Közegészségtan, egészségügyi szolgáltatások, környezetegészségügy, foglalkozásegészségügy, epidemiológia, orvosi etika (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)
100 %
Ortelius tudományág: Szülészet
zsűri
Klinikai Orvostudományok
Kutatóhely
Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika (Semmelweis Egyetem)
résztvevők
Antritter Zsófia Gidai János Halász György Mátrai Ákos Mavrogenis Stelios Vermes Gábor
projekt kezdete
2014-09-01
projekt vége
2017-12-31
aktuális összeg (MFt)
4.386
FTE (kutatóév egyenérték)
4.82
állapot
lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára. A veleszületett rendellenességek (VR) prevalenciája Magyarországon 3-5 %, és ezek az elváltozások tehetők felelőssé a perinatalis mortalitas 25 %-áért. Ismert tény, hogy a várandósság alatt fellépő bizonyos anyai betegségek fejlődési rendellenességet okozhatnak a magzatnál. Az elmúlt évtizedben végzett kutatásaink fő célkitűzése a várandósság alatt fellépő anyai betegségek szisztematikus elemzése volt, azért, hogy feltárjuk esetleges kedvezőtlen hatásaikat a terhesség kimenetelére. Az anyai betegségek esetleges teratogén potenciáljának meghatározásához a Fejlődési Rendellenességek Eset Kontroll Felügyeletének (FREKF) adatbázisát elemeztük. Tudomásunk szerint jelenleg a FREKF a világ legnagyobb eset kontroll típusú adatbázisa e területen. Korábbi vizsgálataink során ennek az adatbázisnak az első részét elemeztük (1980-1996 között lezajlott szülések). A jelen vizsgálat célja, hogy a leggyakoribb anyai betegségek és állapotok fejlődési rendellenességek kialakulására gyakorolt hatásait elemezzük. A részletes elemzés során vizsgálni fogjuk bizonyos gyógyszerek hatásait is a fejlődési rendellenességek megelőzésében (pl. folsav készítmények, lázcsillapítók, stb.) Elemezni kívánjuk továbbá az adott rendellenesség kialakulása szempontjából „veszélyes” terhességi időszakokat is. A tervezett vizsgálat jelentőségét az adja, hogy a bemutatott adatok elemzése alapján felismerhetünk eddig nem ismert összefüggéseket a várandósság idején fellépő anyai betegségek és a terhesség kedvezőtlen kimenetele között. Ennek köszönhetően lehetővé válik, hogy részben adatainkra alapozva is, a jelenleginél hatékonyabb terhesgondozási protokolokat alakítsunk ki.
Mi a kutatás alapkérdése? Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek. Korábbi vizsgálataink során több anyai betegségről igazoltuk, hogy szerepe lehet fejlődési rendellenességek kialakulásában. Vizsgálataink során a Fejlődési Rendellenességek Eset Kontroll Felügyelete (FREKF) adatbázisának első részét elemeztük (1980 és 1996 közötti terhességek). E korábbi adatokra alapozva az adatbázis eddig még nem feldolgozott második részének részletes elemzését tervezzük. Azt feltételezzük, hogy bizonyos anyai betegségek és állapotok a terhesség során fejlődési rendellenesség kialakulását okozhatják a magzatnál. A terhességi szövődmények, más anyai betegségek, gyógyszerszedés és terhesvitamin bevitel prevalenciáját logisztikus regressziós modellt alkalmazva összehasonlítjuk a beteg és kontroll csoportban, és esélyhányadosokat (EH) fogunk meghatározni, 95 %-os konfidencia intervallummal (CI). Az eredményeket esetleg befolyásoló zavaró tényezőket is vizsgáljuk, összehasonlítva az EH-kat a tényező fennállása, illetve hiánya esetén. Logisztikus regressziós modellben vizsgáljuk a megadott anyai betegség fennállását 25 meghatározott fejlődési rendellenesség kialakulása esetén. Számításaink során az adott anyai betegség előfordulási gyakoriságát, és az illesztett esélyhányadost fogjuk alkalmazni, 95 %-os konfidencia intervallummal. Mindezek alapján, tervezett vizsgálataink eredményeként feltárhatjuk az elemzett anyai betegségeknek a veleszületett rendellenességekek kialakulására kifejtett hatását.
