Ferroelektromos mag-héj nanogömbök és autokatalitikus frontreakciók kölcsönhatásainak vizsgálata - pH-változás alapú választ adó kombinált vizuális/RFID szenzorbélyegek fejlesztésének megalapozása  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
112531
típus K
Vezető kutató Kukovecz Ákos
magyar cím Ferroelektromos mag-héj nanogömbök és autokatalitikus frontreakciók kölcsönhatásainak vizsgálata - pH-változás alapú választ adó kombinált vizuális/RFID szenzorbélyegek fejlesztésének megalapozása
Angol cím Interactions between ferroelectric core-shell nanospheres and autocatalytic front reactions - Towards developing combined visual/RFID sensor labels utilizing pH-change based responses
magyar kulcsszavak ferroelektromosság, mag-héj nanogömb, kémiai frontreakció, autokatalízis, szenzor, dielektromos tulajdonságok
angol kulcsszavak ferroelectricity, core-shell nanosphere, chemical front reaction, autocatalysis, sensors, dielectric properties
megadott besorolás
Fizikai kémia és elméleti kémia (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Felületi rétegek kémiája
zsűri Kémia 1
Kutatóhely Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszék (Szegedi Tudományegyetem)
résztvevők Bartus Pravda Cora
Haspel Henrik
Horváth Dezső
Molnár Csabáné Dr. Rónavári Andrea
Nagy László
Pusztai Péter
Sápi András
Tóth Ágota
Vidákné Tóth Ildikó
projekt kezdete 2015-01-01
projekt vége 2019-12-31
aktuális összeg (MFt) 39.956
FTE (kutatóév egyenérték) 6.95
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Projektünk célja, hogy jobban megértsük az üreges szervetlen nanorészecskék (HINS) és fluidumok fizikai-kémiai kölcsönhatásait, elsősorban a következő területek vizsgálatával:
- Polisztirol templáton szintetizált ferroelektromos héjból álló új HINS részecskék készítése,
- A nanorészecske-fluidum határfelület alapvető tulajdonságainak jobb megértése a HINS mátrixban történő folyadékdiffúzió nagy időfelbontású képalkotó és elektronikai alapú jellemzésével,
- Autokatalitikus kémiai frontreakciók terjedésének vizsgálata olyan heterogén környezetben, ahol a nanorészecskék a reakció reaktánsaival vagy katalizátorával vannak töltve, és ezt a töltőanyagot a reakciófront haladásakor felszabaduló lokális hőeffektus miatt képesek a reakciórendszerbe juttatni,
- Autokatalitikus kémiai frontreakciók terjedésének vizsgálata olyan heterogén környezetben, amelyet a ferroelektromos HINS mátrix alakít ki és a rendszert egy külső változó elektromos térnek is kitesszük.

Végső célunk, hogy kialakítsuk egy olyan pH-válasz alapú indikátorcímke elméleti és kísérleti hátterét, amely képes arra, hogy párhuzamosan nyújtson vizuális visszajelzést és passzív RFID kiolvasási lehetőséget. Ennek működése azon fog alapulni, hogy a címkén immobilizált ferroelektromos HINS részecskék mátrixában autokatalitikus kémiai frontreakciót vezetünk.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A projekt kihívásai és megválaszolandó kérdései:
- Ferroelektromos héjú, szubmikronos átmérőjű üreges szervetlen nanorészecskék szintézisének megoldása.
- Milyen adszorpciós karakterisztikával bírnak a kiválasztott autokatalitikus reakciórendszer egyes elemei a ferroelektromos héjú nanorészecskéken?
- Mi az a legkisebb H+ koncentráció változás, ami már mérhető változást okoz vizes közegben egy ferroelektromos héjú nanorészecske réteg dielektromos válaszában?
- Mely polarizációs és/vagy töltéshordozó mobilitási folyamatok a felelősek ezért a változásért?
- Hogyan alakulnak egy olyan pH-alapú autokatalitikus frontreakció időbeli és térbeli fejlődési jellemzői, amelyet egy ferroelektromos nanorészecskéket is tartalmazó, immobilizált vizes mátrixban futtatunk?
