Nagy gyakoriságú rosszindulatú daganatok metasztatikus progressziójának genomikai térképezése  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
116151
típus K
Vezető kutató Tímár József
magyar cím Nagy gyakoriságú rosszindulatú daganatok metasztatikus progressziójának genomikai térképezése
Angol cím Genomics of metastatic progression of high incidence cancers
magyar kulcsszavak genomika, tüdőrák, vastagbélrák, emlőrák, májáttét, tüdőáttét, csontáttét
angol kulcsszavak genomics, lung cancer, colorectal cancer, breast cancer, lung metastasis, liver metastasis, bone metastasis
megadott besorolás
Tumorbiológia (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)40 %
Genomika, összehasonlító genomika, funkcionális genomika (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)30 %
Szerv- és kórélettan (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)30 %
Ortelius tudományág: Általános patológia
zsűri Genetika, Genomika, Bioinformatika és Rendszerbiológia
Kutatóhely Patológiai, Igazságügyi és Biztosításorvostani Intézet (Semmelweis Egyetem)
résztvevők Barbai Tamás
Döme Balázs
Drozdovszky Orsolya Tünde
Hegedus Balázs
Kulka Janina
Rásó Erzsébet
Reiniger Lilla
Tisza Anna
Vízkeleti Laura
projekt kezdete 2015-09-01
projekt vége 2020-12-31
aktuális összeg (MFt) 43.920
FTE (kutatóév egyenérték) 8.58
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A tervezett kutatások során a tüdőrák, vastagbélrák és emlőrák genetikai progresszióját kívánjuk feltárni, amihez döntően boncolás során szerzett mintákat kívánunk felhasználni. Az egyes daganatféleségek esetében külön elemezzük az un. molekuláris alcsoportokat (tüdőrák: EGFR, RAS mutáns és triplavad, vastagbélrák: RAS és BRAF mutáns és duplavad, emlőrák: HER2+, ER/PR+ és triplanegatív). Minden csoportban háromféle szervi áttétet (csont, tüdő, máj) hasonlítunk a primer tumorhoz. Az elemzés kiterjed az exom mutációira és kópiaszám analízisére. Kisérleti adataink birtokában meghatározzuk az egyes daganatféleségek szervi áttétképzésének genetikai sajátosságait és feltérképezzük az un. klonális progressziót. Feltételezésünk szerint az egyes szervekbe történő áttétképzésnek közös genetikai alapjai lehetnek. Hasonlóan fontos kérdés hogy az egyes szervekbe keletkező áttétek az un. driver mutációk szempontjából mennyire őrzik meg a primer tumor sajátosságait, azaz a terápiás célpontok stabilak-e. Vizsgálataink elméleti jelentősége mellett kiemelten fontos lehet az esetleges klinikai konzekvenciák levonása hiszen nagy gyakoriságú daganatféleségeket elemzünk amelyek ilyen természetű sajátosságai alig ismertek.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A jelenlegi felfogás az hogy a primer és áttéti daganat igen nagyfokú genetikai hasonlóságot mutat, ami alig változik a progresszió során. Az emberi pancreasrák, leukémia és veserák esetében elemezték először ezt a tételt és kimutatták ezen daganatok nagyfokú genetikai heterogenitását és klonális fejlődését ami végső soron az áttétek kialakulásához és a beteg halálához vezet. Ezen folyamatba engednek betekintést azok a vizsgálatok is, amelyek során a primer tumorokat hasonlítják az áttétekhez egyes gének jellegzetes hibái tekintetében, amelyek arra utalnak, hogy az áttétek igen gyakran megváltoznak a primer tumorhoz képest. Ezen vizsgálatok feltétele az hogy rendelkezzünk a progrediált emberi daganatokat reprezentáló biobankokkal, azonban ezek felállítása sok országban nehézségekbe ütközik a boncolások ritka száma miatt. Hazánkban a boncolási ráta magas volta miatt (40-70%) lehetőség van ilyen biobankok alapítására, ami kivételes kutatási lehetőséget teremthet a hazai kutatók számára. A 112371K kutatási project folytatásaként amely egy ritka de igen agresszív daganat esetében vizsgálja ezeket a kérdéseket (melanoma), jelen pályázatban a leggyakoribb hazai daganatféleségek esetében tervezzük a progrediált daganat biobankok felállítását melyekben a leggyakoribb áttéti típusokra (tüdő, máj, csont) koncentrálunk. Megválaszolandó kérdés hogy az egyes daganattípusokban vagy az egyes molekuláris alcsoportokban a genetikai progresszió hasonló vagy individuális-e az egyes szervek irányába.