Növényökológiai elméletek alkalmazási lehetőségei a gyeprekonstrukcióban  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
119225
típus K
Vezető kutató Török Péter
magyar cím Növényökológiai elméletek alkalmazási lehetőségei a gyeprekonstrukcióban
Angol cím How can plant ecology support grassland restoration?
magyar kulcsszavak gyepek helyreállítása; növényökológia; növényi jellegek; vegetációdinamika
angol kulcsszavak grassland restoration; plant ecology; plant traits; vegetation dynamics
megadott besorolás
Környezeti biológia, ökotoxikológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)80 %
Ortelius tudományág: Növény-ökológia
Biodiverzitás, természetvédelmi biológia és genetika, inváziós biológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)20 %
zsűri Ökológia és evolúció 1
Kutatóhely TTK Ökológiai Tanszék (Debreceni Egyetem)
résztvevők Bácsiné Béres Viktória
Deák Balázs
Deák-Valkó Orsolya Emőke
Erdős László
Kelemen András
Sonkoly Judit
Szél-Tóth Katalin
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2022-09-30
aktuális összeg (MFt) 44.164
FTE (kutatóév egyenérték) 10.21
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A fajgazdag, hagyományosan kezelt területek Európa-szerte és a világ más pontjain is, többnyire a megváltozott mezőgazdasági tájhasználat (intenzívebbé vált tájhasználat vagy felhagyás) következtében jelentős mértékben degradálódtak. Ezen területek fajkészletének megőrzésében és a tájléptékű diverzitás fenntartásában a mezofil és száraz gyepterületek kiemelt jelentőséggel bírnak. Az elmúlt évszázadban a fennmaradt gyepterületek többsége degradálódott és természetes fajkészletük elszegényedett. A kedvezőtlen folyamatok megállításának vagy ütemük csökkentésének szükségessége az élőhely-rekonstrukciós kutatásokat és beavatkozásokat a tudományos érdeklődés homlokterébe emelte. A vegetációdinamikai és növényökológiai kutatások, illetve a gyeprekonstrukciós kutatások és beavatkozások fontossága ellenére az elméleti és a gyakorlat-orientált megközelítések esetében kismértékű az átjárhatóság. Az egyik oldalon számos elméletet felállítottak, melyek segítségével magyarázhatóak a vegetációdinamikai folyamatok és a fajkészletben zajló változások, a másik oldalról számos módszert és monitoring rendszert dolgoztak ki a rekonstrukciós beavatkozások kivitelezésére és tanulmányozására, melyek során jelentős mennyiségű gyakorlati tapasztalat halmozódott fel. Egy egységes, az elméleti eredményeket és gyakorlati tapasztalatokat ötvöző módszertan és elméleti háttér azonban mindez idáig hiányzik. Vizsgálataink során arra keressük a választ, hogy a növényökológia elméletek milyen módon segíthetik a költséghatékony gyeprekonstrukciós módszerek kiválasztását és végrehajtását. A javasolt kutatás igen újszerű és jól kapcsolódik a növényökológia és a restaurációs ökológia nemzetközi trendjeihez.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A földfelszín feletti vegetáció és a magbank faj- és növényi jelleg eloszlásának vizsgálatát tervezzük, modellközösségeknek választott természetes állapotú és helyreállított lösz- és szikes gyepekben. Az alábbi olyan kulcsfontosságú restaurációs ökológiai kérdésekre kerestük a választ, melyek jól illeszkednek a fajkészlet szerveződése és a növényközösségek dinamikai folyamatainak megértésére irányuló növényökológiai elméletekhez:

(1) Mely növényfajok találhatóak meg a vizsgált táj és gyepközösségek fajkészletében a vegetáció és a magbank figyelembe vételével?

(2) Hogyan befolyásolja a gyeprekonstrukció sikerét és a gyepek fajkészletének fenntartását a környező területek fajkészlete?

(3) Hogyan befolyásolja a gyepesedési folyamatok sebességét és sikerességét a gyepesítési területek kezdeti fajkészlete valamint a környező gyepek kiterjedése és térbeli elhelyezkedése?

(4) Hogyan befolyásolja a természetes és helyreállított gyepek fajkészletét a tájléptékű élőhely-diverzitás és élőhely-konfiguráció?

(5) Hogyan viszonyul a természetes és helyreállított gyepek fajösszetétele és a funkcionális jellegek eloszlása a földfelszín feletti és alatti fajkészlet diverzitásához?

