Konzorcium, fő p.: A megújuló energiaforrások alkalmazásának tájvédelmi szempontú vizsgálata hazai mintaterületeken – kihívások és lehetőségek  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
112477
típus K
Vezető kutató Szabó Mária Ottilia
magyar cím Konzorcium, fő p.: A megújuló energiaforrások alkalmazásának tájvédelmi szempontú vizsgálata hazai mintaterületeken – kihívások és lehetőségek
Angol cím Consortional main: Research on the application of renewable energy utilization and landscape protection on sample areas of Hungary
magyar kulcsszavak Energiatervezés, környezetgazdálkodás, fenntarthatóság, tájhasználat, tájvédelem, turizmus
angol kulcsszavak Energy planning, environment management, sustainability, land-use, landscape protection, tourism
megadott besorolás
Természetföldrajz (Komplex Környezettudományi Kollégium)100 %
Ortelius tudományág: Földrajz
zsűri Agrár, Környezet, Ökológia, Földtudományok zsűrielnökök
Kutatóhely Környezet- és Tájföldrajzi Tanszék (Eötvös Loránd Tudományegyetem)
résztvevők Budai Edina Barbara
Csüllög Gábor
Horváth Gergely
Meleg Dániel József
Munkácsy Béla
Sáfián Fanni
Tamás László István
projekt kezdete 2015-01-01
projekt vége 2019-03-31
aktuális összeg (MFt) 20.160
FTE (kutatóév egyenérték) 7.63
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A környezeti válságba sodródó emberiség számára kiutat az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások együttes alkalmazása jelenthet. Az energiagazdálkodás átalakítása elkerülhetetlen folyamat az energiaszektor környezeti hatásainak csökkentése és magas energiafüggőségünk mérséklése szempontjából. Ebben meghatározó szerepe lesz Európai Uniós vállalásaink kapcsán a megújuló energiáknak. Ám mindeddig sajnálatosan háttérbe szorult a térbeliség, illetve azon belül annak vizsgálata, hogy a korszerű energiagazdálkodás milyen módon és mértékben épülhet a táj erőforrásaira, és működése kapcsán milyen állapot- és tájhasználat-változások mennek végbe a tájban. Korábbi kutatásaink kiterjedtek ipari, energiatermelési, bányászati folyamatok környezeti-táji problémáinak, egyes megújuló energiaforrások energetikai potenciáljának, degradált tájelemek turisztikai hasznosítása lehetőségeinek vizsgálatára, továbbá egy 2050-ig szóló szoftveres támogatású energiastratégia elkészítésére; ezekre alapozva a kutatás alapvető célja táji keretekben megvizsgálni a jelenlegi energiagazdálkodás szerkezetét, hatásait; felmérni, hogy az Európai Táj Egyezményben vállalt kötelezettségek hogyan egyeztethetők össze a 2050-ig előretekintő „Megújuló energia útiterve” programmal; vizsgálni, hogy a mintaterület energiagazdasága milyen mértékben állítható át megújuló forrásokra, és ehhez milyen tájvédelmi, tájhasználati feladatokat kell megoldani, milyen tájkonfliktusokat kell feloldani; vizsgálni, milyen lehetőségeket vet fel a turizmus és a fenntartható energiagazdálkodás kapcsolata; javaslatokat és ajánlásokat kidolgozni a területi és ágazati tervezésben részt vevő intézmények számára.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Kutatásunk kiindulópontja annak valószínűsítése, hogy a vizsgált mintaterületek a megújuló energiák olyan potenciáljával rendelkeznek, amelyek jelentékeny mértékben helyettesíthetnék a jelenleg hasznosított fosszilis erőforrásokat. A kutatás fő kérdése, hogy a mintaterületek energiagazdasága milyen mértékben állítható át megújuló forrásokra, és ez milyen módon kapcsolható össze a táj erőforrásaival. A megválaszolandó kulcskérdések: a táj állapota, jelenlegi problémái; a táj karaktere; a táj ipari és energiagazdasági tájelemei; az adott terület energiaigénye; a mai energiagazdálkodás tájterhelésének mértéke; a tájkonfliktusok lokalizálása; a rendelkezésre álló megújulóenergia-források, és potenciáljaik mértéke; fenntartható módon való hasznosíthatóságuk mértéke; alternatív energiagazdálkodási módszerek lehetséges táji hatásai; a megújulóenergia-források felhasználása által igényelt tájhasználat-változások; a várható tájkonfliktusok kezelése; a terület turisztikai potenciálja; ennek várható változásai a megújuló energiák kiaknázása által teremtett tájváltozások következtében; a turizmus és a fenntartható energiagazdálkodás összekapcsolása az adott mintaterületen.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás eredményei főként a területi tervezésben és területfejlesztésben lesznek használhatók, különösen figyelembe véve, hogy ennek a két tevékenységnek egyre jobban figyelembe kell vennie a fenntarthatósági szempontokat. A kutatás outputjai közül a gyakorlati hasznosítás számára legfontosabbak lehetnek a digitális adatbázisok, a tervezési modellek és az ajánlások, mégpedig:
- tájhasználati típusok szerinti energiagazdálkodási adatbázis, területhasználati térképek a jelenlegi és optimális energiagazdálkodási keretekben, tájterheltségi mutató alapján rangsorolt energetikai, ipari tájelemek és ezek lehatárolt hatásterületei;
