Alternativan aktivált makrofágok szabályozása és végrehajtó funkciói  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
116855
típus K
Vezető kutató Nagy László
magyar cím Alternativan aktivált makrofágok szabályozása és végrehajtó funkciói
Angol cím Dissecting and aligning the regulatory and effector mechanisms shaping murine M2 macrophages
magyar kulcsszavak veleszületett immunitás, alternativan aktivát makrofág, IL4, STAT6, transzkripció, angiogenesis,
angol kulcsszavak innate immunity, alternatively activated macrophage, IL4, STAT6, transcription, angiogenesis
megadott besorolás
Immunológia (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)80 %
Ortelius tudományág: Immunológia
Sejtdifferenciálódás, sejtélettan, sejtdinamika (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)10 %
Genomika, összehasonlító genomika, funkcionális genomika (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)10 %
zsűri Genetika, Genomika, Bioinformatika és Rendszerbiológia
Kutatóhely ÁOK Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet (Debreceni Egyetem)
résztvevők Pap Attila
Póliska Szilárd
Tzerpos Petros
projekt kezdete 2016-01-01
projekt vége 2019-12-31
aktuális összeg (MFt) 43.999
FTE (kutatóév egyenérték) 4.82
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A makrofágok a veleszületett immunitás sejtes komponenseiként nagyfokú funkcionális és fenotípusos heterogenitással és plaszticitással rendelkeznek. A projekt során vizsgálni kívánjuk az az alternatívan aktivált makrofágok funkcionális sajátságait és a hátterükben álló génexpressziós szabályozó mechanizmusokat biokémiai, transzkriptomikai, epigenetika és funkcionális vizsgáló módszerek együttes felhasználásával. (1) Meg kívánjuk határozni a lipid környezet és a genom kifejeződése közti közvetlen kapcsolattartásért felelős magreceptorok (köztük a PPARg, RARa és RXR-ok) szabályozó szerepét az alternatívan aktivált makrofágok angiogenikus és pro-tumor aktivitásának kialakulásában. (2) Fel kívánjuk térképezni az IL-4/STAT6 jelátviteli útvonal génkifejeződésre gyakorolt gátló hatásának pontos mechanizmusát, valamint annak részvételét a bakteriális eredetű LPS indukált gyulladásos folyamatok gátlásában az ex vivo és in vivo alternatív makrofág aktiváció során. (3) Végül vizsgálni kívánjuk az ex vivo és in vivo alternatív makrofág aktiváció során emelkedett szintű kifejeződést mutató antiproliferatív és pro-apoptotikus mir-342-3p mikroRNS szerepét a makrofágok osztódásának és életképességének poszttranszkripciós szintű szabályozásában.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A makrofágok a veleszületett immunitás sejtes komponenseiként nagyfokú funkcionális és fenotípusos heterogenitással és plaszticitással rendelkeznek. Fenotípusos és funkcionális sajátságok alapján a makrofág polarizáció egyik végpontja az IL-4 citokin által kiváltott alternatív (vagy M2-típusú) makrofág aktiváció. Ezen makrofágok fontos szereppel bírnak különböző fiziológiás és patológiás folyamatok szabályozásában, köztük a szöveti regenerációban, a paraziták elleni védekezésben és a tumorok kialakulásában. Az azonban nem ismert, hogy milyen szabályozási folyamatokon keresztul valósul meg ez a makrofág fenotípus. Az M2-típusú makrofágokra jellemző génkifejeződési mintázat kialakulásában szerepet játszó transzkripciós szintű (transzkripciós faktorok: STAT6, PPARg, RARa és RXR-ok), valamint poszttranszkripciós szintű regulátorok (mikroRNS-ek) kulcsszerepet játszanak, tehát ezek megismerése és a sejtek funkcióihoz való kapcsolása a gyógyászati jelentőséggel bírhat immun-inflammatorikus, anyagcsere betegségekben és tumorokban is. A kísérleteink segítségével az alábbi kérdésekre keressük a választ:
1. Mi a lipid környezet hatása az alternatívan aktivált makrofágok angiogenikus és pro-tumor aktivitásra ?
2. Milyen molekuláris folyamatok állnak a IL-4/STAT6 jelátviteli útvonal aktív génkifejeződést gátló hatásának hátterében és ez hogyan befolyasolja a gyulladásos folyamatokat ?
