A vesetranszplantáció során kialakuló iszkémia/reperfúziós károsodás csökkentésének új lehetőségei  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
112629
típus K
Vezető kutató Wagner László
magyar cím A vesetranszplantáció során kialakuló iszkémia/reperfúziós károsodás csökkentésének új lehetőségei
Angol cím New approaches to decrease ischemia/reperfusion injury during kidney transplantation
magyar kulcsszavak vesetranszplantáció, renális iszkémia, nemi hormonok, antidepresszánsok, brain-derived neurotrophic factor, sigma-1 receptor
angol kulcsszavak kidney transplantation, renal ischemia, sex hormones, antidepressants, brain-derived neurotrophic factor, sigma-1 receptor
megadott besorolás
Nefrológia, urológia (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Nefrológia
zsűri Élettan, Kórélettan, Gyógyszertan és Endokrinológia
Kutatóhely Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika (Semmelweis Egyetem)
résztvevők Antal Zsuzsanna
Bánki Nóra Fanni
Fekete Andrea
Hosszú Ádám
Langer Róbert
Lénárt Lilla
Szkibinszkij Edgár
projekt kezdete 2014-09-01
projekt vége 2019-01-31
aktuális összeg (MFt) 22.764
FTE (kutatóév egyenérték) 15.49
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A krónikus veseelégtelenség (KVE) jelentős népegészségügyi és gazdasági probléma; a betegek életminőségét és mortalitását a társbetegségként jelentkező depresszió tovább rontja. A KVE kezelésének elsődleges módja a vesetranszplantáció (KTx), melynek hosszú távú kimenetelét a vese iszkémia/reperfúziós (IR) károsodása jelentősen befolyásolja. Korábbiakban igazoltuk, hogy a nőstény patkányok posztiszkémiás vesekárosodása enyhébb, mint a hímeké; továbbá, hogy a dehidroepiandroszteron (DHEA) javítja a hímek posztiszkémiás túlélését.
Hormonhatásán túl a DHEA a Sigma-1 receptor (S1R) endogén agonistája. S1R főleg az agyban fordul elő, vesében lokalizációja és funkciója nem ismert. A DHEA mellett, az antidepresszáns fluvoxamin (FLU) is kötődik a S1R-hoz. Kimutatták, hogy a FLU előkezelés a S1R-Akt-eNOS útvonal révén a szív iszkémiás károsodását is csökkenti, mely hatás közvetítésében a brain-derived neurotrophic factor (BDNF) központi jelentőségű.
Mindezek alapján feltételezzük, hogy a BDNF-S1R aktiválása protektív hatású a renális IR károsodással szemben, illetve veseátültetést követően javítja a hosszútávú graft túlélést. IR károsodás és KTx modellekben vizsgáljuk a FLU hatását a vese IR károsodában, és mivel a DHEA és a FLU az S1R-t különböző ponton aktiválja, a DHEA önálló és a FLU+DHEA kombinációs kezelés hatását is tanulmányozzuk.
KTx betegeken prospektív követéses vizsgálatban mérjük a BDNF szintjét és korrelációját a vesefunkció változásával, illetve a depresszíó esetleges kialakulásával.

Reményeink szerint az antidepresszáns FLU és a táplálékkiegészítő DHEA értékes új szerek lehetnek a vesekárosodás enyhítésében, és javíthatják a társuló depressziót is.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Renális iszkémia/reperfúziós (IR) károsodás, ill. vesetranszplantáció (KTx) állatmodelljében egy új jelátviteli út, a Sigma-1 receptor (S1R)- brain-derived neurotrophic factor (BDNF)-Akt-eNOS szerepét, ill. modulációját vizsgáljuk. Irodalmi adatok és korábbi kísérleteink alapján feltételezzük, hogy a S1R aktiválása protektív a renális IR károsodással szemben, illetve KTx után javítja a hosszútávú graft túlélést és enyhíti a poszttranszplantációs depressziót.
Konkrét célkitűzéseink:
Experimentális vizsgálatok :
1) A S1R – BDNF–Akt/PKA-NOS tengely változásainak kimutatása in vitro hipoxiában
2) A S1R – BDNF–Akt/PKA-NOS tengely változásainak in vivo vizsgálata IR károsodásban
3) Az egyes S1R agonisták (endogén: dehidroepiandoszteron - DHEA, ill. exogén: fluvoxamin - FLU) hatásának vizsgálata a fenti modellekben. Mivel a DHEA és a FLU a S1R-BDNF jelátviteli utat különböző ponton aktiválja, a kombinációs kezelést is tanulmányozzuk.