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A daganatos progresszió ezen belül is az áttétképzés okozza a rosszindulatú daganatos betegek halálát ennek ellenére a daganatok genetikai sajátosságaira vonatkozó ismereteink döntően a kiindulási daganatból származnak. Ez lehet az egyik oka annak is hogy az áttéti daganat kezelése nem olyan sikeres mint a kiindulási daganaté. Másrészt, az áttéti daganat heterogén, különböző szervekben, leggyakrabban a tüdőben, májban, csontokban keletkezik és nincsen arra semmilyen bizonyíték hogy ezek mennyire hasonlítanak egymáshoz, pedig eltérő utakon jöttek létre (vénás: tüdő, máj, artériás: csont, máj) és időben sem egy időben keletkeznek. Maguk az áttéteket befogadó szervek is igen eltérő mikrokörnyezetet képeznek amelyek nyilvánvaló szelekciós nyomást gyakorolnak a daganatokra, vélhetően kikényszerítve valamilyen genetikai „adaptációt”. Ezen folyamatok genomikai megismerése a leggyakoribb daganatféleségekben (tüdőrák, vastagbélrák és emlőrák) két kedvező következménnyel járna. Egyrészt az áttétképzési folyamat genetikai alapjainak megismerése segíthetne abban hogy a kiindulási daganat genomikai elemzésével is reális esélyünk volna arra hogy a progresszió esélyeinek genetikai alapjait kimutathassuk. Másrészt ezek az ismeretek alapvetően szükségesek ahhoz hogy megfelelő adott daganatféleség szervi áttéteire szelektív terápiás modalitásokat tervezhessünk.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Sajnos a leggyakoribb rosszindulatú daganatok (tüdőrák, emlőrák, vastagbélrák) áttétes formái mind a mai napig nehezen kezelhetők, aminek az egyik oka az hogy genetikai ismereteink elsősorban a kiindulási daganatból származnak, másrészt az hogy az áttétképzési folyamat genetikai alapjai is alig ismertek. Jelen kutatás célja ezen három fő rosszindulatú daganatféleség genomikai feltérképezése a halált okozó un. végstádiumban. A kiindulási és áttéti daganatszövetet a leggyakrabban érintett szervek esetében vizsgáljuk a legkorszerűbb genomikai módszerekkel: tüdő-, máj- és csontáttétek. A teljes emberi genom hiba-analízise segíthet abban hogy az egyes daganatféleségekben a szervi áttétek kialakulásához szükséges genetikai eltéréseket azonosítsuk, aminek két értelme lehet. Egyrészt a kiindulási daganatban rejlő áttétképzésre hajlamosító képességeket azonosíthatunk, ezzel segítve a korai rizikó-becslést. Másrészt, az egyes áttéti típusok sajátos genetikájának megismerése lehetőséget teremthet egy hatékonyabb és célzottabb daganatkezelés megtervezéséhez.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

We would like to discover the genomic proression of lung-, colorectal- and breast cancers based predominantly on biobanks created from authopsies of cancer patients. We will analyse separately the various molecular classes of cancers (EGFR, RAS mutants and double wild type in lung cancer, RAS, BRAF and double wild type in colorectal cancer and HER2+ and ER/PgR+ and triple negative in breast cancer). Comparison of metastases (lung, liver and bone) will be made to the primary tumors involving whole exome mutantions and copy number variations (CNV). We will determine the genetics of the organ metastases of various cancer types as well as the clonal progression of the primary tumors. We suggest that there may be a common genetic basis of the organ specific metastatisation of various cancer types. Equally importan question is wheather the metastatic cancers maintain the genetic characteristics (driver oncogenes) of the primary tumor. Beside the theoretical importance of these questions, our data would be novel concerning the genetics of cancer metastasis and will have clinical impact concerning the stability of therapeutic targets.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The recent perception is that metastasis is highly similar genetically to the primary cancer in other words genetic alterations are relatively stable during tumor progression. However this hypothesis is barely tested in human. That is why it came by surprise how heterogenous are the human primary cancers and how complex is the clonal progression in case of breast-, lung- or colorectal cancers. Comparison of the metastases to the primary tumors for driver mutations in various cancer types demonstrated relatively frequent alterations suggesting that genomic structure of the primary tumors is not stable. Such studies can only be based on biobanks of the progressed cancers at autopsy but in most countries it is very difficult due to low autopsy rates. The relatively high autopsy rate in Hungary makes it possible to establish such critically important biobanks providing unique opportunity for Hungarian scientists. As a natural continuation of the K112371 project (which analyses this process in case of a rare cancer type: melanoma), in the recent proposal we would like to perform these studies in case of the most frequent human cancers which cannot be performed without reliable metastatic cancer biobanks. Since these cancers most frequently metastatize to lung, liver and bone, our biobank will focus also on these sites. It is not known yet wheater genetic progression to a given metastatic organ is cancer type specific or not and how much depends on the molecular characteristics concerning the type of oncogenic driver.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

