Speciális szerszámmal végzett nagyelőtolású homlokmarás elméleti és kísérleti vizsgálata  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
116876
típus K
Vezető kutató Kundrák János
magyar cím Speciális szerszámmal végzett nagyelőtolású homlokmarás elméleti és kísérleti vizsgálata
Angol cím Theoretical and experimental investigation of high-feed face milling carried out by a special tool
magyar kulcsszavak homlokmarás, nagy előtolású marás, FEM vizsgálat, CAD modellezés
angol kulcsszavak face milling, high-feed milling, FEM analysis, CAD modelling
megadott besorolás
Anyagtudomány és Technológia (gépészet-kohászat) (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Fémmegmunkálási technológiák
zsűri Gépész-, Építő-, Építész- és Közlekedésmérnöki
Kutatóhely Gyártástudományi Intézet (Miskolci Egyetem)
résztvevők Deszpoth István
Felho Csaba
Gyáni Károly
Pálmay Zoltán
Sztankovics István
Varga Gyula
projekt kezdete 2015-09-01
projekt vége 2019-11-30
aktuális összeg (MFt) 26.000
FTE (kutatóév egyenérték) 12.61
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás témája speciális marószerszámmal, nagy előtolás használatával végzett homlokmarás, amelyet az ap fogásmélység és f előtolás szokványos ap/fz>1 viszonyszáma helyett az ap/fz<1 u.n. „inverz forgácsarány” jellemez. Célja e speciális forgácsarány körülményei között megvalósuló forgácsleválasztás mechanikai, termikus és erőtani viszonyainak feltárása. Módszere a forgácsoláselméletnek az erő- és éltartamszámításra, a forgácstő képlékeny és rugalmas alakváltozásaira, termikus folyamataira vonatkozó eredményeinek alkalmazása a változó keresztmetszetű, szakaszos forgácsleválasztás e specifikus eseteire.
A kutatás eredményeként olyan élgeometriát (forgácsoló lapka geometriát valamint szerszámtesten való elhelyezést) tervezünk meghatározni homlokmarásra, hogy nagy előtolások mellett is jó forgácsleválasztás valósuljon meg.
Kutatómunkánk során ezen feltételekre feltárjuk a marás néhány törvényszerűségét, vizsgáljuk a megmunkált felületek minőségét, integritását. Kidolgozzuk továbbá az új módszer gyakorlati alkalmazásához szükséges feltételek főbb irányvonalait. és az új típusú marószerszám ipari bevezetésének lehetőségét
Kísérleti és elméleti kutatómunkánk során nagy szerepet szánunk a FEM szimulációnak és a CAD rendszerű számítógépes elemzéseknek.
A külföldi partnerekkel tervezett kutatás során mind a forgácsolószerszám tervezésben mind a forgácsleválasztás hatékonyságának növelésében ipari alkalmazásra érett eredmények várhatóak. A közös munka növeli a résztvevők nemzetközi kutatási tapasztalatait, elősegíti a kutatóképzést a közös PhD képzéssel, az új eljárások és módszerek megismerésével, valamint az eredmények közös publikálásával.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatómunka általános alapkérdése, hogy a változó keresztmetszetű, szakaszos forgácsleválasztásnál a szerszám és a munkadarab felületi rétegében milyenek a tranziens alakváltozási és hőmérsékleti viszonyok. Alapprobléma: a nagyelőtolású, fogosztással megvalósított homlokmarásnál tisztázatlanok a forgácsleválasztás jellemzői, amelyek a művelet energiaigényét, a megmunkált felület minőségét és a szerszámkopást, valamint az erőhatások által a megmunkáló rendszer stabilitását is meghatározzák. A projektben a partner német intézmény kutatói olyan megállapítást tettek, hogy az ap fogásmélység és f előtolás szokványos ap/fz>1 viszonyszáma helyett célszerű az ap/fz<1 („inverz”) viszonyszámot alkalmazni. A megmunkálás ilyen feltételei mellett feltáratlanok a forgácsképződés dinamikai sajátosságai, a hőmérsékleti és deformációs viszonyai, valamint az erőhatások és ezek kedvező befolyásolási lehetőségei.
Hipotézis: a korábban alkalmazott forgácsarányt megváltoztató, nagy előtolást lehetővé tevő speciális szerszámmal végzett forgácsleválasztás feltételei kedvezően módosíthatóak, és ezáltal az anyagleválasztási teljesítmény növelhető, a legyártott alkatrészek minősége javítható.