- Befolyásolható-e a front haladása ebben a nagy dielektromos állandójú környezetben úgy, hogy a futtatást erős külső elektromos térben végezzük? Ha igen, mi a kölcsönhatás pontos mechanizmusa?
- Befolyásolható-e a front terjedése a nanorészecskékhez köthető perturbációval? Különösképpen: milyen hatása van a pH-változás vagy a reakcióhő okozta lokális HINS kinyílásnak és az ezt követő töltőanyag (pl. reaktáns, sav vagy bázis) kiszabadulásának a reakciórendszerre?
- Egy olyan helyességigazoló modell felépítése, amely ezeket a folyamatokat kombinálja egy kereskedelmi forgalmú, nyomtatott és átlátszó RFID chip szubsztrátra felvitt autokatalitikus reakciórendszerben.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az üreges nanogömbök és a közöttük áthaladó fluidumok közötti kölcsönhatások megértése kulcsfontosságú több, a nanotechnológiát hasznosító eszköz racionális tervezése szempontjából. Ilyenek például a szenzorok, szűrők, bioaktív kapszulák, féligáteresztő bevonatok és csomagolóanyagok.
A jelen projektben elérendő eredmények társadalmi hasznosíthatósága a következő területeken képzelhető el:
- Az üreges szervetlen nanogömbök tulajdonságainak jobb megértése révén gyorsabban és erőforrás-hatékonyabban lehet majd a fentebb említett területekre új nanotechnológiai eszközöket fejleszteni.
- A ferroelektromos héjú üreges nanogömbök közvetlen elektronikai felhasználása is elképzelhető, mivel az elektrokerámiai ipar érdeklődik az ilyen fejlesztések iránt.
- A szilika nanogömbök megtölthetőségével és reakcióvezérelt kinyílásával kapcsolatos eredmények hasznosak lehetnek későbbi gyógyszertechnológiai fejlesztések szermpontjából.
- A L/S kölcsönhatás jobb megértése révén a kutatás hozzájárulhat a nanorészecske-rétegekből álló szenzorok optimalizálásához is.
- A szubmikronos heterogenitások reakciófrontokra gyakorolt hatásának megértése révén pontosíthatók és kiterjeszthetők lesznek a konvektív instabilitásokat leíró elméletek, amik számos természeti jelenség pontosabb modellezését támogatják.
- A projekt közvetlen eredményeire alapozva elkészíthető lesz olyan pH-alapú indikátorcímke, amelyik képes állapotának megváltozását egyszerre jelezni színváltozással és elektronikus kiolvashatósággal. Az ilyen címkék olcsón nyomtathatók, ezért nagy tömegben lesznek integrálhatók nagy adatgyűjtő rendszerekbe.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A kutatás során üreges szervetlen nanogömböket állítunk elő, és tanulmányozzuk ezek kölcsönhatását többféle folyadékkal: oldószerekkel és reagáló rendszerekkel is. Maguk a szervetlen üreges nanogömbök 50-500 nm (egy emberi hajszál keresztmetszetének 1/1000-része) átmérőjű, gömb alakú részecskék. Faluk 10-100 nm vastag kerámia. A gömbök belseje üreges, ide a falban lévő pórusokon át folyadékot tölthetünk, amit a gömbök később pl. melegítés hatására ismét kibocsáthatnak.
Vizsgálatainkat három területen végezzük majd. Ezek:
1) Új, korábban még nem létező üreges nanogömbök előállításának kidolgozása.
2) Annak megértése, hogy pontosan hogyan töltenek fel különböző folyadékok (vizes oldatok vagy szerves oldószerek) egy üreges nanogömbökből álló réteget, és eközben hogyan változnak a réteg elektromos tulajdonságai?
