermentáció; antioxidatív fenolok
angol kulcsszavak zygomycetes; β-glucosidase; lipase; fermentation; antioxidative phenolics
megadott besorolás
Mikrobiológia: virológia, bakteriológia, parazitológia, mikológia (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)60 %
A jelátvitel biokémiája és molekuláris mechanizmusai (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)40 %
zsűri Immun-, Tumor- és Mikrobiológia
Kutatóhely Biotechnológiai és Mikrobiológiai Tanszék (Szegedi Tudományegyetem)
projekt kezdete 2015-01-01
projekt vége 2017-12-31
aktuális összeg (MFt) 18.274
FTE (kutatóév egyenérték) 2.40
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A tervezett projekt járomspórás gombák béta-glükozidáz és lipáz termelésének részletes jellemzésére kiterjedő alapkutatás megvalósításához biztosítana lehetőséget. A pályázat célja növényi eredetű melléktermékek és hulladékanyagok hasznosíthatóságához szükséges biológiai és enzimológiai feltételek vizsgálata, ezzel együtt olyan új enzimtermelő járomspórás gombatörzsek és enzimek azonosítása és jellemzése, melyek jó alapul szolgálhatnak későbbi alap- és alkalmazott kutatásokhoz is. A projekt megvalósításához szükséges konkrét célkitűzéseink a következők: (1) új béta-glükozidáz és lipáztermelő gombák felkutatása és jellemzése; (2) járomspórás gombák extracelluláris béta-glükozidáz és lipáz termelésének vizsgálata süllyesztett és szilárd fázisú fermentációs rendszerekben; (3) járomspórás gomba béta-glükozidáz és lipáz enzimek kivonása és tisztítása. Heterológ expresszió lehetőségének vizsgálata, valamint egyes, a későbbi, esetleges gyakorlati felhasználhatóságot is megalapozó, biokémiai tulajdonságok enzimológiai-biológiai hátterének vizsgálata kiválasztott enzimeknél; (4) járomspórás gomba béta-glükozidázok és lipázok által katalizált enzimatikus szintézis jellemzése; (5) a járomspórás gombák antioxidáns aktivitással rendelkező fenolos vegyületek felszabadításában is jelentősek, ahol fontos szerepet tulajdonítanak a béta-glükozidáz enzimeknek. Ezért megvizsgáljuk antioxidatív fenolok glikozidokból történő felszabadításához szükséges biológiai-enzimológiai feltételeket is nagy antioxidatív kapacitással rendelkező növényi maradványokon. Ezek a vizsgálatok természetes eredetű, egészségvédő élelmiszer-adalékanyagok előállításához biztosítanak elméleti hátteret.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A növényi maradványok biodegradációjában fontos szerepet játszanak a lebontást végző mikroorganizmusok által termelt hidroláz enzimek. Mivel a mezőgazdasági és élelmiszeripari folyamatok több tonna mellékterméket és hulladékot termelnek évente, jelentős tudományos igény keletkezett az ezek átalakításában/lebontásában felhasználható hidrolázok (pl. cellulázok, lipázok) jellemzésére, enzimológiai tulajdonságaik és a bennük rejlő, kihasználható potenciál feltárására. A fonalas gombákkal történő fermentáció jól alkalmazható módszer nagy hozamú béta-glükozidáz és lipáz termelésre növényi maradványokon. A járomspórás gombák a fonalas gombák egy csoportja, melyeket a biotechnológia számos területén sikerrel alkalmaznak. Az ide tartozó Mucorales rend tagjai közül egyes fajokat jó celluláz és lipáz forrásként azonosítottak, ugyanakkor a béta-glükozidáz és lipáz enzimek termelésének háttere, ezzel együtt az enzimek biokémiai jellemzőinek részletes feltárása kevésbé vizsgált terület. A béta-glükozidázoknak jelentős szerepe van a glikozidos formában található, növényi eredetű antioxidatív fenolvegyületek felszabadításában is. A magas antioxidáns aktivitású, az emberi egészségre és életminőségre jótékony hatású szabad fenolok természetes eredetű kiegészítőként élelmiszerekhez adhatók. Antioxidáns fenolok szabaddá tétele járomspórás gombákkal történő fermentáció és/vagy az általuk termelt béta-glükozidázok segítségével is katalizálható. A folyamatok enzimológiai-biológiai hátterének vizsgálata a gyümölcs- és zöldségfeldolgozás után visszamaradt hulladékok kiaknázása mellett hasznos információkkal szolgálna a járomspórás gombák és/vagy béta-glükozidázaik ilyen irányú alkalmazására is.