Az ap/fz<1 viszonyszám esetén először a marószerszám palástélén, majd később a homlokélén képződik a forgács, emiatt fel kell tárni a szerszám fogásba lépésének tranziens folyamatait, amelynek során a deformáció mértékét és jellegét a forgácskeresztmetszet nagysága és geometriai méreteinek aránya is befolyásolja. Az ilyen sajátos feltételekkel megvalósuló forgácsleválasztás elméleti leírása és annak kísérleti alátámasztása mellett, annak összetettsége miatt a VEM eszköztárának alkalmazása is szükséges.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A forgácsoló megmunkálások kutatásának egyik szembeötlő trendje a határozott élű szerszámmal végzett forgácsolás megújulása, a homlokmarás forgácsoláselméleti kutatásokon alapuló fejlesztése. A projekt aktuális ipari indítéka a korszerű járműgyártásban tapasztalt tendencia: egyrészt a termelékenység növelésére irányuló igény, másrészt az, hogy a beépített alkatrészeknek az egyre jobban növekvő mechanikai teljesítmények miatt növekvő igénybevételeket kell elviselniük. Mindez a megmunkálásnál a felületi integritás tanulmányozására ösztönöz.
A kutatás során megoldásra kerülnek:
• A forgácsképződés mechanizmusának összehasonlítása érdekében a homlokmarásnál a szokványos (ap/fz>1) esetre korábban kifejlesztett nemlineáris termodinamikai modell továbbfejlesztése, az un. „inverz-arányú” forgácsolás (ap/f<1) esetére.
• A forgácsképződés nemlineáris matematikai modelljének továbbfejlesztése a rétegvastagság változása miatt gerjesztett járulékos mikrorezgések változásának (csökkenésének) kimutathatóságára az (ap/f<1) esetén.
• Kidolgozásra kerül egy általános matematikai modell és a számításokhoz szükséges modulok az elméleti érdesség leírására a forgószerszámmal megmunkált felületek érdességének tervezéséhez.
• A 3D-s VEM programmal végzett vizsgálatokkal meghatározásra kerülnek, hogy a nagy előtolással és fogásmegosztással megvalósított marási műveleteknél milyen a forgácsarány (ap/fz) értékeinek, továbbá a technológiai adatok változtatásának hatása a feszültségi, képlékeny alakváltozási és hőmérsékleti viszonyokra.
• Az élgeometria és lapkaelrendezés változatainak vizsgálatával meghatározzuk a nagy előtolással és fogásmegosztással dolgozó szerszám élgeometriájának legjobb változatát, továbbá összehasonlító vizsgálatok alapján a szerszám egy síkon lévő éleinek optimális elrendezését.
• A fenti kívánalmakat kielégítő új szerszám valósul meg.
Prognosztizálható, hogy új fejezettel bővül nyílik a forgácsolás-elmélet tudományában. Az inverz forgácsarány tartományban is kiemelkedően fontos részek az erő- és hőmérséklet viszonyok tisztázása, a szerszámgeometria kialakítása, az ipari alkalmazásban pedig a munkadarabok minőségének biztosítása, amelyet a felületminőség, a méret-, alak-, és helyzetpontosság fejez ki.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A kutatómunka célja az alkatrészek sík felületeiről a ráhagyás eltávolítása az eddig szokásostól eltérő, új leválasztási stratégiával, nagy előtolással és az ehhez kifejlesztett marószerszámmal. Síkfelületek találhatók pl. a motorházakon, a hengerfejeken, a sebességváltó és kuplungházakon. A motorgyártáson kívül még számos más terület is van, ahol síkfelületeket kell készíteni. Az új módszer és szerszám abban különbözik az eddig ismertektől, hogy nagyobb termelékenységgel, kisebb forgácsoló erőkkel és kisebb hőfejlődéssel készítheti el a síkfelületeket, és nagyobb lehet a szerszám éltartóssága. Az új módszer azzal éri el a nagy termelékenységet, hogy a forgácsoló él növelt előtolással és fogásmegosztással forgácsol. További előnye, hogy az új szerszámél-geometria és anyagleválasztási mechanizmus révén másféle elrendezésű lesz az ébredő forgácsoló erők rendszere. Kisebbek lesznek azok az erőkomponensek, amelyek destabilizálják (rezgésre kényszerítik) a megmunkáló rendszert és nagyobbak lesznek azok, amelyek stabilizálják azt.