- energetikailag és tájvédelmileg is fenntartható tájhasználat modellje az egyes mintaterületen;
- tájképvédelmi övezetek kialakításának módszertana az érzékeny, sérülékeny és védett tájak szempontjából;
- ajánlások új tájhasználati formák, funkcióterületek kialakítására, valamint a turizmus és a fenntartható energiagazdálkodás összekapcsolására.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az energiatermelés a legfontosabb emberi tevékenységek egyike, de a jelenlegi energiatermelés a környezet erős szennyezésével jár, ráadásul a hagyományos energiaforrások előbb-utóbb elfogynak. Környezeti válság fenyeget, amiből kiutat az energiahatékonyság, az energiatakarékosság és a megújuló energiaforrások együttes alkalmazása jelenthet. Az energiagazdálkodás átalakítása tehát mindenhol elkerülhetetlen folyamat, de Magyarországon a magas energiafüggőség miatt különösen az. Szükség van tehát arra, hogy megvizsgáljuk a megújuló energiák alkalmazásának lehetőségeit. Ugyanakkor az energetikai vizsgálatok eddig nem nagyon tértek ki arra, hogy a korszerű energiagazdálkodás milyen módon és mértékben épülhet a táj erőforrásaira, működése milyen tájhasználat-változásokkal jár, milyen tájkonfliktusok lépnek fel és ezek hogyan oldhatók fel. A kutatás fő célja tehát a táj és az energiagazdálkodás jelenlegi állapotának, összetevőinek, problémáinak felmérésére alapozva több egymással összefüggő probléma vizsgálata mintaterületeken: milyen mértékben állítható át az energiagazdálkodás megújuló forrásokra; hogyan alakítja át ez a folyamat a tájat; milyen tájvédelmi, tájhasználati feladatok lépnek fel; milyen tájkonfliktusokat kell feloldani; és miként hat a táj átalakítása a turisztikai lehetőségekre. A kutatás lényege tehát alternatív energiagazdálkodási módszerek kidolgozása és lehetséges táji hatásainak előrejelzése, valamint a turizmus és a fenntartható energiagazdálkodás összekapcsolása. A kutatás eredményeként javaslatok, ajánlások készülnek a tájhasználat és energiagazdálkodás optimalizálásának érdekében a területi és ágazati tervezésben részt vevő intézmények számára.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

For the humankind the only way out from the environmental crisis can be the joint application of energy efficiency and renewable energies. The transformation of the energy management is an inevitable process in terms of reduction of environmental impacts of the energy sector and the mitigation of the high level energy dependence Renewable energies linked with undertaking toward the EU will have determining role. Until now the spatiality has been pushed into the background, including how and in which extent can the up-to-date energy management be built on the landscape resources and what kind of condition and land use changes take place in the landscape during its operation. Our former researches encompassed investigations of the impacts on the landscape caused by energy production, industrial and mining activity; the energetic potential of renewable energies; the touristic utilization of degraded landscape; and a software-supported alternative energy strategy for Hungary until 2050. Based on these results, the aim of the research is to investigate the structure and impacts of the recent energy management from aspects of the landscape; to survey how the duties prescribed by the ELC and the Energy Roadmap 2050 can be reconciled; to investigate that in which extent can be converted the energy management of the sample areas into renewable energies; what kind of tasks of land use, landscape protection and landscape conflicts have to be solved; what kind of alterations can be expected; to search the perspectives of the connection between the sustainable energy management and tourism; and working out proposals and recommendations for regional and sectoral planning institutions.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The starting-point of our research is the assumption that the sample areas have such renewable energy potential which could replace the recently utilized fossil energy sources to a considerable extent. The main question of the research is that in which extent can be converted the energy management of the sample areas to renewable energy sources and how could it be connected to the energy sources of the landscape. During the research, the following key issues will be defined: the conditions and current problems of the landscape; landscape character types; industrial and energetic landscape elements; energy demand of the sample areas; landscape load of the recent energy management; localization of landscape conflicts; the quantities of renewable energy sources available and their potentials; measurement of sustainable utilization of the renewable energy sources; alternative energy management methods; possible impacts on landscape; land use changes required by the utilization of the renewable energy sources; managing the expected landscape conflicts; touristic potential of the sample area and its possible changes caused by landscape changes due to the extraction of renewable energy sources; linking tourism and sustainable energy management of the sample areas.