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Mikrobiális eredetű hidroláz enzimeket széles körben alkalmaznak az iparban. Ugyanakkor a környezetvédelmi-élelmiszeripari elvárásoknak megfelelő biotechnológiai módszerek fejlesztéséhez további enzimek/enzimtermelő mikroorganizmusok azonosítása szükséges. Az ilyen irányú alapkutatások a termelés paramétereinek jellemzése mellett az új enzimek részletes biokémiai tulajdonságaira is kiterjednek. A hidrolázok megfelelő vizsgálatához fermentációs úton, nagy mennyiségben történő előállítás, majd tisztítás szükséges. A fermentációs eljárásokhoz kitűnően alkalmazhatók a mezőgazdasági és élelmiszeripari folyamatok során keletkező melléktermékek, melyek kezelése és hasznosítása az ökológiai gazdálkodás szempontjából is kiemelt jelentőségű. Az alkalmazások egyik akadálya lehet azonban a megfelelő tulajdonságú és megfelelően jellemzett mikrobatörzsek hiánya. Jelen kutatás során járomspórás gombák béta-glükozidáz és lipáztermelését vizsgáljuk növényi eredetű hulladék anyagok felhasználásával. Új enzimtermelő gombák/enzimek azonosítása és jellemzése mellett az előzetes kísérleteinkben kiváló hozamú és fermentációs tulajdonságokat mutató törzsek alkalmazásának biológiai feltételeit is tanulmányozzuk. A program végső eredménye több, részletesen jellemzett béta-glükozidáz és lipáz termelő járomspórás gombatörzs és enzim lenne. A projekt várható eredményei további alapkutatásokhoz (pl. az enzimtermelés molekuláris mechanizmusának és szabályozásának tanulmányozása) és a későbbi alkalmazott kutatásokhoz (pl. mikrobiális enzimforrások ipari méretű fejlesztése) is nagymértékben hozzájárulnának. Bővülnének ismereteink bizonyos növényi maradványok hasznosíthatóságára vonatkozóan is; az azonosított törzsek felhasználhatók lesznek a további ilyen irányú alapkutatásokban. Reményeink szerint olyan járomspórás gombákat és/vagy béta-glükozidáz enzimeket is sikerül jellemezni, melyek alkalmazhatóak lehetnek antioxidáns aktivitással rendelkező, egészségvédő természetes fenolok glikozidokból történő felszabadítására és feldúsítására gyümölcs- és zöldségfeldolgozás során visszamaradt anyagokon. A törzsek és/vagy enzimek jó alapjai lehetnek egészségvédő funkcionális élelmiszeripari adalékanyagok kidolgozására irányuló további kutatásoknak is.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A tervezett projekt biotechnológiai jelentőségű fonalas gombák szénhidrát- (béta-glükozidáz), zsír- és olajbontó (lipáz) enzimtermelésének részletes jellemzésére kiterjedő alapkutatáshoz biztosítana lehetőséget. A kutatási program célja növényi eredetű melléktermékek és hulladékanyagok hasznosíthatóságához szükséges biológiai feltételek vizsgálata, ezzel együtt olyan új enzimtermelő fonalas gombák és enzimek azonosítása és jellemzése, melyek jó alapul szolgálhatnak későbbi alap- és alkalmazott kutatásokhoz is. A munka első szakaszaiban új enzimtermelő gombák felkutatása mellett, előzetes eredményeinkre támaszkodva kiválasztott fonalas gombák enzimtermelését vizsgáljuk különböző növényi maradványokon. Ezután egyes, pl. gátló vegyületek tűrése alapján kiválasztott és reményeink szerint a további alapkutatásokban-fejlesztésekben sikerrel alkalmazható enzimek tisztítását és részletes biokémiai jellemzését végezzük el. Egyes kiválasztott enzimeknél tervezzük a gyakorlati felhasználhatóságot megalapozó tulajdonságok enzimológiai-biológiai hátterének vizsgálatát.