3. Milyen hatást gyakorolnak az alternatív makrofág aktiváció során megváltozott kifejeződést mutató mikroRNS-ek a sejtek osztódására és életképességére ?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A makrofágok sokféleségének és plaszticitásának meghatározásában nagy szerepet játszik a molekuláris mikrokörnyezetük, így a környeztükben lévő citokinek, patogén eredetű molekulák és lipidek jelenléte. Ezen kis molekulák ill. az általuk aktivált útvonalak kölcsönhatásainak együttese tehető felelőssé a makrofágok fenotípusos sajátosságainak meghatározásáért, összességében a különböző molekuláris környezetben differenciálódó és funkciónáló makrofágok eltérő fiziológiás és patológiás szerepéért. A munkánk során feltérképezett génkifejeződést szabályozó mechanizmusok segítségével lehetővé válik az alternatív makrofág aktivációt kiváltó IL-4/STAT6 jelátviteli útvonal és a makrofágokat érő egyéb kis molekulák (LPS, lipidek) által aktivált útvonalak közti kölcsönhatások jobb megismerése és funkcionális következmények feltérképezése. Mindezen ismeretek birtokában, a későbbiekben a felderített útvonalak potenciális célpontként szolgálhatnak különböző gyógyszer molekulák fejlesztése során segítve ezzel a pro-tumor aktivitással rendelkező tumor-asszociált makrofágok és a krónikus gyulladásos megbetegedésekben szerepet játszó gyulladásos makrofágok esetleges terápiás célú átprogramozását. Továbbá az alternatív makrofág aktivációban szerepet játszó mikoRNS-ek kifejeződésének és funkciójának meghatározása megalapozhatja egy antiszensz oligonukleotid alapú makrofág specifikus terápiás eljárás kifejlesztését.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A makrofágok a veleszületett immunrendszer szerves részeiként szinte minden szervünkben megtalálhatóak, és részt vesznek a fertőzések elleni védekezésben, különböző szövetkárosodást követő helyreállító folyamatokban és a szövetek/szervek anyagcseréjének szabályozásában. Különböző kórképek esetén ezen makrofágok jelentős változásokon mehetnek keresztül és kóros működésük hozzájárulhat egyes betegségek köztük a tumorok és a krónikus gyulladásos megbetegedések kialakulásához. A makrofágok normál és kóros működését nagymértékben meghatározzák a komplex molekuláris környezetüket alkotó kis molekulák köztük fehérjék, lipidek és különböző kórokozó eredetű molekulák. Munkánk során szöveti környezetben jelenlévő különböző molekulák makrofágok működésére gyakorolt hatásait és az általuk aktivált útvonalak kölcsönhatásait vizsgáljuk a molekuláris biológia széles eszköztárával. Az általunk végzett kutatás segítségével megismerhetünk olyan a molekuláris környezetük hatására makrofágokban végbemenő komplex folyamatokat, melyek segítségével megérthetjük a makrofágok különböző kórképekben betöltött jelentős szerepét. A vizsgálataink során a makrofágokban általunk feltérképezett eddig nem ismert molekuláris kölcsönhatások a későbbiekben új terápiás eljárások célpontjául szolgálhatnak, mely lehetővé teheti egyes megbetegedések, köztük a tumorok és a krónikus gyulladásos betegségek hatékonyabb kezelését.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Macrophages are very heterogeneous and plastic members of the innate immune system. In the proposed research, we are planning to study the molecular background of alternative macrophage activation-specific functional characteristics using the combination of biochemical, transcriptomic, epigenetic and functional approaches. (1) We would like to examine the potential regulatory role of lipid sensing nuclear receptors including PPARg, RARa and RXRs in the angiogenic and pro-tumoral activity of alternatively activated macrophages. (2) We propose to identify the mechanism and the putative anti-inflammatory role of IL-4/STAT6 signaling-mediated active repression during ex vivo and in vivo alternative macrophage activation. (3) We also plan to study the anti-proliferative and/or pro-apoptotic action of IL-4-induced mir-342-3p during the posttranscriptional regulation of macrophage viability.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Macrophages as key components of the innate immunity are very heterogeneous and plastic immune cell population. One end point of macrophage polarization is the IL-4-induced alternative (or M2-type) macrophage activation. These macrophages play important regulatory role during several physiological and pathological processes including control of tissue regeneration, protection against nematode infection and tumor development. However, it is not clearly understood which processes are participating in the differentiation and activation of this macrophage phenotype. Different transcription factors (such as STAT6, RXRs, PPARg and RARa) and posttranscriptional regulators (such as miRNAs) play important roles during the modification of macrophage activation-specific gene expression pattern. The better understanding of these molecular processes and their functional consequences may have high therapeutic significance in immune-inflammatory, metabolic diseases and cancers. In our work, we would like to answer the following questions:
1. How does the changing lipid microenvironment regulate the pro-tumoral and angiogenic activity of alternatively activated macrophages?