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The result of the research can be utilized above all in spatial planning and regional development, especially taking into consideration that the institutions of these spheres have to consider the aspects of sustainability more and more. From the outputs of the research the following parts can be applied for practical utilization above all: digital databases, planning models and recommendations, like
- database of energy management in accordance with land-use types, maps of land-use in compliance with recent and optimal energy management, energetic and industrial landscape elements ranked by landscape load index and their impact areas;
- model of a sustainable land-use from a viewpoint of energetic and landscape protection worked out for the sample areas;
- methodology of establishing landscape scenery belt from a viewpoint of sensible, vulnerable and protected landscapes;
- recommendations for new forms of land-use, for perspectives of function areas and for linkage of tourism and sustainable energy management.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Energy production is one of the most important human activity, which strongly pollutes the environment; furthermore, the traditional resources will come to an end soon. Environmental crisis is a real threat, the only way out can be the joint application of energy efficiency, energy saving and renewable energies. Transformation of energy management is especially important in Hungary because of its high energy-dependency. Thus, it is necessary to investigate the perspectives of utilization of the renewable energies. Up to the present energetic investigations did not analyzed yet, how and in which extent can the up-to-date energy management be built on the landscape resources, what kind of land-use changes and landscape conflicts occur and how can be they solved. So the main aim of the research is – based on a survey of the recent condition, components and problems of the landscape and energy management at a sample area – to investigate several closely related problems: in which extent can be converted the energy management into renewable energies; how this process alters the landscape; what kind of tasks of land use and landscape protection occur; what kind of landscape conflicts have to be solved; how affect the landscape transformation on the perspectives of tourism. The essence of the research is the elaboration of alternative energy management methods and the prognosis of their impacts on landscape, an addition, joining tourism and sustainable energy management. As result, for the sake of optimizing land use and energy management proposals and recommendations will be submitted for regional and sectoral planning institutions.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
1. Tájkonfliktusok feltárása és tájkarakterek meghatározása egyes mintaterületeken az ipari és a bányászati tájterhelés mutatói, valamint a települési tájhasználat változásának vizsgálata alapján. 2. Folyamatosan bővíthető, az ipartelepítésekben és a területi tervezésben is felhasználható geoinformatikai térképek és térinformatikai adatbázis létrehozása a tájérzékenység és a tájterhelés számszerűsíthető bemutatásához. 3. Degradált felszínek megújuló energiaforrások (biomassza, napelemek, szivattyús energiatárolás) telepítésével való hasznosítása, távhő alkalmazása lehetőségeinek kidolgozása. 4. Fenntartható energia-forgatókönyvek kidolgozása. Az energiatárolás lehetőségeinek felmérése a mintaterületen. 5. Biomassza hasznosításának lehetőségei a LEAP energiatervezési szoftver alapján. 6. Az energia-forgatókönyvek alapján javaslatok a szabályozási környezet optimalizálására. 7. A turizmus, a tájvédelem és a megújuló energiaforrások kapcsolatának vizsgálata alapján a szállodák pozitívan állnak a megújuló energiák hasznosításához, de kevéssé van lehetőségük a kiépítésre. A magánszállásadók esetében a finanszírozás nem megoldott. 8. Felmérések alapján mind a szállásadók, mind a természetjárók tájesztétikai okok miatt a szélturbinákkal szemben a napelemeket, napkollektorokat részesítik előnyben. 9. Körültekintő tervezéssel, fejlesztéssel és menedzseléssel tovább erősíthető a megújuló energia és a turizmus tájvédelmi szempontokat is figyelembe vevő kapcsolata.