A műszaki anyagtudomány, mechanika, hőtan alkalmazott matematika és számítástudomány alkalmazásával tervezett jelentős mértékű kutató-fejlesztő munka eredménye nagy eséllyel ipari alkalmazáshoz vezethet. Kísérletekkel alátámasztott szimulációval ki lehet választani az életképes, gyakorlatban is alkalmazható megoldásokat. A tervezett kutatómunka sikeresélyét növeli, hogy a külföldi partner a szerszámtervezésben és gyártásban, az erő- és hőmérsékletmérésben, Miskolc viszont az érdesség analízisben, a forgácsoláselméletben, a FEM szimulációban, a 3D-s topográfiai vizsgálatokban és a pontossági mérésekben szerzett elismert kutatási tapasztalatokra épít.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The research topic is face milling carried out with a special milling tool using a high feed rate, which is characterized by the ap/fz<1 “inverse chip ratio” instead of the standard ap/fz>1 ratio. Our goal is to reveal the mechanical, thermal and force-doctrine conditions of chip removal under such special chip ratio conditions. The results of cutting theory will be applied to the calculation of force and tool life, to the plastic and elastic chip root deformations, and to thermal processes in these specific cases of discontinuous cutting with a varying chip cross-section. Based on this, an edge geometry (cutting insert geometry and its location on the tool body) for face milling could be determined that can provide good chip removal at high feed rates. Some principles of cutting under these conditions will be revealed and the quality and integrity of surfaces generated by this type of milling will be investigated. Furthermore, the main guidelines for the practical application of this new method will be developed and the possibility of the introduction of the new type of milling tool in industry will be determined. During our theoretical and practical research great emphasis will be placed on FEM simulations and on CAD-based computer analyses. Through the research performed with foreign partners, both in cutting tool design and in the improvement of chip removal efficiency results mature for industrial application can be expected. The work together increases the international research experience of the participants, contributes to the training of researchers by the mutual PhD training by the recognition of new procedures and methods and the common publication of results.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The fundamental question is what transient deformation and thermal conditions are present in the surface layer of the tool and the workpiece in discontinuous chip removal. The basic problem is that characteristics of chip removal in face milling with high feed and depth of cut division are unclear, although these factors determine the power needs of the operation, the quality of the machined surface, tool wear and the stability of the machining system by the forces. Researchers at the German partner institute advise using a ratio of the depth of cut ap and the feed per tooth fz of ap/fz<1 (“inverse ratio”) instead of the conventional ratio of ap/fz>1. Dynamical characteristics, thermal and deformational relations as well as the forces and their potential benefits in chip forming are unexplored in such machining conditions. Hypothesis: conditions of chip removal can be modified favourably when performed by a special tool that alters the previously used chip ratio and that allows the application of high feed rate; thus, material removal performance can be increased and the quality of produced parts can be improved. For the ratio of ap/fz<1 first the chip will be formed on the side edge and later on the face edge of the milling tool. Thus, the transient processes of tool entrance into the cut need to be analyzed, as the extent and the character of the deformation is influenced by the size of the chip cross section and by the ratio of its geometrical dimensions. In addition to the theoretical description of chip removal realized under such special conditions and its experimental support, the application of the FEM toolbox is also necessary due to the problem’s complexity.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

A conspicuous trend in investigations of machining processes is cutting performed by tools with defined edge geometry and the improvement of face milling basd on cutting theory research. The industrial motivation for the project is the need in the modern automotive industry for increased productivity and for built-in parts able to tolerate increasing stresses caused by ever increasing mechanical loads. This encouraged us to study surface integrity in machining.
The project will have the following outcomes:
• Improvement of the non-linear thermo-dynamical model developed for the conventional case (ap/fz>1) to the case of so-called “inverse ratio” cutting (ap/fz<1) in terms of comparison of the chip formation mechanism in face milling.
• Improvement of the non-linear mathematical model of chip formation to permit detection of the changes (reduction) in the incremental micro-vibrations generated by the alteration of the layer thickness for ap/fz<1.
• A general mathematical model and the modules needed for the calculation will be developed for the description of theoretical roughness and applied to planning the roughness of surfaces machined by rotating tools.