Mi a kutatás jelentősége? Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának! A veleszületett rendellenességek (VR) prevalenciája Magyarországon 3-5 %, és ezek az elváltozások tehetők felelőssé a perinatalis mortalitas 25 %-áért. A VR-ek kiváltó okait három fő csoportba sorolhatjuk: Genetikai okok, Környezeti okok, és Komplex (multifaktoriális) eredet. Ismert tény, hogy a várandósság alatt fellépő bizonyos anyai betegségek fejlődési rendellenességet okozhatnak a magzatnál. Az elmúlt évtizedben végzett kutatásaink során munkacsoportunk is leírt olyan anyai betegségeket, amelyek szerepet játszhatnak a fejlődési rendellenességek kialakulásában. Vizsgálataink során a Fejlődési Rendellenességek Eset Kontroll Felügyeletének (FREKF) adatbázisának első részét elemeztük. Tervezett vizsgálataink során immár a teljes adatbázist elemezzük (32.225 eset és 58.691 kontroll, összesen 90.916 terhesség). Tudomásunk szerint jelenleg a FREKF a világ legnagyobb ilyen típusú típusú adatbázisa e területen. Kutatásaink eredményei új stratégiák kidolgozásához járulhatnak hozzá, a fejlődési rendellenességek kialakulásának megelőzése érdekében. Ezen túlmenően, várható eredményeikre is alapulva, megfelelőbb terhesgondozási protokolokat alakíthatunk ki, amelyek részét képezik a fejlődési rendellenességgel született újszülöttekre vonatkozó szűrési stratégiák. Összefoglalóan, szeretnénk azokat az anyai betegségeket meghatározni, amelyek a terhesség során a magzatot károsíthatják. Azt is igyekszünk kimutatni, hogy az egyes fejlődési rendellenességek kialakulása szempontjából mely terhességi hetek érzékenyek. Eredményeink társadalmi hasznosságát a súlyos és kevésbé súlyos fejlődési rendellenességek születési gyakoriságának csökkentése adhatja.
A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára. A veleszületett rendellenességek (VR) prevalenciája Magyarországon 3-5 %, és ezek az elváltozások tehetők felelőssé a perinatalis mortalitas 25 %-áért. Ismert tény, hogy a várandósság alatt fellépő bizonyos anyai betegségek fejlődési rendellenességet okozhatnak a magzatnál. Az elmúlt évtizedben végzett kutatásaink fő célkitűzése a várandósság alatt fellépő anyai betegségek szisztematikus elemzése volt, azért, hogy feltárjuk esetleges kedvezőtlen hatásaikat a terhesség kimenetelére. Az anyai betegségek esetleges teratogén potenciáljának meghatározásához a Fejlődési Rendellenességek Eset Kontroll Felügyeletének (FREKF) adatbázisát elemeztük. Tudomásunk szerint jelenleg a FREKF a világ legnagyobb eset kontroll típusú adatbázisa e területen. Korábbi vizsgálataink során ennek az adatbázisnak az első részét elemeztük (1980-1996 között lezajlott szülések). A jelen vizsgálat célja, hogy a leggyakoribb anyai betegségek és állapotok fejlődési rendellenességek kialakulására gyakorolt hatásait elemezzük. A részletes elemzés során vizsgálni fogjuk bizonyos gyógyszerek hatásait is a fejlődési rendellenességek megelőzésében (pl. folsav készítmények, lázcsillapítók, stb.) Elemezni kívánjuk továbbá az adott rendellenesség kialakulása szempontjából „veszélyes” terhességi időszakokat is. A tervezett vizsgálat jelentőségét az adja, hogy a bemutatott adatok elemzése alapján felismerhetünk eddig nem ismert összefüggéseket a várandósság idején fellépő anyai betegségek és a terhesség kedvezőtlen kimenetele között. Ennek köszönhetően lehetővé válik, hogy részben adatainkra alapozva is, a jelenleginél hatékonyabb terhesgondozási protokolokat alakítsunk ki.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts Describe the major aims of the research for experts. The prevalence of congenital abnormities (CAs) in Hungary is about 3-5 % and these birth defects are responsible for 25 % of perinatal mortality. It is a well known fact that some maternal illnesses may induce congenital abnormities in the fetus. The major objective of our studies in the last decade was a systematic analysis of maternal diseases during pregnancy to reveal their possible adverse effects on birth outcomes. We used the data set of the Hungarian Case-Control Surveillance of Congenital Abnormalities (HCCSCA) to check the possible teratogenic potential of these maternal diseases. At present time to our best knowledge HCCSCA represents the largest case-control database in the world. In our previous studies the first set of this database was analysed (1980-1996). The systematic scientific analysis of the second set of HCCSCA data is, however, still missing. During this planned study we will evaluate this huge amount of new data collected in the HCCSCA from 1997 (9382 cases and 20540 controls). The aim of the present study is to determine the effects of the most frequent maternal diseases and conditions on the development of congenital anomalies in the offspring. The detailed analysis will also evaluate the possible preventive effects of certain drugs on the development of malformations (i.e. folic acid supplementation, antifever drugs, etc.). Moreover, the relevance of the affected pregnancy week will also be analyzed. By evaluating these data we may identify some new, previously unknown associations between maternal diseases during pregnancy and adverse birth outcomes. Thus, better prenatal care protocols could be elaborated based at least partly on our data.