(6) Milyen hatással vannak a biotikus interakciók és abiotikus környezeti változók a fajösszetételre és a növényi jellegek eloszlására a vizsgált gyepekben?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A gyepesítés támaszkodhat kizárólagosan technikai módszerek alkalmazására vagy legalább részben spontán gyepesedési folyamatokra. Egyre fokozottabb az igény arra vonatkozóan, hogy a gyepesítési beavatkozás költséghatékony legyen és kiválthatóak legyenek az igen költséges technikai módszerek. Ezen célok elérését segítheti az, ha a növényökológiai elméleti kutatások legújabb eredményeit és módszereit bevonjuk a gyakorlati gyeprekonstrukciók tervezésébe és kivitelezésébe. Ez azt jelenti, hogy az ökoszisztémák működésének valamint a terjedési folyamatoknak tanulmányozásával bizonyított elméletek és az eredmények természetes körülmények között történő tesztelése (1) növelheti a rekonstrukciós programok esélyét a sikerre, és (2) biztosíthatja a legköltséghatékonyabb módszer kiválasztását és alkalmazását. Vizsgálataink során a terjedés, megtelepedés és a növényi közösségszerveződés kulcsfolyamatait vizsgáljuk természetes és helyreállított gyepekben. A terjedési folyamatok vizsgálata során vizsgáljuk a lokális vegetáció és magbank összetételét, a regionális és táji léptékű fajkészlet illetve a tájszintű élőhely-mintázatok szerepét. Gyeprekonstrukciók során igen fontos az a kérdés, hogy milyen időléptékben valósítható meg a gyepesítés, illetve milyen gyorsan érhető el a referenciaállapotú gyepekre jellemző fajösszetétel. Fontos tudni, hogy a gyepi fajok milyen terjedési kapacitással rendelkeznek, milyen mértékű a környezetből származó mageső, és a fajok megtelepedési hatékonyságát milyen mértékben befolyásolja az abiotikus környezeti háttér. Ezen túlmenően a gyeprekonstrukció sikerességét nagymértékben befolyásolja az, hogy mely fajok képesek tartósan együtt élni a gyepesített területeken. A kutatási kérdéseink megválaszolására egy olyan komplex mintavételi stratégiát alkalmazunk, mely kiterjed a lokális vegetáció és magbank összetételének és tömegességi viszonyainak vizsgálatára és figyelembe veszi a lokális és tájszintű vegetációdinamikai folyamatok gyepesedési folyamatban betöltött szerepét. A kutatás újszerű és jól illeszkedik a növényökológia és restaurációs ökológia nemzetközi szintű kutatásainak élvonalához, így az eredmények jól publikálhatóak mindkét szakterület vezető tudományos folyóirataiban.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az emberi jó életminőség fenntartásához kiemelten fontos a hagyományos módszerekkel fenntartott természetes élőhelyek megőrzése és a táji léptékű sokféleség fenntartása Európában. A tájhasználat intenzitásának megváltozása a hagyományosan művelt, fajgazdag tájak többségének fennmaradását veszélyezteti és degradálódásukhoz vezet . A tájléptékű diverzitás megőrzésében kiemelt fontosságúak a jó ökológiai állapotú gyepterületek. Az elmúlt évszázadban a gyepek nagy részét érintette a degradáció, ami tájléptékben is diverzitásuk csökkenését eredményezte. Ez a folyamat a mezőgazdasági termelés hatékonyságát is csökkentette olyan tájléptékben működő ökoszisztéma szolgáltatások csökkenésén keresztül, mint a megporzás vagy a kártevők elleni biológiai védekezés. A gyepek helyreállítása és kutatása mindezek okán kiemelt fontosságúvá vált, különösen emberi hatásnak erősen kitett táji környezetben. Egyre nagyobb az igény arra, hogy költséghatékony megoldásokat keressünk a gyeprekonstrukciós beavatkozások kivitelezésére, kiváltandó az igen költséges technikai megoldásokat. Az elméleti növényökológiai kutatások eredményeinek beépítése a restaurációs ökológiai beavatkozások tervezésébe és kivitelezésébe elősegítheti ezt a folyamatot. Igen jelentős a szakadék az elméleti növényökológiai és a gyakorlat orientált restaurációs ökológiai kutatások között. A tervezett kutatással ezt a szakadékot kívánjuk áthidalni, igazodva a nemzetközi kutatás élvonalába tartozó növényökológiai és restaurációs ökológiai kutatásokhoz, valamint rámutatva arra, hogy az elméleti eredmények hogyan támogathatják a gyakorlati rekonstrukciók tervezését és kivitelezését mezőgazdasági művelés által dominált tájban.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Traditionally managed species-rich landscapes in Europe and elsewhere are facing a large-scale degradation nowadays, largely caused by changes in the intensity of agricultural land-use, such as intensification or abandonment. For the conservation of biodiversity in such agriculture-driven landscapes, dry and mesic grasslands have an outstanding importance. In the last few decades most of the grasslands were subjected to degradation, which resulted in the loss of biodiversity and other ecosystem functions and services. The recovery of grassland biodiversity by practical habitat restoration, therefore, became a top priority both in scientific research and practice. However, there is a conspicuous gap between the theory- and practice-driven approaches between biodiversity conservation science and policy highlighted in some recent studies. On one hand there are various theories and tools developed in plant ecology to understand the species assembly, dispersal and establishment processes in a wide range of habitats over the world. On the other hand, during practical grassland restoration a set of measures were used for recovering grassland vegetation and assessing restoration success during which huge amounts of evidence-based knowledge have been accumulated. A unified framework linking theoretical plant ecology with the practical implemented restoration is still lacking. In our research we aimed to explore how theoretical findings can support a cost-effective and successful grassland restoration in agriculture-driven landscapes. This approach in restoration is very novel and well connected to the mainstream of restoration ecology and theoretical plant ecology research.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

We aimed to study the species and trait composition of vegetation and seed bank in pristine and restored loess and alkali grasslands, selected as model habitats. We aimed to answer crucial questions of grassland restoration, which are strongly linked to theories developed in plant ecology to understand the assembly and functioning of plant communities. The questions are the following:

(i) Which plant species contribute to the species pool of the studied landscape and grasslands above- and belowground?

(ii) How is the success of grassland restoration and post-restoration dynamics influenced by the species pool of the surroundings?

(iii) How is the speed and success of grassland restoration influenced by the initial species composition of the restoration site and the area and the spatial configuration of grassland habitats?

(iv) How is the species pool of embedded natural and restored grasslands affected by the landscape-scale habitat diversity and configuration?

(v) How are the species and trait composition of restored and natural grasslands related to aboveground species richness and biomass?

(vi) How are plant species and trait composition related to biotic interactions and abiotic habitat conditions in the studied grasslands?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Restoration of grasslands is usually based on technical reclamation methods or can be accelerated at least partly by spontaneous recovery processes. There is an increasing demand to seek cost-effective ways of restoration, mostly because of the high costs of technical reclamation methods. Considering the recent findings of theoretical plant ecology may support restoration planning and actions by linking the findings in vegetation dynamics with practical restoration. In particular, the knowledge in ecosystem functioning and testing theories of species dispersal, establishment and assembly under 'real world' conditions (i) improve the success of restoration programs, and (ii) enable the most cost-effective restoration with low rate of active intervention. Our research is focusing on questions of species dispersal, establishment and species assembly both in restored and pristine grasslands. In the assessment of dispersal we consider (i) both the local species pool of vegetation and seed bank, (ii) the regional species pool of the landscape, and (iii) the landscape-scale habitat patterns. In restoration of grassland habitats the question how fast can grassland vegetation be recovered, and the progress of species composition towards the reference stages are very important. Thus, it is good to know how high is the dispersal capacity, seed availability and pressure of immigrating species, and the establishment success of target species mediated by abiotic habitat properties. Beyond dispersal processes and environmental filtering, which species can successfully coexist on the long run is a crucial question in restoration. In technical restoration, for example, it helps to assess whether a low or high diversity seed mixture should be used, or which species should be included in the mixture. Addressing these topics we designed a sampling involving both above - and belowground species richness and trait composition and the assessment of the effects of local and landscape-scale processes in the recovery of grasslands. The research proposal is novel and well connected to the mainstream of restoration ecology and theoretical plant ecology research, which makes the results highly publishable in top journals in the field.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