4) A FLU-hatás vizsgálata KTx állatmodellben a graft túlélésére és a depresszióra

Humán vizsgálatok:
5) Kontroll, KVE és KTx betegeken a szérum és vizelet BDNF meghatározása
6) A BDNF Val66Met polimorfizmus összefüggésnek vizsgálata a szérum BDNF szint, a vesefunkciós paraméterek ill. a depresszió változásával

Reményeink szerint az antidepresszáns FLU, illetve a táplálékkiegészítőként már biztonsággal alkalmazott DHEA értékes új gyógyszerek lehetnek nemcsak a posztiszkémiás vesekárosodás enyhítésében, de javíthatják a társuló depresszív tüneteket is.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A krónikus veseelégtelenség (KVE) előfordulása világszerte folyamatosan emelkedik, jelentős népegészségügyi és gazdasági probléma; a betegek életminőségét és mortalitását a társbetegségként jelentkező depresszió tovább rontja. A KVE kezelésének elsődleges módja a vesetranszplantáció (KTx), melynek hosszú távú kimenetelét vese iszkémia/reperfúziós (IR) károsodása jelentősen befolyásolja. A donorhiány mellett komoly problémát jelent a beültetett vese hosszútávú működésének javítása. Bár a modern immunszuppresszív kezelések révén az akut kilökődések száma csökkent, azonban az átültetés kényszerű velejárója a vese IR károsodása, továbbra is megoldatlan problémát jelent.
Pályázatunk célja a renális IR károsodáshoz és a vesebetegséghez társuló depresszió kialakulásához vezető, eddig ismeretlen patofiziológiai utak leírása, a terápiában használható célmolekulák feltérképezése és új kezelési stratégiák kidolgozása.
A Sigma-1 receptor agonistákkal fluvoxaminnal ill. dehidroepiandroszteronnal történő kezelés a IR károsodás mérséklésének teljesen új megközelítése, mely több szempontból is előnyös lehet: a vesében kivédheti a szervkárosodás progresszióját, míg az agyban mérsékelheti a betegek depresszióját.
Eredményeink az ismeretlen utak felderítése mellett új terápiás területeket nyithatnak a már törzskönyvezett, krónikus mellékhatások nélkül alkalmazott egyes antidepresszánsok, illetve a táplálék-kiegészítőként hozzáférhető dehidroepiandroszteron számára, ezzel jelentősen bővítve a transzplantáció során használt készítmények kelléktárát.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A krónikus veseelégtelenség világszerte jelentős népegészségügyi és gazdasági probléma; a betegek életminőségét és halálozását a társbetegségként jelentkező depresszió tovább rontja. Az egyetlen ideális terápia a veseátültetés, mely jobb életminőséget, hosszabb túlélést biztosít, mint a dialízis. A donorhiány mellett komoly problémát jelent a beültetett vese hosszútávú működésének javítása. Bár a modern gyógyszeres kezelések révén az akut kilökődések száma csökkent, azonban az átültetés kényszerű velejárója a vese oxigénhiányos károsodása, továbbra is megoldatlan problémát jelent.
Kutatócsoportunk több mint egy évtizede vizsgálja a vese oxigénhiányos károsodásának kórélettani folyamatait. Korábbiakban elsőként mutattuk ki, hogy a nőstény állatok ellenállóbbak a vesekárosodással szemben, mint a hímek, eredményeinket azóta több humán tanulmány is megerősítette.
Jelen pályázatunkban állatkísérletes és transzplantált betegeken végzett vizsgálatok segítségével egy új kóroki útvonal leírását tűztük ki célul, melynek befolyásolása hatékonyan csökkentheti a veseátültetés kapcsán jelentkező oxigénhiányt.
