Környezeti tényezők és tájszerkezet hatása fragmentált szárazgyepek biodiverzitására  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
115627
típus PD
Vezető kutató Deák Balázs
magyar cím Környezeti tényezők és tájszerkezet hatása fragmentált szárazgyepek biodiverzitására
Angol cím Testing environmental and landscape factors as drivers of diversity in dry grassland fragments
magyar kulcsszavak agrár-ökoszisztémák, fajkészlet, gyepi specialisták, izoláció, kihalási adósság, kunhalom
angol kulcsszavak agricultural landscapes, connectivity, extinction debt, grassland specialists, isolation, kurgan, species pool
megadott besorolás
Környezeti biológia, ökotoxikológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)70 %
Ortelius tudományág: Növény-ökológia
Biodiverzitás, természetvédelmi biológia és genetika, inváziós biológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)30 %
Ortelius tudományág: Természetmegőrzés
zsűri Ökológia és evolúció 1
Kutatóhely Biodiverzitás Kutatócsoport (HUN-REN Támogatott Kutatócsoportok Irodája)
projekt kezdete 2015-10-01
projekt vége 2019-01-31
aktuális összeg (MFt) 8.589
FTE (kutatóév egyenérték) 2.49
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az európai szárazgyepek fennmaradását és diverzitásuk megőrzését az élőhelyek degradációja és a fragmentáció egyre inkább fenyegeti. A kedvezőtlen folyamatok megértéséhez, valamint az azok megállítását célzó hatékony természetvédelmi stratégia kidolgozásához szükséges a gyepi diverzitást és a fragmentált gyepek fajszerveződését befolyásoló mechanizmusok feltárása. Vizsgálatunkban fragmentált szárazgyepek fajösszetételét vizsgáljuk kiemelkedően nagy ismétlésszámban (250 gyepfragmentum), eltérő tér-és időléptékeken több tájegységben. Kutatásunk során a környezeti háttérváltozóknak, a természetvédelmi kezelési módoknak, a gyepfragmentumok méretének valamint a jelenlegi és egykori tájszerkezetnek a fragmentált gyepek diverzitására és a gyepi specialista fajok arányára kifejtett hatását vizsgáljuk. A gyepi közösségben bekövetkezett változások nyomon követéséhez trait alapú megközelítést alkalmazunk, mely elsősorban a perzisztenciával és a terjedőképességgel kapcsolatos növényi sajátosságok vizsgálatán alapul. Annak érdekében, hogy a változásokat több térléptékben is értelmezni tudjuk, az elemzéseket lokális, táji és régió szinten végezzük. Mivel a jelenlegi fajösszetételre jelentős hatással lehet az egykori tájszerkezet, és az abban bekövetkezett változások, a kutatás során ezt a témakört is vizsgáljuk archív légifotók és katonai térképek elemzésével. Eredményeink hozzájárulnak az intenzíven művelt mezőgazdasági területeken található gyepfragmentumok fajszerveződésének megértéséhez, továbbá tudományosan megalapozott adatokkal szolgálnak a fragmentált tájak biológiai sokféleségének megőrzését és helyreállítását célzó természetvédelemi projektek számára.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Kutatásunkban a környezeti változók, a jelenlegi és egykori tájszerkezet fragmentált gyepek biodiverzitására és gyepi specialisták arányára gyakorolt hatásait vizsgáljuk különböző tér- és időléptékeken. Vizsgálatainkat szárazgyep fragmentumokat őrző kunhalmokon végezzük Közép- és Kelet-Magyarország számos tájegységében, kiemelten nagy ismétlésszámban, mintegy 250 kunhalom felmérésével.

Az alábbi hipotéziseket teszteljük.

(i) Az összfajszám és a gyepi specialisták aránya pozitívan korrelál a gyepfragmentumok méretével.

(ii) A gyep-fragmentumokban előforduló gyepi specialista fajok aránya pozitívan korrelál a táji környezetben található gyepek kiterjedésével, és negatívan korrelál a gyep-fragmentum izolációjának mértékével.

(iii) Erősen fragmentált tájakban a jó perzisztencia képességekkel rendelkező fajok előnyhöz jutnak, míg a jó terjedő képességű fajok visszaszorulnak.