2. Which molecular processes are participating in the regulation of IL-4/STAT6 signaling-dependent active transcriptional repression? How is the inflammatory response influenced by these mechanisms?
3. How can IL-4-regulated miRNAs influence macrophage proliferation and viability?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Macrophage heterogeneity and plasticity depend on tissue microenvironment including cytokines, lipids and pathogen-derived molecules. Molecular microenvironment-activated signaling pathways and their interactions influence the normal physiological and pathological role of macrophages in the body. Our work is likely to lead to a better understanding of the interactions and functional consequences of alternative macrophage activation inducer IL-4/STATS6 and additional signaling pathways. The discovered novel regulatory mechanisms may help in the development of new drugs for the therapeutic reprogramming of tumor-derived pro-tumoral and chronic inflammation-associated inflammatory macrophages. In addition, the mapping of alternative macrophage activation-associated miRNA expression and posttranscriptional regulatory functions may lead to development of antisense oligonucleotide-based macrophage-specific therapeutic strategy.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Macrophages as a key component of innate immunity are participating in the maintenance of tissue homeostasis, protection against pathogen infections and tissue regeneration. In addition, macrophages play important regulatory roles during the development of several diseases including chronic inflammation and cancers. Macrophage phenotypes and functions depend on tissue molecular microenvironment-activated signaling pathways and their interactions. In our work, we study the detailed mechanisms and functional consequences of environmental molecules-induced gene expression changes in macrophages using a broad spectrum of molecular biological and genome-wide techniques. Our research helps find the connection between phenotypes of macrophages and tight regulation of gene expression via different lipids, cytokines and pathogen-derived molecules. In addition, the better understanding of the molecular background of different functional properties may lead to the development of more efficient therapeutic strategies in macrophage-associated diseases including chronic inflammation and cancers.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A projekt során a IL-4-indukált alternatív makrofág polarizációs programban résztvevő transzkripciós és poszt-transzkripciós szabályozási mechanizmusokat tanulmányoztuk transzkriptómikai, epigenomikai és immunológiai vizsgálómódszerek együttes alkalmazásával. Megállapítottuk, hogy az alternatívan polarizált makrofágokban a PPARγ transzkripciós faktor ligand-független módon képes átrendezni a sejtek kromatin szerkezetét, amely egy specifikus transzkripciós memóriát eredményez. Ennek következménye egy kizárólagosan a sejtek második IL-4 általi aktivációját követően kifejeződő, az extracelluláris mátrix átalakulásához kapcsolódó génhálózat, amely hozzájárulhat az alternatívan polarizált makrofágok szöveti regenerációban betöltött szerepéhez. Továbbá azonosítottuk az IL-4-aktivált STAT6 transzkripciós faktor egy eddig nem ismert transzkripciós represszor funkcióját, amely segítségével részben gátolja a makrofágok gyulladásos válaszát, köztük az NLRP3 inflammaszóma aktivációt, IL-1β termelődést és prioptózist. Végül azonosítottuk az IL-4/STAT6 szignálútvonal által humán és egér makrofágokban indukált miR-342-3p miRNS apoptózist elősegítő hatását, amelyet egy anti-apoptotikus funkcióval bíró génhálózat közvetlen és közvetett gátlásán keresztül ér el.
