Víz izotópok térbeli eloszlása európai csapadékban - különös tekintettel az Adria-Alföld páraáramlási útvonalra  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
118205
típus SNN
Vezető kutató Kern Zoltán
magyar cím Víz izotópok térbeli eloszlása európai csapadékban - különös tekintettel az Adria-Alföld páraáramlási útvonalra
Angol cím Spatial distribution of water isotopes in precipitation in Europe – with special focus on the transect from the Adriatic Coast to the Pannonian Plain
magyar kulcsszavak csapadék, stabil izotópok, vízkörzés
angol kulcsszavak precipitation, stable isotopes, hydrological cycle,
megadott besorolás
Hidrológia, Hidrogeológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)36 %
Ortelius tudományág: Hidrogeológia (Geofizika)
Meteorológia, légkörfizika, légkördinamika (Komplex Környezettudományi Kollégium)34 %
Ortelius tudományág: Meteorológia
Ásványtan, kőzettan (Komplex Környezettudományi Kollégium)30 %
Ortelius tudományág: Ásványtan
zsűri Földtudományok 1
Kutatóhely Földtani és Geokémiai Intézet (HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont)
résztvevők Breuer Hajnalka
Czuppon György
Fórizs István
Hatvani István Gábor
Kohán Balázs
Mona Tamás
projekt kezdete 2016-05-01
projekt vége 2020-08-31
aktuális összeg (MFt) 20.979
FTE (kutatóév egyenérték) 10.55
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A modern csapadék stabilizotóp összetételét jellemző térbeli mintázatok pontos ismerete előfeltétele számos földrajzi, hidrológiai, meteorológiai alkalmazásnak.
A projekt elsődleges célja a csapadék fő izotópos jellemzőire (δ18O, δ2H, d-többlet) térben folytonos adatbázisok létrehozása európai régiókra, elsődlegesen az Adria-Alföld páraáramlási útvonal mentén.
A származtatott adatbázisok
-a fenntartható vízgazdálkodás, vízbázis védelem céljait szolgáló regionális hidrológiai modellek bemenő, vagy kiegészítő adatai lehetnek
-bizonyos ökológiai kérdések (pl. vizes élőhelyek védelme, állatok vándorlása) megválaszolásához nyújthatnak megbízható alapadatot
-alapvető szerephez jutnak faévgyűrűk, cseppkövek oxigén vagy hidrogén izotóp-adatain alapuló éghajlati rekonstrukciók kalibrációjában
-élelmiszerek (pl. bor, tej) eredetiségének vizsgálatánál is felhasználhatóak mint referencia adatbázisok
A magyar és szlovén csapadék izotóp adatok együttes elemzése első ízben teremti meg az izotópos kontinentális hatás regionális meghatározásának lehetőségét, amely ismerete izotóphidrológiai számításoknál alapvető.
A csapadék stabilizotóp adatokat felhasználva évszakos becslést adunk a Magyar-Szlovén régióban a szárazföldi visszapárolgásból a növényzet párologtatásához köthető hányadra. Tesztelni fogjuk a modellt más európai régiókra is, ahol mind megfelelő csapadék stabilizotóp adatok, mind a szárazföldi visszapárolgásra vonatkozó független becslések rendelkezésre állnak (pl. Alpok, Ibéria)
A tervezett kutatómunka további hasznos hozadéka lesz, hogy megbízható tudományos alapokat teremt a csapadékvíz stabilizotóp észlelőhálózat térbeli optimalizálásához hazánkban és Szlovéniában.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

1: Van-e lényeges különbség a csapadék fő izotópos jellemzőinek (δ18O, δ2H, d-többlet) grid adatbázisát előállító „optimális” módszerben Európa különböző régióiban?
Összevetünk a csapadék izotópos jellemzőinek becslésére alkalmas több térstatisztikai módszert változatos domborzatú és éghajlatú területeken (Alpok, Alföld, Ibéria). A létrehozott adatbázisok azonnal regionális felhasználásokat támogathatnak, de a megszerzett tapasztalat segíti, a teljes Európát átívelő, térben folytonos csapadék-izotópos adatbázis elkészítését is.
2: Az izotópos kontinentális hatás meghatározása a magyar-szlovén régióra
Egyesítjük az archív magyar és szlovén csapadék stabilizotóp adatokat és kiegészítjük őket 14 állomáson (8:SLO; 6:HU) 3 éven át havonta mért új csapadékadatokkal. Az egyesített adathalmaz elemzésével, első ízben, az izotópos kontinentális hatás regionális becslését adjuk. Ennek ismerete alapvetően fontos a legtöbb nagy-léptékű izotóphidrológiai számításnál.