It is paradoxical that metastatic progression is most frequently the cause of patient death however our biological and genetic knowledge on cancer is based mostly on the primary tumor. It is most probably one significant factor behind the rare success of metastasis treatment as compared to the primary tumor. Metastases of various frequent cancer types develop most frequently in lung, liver and bone and there are no data on their genetic similarity though their pathomechanisms are different (venous dissemination: lung, liver, arterial dissemination: bone and brain). We know that the metastatic microenvironment is different in between various metastatic tissues but we dont have data how this difference influences adaptation/selection of cancer cells. There could be two major consequences of the discovery of progression genetics of frequent cancer types (lung-, colorectal- and breast cancers). Identification of metastasis related genetic alterations may identify those which present in the primary tumor may have prognostic significance/relevance. On the other hand, discovery of the genetic changes of the metastases (as compared to the primary tumor) may help to define novel cancer- and metastic organ specific drug targets.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Treatment of metastatic cancer has a very low success rate due to two basic factors: our genomic knowledge is derived mostly from the primary tumor and the genomic basis of metastatization is poorly known. Furthermore, our knowledge concerning the genetics of cancer is based ont he primary tumors though patient death is due to the metastatic disease when most frequently the primary tumor is already removed.These issues are especially critical in case of the most frequent human cancers (lung-, colorectal or breast cancers). We would like to analyse the genetic changes of these cancers in their organ metastases (lung, liver and bone). The whole genome analysis of the genetic alterations of metastatic cancers may help to identify those which promote development of organ metastases. Such novel information can be exploited in two ways. Identification such genetic alterations int he perimary cancers can improve risk stratification. On the other hand, novel metastasis-specific genetic alterations may provide novel or more precise targets for therapy.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Primer és agyi áttéti daganatok elemzésekor azt találtuk a ICI receptorok, PD1/PDL1, expressziója az áttétekben megtartott. Ugyan akkor, ezek kifejeződését a tumor necrosis és a Gemcitabin kemoterápia befolyásolja (más típusú nem). Ezen ICI receptorok expresszióját az EGFR mutációs státusz igen míg a KRAS mutáció nem befolyásolja. Preklinikai modellekben majd klinikai körülmények között azt figyeltük meg hogy a csont metasztatikus KRAS vad típusú LUAD érzékeny a preniláció gátló biszfoszfonát kezelésre, míg a mutánsok nem. Emlőrákban igazoltuk azt hogy azok onkogén driverének típusa befolyásolja az áttétképzési mintázatot: a hormonreceptor pozitív daganatok első áttéte csontáttét, míg a HER2 amplifikáltaké vagy az un. tripla-negatívaké agyi átt részét. Agyi áttétes emlőrák anyagokon igazoltuk hogy a HR defektus fokozódik az áttétekben, ami emelkedett TMB-hez vezet. Megvizsgáltuk KRAS vad vastagbélrákos beteganyagon az EGFR protein expressziót és azt találtuk hogy a sokkal jobb prognózisú baloldali daganatokban az EGFR szintje szignifikánsan alacsonyabb a rossz prognózisú jobb oldalhoz képest. Egy nagy anti-EGFR kezelt KRAS vad típusú vastagbélrákos beteganyagban elemeztük az EGFR protein kifejeződését. A primer tumorok esetében alig volt összefüggés a kezelés hatékonysága és az EGFR fehérje szintje között, míg májáttétjeiben kimutattuk hogy a terápia célpontjául szolgáló EGFR protein alacsony szintje a biztosítéka a kezelés hatékonyságának, ami meglepő eredmény.