Feltételezéseink szerint az eddigiekben a transzplantáció során még nem alkalmazott antidepresszánsok nem csak a vesebetegséghez társuló hangulatzavarok kezelésében hatékonyak, de jelentősen mérséklik az oxigénhiányos vesekárosodást. Eredményeink az ismeretlen utak felderítése mellett új terápiás területeket nyithatnak a már törzskönyvezett, krónikus mellékhatások nélkül alkalmazott antidepresszánsok számára, bővítve ezzel a transzplantáció során használt készítmények kelléktárát.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Chronic renal failure (CRF) prevalence is greater than ever and exerts an enormous financial burden. Quality of life and mortality with CRF is further demeliorated by comorbid depression, and kidney transplantation (KTx) remains the only definitive treatment. During KTx ischemia/reperfusion (IR) injury is one of the most important factors influencing chronic allograft dysfunction.
Previously we showed that female rats have less impaired postischemic renal function than males and that the sex hormone, dehydroepiandrosterone (DHEA) is also protective against renal IR injury.
DHEA is also an agonist of the Sigma-1 receptor (S1R). S1R occurs mostly in the brain, its renal function is unknown. Besides DHEA, fluvoxamine (FLU) is also a potent S1R agonist. It was shown that FLU pretreatment decreases ischemic heart injury through the S1R-Akt-eNOS pathway, in which the brain-derived neurotrophic factor (BDNF) plays a central role.
Here we hypothesize that BDNF-S1R activation may be protective against renal IR injury, and it may ameliorate graft survival after KTx. We investigate whether FLU activates this pathway and thereby reduces renal IR injury. Since DHEA exerts S1R activation on a different manner than FLU we want to test the effect of DHEA per se and also in combination with FLU.
In a prospective follow-up human study our aim is to describe the kinetics and correlation of BDNF, its Val66Met polymoprhism, renal function and depression among KTx recipients.

We hope that the antidepressant FLU and the food supplement DHEA through this novel pathway might be novel agents in ameliorating IR injury and improving mood disorders after KTx.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

I. The aim of our animal experiments is to investigate whether activation (by FLU or DHEA) of the BDNF-S1R-Akt-eNOS pathway improves kidney function in different models of renal injury (IR, KTx). Furthermore since DHEA exerts S1Ractivation on a different manner than FLU we want to test the effect of DHEA per se and also in combination with FLU on this pathway.
Specific aims are:
1) To study in vitro the changes in the S1R– BDNF–Akt/PKA-NOS axis in hypoxia
2) To characterize in vivo the changes in the S1R – BDNF–Akt/PKA-NOS axis during IR injury
3) To investigate in vitro and in vivo the effect of different S1R agonists (exogenous: FLU or endogenous: DHEA) in IR injury. To study the effect of the combination of FLU and DHEA on these pathways
4) To investigate the effect of FLU on graft survival and depression in kidney transplanted animals

II. The aim of our human study is to describe the kinetics and possible correlation of BDNF and renal function in renal allograft recipients. Also we would like to collect information on the relationship between serum BDNF level, its polymorphism and depression in kidney transplant recipients
Specific aims are:
5) To measure serum and urinary BDNF level in control, ESRD and KTx patients
6) To determine the possible association between Val66Met lpolymorphism of BDNF, serum BDNF level, renal function and depression

We hope that through this novel pathway antidepressive treatment with FLU and use of the food supplement DHEA
might not only ameliorate postischemic renal injury after transplantation, but may also improve associated mood disorders.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The prevalence of chronic renal failure (CRF) is greater than ever worldwide; the number of patients increased to ten times higher in the past twenty years. Quality of life and mortality of CRF patients is further demeliorated by comorbid depression For these patients kidney transplantation (KTx) is the only definitive treatment. Advances in immunology and success in surgical technique provide almost 95% graft survival for the first year; however delayed graft dysfunction is still the main problem. Ischemia/reperfusion (IR) injury is one of the most important non-immunologic factors influencing chronic allograft dysfunction.
Several methods have been introduced to prevent IR injury or to improve the ischemic tolerance of the kidney during KTx. Our investigations and the understanding of the pathomechanism of the S1R-BDNF pathway might hold a promise for proactive therapy. Donor treatment with one, single injection of S1R agonist, which is safe and rapid, might help to reduce IR induced renal damage. Treatment of the recipient with FLU possessing no significant side effects not only can prolong allograft survival, but may also ameliorate posttransplant depression. DHEA appears to be also promising agent of S1R activation. Since DHEA is an over-the-counter food supplement and generally has no major side effects, hopefully it could be applied safely in our patients. These new approaches might basically change our existing therapeutic protocols and further inspire the development of individual treatment in clinical nephrological and transplant practice.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Chronic kidney failure is a global significant public health and an economic burden worldwide. The quality of life and mortality of these patients is further demeliorated by comorbid depression. Kidney transplantation is the only optimal treatment that assures longer life expectancy than dialysis. Beside the lack of donors, the long-term dysfunction of the transplanted kidney is still a major problem. However modern treatment protocols successfully minimized acute graft loss within the first years after transplantation, renal injury caused by the lack of oxygen supply (hypoxia) is still an unsolved dilemma.