A fonalas gombák az emberi szervezetre gyakorolt jótékony hatásáról (pl. gyulladás- és vérnyomáscsökkentő hatás) ismert antioxidáns vegyületek felszabadításában is jelentősek, ahol az általuk termelt, a cellulóz lebontásban is szerepet játszó enzimeknek (béta-glükozidáz) tulajdonítanak fontos szerepet. Ezért megvizsgáljuk antioxidáns fenolok előállításának és feldúsításának biológiai és enzimológiai feltételeit nagy antioxidatív kapacitással rendelkező gyümölcs- és zöldség maradványokon, ami természetes eredetű, egészségvédő élelmiszer-adalékanyagok előállításához biztosítana elméleti hátteret.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The proposed grant would give a hand to establish a research able to cover the basic characterization of the beta-glucosidase and lipase production of zygomycetes fungi. The aim of the planned project is to investigate the biological-enzymological requirements of the possible utilization of plant-derived by-products and waste materials, and to identify and characterize new beta-glucosidase and lipase producing strains/enzymes serving as a basis for further basic and applied researches. Accordingly, the proposed project includes the following specific objectives: 1) Identification and characterization of new beta-glucosidase and lipase sources among zygomycetes fungi. 2) Analysis of extracellular beta-glucosidase and lipase activities of zygomycetous fungal strains using submerged and solid-state fermentation systems. 3) Extraction and purification of zygomycetous fungal beta-glucosidases and lipases, assay of the enzymological-biological background of some biochemical properties by selected enzymes and investigation of the possibility of their heterologous expression. 4) Characterization of the enzymatic synthesis reactions catalyzed by zygomycetous fungal beta-glucosidases and lipases. 5) Due to their secreted beta-glucosidase enzymes, zygomycetes fungi are also promising agents for liberation of phenolic antioxidants. Therefore, our goals also include the investigation of enzymological and biological conditions to improve the efficiency of the antioxidative phenolic liberation from glycosides on plant-derived residues having high antioxidant capacity. These studies make a theoretical background for preparation of natural and health-promoting food additives.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Microorganisms able to growing on plant-derived residues can produce variety of hydrolases which play crucial role in the biological decomposition of these materials. Since the agro- and food-industrial processes produce tons of plant-derived by-products and waste materials annually, there is an increasing interest in the identification and characterization of exploitable hydrolases (e.g. cellulases, lipases) on these residues recently. Fermentation using filamentous fungi is a well applicable method for high-yield production of beta-glucosidases and lipases on plant residues. Zygomycetes fungi are a remarkable group of filamentous fungi. Zygomycetous fungal strains have been successfully used in several areas of biotechnological applications. Many species of them, especially those belonging to the order Mucorales, have been identified as good cellulase and lipase sources; however, the background of the beta-glucosidase and lipase production as well as the detailed exploration of their biochemical properties have not been analyzed thoroughly by this fungal group. Beta-glucosidases plays important role in the release of antioxidative phenolic phytochemicals from their glycosidic form as well. These highly antioxidative phenolics with enhanced bioavailability might be used as natural food additives. Liberation of these antioxidants can also be catalyzed by fermentation using zygomycetes fungi and/or by their beta-glucosidases. Besides the exploitation of fruit- and vegetable-derived residues, study of the enzymological-biological background of the processes may also provide useful informations about such application of zygomycetes fungi and/or their beta-glucosidases.