What is the major research question? Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments. As a result of our previous studies we identified several maternal diseases that may play a role in the development of congenital anomalies. During our analyses we used the first data set of the Hungarian Case-Control Surveillance of Congenital Abnormalities (HCCSCA) (pregnancies between 1980 and 1996). Based on these preliminary data we are planning to perform the detailed analysis of the second part of this database that has not been explored yet. We hypothetise that certain maternal illnesses or conditions during pregnancy may induce birth defects in the offspring. The prevalence of pregnancy complications, other maternal diseases, drugs, and pregnancy supplements used during pregnancy will be compared between the group of cases and controls with the given maternal disease studied and odds ratios (OR) with 95% confidence intervals (CI) will be calculated using unconditional logistic regression model. We shall examine confounding variables by comparing the OR for the given maternal diseases in the models with and without inclusion of the potential confounding yes/no variables. The prevalence of the given maternal disease in 25 specified CA groups will be evaluated using conditional logistic regression models. The frequency of the given maternal disease in all matched controls and adjusted POR with 95% CI will be used during the calculations. In conclusion, the effects of the analyzed maternal diseases on the development of CAs may be clarified as a result of our planned examinations.
What is the significance of the research? Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field. The prevalence of congenital abnormities (CAs) in Hungary is about 3-5 % and these birth defects are responsible for 25 % of perinatal mortality. The predisposing causes of CAs can be classified in three main groups: Genetic origin, Environmental origin and Complex (multifactorial) origin. It is a well known fact that some maternal illnesses may induce congenital abnormities in the fetus. As a result of our previous studies we also identified several maternal diseases that may play a role in the development of congenital anomalies. During our analyses we used the first data set of the Hungarian Case-Control Surveillance of Congenital Abnormalities (HCCSCA). During the planned analyses we will evaluate the completed database (32.225 cases and 58.691 controls, altogether 90916 pregnancies). To our best knowledge HCCSCA represents the largest case-control database in the world. Thus, the results of our studies may contribute to improve our strategies to prevent the development of congenital abnormities. Moreover, based on the expected results we might implement better prenatal care protocols including screening strategies to decrease the number of fetuses born with birth defects. In details, we would like to identify those maternal illnesses that may be harmful during pregnancy. Our studies are also aimed at finding the exact pregnancy weeks for every analyzed birth defect that may be vulnerable. The health benefit of our results for the society may be the decreased prevalence of major or minor congenital anomalies.
Summary and aims of the research for the public Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others. Congenital abnormities (CAs) in Hungary affect about 3-5 % of deliveries and these birth defects are responsible for 25 % of fetal mortality before or after delivery. The predisposing causes of CAs can be classified in three main groups: Genetic origin, Environmental origin and Complex (multifactorial) origin. It is a well known fact that some maternal illnesses during pregnancy may induce congenital abnormities in the fetus. As a result of our previous studies we also identified several maternal diseases that may play a role in the development of congenital anomalies. During our analyses we used the first data set of the Hungarian Case-Control Surveillance of Congenital Abnormalities (HCCSCA). During the planned analyses we will evaluate the completed database (32.225 cases and 58.691 controls, altogether 90.916 pregnancies). To our best knowledge HCCSCA represents the largest database of its type in the world. In details, we would like to identify those maternal illnesses that may be harmful during pregnancy. Our studies are also aimed at finding the exact pregnancy weeks for every analyzed birth defect that may be vulnerable. Thus, the results of our studies may contribute to improve our strategies to prevent the development of congenital abnormities. Moreover, based on the expected results we might implement better prenatal care protocols including screening strategies to decrease the number of fetuses born with birth defects.