Our research group has been investigating the pathological background of renal hypoxia during kidney transplantation already for more than a decade. We were the first to demonstrate that female rats are less susceptible to the hypoxic kidney injury than males which observation has been already confirmed by several human studies. In this proposal we aim to describe a novel pathophysiological mechanism involved in renal hypoxic injury. Hopefully the alteration of this pathway might be beneficial by decreasing kidney damage occurring during transplantation. We also hypothesize that antidepressive treatment after transplantation improves not only depressive mood disorders, but at the same time through this novel pathway they also might ameliorate renal hypoxic injury.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A vesetranszplantáció (KTx) életmentő beavatkozás a végstádiumú vesebetegségben szenvedőknek. A vese iszkémia/reperfúziós károsodása (IRI) a KTx kimenetelének meghatározó tényezője; melynek pontos mechanizmusa még nem ismert és a terápia sem megoldott. Kimutattuk, hogy a sigma-1 receptor (S1R) endogén (DHEA, ösztrogén), vagy exogén (FLU) agonistával történő aktiválása jelentős vesevédő hatással bír IRI-t követően; a renális S1R-NOS-HSP jelátvitel serkentésével javítja a posztiszkémiás túlélést és a vesefunkciót. Emellett, a FLU normalizálja a csökkent renális BDNF szintet, mely arra utal, hogy mind a S1R, mind a BDNF új renoprotektív terápiás célpont lehet. A FLU hatását a KTx patkánymodelljén is teszteltük. A graft FLU tartalmú hideg prezervációs oldatban való tárolása jelentősen javította a vesefunkciót és mérsékelte a struktúrális károsodást. A BDNF aktív formájának szintje magasabb volt a FLU-kezelés mellett. Emellett az antiapoptotikus Bcl-2 szintje magasabb volt, míg a Tunel pozitivitás csökkent FLU-kezelt vesékben. Mivel a BDNF a Trk receptoron keresztül antiinflammatórikus és antiapoptotikus útvonalakat aktivál, feltételezzük, hogy a FLU ezeken keresztül fejti ki IRI elleni protektív hatását KTx során. Prospektív két éves utánkövetéses vizsgálatunkban az ESRD betegek szérum BDNF szintje alacsonyabb volt, míg a KTx utáni szint korrelált az eGFR-rel. Mindez felveti, hogy a BDNF biormarkerként használható a későbbiekben a graft funkció előrejelzésére.
kutatási eredmények (angolul)
Kidney transplantation (KTx) is a life-saving treatment for ESRD patients. Renal ischemia/reperfusion injury (IRI) is still a major obstacle in determining the outcome of KTx; its mechanisms remain unresolved and effective therapies are still lacking. We showed that sigma-1 receptor (S1R) activation by endogenous (DHEA, estrogen) or exogenous (FLU) agonists provide substantial protection after IRI, improves postischemic survival and renal function via activating S1R-NOS-HSP signaling in the kidney. Parallel to that reduced renal level of brain neurotrophic factor (BDNF) could be restored by FLU, suggesting that both S1R and BDNF could be targeted for renoprotective therapy. FLU was also tested in a rat model of KTx. Storage of the graft in FLU