3) Érdekes jelenség a kémiai frontreakciók területén az állandó mintázatok kialakulása. Mi azt fogjuk vizsgálni, hogy mennyiben befolyásolja a mintázatképződést az, ha a terjedő front útjába pl. reaktánsokkal töltött üreges nanogömböket helyezünk, így helyileg megváltoztatva a koncentrációviszonyokat.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The aim of this project is to improve our understanding about the interactions between fluids and hollow inorganic nanospheres (HINS). We hope to achieve this goal by working towards the following objectives:
• Synthesize new HINS’ based on polystyrene templates and ferroelectric shells,
• Improve our understanding of the fundamental properties of nanoparticle-fluid interfaces by combined high temporal resolution imaging and electronic characterization of fluid diffusion in a HINS matrix,
• Study the propagation of chemical fronts in a heterogeneous environment consisting of a HINS matrix where the spheres are filled with a catalyst or reactant that can be released by the local heating caused by the propagating exothermic reaction front,
• Investigate reaction front pattern formation in a heterogeneous environment consisting of a HINS matrix where the shells are ferroelectric and the whole system is subjected to an alternating external electric field.

Our ultimate goal is to create the theoretical and experimental framework for a pH-response based indicator label which offers simultaneous visual feedback and passive RFID readout possibility by running an autocatalytic chemical front reaction in a nanoporous matrix constructed of ferroelectric core-shell nanospheres.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Challenges and open questions to be answered in this project:
- To develop the synthesis of submicron sized hollow inorganic nanospheres featuring a ferroelectric shell.
- What are the individual adsorption characteristics of the components of the appropriate chemical reaction on the chosen ferroelectric shell nanoparticles?
- What is the smallest H+ concentration change that results in a measurable variation of the dielectric response of a ferroelectric shell nanoparticle layer in an aqueous matrix?
- Which polarization and/or charge carrier mobilization processes are responsible for this variation?
- What are the spatiotemporal evolution characteristics of pH-driven autocatalytic front reactions running in an immobilized aqueous matrix containing ferroelectric nanospheres?
- Can the front propagation be influenced by an external electric field in this high-k dielectric environment? If yes, what are the details of the interaction mechanism?
- Can the front propagation be influenced by internal perturbations linked to the nanospheres? In particular, what is the effect of pH or reaction enthalphy induced localized HINS opening and subsequent release of the previously contained filler liquid (e.g. reactant, acid, base etc.)?
- To build a proof-of-concept type desktop model of the planned autocatalytic indicator label using a commercial flexible and transperent, printed RFID circuit as a basis.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Understanding the interaction between hollow nanospheres and propagating fluids is of paramount importance for the rational design of several nanotechnology-based devices, for example sensors, filters, bioactive capsules, semipermeable coatings and packaging materials.
Society level exploitation of the results of this particular project is possible in the following directions:
- Faster and less prodigal development of new nanotechnology devices by building on the observations of the present project.
- Hollow nanospheres featuring a ferroelectic shell may have direct importance for the electroceramics industry which is actually quite interested in the topic.
- Our results on HINS filling and reaction-controlled opening may prove to be useful for future pharmaceutical technology developments.
- Improving our understanding of the L/S interaction may serve with useful inputs to the optimization of sensors made of spheres.
- Understaning the effects of submicron sized heterogeneities on chemical reaction fronts may help us improve and extend the theories describing convective instabilities, and consequently, it will also be useful for the quantitative description of certain "chaotic" natural phenomena.
- The suggested results adds electronic readout possibility to a color changing pH-detecting indicator label. This will make the integration of the label into large data collection networks easier.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Hollow inorganic nanospheres are spherical particles measuring 50-500 nm (approx. 1/1000 the thickness of a human hair) featuring a 10-100 nm thick ceramic wall. The spheres are hollow and their interior can be filled with liquids which can be released later upon heating. Moreover, the spheres can also be deposited on a surface and immobilized in a hydrogel. The hydrogel will host a chemical reaction which causes a change in the pH. The progress of this reaction will be monitored simultaneously by visually observable pattern formation and electronically detectable changes in the dielectric constant of the inorganic sphere layer. The final outcome of the project is a proof-of-concept type demonstrator which will pave the way towards applied RTD and commercial exploitation in later projects.

We will focus our scientific efforts on the following issues:
1) Develop synthesis methods to prepare new, previously unknown hollow nanospheres.
2) Understand the exact mechanism by which liquids (aqueous or organic solvents) fill a layer of hollow nanospheres and also the corresponding changes in the electrical resistance of the layer.