(iv) A kunhalmokon a környezeti háttérváltozók nagy változatossága elősegíti a különböző élőhely-igényű fajok együttélését és hozzájárul a gyepi specialisták arányának növekedéséhez.

(v) Köztes mértékű legelés vagy kaszálás alkalmas lehet a nagy fajgazdagság és a gyepi specialisták magas arányának fenntartására. Ezzel szemben mind a felhagyás, mind az intenzív használat a fajgazdagság csökkenéséhez és a gyepi specialisták eltűnéséhez vezethet.

(vi) A gyepi specialisták arányát jelentősen befolyásolhatják a múltban végbement táji szintű változások. A korábban összefüggő élőhelyek helyén kialakult gyep-fragmentumokban a gyepi specialisták aránya magasabb, míg a hosszabb ideje fragmentált tájban a specialista fajok aránya alacsonyabb.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az elmúlt évszázadokban az élőhelyek degradációja és fragmentációja következtében az európai gyepek területe és diverzitása drasztikus mértékben csökkent. A kedvezőtlen folyamatok megállítása a természetvédelem legsürgetőbb feladatai közé tartozik, ehhez azonban elengedhetetlen a fragmentált gyepek fajösszetételét befolyásoló folyamatok megismerése, értelmezése. Ez a kérdéskör azért is kiemelten fontos, mivel a kis területű gyepfragmentumok fokozottan érzékenyek a környezeti hatásokra, zavarásokra, szennyezésekre, így kezelésük speciális kihívást jelent a gyakorlati természetvédelem számára. Kutatásunkban három eltérő térléptékben vizsgáljuk a nagyrészt mezőgazdasági művelés alatt álló táji környezetben megmaradt élőhelyfoltok típusának és kiterjedésének, valamint térbeli konfigurációjának hatását növényzetük diverzitására és a gyepi specialista fajok arányára. Archív légifotók és katonai felmérések segítségével rekonstruáljuk a múltbeli tájszerkezetet és vizsgáljuk annak hatását a jelenlegi fajösszetételre. A történelmi tájszerkezet elemzése hozzájárul a száraz gyepi specialisták jelenlegi arányának megértéséhez és fajgazdagságuk jövőbeli alakulásának (kihalási adósság) előrejelzéséhez. A vizsgálat kiemelkedően nagy ismétlésszámú terepi mintavételezésen alapul, a projekt során 250 gyepfragmentum komplex felmérését tervezzük Közép- és Kelet-Magyarország számos régióban, három eltérő térléptékben. A kutatási téma a konzervációbiológia kiemelt kérdéseit vizsgálja, így élénk nemzetközi érdeklődésre tarthat számot. Emellett eredményeink hozzájárulnak a fragmentált száraz gyepek diverzitására és fajszerveződésre ható folyamatok megértéséhez és értékes információval szolgálhatnak azon táji szintű természetvédelmi projektek megvalósításához, melyek fragmentált élőhelyek kezelését, diverzitásuk megőrzését tűzik ki célul.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az európai száraz gyepek a mérsékelt öv legfajgazdagabb élőhelyei közé tartoznak, számos ritka és veszélyeztetett faj számára nyújtanak élőhelyet. A gyepek számos ökoszisztéma szolgáltatást is nyújtanak az emberiség számára, ezért is fontos, hogy megőrizzük őket az utókor számára. A mezőgazdaság intenzifikációja miatt a gyepi élőhelyek területe és fajgazdasága jelentősen lecsökkent az elmúlt évszázadok során. A városiasodás, az út- és vasúthálózat kiépítése a korábban kiterjedt és összefüggő természetes gyepterületek feldarabolódásához vezetett. A megmaradt kis kiterjedésű gyepterületek sokkal érzékenyebbek a környezet-szennyezésre, eutrofizációra, fajösszetételük instabillá válhat. Kutatásunkban a feldarabolódott gyepek vegetációját vizsgáljuk, kiemelt figyelmet szentelünk azon fajokra (gyepi specialisták), melyek a természetvédelem szempontjából különösen fontosak. Olyan kérdésekre keressük a választ, hogy milyen mechanizmusok felelősek egyes ritka fajok eltűnéséért vagy a gyomfajok megjelenéséért. A kis kiterjedésű gyepmaradványok fajkészletét jelentősen befolyásolja az őket körülvevő táji környezet, mivel folyamatosan számos faj magja érkezik a gyepekbe a környező élőhelyekből. A gyepmaradványokat körülvevő élőhelyek ismeretében képet kapunk arról, hogy milyen eséllyel települhetnek be természetvédelmi szempontból értékes fajok vagy éppen a gyomnövények. A gyepek környezetében található élőhelyeket több térléptéken is vizsgáljuk (helyi-, táji- és regionális szinten). Eredményeink hozzájárulnak a megmaradt gyepi élőhelyek hatékony védelméhez és alapul szolgálhatnak az intenzíven használt kultúrtájak faji sokféleségének megőrzéséhez.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Degradation and fragmentation are among the major factors threatening the diversity of European dry grasslands. To mitigate further losses and to support an effective nature conservation strategy, it is essential to reveal the drivers of grassland diversity in fragmented landscapes taking into account the present management, the landscape context together with the historical landscape context. We study the vegetation of fragmented grasslands in a multi-site study (250 grassland fragments) on three spatial scales (local-, landscape- and regional scale) in several regions of Hungary. We test the effect of the grassland fragment area and environmental heterogeneity on the proportion of grassland specialists. We also aim to study the effect of present landscape context (landscape composition and configuration) on the proportion of the grassland specialists. For this we use a trait-based approach, we study the importance of persistence and dispersal traits in shaping species composition of dry grassland fragments. We also aim at to test the effects of historical landscape context on current species composition, with a special focus on the proportion of grassland specialist species. To test these theories grassland fragments on kurgans offer unique study opportunities. Our results contribute to the understanding of the mechanisms responsible for the changes in the ecosystem functions of intensively used agricultural landscapes and can contribute to the conservation of the remaining grassland fragments by providing evidence-based data for practitioners.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