containing cold perfusion solution exerted significant protection marked by substantially improved renal function and preserved histology. The level of active form of BDNF was higher in kidneys stored in FLU-containing preservation solution. In parallel antiapoptotic Bcl-2 increased, while Tunel positivity was less in FLU-treated kidneys. Since BDNF activates anti-inflammatory and anti-apoptotic signals through Trk receptors we assume that FLU treatment might be protective against IRI during KTx via these pathways. In our prospective 2-yr long follow-up study we found that serum BDNF is lower in ESRD patients. After KTx it correlates with eGFR, which suggests that BDNF could be a useful biomarker for graft function.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112629
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Antal Zs: A vesetranszplantáció során jelentkező iszkémia/reperfúziós károsodás csökkentésének új lehetőségei, Semmelweis Egyetem Doktori Iskola, 2019
Wagner László, Antal Zsuzsanna, Hosszú Ádám, Kőszegi Sándor, Hodrea Judit, Bánki Nóra Fanni, Szabó J Attila, Vannay Ádám, Tulassay Tivadar, Fekete Andrea: A DEHIDROEPIANDROSZTERON ÉS AZ ANTIDEPRESSZÁNS FLUVOXAMIN CSÖKKENTI A RENÁLIS POSZTISZKÉMIÁS KÁROSODÁST, konferencia absztrakt, Magyar Transzplantációs Társaság Nagygyűlése, 2014
Tasnádi Tünde, Máthé Zoltán, Wagner László: GYÓGYNÖVÉNYEK HASZNÁLATA VESETRANSZPLANTÁLT BETEGEK KÖRÉBEN, konferencia absztrakt, Magyar Transzplantációs Társaság Nagygyűlése, 2014
Toronyi Éva, Piros László, Bihari László, Wagner László, Máthé Zsolt, Földes Katalin, Máthé Zoltán: Kettős vesetranszplantációval szerzett tapasztalataink, konferencia absztrakt, Magyar Transzplantációs Társaság Nagygyűlése, 2014
Patonai Attila, Plander Márk, Sipőcz Gusztáv, Végső Gyula, Wagner László, Török Szilárd, Földes Katalin, Toronyi Éva: RITKA LOKALIZÁCIÓJÚ B-SEJTES LYMPHOMA VESEÁTÜLTETÉS UTÁN, konferencia absztrakt, Magyar Transzplantációs Társaság Nagygyűlése, 2014
Gámán György, Sárváry Enikő, Gelley Fanni, Doros Attila, Görög Dénes, Fehérvári Imre, Kóbori László, Wágner László, Máthé Zoltán, Nemes Balázs: INKRETIN HORMONOK VIZSGÁLATA MÁJÁTÜLTETÉS UTÁN, konferencia absztrakt, Magyar Transzplantációs Társaság Nagygyűlése, 2014
Wagner László: Az immunszuppresszív kezelés stabilitásának előnyei, konferencia felkért előadás, Magyar Transzplantációs Társaság Nagygyűlése, 2014
Wagner László: HOGYAN JAVÍTHATÓ A VESEGRAFT HOSSZÚTÁVÚ TÚLÉLÉSE?, konferencia felkért előadás, Magyar Nephrológiai Társaság Nagygyűlése, 2014
Dora B. Balogh, Judit Hodrea, Lilla Lenart, Sandor Koszegi, Renata Gellai, Adam Vannay, Laszlo J. Wagner, Attila J. Szabo, Andrea Fekete: SODIUM GLUCOSE COTRANSPORTERS AS NEW TARGETS OF RAAS INHIBITORS IN DIABETIC NEPHROPATHY, http://www.era-edta2015.org/en-US/home, 2015
Lilla Lenart, Judit Hodrea, Sandor Koszegi, Renata Gellai, Adrienn Barczi, Dora B. Balogh, Edgar Szkibinszkij, Dora Zelena, Adam Vannay, Laszlo J. Wagner, Attila J. Szabo, Andrea Fekete: THE ROLE OF BRAIN-DERIVED NEUROTROPHIC FACTOR IN DIABETES ASSOCIATED NEPHROPATHY AND COMORBID DEPRESSION, http://www.era-edta2015.org/en-US/home, 2015