3) Pattern formation in chemical reaction fronts is an interesting phenomenon. We shall study the effect of localized concentration heterogeneities on pattern formation in systems where hollow nanosheres filled with reactants are put in the way of the propagating reaction front.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatás célja az üreges szilika gömbök és az autokatalitikus kémiai frontreakciók tanulmányozása volt. Eredményeink három nagy területen születtek: (i) a projekt témájához közvetlenül kapcsolódó szintetikus nanotechnológia kutatások, (ii) a projekt fő témáját jelentő autokatalitikus reakciókhoz kapcsolódó kutatások, (iii) egyéb, a projekt szempontjából kiegészítő háttérmunkának tekinthető kutatások. Legfontosabb eredményünk, hogy igazolni tudtuk a projekt alap hipotézisét. Elsőként mutattuk meg, hogy reaktánsoldattal töltött üreges nanogömbök szoros illeszkedésű hálózata képes nanoreaktorok olyan hálózataként működnmi, amelyben egyirányú csatolás valósul meg autokataitikus kémiai frontreakció révén. Makroméretben a hálózat képes állandó sebességű reakció-diffúziós frontot fenntartani, ezért ez a megfigyelés valóban szolgálhatna egy olyan kémiai jelátviteli eszköz alapjául, amely a hidrogénion koncentráció megváltozásának elvén működik. A projekt legkevésbé sikerült része a nanoreaktorokban haladó frontreakció haladásának kiolvasása RFID technológiával. Ezt a kísérleti berendezést is megépítettük, de nem sikerült értékelhető csatolást kimutatnunk a front haladása és a passzív RFID tag elhangolódása között. A kutatás eredményeit az 5 év alatt összesen 50 olyan peer-reviewed közleményben foglaltuk össze, közülük 49 jelent meg impakt faktoros folyóiratban.
kutatási eredmények (angolul)
The goal of this project was to study the interaction of hollow silica nanospheres and autocatalytic chemical front reactions. We achieved results in three main areas: (i) synthetic nanotechnology research with direct relevance to the project objectives, (ii) research directly related to autocatalytic front reactions, the main objectives of the project, and (iii) other results. Our most important result is that we verified our main hypothesis. We were the first to demonstrate that close-packed hollow nanospheres containing a chemically active reactant medium inside can act as an assembly of nanoreactors with unidirectional coupling between them via autocatalytic front propagation. On the macroscale the ensemble can sustain a pure reaction-diffusion front with constant velocity suggesting that a simple device based on the transmission of a chemical signal may be designed to amplify the change in hydrogen ion concentration through the use of hollow inorganic nanospheres. The least successful part of the project was the attempt to read out the progress of the autocatalytic front in the nanoreactors using RFID technology. Even though this experimental setup has been built and tested, we did not succeed in establishing reliable coupling between the front movement and the de-tuning of the passive RFID tag. We published 50 peer-reviewed papers acknowledging this project during its 5 year lifetime. 49 out of these 50 were published in journals with an impact factor.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112531
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