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Microbial hydrolases find promising applications in a wide range of industrial processes; however, development of biotechnological methods appropriate for environmental and food-industrial expectations requires identification of novel enzymes/producing isolates. These basic studies extend to characterization of producing parameters as well as biochemical properties of the new enzymes. Proper analysis of hydrolases involves high-yield fermentation and purification as well. Agricultural and food-industrial by-products are well applicable for the fermentation processes; nevertheless, handling and utilization of these plant-derived residues have great importance in terms of the ecological management. One of the difficulties of these fermentations is the lack of well-characterized microbial strains showing appropriate properties. In the course of this work, we analyze the beta-glucosidase and lipase production of zygomycetous fungi using plant-derived waste materials. Besides identification and characterization of new enzyme producing fungi/enzymes, we study the possibilities and biological requirements of the applicability of isolates, which have been found to have significant enzyme production and fermentation properties. The final result of the proposed project will be a set of well characterized β-glucosidase and lipase producing zygomycetes strains and enzymes, useful both in further basic studies (such as in studies on the regulation and the molecular mechanism of the enzyme production in fungi) and in the later applied research (e.g. in further improvements for microbial enzyme sources in an industrial scale). Our knowledge could also be expanded regarding to such utilization of certain plant residues; identified strains will be available for further basic researches. We expect that certain zygomycetes fungi and/or their beta-glucosidase enzymes will be applicable for liberation and enrichment of phenolic antioxidants from plant-derived compounds generated by fruit and vegetable processing. These strains and/or enzymes could be applied in further research to elaborate health protective functional food and feed additives.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The proposed grant would give a hand to establish a research able to cover the basic characterization of carbohydrate- (beta-glucosidase), fat- and oil- (lipase) degrading enzyme production by biotechnologically important filamentous fungi. The objective of the project is to study the biological requirements for the utilization of plant-derived by-products and waste materials, and identify and characterize new enzyme producing strains/enzymes serving as a basis for further basic and applied researches. At first, besides identification and characterization of new enzyme sources among filamentous fungi, enzyme production by selected fungal strains will be analyzed on various plant-derived residues. Then, purification and detailed biochemical characterization of selected enzymes (e.g. based on tolerance to inhibitors), which proved to be promising for further basic researches and developments, will be carried out. Moreover, we plan to assay the enzymological-biological background of some properties which support the practical applicability of selected enzymes.
By means of their beta-glucosidase enzymes, which are involved in the degradation of cellulose as well, filamentous fungi are promising agents for liberation of antioxidants. Due to their anti-inflammatory, antihypertensive and antitumor properties, these compounds have many beneficial effects on the human body. Therefore, our goals include the investigation of enzymological and biological conditions to improve the antioxidative phenolic enrichment on plant-derived residues having high antioxidant capacity, which makes a theoretical background for production of natural and health-promoting food additives.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A pályázati programban fonalas gombák hidroláz, főként kitináz, celluláz és lipáz, termelésére és enzimaktivitások jellemzésére irányuló kutatást végeztünk. Célunk volt növényi maradványok hasznosítására alkalmas biológiai-enzimológiai megközelítések tanulmányozása is. Munkánkban azonosítottunk nagy hidroláz produkcióra képes törzseket, melyek későbbi tesztekhez is alkalmazhatók. Jellemeztünk egy gyakorlati szempontból is ígéretes kitinázt a Kickxellomycotina gombacsoportból, és többféle fermentációs összeállítást teszteltünk kiválasztott hidrolázok nagy hozamú előállításának érdekében. Izoláltunk 5 járomspórás gomba lipázt, majd jellemeztük hidrolitikus aktivitásukat, különböző reakció feltételek mellett. Stabil és újrafelhasználható enzim-hordozó komplexeket állítottunk elő tisztított lipáz és béta-glükozidáz enzimekkel. Részletesen jellemeztük 11 járomspórás gomba nyers lipáz átészterező reakcióit, 5 enzimnél az észterező aktivitás szubsztrát specificitását is elemeztük. In vivo fermentációs és in vitro enzimatikus kezelési technikákkal antioxidatív fenolokat mobilizáltunk gyümölcs- és zöldség maradványok glikozidjaiból. Számos kezelt kivonat jelentős antimikrobiális aktivitást mutatott élelmiszerromlást/ételmérgezést okozó baktériumok ellen, emellett, biofilmképzést és sejt-sejt közötti kommunikációt gátló hatást is kimutattunk. Eredményeink szerint több vizsgált izolátum és hidroláz további alap- és alkalmazott kutatásokban is felhasználható.