3:Honnan jön az eső?
A légköri vízpára dinamikájának, beleértve a szárazföldi visszapárolgást, alapos ismerete az egyik kulcs a légköri vízkörzésben az éghajlatváltozással várható változások jobb előrejelzéséhez. A csapadékvízben található izotópok természetes geokémiai nyomjelzők, amelyek segítenek bővíteni a hidrológia ciklus dinamikájáról rendelkezésre álló szűkös ismereteinket. Csapadék stabilizotóp adatokat felhasználva számszerűsített becslést adunk a növényzet által párologtatott vízpára arányára a magyar-szlovén régióban. A modellt tesztelni fogjuk más európai területeken is ahol a megfelelő minőségű adatok (stabilizotóp, szárazföldi visszapárolgásra független becslés) rendelkezésre állnak (pl. Alpok, Ibéria).

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A projekt legfontosabb eredményei a havi átlagos csapadék izotópos jellemzőinek interpolált adatbázisai és a kapcsolódó térkép sorozatok. A származtatott adatbázisok a havi csapadék vízizotópos karakterisztikáinak pontbeli becslésére adnak lehetőséget.
Ezek a termékek:
• értékes bemenő adatai lesznek izotóp hidrológiai modelleknek, olyan területeken ahol közvetlen monitoring adat nem áll rendelkezésre, pl. fenntartható vízgazdálkodás ide értve a vízbázis védelmet,
• alapvető kalibrációs célfüggvény szerepét játszhatják helyettesítő éghajlati adatok (pl. faévgyűrű, jégfurat, barlangi képződmény) oxigén vagy hidrogén izotóp-összetételére épülő paleoklimatológiai rekonstrukcióknál,
• bizonyos ökológiai (pl. vizes élőhelyek védelme, állatok vándorlása/vonulása) és régészeti kérdések megválaszolásához nyújthatnak segítséget.
- Érdekes megemlíteni, hogy az ökológia egyik leggyorsabban fejlődő területe a stabilizotóp-ökológia. Ez azt jelenti, hogy az állatok nagyléptékű helyváltoztatását rekonstruálják összehasonlítva kémiailag inert szövetek (pl. toll) stabilizotóp összetételeit a környezetben (pl. a csapadékvízben, mint valószínűsíthető ivóvízben) kimutatható izotópos különbségekkel/változásokkal.
- A régészetben a népek mozgását/vándorlását lehet vizsgálni a csontban őrzött oxigén izotópos összetétel segítségével, ám ehhez is nélkülözhetetlen a modern izo-tájkép ismerete
• Referencia adatként alkalmazhatóak izotópokat is kezelni képes légköri cirkulációs modellek eredményeinek értékelésében.
• geostatisztikai alapú iránymutatást adnak a szlovén és magyar csapadék stabilizotóp monitoring észlelőhálózat optimalizáláshoz, ami megnövekedett hatékonyságot és remélhetőleg üzemeltetési költségcsökkenést eredményezhet információveszteség nélkül.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Ismerős mondat lehet az időjárás jelentésekből: „Front érkezik, amely esőt hoz”. De a front csak előidézi a csapadékképződést, az eső a légköri nedvességből ered. Tehát a kérdés nyitott: Honnan jön az eső?
A fő páraforrások (óceáni- szárazföldi párolgás, növényzet párologtatása) megoszlása a vízkörzés egy lényeges, de rosszul ismert jellemzője. Fontos a jobb megértés mert az éghajlatváltozás során nagyon valószínű, hogy a vízkörzés is módosulni fog. A nehéz és könnyű izotópok aránya a vízmolekula oxigénjében és hidrogénjében, valamint a radioaktív hidrogén izotóp olyan geokémiai nyomjelzők a csapadékvízben, amelyek elősegítik ezen alapfolyamatok jobb megértését.
A kutatómunka a fent említett izotópok vizsgálatát célozza. Új adatokat gyűjt régiónk egyik legfontosabb páraáramlási útvonala mentén több hazai és szlovéniai helyszínen. Az új és archív adatok értékelése segíti a szárazföldi párolgás/párologtatás részarányának becslését az Adria-Alföld páraáramlási útvonal mentén. Hasonló számításokat végzünk más európai területekre, hogy megbecsüljük a regionális vízkörzés sérülékenységét. A kiválasztott európai régiókra előállítjuk a vizsgált izotópok térben folytonos adatbázisát.