• In the investigation with 3D FEM software it will be determined how the stresses, plastic deformations and thermal conditions are influenced by the alteration of the cutting ratio (ap/fz) values and the technological data for milling operations performed with high feed and cut sharing.
• Analysis of the variations of the edge geometry and the insert layout will allow determination of the best variant of the edge geometry of the tool working with cut division, as well asthe optimal layout of the edges in one plane, based on comparative tests.
• A new tool will be designed which will satisfy the above requirements.

It can be forecast that a new chapter will be opened in the cutting theory discipline. The clarification of the force and temperature conditions as well as the definition of the tool geometry are extremely important factors also in the range of the inverse cutting ratio; in industrial application ensuring the quality of the workpieces is important, which is be denoted by the surface quality and accuracy of size, shape and position.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The goal of the research is the removal of the allowance from the flat surfaces of workpieces by a strategy that is different from the conventional technique, with a higher feed rate using a milling tool developed especially for this purpose. Flat surfaces can be found e.g. on engine cases, cylinder heads, gearboxes and clutch cases, to take only engine manufacturing. The new method differs in that it may produce flat surfaces with greater productivity, smaller cutting forces and less heat generation, and the edge durability of the new tool could be greater. Higher productivity can be achieved by cutting at an increased feed rate and cut distribution. A further advantage is that arrangement of the system of the exerted cutting forces will differ due to the new tool edge geometry and material removal mechanism., meaning that force components that destabilize the machining system (forcing it to vibrate) will be lower, and stabilizing components will be higher.
The results of this significant R&D work – planned with the application of material science and engineering, mechanics, thermodynamics, applied mathematics and computational science – are highly likely to be applicable to industry. Viable solutions can be selected by simulations supported by experiments. The project’s chances of success are further increased by building on the considerable research experience of the German partner in tool design and manufacturing and in measurement of forces and temperatures, while the Miskolc team will build upon its previous works in roughness analysis, application of CAD/CAM methods, cutting theory, FEM simulation and 3D topography investigations, and accuracy measurements.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatás célja a forgácsoláselmélet gyakorlatban hasznosítható törvényszerűségeinek megismerése a marási technológia olyan kiterjesztésénél, amikor az forgácsarány (ap fogásmélyság és fz előtolás viszonya) a szokásos ap/fz>1 érték helyett ap/fz <<1. Ennek az u.n. inverz forgácsaránynak az esetében a szakaszos, tranziens anyagleválasztásnak az eddig a szakirodalom szerint nem tanulmányozott termikus és mechanikai folyamatait kellett feltárni ahhoz, hogy ismeretükben új, nagyobb teljesítményű és kisebb fajlagos energiafogyasztású szerszám tervezése is lehetővé váljon. A kutatás eredményeként - fenomenológiai matematikai modellt fejlesztettünk ki a marás tranziens termodinamikai folyamatainak, valamint a szerszámél térbeli megoszló terhelésének leírására; megállapítottuk, hogy a forgácsolóerő a maró azonos szöghelyzetében a forgácsoló pálya kezdeti pontjától is függ, - a nagy fz előtolás és ap/fz <<1 forgácsarányhoz alkalmas szerszámél-geometriát, forgácsoló lapkaelhelyezést és szerszámkialakítást határoztunk meg, - a forgácsolószerszámokra CAD modellt dolgoztunk ki, amellyel a hagyományos és a kifejlesztett szerszámmal a megmunkált felületi érdesség tervezhető, ennek révén javítható, - a forgácsolószerszám tervezésénél a forgácsleválasztás hatékonyságának növelésében ipari alkalmazásra érett eredmények születtek, és - az új típusú szerszám ipari bevezetéséhez kidolgoztuk az eredmények gyakorlati alkalmazásához szükséges feltételek főbb irányvonalait.