We test the role of environmental factors, present and historical landscape context in sustaining biodiversity and proportion of grassland specialists in fragmented landscapes by studying 250 grassland fragments.

We test the following hypotheses:

(i) Effect of grassland fragment size. Larger grassland fragments harbour higher species number and a higher proportion of grassland specialists compared to small fragments.

(ii) Effect of landscape composition and configuration. Fragments situated in landscapes characterised predominantly by patches of connected semi-natural grasslands can maintain a high proportion of grassland specialists.

(iii) Importance of persistence and dispersal traits. We expect that in highly fragmented landscapes the proportion of species with high values of persistence traits increases while the importance of dispersal traits decreases.

(iv) Effect of environmental heterogeneity. High environmental heterogeneity of the kurgans can maintain an increased proportion of grassland specialists via niche segregation and facilitated co-existence.

(v) Effect of management type and intensity. High level of species diversity and proportion of grassland specialists are maintained by an intermediate level of grazing and mowing, while intensive use or abandonment result in a loss of diversity and specialist species.

(vi) Extinction debt of fragmented dry grasslands. Proportion of grassland specialists in grassland fragments is influenced by the spatial and temporal attributes of the historical landscape. A high level of former landscape connectivity can result in a higher proportion of grassland specialists in present times.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Over the past centuries European grasslands have suffered dramatic decline in their area and species diversity; the major threatening factors are degradation and fragmentation. Mitigating further losses and conserving biodiversity is among the most urgent tasks of nature conservation. To fulfil this aim it is essential to understand the mechanisms that drive species composition of dry grasslands in fragmented landscapes. We test the effects of the landscape composition and configuration on grassland species composition using a trait-based approach, which allows the adaptation of our results to other dry grassland habitats. We also test diversity-environmental heterogeneity relationships and the effects of intermediate disturbance in dry grasslands. We analyse the effects of the historical landscape composition and configuration on present vegetation composition and evaluate the extinction debt of grassland specialists in fragmented landscapes. Our results contribute to the complex understanding of the underlying mechanisms that shape the species composition of grassland ecosystems in fragmented landscapes. Given the high number of spatial replicates (250 grassland fragments), the proposed research project will provide valuable information for nature conservationists to optimise their action plans regarding the management of grassland fragments and restoration of landscape connectivity in fragmented landscapes.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