Ezek az adatbázisok
-a fenntartható vízgazdálkodás, vízbázis védelem céljait szolgáló regionális hidrológiai modellek bemenő, vagy kiegészítő adatai lehetnek
-bizonyos ökológiai kérdések (pl. vizes élőhelyek védelme) megválaszolásához nyújthatnak megbízható alapadatot
-alapvető szerephez jutnak faévgyűrűk, cseppkövek oxigén vagy hidrogén izotóp-adatain alapuló éghajlati rekonstrukciók kalibrációjában
-élelmiszerek (pl. bor, tej) eredetiségének vizsgálatánál is felhasználhatóak, mint referenciák
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

An accurate picture of the spatial distribution of stable hydrogen and oxygen isotopes in modern precipitation is a prerequisite for geographical, hydrological meteorological applications.
The primary scope of the project is to derive contiguous gridded datasets of basic isotopic characteristics (δ18O, δ2H, d-excess) of precipitation for certain European regions, primarily for the Adriatic-Pannonian domain.
Derived datasets will provide:
-a valuable input and/or auxiliary data for regional hydrological modeling (e.g. sustainable water management, water resources protection, drinking water supply),
-a basis for regional ecological modeling (e.g. wetland protection, migratory studies),
- crucial local isotopic calibration targets for paleoclimate records (e.g. tree rings, speleothems),
-reference datasets for food authentication and traceability (e.g. wine, milk) studies,
Evaluation of the joint Hungarian-Slovenian precipitation isotope database will, for the first time, allow the estimation of the regional continental effect, an essential isotope hydrological parameter.
We will use the precipitation stable isotope data to derive the seasonally quantified estimates for the transpired portion of continental recycling water in the precipitation of the Hungarian-Slovenian region and will test the isotopic model in other European regions where both dense network of precipitation stable isotope and independent quantitative estimates of recycled moisture are available (e.g. Alps, Iberia).
As an additional useful outcome an optimal spatial organization of the for precipitation isotope monitoring networks in Hungary and Slovenia can be establish on sound scientific basis.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

1: Is there any major difference in the optimal method to grid data of main isotopic characteristics (δ18O,δ2H,d-excess) of precipitation for different European regions?
Various geospatial methods for precipitation isotopes in different topographic complexity or climatic regime (e.g. high vs low relief, Mediterranean vs Alps) will be scrutinized. Derived datasets will support regional applications and the experience gained will help creating gridded datasets of precipitation isotopes for whole Europe.
2: What is the isotopic continental effect in the Hungarian (HU)-Slovenian (SL) territory?
We will build a joint precipitation isotope database merging archived HU and SL records, amending them with new monthly data collected during 3 years at 14 stations (8:SL; 6:HU). The joint dataset will allow the estimation of regional continental effect, which is an essential parameter for most large-scale isotope hydrological calculations.
3: Where does the rain come from?
Inadequate understanding of atmospheric water vapor dynamics, including continental recycling, is critical in limiting the prediction of atmospheric water cycle response to climate change. Stable oxygen and hydrogen isotopes in modern precipitation are natural tracers and supplement the limited knowledge on the hydrological cycle’s regional dynamics.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The most important outcomes of the project are the interpolated datasets, and the corresponding map-series of the monthly mean isotopic parameters of precipitation. The derived datasets will allow point estimation of water isotopes in precipitation with monthly resolution.
These products:
• will serve as valuable ”input data” supporting sustainable water management with specific emphasis on water resource protection, for isotope hydrological modeling of areas especially where direct monitoring data are not available
• will provide crucial local isotopic targets for calibration of paleoclimate proxy records (e.g. tree rings, ice cores or speleothems),
• will provide a basis for certain regional ecological modeling (e.g. wetland protection, migratory studies) and archeological studies
- in ecology, for instance, one of the most rapidly developing field is the so-called contemporary stable isotope ecology. In this subject the geographic movements of animals is reconstructed by comparing isotope ratios of chemically inert tissues (e.g feather) to predictive models (‘isoscapes’) of spatial isotopic variation in environmental water.
- in archeology, human migration studies based on oxygen isotopic composition kept in bone remnants would utilize the same isoscapes
• could be employed as a references for regional isotope enabled atmospheric circulation models.
• will provide a solid recommendation for optimizing both the Slovenian and Hungarian National Isotope Monitoring Networks, thus enabling higher efficiency and hopefully cost reduction without information loss.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

It can be a familiar phrase from weather forecast ‘cold/warm front is arriving with rain’. But the rain originates from the atmospheric moisture, the front only induces precipitation. Where does the rain come from?
