A magyar élsport versenyképessége az egyéni és csapatsportágakban működő gazdasági ösztönzők tükrében
Angol cím
Competitiveness of the Hungarian elite sport system through the incentives systems of individual and team sports
magyar kulcsszavak
versenyképesség, élsport, ösztönző rendszerek
angol kulcsszavak
competitiveness, elite sport, incentives
megadott besorolás
Közgazdaságtudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)
100 %
Ortelius tudományág: Alkalmazott gazdaságtan
zsűri
Gazdaság
Kutatóhely
Sportmenedzsment Tanszék (Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem)
résztvevők
András Krisztina Chaudhuri Sujit Géczi Gábor István Gulyás Erika Kassay Lili Magas Antal István
projekt kezdete
2016-02-01
projekt vége
2019-05-31
aktuális összeg (MFt)
17.056
FTE (kutatóév egyenérték)
6.20
állapot
lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára. Az utóbbi évtizedekben jelentősen átrendeződött a sport nagyhatalmi térképe. Az országok és a sportolók közötti különbségek egyre csökkenek, a verseny intenzitása fokozódik. Azzal, hogy hazánkban a kormány 2010-ben a sportot stratégiai ágazattá nyilvánította és egyúttal ehhez jelentős többletforrásokat is rendelt, Magyarország is csatlakozott a nemzetközi szakirodalomban globális fegyverkezési versenyként (global sporting arms race) elkeresztelt jelenséghez. Az elmúlt évtizedek során az olimpiák éremtáblázatát vezető nemzetek közel megduplázták az élsportra allokált forrásaik mennyiségét, komoly, tudományosan megalapozott stratégiák mentén építik fel sportfinanszírozási rendszereiket, ugyanakkor a kimeneti oldalt jelentő eredményesség tekintetében egyre nehezebb az előbbre jutás. Ez a növekvő verseny teremtette meg az igényt mind a sportszektorban, mind a kutatók és politikai döntéshozók körében a sportsikerek összetevőinek magyarázatára. Magyarország évtizedek óta kiemelkedően teljesít a nyári olimpiákon, azonban látványsportjaink esetében komoly leszakadás tapasztalható a nemzetközi élmezőnyhöz képest. A közgazdasági és menedzsment szemszögből történő vizsgálat miatt nem az egyéni sportteljesítmények, hanem a működési modellek, struktúrák és folyamatok elemzése a kutatás célja. Kutatási célok: Azonosítani azokat a tényezőket, melyek kulcsszerepet játszottak a magyar élsport eddigi kiemelkedő sikereiben, hogy erre építve biztosítani lehessen a nemzetközi sikeresség hosszú távon való fenntarthatóságát, illetve növelését. Hatékony szervezeti struktúrák, ösztönző és finanszírozási rendszerek feltárása, azok alkalmazásának tudományos hátterű támogatása.
Mi a kutatás alapkérdése? Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek. A kutatás keretében a következő kérdésekre keressük a választ: 1. Melyek azok a tényezők, melyek meghatározzák az egyéni- és csapatsportágakban a nemzetközi sportsikereket? 2. Mi az oka annak, hogy a hazánk évtizedek óta kiemelkedően teljesít egyes, elsősorban egyéni sportágakban, ugyanakkor a globális csapatsportágak esetében egyre távolabb kerül a nemzetközi élmezőnytől?
Természetesen az eredménytelenségre hatással lehet a nemzetközi piaci működésnek köszönhető konkurencia erősödése is (a labdajátékok esetében Magyarország a globálisan kevésbé népszerű vízilabdában és az európai dominanciájú kézilabdában a legversenyképesebb), de véleményünk szerint az erőforrások mennyisége mellett az allokációt meghatározó, nem adekvátan alkalmazott koordinációs mechanizmusok is jelentősen torzíthatják a komplexebb csapatjátékok működési modelljeit.
Mi a kutatás jelentősége? Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának! A kutatás a hagyományosan sokat elemzett sportfinanszírozástól visszalépve inkább az azt meghatározó ösztönző és teljesítménymérő rendszereket tartja döntő fontosságúnak. Ezzel a kutatók szándéka felhívni a döntéshozók figyelmét arra, hogy a kizárólag finanszírozási problémaként értelmezett helyzetekre kidolgozott megoldások nem elégségesek, hanem csak a mélyebb strukturális kérdések felvetése és elemzése vezethet a közösségi források hatékonyabb felhasználásához és ezzel együtt a magyar sport versenyképességének javításához. A kutatás egyértelműen hozzájárulhat a magyar sportirányítási rendszerek hatékonyabb működéséhez, azáltal hogy segíti: - a nemzetközi sportsikerek összetevőinek mélyebb megértését, - az állami sporttámogatások hatékony felhasználásnak növelését, - olyan fenntartható stratégiák kialakítását, melyekkel jövőbeni sportsikerek érhetőek el, - a döntéshozókat olyan instrumentumok kialakításában, mellyel mérhető az egyes sportpolitikai intézkedése hatékonysága, - a fiskális ösztönzők egyéni teljesítményre gyakorolt hatásának mélyebb megértését, - és tudományos magyarázattal szolgál a sportágak versenyrendszereinek hatékony kialakításához.