For sustaining human well-being and the quality of life the conservation of natural traditionally managed habitats and the maintaining of biodiversity is essential in Europe. Traditional species-rich landscapes are facing largescale degradation mostly due tointensified land-use. Grasslands have an outstanding importance in the conservation of the biodiversity of agriculture-driven landscapes. In the last century most grasslands were subjected to degradation, which resulted in the loss of landscape-scale biodiversity. This also damaged the agriculture mostly because of the decreased levels of pollination and biological pest control. Grassland restoration in the form of both the recovery of former species richness and the area of grasslands is very crucial especially in landscapes dominated by human influence. The recovery of grassland biodiversity by practical habitat restoration, therefore, became a top priority both in scientific research and practice. There is a demand to seek cost-effective ways of restoration, because of the high costs of technical restoration. Incorporating findings of theoretical plant ecology into practical restoration can fulfil this request. However, there is a conspicuous gap between the theory- and practice-driven approaches in restoration science. In our research we aimed to bridge this gap and to explore how theoretical findings can support a cost-effective and successful grassland restoration in agriculture-driven landscapes. This approach in restoration is very novel and well connected to the mainstream of restoration ecology and theoretical plant ecology research, which makes the results highly publishable in top journals in the field.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A fajgazdag, hagyományosan kezelt területek Európa-szerte és a világ más pontjain is, többnyire a megváltozott tájhasználat (intenzifikáció vagy felhagyás) következtében jelentős mértékben leromlottak. A tájléptékű diverzitás és fajkészlet megőrzésében a gyepterületek kiemelt jelentőséggel bírnak. Az elmúlt évszázadban a fennmaradt gyepterületek többsége degradálódott és természetes fajkészletük elszegényedett. A kedvezőtlen folyamatok megállításának vagy ütemük csökkentésének szükségessége az élőhely-rekonstrukciós kutatásokat és beavatkozásokat a tudományos érdeklődés homlokterébe emelte. A növényökológiai kutatások, illetve a gyeprekonstrukciós beavatkozások fontossága ellenére az elméleti és a gyakorlat-orientált megközelítések esetében kismértékű az átjárhatóság. Az egyik oldalon számos elméletet felállítottak, melyek segítségével magyarázhatóak a vegetációdinamikai folyamatok és a fajkészletben zajló változások, a másik oldalról számos módszert és monitoring rendszert dolgoztak ki a rekonstrukciós beavatkozások kivitelezésére és tanulmányozására, melyek során jelentős mennyiségű gyakorlati tapasztalat halmozódott fel. Vizsgálataink során arra kerestük a választ, hogy a növényökológia elméletek milyen módon segíthetik a költséghatékony gyeprekonstrukciós módszerek kiválasztását és végrehajtását. A kutatás igen újszerű volta miatt jól kapcsolódott a növényökológia és a restaurációs ökológia nemzetközi trendjeihez és jelentős számú közleményt eredményezett.
kutatási eredmények (angolul)
Traditionally managed species-rich landscapes in Europe and elsewhere are facing a large-scale degradation nowadays, mostly caused by land use changes, such as intensification or abandonment. For the conservation of biodiversity in such agriculture-driven landscapes, grasslands have an outmost importance. In the last few decades most of the grasslands were subjected to degradation, which resulted in the loss of biodiversity and other ecosystem functions and services. The recovery of grassland biodiversity by practical habitat restoration, therefore, became a top priority both in scientific research and practice. However, there is a conspicuous gap between the theory- and practice-driven approaches between biodiversity conservation science and policy. On one hand there are various theories and tools developed in plant ecology to understand the species assembly, dispersal and establishment processes in a wide range of habitats over the world. On the other hand, during practical grassland restoration a set of measures were used for recovering grassland vegetation and assessing restoration success during which huge amounts of evidence-based knowledge have been accumulated. In our research we explored how theoretical findings can support a cost-effective grassland restoration in agriculture-driven landscapes. This research has been well connected to the mainstream of restoration ecology and plant ecology research and resulted high number of publications.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=119225
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Török P, Brudvig LA, Kollmann J, Price JN, Tóthmérész B: The present and future of grassland restoration, Restoration Ecology 29: e13378, 2021
Kiss R., Sonkoly J., Török P., Tóthmérész B., Deák B., Tóth K., Lukács K., Godó L., Kelemen A., Miglécz T., Radócz Sz., Tóth E., Balogh N., Valkó O.: Germination capacity of 75 herbaceous species of the Pannonian flora and implications for restoration, Acta Botanica Hungarica 60: 357-368., 2018