Andrea Fekete, Agnes Prokai, Adam Hosszu, Zsuzsanna Antal, Nora F. Banki, Judit Hodrea, Laszlo J. Wagner, Adam Vannay, Veronika Muller, Attila J. Szabo: GENDER DEPENDENT PROTECTIVE EFFECT OF DHEA ON THE HIF-HSF-HSP AXIS AFTER RENAL ISCHEMIA/REPERFUSION INJURY, http://www.era-edta2015.org/en-US/home, 2015
Laszlo J. Wagner, Zsuzsanna Antal, Adam Hosszu, Sandor Koszegi, Judit Hodrea, Nora F Banki, Attila J Szabo, Adam Vannay, Andrea Fekete: DEHYDROEPIANDROSTERONE AND THE ANTIDEPRESSANT FLUVOXAMINE AMELIORATE RENAL POSTISCHEMIC INJURY, http://www.era-edta2015.org/en-US/home, 2015
JUDIT HODREA, LILLA LENART, SANDOR KOSZEGI, RENATA GELLAI, DORA B. BALOGH, ADAM VANNAY, LASZLO J. WAGNER, ATTILA J. SZABO, ANDREA FEKETE: THE RENOPROTECTIVE EFFECT OF SODIUM-GLUCOSE COTRANSPORTER2 INHIBITOR DAPAGLIFLOZIN IN TYPE 1 DIABETES, http://www.espn-2015.org, 2015
Wagner, Laszlo ; Antal, Zsuzsanna ; Hosszu, Adam ; Koszegi, Sandor ; Hodrea, Judit ; Banki, Nora ; Szabo, Attila ; Vannay, Adam ; Tulassay, Tivadar ; Fekete, Andrea: AMELIORATION OF RENAL POSTISCHEMIC INJURY BY DEHIDROEPIANDROSTERONE AND BY THE ANTIDEPRESSANT FLUVOXAMINE, http://esot2015.esot.org, 2015
Adam Hosszu, Zsuzsanna Antal, Lilla Lenart, Judit Hodrea, Sandor Koszegi, Dora B. Balogh, Nora F. Banki, Laszlo Wagner, Adam Denes, Peter Hamar,| Peter Degrell, Adam Vannay,Attila J. Szabo, Andrea Fekete: s1-Receptor Agonism Protects against Renal Ischemia-Reperfusion Injury, Journal of the American Society of Nephrology, 2016
Lilla Lenart , Judit Hodrea, Adam Hosszu, Sandor Koszegi ,Dora Zelena,Dora Balogh, Edgar Szkibinszkij, Apor Veres-Szekely, Laszlo Wagner, Adam Vannay,Attila J. Szabo, Andrea Fekete: The role of sigma-1 receptor and brain-derived neurotrophic factor in the development of diabetes and comorbid depression in streptozotocin-induced diabetic rats, Pschopharmacology, 2016
Gellai R, Hodrea J, Lenart L, Hosszu A, Köszegi S, Balogh D, Ver A, Banki NF, Fülöp N, Molnar A, Wagner LJ, Vannay Á, Szabó AJ, Fekete A.: THE ROLE OF O-LINKED N-ACETYLGLUCOSAMINE MODIFICATION IN DIABETIC NEPHROPATHY., American Journal of Physiology ,Renal Physiology, 2016
Szarvas N, Szilágyi Á, Csuka D, Takács B1, Rusai K, Müller T, Arbeiter K, Réti M, Haris Á, Wagner L, Török S, Kelen K, Szabó AJ, Reusz GS, Morgan BP, Prohászka Z8.: Genetic analysis and functional characterization of novel mutations ina series of patients with atypical hemolytic uremic syndromeNóra, Molecular Immunology, 2016
Hosszu A, Antal Z, Lenart L, Hodrea J, Koszegi S, Balogh DB, Banki NF, Wagner L, Denes A, Hamar P, Degrell P, Vannay A, Szabo AJ, Fekete A: Sigma1-Receptor Agonism Protects against Renal Ischemia-Reperfusion Injury, J AM SOC NEPHROL 28: (1) 152-165, 2017
Gellai Renata, Hodrea Judit, Lenart Lilla, Hosszu Adam, Köszegi Sandor, Balogh Dora, Ver Agota, Banki Nora F, Fülöp Norbert, Molnar Agnes, Wagner Laszlo, Vannay Adam, Szabo J Attila, Fekete Andrea: THE ROLE OF O-LINKED N-ACETYLGLUCOSAMINE MODIFICATION IN DIABETIC NEPHROPATHY, AM J PHYSIOL RENAL 311: (6) F1172-F1181, 2016