A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára. A 2010-ben hivatalba lépett magyar kormány a sportot stratégiai ágazattá nyilvánította és politikájában azt ennek megfelelő módon is kezelte. A kormány a sportirányítás átalakítása mellett többek között öt látvány-csapatsportágban bevezette a társasági adókedvezményből való finanszírozást (TAO-tv.), nagyságrendekkel megemelte a kiemelt sportágaknak nyújtott állami támogatás mértékét és soha nem látott stadionfejlesztési programba kezdett. Ezek a lépések az 1990-es évek piacosító törekvéseivel szemben az állami befolyás erősítését szolgálják, és azt a veszteséget próbálják meg pótolni, ami a magyar sportot a rendszerváltás után kétségkívül érte. A kutatás azt próbálja feltárni, hogy milyen tényezők befolyásolják egy adott ország sportversenyekben nyújtott teljesítményét. Az alkalmazott módszertan a közgazdasági elemzés fogalmaival próbálja megérteni azt, hogy egyes sportágakban (mint például a kajak-kenu vagy úszás) Magyarország miként képes a nagyobb országokkal szemben is eredményesen szerepelni és mi okozhatja más sportágak (mint a labdarúgás vagy kosárlabdázás) fokozatos leszakadását a nemzetközi versenyben. A kutatók feltételezik, hogy a legfontosabb különbség a sportágakban működő ösztönző- és versenyrendszerek (bajnokságok) felépítéséből fakad, és ezek tudatosabb kialakítása hatékonyabb sportfinanszírozáshoz, illetve fenntartható sportmodellhez segíthetné a döntéshozókat.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts Describe the major aims of the research for experts. In the history of summer Olympic Games, Hungary has nearly always found her place among the top 10 ranks in the medal tables, but her market share shows a decreasing pathway as several nations started to invest large sums of money in elite sport to achieve improved performance in sport. The fact that the Hungarian government declared the sport as a strategic sector in 2010, and at the same time significant additional resources was assigned with it, Hungary also joined to in the international literature so-called global sporting arms race phenomenon. Hungary has a long successful history in the Summer Olympic but on the other hand the performance of the commercialized global team sport has been decreasing radically in the last decades. Despite of the strong political and social willing to have successful professional team sport the trend did not change. This study attempts to describe why a huge gap has emerged between successful elite sports and the popular but underperforming spectacular sport. It is important to conceptualize this paradox properly in order to better understand the particular mechanisms of decision-making and changes in sport policies. The aim of the research are twofold: - To identify the factors which played key role in the previous success of the Hungarian elite sport in order to establish the ability to sustain and even enhance international sport success. - To provide scientifically based support for Hungarian sport in creation of efficient organizatioanl structures, incentive mechanizm and sport financing systems.
What is the major research question? Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments. Fundamental research questions are: 1. What are the international success factors that determine outstanding results in individualistic and group sport disciplines 2. What is the reason behind the decades long outstanding performance of individualistic sport of Hungary comparably to incremental decrease of performance in global sport disciplines considering international success trends?
Obviously, this failure can partially be the result of the sharpening competition due to the operation of the international market (in team sports, Hungary proves to be the most competitive in the globally less popular water polo and handball dominated by the European sides), but we also think that in addition to the volume of resources there may be coordination mechanisms that determine allocation, while applied in an inadequate manner, and thus they considerably distort the operating models of more complex team sports.
What is the significance of the research? Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field. This research unlike others who analyse sport financing schemes focuses primarily at major performance appraisal and incentive systems which are here considered to be utmost priority. In this context an effort is made to draw attention of decision makers to the fact that handling the topic as financing problem is more than unsufficient and only by careful examination of structural items may lead to satisfactory and efficient utilization of public resources and enhance Hungarian sport competitiveness. The research will surely strongly contribute to better operation of more efficient Hungarian sport policy systems through the following paths: - a deeper understanding of the elements of international outstanding sport performances, - enhancement of efficient utilization of state sport funding, - support the development of sustainable strategies for achieving future sporting success, - transferable policy improvement indicators; discover strengths and weaknesses in a competitive international environment and in search for a competitive advantage, - a deeper understanding on the role of fiscal incentives on individual performance, - scientific reasoning provided for designing efficient competition systems for various sport disciplines.