kutatási eredmények (angolul)
1. Exploration on landscape conflicts and determination of landscape characters on sample areas based on indices of industrial and mining landscape load and on change of rural landuse. 2. Setting up of GIS-database and geoinformatic maps, which can be enlarged continuously, for numerical representation of landscape vulnerability and landscape load. 3. Utilization of degraded surfaces by implementation of renewable energy sources (biomass, solar energy, pumped energy storage), elaboration of possibilities of district heating systems. 4. Development of sustainable energy scenarios. Survey of perspectives of energy storage on sample area. 5. Perspectives of biomass utilization based on the LEAP energy planning software. 6. Recommendations for optimizing the regulatory environment based on the energy scenarios. 7. Surveying the connection among tourism, landscape protection and renewable energy sources hotels show positive attitude towards the utilization of renewable energy sources, however, they have less potential for deployment. In case of rural private accommodation sector there is limited possibility for financial investments. 8. According to surveys both the hosts and the tourists prefer solar energy than wind turbines because of landscape aesthetic reasons. 9. Provident planning, development and management can further improve the connection between renewable energy and tourism by the means of taking into account landscape protection aspects.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112477
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Horváth, Gergely: Spectacular badland on rhyolite tuff in north Hungary, In: Zorn, M. (ed.): Land degradation in a complex environment. COMLAND meeting and fieldtrip in Slovenia, Ljubjana. Book of abstracts, p. 21, 2016
Csüllög Gábor, Horváth Gergely, Tamás László, Szabó Mária, Munkácsy Béla: Quantitative assessment of landscape load caused by mining activity, European Countryside 9:(2) pp. 230-244, 2017
Soha Tamás, Munkácsy Béla, Harmat Ádám, Csontos Csaba, Horváth Gergely, Tamás László, Csüllög Gábor, Daróczi Henriett, Sáfián Fanni, Szabó Mária: GIS-based assessment of the opportunities for small-scale pumped hydroenergy storage in middle-mountain areas focusing on artificial landscape features, Energy (141) pp. 1363-1373., 2017
Kiss Ádám, Szabó Mária: Zostane zemvhodná prel'udí?, Mezricky J, Mezricky V (szerk.): Prekrocitpráh. (snad) námetry k úvahám. Kääriku. pp. 159-178., 2017
Ásványi Katalin. Juhász-Dóra Katalin, Jászberényi Melinda, Michalkó Gábor: Literature review of renewable energy in the tourism industry, Journal of Environmental Management and Tourism 8:(2) pp. 476-491, 2017
Szabó Mária, Horváth Gergely, Csüllög Gábor, Munkácsy Béla, Tamás László, Darabos Gabriella, Harmat Ádám: Tájállapot-vizsgálatok a Bükkalján, In: Blanka Viktória, Ladányi Zsuzsa (szerk.): Interdiszciplináris tájkutatás a XXI. században. Szeged. pp. 537-544., 2017
Munkácsy Béla, Soha Tamás, Havas Márton, Harmat Ádám, Szabó Mária, Csüllög Gábor, Horváth Gergely, Tamás László: A decentralizált energiatárolás lehetőségeinek vizsgálata egy magyarországi mintaterületen, In: Blanka Viktória, Ladányi Zsuzsa (szerk.): Interdiszciplináris tájkutatás a XXI. században. Szeged. pp. 453-461., 2017
Tamás László István, Csüllög Gábor, Horváth Gergely, Szabó Mária, Munkácsy Béla, Harmat Ádám: A Komáromi járás ipari tájterhelése és térképi modellje, In: Blanka Viktória, Ladányi Zsuzsa (szerk.): Interdiszciplináris tájkutatás a XXI. században. Szeged. pp. 574-584., 2017