kutatási eredmények (angolul)
We have observed that immune inhibitori receptor, PD/PDL1, expressions are maintained in the brain metastases of lung adenocarcinoma (LUAD) and are influenced by tumor necrosis and Gemcytabine chemotherapy. EGFR mutational status, unlike KRAS, negatively correlate with ICI receptor expression. We have found in preclinical models and later in clinical cohort that KRAS wild type bone metastatic LUAD is sensitive, while mutants are resistant to prenylation inhibitory bisphosphonate therapy. In breast cancer we have demonstrated that oncogenic drivers affect metastatization pattern: hormone receptor positive tumors metastatize to bone, while HER2 amplified or triple-negative forms to the brain. We have shown in breast cancer brain metastases that homologus recombination defficiency increases compared to primary. We have found that right sided colorectal cancers express higher level of EGFR as compared to left sided good prognostic group. On the other hand, we have analysed a large anti-EGFR treated KRAS wild type colorectal cancer cohort and found that the low therapy target expression in liver metastases is the strong positive predictor of the efficacy of anti-EGFR antibody therapy, which is unexpected. In preclinical models we have demonstrated that unlike LUAD, KRAS mutant colorectal cancer cells are sensitive to prenylation inhibitory bisphosphonate. In preclinical models we have also found that BRAF mutant colorectal cancers are sensitive to MEK inhibitors.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=116151
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Téglási V, Pipek O, Lózsa R, Szűts D, Harko T, Vadász P, Rojko L, Döme B, Bagó AG, Tímár J.: PDL1 expression of lung cancer cells unlike infiltrating immune cells is stable and unaffected by therapy during brain metastasis, Clin Lung Cancer, 2019
4. Klikovits T, Lohinai Z, Fábián K, Gyulai M, Szilasi M, Varga J, Baranya E, Pipek O, Csabai I, Szállási Z, Tímár J, Hoda MA, László V, Hegedűs B, Rényi-Vámos F, Klepetko W, Ostoros G, Döme B, Moldvay J.: . New insights into the impact of primary lung adenocarcinoma location on metastatic sites and sequence., Lung cancer126:139-148, 2018
Rojko L, Reiniger L, Téglási V, Fábián K, Pipek O, Vágvölgyi A, Agócs L, Fillinger J, Kajdácsi Z, Tímár J, Döme B, Szállási Z, Moldvay J.: Chemotherapy treatment is associated with altered PDL1 expression in lung cancer patients., J Cancer Res Clin Oncol 144:1219-1226, 2018
Reiniger L, Téglási V, Pipek O, Rojko L, Glasz T, Vágvölgyi A, Kovalszky L, Gyulai M, Lohinai Z, Rásó E, Tímár J, Döme B, Szállási Z, Moldvay J: Tumor necrosis correlates with PDL1 and PD1 expression in lung adenocarcinoma., Acta Oncol 58:1087-1094, 2019
Tímár J, Kashofer K.: Molecular epidemiology and diagnostics of KRAS mutations in human cancer., Cancer Metast Rev 39:1029-1038, 2020
Ladányi A, Tímár J.: Immunologic and immunogenomic aspects of tumor progression, Semin Canc Biol 60:249-261, 2020
15. Uhlyarik A, Piurko V, Vizkeleti L, Pápai Zs, Rásó E, Lahm E, Kiss E, Sikter M, Vachaja J, Kenessey I, Tímár J: . EGFR protein expression of KRAS wild type colorectal cancer: predictive value of the sidedness for efficacy of anti-EGFR therapy, Pathol Oncol Res 26:1429-1434, 2019
Uhlyarik A, Piurko V, Papai Zs, Raso E, Lahm E, Kiss E, Sikter M, Vachaja J, Kenessey I, Tímár J: EGFR protein expression in KRAS wild-type metastatic colorectal cancer is another negative predictive factor of the Cetuximab therapy, Cancers 12:614, 2020