kutatási eredmények (angolul)
Production of filamentous fungal hydrolases, mainly chitinases, cellulases and lipases, and properties of the enzyme activities were investigated during the project. We have also aimed to study various biological-enzymological approaches for the utilization of plant derived residues. In our work, fungal strains able to produce hydrolases in high-yield were identified. In addition, a chitinase with promising practical significance was described from the fungal group Kickxellomycotina and various fermentation constructions for high-yield production of selected hydrolases were tested. A total of 5 zygomycetes lipases were isolated and characterized under different reaction conditions in terms of the hydrolytic activity. Stable and reusable enzyme-carrier complexes were prepared using purified lipase and beta-glucosidase enzymes. Transesterification activity of 11 zygomycetes crude lipases were characterized in detail, and substrate specificity of the esterification activity was also examined for 5 enzymes. By means of in vivo fermentation and in vitro enzyme treatment techniques, antioxidative phenolics were mobilized from glycosides of fruit and vegetable residues. Many treated extracts showed significant antimicrobial activity against foodborne pathogens and spoilage bacteria; moreover, anti-biofilm forming and anti-quorum sensing activities were also detected. According to our results, some isolates and hydrolases studied can be used in further basic and applied researches.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112234
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Tóth L, Kele Z, Nagy LG, Virágh M, Takó M, Vágvölgyi Cs, Galgóczy L: NFAP2, an anti-yeast protein from Neosartorya fischeri NRRL 181, In: A Magyar Mikrobiológiai Társaság 2016. évi nagygyűlése és a XII. Fermentációs Kollokvium: absztraktkötet. Keszthely, Magyarország, 2016.10.19-2016.10.21. pp. 61, 2016
Jena H, Halder SK, Soren JP, Takó M, Mondal KC: Valorization of wheat bran for cost-effective production of cellulolytic enzymes by Aspergillus fumigatus SKH2 and utilization of the enzyme cocktail for saccharification of lignocellulosic biomass, ACTA BIOL SZEGED 60: (2) 129-137, 2016
Kotogán A, Kecskeméti A, Szekeres A, Papp T, Chandrasekaran M, Kadaikunnan S, Alharbi NS, Vágvölgyi C, Takó M: Characterization of transesterification reactions by Mucoromycotina lipases in non-aqueous media, J MOL CATAL B-ENZYM 127: 47-55, 2016
Jena H, Halder SK, Soren JP, Takó M, Mondal KC: Valorization of wheat bran for cost-effective production of cellulolytic enzymes by Aspergillus fumigatus SKH2 and utilization of the enzyme cocktail for saccharification of lignocellulosic biomass, ACTA BIOL SZEGED 60: (2) 112-120, 2016
Tóth L, Kele Z, Borics A, Nagy LG, Váradi Gy, Virágh M, Takó M, Vágvölgyi Cs, Galgóczy L: NFAP2, a novel cysteine-rich anti-yeast protein from Neosartorya fischeri NRRL 181: isolation and characterization, AMB EXPRESS 6: Paper 75., 2016
Galgóczy L, Tóth L, Kele Z, Nagy LG, Virágh M, Takó M, Vágvölgyi Cs: Isolation of a novel, cysteine-rich antifungal protein with anti-yeast activity from Neosartorya fischeri NRRL 181, In: Méndez-Vilas A (szerk.) IV International Conference on Antimicrobial Research - ICAR2016: Book of Abstracts. 2016. pp. 21, 2016
Kerekes EB, Vidács A, Gömöri Cs, Nacsa-Farkas E, Takó M, Vágvölgyi Cs, Krisch J: Essential oils as food preservatives: from lab experiments to use in real foods, NATUR VOLATIL ESSENT OILS 4: (3) 51, 2017
Kotogán A, Kecskeméti A, Papp T, Szekeres A, Vágvölgyi Cs, Takó M: Examination of esterification reactions catalysed by lipase enzymes from Mucoromycota fungi, MIKOLÓGIAI KÖZLEMÉNYEK-CLUSIANA 56: (1) 110-112, 2017