Sonkoly Judit, Valkó Orsolya, Balogh Nóra, Godó Laura, Kelemen András, Kiss Réka, Miglécz Tamás, Tóth Edina, Tóth Katalin, Tóthmérész Béla, Török Péter: Germination response of invasive plants to soil burial depth and litter accumulation is species‐specific, JOURNAL OF VEGETATION SCIENCE 31: (6) pp. 1081-1089., 2020
Tölgyesi Csaba, Torma Attila, Bátori Zoltán, Šeat Jelena, Popović Miloš, Gallé Róbert, Gallé‐Szpisjak Nikolett, Erdős László, Vinkó Tamás, Kelemen András, Török Péter: Turning old foes into new allies—Harnessing drainage canals for biodiversity conservation in a desiccated European lowland region, JOURNAL OF APPLIED ECOLOGY 59: (1) pp. 89-102., 2022
B-Béres V, Török P, Kókai Zs, Lukács Á, T-Krasznai E, Tóthmérész B, Bácsi I: Ecological background of diatom functional groups: Comparability of classification systems, ECOL INDIC &: &, 2017
Boros József, Kovács Éva Katalin, Kun András István, Török Péter: HALLGATÓI ÖNÉRTÉKELÉS-VIZSGÁLAT A DEBRECENI EGYETEM TERMÉSZETTUDOMÁNYI ÉS TECHNOLÓGIAI KARÁN, TAYLOR 9: (1) 130, 2017
Godó L, Valkó O, Tóthmérész B, Török P, Kelemen A, Deák B: Scale-dependent effects of grazing on the species richness of alkaline and sand grasslands, TUEXENIA 37: 229-246, 2017
Kelemen A, Tóthmérész B, Valkó O, Miglécz T, Deák B, Török P: Old-field succession revisited - New aspects revealed by trait-based analyses of perennial-crop-mediated succession, ECOL EVOL 7: (7) 2432-2440, 2017
Mihók B, Biró M, Molnár Zs, Kovács E, Bölöni J, Erős T, Standovár T, Török P, Csorba G, Margóczi K, Báldi A: Biodiversity on the waves of history: conservation in a changing social and institutional environment in Hungary, a post-soviet EU member state, BIOL CONSERV 211: 67-75, 2017
Sonkoly J, Deák B, Valkó O, Molnár VA, Tóthmérész B, Török P: Do large-seeded herbs have a small range size? The seed mass – distribution range trade-off hypothesis, ECOL EVOL &: &, 2017
Sonkoly J, Valkó O, Deák B, Miglécz T, Tóth K, Radócz Sz, Kelemen A, Riba M, Vasas G, Tóthmérész B, Török P: A new aspect of grassland vegetation dynamics: Cyanobacterium colonies affect establishment success of plants, J VEG SCI &: &, 2017
Török P: Policy and Practice in Restoration, Könyvismertetés Conservation Biology Our Once and Future Planet. Woodworth, P. 2013. University of Chicago Press, Chicago, IL, U.S.A. 515 pp. Grassland Restoration and Management. Blakesley, D., and P. Buckley. 2016. Pelagic Publishing, Exeter, U.K., 277 pp. , 2017
Török P, Helm A: Ecological theory provides strong support for habitat restoration, BIOL CONSERV 206: 85-91, 2017
Török P, Kelemen A, Valkó O, Miglécz T, Tóth K, Tóth E, Sonkoly J, Kiss R, Csecserits A, Rédei T, Deák B, Szűcs P, Varga N, Tóthmérész B: Succession in soil seed banks and its implications for restoration of calcareous sand grasslands, RESTOR ECOL &: &, 2017
Valkó O, Deák B, Török P, Kelemen A, Miglécz T, Tóthmérész B: Filling up the gaps - Passive restoration does work on linear landscape elements, ECOL ENG 102: 501-508, 2017
Deák B, Valkó O, Török P, Tóthmérész B: Factors threatening grassland specialist plants - A multi-proxy study on the vegetation of isolated grasslands, BIOL CONSERV 204: 255-262, 2016
Kiss R, Valkó O, Tóthmérész B, Török P: Seed Bank Research in Central-European Grasslands - An Overview, In: Murphy J. (szerk.) (szerk.) Seed bank research in Central-European grasslands - An overview. Hauppauge: Nova Science Publishers, 2016. pp. 1-34. (Trends in Environmental Science)
Seed Banks: Types, Roles and Research, 2016
B-Béres V, Török P, Kókai Zs, Lukács Á, T-Krasznai E, Tóthmérész B, Bácsi I: Ecological background of diatom functional groups: Comparability of classification systems, Ecological Indicators 82: 183–188., 2017
Török P, Kelemen A, Valkó O, Miglécz T, Tóth K, Tóth E, Sonkoly J, Kiss R, Csecserits A, Rédei T, Deák B, Szűcs P, Varga N, Tóthmérész B: Succession in soil seed banks and its implications for restoration of calcareous sand grasslands, RESTOR ECOL 26: S134-S140, 2018
Sonkoly J, Deák B, Valkó O, Molnár VA, Tóthmérész B, Török P: Do large-seeded herbs have a small range size? The seed mass – distribution range trade-off hypothesis, Ecology & Evolution 7: 11204–11212., 2017
Deák B., Valkó O., Török P., Kelemen A., Bede Á., Csathó A., Tóthmérész B.: Habitat and landscape filters jointly drive richness and abundance of grassland specialist plants in terrestrial habitat islands, Landscape Ecology 33: 1117–1132., 2018
Dengler J. Wagner V., Dembicz I., García-Mijangos I., Naqinezhad A., Boch S., Chiarucci A., Conradi T., Filibeck G., Guarino R., Janišová M., Steinbauer M.J., Aćić S., Acosta A. T. R., Akasaka M., Allers M.-A., Apostolova I., Axmanová I., Bakan B., Baranova A., Bardy-Durchhalter M., Bartha S., Baumann E., Becker T., Becker U., Belonovskaya E., Bengtsson K., Benito Alonso J.-L., Berastegi A., Bergamini A., Bonini I., Bruun H. H., Budzhak V., Bueno A., Campos J. A., Cancellieri L., Carboni M., Chocarro C., Conti L., Czarniecka-Wiera M., De Frenne P., Deák B., Didukh Y. P., Diekmann M., Dolnik C., Dupré C., Ecker K., Ermakov N., Erschbamer B., Escudero A., Etayo J., Fajmonová Z., Felde V. A., Fernández Calzado M. R., Finckh M., Fotiadis G., Fracchiolla M., Ganeva A., García-Magro D., Gavilán R.G., Germany M., Giladi I., Gillet F., del Galdo G. P. G., González J. M., Grytnes J.