kutatási eredmények (angolul)
In this project, we studied the transcriptional and post-transcriptional regulatory mechanisms in alternatively polarized macrophages combining transcriptomic, epigenomic and immunological approaches. We observed that PPARγ transcription factor can induces chromatin rearrangement in ligand-independent manner during alternative macrophage polarization leading a specific transcriptional memory. PPARγ-dependent transcriptional memory results the activation of extracellular matrix remodeling-related gene network upon IL-4 re-stimulation potentially contributing to the role of alternatively polarized macrophages in tissue regeneration. In addition, we identified a novel direct transcriptional repressor activity of IL-4-activated STAT6 transcription factor in murine macrophages resulting diminished inflammatory responsiveness including blunted NLRP3 inflammasome activation, IL-1β secretion and pyroptosis. Finally, we observed that IL-4/STAT6 signaling pathway-induced miR-342-3p has pro-apoptotic role in macrophages through direct and indirect inhibition of an anti-apoptotic gene network.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=116855
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Horvath Attila, Daniel Bence, Szeles Lajos, Cuaranta-Monroy Ixchelt, Czimmerer Zsolt, Ozgyin Lilla, Steiner Laszlo, Kiss Mate, Simandi Zoltan, Poliska Szilard, Giannakis Nikolas, Raineri Emanuele, Gut Ivo G, Nagy Benedek, Nagy Laszlo: Labelled regulatory elements are pervasive features of the macrophage genome and are dynamically utilized by classical and alternative polarization signals, NUCLEIC ACIDS RESEARCH 47: (6) pp. 2778-2792., 2019
Czimmerer Z, Horvath A, Daniel B, Nagy G, Cuaranta-Monroy I, Kiss M, Kolostyak Z, Poliska S, Steiner L, Giannakis N, Varga T, Nagy L: Dynamic transcriptional control of macrophage miRNA signature via inflammation responsive enhancers revealed using a combination of next generation sequencing-based approaches., BIOCHIM BIOPHYS ACTA x: x, 2017
Czimmerer Z, Nagy ZS, Nagy G, Horvath A, Silye-Cseh T, Kriston A, Jonas D, Sauer S, Steiner L, Daniel B, Deleuze JF, Nagy L: Extensive and functional overlap of the STAT6 and RXR cistromes in the active enhancer repertoire of human CD14+ monocyte derived differentiating macrophages., MOL CELL ENDOCRINOL 63: (4) 647-661, 2017
Kiss M, Czimmerer Z, Nagy G, Bieniasz-Krzywiec P, Ehling M, Pap A, Poliska S, Botof P, Tzerpos P, Horvath A, Kolostyak Z, Daniel B, Szatmari I, Mazzone M, Nagy L: Retinoid X receptor suppresses a metastasis-promoting transcriptional program in myeloid cells via a ligand-insensitive mechanism, P NATL ACAD SCI USA 114: (40) 10725-10730, 2017
Patsalos Andreas, Pap Attila, Varga Tamas, Trencsenyi Gyorgy, Contreras Gerardo Alvarado, Garai Ildiko, Papp Zoltan, Dezso Balazs, Pintye Eva, Nagy Laszlo: In situ macrophage phenotypic transition is affected by altered cellular composition prior to acute sterile muscle injury, J PHYSIOL-LONDON 595: (17) 5815-5842, 2017
Simandi Z, Horvath A, Cuaranta-Monroy I, Sauer S, Deleuze JF, Nagy L: RXR heterodimers orchestrate transcriptional control of neurogenesis and cell fate specification., MOL CELL ENDOCRINOL x: x, 2017
Andreas Patsalos, Zoltan Simandi, Tristan T. Hays, Matthew Peloquin, Matine Hajian, Isabella Restrepo, Paul M. Coen, Alan J. Russell, Laszlo Nagy: In vivo GDF3 administration abrogates aging related muscle regeneration delay following acute sterile injury, AGING CELL 17 : 5 Paper: e12815, 2018