Zárójelentés
kutatási eredmények (magyarul)
Korábbi vizsgálataink során a Fejlődési Rendellenességek Eset Kontroll Felügyelete (FREKF) adatbázisának első részét elemeztük (1980 és 1996 közötti terhességek). E korábbi adatokra alapozva, jelen vizsgálataink során, a kutatási tervnek megfelelően az adatbázis eddig még nem feldolgozott második részének részletes elemzését kezdtük meg. Vizsgálatokat végeztünk a hypospadiasis kialakulásának kockázati tényezői vonatkozásában. Megállapítottuk, hogy a rendellenesség gyakorisága folsav szedéssel szignifikánsan csökkenthető. Elemeztük a here retenciók Magyarországi előfordulását az elmúlt 50 év vonatkozásában. Tisztáztuk a veleszületett nyelőcső szűkület kialakulásának anyai oki tényezőit. Leírtuk az izolált anorectalis fejlődési rendellenességek egyes oki tényezőit. Megállapításokat tettünk a pylorus szűkület kialakulásának anyai oki tényezői vonatkozásában. Leírtuk, hogy a várandósság során fellépő paroxysmalis supraventricularis tachycardia esetén szignifikánsan megnő a magzat szív-érrendszeri fejlődési rendellenességeinek gyakorisága. A kutatási projekt során végzett munkánk legfontosabb perspektivikus eredménye, hogy egységesítettük a korábban együtt nem elemezhető, két különálló adatbázist, a világ jelenleg rendelkezésre álló legnagyobb fejlődési rendellenesség adatbázisát létrehozva.
kutatási eredmények (angolul)
During our previous studies we analyzed the first part of the Hungarian Case-Control Surveillance of Congenital Abnormalities (HCCSCA) database (pregnancies between 1980 and 1996). According to our study plan, based on these previous studies we began the detailed analysis of the second (up till now unprocessed) part of the database. We analyzed the risk factors of the development of hypospadias. We established that by using folic acid the prevalence of this birth defect may be diminished significantly. We also analyzed the incidence of undescented testis in Hungary during the last 50 years. We elucidated the maternal risk factors of infantile pyloric stenosis. We described some causative factors of isolated anorectal birth defects. We also described maternal risk factors of congenital pyloric stenosis. We established that the prevalence of cardiovascular birth defects is significantly increased in the case of maternal paroxysmal supraventricular tachycardia during pregnancy. The most important and perspectivic result of our work during this study is that we could unify the two separate databases that could not have been analyzed together before. This way our unified database became the largest case-control database of birth defects in the world.
Vermes Gábor, Mátrai Ákos, Czeizel Andrew E, Ács Nándor: Maternal Factors in the Origin of Isolated Oesophageal Atresia : A Population-Based Case–Control Stud, BIRTH DEFECTS RESEARCH PART A-CLINICAL AND MOLECULAR TERATOLOGY 103: p. 1. (2015), 2015
Vermes G, Laszlo D, Matrai A, Czeizel AE, Acs N: Maternal factors in the origin of isolated anorectal malformations - a population-based case-control study., JOURNAL OF MATERNAL-FETAL & NEONATAL MEDICINE §: pp. 1-6. (2015), 2015
Vermes G, László D, Czeizel AE, Ács N.: Maternal factors in the origin of infantile hypertrophic pyloric stenosis: A population-based case-control study., Congenit Anom (Kyoto). 2016 Mar;56(2):65-72., 2016
Vermes G, Mátrai Á, Czeizel AE, Ács N.: Birth outcomes of male and female patients with infantile hypertrophic pyloric stenosis--a population-based case-control study., J Matern Fetal Neonatal Med. 2016;29(11):1777-82., 2016
Vermes G, László D, Czeizel AE, Ács N.: Birth outcomes of patients with isolated anorectal malformations: A population-based case-control study., Congenit Anom (Kyoto). 2016 Jan;56(1):41-5., 2016
Mavrogenis S, Urban R, Czeizel AE, Ács N.: Possible preventive effect of high doses of folic acid for isolated hypospadias: a national population-based case-control study., Am J Med Genet A. 2014 Dec;164A(12):3108-14., 2014
Mavrogenis S, Ács N, Czeizel AE.: No increases in the rate of undescended testis in Hungary during the last 50 years: A population-based study., Congenit Anom (Kyoto). 2015 Aug;55(3):145-9., 2015
Bánhidy F, Ács N, Puhó EH, Czeizel AE.: Paroxysmal supraventricular tachycardia in pregnant women and birth outcomes of their children: a population-based study., Am J Med Genet A. 2015 Aug;167A(8):1779-86., 2015
Projekt eseményei
2019-01-09 09:48:12
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika II. sz. (Semmelweis Egyetem), Új kutatóhely: Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika (Semmelweis Egyetem).