kutatási eredmények (angolul)
The aim of the research is to get acquainted with the practically applicable principles of cutting theory as the extension of milling technology, when the cutting ratio (ratio of the depth of cut ap and feed fz) is ap/fz < 1 instead of the usual value ap/fz>1. In the case of this so-called inverse chip ratio, the thermal and mechanical processes of the intermittent transient material separation (which have not been studied before) had to be understood in order to design new tools with higher power and lower specific energy consumption. Research results: •We have developed a phenomenological mathematical model to describe the transient thermodynamic processes of milling and the spatial distribution of the tool edge load; we have found that the cutting force at the same angular position of the cutter also depends on the starting point of the cutting path. •Tool edge geometry, cutting insert placement and tool design suitable for high fz feed rate and ap/fz<1 chip ratio was determined. •We have developed a CAD model for cutting tools, which can be used to design and improve machined surface roughness for both conventional and the newly developed tools. •Results obtained with the German partner are applicable for industrial application in cutting tool design to increase chip removal efficiency. •For industrial introduction of the new type of milling cutter, we have developed the main guidelines for the practical application of the research results.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=116876
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Kundrák J, Mamalis A G, Szabó G, Pálmai Z, Gyáni K: Numerical examination of residual stresses developing during hard turning at different rake angles, INT J ADV MANUFACT TECHNOL 89: (5-8) pp. 1989-1999., 2017
Antal Nagy, Janos Kundrak: Effect of cutting speed on surface roughness: face milling of steel with a parallelogram insert, In: Kékesi, Tamás (szerk.) MultiScience - XXXIII. microCAD International Multidisciplinary Scientific Conference, Miskolci Egyetem (2019) pp. 1-10., 2019
Borysenko Dmytro, Karpuschewski Bernhard, Welzel Florian, Kundrák J, Felhő Cs: Influence of cutting ratio and tool macro geometry on process characteristics and workpiece conditions in face milling, CIRP JOURNAL OF MANUFACTURING SCIENCE AND TECHNOLOGY 24: pp. 1-5., 2019
János Kundrák, Angelos P Markopoulos, Tamás Makkai, Nikolaos E Karkalos, Antal Nagy: Multi-objective Optimization Study in Face Milling of Steel, In: Numan, M Durakbasa; M, Günes Gencyilmaz (szerk.) ISPR 2018, Proceedings of the International Symposium for Production Research 2018, Springer International Publishing AG (2019) pp. 3-15., 2019
Karkalos NE, Markopoulos AP, Makkai T, Kundrák J: Investigation of the effect of depth of cut and cutting speed on cutting forces during face milling of steel with a rectangular cutting insert, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 90: (1) pp. 3-8., 2019
Karkalos NE, Markopoulos AP, Makkai T, Kundrák J: Influence of depth of cut and cutting speed on cutting forces in face milling under constant chip cross-section conditions, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 90: pp. 9-14., 2019
Kundrák J., Molnár V., Makkai T.: Anyagleválasztási hatékonyság vizsgálata alumíniumötvözet homlokmarásánál, GÉPGYÁRTÁS 58: (1-2) pp. 87-93., 2019
Kundrák J., Molnár V., Makkai T., Dági T.: Analysis of Material Removal Efficiency in Face Milling of Aluminum Alloy, LECTURE NOTES IN MECHANICAL ENGINEERING 2019: pp. 393-404., 2019
Kundrak J., Nagy A.: Investigation of Surface Roughness Characteristics of Face Milling, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 90: (1) pp. 63-72., 2019