Bence Daniel,Gergely Nagy, Zsolt Czimmerer, Attila Horvath, David W.Hammers, Ixchelt Cuaranta-Monroy, Szilard Poliska, Petros Tzerpos, Zsuzsanna Kolostyak, Tristan T.Hays, Andreas Patsalos, René Houtman, Sascha Sauer, Jean Francois-Deleuze, Fraydoon Rastinejad, Balint L.Balint, Lee Sweeney, Laszlo Nagy: The Nuclear Receptor PPARγ Controls Progressive Macrophage Polarization as a Ligand-Insensitive Epigenomic Ratchet of Transcriptional Memory, Immunity 49: (4) pp. 615-626, 2018
Czimmerer Z, Daniel B, Horvath A, Ruckerl D, Nagy G, Kiss M, Peloquin M, Budai MM, Cuaranta-Monroy I, Simandi Z, Steiner L, Nagy B Jr, Poliska S, Banko C, Bacso Z, Schulman IG, Sauer S, Deleuze JF, Allen JE, Benko S, Nagy L: The Transcription Factor STAT6 Mediates Direct Repression of Inflammatory Enhancers and Limits Activation of Alternatively Polarized Macrophages., IMMUNITY 48: (1) pp. 75-90., 2018
Daniel B, Nagy G, Horvath A, Czimmerer Z, Cuaranta-Monroy I, Poliska S, Hays TT, Sauer S, Francois-Deleuze J, Nagy L: The IL-4/STAT6/PPARgamma signaling axis is driving the expansion of the RXR heterodimer cistrome, providing complex ligand responsiveness in macrophages, NUCLEIC ACIDS RES 46: (9) pp. 4425-4439., 2018
Zsolt Czimmerer, Attila Horvath, Bence Daniel, Gergely Nagy, Ixchelt Cuaranta-Monroy, Mate Kiss, Zsuzsanna Kolostyak, Szilard Poliska, Laszlo Steiner, Nikolas Giannakis, Tamas Varga, Laszlo Nagy: Dynamic transcriptional control of macrophage miRNA signature via inflammation responsive enhancers revealed using a combination of next generation sequencing-based appro, Biochimica et Biophysica Acta (BBA) - Gene Regulatory Mechanisms 1861 pp. 14-28., 2018
Zsolt Czimmerer, Zsuzsanna S.Nagy, Gergely Nagy, Attila Horvath, Timea Silye-Cseh, Agnes Kriston, David Jonas, Sascha Sauer, Laszlo Steiner, Bence Daniel, Jean-Francois Deleuze, Laszlo Nagy: Extensive and functional overlap of the STAT6 and RXR cistromes in the active enhancer repertoire of human CD14+ monocyte derived differentiating macrophages, Molecular and Cellular Endocrinology (471): 63-74., 2018
Tamas Varga, Rémi Mounier, Attila Horváth, Sylvain Cuvellier, Florent Dumont, Szilárd Póliska, Hamida Ardjoune, Gaëtan Juban, László Nagy, Bénédicte Chazaud: Highly dynamic transcriptional signature of distinct macrophage subsets during sterile inflammation, resolution, and tissue repair, J IMMUNOL 196: (11) 4771-4782, 2016
Czimmerer Z, Varga T, Kiss M, Ovando Vázquez C, Doan-Xuan QM, Rückerl D, Tattikota SG, Yan X, S Nagy Z, Daniel B, Poliska S, Horvath A, Nagy G, Varallyay E, Poy MN, Allen JA, Bacso Z, Abreu-Goodger C, Nagy L: The IL4-STAT6 signaling axis establishes a conserved microRNA signature in human and mouse macrophages regulating cell survival via miR-342-3p, GENOME MED 8: (1) 63, 2016
Simandi Z, Horvath A, Nagy G P, Nagy L: Prediction and Validation of Gene Regulatory Elements Activated During Retinoic Acid Induced Embryonic Stem Cell Differentiation, JOVE-J VIS EXP :, 2016
Attila Pap, Ixchelt Cuaranta-Monroy, Matt Peloquin, László Nagy: Is the Mouse a Good Model of Human PPARγ-Related Metabolic Diseases?, INT J MOL SCI 17: (8), 2016
Simandi Z, Horvath A, Wright L C, Cuaranta-Monroy I, De Luca I, Karolyi K, Sauer S, Deleuze JF, Gudas L J, Cowley S M, Nagy L: Oct4 acts as an integrator of pluripotency and signal-induced differentiation, MOL CELL 63: 647-661, 2016
Tamas Varga, Remi Mounier, Andreas Patsalos, Peter Gogolak, Matthew Peloquin, Attila Horvath, Attila Pap, Bence Daniel, Gergely Nagy, Eva Pintye, Szilard Poliska, Sylvain Cuvellier, Sabrina Ben Larbi, Brian E Sansbury, Matthew Spite, Chester W Brown, Benedicte Chazaud, Laszlo Nagy: Macrophage PPARg , a Lipid Activated Transcription Factor Controls the Growth Factor GDF3 and Skeletal Muscle Regeneration, IMMUNITY 45: 1038-1051, 2016