The partition of the main moisture sources (oceanic/continental evaporation/transpiration) is a poorly known intrinsic property of the atmospheric water cycle. Improved understanding is urgent because on-going climate change will very likely modify the water cycle, too. Ratio of heavy to light isotopes in oxygen & hydrogen and radioactive hydrogen isotope content in the rain are meaningful geochemical tracers to promote a better understanding of this basic process.
This project focuses on precipitation water isotopes and will produce new data from 14 sites in Hungary and Slovenia along one of the most important storm track of our region. Joint evaluation of new and archive data will help estimating the contribution of recycled (evaporation/transpiration) continental moisture over the Adriatic-Pannonian transect. Similar calculations will be carried out for other European regions in order to estimate the vulnerability of the regional water cycle. Contiguous datasets of precipitation isotopes will be developed for the studied European regions.
Derived datasets will provide
-a valuable input or auxiliary data for regional hydrological modeling (e.g. sustainable water management, drinking water supply)
-a basis for regional ecological modeling (e.g. wetland protection, migratory studies)
- crucial local isotopic calibration targets for paleoclimate records (e.g. tree rings, speleothems)
-reference for food authentication and traceability (e.g. wine) studies





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A projekt legfontosabb eredményei: Nyolc magyarországi helyszínen gyűjtött, havonként összegzett, csapadékminta stabil oxigén- és hidrogénizotóp összetételeinek elemzése és integrálása egy szlovén-magyar közös adatbázisba. A modern csapadékra jellemző izotóphidrológiai „magassági” hatás és „kontinentális” hatás meghatározása az Adria-Pannon régióra. A csapadékmennyiséggel súlyozott éves átlagos trícium-aktivitás 1×1 km rácsfelbontású georeferált adatbázisának létrehozása az Adria-Pannon régióra a XX. század második felének és a XXI. század első évtizedeinek időszakára vonatkozóan, amelyről a rendelkezésre álló globális modellek már nem, illetve még nem szolgáltatnak adatot. A szlovén és magyar csapadék stabilizotóp monitoring észlelőhálózat térbeli elrendezésének geostatisztikai módszerekkel végzett kiértékelése. A vizsgálat bizonyos fokú redundanciára mutatott rá egyes részterületeken (elsősorban Szlovéniában), de az észlelőhálózat ritkítása ezeken a területeken sem javasolt. Továbbá más részterületeken, ahol az észlelőhálózat kevésbé volt reprezentatív, ott e hiányosság javítására Szlovéniában egy, Magyarországon két további észlelőhely telepítésére tettünk javaslatot.
kutatási eredmények (angolul)
The main achievements of the project: Analyzing stable oxygen and hydrogen isotope composition of precipitation with monthly resolution at 8 sites across Hungary and integrating the data into a joint Slovenian-Hungarian database Determination of the isotopic ’altitude’ effect and ’continental’ effect in modern precipitation across the Adriatic–Pannonian Region. Creating a database of amount-weighted annual mean tritium activity in precipitation for the period 1976 to 2017 on spatially continuous interpolated 1 ×1  km grids for the Adriatic–Pannonian region (called the AP3H_v1 database), with a special focus on post-2010 years, which are not represented by existing global models. Evaluating the spatial organization of the national networks for water isotope monitoring in precipitation Hungary and Slovenia. The results pointed out redundancy for certain sub-domains (mainly in Slovenia) however rarefication of the monitoring network cannot be recommended. Instead, for other sub-domains, where the current network was found to be underrepresented additional sites (1 in Slovenia and 2 in Hungary) have been suggested.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=118205
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Vreča P, Kern Z: Use of Water Isotopes in Hydrological Processes, WATER 12: (8) 2227, 2020