Kundrák János, Markopoulos Angelos, Karkalos Nikolaos, Makkai Tamás: The Examination of Cutting Force as Function of Depth of Cut in Cases with Constant and Changing Chip Cross Section, In: Bartosz, Gapiński; Marek, Szostak; Vitalii, Ivanov (szerk.) Advances in Manufacturing II, Springer (2019) pp. 405-415., 2019
Kundrák János, Molnár Viktor, Deszpoth István, Makkai Tamás: Productivity Considerations in Face Milling, MATERIALS SCIENCE FORUM 952: pp. 66-73., 2019
Felho C, Kundrak J: Effects of Setting Errors (Insert Run-Outs) on Surface Roughness in Face Milling When Using Circular Inserts, MACHINES 6: (2) 14, 2018
János Kundrák, Angelos P Markopoulos, Tamás Makkai, Antal Nagy: Theoretical and Experimental Analysis of the Effect of Chip Size Ratio on Cutting Forces in Face Milling of Steel, INTERNATIONAL JOURNAL OF MECHANICAL ENGINEERING 3: (1) pp. 29-35., 2018
János Kundrák, Viktor Molnár, István Deszpoth, Tamás Makkai: Effect of cutting data selection on productivity in face milling, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 88: (1) pp. 101-106., 2018
Karpuschewski B, Kundrák J, Varga G, Deszpoth I, Borysenko D: Determination of specific cutting force components and exponents when applying high feed rates, PROCEDIA CIRP 77: pp. 30-33., 2018
Kundrak J, Felho C: Topography of the machined surface in high performance face milling, PROCEDIA CIRP 77: pp. 340-343., 2018
Kundrák J, Molnár V, Deszpoth I: Productivity analysis of machining milled surfaces, IOP CONFERENCE SERIES: MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING 448: 012012, 2018
Sztankovics I., Kundrák J.: Analysis on Increased Feed in Face Milling, In: Wojciech, Zebala; Ildikó, Manková (szerk.) Development in Machining Technology, Cracow University of Technology Press (2018) pp. 144-154., 2018
Akkad, M. Z., Felhő, C.: Effect of depth of cut and feed rate on the forces in face milling, The Publications of the MultiScience - XXXIII. microCAD International Multidisciplinary Scientific Conference, 8 p, 2019
Sztankovics, I.: FEM analysis on the impact conditions of the insert in face milling, The Publications of the MultiScience - XXXIII. microCAD International Multidisciplinary Scientific Conference, 8 p, 2019
Kundrák J, Mamalis A G, Szabó G, Pálmai Z, Gyáni K: Numerical examination of residual stresses developing during hard turning at different rake angles, INT J ADV MANUFACT TECHNOL 89: (5-8) pp. 1989-1999., 2017
Pálmai Z, Csobod L: The mathematical modelling of the impact of electric (Seebeck) effects on end-milling, INTERNATIONAL JOURNAL OF ADVANCED MANUFACTURING TECHNOLOGY (ISSN: 0268-3768) (eISSN: 1433-3015) 87: pp. 1-12., 2016
Pálmai Zoltán: Mathematical analysis of transient temperature changes in the chip root during milling, INTERNATIONAL JOURNAL OF ADVANCED MANUFACTURING TECHNOLOGY 10.1007/s00170-017-0042-6. 14 p., 2017
Pálmai Zoltán, Csobod László: The mathematical modelling of the impact of electric (Seebeck) effects on end-milling, INTERNATIONAL JOURNAL OF ADVANCED MANUFACTURING TECHNOLOGY 88: (1) pp. 115-126., 2017
Borysenko Dmytro, Karpuschewski Bernhard, Welzel Florian, Kundrák J, Felhő Cs: Influence of cutting ratio and tool macro geometry on process characteristics and workpiece conditions in face milling, CIRP JOURNAL OF MANUFACTURING SCIENCE AND TECHNOLOGY 24: pp. 1-5., 2019
Felhő Cs., Nagy A., Kundrák J.: Effect of Shape of Cutting Edge on Face Milled Surface Topography, In: Gençyılmaz, M. Güneş; Durakbasa, Numan M. (szerk.) Proceedings of the International Symposium for Production Research 2019, Springer International Publishing (2020) pp. 525-534., 2020
Karkalos N.E., Markopoulos A.P., Kundrák J.: Molecular Dynamics Investigation of The Efficiency of Vibration-Assisted Nano-Grinding, MM Science Journal, 2020
Kundrák J., Markopoulos A.P., Makkai T., Karkalos N.E.: Effect of Edge Geometry on Cutting Forces in Face Milling with Different Feed Rates, MANUFACTURING TECHNOLOGY, 2020