Soha Tamás, Munkácsy Béla, Csüllög Gábor, Harmat Ádám, Csontos Csaba, Tamás László, Szabó Mária, Horváth Gergely: A decentralizált szivattyús energiatárolás lehetőségeinek GIS-alapú vizsgálata középhegységi környezetben, hazai mintaterületek alapján, Területfejlesztés és Innováció 11:(2) pp. 3-16., 2017
Munkácsy Béla, Harmat Ádám, Soha Tamás, Havas Márton, Csontos Csaba, Darabos Gabriella: A decentralizált villamosenergia-tárolás a térbeliség tükrében: Vizsgálatok egy bükki mintaterületen, XII. Óbudai Energetikai Konferencia. Óbudai Egyetem, Budapest. pp. 37-69., 2017
Kiss Ádám, Szabó Mária: Élhető marad-e az emberi környezet?, Fizikai Szemle 67:(7-8) pp. 219-227., 2017
Budai Edina, Harmat Ádám Munkácsy Béla, Horváth Gergely, Szabó Mária, Csüllög Gábor, Tamás lászló, Darabos Gabriella: Komárom-Esztergom megye állattartásából származó biogáz-hasznosítási potenciáljának meghatározása térinformatikai módszerekkel, In: Pajtókné Tari Ilona, Tóth Antal (szerk.) Magyar Földrajzi Napok 2016. Eger, pp. 236-245., 2016
Harmat Ádám, Munkácsy Béla, Budai Edina, Szabó Mária, Horváth Gergely, Csüllög Gábor, Tamás László: A szilárd biomassza-potenciál környezetileg fenntartható kiaknázásának lehetőségei a Bükkalján, In: Pajtókné Tari Ilona, Tóth Antal (szerk.) Magyar Földrajzi Napok 2016. Eger, pp. 246-256., 2016
Szabó Mária,Horváth Gergely, Csüllög Gábor,Tamás László, Munkácsy Béla, Darabos Gabriella, Harmat Ádám, Budai Edina: Település a tájban - Tibolddaróc (Településjellemzők és a fenntartható tájhasználat lehetőségei), In: Pajtókné Tari Ilona, Tóth Antal (szerk.) Magyar Földrajzi Napok 2016. Eger, pp. 488-499., 2016
Tamás László, Csüllög Gábor, Horváth Gergely, Szabó Mária, Harmat Ádám, Budai Edina, Munkácsy Béla: Ipari objektumok terepi állapotfelmérésének és térinformatikai adatbázis kialakításának főbb tapasztalatai, In: Pajtókné Tari Ilona, Tóth Antal (szerk.) Magyar Földrajzi Napok 2016. Eger, pp. 569-578., 2016
Balizs Dániel, Michalkó Gábor: A turisztikai potenciál megújuló energia orientált befolyásolásának alternatívája egy nógrádi mintaterületen, Turisztikai és Vidékfejlesztési Tanulmányok 2:(4) pp. 28-43, 2017
Michalkó Gábor, Juhász-Dóra Katalin: A tájértékek képi tükröződése a közösségi médiában: Instagram, turizmus és zöld energia, In: Blanka Viktória, Ladányi Zsuzsa (szerk.): Interdiszciplináris tájkutatás a XXI. században. Szeged. pp. 436-443., 2017
Michalkó Gábor, Ásványi Katalin, Juhász-Dóra Katalin, Jászberényi Melinda: A megújuló energiával összefüggő turizmusfejlesztés Tibolddaróc lakosságának attitűd-vizsgálata tükrében, Észak-magyarországi Stratégiai Füzetek 14:(1) pp. 88-100., 2017
Michalkó Gábor, Lontai-Szilágyi Zsuzsanna, Kiss Kornélia, Martonné Erdős Katalin: A megújuló energia szerepe a falusi turizmus modernizációjában, In: Szalók Csilla, Petykó Csilla (szerk.) Változások és kihívások a turizmusban. Budapesti Gazdasági Egyetem, Budapest. pp. 4-19., 2017
Michalkó Gábor, Juhász-Dóra Katalin, Irimiás Anna: Social media picture analysis to explore hidden tourism potentials of green energy plants, XXXII Congresso Geografico Italiano “L’apporto della geografia trari voluzioni e riforme” p. 348., 2017
Szabó Mária, Horváth Gergely, Csüllög Gábor, Tamás László, Michalkó Gábor, Munkácsy Béla, Harmat Ádám, Budai Edina: Analysis of three Hungarian landscape types and landscape load researches, XIII. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferencia. Kolozsvár. p. 43., 2017
Kiss Ádám, Szabó Mária: Training of experts for non-fossil based energy technologies in higher education, XIII. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferencia. Kolozsvár. p.36., 2017