Baranyi M, Rittler D, Molnár E, Shirasawa S, Jalsovszky I, Varga IK, Hegedűs L, Németh A, Dank M, Aigner C, Tóvári J, Tímár J: Next generation lipophilic bisphosphonate shows antitumor effect in colorectal cancer in vitro and in vivo, Pathol Oncol Res 26:1957-1969, 2020
Rittler D, Molnár E, Baranyi M, Garay T, Hegedus L, Aigner C, Tovari J, Tímár J: Horizontal combination of MEK and PI3K/mTOR inhibiton in BRAF mutant tumor cells with or without concomitant PI3K pathway mutations, Int J Mol Sci 21:7649, 2020
Szendroi A, Szasz AM, Kardos M, Tokes AM, Idan R, Szucs M, Kulka J, Nyirady P, Szendroi M, Szallasi Z, Gyorffy B, Timar J: Opposite prognostic roles of HIF1alpha and HIF2alpha expressions in bone metastatic clear cell renal cell cancer., ONCOTARGET 7: 42086-42098, 2016
Kulka J, Székely B, Lukács L, Kiss O, Tőkés AM, Voncze E, Turányi E, Fillinger J, Hanzély Z, Arató G, Szendrői M, Győrffy B, Szász AM: Comparison of predictive immunohistochemical marker expression of primary breast cancer and paired distant metastasis using surgical material, J Histochem Cytochem 64: 256-267, 2016
Lohinai Z, Klikovits T, Moldvay J, Ostoros Gy, Raso E, Timar J, Fabian K, Kovalszky I, Kenessey I, Aigner C, Renyi-Vamos F, Klepetko W, Dome B, Hegedus B: KRAS-mutation incidence and prognostic value are metastatic site-specific in lung adenocarcinoma: poor prognosis in patients with KRAS mutation and bone metastasis, Sci Reports 7: 39721, 2017
Kenessey I, Koi K, Horváth O, Cserepes M, Molnár D, Izsák V, Dobos J, Hegedus B, Tóvári J, Tímár J: KRAS-mutation status dependent effect of zolendronic acid in human non-small cell cancer preclinical models, Oncotarget Epub ahead of print, 2016
Székely B, Nagy ZI, Faragó Zs, Kiss O, Lotz G, Kovács KA, Madaras L, UdvarhelyiN, Dank M, Szentmartoni Gy, Baranyai Zs, Harsányi L, Tőkés AM, Tímár J, Szász AM, Kulka J: Comparison of immunophenotypes of primary breast carcinomas and multiple corresponding distant metastases: an autopsy study of 25 patients, Clinical & Experimental Metastasis Epub ahead of print, 2016
Szendroi A, Szasz AM, Kardos M, Tokes AM, Idan R, Szucs M, Kulka J, Nyirady P, Szendroi M, Szallasi Z, Gyorffy B, Timar J: Opposite prognostic roles of HIF1alpha and HIF2alpha expressions in bone metastatic clear cell renal cell cancer., ONCOTARGET 7: 42086-42098, 2016
Kulka J, Székely B, Lukács L, Kiss O, Tőkés AM, Voncze E, Turányi E, Fillinger J, Hanzély Z, Arató G, Szendrői M, Győrffy B, Szász AM: Comparison of predictive immunohistochemical marker expression of primary breast cancer and paired distant metastasis using surgical material, J Histochem Cytochem 64: 256-267, 2016
Lohinai Z, Klikovits T, Moldvay J, Ostoros Gy, Raso E, Timar J, Fabian K, Kovalszky I, Kenessey I, Aigner C, Renyi-Vamos F, Klepetko W, Dome B, Hegedus B: KRAS-mutation incidence and prognostic value are metastatic site-specific in lung adenocarcinoma: poor prognosis in patients with KRAS mutation and bone metastasis, Sci Reports 7: 39721, pp. 1-8, 2017
Kenessey I, Koi K, Horváth O, Cserepes M, Molnár D, Izsák V, Dobos J, Hegedus B, Tóvári J, Tímár J: KRAS-mutation status dependent effect of zolendronic acid in human non-small cell cancer preclinical models, Oncotarget 7: 79503-79514, 2016
Székely B, Nagy ZI, Faragó Zs, Kiss O, Lotz G, Kovács KA, Madaras L, UdvarhelyiN, Dank M, Szentmartoni Gy, Baranyai Zs, Harsányi L, Tőkés AM, Tímár J, Szász AM, Kulka J: Comparison of immunophenotypes of primary breast carcinomas and multiple corresponding distant metastases: an autopsy study of 25 patients, Clinical & Experimental Metastasis 34: 103-113, 2017