B. Bohner, G. Schuszter, D. Horváth, Á. Tóth: Morphology control by flow-driven self-organizing precipitation,, Chem. Phys. Lett. 631-632 (2015) 114-117., 2015
P. Pusztai, E. Tóth-Szeles, D. Horváth, Á. Tóth, Á. Kukovecz, Z. Kónya: A simple method to control the formation cerium phosphate architectures, CrystEngComm 17, 8477-8485 (2015), 2015
P. M. Sudeep, S. Vinod, S. Ozden, R. Sruthi, Akos Kukovecz, Zoltan Konya, Robert Vajtai, M. R. Anantharaman, P. M. Ajayan, Tharangattu N. Narayanan: Functionalized Boron Nitride Porous Solids, RSC Adv., 2015,5, 93964-93968, 2015
Péter Pusztai, Henrik Haspel, Ildikó Y. Tóth, Etelka Tombácz, Krisztina László, Ákos Kukovecz, Zoltán Kónya: Structure-Independent Proton Transport in Cerium(III) Phosphate Nanowires, ACS Applied Materials & Interfaces, 2015
E.Y. Malikov, M.C. Altay, M.B. Muradov, O.H. Akperov, G.M. Eyvazova, R. Puskás, D. Madarász, Á. Kukovecz, Z. Kónya: Synthesis and characterization of CdS nanoparticle based multiwall carbon nanotube–maleic anhydride–1-octene nanocomposites, Physica E 69 (2015) 212-218., 2015
Krisztián Kordás, Melinda Mohl, Zoltán Kónya, Ákos Kukovecz: Layered titanate nanostructures: perspectives for industrial exploitation, Translational Materials Research 2 (2015) 015003, 2015
László Vanyorek , Ferenc Kristály, Andrea Mihalkó, Olivér Bánhidi, Ákos Kukovecz, Zoltán Kónya, János Lakatos: Synthesis and 1-butene hydrogenation activity of platinum decorated bamboo-shaped multiwall carbon nanotubes, Reaction Kinetics, Mechanisms and Catalysis December 2015, Volume 116, Issue 2, pp 371-383, 2015
Gábor Schuszter, Erzsébet-Sára Bogya, Dezső Horváth, Ágota Tóth, Henrik Haspel, Ákos Kukovecz: Liquid droplet evaporation from buckypaper: On the fundamental properties of the evaporation profile, Microporous and Mesoporous Materials Volume 209, June 2015, Pages 105–112, 2015
Zoltán Győri, Zoltán Kónya, Ákos Kukovecz: Visible light activation photocatalytic performance of PbSe quantum dot sensitized TiO2 Nanowires, Applied Catalysis B: Environmental 179 (2015) 583–588 Contents, 2015
Jhih-Fong Lin, Olli Pitkänen, Jani Mäklin, Robert Puskas, Akos Kukovecz, Aron Dombovari, Geza Toth, Krisztian Kordas: Synthesis of tungsten carbide and tungsten disulfide on vertically aligned multi-walled carbon nanotube forests and their application as non-Pt electrocatalysts for the h, J. Mater. Chem. A, 2015,3, 14609-14616, 2015
R. Puskás, A. Sápi, Á. Kukovecz, Z. Kónya: Understanding the role of post-CCVD synthetic impurities, functional groups and functionalization-based oxidation debris on the behaviour of carbon nanotubes as a catalys, RSC Advances 6 (2016) 88538-88545, 2016
V. Kumar, H. Haspel, K. Nagy, A. Rawal, A. Kukovecz: Leveraging compressive stresses to attenuate the electrical resistivity of buckypaper, Carbon 110 (2016) 62-68, 2016
G- Kozma, A. Rónavári, Z. Kónya, A. Kukovecz: Environmentally Benign Synthesis Methods of Zero-Valent Iron Nanoparticles, ACS Sust. Chem. Eng. 4 (2016) 291-297., 2016
E. Tóth-Szeles, G. Schuszter, Á. Tóth, Z. Kónya, D. Horváth: Flow-driven morphology control in the cobalt-oxalate system, CrystEngComm 18, 2057-2064 (2016), 2016
G. Kozma, R. Puskás, I. Papp, P. Bélteky, Z. Kónya, A. Kukovecz: Experimental validation of the Burgio-Rojac model of planetary ball milling by the length control of multiwall carbon nanotubes, Carbon 105 (2016) 615-621., 2016