Kundrák J., Markopoulos Angelos P., Karkalos Nikolaos E., Makkai Tamás: The Effect of Cutting Speed and Feed on Cutting Forces in Face Milling with Square Shaped Insert, In: Gençyılmaz, M. Güneş; Durakbasa, Numan M. (szerk.) Proceedings of the International Symposium for Production Research 2019, Springer International Publishing (2020) pp. 192-200., 2020
Felhő, C., Rakonczai, E.: FEM INVESTIGATION OF CUTTING FORCE COMPONENTS IN HIGH-FEED FACE MILLING, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH vol.91 pp. 157-168, 2019
Mohammad Zaher Akkad, Felhő Csaba: Simulating the effect of depth of cut and feed rate on the force components in face milling, MULTIDISZCIPLINÁRIS TUDOMÁNYOK: A MISKOLCI EGYETEM KÖZLEMÉNYE 9:1 pp. 65-72, 2019
Janos Kundrak, Antal Nagy, Angelos P. Markopoulos, Nikolaos E. Karkalos: INVESTIGATION OF SURFACE ROUGHNESS ON FACE MILLED PARTS WITH ROUND INSERT IN PLANES PARALLEL TO THE FEED AT VARIOUS CUTTING SPEEDS, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 91: (1) pp. 87-96., 2019
Pálmai Z., Kundrák J., Makkai T.: The transient changing of forces in interrupted milling, INTERNATIONAL JOURNAL OF ADVANCED MANUFACTURING TECHNOLOGY, 2019
Tamás Makkai, János Kundrák, Nikolaos E. Karkalos, Angelos P. Markopoulos: FACE MILLING WITH A ROUND INSERT AT VARIOUS CUTTING SPEEDS AND FEED RATES, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 91: (1) pp. 125-133., 2019
Pálmai Zoltán, Csobod László: The Seebeck Effect on the Thermal Phenomena of Cutting and Tool Wear, MATERIALS SCIENCE FORUM 885: pp. 42-47., 2017
Pálmai Zoltán: Mathematical analysis of transient temperature changes in the chip root during milling, INTERNATIONAL JOURNAL OF ADVANCED MANUFACTURING TECHNOLOGY 10.1007/s00170-017-0042-6. 14 p., 2017
Pálmai Zoltán, Csobod László: The mathematical modelling of the impact of electric (Seebeck) effects on end-milling, INTERNATIONAL JOURNAL OF ADVANCED MANUFACTURING TECHNOLOGY 88: (1) pp. 115-126., 2017
Felho C, Kundrak J: Effects of Setting Errors (Insert Run-Outs) on Surface Roughness in Face Milling When Using Circular Inserts, MACHINES 6: (2) Paper 14. 12 p. , 2018
J Kundrak, Cs Felho: Investigation of the Topography of Face Milled Surfaces, MATER SCI FORUM 919: (1) pp. 78-83., 2018
János Kundrák, Angelos P Markopoulos, Tamás Makkai, Antal Nagy: Theoretical and Experimental Analysis of the Effect of Chip Size Ratio on Cutting Forces in Face Milling of Steel, International Journal of Mechanical Engineering 3: (1) pp. 29-35., 2018
János Kundrák, Angelos P Markopoulos, Tamás Makkai, Antal Nagy: Correlation Between Chip Ratio and Specific Forces with Increasing Feed per Tooth and Cutting Speed in Face Milling of Steel, WSEAS TRANS ENVIRON DEVELOP 14: pp. 338-346., 2018
János Kundrák, Angelos P Markopoulos, Tamás Makkai, Deszpoth István, Antal Nagy: Analysis of the Effect of Feed on Chip Size Ratio and Cutting Forces in Face Milling for Various Cutting Speeds, MANUFAC TECHN 18: (3) pp. 431-438., 2018
János Kundrák, Gyula Varga, Antal Nagy, Tamás Makkai: Examination of 2d and 3d surface roughness parameters of face milled aluminium surfaces, REZANIE I NST TEKHNOLOG SIST 88: (1) pp. 94-100., 2018
Karpuschewski B, Kundrák J, Felhő C, Varga G, Sztankovics I, Makkai T, Borysenko D: Preliminary investigations for the effect of cutting tool edge geometry in high-feed face milling, LECT NOTES MECHAN ENG 2018: pp. 241-254., 2018
Kundrák J, Markopoulos AP, Makkai T, Karkalos NE: Correlation between process parameters and cutting forces in the face milling of steel, LECT NOTES MECHAN ENG 9783319756769: pp. 255-267., 2018
Karkalos Nikolaos E, Markopoulos Angelos P, Kundrák János: Molecular Dynamics Model of Nano-metric Peripheral Grinding, PROCEDIA CIRP 58: pp. 281-286., 2017
Kundrák János, Markopoulos Angelos P, Karkalos Nikolaos E: Numerical Simulation of Grinding with Realistic Representation of Grinding Wheel and Workpiece Movements: A Finite Volumes Study, PROCEDIA CIRP 58: pp. 275-280., 2017