-A., Hájek M., Hájková P., Helm A., Herrera M., Hettenbergerová E., Hobohm C., Hüllbusch E. M., Ingerpuu n., Jandt U., Jeltsch F., Jensen K., Jentsch A., Jeschke M., Jiménez-Alfaro B., Kącki Z., Kakinuma K., Kapfer J., Kavgacı A., Kelemen A., Kiehl K., Koyama A., Koyanagi T. F., Kozub Ł., Kuzemko A., Kyrkjeeide M. O., Landi S., Langer N., Lastrucci L., Lazzaro L., Lelli C., Lepš J., Löbel S., Luzuriaga A. L., Maccherini S., Magnes M., Malicki M., Marcenò C., Mardari C., Mauchamp L:, May F., Michelsen O., Mesa J. M., Molnár Zs., Moysiyenko I. Y., Nakaga Y. K., Natcheva R., Noroozi J., Pakeman R. J., Palpurina S., Pärtel M., Pätsch R., Pauli H., Pedashenko H., Peet R. K., Pielech R., Pipenbaher N., Pirini C., Plesková Z., Polyakova M. A., Prentice H. C., Reinecke J., Reitalu T., Rodríguez-Rojo M. P., Roleček J., Ronkin V., Rosati L:, Rosén E., Ruprecht E., Rūşina S., Sabovljević M., Sánchez A. M., Savchenko G., Schuhmacher O., Škornik S., Sperandii M. G., Staniaszek-Kik M., Stevanović-Dajić Z., Stock M., Suchrow S., Sutcliffe L. M. E., Swacha G., Sykes M., Szabó A., Talebi A., Tănase C., Terzi M., Tölgyesi Cs., Torca M., Török P., Tóthmérész B., Tsarevskaya N., Tsiripidis I., Tzonev R., Ushimaru A., Valkó O., van der Maarel E., Vanneste T., Vashenyak Y., Vassilev K., Viciani D., Villar L., Virtanen R., Vitasović Kosić I., Wang Y., Weiser F., Went J., Wesche K., White H., Winkler M., Zaniewski P. T., Zhang H., Ziv Y., Znamenskiy S., Biurrun I.: GrassPlot - a database of multi-scale plant diversity in Palaearctic grasslands., Phytocoenologia 48: 331–347., 2018
Erdős L., Ambarli D., Bátori Z., Cserhalmi D., Kröel-Dulay Gy., Liu H., Magnes M., Molnár Zs., Naqinezhad A., Semenishchenkov Y. A., Tölgyesi Cs., Török P.: The edge of two worlds: Eurasian forest-steppes in dynamic transition., Applied Vegetation Science 21: 345–362., 2018
Godó L., Tóthmérész B., Valkó O., Tóth K., Radócz Sz., Kiss R., Kelemen A., Török P., Švamberková E., Deák B.: Ecosystem engineering by foxes is mediated by isolation in grassland fragments, Ecology and Evolution 8: 7044–7054., 2018
Kiss R., Deák B., Török P., Tóthmérész B., Valkó O.: Grasslands and climate change? How can soil seed bank support community resilience?, Restoration Ecology 26: S141–S150., 2018
Lukács Á., Kókai Zs., Török P., Bácsi I., Borics G., Várbíró G., T-Krasznai E., Tóthmérész B., B-Béres V.: Colonisation processes in benthic algal communities are well reflected by functional groups, Hydrobiologia 823: 231–245., 2018
Tölgyesi Cs., Császár P., Torma A., Török P., Bátori Z., Gallé R.: Think twice before using narrow buffers: Attennuating mowing-induced arthropod spillover across forest-grassland edges., Agriculture, Ecosystems and Environment 255: 37–44., 2018
Török P., Helm A., Kiehl K., Buisson E., Valkó O.: Beyond the species pool: modification of species dispersal, establishment, and assembly by habitat restoration., Restoration Ecology 26: S65–S72., 2018
Török P., Matus G., Tóth E., Papp M., Kelemen A., Sonkoly J., Tóthmérész B.: Both trait-neutrality and filtering effects are validated by the vegetation patterns detected in the functional recovery of sand grasslands., Scientific Reports 8: 13703, 2018
Török P., Penksza K., Tóth E., Kelemen A., Sonkoly J., Tóthmérész B.: Vegetation type and grazing intensity jointly shape grazing effects on grassland biodiversity, Ecology and Evolution, DOI: 10.1002/ece3.4508, 2018
Tóth E, Deák B, Valkó O, Kelemen A, Miglécz T, Tóthmérész B, Török P: Livestock type is more crucial than grazing intensity: Traditional cattle and sheep grazing in short-grass steppes, LAND DEGRAD DEV 29: pp. 231-239., 2018
Valkó O., Kelemen A., Miglécz T., Török P., Deák B., Tóth K., Tóth J.P., Tóthmérész B.: Litter removal does not compensate detrimental fire effects on biodiversity in regularly burned semi-natural grasslands., Science of the Total Environment 622-623: 783–789., 2018
Valkó O., Tóth K., Kelemen A., Miglécz T., Sonkoly J., Tóthmérész B., Török P., Deák B.: Cultural heritage and biodiversity conservation ? Plant introduction and practical restoration on ancient burial mounds, Nature Conservation 24: 65–80., 2018
2. Kiss R., Sonkoly J., Török P., Tóthmérész B., Deák B., Tóth K., Lukács K., Godó L., Kelemen A., Miglécz T., Radócz Sz., Tóth E., Balogh N., Valkó O.: Germination capacity of 75 herbaceous species of the Pannonian flora and implications for restoration, Acta Botanica Hungarica 60: 357-368., 2018
Török P.: Vegetation Ecology of Central Europe (2 volumes): I. Ecology of Central European Forests; II. Ecology of Central European Non-Forest Vegetation: Coastal to Alpine, Natural to Man-Made Habitats. Springer Nature, Heidelberg, Palaearctic Grasslands 38: 42-43., 2018
Török P.: Protected habitat management guidelines for Latvia, Volume 3, Semi-natural grasslands. Nature Conservation Agency, Sigulda, Palaearctic Grasslands 37: 38, 2018
Török P., Dengler J.: Palaearctic grasslands in transition: overarching patterns and future prospects, In: Squires, V.R., Dengler, J., Feng, H., Hua, L. (eds.) Grasslands of the world: diversity, management and conservation. CRC Press, Boca Raton, US. Ch. 2. pp. 15-26., 2018
Török P., Janisová M., Kuzemko A., Rusina S., Dajic-Stevanovic Z.: Grasslands, their threats and management in Eastern Europe, In: Squires, V.R., Dengler, J., Feng, H., Hua, L. (eds.) Grasslands of the world: diversity, management and conservation. CRC Press, Boca Raton, US. Ch. 4. pp. 64-88., 2018
Prach K., Török P., Bakker J.D.: Temperate grasslands., In: Allison S.K. and Murphy S.D. (eds.) Routledge handbook of ecological and environmental restoration, Ch. 10., pp.126-141., 2017