E.Bogya, B. Szilágyi, Á. Kukovecz: Surface pinning explains the low heat transfer coefficient between water and a carbon nanotube film, Carbon 100 (2016) 27-36, 2016
A. Rónavári, M. Balázs, P. Tolmacsov, Cs. Molnár, I. Kiss, Á. Kukovecz, Z. Kónya: Impact of the morphology and reactivity of nanoscale zero-valent iron (NZVI) on dechlorinating bacteria, Water Research 95 (2016) 126-173., 2016
A. Kukovecz, K. Kordás, J. Kiss, Z. Kónya: Atomic Scale Characterization and Surface Chemistry of Metal Modifided Titanate Nanotubes and Nanowires, Surface Science Reports 71 (2016) 473-546., 2016
G. Alene, A. Dombovári, T. Sipola, R. Puskás, A. Kukovecz, Z. Kónya, A. Popov, J-F. Lin, G.S. Lorite, M. Mohl, G. Toth, A. Lloyd-Spetz, K. Kordas: A novel WS2 nanowire-nanoflake hybrid material synthesized from WO3 nanowires in sulfur vapor, Scientific Reports 6 (2016) 25621:1-7, 2016
D. Dobó, D. Berkesi, Á. Kukovecz: Morphology conserving aminopropyl functionalization of hollow silica nanospheres in toluene, J. Mol. Struct. (2016) in press, http://dx.doi.org/10.1016/j.molstruc.2016.11.043, 2016
S. Panic, B. Bajac, S. Rakic, A. Kukovecz, Z. Konya, V. Srdic, G. Boskovic: Molybdenum anchoring effect in Fe–Mo/MgO catalyst for multiwalled carbon nanotube synthesis, Reac Kinet Mech Cat (2017) 122:775–791, 2017
Pitkänen O, Järvinen T, Cheng H, Lorite G S, Dombovari A, Rieppo L, Talapatra S, Duong H M, Tóth G, Juhász K L, Kónya Z, Kukovecz A, Ajayan P M, Vajtai R, Kordás K: On-chip integrated vertically aligned carbon nanotube based super- and pseudocapacitors, SCIENTIFIC REPORTS 7:(1) p. 16594. (2017), 2017
Varga Tamás, Haspel Henrik, Kormányos Attila, Janáky Csaba, Kukovecz Ákos, Kónya Zoltán: Nitridation of one-dimensional tungsten oxide nanostructures: Changes in structure and photoactivity, ELECTROCHIMICA ACTA 256: pp. 299-306. (2017), 2017
Attila Dékány, Enikő Lázár, Bálint Szabó, Viktor Havasi, Gyula Halasi, András Sápi, Ákos Kukovecz, Zoltán Kónya, Kornél Szőri, Gábor London: Exploring Pd/Al2O3 Catalysed Redox Isomerisation of Allyl Alcohol as a Platform to Create Structural Diversity, CATALYSIS LETTERS 147:(7) pp. 1834-1843. (2017), 2017
A. Sucurovic, J. trickovic, S. Maletic, M. Kragulj Isakovski, A. Kukovecz, M. Prica, B. Dalmacija: Effects of Anions on Adsorption of Trace Levels of Cu(II), Pb(II) and Cr(VI) by Amino-Functionalized Multi-Walled Carbon Nanotubes, Revista de Chimie 68(2) (2017) 362-368, 2017
András Sápi, András Varga, Gergely F Samu, Dorina Dobó, Koppány L Juhász, Bettina Takács, Erika Varga, Ákos Kukovecz, Zoltán Kónya, Csaba Janáky: Photoelectrochemistry by Design: Tailoring the Nanoscale Structure of Pt/NiO Composites Leads to Enhanced Photoelectrochemical Hydrogen Evolution Performance, JOURNAL OF PHYSICAL CHEMISTRY C 121: pp. 12148-12158. (2017), 2017
Buchholcz B, Haspel H, Oszkó A, Kukovecz A, Kónya Z: Titania nanotube stabilized BiOCl nanoparticles in visible-light photocatalysis, RSC ADVANCES 7:(27) pp. 16410-16422. (2017), 2017
Sápi András, Dobó Dorina G, Sebok Daniel, Halasi Gyula, Juhász Koppány L, Szamosvölgyi Akos, Pusztai Peter, Varga Erika, Kálomista Ildikó, Galbács Gábor, Kukovecz Akos, Kónya Zoltán: Silica Based Catalyst Supports Are Inert, Aren’t They? – Striking Differences in Ethanol Decomposition Reaction Originated from Meso- & Surface Fine Structure Evidenced b, JOURNAL OF PHYSICAL CHEMISTRY C 121:(9) pp. 5130-5136. (2017), 2017