European dry grasslands are among the most diverse ecosystems in the temperate zone and they harbor an outstandingly high number of rare and endangered plant and animal species. Grasslands provide essential ecosystem services for human well-being, thus, it is crucial to ensure their effective and sustainable conservation. Because of industrialization and agricultural intensification these ecosystems suffered a dramatic decline in their area and species diversity over the last centuries. Urbanization together with the construction of roads and railways fragmented the formerly extended natural grasslands, which made them more susceptible for environmental pollution, eutrophication or invasion of undesirable species. We study the vegetation of fragmented grasslands focusing on the diversity of species with high nature conservation importance (grassland specialist species). We aim to understand the mechanisms which are responsible for the extinction of certain rare species or for the encroachment of undesirable species. Species composition of grassland fragments is highly influenced by the neighbouring landscape, because several species can arrive and establish from surrounding habitats. By calculating the distance of the nearest grassland fragment or the ratio of natural grasslands in the landscape, we can predict the chance of a grassland specialist species to colonize the grassland fragments. We study the landscape composition around the grassland fragments at different scales (local-, landscape- and regional scale). Our results support the nature conservation inventory to design management plans for conserving and restoring biodiversity in fragmented landscapes.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A pályázat keretében az ember által átalakított tájakban található gyepi életközösségekre ható lokális és táji faktorok hatását vizsgáltam, különös tekintettel a gyepi specialista növény és állatfajokra. A kutatások eredményeként összesen 27 közleményt jelentettem meg a szakma rangos impaktos folyóirataiban, valamint egy monográfiát. Legfontosabb eredményeim: (1) Összegeztem az eurázsiai temetkezési halmok konzervációs jelentőségével kapcsolatos tudásanyagot. Külföldi kollégák bevonásával kimutattam a halmok természeti és kulturális értékeit veszélyeztető tényezőket, és az eredményeik alapján javaslatokat adtam a halmok megőrzésével kapcsolatos törvényi háttér fejlesztésére valamint a kis kiterjedésű élőhelyszigetek integrálására az agrár-környezetvédelmi támogatások rendszerébe. (2) Nagy ismétlésszámú és térbeli lefedettségű vizsgálataim eredményei alapján azonosítottam azokat a lokális és táji faktorokat, amelyek befolyásolják a gyepi élőhelyszigetek fajösszetételét. (3) Kimutattam, hogy a közép-ázsiai kurgánoknak kiemelkedő szerepe van a sztyeppi élőhelyek táji szintű diverzitásának fenntartásában. (4) Terepi kísérletek segítségével számos olyan módszert teszteltem, amely alkalmas gyepi élőhelyszigetek restaurációjára, és ajánlásokat tettem a gyakorlati megoldások optimalizálására. (5) Rámutattam, hogy a városi zöldterületek alkalmasak számos természetes élőhelyre jellemző gyepi növényfaj populációinak fenntartására, ezáltal növelik a városi területek biodiverzitását.
kutatási eredmények (angolul)