Summary and aims of the research for the public Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others. The fact that the Hungarian government declared the sport as a strategic sector in 2010, and at the same time significant additional resources was assigned with it. The government besides to restucturing of the Hungarian sport governance introduced the corporate tax relief system for funding five spectacular team sports, significantly increased the amount of public funding for the sixteen prioritized sports, an unprecedented stadium development program was started. These steps against the 1990s marketized efforts serve to strengthen the influence of the government and the government try to make up for losses the Hungarian sport which had been suffered undoubtedly after the regime changed with all these actions. This research is mainly focused to detect criteria that influence the eltie sport performance of a given country on international level. The applied methodology utilizes economic analysis elements to make understandable why in some disciplines (f.e. kajak or swimming) Hungary achieves substantially better results than bigger countries and in other disciplines (f.e. soccer or basketball) is gradually demonstrating worse results at internatinal sport competition events. Our researchers suppose that the major difference relates to the structure of operational incentive and competition systems elements and therefore if more properly designed will lead to enhancing efficient access of sport financing schemes and support decision makers through sustainable sport models.
Zárójelentés
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatás folyamán első alkalommal került sor a magyar sport versenyképességét meghatározó tényezők azonosítására, tudományos igényű vizsgálatára és az az eredmények publikálására. A kutatási terv szerint elkészült PhD-disszertáció, a folyóiratcikkek, kiadványok, konzultációk és konferencia előadások nagymértékben hozzájárultak a téma megismertetéséhez, a döntéshozók szempontjainak szélesítéséhez, a sporttal kutatói szempontból foglalkozók körének bővítéséhez.
A kutatás során kialakultak azok a hazai és nemzetközi kapcsolatok, amelyek a további elemzések alapjául szolgálhatnak és sikerült olyan PhD-, illetve egyetemi hallgatókat is bevonni, akik a téma továbbfejlesztését fogják megvalósítani.
A kutatás során született publikációk összefoglalásaként a Magyar Sporttudományi Társaság közreműködésével megjelent a kutatás címét viselő kötet, amely könnyen kezelhetően tárja az érdeklődők elé a kutatás előzményeit, illetve eredményeit.
kutatási eredmények (angolul)
For the first time, the factors determining the competitiveness of Hungarian elite sports were identified, researched and published. According to the research plan, the completed PhD dissertation, periodicals, publications, consultations and conference presentations have greatly contributed to raising awareness of the topic, broadening the perspective of the decision-makers, and widening the scope of those individuals involved in sports research field.
During the research, domestic and international contacts have emerged that could serve as a basis for further analysis, and have succeeded in involving PhD and university students who will pursue the development of the topic.
As a summary of the publications produced during the research, a book entitled the research was published with the help of the Hungarian Society of Sport Sciences, which presents the research history and results in an easy-to-use way.
Sterbenz Tamás, Gulyás Erika: Rational untrained athlete: An attempt to resolve sport managerial dilemmas with the methods of game theory, Sport and Social Sciences with reflection on practice, 2016
Csurilla G, Gulyás E, Sterbenz T: A brit élsport sikere mögött álló irányítási rendszer, Magyar Sporttudományi Füzetek, A sportirányítás gazdasági kérdései, 2017
Sterbenz Tamás, Csurilla Gergely, Gulyás Erika: Vertikális dilemmák a magyar sportban - A sportfinanszírozás hatékonyságának növelése, Magyar Sporttudományi Füzetek, A sportirányítás gazdasági kérdési 2017, 2017
Vörös Tünde: Ösztönző szabályozás a versenyrendszerek kialakításában- A kifizetési struktúra hatása a sportteljesítményre, Magyar Sporttudományi Füzetek, A sportirányítás gazdasági kérdési 2017, 2017
Sterbenz Tamás, Gulyás Erika: The rational untrained athlete: an attempt to resolve sport managerial dilemmas with the methods of game theory, Sport ans social sciences with the reflection on practice, 2016
Csurilla G, Gulyás E, Sterbenz T: A brit élsport sikere mögött álló irányítási rendszer, Szmodis, M; Szőts, G (szerk.) A sportirányítás gazdasági kérdései 2017, 2017
Sterbenz, T., Csurilla, G., & Szőts, G.: A magyar élsport versenyképessége az egyéni és csapatsportágakban működő gazdasági ösztönzők tükrében, Magyar Sporttudományi Társaság, 2019