Balázs Buchholcz, Henrik Haspel, Tamás Boldizsár, Akos Kukovecz, Zoltan Konya: pH-regulated Antimony Oxychloride Nanoparticle Formation on Titanium Oxide Nanostructures: A Photocatalytically Active Heterojunction, CRYSTENGCOMM 19: pp. 1408-1416. (2017), 2017
Havasi Viktor, Tátrai Dávid, Szabó Gábor, Sipos György, Kónya Zoltán, Kukovecz Ákos: Systematic comparison of saturation effects and afterglow properties of Sr4Al14O25:Eu, Dy phosphor excited by alpha and beta ionizing sources and UV light, JOURNAL OF MOLECULAR STRUCTURE 1140: pp. 86-98. (2017), 2017
Havasi V, Vödrédi B, Kukovecz Á: Photocatalytic performance of Sr4Al14O25: Eu,Dy phosphor assisted ZnO:Co+Ag nanocomposite under continuous and pulsed illumination, CATALYSIS TODAY 284: pp. 107-113. (2017), 2017
Zsirka Balázs, Horváth Erzsébet, Szabó Péter, Juzsakova Tatjána, Szilágyi Róbert K, Fertig Dávid, Makó Éva, Varga Tamás, Kónya Zoltán, Kukovecz Ákos, Kristóf János: Thin-walled nanoscrolls by multi-step intercalation from tubular halloysite-10 Å and its rearrangement upon peroxide treatment, APPLIED SURFACE SCIENCE 399: pp. 245-254. (2017), 2017
Juan Gómez-Pérez, Dorina G Dobó, Koppány L Juhász, András Sápi, Henrik Haspel, Ákos Kukovecz, Zoltán Kónya: Photoelectrical response of mesoporous nickel oxide decorated with size controlled platinum nanoparticles under argon and oxygen gas, CATALYSIS TODAY 284: pp. 37-43. (2017), 2017
Dorina G. Dobó, Dániel Sipos, András Sápi, Gábor London, Koppány L. Juhász, Ákos Kukovecz, Zoltán Kónya: Tuning the Activity and Selectivity of Phenylacetylene Hydrosilylation with Triethylsilane in the Liquid Phase over Size Controlled Pt Nanoparticles, Catalysts 2018, 8, 22, 2018
Judit Major, Jin WonSeo, Endre Horváth, Ákos Kukovecz, László Forró, Klara Hernadi: Electron Microscopy Investigation of Coated Multiwall Carbon Nanotubes Prepared by Reactive Ball Milling, Journal of Nanoscience and Nanotechnology, Volume 19, Number 1, January 2019, pp. 502-508(7), 2018
Sanja Panic, Vladimir Srdic, Tamás Varga, Zoltán Kónya, Ákos Kukovecz, Goran Boskovic: Diversity of Pd-Cu active sites supported on pristine carbon nanotubes in terms of water denitration structure sensitivity, Applied Catalysis A, General 559 (2018) 187–194 Contents, 2018
Emese Lantos, Nirmali Prabha Das, Daniel Simon Berkesi, Dorina Dobo, Akos Kukovecz, Dezso Horvath, Agota Toth: Interaction between amino-functionalized inorganic nanoshells and acid-autocatalytic reactions, Phys. Chem. Chem. Phys., 2018, 20, 13365--13369, 2018
Juan Gómez-Pérez , Zoltán Kónya, Ákos Kukovecz: Acetone improves the topographical homogeneity of liquid phase exfoliated few-layer black phosphorus flakes, Nanotechnology 29 (2018) 365303, 2018
Krisztina Hrács, Zoltán Sávoly, Anikó Seres, Lola Virág Kiss, Ibolya Zita Papp, Ákos Kukovecz, Gyula Záray, Péter Nagy: Toxicity and uptake of nanoparticulate and bulk ZnO in nematodes with different life strategies, Ecotoxicology 27 (2018) 1058-1068, 2018
Krisztina Nagy , Krishn Gopal Rajput, Ildikó Y. Tóth, P.V. Kameswara Rao, Sumit Sharma, Vijay Kumar, Amit Rawal, Akos Kukovecz: Self-similar arrays of carbon nanotubes and nonwoven fibers with tunable surface wettability, Materials Letters 228 (2018) 133–136., 2018