Bernhard Karpuschewski, János Kundrák, Thomas Emmer, Dmytro Borysenko: A New Strategy in Face Milling - Inverse Cutting Technology, SOLID STATE PHENOM 261: (1) 331-338, 2017
Gyula Varga, János Kundrák: Effects of Technological Parameters on Surface Characteristics in Face Milling, SOLID STATE PHENOM 261: (1) 285-292, 2017
János Kundrák, Csaba Felhő: A Method for the Determination of Theoretical Roughness in Face Milling Considering the Run-Out of the Inserts, SOLID STATE PHENOM 261: (1) 251-258, 2017
János Kundrák, Tamás Makkai, István Deszpoth: Effect of Cutting Feed and Chip Size Ratio on Cutting Force, SOLID STATE PHENOM 261: (1) 3-8, 2017
Kundrák J, Fedorovich V, Pyzhov I, Markopoulos AP, Klimenko V, Kryukova N: Theoretical analysis of the contact area between grinding wheel surface and workpiece in flat face grinding with spindle axis inclination, MANUFAC TECHN 17: (2) 203-210, 2017
Kundrák J, Gyáni K, Felho C, Deszpoth I: The effect of the shape of chip cross section on cutting force and roughness when increasing feed in face milling, MANUFAC TECHN 17: (3) 335-342, 2017
Kundrák János, Makkai Tamás, Angelos P Markopoulos: Investigating the impact of feed and cutting speed on cutting forces for the increase of surface removal rate in face milling, REZANIE I NST TEKHNOLOG SIST 87: (1) 126-132, 2017
Kundrák János, Makkai Tamás, Deszpoth István, Nagy Antal: INVESTIGATION OF CUTTING FORCE IN FACE MILLING, REZANIE I NST TEKHNOLOG SIST 87: (1) 118-125, 2017
Sztankovics István, Kundrák János: Chip removal characteristics with constant chip cross-sectional area and different ap/fz ratios in face milling, REZANIE I NST TEKHNOLOG SIST 87: (1) 155-163, 2017
Csaba Felho, Janos Kundrak: Effect of the Changing of the Feed on Surface Topography at Face Milling, International Journal of Mechanical Engineering 1: 114-121, 2016
Janos Kundrak, Csaba Felho: Influence of the Feed Rate on the Workpiece Surface in Face Milling, WSEAS TRANS APPLIED AND THEORETICAL MECH 11: 183-191, 2016
Kundrák J, Fedorovich V, Markopoulos AP, Pyzhov I, Kryukova N: Diamond grinding wheels production study with the use of the finite element method, JARE 7: (6) 1057-1064, 2016
Kundrák J, Szabó G, Markopoulos A: Numerical investigation of the influence of tool rake angle on residual stresses in precision hard turning, KEY ENG MATER 686: 68-73, 2016
János Kundrák, Csaba Felhő: 3D Roughness Parameters of Surfaces Face Milled by Special Tools, MANUFAC TECHN 16: (3) 532-538, 2016
Kundrák J, Mamalis A G, Szabó G, Pálmai Z, Gyáni K: Numerical examination of residual stresses developing during hard turning at different rake angles, The International Journal of Advanced Manufacturing Technology 85: 1-11, 2016
Kundrák J, Nagy N: Measuring Twist on Machined Surfaces, In: Kékesi Tamás (szerk.) (szerk.) The Publications of the MultiScience - XXX. microCAD International Multidisciplinary Scientific Conference. Miskolc: University of Miskolc, 2016. pp. CD., 2016
Kundrák J, Nagy N: INFLUENCES OF THE TECHNOLOGICAL PARAMETERS ON THE SURFACE TWIST IN GRINDING, REZANIE I NST TEKHNOLOG SIST 86: 103-110, 2016
Kundrák J, Szabó G, Markopoulos A P: Experimental and numerical investigation of the influence of cutting speed and feed rate on forces in turning of steel, MATER SCI FORUM 862: 270-277, 2016
Kundrák J., Felhő Cs.: Surface roughness prediction in face milling by special tools, KEY ENG MATER 686: 161-167, 2016
Csaba Felhő, Bernhard Karpuschewski, János Kundrák: Surface roughness modelling in face milling, PROCEDIA CIRP 31: 136-141, 2015
Pálmai Z, Csobod L: The mathematical modelling of the impact of electric (Seebeck) effects on end-milling, INTERNATIONAL JOURNAL OF ADVANCED MANUFACTURING TECHNOLOGY (ISSN: 0268-3768) (eISSN: 1433-3015) 87: pp. 1-12., 2016




vissza »