Michalkó Gábor, Juhász-Dóra Katalin, Irimiás Anna: Megújulunk? A megújuló energia szerepe a jó hellyé válás folyamatában, Fazekas István et al. (szerk.) IX. Magyar Földrajzi Konferencia előadásainak összefoglalói. MTA DTB Földtudományi Szakbizottság, 2018
Csontos Csaba, Soha Tamás, Munkácsy Béla, Horváth Gábor, Harmat Ádám, Horváth Gergely, Csüllög Gábor, Szabó Mária: Hibrid távfűtésrendszer létrehozásának vizsgálata térinformatikai támogatással, Fazekas István, Kiss Emőke, Lázár István (szerk.) Földrajzi tanulmányok. Debrecen. pp. 147-151., 2018
Horváth Gábor, Munkácsy Béla, Soha Tamás, Csontos Csaba, Harmat Ádám, Horváth Gergely, Csüllög Gábor, Szabó Mária: A fűtési energiafelhasználás modellezése egy Borsod-Abaúj-Zemplén megyei mintaterületen, Fazekas István, Kiss Emőke, Lázár István (szerk.) Földrajzi tanulmányok. Debrecen. pp. 153-156, 2018
Harmat Ádám, Munkácsy Béla, Soha Tamás, Csontos Csaba, Horváth Gergely, Csüllög Gábor, Szabó Mária: Az erdészeti biomassza fenntarthatósági kérdései Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Fazekas István, Kiss Emőke, Lázár István (szerk.) Földrajzi tanulmányok. Debrecen. pp. 157-160., 2018
Gálosi-Kovács Bernadett, Horváth Gergely: Határokon átnyúló természetvédelmi területek lehetőségei és problémái, Földrajzi Közlemények 142. 4. pp. 309–327., 2018
Papp Luca, Sádli Gyula, Soha Tamás, Csontos Csaba, Munkácsy Béla, Csüllög Gábor, Horváth Gergely, Harmat Ádám, Szabó Mária: Esztergom távhőszolgáltatásáról és annak lehetséges bővítéséről az energiaföldrajz tükrében, Területfejlesztés és Innováció 12. 1. pp. 3–19., 2018
Munkácsy Béla, Horváth Gábor, Nagy Bence: Közösségi energiatermelés a dán gyakorlatban, In Green - Környezetipar & Környezetkultúra 3. 3. pp. 32-36., 2018
Szabó Mária, Kiss Ádám: The importance of expert training for continuous and safe energy supply of modern societies, 16th International BBCC/JTEFS Conference on Sustainable Development, Culture, Education. Antalya/Turkey. 1-4 November, 2018 Abstract Book. p. 32., 2018
Kiss Ádám, Szabó Mária: A Kárpát-medence energia jövője: megújuló források vagy atomenergia, XIV. Kárpát-Medencei Környezettudományi Konferencia kiadványa. Gödöllő, Szerk.: Füleky Gy. Kiadó: MAG Mezőgazdaságért Alapítvány, Gödöllő. pp. 148-152., 2018
Karancsi Zoltán, Horváth Gergely, Csüllög Gábor, Szabó Mária: The role of the landscape aesthetic values in the geotourism, Głowniak Ewa, Wasiłowska Agnieszka, Leonowicz Paulina (eds.) Geoheritage and geoconservation: modern approaches and applications towards the 2030 agenda. ProGEO IX. Sympo, 2018
Horváth Gergely, Szabó Mária, Csüllög Gábor, Tamás László, Munkácsy Béla, Soha Tamás:: Leromlott és nem hasznosított felszínek a Novohrad–Nógrád Geopark területén, IX. Magyar Földrajzi Konferencia, Összefoglalók. Szerk.: Fazekas István, Kiss Emőke, Lázár István. Kiadó: MTA DTB Földtudományi Szakbizottság. pp. 109, 2018
Michalkó Gábor, Lontai-Szilágyi Zsuzsanna, Kiss Kornélia, Martonné Erdős Katalin: A megújuló energia szerepe a falusi turizmus modernizációjában, Turizmus Bulletin: 17(1-2) pp. 35-44, 2017
Michalkó Gábor, Irimiás Anna, Juhász-Dóra Katalin, Ilyés Noémi: Social media picture analysis to explore hidden tourism potentials of green energy plants, In: Franco Salvatori (a cura di) Atti del XXXII Congresso Geografico Italiano “L’apporto della geografia trari voluzioni e riforme”. A.Ge.I, Roma pp. 3109-3114., 2019