Takó M, Bense V, Kotogán A, Nagy G, Csernetics Á, Vágvölgyi C, Papp T: Analysis of chitinase activities in Smittium fungi: production, isolation, biochemical and functional characterization, In: 7th Congress of European Microbiologists (FEMS 2017) . Valencia, Spanyolország, 2017.07.09-2017.07.13. Kiadvány: 2017. Paper FEMS7-0944., 2017
Zambrano C, Kerekes EB, Kotogán A, Bencsik O, Mondal KC, Vágvölgyi Cs, Papp T, Takó M, Krisch J: Production of bioactive phenolic compounds from fruit residues by carbohydrase enzymes, MIKOLÓGIAI KÖZLEMÉNYEK-CLUSIANA 56: (1) 16-18, 2017
Zambrano C, Kotogán A, Kerekes E, Vágvölgyi Cs, Krisch J, Takó M: Effect of carbohydrate hydrolyzing enzyme treatment on the antioxidant and antimicrobial activity of fruit pomace extracts, In: 19th Danube-Kris-Mures-Tisa (DKMT) Euroregional Conference on Environment and Health: Program and abstracts. Szeged, 2017. pp. 34., 2017
Zambrano C, Kovács F, Kotogán A, Papp T, Mondal KC, Hargitai F, Vágvölgyi C, Krisch J, Takó M: Phenolic antioxidant mobilization in black grape, apple and dragon fruit residues by enzymatic treatment using a cellulolytic cocktail from Rhizomucor miehei, In: 7th Congress of European Microbiologists (FEMS 2017) . Valencia, Spanyolország, 2017.07.09-2017.07.13. Kiadvány: 2017. Paper FEMS7-2768., 2017
Takó M, Kotogán A, Papp T, Kadaikunnan S, Alharbi NS, Vágvölgyi Cs: Purification and properties of extracellular lipases with transesterification activity and 1,3-regioselectivity from Rhizomucor miehei and Rhizopus oryzae, J MICROBIOL BIOTECHN 27: (2) 277-288, 2017
Das A; Takó M; Vágvölgyi C; Mondal KC: Ethanol from rice straw: Optimization of process protocols using two stage microbial systems, pp. 33 in: 2nd International Conference on Frontiers in Biological Sciences - InCoFIBS-2015: Book of Abstracts. Rourkela, India, 2015
Takó M, Kotogán A, Papp T, Kadaikunnan S, Alharbi NS, Vágvölgyi Cs: Purification and properties of extracellular lipases with transesterification activity and 1,3-regioselectivity from Rhizomucor miehei and Rhizopus oryzae, J MICROBIOL BIOTECHN Epub: in press, 2017
Galgóczy L, Tóth L, Kele Z, Nagy LG, Virágh M, Takó M, Vágvölgyi Cs: Isolation of a novel, cysteine-rich antifungal protein with anti-yeast activity from Neosartorya fischeri NRRL 181, In: Méndez-Vilas A (szerk.) IV International Conference on Antimicrobial Research - ICAR2016: Book of Abstracts. 2016. pp. 21, 2016
Kotogán A, Kecskeméti A, Papp T, Szekeres A, Vágvölgyi Cs, Takó M: Synthetic reactions of lipase enzymes from Mucoromycotina fungi, In: Mrša V, Teparić R, Kifer D (szerk.) Power of Microbes in Industry and Environment 2016: Programme and abstracts. 2016. pp. 36., 2016
Kotogán A, Kecskeméti A, Szekeres A, Papp T, Chandrasekaran M, Kadaikunnan S, Alharbi NS, Vágvölgyi C, Takó M: Characterization of transesterification reactions by Mucoromycotina lipases in non-aqueous media, J MOL CATAL B-ENZYM 127: 47-55, 2016
Kotogán A, Tari AR, Bencsik O, Papp T, Vágvölgyi Cs, Nyilasi I, Mondal KC, Takó M: Analysis of fatty acid production of lipolytic zygomycetes fungi, In: Škrbić B (szerk.) 18th Danube-Kris-Mures-Tisa (DKMT) Euroregional Conference on Environment and Health: Book of abstracts. Újvidék, 2016. pp. 93-94., 2016
Takó M, Zambrano C, Kotogán A, Kerekes EB, Krisch J, Papp T, Vágvölgyi Cs: Antimicrobial effect of antioxidative extracts obtained after solid-state bioprocessing of oilseed residues using the zygomycete Rhizomucor miehei, In: Mrša V, Teparić R, Kifer D (szerk.) Power of Microbes in Industry and Environment 2016: Programme and abstracts. 2016. pp. 66., 2016
Takó M, Zambrano C, Kotogán A, Krisch J, Papp T, Mondal KC, Vágvölgyi Cs: Solid-state fermentation of dragon fruit residues to produce phenolic antioxidants using Rhizomucor miehei, In: Škrbić B (szerk.) 18th Danube-Kris-Mures-Tisa (DKMT) Euroregional Conference on Environment and Health: Book of abstracts. Újvidék, 2016. pp. 86-87., 2016