Kern Z, Erdélyi D, Vreča P, Krajcar Bronić I, Fórizs I, Kanduč T, Štrok M, Palcsu L, Süveges M, Czuppon Gy, Kohán B, Hatvani IG: Isoscape of amount-weighted annual mean precipitation tritium (3H) activity from 1976 to 2017 for the Adriatic–Pannonian region – AP3H_v1 database, EARTH SYSTEM SCIENCE DATA 12: (3) pp. 2061-2073., 2020
Fórizs I, Kern Z, Csicsák J, Csurgó G, Földing G, Máthé Z, Ország J, Szreda G, Vendégh R: Monthly data of stable isotopic composition (δ18O, δ2H) and tritium activity in precipitation from 2004 to 2017 in the Mecsek Hills, Hungary, DATA IN BRIEF 32: 106206, 2020
Hatvani IG, Erdélyi D, Vreča P, Kern Z: Analysis of the Spatial Distribution of Stable Oxygen and Hydrogen Isotopes in Precipitation Across the Iberian Peninsula, WATER 12: (2) 481, 2020
Kern Z, Hatvani IG, Czuppon Gy, Fórizs I, Erdélyi D, Kanduč T, Palcsu L, Vreča P: Isotopic 'altitude' and 'continental' effects in modern precipitation across the Adriatic-Pannonian region, WATER 12: (6) 1797, 2020
Fórizs I, Szabó V.R., Deák J, Halas S., Pelcz A., Trembaczowski A, Loberer Á.: The Origin of Dissolved Sulphate in the Thermal Waters of Budapest Inferred from Stable S and O Isotopes, Geosciences 2019, 9(10), 433, 2019
Erdélyi D, Vreca P, Kanduc T, Kocman D, Lojen S, Strok M, Czuppon Gy, Fórizs I, Hatvani IG, Bottyán E, Palcsu L, Túri M, Kohán B, Kovac Z, Brielmann H, Kern Z: The potential of precipitation stable isotopes for traceability and authenticity of agricultural products - a reference dataset for Slovenia and Hungary, In: Magó, László; Kurják, Zoltán (szerk.) “SYNERGY - Engineering, Agriculture and Green Industry Innovation” : ABSTRACTS of the VI. International Conference of CIGR Hungarian National Committee and the Szent István University, Faculty of Mechanical Engineering and the XXXIX. R&D Conference of Hungarian Academy of Sciences, Committee of Agricultural and Biosystems Engineering, Gödöllő, Hungary, 4 – 6. November 2019., Szent István Egyetem Gépészmérnöki Kar (2019) pp. 53-53., 2019
Demény A, Kern Z, Czuppon G, Németh A, Schöll-Barna G, Siklósy Z, Leél-Őssy S, Cook G, Serlegi G, Bajnóczi B, Sümegi P, Király Á, Kiss V, Kulcsár G, Bondár M: Middle Bronze Age humidity and temperature variations, and societal changes in East-Central Europe, QUATERN INT 504:80-95., 2019
Kohán, B., Tyler, J., Jones, M., & Kern, Z.: Variogram analysis of stable oxygen isotope composition of daily precipitation over the British Isles., Geophysical Research Abstracts, Vol. 19, EGU2017-12989-2, 2017
Fórizs I, Czuppon G, Kern Z, Kohán B, Deák J: Relationship between the isotopic characteristics of local precipitation and groundwater in Hungary, In: Kristijan Posavec, Tamara Marković (szerk.) (szerk.) 44th Congress of International Association of Hydrogeologists - Book of abstracts. Dubrovnik: International Association of Hydrogeologists (IAH), 2017. pp. 258., 2017
Raidla, V., Kern Z., Pärn, J., Babre, A., Erg, K., Ivask, J., Kalvans, A., Kohán, B., Leglus, M., Martma, T., Mokrik, R., Popovs, K., Vaikmäe, R.: A δ18O isoscape for the shallow groundwater in the Baltic Artesian Basin, Journal of Hydrology 542: 254–267 doi: 10.1016/j.jhydrol.2016.09.004, 2016
Czuppon G, Bottyán E, Haszpra L, Weidinger T, Kármán K: Spatial and Temporal Variabilities in Air Moisture Sources and Stable Isotope Compositions of Precipitation in Hungary, 8th EGU Leoanrdo Conference. Ourense, Spanyolország, 2016.10.25-2016.10.27. Ourense: p. 86., 2016
Czuppon G, Breuer H, Bottyán E Simon G, Göndöcs J, Kern Z: Variability of Stable Isotope Composition of Precipitation at Different Location in Central Europe: Implication for Moisture Source Variability and the Effect of Evapotra, EGU Leoanrdo Conference. Ourense, Spanyolország, 2016.10.25-2016.10.27. Ourense: p. 87., 2016
Czuppon G, Bottyán E, Haszpra L, Weidinger T, Kármán K: Significance of the air moisture source on the stable isotope composition of the precipitation in Hungary, Geophysical Research Abstracts, Vol. 19, EGU2017-13458, 2017