Teglasi V, Reiniger L, Fabian K, Pipek O, Csala I, Bago AG, Varallyai P, Vizkeleti L, Rojko L, Timar J, Dome B, Szallasi Z, Swanton C, Moldvay J: Evaluating the significance of density, localization, and PD-1/PD-L1 immunopositivity of mononuclear cells in the clinical course of lung adenocarcinoma patients with brain metastasis., NEURO-ONCOLOGY 19: (8) 1058-1067, 2017
Fabian K, Gyulai M, Furak J, Varallyay P, Jackel M, Bogos K, Dome B, Papay J, Timar J, Szallasi Z, Moldvay J: Significance of Primary Tumor Location and Histology for Brain Metastasis Development and Peritumoral Brain Edema in Lung Cancer., ONCOLOGY-BASEL 91: (5) 237-242, 2016
Timar J, Vizkeleti L, Doma V, Barbai T, Raso E: Genetic progression of malignant melanoma, CANCER METAST REV 35: (1) 93-107, 2016
Molnár IA, Molnár BA, Vízkeleti L, Fekete K, Tamás J, Deák P, Szundi Cs, Székely B, Moldvay J, Vári-Kakas S, Szász AM, Ács B, Kulka J, Tőkés AM:: Breast carcinoma subtypes show different patterns of metastatic behaviour., Virchow Arch 470: 275-283, 2017
Lohinai Z, Klikovits T, Moldvay J, Ostoros G, Raso E, Tímár J, Fábián K, Kovalszky I, Kenessey I, Aigner C, Rényi-Vámos F, Klepetko W, Dome B, Hegedűs B: KRAS-mutation incidence and prognostic value are metastatic site-specific in lung adenocarcinoma: poor prognosis in patients with KRAS-mutation and bone metastasis, SCI REP 7: , 2017
Szekely B, Nagy ZI, Farago Z, Kiss O, Lotz G, Kovacs KA, Madaras L, Udvarhelyi N, Dank M, Szentmartoni G, Baranyai Z, Harsanyi L, Tokes AM, Timar J, Szasz AM, Kulka J: Comparison of immunophenotypes of primary breast carcinomas and multiple corresponding distant metastases: an autopsy study of 25 patients., CLIN EXP METASTAS 34: (1) 103-113, 2017
Kenessey I, Koi K, Horvath O, Cserepes M, Molnar D, Izsak V, Dobos J, Hegedűs B, Tovari J, Timar J: KRAS-mutation status dependent effect of zoledronic acid in human non-small cell cancer preclinical models, ONCOTARGET 7: (48) 79503-79514, 2016
Szendroi A, Szasz AM, Kardos M, Tokes AM, Idan R, Szucs M, Kulka J, Nyirady P, Szendroi M, Szallasi Z, Gyorffy B, Timar J: Opposite prognostic roles of HIF1alpha and HIF2alpha expressions in bone metastatic clear cell renal cell cancer., ONCOTARGET 7: (27) 42086-42098, 2016
Timar J, Vizkeleti L, Doma V, Barbai T, Raso E: Genetic progression of malignant melanoma, CANCER METAST REV 35: (1) 93-107, 2016
1. Ryska A, Berzinec P, Brcic L, Cufer T, Dziadziuszko R, Gottfired M, Kovalszky I, Olszewszki W, Oz B, Plank L, Tímár J.: NSCLC molecular testing in central- and Eastern European countries., BMC Cancer 18:269, 2018
3. Diossy M, Reiniger L, Sztupinszki Z, Krystanek M, Timms KM, Neff C, Solimeno C, Pruss D, Eklund AC, Tóth E, Rusz O, Cserni G, Zombori T, Székely B, Tímár J, Csabai L, Szállási Z.: Breast cancer brain metastases show increased levels of genomic aberration-based homologous recombination deficiency scores relative to their corresponding primary tumors, Ann Oncol 0:1-10, epub ahead, 2018
2. Tímár J, Piurko V, Pápai Zs, Rásó E, Kenessey I, Lahm I, kiss E, Sikter M, Vachaja J, Uhlyarik A.: EGFR protein expression of the metastatic colorectal cancer is a negative prognostic/predictive factor for anti-EGFR antibody therapy., J Clin Oncol S36:e15548, 2018





 

Projekt eseményei

 
2019-07-03 20:08:03
Résztvevők változása
2018-08-06 13:09:02
Résztvevők változása




vissza »