B-Béres Viktória, Tóthmérész Béla, Bácsi István, Borics Gábor, Abonyi András, Tapolczai Kálmán, Rimet Frederic, Bouchez Ágnes, Várbíró Gábor, Török Péter: Autumn drought drives functional diversity of benthic diatom assemblages of continental intermittent streams, ADVANCES IN WATER RESOURCES 126: pp. 129-136., 2019
Deák Balázs, Török Péter, Tóthmérész Béla, Radócz Szilvia, Lukács Katalin, Valkó Orsolya: A közép-tiszavidéki halmok flórakutatásának új eredményei, KITAIBELIA 24: (1) pp. 94-105., 2019
Fantinato Edy, Sonkoly Judit, Silan Giulia, Valkó Orsolya, Tóthmérész Béla, Deák Balázs, Kelemen András, Miglécz Tamás, Del Vecchio Silvia, Bettiol Francesca, Buffa Gabriella, Török Péter: Pollination and dispersal trait spectra recover faster than growth form spectrum during the spontaneous succession in sandy old‐fields, APPLIED VEGETATION SCIENCE, 2019
Judit Sonkoly, András Kelemen, Orsolya Valkó, Balázs Deák, Réka Kiss, Katalin Tóth, Tamás Miglécz, Béla Tóthmérész, Péter Török: Both mass ratio effects and community diversity drive biomass production in a grassland experiment, SCIENTIFIC REPORTS 9: 1848, 2019
Kelemen András, Tölgyesi Csaba, Valkó Orsolya, Deák Balázs, Miglécz Tamás, Fekete Réka, Török Péter, Balogh Nóra, Tóthmérész Béla: Density-Dependent Plant–Plant Interactions Triggered by Grazing, FRONTIERS IN PLANT SCIENCE 10:, 2019
Kókai Zsuzsanna, Borics Gábor, Bácsi István, Lukács Áron, Tóthmérész Béla, Csépes Eduárd, Török Péter, B-Béres Viktória: Water usage and seasonality as primary drivers of benthic diatom assemblages in a lowland reservoir, ECOLOGICAL INDICATORS 106: (First online) 105443, 2019
Matus Gábor, Aszalós Réka, Dorotovič Csilla, Hanyicska Martin, Hűvös-Récsi Annamária, Musicz László, Miglécz Tamás, Papp Mária, Schmotzer András, Török Péter, Valkó Orsolya, Vojtkó András, Hartmann Johanna, Takács Attila, Balogh Rebeka: Kiegészítések a magyar flóra ismeretéhez = Supplements to the knowledge of the Hungarian flora, BOTANIKAI KÖZLEMÉNYEK 106: (1) pp. 71-112., 2019
Balogh Nóra, Tóthmérész Béla, Valkó Orsolya, Deák Balázs, Miglécz Tamás, Tóth Katalin, Molnár Zsolt, Vadász Csaba, Tóth Edina, Kiss Réka, Sonkoly Judit, Török Péter, Antal Károly, Tüdősné Budai Júlia, Kelemen András: Szarvasmarhák legelőhasználata és legeléspreferenciája, TERMÉSZETVÉDELMI KÖZLEMÉNYEK 2018: (24) pp. 15-24., 2018
Venn S, Ambarli D, Biurrun I, Dengler J, Kuzemko A, Török P, Vrahnakis M: The Eurasian Dry Grassland Group (EDGG) in 2016–2017, HACQUETIA 17: pp. 17-23., 2018
Tóth E: Szabad és pásztoroló legeltetés intenzitásfüggő hatásai szikes vegetációban, TERMÉSZETVÉDELMI KÖZLEMÉNYEK 2018: (24) pp. 189-195., 2018
Dengler J, Aleksanyan A, Ambarlı D, Biurrun I, Dembicz I, Kuzemko A, Török P, Venn S, Vrahnakis M: The Eurasian Dry Grassland Group (EDGG) in 2018–2019, Hacquetia 18: 147-154, 2019
Alpár Donát, Dékány Éva, Kiss Gábor Gyula, Máté Ágnes, Schlosser Gitta, Solymosi Katalin, Toldi Gergely, Török Péter: Magyarországi kutatási pályázatok és ösztöndíjak fiatal kutatói szemmel. Általános irányelvek és ajánlások a Fiatal Kutatók Akadémiájától., MAGYAR TUDOMÁNY 181: (5) pp. 703-712., 2020
Bátori Zoltán, Kiss Péter J., Tölgyesi Csaba, Deák Balázs, Valkó Orsolya, Török Péter, Erdős László, Tóthmérész Béla, Kelemen András: River embankments mitigate the loss of grassland biodiversity in agricultural landscapes, RIVER RESEARCH AND APPLICATIONS 36: (7) pp. 1160-1170., 2020
Deák Balázs, Valkó Orsolya, Nagy D. Dávid, Török Péter, Torma Attila, Lőrinczi Gábor, Kelemen András, Nagy Antal, Bede Ádám, Mizser Szabolcs, Csathó András István, Tóthmérész Béla: Habitat islands outside nature reserves – threatened biodiversity hotspots of grassland specialist plant and arthropod species, BIOLOGICAL CONSERVATION 241: 108254, 2020
Dengler Jürgen, Biurrun Idoia, Boch Steffen, Dembicz Iwona, Török Péter: Grasslands of the Palaearctic Biogeographic Realm: Introduction and Synthesis, In: Goldstein, M; DellaSala, D (szerk.) Encyclopedia of the World’s Biomes, Elsevier (2020) p. &., 2020
E-Vojtkó Anna, Balogh Nóra, Deák Balázs, Kelemen András, Kis Szabolcs, Kiss Réka, Lovas-Kiss Ádám, Löki Viktor, Lukács Katalin, Molnár V. Attila, Nagy Timea, Sonkoly Judit, Süveges Kristóf, Takács Attila, Tóth Edina, Tóth Katalin, Tóthmérész Béla, Török Péter, Valkó Orsolya, Vojtkó András, Lukács Balázs András: Leaf trait records of vascular plant species in the Pannonian flora with special focus on endemics and rarities, FOLIA GEOBOTANICA 55: (2) pp. 73-79., 2020
Erdős L., Török P., Szitár K., Bátori Z., Tölgyesi Cs., Kiss P. J., Bede-Fazekas Á., Kröel-Dulay Gy.: Beyond the forest-grassland dichotomy: the gradient-like organization of habitats in forest-steppes, FRONTIERS IN PLANT SCIENCE 11: 263, 2020
Kattge Jens, et al.: TRY plant trait database – enhanced coverage and open access, GLOBAL CHANGE BIOLOGY 26: (1) pp. 119-188., 2020
Kiss Réka, Deák Balázs, Tóthmérész Béla, Miglécz Tamás, Tóth Katalin, Török Péter, Lukács Katalin, Godó Laura, Körmöczi Zsófia, Radócz Szilvia, Kelemen András, Sonkoly Judit, Kirmer Anita, Tischew Sabine, Švamberková Eva, Valkó Orsolya: Establishment gaps in species‐poor grasslands: artificial biodiversity hotspots to support the colonization of target species, RESTORATION ECOLOGY &: p. &., 2020