Korencsák István – Munkácsy Béla – Budai Edina – Darabos Gabriella – Harmat Ádám: Energiagazdálkodás és erdőgazdaság – a tűzifa hasznosításának energetikai megtérülése a Salgótarjáni Erdészet térségében, In: Budai Edina – Munkácsy Béla (szerk.): Az energetikai irányváltás küszöbén. Energiaföldrajzi kutatások magyarországi mintaterületeken. ELTE, Budapest, pp 36-63., 2016
Szücs Péter Noel – Darabos Gabriella: Szilárd biomasszára vonatkozó energetikai megtérülési számítás egy Komárom-Esztergom megyei esettanulmány példáján, . In: Budai Edina – Munkácsy Béla (szerk.): Az energetikai irányváltás küszöbén. Energiaföldrajzi kutatások magyarországi mintaterületeken. ELTE, Budapest. pp 80-102., 2016
Harmat Ádám – Munkácsy Béla – Szalkai Lőrincz Ágnes – Ballabás Gábor – Csüllög Gábor – Horváth Gergely – Szabó Mária: A közösségek által generált energetikai megoldások, mint a területfejlesztés eszközei, Területfejlesztés és Innováció 10. 3. pp. 3-15, 2016
Szabó Mária – Csüllög Gábor – Horváth Gergely – Tamás László – Munkácsy Béla – Harmat Ádám – Budai Edina: Fenntartható települési tájhasználat lehetőségei a Bükkalján a múlt tanulságai alapján: a tibolddaróci példa, In: Pajtókné Tari I. – Tóth A. (szerk.): Magyar Földrajzi Napok 2016. Absztraktkötet. Eger. p. 88, 2016
Tamás László – Csüllög Gábor – Horváth Gergely – Szabó Mária – Harmat Ádám – Budai Edina – Munkácsy Béla: Ipari objektumok terepi állapotfelmérésének és térinformatikai adatbázis kialakításának főbb tapasztalatai., In: Pajtókné Tari I. – Tóth A. (szerk.): Magyar Földrajzi Napok, Absztraktkötet. Eger. p. 106, 2016
Horváth, Gergely – Szabó, Mária – Csüllög, Gábor – Munkácsy, Béla – Tamás, László – Budai, Edina: Utilization perspectives of degraded landscapes in the area of the Novohrad–Nógrád Geopark, 3rd International Geographic Congress. Book of abstracts. Beijing. p 1182., 2016
Munkácsy Béla – Havas Márton – Harmat Ádám: A sűrített levegős energiatárolás perspektívái egy fenntartható energiarendszerben, In: Balázs Boglárka (szerk.): Az elmélet és a gyakorlat találkozása a térinformatikában VII. Theory meets practice in GIS. Debreceni Egyetemi Kiadó, Debrecen. p. 575, 2016
Szabó Mária – Kiss Ádám: Renewable energies in teacher education of environmental studies, 14th International JTEFS/BBCC Conference Sustainable Development, Culture, Education. Abstractsbook. Konya. p. 177, 2016
Szabó Mária – Munkácsy Béla – Michalkó Gábor – Horváth Gergely – Csüllög Gábor – Tamás László – Harmat Ádám – Budai Edina: Térségi kihívások a megújuló energiaforrások alkalmazásában a Bükkalján, XII. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferencia. Abstractbook. Beregszász. pp. 69-70, 2016
Budai Edina – Harmat Ádám – Munkácsy Béla – Horváth Gergely – Csüllög Gábor – Tamás László – Szabó Mária: A biogáz-hasznosítás potenciáljának meghatározása térinformatikai módszerekkel Komárom-Esztergom megyében, In: Pajtókné Tari I. – Tóth A. (szerk.): Magyar Földrajzi Napok 2016. Absztraktkötet. Eger. p. 54, 2016
Harmat Ádám – Munkácsy Béla – Budai Edina – Szabó Mária – Horváth Gergely – Csüllög Gábor – Tamás László: A szilárd biomassza-potenciál környezetileg fenntartható kiaknázásának lehetőségei a Bükkalján, In: Pajtókné Tari I. – Tóth A. (szerk.): Magyar Földrajzi Napok 2016. Absztraktkötet. Eger. pp. 54-55, 2016
Michalkó Gábor – Juhász-Dóra Katalin – Kenesei Zsófia – Kolos Krisztina – Jászberényi Melinda – Kiss Kornélia – Ásványi Katalin – Bódis Gábor: A megújuló energia hasznosítása a magyarországi szállodaiparban, In: Pajtókné Tari Ilona – Tóth Antal (szerk.): Magyar Földrajzi Napok 2016. Absztraktkötet. p. 122, 2016