Sanja Panić, Ákos Kukovecz, Goran Boskovic: Design of catalytic carbon nanotube-based reactor for water denitration – The impact of active metal confinement, Applied Catalysis B: Environmental 225 (2018) 207–217, 2018
Rashad Hajimammadov, Alexander Bykov, Alexey Popov, Koppany L. Juhasz, Gabriela S. Lorite, Melinda Mohl, Akos Kukovecz, Mika Huuhtanen, Krisztian Kordas: Random networks of core-shell-like Cu-Cu2O/CuO nanowires as surface plasmon resonance-enhanced sensors, Scientific Reports 8 (2018) 4708, 2018
András Sápi, Gyula Halasi, Janos Kiss, Dorina G. Dobó, Koppány L. Juhász, Vanessza J Kolcsár, Zsuzsa Ferencz, Gabor Vari, Vladimír Matolín, András Erdohelyi, Akos Kukovecz, Zoltán Kónya: In Situ DRIFTS and NAP-XPS Exploration of the Complexity of CO2 Hydrogenation over Size-Controlled Pt Nanoparticles Supported on Mesoporous NiO, J. Phys. Chem. C, 2018, 122 (10), pp 5553–5565, 2018
András Sápi, Upendar Kashaboina, Kornélia B. Ábrahámné, Juan Fernando Gómez-Pérez, Imre Szenti, Gyula Halasi, János Kiss, Balázs Nagy, Tamás Varga, Ákos Kukovecz, Zoltán Kónya: Synergetic of Pt Nanoparticles and H-ZSM-5 Zeolites for Efficient CO2 Activation: Role of Interfacial Sites in High Activity, Frontiers in Materials 6 (2019) 1-6., 2019
Nirmali Prabha Das, Dorina G. Dobo, Daniel Berkesi, Akos Kukovecz, Dezso Horvath, Agota Toth: Directional coupling in spatially distributed nanoreactors, RSC Advances 9 (2019) 40745, 2019
Melinda Mohl, Aron Dombovari, Mária Szabó, Topias Järvinen, Olli Pitkänen, András Sápi, Koppány L. Juhász, Albert Kéri, Gábor Galbács, Ákos Kukovecz, Zoltán Kónya, Krisztian Kordas: Size-Dependent H2 Sensing Over Supported Pt Nanoparticles, J. Nanosci. Nanotech. 19 (2019) 459-464., 2019
András Sápi, T. Rajkumar, Marietta Ábel, Anastasiia Efremova, András Grósz, Anett Gyuris, Kornélia B. Ábrahámné, Imre Szenti, János Kiss, Tamás Varga, Ákos Kukovecz, Zoltán Kónya: Noble-metal-free and Pt nanoparticles-loaded, mesoporous oxides as efficient catalysts for CO2 hydrogenation and dry reforming with methane, Journal of CO2 Utilization Volume 32, July 2019, Pages 106-118, 2019
Mária Szabó, Gyula Halasi, András Sápi, Koppány L. Juhász, János Kiss, Ákos Kukovecz, Zoltán Kónya: Outstanding Activity and Selectivity of Controlled Size Pt Nanoparticles Over WO3 Nanowires in Ethanol Decomposition Reaction, J. Nanosci. Nanotech. 19 (2019) 478-483., 2019
Tamás Gazdag, Ádám Baróthi, Koppány Levente Juhász, Attila Kunfi, Péter Németh, András Sápi, Ákos Kukovecz,, Zoltán Kónya, Kornél Szori, Gábor London: Effect of Particle Restructuring During Reduction Processes Over Polydopamine-Supported Pd Nanoparticles, J. Nanosci. Nanotech. 19 (2019) 484-491., 2019
Sápi, András; Halasi, Gyula; Grósz, András; Kiss, János; Kéri, Albert; Ballai, Gergő; Galbács, Gábor; Kukovecz, Ákos; Kónya, Zoltán: Designed Pt Promoted 3D Mesoporous Co3O4 Catalyst in CO2 Hydrogenation, J. Nanosci. Nanotech. 19 (2019) 436-441., 2019





 

Projekt eseményei

 
2023-08-09 12:25:45
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Alkalmazott KKT (Szegedi Tudományegyetem), Új kutatóhely: Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszék (Szegedi Tudományegyetem).
2020-04-21 17:09:12
Résztvevők változása
2019-04-30 13:57:50
Résztvevők változása
2018-05-25 13:18:42
Résztvevők változása
2017-05-02 11:13:45
Résztvevők változása
2017-03-21 14:19:24
Résztvevők változása




vissza »