Kohán, B., Tyler, J., Jones, M., & Kern, Z.: Variogram analysis of stable oxygen isotope composition of daily precipitation over the British Isles., Geophysical Research Abstracts, Vol. 19, EGU2017-12989-2, 2017
Czuppon G, Breuer H, Bottyán E, Kern Z, Simon G, Mona T, Göndöcs J: Role of meteorological processes and isotope effects on the stable isotope composition of precipitation originated from the Mediterranean region, ESIR 2017 - elfogadva, 2017
Erdélyi D., Kern, Z., Hatvani, I.G.: Variogram analysis of precipitation δ18O over the Iberian Peninsula on a monthly-, seasonal- and annual scale, Hatvani IG, Tanos P, Cvetkovic M, Fedor F (szerk Proceedings Book of the 20th Congress of Hungarian Geomathematicians - in press), 2017
Erdélyi D., Kern, Z., Vreca, P., Hatvani, I.G.: Variogram analysis of precipitation δ18O over the Iberian Peninsula on a monthly-, seasonal- and annual scale, ESIR 2017, Băile Govora, Romania - in press, 2017
Fórizs, I., Czuppon, GY., Kern, Z., Kohán, B.,Deák J.: Relationship between the isotopic characteristics of local precipitation and groundwater in Hungary, 44th Annual Congress of the International Association of Hydrogeologists, Dubrovnik, Croatia - in press, 2017
Demény A, Kern Z, Czuppon G, Németh A, Schöll-Barna G, Siklósy Z, Leél-Őssy S, Cook G, Serlegi G, Bajnóczi B, Sümegi P, Király Á, Kiss V, Kulcsár G, Bondár M: Middle Bronze Age humidity and temperature variations, and societal changes in East-Central Europe, QUATERN INT In Press, 2018
Mona T, Kern Z, Polona V, Kei Y: Stable oxygen and hydrogen isotopes in precipitation comparison between an isotope- incorporated AGCM simulation and measured data for Europe, In: EMS Annual Meeting Abstracts Vol. 15, (2018) pp. 1-1., 2018
Vreca P, Kanduc T, Kocman D, Lojen S, Kohán B, Hatvani IG, Mona T, Kern Z: Precipitation stable oxygen and hydrogen isoscapes for Slovenia, GEOPHYS RES ABSTR 20: Paper EGU2018-12151. , 2018
Erdélyi D, Hatvani IG, Vreca P, Kern Z: Analysis of the spatial correlation structure of precipitation δ18 O over the iberian Peninsula, In: Ionete RE (szerk.) (szerk.) The XIVth Workshop of the European Society for Isotope Research - ESIR 2017: Book of Abstracts. Băile Govora: National Institute of Research and Development for Cryogenic and Isotopic Technologies ICSI, 2017. pp. 68-69., 2017
Erdélyi D, Kern Z, Hatvani IG: Variogram analysis of precipitation ᵟ18O across the Iberian Peninsula on mothly-, seasonal- and annual scales, In: István Gábor Hatvani, Péter Tanos, Marko Cvetkovic, Ferenc Fedor (szerk.) (szerk.) Proceedings Book of the 20th Congress of Hungarian Geomathematicians and 9th Congress of Croatian and Hungarian Geomathematicians "Geomathematics in multidisciplinary science - The new frontier?". Pécs: Pécs Regional Committee of the Hungarian Academy of Science, 2017. pp. 216-223., 2017
Kohán B, TylerJJ, Jones M, Kern Z: Variogram analysis of stable oxygen isotope composition of daily precipitation over the British Isles, In: Ionete RE (szerk.) (szerk.) The XIVth Workshop of the European Society for Isotope Research - ESIR 2017: Book of Abstracts. Băile Govora: National Institute of Research and Development for Cryogenic and Isotopic Technologies ICSI, 2017. pp. 66-67., 2017
Breuer H, Czuppon G, Simon G, Bottyán E, Göndöcs J, Mona T, Kern Z: Application of WRF simulations to improve our understanding of stable isotope composition of precipitation, In: EMS Annual Meeting Abstracts Vol. 14., (2017) EMS2017-666-1, 2017
Czuppon G, Breuer H, Bottyán E, Kern Z, Simon G, Mona T, Göndöcs J: Role of meteorological processes and isotope effects on the stable isotope composition of precipitation originated from the Mediterranean region, In: Ionete, RE (szerk.) The XIVth Workshop of the European Society for Isotope Research - ESIR 2017, National Institute of Research and Development for Cryogenic and Isotopic Technologies ICSI (2017) pp. 64-65., 2017





 

Projekt eseményei

 
2017-06-20 13:04:53
Résztvevők változása




vissza »