Michalkó Gábor – Kiss Kornélia – Kenesei Zsófia – Kolos Krisztina – Juhász-Dóra Katalin – Ásványi Katalin – Jászberényi Melinda – Bódis Gábor: A megújuló energia szerepe a vidéki szállásadásban, In: Pintér Réka – Csapó János (szerk.): Környezet–biztonság–turizmus. VIII. Országos Turisztikai Konferencia. Absztraktkötet. p 35, 2016
Tamás László – Csüllög Gábor – Horváth Gergely – Szabó Mária – Munkácsy Béla: Módszertani lehetőségek az ipari tájterhelés vizsgálatára egy Duna menti mintaterület példáján, Tájökológiai Lapok 14. 2. pp. 83-97, 2016
Szabó Mária, Horváth Gergely, Csüllög Gábor, Tamás László, Munkácsy Béla, Budai Edina: A terepgyakorlatok jelentősége a környezeti nevelésben, In: Környezeti nevelés Célok és eszközök (szerk.) (szerk.) Környezeti nevelés: célok és eszközök. Eger: Eszterházy Károly Főiskola, 2015. pp. ., 2015
Szabó Mária, Kiss Á: A XXI. Század kihívásai és a környezeti nevelés szükségessége, In: Környezeti nevelés Célok és eszközök (szerk.) (szerk.) Környezeti nevelés: célok és eszközök. Eger: Eszterházy Károly Főiskola, 2015. pp. ., 2015
Horváth Gergely: A bányák, mint történeti földrajzi és tájtörténeti elemek, Történeti Földrajzi Közlemények , 3. 2. pp. 90–103., 2015
Tamás László: A tájkarakter elemzések jelentősége a történeti földrajzban – a Komáromi járás tájkaraktereinek változása az 1980-as és 2010-es évek között, Történeti Földrajzi Közlemények, 3. 2. pp. 247-257., 2015
Karancsi Zoltán, Horváth Gergely, Sütő László, Csüllög Gábor: Anthropogenic geomorphosites in the Karancs–Medves Region., pp. 139-147 in: : Lóczy Dénes (ed.): Landscapes and landforms of Hungary. Springer Verlag, Heidelberg, 2015
Pintér Zoltán, Horváth Gergely, Jakab Gergely, Karancsi Zoltán: Rhyolite badland at Kazár, pp. 149–155 In: Lóczy Dénes (ed): Landscapes and landforms of Hungary. Springer Verlag, Heidelberg, 2015
Horváth Gergely, Lóczy Dénes: Geoheritage, geoconservation, geomorphosites in Hungary., pp. 281–288 In: Lóczy Dénes (ed.): Landscapes and landforms of Hungary. Springer Verlag, Heidelberg, 2015
Munkácsy Béla, Havas Márton, Hrenkó Izsák, Szücs Péter: A smart city koncepció a Salzburg térségében folyó projektek tanulságainak tükrében, 10. Jubileumi Óbudai Energetikai Konferencia - Smart Cities. Óbudai Egyetem, Budapest, 2015
Sáfián Fanni. Munkácsy Béla: A decentralizált energiarendszer és a közösségi energiatermelés lehetőségei a településfejlesztésben Magyarországon, Földrajzi Közlemények, 139. 4. pp. . 257-272., 2015
Havas Márton, Hrenkó Izsák: Északnyugat-Magyarország alkalmassága szélerőművek és sűrített levegős energiatároló telepítésére, Földrajzi Közlemények, 139. 4. pp. 273-287., 2015
Juhász-Dóra Katalin, Ásványi Katalin, Jászberényi Melinda, Michalkó Gábor: The role of renewable energy in the hotel competitiveness., p. 98. EUGEO Budapest: Congress programme and abstracts, 2015
Harmat Ádám, Csüllög Gábor, Horváth Gergely, Meleg Dániel, Munkácsy Béla, Szabó Mária, Tamás László: Energy use in the Bükk LEADER Region, p. 112. EUGEO Conference Budapest: Congress programme and abstracts, 2015
Horváth Gergely, Csüllög Gábor, Munkácsy Béla, Szabó Mária, Tamás László: Investigation of landscape load caused by mining activities on a Hungarian industrial region, p. 115. EUGEO Conference Budapest: Congress programme and abstracts, 2015
Munkácsy Béla: A megújuló energiaforrások szerepe a hosszú távra szóló energiatervezési dokumentumokban, p. 5. A megújuló energiaforrások felhasználásának meteorológiai vonatkozásai konferencia, 2015





 

Projekt eseményei

 
2015-07-15 13:13:32
Résztvevők változása
2015-05-20 16:19:27
Résztvevők változása
2014-07-28 09:01:35
Résztvevők változása




vissza »