In the project I studied the effects of local and landscape-level factors on the species composition of grassland habitats which are embedded in intensively used transformed landscapes. As an output of the studies I have published 27 papers in impacted international journals and one monograph. Main results: (1) I initiated an international cooperation to make a synthesis of the conservational importance of Eurasian burial mounds. We also revealed the factors threatening the natural and cultural values of the mounds. Based on our results I gave recommendations for the improvement of the legislative regulations regarding kurgan protection and also provided possibilities for fine-tuning the involvement of kurgans into the agri-environmental schemes. (2) Using the large-scale dataset which was collected during the study I identified the local and landscape factors that have a considerable role in shaping the species composition of grassland habitat islands. (3) I revealed the essential role of Central-Asian burial mounds in maintaining the biodiversity of the pristine steppes. (4) Based on own field experiments I have tested the feasibility of the measures that can be applied in the restoration of small grassland islands. Using the results, I made recommendations for the optimisation of the current restoration methodology used in the practice. (5) I highlighted the conservation importance of the green infrastructure in maintaining urban biodiversity.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=115627
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Deák B: Természet és történelem - A kurgánok szerepe a sztyeppi vegetáció megőrzésében, Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet, Budapest, 152 pp., 2018
Deák B, Valkó O, Török P, Kelemen A, Bede Á, Csathó AI, Tóthmérész B.: Landscape and habitat and filters jointly drive richness and abundance of grassland specialist plants in terrestrial habitat islands, Landscape Ecology 33: 1117-1132., 2018
Deák B, Valkó O, Török P, Tóthmérész B: Factors threatening grassland specialist plants - A multi-proxy study on the vegetation of isolated grasslands, BIOL CONSERV 204: 255-262, 2016
Deák, B., Tóthmérész, B., Valkó, O., Sudnik-Wójcikowska, B., Bragina, T.-M., Moysiyenko, I., Apostolova, I., Bykov, N., Dembicz, I., Török, P.: Cultural monuments and nature conservation: The role of kurgans in maintaining steppe vegetation, Biodiversity & Conservation 25: 2473–2490., 2016
Deák B, Hüse B, Tóthmérész B: Grassland vegetation in urban habitats – testing ecological theories, TUEXENIA 36: 379-393, 2016
Alexander C, Deák B, Heilmeier H: Micro-topography driven vegetation patterns in open mosaiclandscapes, ECOL INDIC 60: 906-920, 2016
Torma, A., Császár, P., Bozsó, M., Deák, B., Valkó, O., Kiss, O., Gallé, R.: Species and functional diversity of arthropod assemblages (Araneae, Carabidae, Heteroptera and Orthoptera) in grazed and mown salt grasslands., Agriculture, Ecosystems and Environment 273: 70-79., 2019
Tölgyesi, C., Valkó, O., Deák, B., Kelemen, A., Bragina, T. M., Gallé, R., Erdős, L., Bátori, Z.: Tree–herb co-existence and community assembly in natural forest-steppe transitions., Plant Ecology and Diversity doi: 10.1080/17550874.2018.1544674, 2018
Deák, B., Becker, T., Boch, S., Wagner, V.: Conservation, management and restoration of semi-natural and natural grasslands in Central-Europe – Editorial to the 13th EDGG Special Feature, Tuexenia, 2018
Sonkoly, J., Deák, B., Valkó, O., Molnár, V.A., Tóthmérész, B., Török, P.: Do rare herbs have large seeds? Seed size - distribution range trade-off hypothesis, Ecology and Evolution, 2017
Kiss, R., Deák, B., Török, P., Tóthmérész, B., Valkó, O.: Grassland seed bank and community resilience in a changing climate, Restoration Ecology, 2018
Bátori, Z., Erdős, L., Kelemen, A., Deák, B., Valkó, O., Gallé, R., Bragina, T. M., Kiss, P.J., Kröel-Dulay, G., Tölgyesi, C.: Diversity patterns in sandy forest-steppes – a comparative study from the western and central Palaearctic. Biodiversity and Conservation, Biodiversity and Conservation, 2018