Tóth L, Kele Z, Borics A, Nagy LG, Váradi Gy, Virágh M, Takó M, Vágvölgyi Cs, Galgóczy L: NFAP2, a novel cysteine-rich anti-yeast protein from Neosartorya fischeri NRRL 181: isolation and characterization, AMB EXPRESS 6: Paper 75., 2016
Zambrano C, Takó M, Kotogán A, Komáromi L, Krisch J, Vágvölgyi Cs: Production of phenolic antioxidants from apple residues, In: International Conference on Science and Technique Based on Applied and Fundamental Research (ICoSTAF'16): Proceedings. Szeged, 2016. pp., 2016
Zambrano-Carrillo C, Kotogán A, Komáromi L, Takó M, Krisch J, Vágvölgyi Cs: Production of phenolic antioxidants from apple residues, In: Keszthelyi-Szabó G, Hodúr C, Krisch J: International Conference on Science and Technique Based on Applied and Fundamental Research (ICoSTAF'16) Szeged, 2016. pp. 48., 2016
Papp T, Nyilasi I, Csernetics Á, Nagy G, Takó M, Vágvölgyi Cs: Improvement of Industrially Relevant Biological Activities in Mucoromycotina Fungi, In: Schmoll M, Dattenböck C (szerk.) Gene Expression Systems in Fungi: Advancements and Applications. New York: Springer (New York), 2016. pp. 97-118. (Fungal Biology), 2016
Papp T; Nyilasi I; Csernetics Á; Nagy G; Takó M; Vágvölgyi Cs: Improvement of Industrially Relevant Biological Activities in Mucoromycotina Fungi, pp. in press. in: Schmoll M; Dattenböck C. Gene Expression Systems in Fungi: Advancements and Applications. Springer International Publishing (ISBN:978-3-319-27951-0), 2016
Kerekes EB; Vidács A; Török Jenei J; Gömöri C; Takó M; Chandrasekaran M; Kadaikunnan S; Alharbi NS; Krisch J; Vágvölgyi C: Essential oils against bacterial biofilm formation and quorum sensing of food-borne pathogens and spoilage microorganisms, pp. 429-437 in: Méndez-Vilas A. The Battle Against Microbial Pathogens: Basic Science, Technological Advances and Educational Programs. Formatex Research Center, Badajoz, 2015
Kotogán A; Kecskeméti A; Papp T; Szekeres A; Vágvölgyi C; Takó M: Investigation of the transesterification and esterification properties of extracellular lipase enzymes from Mucoromycotina fungi, Paper FEMS-1012 in: 6th Congress of European Microbiologists (FEMS 2015). Maastricht, Hollandia, 2015
Kotogán A; Kerekes EB; Babos G; Krisch J; Papp T; Chandrasekaran M; Kadaikunnan S; Alharbi NS; Vágvölgyi C; Takó M: Bioconversion of oilseed residues by Rhizomucor miehei for production of phenolic antioxidants, ACTA MICROBIOL IMMUNOL HUNG 62: (S2) 167-168, 2015
Takó M; Kotogán A; Babos G; Sója A; Papp T; Vágvölgyi C; Krisch J: Enhancement of the bioavailability of extractable berry phenolics by solid state fermentation, Paper FEMS-2831 in: 6th Congress of European Microbiologists (FEMS 2015). Maastricht, Hollandia, 2015
Takó M; Kotogán A; Sója A; Kecskeméti A; Mondal KC; Papp T; Vágvölgyi C: Purification and characterization of a lipase with high synthetic activity from Rhizopus stolonifer, Paper FEMS-1006 in: 6th Congress of European Microbiologists (FEMS 2015). Maastricht, Hollandia, 2015
Vágvölgyi C; Tóth M; Das A; Mondal KC; Papp T; Takó M: Production of Mucor corticolus hydrolases using corncob granules as substrate, pp. 74 in: Paulik E. 17th Danube-Kris-Mures-Tisa (DKMT) Euroregional Conference on Environment and Health: Program and Abstracts. University of Szeged, Szeged, 2015
Zambrano C, Kotogán A, Bencsik O, Papp T, Vágvölgyi Cs, Mondal KC, Krisch J, Takó M: Mobilization of phenolic antioxidants from grape, apple and pitahaya residues via solid state fungal fermentation and carbohydrase treatment, LWT-FOOD SCI TECHNOL 89: 457-465, 2018





 

Projekt eseményei

 
2024-11-15 11:02:05
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Mikrobiológiai Tanszék (Szegedi Tudományegyetem), Új kutatóhely: Biotechnológiai Tanszék (Szegedi Tudományegyetem).




vissza »