Lenart L, Hodrea J, Hosszu A, Koszegi S, Zelena D, Balogh D, Szkibinszkij E, Veres-Szekely A, Wagner L, Vannay A, Szabo AJ, Fekete A: The role of sigma-1 receptor and brain-derived neurotrophic factor in the development of diabetes and comorbid depression in streptozotocin-induced diabetic rats, PSYCHOPHARMACOLOGY 233: (7) 1269-1278, 2016
Adam Hosszu, Zsuzsanna Antal, Judit Hodrea, Edgar Szkibinszkij, Lilla Lenart, Dora Balogh, Laszlo Wagner, Adam Vannay, Attila Szabo, Andrea Fekete: SIGMA 1 RECEPTOR AGONISM IS PROTECTIVE AGAINST ISCHEMIA REPERFUSION INJURY, NEPHROLOGY DIALYSIS TRANSPLANTATION 32:(Suppl. 3) p. iii517. (2017), 2017
Edgar Szkibinszkij, Adam Hosszu, Lilla Lenart, Dora Balogh, Zsuzsanna Antal, Adam Vannay, Attila Jozsef Szabo, Andrea Fekete, Laszlo Jozsef Wagner: GENDER DIFFERENCES IN ISCHEMIA/REPERFUSION-INDUCED ACUTE KIDNEY INJURY, NEPHROLOGY DIALYSIS TRANSPLANTATION, 2017
Cseprekál O, Wagner L: A cukorbetegség kezelése vesebetegségben, Hypertonia Magazin 2016/2, 2016
Dora Balogh, Judit Hodrea, Lilla Lenart, Adam Hosszu, Edgar Szkibinszkij, Adam Vannay, Laszlo Wagner, Attila Szabo, Andrea Fekete: RENOPROTECTIVE EFFECT OF SGLT2 INHIBITOR DAPAGLIFLOZIN IN TYPE- 1 DIABETES, NEPHROLOGY DIALYSIS TRANSPLANTATION 32:(suppl_3) p. iii608. (2017), 2017
Lilla Lenart, Judit Hodrea, Edgar Szkibinszkij, Dora Balogh, Adam Hosszu, Adrienn Barczi, Adam Vannay, Laszlo Wagner, Attila Szabo, Andrea Fekete: THE ROLE OF THE SIGMA-1 RECEPTOR ACTIVATION IN THE DEVELOPMENT OF DIABETIC NEPHROPATHY AND COMORBID DEPRESSION, NEPHROLOGY DIALYSIS TRANSPLANTATION 32:(suppl_3) pp. iii99-iii100. (2017), 2017
Gyárfás Dezső Kristóf, Hosszú Ádám, Szkibinszkij Edgár, Antal Zsuzsanna, Hodrea Judit, Lénárt Lilla, Balogh Dóra Bianka, Wagner László, Vannay Ádám, Szabó Attila J, Fekete Andrea: Az FC03 új hatóanyag renoprotektív a vesetranszplantáció állatmodelljében, Magyar Tudós Ifjú Hypertonologusok és Ifjú Nephrológusok Értekezlete, 2017
Hosszú Ádám, Antal Zsuzsanna, Hodrea Judit, Balogh Dóra Bianka, Szkibinszkij Edgár, Lénárt Lilla, Wagner László, Vannay Ádám, Szabó J Attila, Fekete Andrea: A Sigma-1 receptor agonista kezelés hatása az Akt-endothelialis nitrogén-monoxidszintáz-jelátviteli útvonalra vese tubulussejtekben, HYPERTONIA ÉS NEPHROLOGIA 20:(Suppl. 1) p. 32. (2016), 2016
Lénárt Lilla, Balogh Dóra Bianka, Hodrea Judit, Szkibinszkij Edgár, Kőszegi Sándor, Hosszú Ádám, Vannay Ádám, Wagner J László, Szabó J Attila, Fekete Andrea: A RAAS-gátlók csökkentik a diabeteses nephropathiához társuló depresszió kialakulását, HYPERTONIA ÉS NEPHROLOGIA 20:(Suppl. 1) p. 41. (2016), 2016
Hosszu Á: New therapeutic options in renal ischemia/reperfusion injury, Semmelweis Egyetem Doktori Iskola, 2017
Gellai R: Az O-GlcNAciláció jelentősége diabéteszes nefropátiában, Semmelweis Egyetem Doktori Iskola, 2017
Hosszu A, Antal Z, Veres-Szekely A, Lenart L, Balogh DB, Szkibinszkij E, Illesy L, Hodrea J, Banki NF, Wagner L, Vannay A, Szabo AJ, Fekete A: The role of Sigma-1 receptor in sex-specific heat shock response in an experimental rat model of renal ischaemia/reperfusion injury., Transpl Int. 2018 Nov;31(11):1268-1278., 2018