Tälle, M., Deák, B., Poschlod, P., Valkó, O., Westerberg, L., Milberg, P.: Similar effects of different mowing frequencies on the conservation value of semi-natural grasslands in Europe, Biodiversity and Conservation, 2018
Végvári Zs, Valkó O, Deák B, Török P, Konyhás S, Tóthmérész B: Effects of land use and wildfires on the habitat selection of Great Bustard (Otis tarda L.) – Implications for species conservation, LAND DEGRAD DEV 27:, 2016
Valkó O, Deák B, Magura T, Török P, Kelemen A, Tóth K, Horváth R, Nagy D D, Debnár Z, Zsigrai G, Kapocsi I, Tóthmérész B: Supporting biodiversity by prescribed burning in grasslands - a multi-taxa approach, Science of the Total Environment 572: 1377-1384., 2016
Orsolya Kiss, Béla Tokody, Balázs Deák, Csaba Moskát: Increased landscape heterogeneity supports the conservation of European rollers (Coracias garrulus) in southern Hungary, J NAT CONSERV 29: 97-104, 2016
Hüse B, Szabó Sz, Deák B, Tóthmérész B: Mapping an ecological network of green habitat patches and their role in maintaining urban biodiversity in and around Debrecen city (Eastern Hungary), LAND USE POLICY 57: 574-581, 2016
Tälle M, Deák B, Poschlod P, Valkó O, Vesterberg L, Milberg P: Grazing vs. mowing: a meta-analysis of biodiversity benefits for grassland management, AGR ECOSYST ENVIRON 222: 200-212, 2016
Valkó O, Deák B, Török P, Kelemen A, Miglécz T, Tóthmérész B: Filling up the gaps - Passive restoration does work on linear landscape elements, ECOL ENG 102: 501-508, 2017
Godó L, Valkó O, Tóthmérész B, Török P, Kelemen A, Deák B: Scale-dependent effects of grazing on the species richness of alkaline and sand grasslands, TUEXENIA 37: 229-246, 2017
Sonkoly J, Valkó O, Deák B, Miglécz T, Tóth K, Radócz Sz, Kelemen A, Riba M, Vasas G, Tóthmérész B, Török P: A new aspect of grassland vegetation dynamics: Cyanobacterium colonies affect establishment success of plants, J VEG SCI &: &, 2017
Deák B, Wagner V, Csecserits A, Becker T: Vegetation and conservation of grasslands in Central-Europe – Editorial to the 12th EDGG Special Feature, TUEXENIA 37: 375-378, 2017
Deák B, Valkó O, Török P, Kelemen A, Bede Á, Csathó AI, Tóthmérész B: Landscape and habitat filters jointly drive richness and abundance of specialist plants in terrestrial habitat islands, LANDSCAPE ECOL 33: (7) pp. 1117-1132., 2018
Deák B, Tölgyesi C, Kelemen A, Bátori Z, Gallé R, Bragina TM, Abil YA, Valkó O: The effects of micro-habitats and grazing intensity on the vegetation of burial mounds in the Kazakh steppes, PLANT ECOL DIVERS 10: (5-6) pp. 509-520., 2017
Godó L, Tóthmérész B, Valkó O, Tóth K, Kiss R, Radócz S, Kelemen A, Török P, Švamberková E, Deák B: Ecosystem engineering by foxes is mediated by the landscape context – A case study from steppic burial mounds, ECOL EVOL 8: Paper 15448666., 2018
Valkó O, Tóth K, Kelemen A, Miglécz T, Radócz S, Sonkoly J, Tóthmérész B, Török P, Deák B: Cultural heritage and biodiversity conservation – Plant introduction and practical restoration on ancient burial mounds, NAT CONSERV 24: pp. 65-80., 2018
Burai P, Lénárt Cs, Valkó O, Bekő L, Szabó Zs, Deák B: Fátlan vegetációtípusok azonosítása légi hiperspektrális távérzékelési módszerrel, TÁJÖKOLÓGIAI LAPOK 14: (1) 1-12, 2016
Deák B, Hüse B, Tóthmérész B: Grassland vegetation in urban habitats – testing ecological theories, TUEXENIA 36: 379-393, 2016
Deák B, Tóthmérész B, Valkó O, Sudnik-Wójcikowska B, Moysieyenko I I, Bragina T M, Apostolova I, Dembicz I, Bykov N I, Török P: Cultural monuments and nature conservation: A review of the role of kurgans in the conservation and restoration of steppe vegetation, BIODIVERS CONSERV &: &, 2016
Hüse B, Szabó Sz, Deák B, Tóthmérész B: Mapping an ecological network of green habitat patches and their role in maintaining urban biodiversity in and around Debrecen city (Eastern Hungary), LAND USE POLICY 57: 574-581, 2016