Riba Milán, Kiss-Szikszai Attila, Gonda Sándor, Parizsa Péter, Deák Balázs, Török Péter, Valkó Orsolya, Felföldi Tamás, Vasas Gábor: Chemotyping of terrestrial Nostoc-like isolates from alkali grassland areas by non-targeted peptide analysis, ALGAL RESEARCH-BIOMASS BIOFUELS AND BIOPRODUCTS 46: 101798, 2020
Sonkoly Judit, Valkó Orsolya, Balogh Nóra, Godó Laura, Kelemen András, Kiss Réka, Miglécz Tamás, Tóth Edina, Tóth Katalin, Tóthmérész Béla, Török Péter, Jiménez‐Alfaro Borja: Germination response of invasive plants to soil burial depth and litter accumulation is species‐specific, JOURNAL OF VEGETATION SCIENCE 31: (6) pp. 1081-1089., 2020
Teleki Balázs, Sonkoly Judit, Erdős László, Tóthmérész Béla, Prommer Mátyás, Török Péter: High resistance of plant biodiversity to moderate native woody encroachment in loess steppe grassland fragments, APPLIED VEGETATION SCIENCE 23: (2) pp. 175-184., 2020
Tölgyesi Cs., Török P., Hábenczyus A. A., Bátori Z., Valkó O., Deák B., Tóthmérész B, Erdős L., Kelemen A.: Underground deserts below fertility islands?, ECOGRAPHY 43: pp. 848-859., 2020
Török Péter, Bullock James M., Jiménez‐Alfaro Borja, Sonkoly Judit: The importance of dispersal and species establishment in vegetation dynamics and resilience, JOURNAL OF VEGETATION SCIENCE 31: (6) pp. &-&., 2020
Török Péter, Dembicz Iwona, Dajić-Stevanović Zora, Kuzemko Anna: Grasslands of Eastern Europe, In: Goldstein, M; DellaSala, D (szerk.) Encyclopedia of the World’s Biomes, Elsevier (2020) pp. &-&., 2020
Török Péter, Neuffer Barbara, Heilmeier Hermann, Bernhardt Karl-Georg, Wesche Karsten: Climate, landscape history and management drive Eurasian steppe biodiversity, FLORA &: p. 151685., 2020
Valkó Orsolya, Deák Balázs, Török Péter, Tóth Katalin, Kiss Réka, Kelemen András, Miglécz Tamás, Sonkoly Judit, Tóthmérész Béla: Dynamics in vegetation and seed bank composition highlight the importance of post‐restoration management in sown grasslands, RESTORATION ECOLOGY &: rec.13192, 2020
B-Béres V, Stenger-Kovács Cs, Török P, Török-Krasznai E: Are recent protection strategies sufficient for maintaining diverse freshwater benthic diatom assemblages?, ECOLOGICAL INDICATORS 127: 107782, 2021
Biurrun Idoia, Pielech Remigiusz, Dembicz Iwona, Gillet François, Kozub Łukasz, Marcenò Corrado, Reitalu Triin, Van Meerbeek Koenraad, Guarino Riccardo, Chytrý Milan, J. Pakeman Robin, Preislerová Zdenka, Axmanová Irena, Burrascano Sabina, Bartha Sándor, Boch Steffen, Henrik Bruun Hans, Conradi Timo, De Frenne Pieter, Essl Franz, Filibeck Goffredo, Hájek Michal, Jiménez-Alfaro Borja, Kuzemko Anna, Molnár Zsolt, Pärtel Meelis, Pätsch Ricarda, C. Prentice Honor, Roleček Jan, M.E. Sutcliffe Laura, Terzi Massimo, Winkler Manuela, Wu Jianshuang, Aćić Svetlana, T.R. Acosta Alicia, Afif Elias, Akasaka Munemitsu, M. Alatalo Juha, Aleffi Michele, Aleksanyan Alla, Ali Arshad, Apostolova Iva, Ashouri Parvaneh, Bátori Zoltán, Baumann Esther, Becker Thomas, Belonovskaya Elena, Luis Benito Alonso José, Berastegi Asun, Bergamini Ariel, Prasad Bhatta Kuber, Bonini Ilaria, Büchler Marc-Olivier, Budzhak Vasyl, Bueno Álvaro, Buldrini Fabrizio, Antonio Campos Juan, Cancellieri Laura, Carboni Marta, Ceulemans Tobias, Chiarucci Alessandro, Chocarro Cristina, Conti Luisa, Mária Csergő Anna, Cykowska-Marzencka Beata, Czarniecka-Wiera Marta, Czarnocka-Cieciura Marta, Czortek Patryk, Danihelka Jiří, de Bello Francesco, Deák Balázs, Deng Lei, Diekmann Martin, Dolezal Jiri, Dolnik Christian, Dřevojan Pavel, Dupré Cecilia, Ecker Klaus, Ejtehadi Hamid, Erschbamer Brigitta, Etayo Javier, Etzold Jonathan, Farkas Tünde, Farzam Mohammad, Fayvush George, Rosa Fernández Calzado María, Finckh Manfred, Fjellstad Wendy, Fotiadis Georgios, García-Magro Daniel, García-Mijangos Itziar, G. Gavilán Rosario, Germany Markus, Ghafari Sahar, Pietro Giusso del Galdo Gian, Grytnes John-Arvid, Güler Behlül, Gutiérrez-Girón Alba, Helm Aveliina, Herrera Mercedes, M. Hüllbusch Elisabeth, Ingerpuu Nele, K. Jägerbrand Annika, Jandt Ute, Janišová Monika, Jeanneret Philippe, Jeltsch Florian, Jensen Kai, Jentsch Anke, Kącki Zygmunt, Kakinuma Kaoru, Kapfer Jutta, Kargar Mansoureh, Kelemen András, Kiehl Kathrin, Kirschner Philipp, Koyama Asuka, Langer Nancy, Lazzaro Lorenzo, Lepš Jan, Li Ching-Feng, Yonghong Li Frank, Liendo Diego, Lindborg Regina, Löbel Swantje, Lomba Angela, Lososová Zdeňka, Lustyk Pavel, L. Luzuriaga Arantzazu, Ma Wenhong, Maccherini Simona, Magnes Martin, Malicki Marek, Manthey Michael, Mardari Constantin, May Felix, Mayrhofer Helmut, Seraina Meier Eliane, Memariani Farshid, Merunková Kristina, Michelsen Ottar, Molero Mesa Joaquín, Moradi Halime, Moysiyenko Ivan, Mugnai Michele, Naqinezhad Alireza, Natcheva Rayna, M. Ninot Josep, Nobis Marcin, Noroozi Jalil, Nowak Arkadiusz, Onipchenko Vladimir, Palpurina Salza, Pauli Harald, Pedashenko Hristo, Pedersen Christian, K. Peet Robert, Pérez-Haase Aaron, Peters Jan, Pipenbaher Nataša, Pirini Chrisoula, Pladevall-Izard Eulàlia, Plesková Zuzana, Potenza Giovanna, Rahmanian Soroor, Pilar Rodríguez-Rojo Maria, Ronkin Vladimir, Rosati Leonardo, Ruprecht Eszter, Rusina Solvita, Sabovljević Marko, Sanaei Anvar, M. Sánchez Ana, Santi Francesco, Savchenko Galina, Teresa Sebastià Maria, Shyriaieva Dariia, Silva Vasco, Škornik Sonja, Šmerdová Eva, Sonkoly Judit, Gaia Sperandii Marta, Staniaszek-Kik Monika, Stevens Carly, Stifter Simon, Suchrow Sigrid, Swacha Grzegorz, Świerszcz Sebastian, Talebi Amir, Teleki Balázs, Tichý Lubomír, Tölgyesi Csaba, Torca Marta, Török Péter, Tsarevskaya Nadezda, Tsiripidis Ioannis, Turisova Ingrid, Ushimaru Atushi, Valkó Orsolya, Van Mechelen Carmen, Vanneste Thomas, Vasheniak Iuliia, Vassilev Kiril, Viciani Daniele, Villar Luis, Virtanen Risto, Vitasović-Kosić Ivana, Vojtkó András, Vynokurov Denys, Waldén Emelie, Wang Yun, Weiser Frank, Wen Lu, Wesche Karsten, White Hannah, Widmer Stefan, Wolfrum Sebastian, Wróbel Anna, Yuan Zuoqiang, Zelený David, Zhao Liqing, Dengler Jürgen: Benchmarking plant diversity of Palaearctic grasslands and other open habitats, JOURNAL OF VEGETATION SCIENCE 32: (4) e13050, 2021