Sandor Koszegi, Ágnes Molnár, Lilla Lenart, Judit Hodrea, Dora Bianka Balogh, Tamas Lakat, Edgar Szkibinszkij, Adam Hosszu, Nadja Sparding, Federica Genovese, Laszlo Wagner, Adam Vannay, Attila Jozsef Szabo, Andrea Fekete: RAAS INHIBITORS DIRECTLY REDUCE DIABETES-INDUCED RENAL FIBROSIS VIA PDGF AND CTGF INHIBITION, Journal of Physiology, 2018
Kovács T, Wagner L.: Magas vérnyomás kezelése vesetranszplantált betegeknél., Hypertonia és Nephrologia, 2018
orda D, Lenard ZM, Gerlei Z, Jakab Z, Haboub-Sandil A, Wagner L, Varga M, Cseprekal O, Marton A, Horvathy D, Takacs S, Doros A, Mathe Z: Shear-wave elastography for the assessment of liver fibrosis in liver transplant recipients treated for hepatitis C virus recurrence., European Journal of Gastroenterology & Hepatology, 2018
Wagner L, Kalmár-Nagy K, Toronyi E, Török S, Patonai A, Szakály P.: De novo vesetranszplantált betegek mikofenolat-mofetilt tartalmazó immunszuppresszív kombinációs kezelésével kapcsolatban szerzett hazai tapasztalatok – ORANGE vizsgálat, Hypertonia és Nephrologia, 2018
Hosszu A, Antal Z, Lenart L, Hodrea J, Koszegi S, Balogh DB, Banki NF, Wagner L, Denes A, Hamar P, Degrell P, Vannay A, Szabo AJ, Fekete A: Sigma1-Receptor Agonism Protects against Renal Ischemia-Reperfusion Injury, J AM SOC NEPHROL 28: (1) 152-165, 2017
Gellai Renata, Hodrea Judit, Lenart Lilla, Hosszu Adam, Köszegi Sandor, Balogh Dora, Ver Agota, Banki Nora F, Fülöp Norbert, Molnar Agnes, Wagner Laszlo, Vannay Adam, Szabo J Attila, Fekete Andrea: THE ROLE OF O-LINKED N-ACETYLGLUCOSAMINE MODIFICATION IN DIABETIC NEPHROPATHY, AM J PHYSIOL RENAL 311: (6) F1172-F1181, 2016
Adam Hosszu, Zsuzsanna Antal, Lilla Lenart, Judit Hodrea, Sandor Koszegi, Dora B. Balogh, Nora F. Banki, Laszlo Wagner, Adam Denes, Peter Hamar,| Peter Degrell, Adam Vannay,Attila J. Szabo, Andrea Fekete: s1-Receptor Agonism Protects against Renal Ischemia-Reperfusion Injury, Journal of the American Society of Nephrology, 2017
Lilla Lenart , Judit Hodrea, Adam Hosszu, Sandor Koszegi ,Dora Zelena,Dora Balogh, Edgar Szkibinszkij, Apor Veres-Szekely, Laszlo Wagner, Adam Vannay,Attila J. Szabo, Andrea Fekete: The role of sigma-1 receptor and brain-derived neurotrophic factor in the development of diabetes and comorbid depression in streptozotocin-induced diabetic rats, Psychopharmacology, 2016
Gyárfás Dezső Kristóf, Hosszú Ádám, Szkibinszkij Edgár, Antal Zsuzsanna, Hodrea Judit, Lénárt Lilla, Balogh Dóra Bianka, Wagner László, Vannay Ádám, Szabó Attila J, Fekete Andrea: Az FC03 új hatóanyag renoprotektív a vesetranszplantáció állatmodelljében, Magyar Tudós Ifjú Hypertonologusok és Ifjú Nephrológusok Értekezlete, 2017
Hosszu A, Antal Z, Veres-Szekely A, Lenart L, Balogh DB, Szkibinszkij E, Illesy L, Hodrea J, Banki NF, Wagner L, Vannay A, Szabo AJ, Fekete A: The role of Sigma-1 receptor in sex-specific heat shock response in an experimental rat model of renal ischaemia/reperfusion injury., Transpl Int. 2018 Nov;31(11):1268-1278., 2018





 

Projekt eseményei

 
2018-01-23 20:52:02
Résztvevők változása




vissza »