Orsolya Kiss, Béla Tokody, Balázs Deák, Csaba Moskát: Increased landscape heterogeneity supports the conservation of European rollers (Coracias garrulus) in southern Hungary, J NAT CONSERV 29: 97-104, 2016
Valkó O, Deák B, Magura T, Török P, Kelemen A, Tóth K, Horváth R, Nagy D D, Debnár Z, Zsigrai G, Kapocsi I, Tóthmérész B: Supporting biodiversity by prescribed burning in grasslands - a multi-taxa approach, SCI TOTAL ENVIRON &: &, 2016
Végvári Zs, Valkó O, Deák B, Török P, Konyhás S, Tóthmérész B: Effects of land use and wildfires on the habitat selection of Great Bustard (Otis tarda L.) – Implications for species conservation, LAND DEGRAD DEV 27:, 2016
Zlinszky A, Deák B, Kania A, Schroiff A, Pfeifer N: Biodiversity mapping via Natura 2000 conservation status and ebv assessment using airborne laser scanning in alkali grasslands, ISPRS (2002-) XLI-B8: 1293-1299, 2016
Deák B, Wagner V, Csecserits A, Becker T: Vegetation and conservation of grasslands in Central-Europe – Editorial to the 12th EDGG Special Feature, TUEXENIA 37: 375-378, 2017
Godó L, Valkó O, Tóthmérész B, Török P, Kelemen A, Deák B: Scale-dependent effects of grazing on the species richness of alkaline and sand grasslands, TUEXENIA 37: 229-246, 2017
Kelemen A, Tóthmérész B, Valkó O, Miglécz T, Deák B, Török P: Old-field succession revisited - New aspects revealed by trait-based analyses of perennial-crop-mediated succession, ECOL EVOL 7: (7) 2432-2440, 2017
Sonkoly J, Valkó O, Deák B, Miglécz T, Tóth K, Radócz Sz, Kelemen A, Riba M, Vasas G, Tóthmérész B, Török P: A new aspect of grassland vegetation dynamics: Cyanobacterium colonies affect establishment success of plants, J VEG SCI &: &, 2017
Valkó O, Deák B, Török P, Kelemen A, Miglécz T, Tóthmérész B: Filling up the gaps - Passive restoration does work on linear landscape elements, ECOL ENG 102: 501-508, 2017
Alexander C, Deák B, Heilmeier H: Micro-topography driven vegetation patterns in open mosaiclandscapes, ECOL INDIC 60: 906-920, 2016
Deák B, Tóthmérész B, Valkó O, Sudnik-Wójcikowska B, Moysieyenko I I, Bragina T M, Apostolova I, Dembicz I, Bykov N I, Török P: Cultural monuments and nature conservation: A review of the role of kurgans in the conservation and restoration of steppe vegetation, BIODIVERS CONSERV 25: 2473-2490, 2016
Deák B, Valkó O, Török P, Tóthmérész B: Factors threatening grassland specialist plants - A multi-proxy study on the vegetation of isolated grasslands, BIOL CONSERV 204: 255-262, 2016
Tälle M, Deák B, Poschlod P, Valkó O, Vesterberg L, Milberg P: Grazing vs. mowing: a meta-analysis of biodiversity benefits for grassland management, AGR ECOSYST ENVIRON 222: 200-212, 2016
Valkó O, Deák B, Magura T, Török P, Kelemen A, Tóth K, Horváth R, Nagy D D, Debnár Z, Zsigrai G, Kapocsi I, Tóthmérész B: Supporting biodiversity by prescribed burning in grasslands - a multi-taxa approach, SCI TOTAL ENVIRON 572: 1377-1384, 2016
Valkó, O., Kelemen, A., Miglécz, T., Török, P., Deák, B., Tóth, K., Tóth, J.P., Tóthmérész, B.: Litter removal does not compensate detrimental fire effects on biodiversity in regularly burned semi-natural grasslands, Science of the Total Environment 622-623: 783-789., 2018
Sonkoly, J., Kelemen, A., Valkó, O., Deák, B., Kiss, R., Tóth, K., Tóthmérész, B., Török, P.: Both mass ratio effects and community diversity drive biomass production in a grassland experiment, Scientific Reports doi: 10.1038/s41598-018-37190-6, 2019
Kelemen A, Tóthmérész B, Valkó O, Miglécz T, Deák B, Török P: Old-field succession revisited - New aspects revealed by trait-based analyses of perennial-crop-mediated succession, ECOL EVOL 7: (7) 2432-2440, 2017




vissza »