Patsalos Andreas, Pap Attila, Varga Tamas, Trencsenyi Gyorgy, Contreras Gerardo Alvarado, Garai Ildiko, Papp Zoltan, Dezso Balazs, Pintye Eva, Nagy Laszlo: In situ macrophage phenotypic transition is affected by altered cellular composition prior to acute sterile muscle injury, J PHYSIOL-LONDON 595: (17) 5815-5842, 2017
Kiss M, Czimmerer Z, Nagy G, Bieniasz-Krzywiec P, Ehling M, Pap A, Poliska S, Botof P, Tzerpos P, Horvath A, Kolostyak Z, Daniel B, Szatmari I, Mazzone M, Nagy L: Retinoid X receptor suppresses a metastasis-promoting transcriptional program in myeloid cells via a ligand-insensitive mechanism, P NATL ACAD SCI USA 114: (40) 10725-10730, 2017
Czimmerer Z, Horvath A, Daniel B, Nagy G, Cuaranta-Monroy I, Kiss M, Kolostyak Z, Poliska S, Steiner L, Giannakis N, Varga T, Nagy L: Dynamic transcriptional control of macrophage miRNA signature via inflammation responsive enhancers revealed using a combination of next generation sequencing-based approaches., BIOCHIM BIOPHYS ACTA x: x, 2017
Simandi Z, Horvath A, Cuaranta-Monroy I, Sauer S, Deleuze JF, Nagy L: RXR heterodimers orchestrate transcriptional control of neurogenesis and cell fate specification., MOL CELL ENDOCRINOL x: x, 2017
Attila Pap, Ixchelt Cuaranta-Monroy, Matt Peloquin, László Nagy: Is the Mouse a Good Model of Human PPARγ-Related Metabolic Diseases?, INT J MOL SCI 17: (8) , 2016
Dozsa A, Mihaly J, Dezso B, Csizmadia E, Keresztessy T, Marko L, Rühl R, Remenyik E, Nagy L: Decreased peroxisome proliferator-activated receptor y level and signalling in sebaceous glands of patients with acne vulgaris, CLIN EXP DERMATOL 41: (5) 547-551, 2016
Kiss M, Nagy L: Nuclear Receptors in Immune Function, In: Michael J H Ratcliffe (szerk.) (szerk.) Encyclopedia of Immunobiology: Volume 3: Activation of the Immune System. Oxford: Elsevier, 2016. pp. 145-156., 2016
Nagy G, Czipa E, Steiner L, Nagy T, Pongor S, Nagy L, Barta E: Motif oriented high-resolution analysis of ChIP-seq data reveals the topological order of CTCF and cohesin proteins on DNA., BMC GENOMICS 17: (1) , 2016
Simandi Z, Horvath A, Nagy G P, Nagy L: Prediction and Validation of Gene Regulatory Elements Activated During Retinoic Acid Induced Embryonic Stem Cell Differentiation, JOVE-J VIS EXP : , 2016
Simandi Z, Horvath A, Wright L C, Cuaranta-Monroy I, De Luca I, Karolyi K, Sauer S, Deleuze JF, Gudas L J, Cowley S M, Nagy L: Oct4 acts as an integrator of pluripotency and signal-induced differentiation, MOL CELL 63: 647-661, 2016
Tamas Varga, Remi Mounier, Andreas Patsalos, Peter Gogolak, Matthew Peloquin, Attila Horvath, Attila Pap, Bence Daniel, Gergely Nagy, Eva Pintye, Szilard Poliska, Sylvain Cuvellier, Sabrina Ben Larbi, Brian E Sansbury, Matthew Spite, Chester W Brown, Benedicte Chazaud, Laszlo Nagy: Macrophage PPARg , a Lipid Activated Transcription Factor Controls the Growth Factor GDF3 and Skeletal Muscle Regeneration, IMMUNITY 45: 1038-1051, 2016
Tamas Varga, Rémi Mounier, Attila Horváth, Sylvain Cuvellier, Florent Dumont, Szilárd Póliska, Hamida Ardjoune, Gaëtan Juban, László Nagy, Bénédicte Chazaud: Highly dynamic transcriptional signature of distinct macrophage subsets during sterile inflammation, resolution, and tissue repair, J IMMUNOL 196: (11) 4771-4782, 2016
Czimmerer Z, Varga T, Kiss M, Ovando Vázquez C, Doan-Xuan QM, Rückerl D, Tattikota SG, Yan X, S Nagy Z, Daniel B, Poliska S, Horvath A, Nagy G, Varallyay E, Poy MN, Allen JA, Bacso Z, Abreu-Goodger C, Nagy L: The IL4-STAT6 signaling axis establishes a conserved microRNA signature in human and mouse macrophages regulating cell survival via miR-342-3p, GENOME MED 8: (1) 63, 2016





 

Projekt eseményei

 
2019-07-01 17:49:34
Résztvevők változása
2016-09-30 07:29:02
Résztvevők változása




vissza »