Erdős László, Szitár Katalin, Öllerer Kinga, Ónodi Gábor, Kertész Miklós, Török Péter, Baráth Kornél, Tölgyesi Csaba, Bátori Zoltán, Somay László, Orbán Ildikó, Kröel-Dulay György: Oak regeneration at the arid boundary of the temperate deciduous forest biome: insights from a seeding and watering experiment, EUROPEAN JOURNAL OF FOREST RESEARCH 140: pp. 589-601., 2021
Fantinato Edy, Sonkoly Judit, Török Péter, Buffa Gabriella: Patterns of pollination interactions at community‐level are related to the type and quantity of floral resources, FUNCTIONAL ECOLOGY &: p. &., 2021
Jürgen Dengler, Alla Aleksanyan, Didem Ambarlı, Idoia Biurrun, Iwona Dembicz, Anna Kuzemko, Péter Török, Stephen Venn: The Eurasian Dry Grassland Group (EDGG) in 2019–2020, HACQUETIA 20: (1) pp. 171-176., 2021
Kiss Réka, Deák Balázs, Tóthmérész Béla, Miglécz Tamás, Tóth Katalin, Török Péter, Lukács Katalin, Godó Laura, Körmöczi Zsófia, Radócz Szilvia, Borza Sándor, Kelemen András, Sonkoly Judit, Kirmer Anita, Tischew Sabine, Valkó Orsolya: Zoochory on and off: A field experiment for trait‐based analysis of establishment success of grassland species, JOURNAL OF VEGETATION SCIENCE 32: (4) e13051, 2021
Kiss Réka, Deák Balázs, Tóthmérész Béla, Miglécz Tamás, Tóth Katalin, Török Péter, Lukács Katalin, Godó Laura, Körmöczi Zsófia, Radócz Szilvia, Kelemen András, Sonkoly Judit, Kirmer Anita, Tischew Sabine, Švamberková Eva, Valkó Orsolya: Establishment gaps in species‐poor grasslands: artificial biodiversity hotspots to support the colonization of target species, RESTORATION ECOLOGY 29: (S1) e13135, 2021
Shackelford Nancy, Paterno Gustavo B., Winkler Daniel E., Erickson Todd E., Leger Elizabeth A., Svejcar Lauren N., Breed Martin F., Faist Akasha M., Harrison Peter A., Curran Michael F., Guo Qinfeng, Kirmer Anita, Law Darin J., Mganga Kevin Z., Munson Seth M., Porensky Lauren M., Quiroga R. Emiliano, Török Péter, Wainwright Claire E., Abdullahi Ali, Bahm Matt A., Ballenger Elizabeth A., Barger Nichole, Baughman Owen W., Becker Carina, Lucas-Borja Manuel Esteban, Boyd Chad S., Burton Carla M., Burton Philip J., Calleja Eman, Carrick Peter J., Caruana Alex, Clements Charlie D., Davies Kirk W., Deák Balázs, Drake Jessica, Dullau Sandra, Eldridge Joshua, Espeland Erin, Farrell Hannah L., Fick Stephen E., Garbowski Magda, de la Riva Enrique G., Golos Peter J., Grey Penelope A., Heydenrych Barry, Holmes Patricia M., James Jeremy J., Jonas-Bratten Jayne, Kiss Réka, Kramer Andrea T., Larson Julie E., Lorite Juan, Mayence C. Ellery, Merino-Martín Luis, Miglécz Tamás, Milton Suanne Jane, Monaco Thomas A., Montalvo Arlee M., Navarro-Cano Jose A., Paschke Mark W., Peri Pablo Luis, Pokorny Monica L., Rinella Matthew J., Saayman Nelmarie, Schantz Merilynn C., Schroeder Tina, Seabloom Eric W., Stuble Katharine L., Uselman Shauna M., Valkó Orsolya, Veblen Kari, Wilson Scott, Wong Megan, Xu Zhiwei, Suding Katharine L.: Drivers of seedling establishment success in dryland restoration efforts, NATURE ECOLOGY & EVOLUTION 5: pp. 1283-1290., 2021
Tölgyesi Csaba, Buisson Elise, Aveliina Helm, Vicky M. Temperton, Török Péter: Urgent need for updating the slogan of global climate actions from ‘tree planting’ to ‘restore native vegetation’, RESTORATION ECOLOGY &: (&) pp. &-&., 2021
Tölgyesi Csaba, Torma Attila, Bátori Zoltán, Šeat Jelena, Popović Miloš, Gallé Róbert, Gallé‐Szpisjak Nikolett, Erdős László, Vinkó Tamás, Kelemen András, Török Péter: Turning old foes into new allies—Harnessing drainage canals for biodiversity conservation in a desiccated European lowland region, JOURNAL OF APPLIED ECOLOGY, 2021
Valkó Orsolya, Deák Balázs, Török Péter, Tóth Katalin, Kiss Réka, Kelemen András, Miglécz Tamás, Sonkoly Judit, Tóthmérész Béla: Dynamics in vegetation and seed bank composition highlight the importance of post‐restoration management in sown grasslands, RESTORATION ECOLOGY 29: (S1) e13192, 2021
Zhang Jinghui, Gillet François, Bartha Sándor, Alatalo Juha Mikael, Biurrun Idoia, Dembicz Iwona, Grytnes John‐Arvid, Jaunatre Renaud, Pielech Remigiusz, Van Meerbeek Koenraad, Vynokurov Denys, Widmer Stefan, Aleksanyan Alla, Bhatta Kuber Prasad, Campos Juan Antonio, Czortek Patryk, Dolezal Jiri, Essl Franz, García‐Mijangos Itziar, Guarino Riccardo, Güler Behlül, Hájek Michal, Kuzemko Anna, Li Frank Yonghong, Löbel Swantje, Moradi Halime, Naqinezhad Alireza, Silva Vasco, Šmerdová Eva, Sonkoly Judit, Stifter Simon, Talebi Amir, Török Péter, White Hannah, Wu Jianshuang, Dengler Jürgen: Scale dependence of species‐area relationships is widespread but generally weak in Palaearctic grasslands, JOURNAL OF VEGETATION SCIENCE 32: (3) e13044, 2021





 

Projekt eseményei

 
2023-01-13 10:40:16
Résztvevők változása
2021-10-22 13:15:00
Résztvevők változása
2017-08-30 15:50:59
Résztvevők változása




vissza »