Molekuláris, kromatográfiás, bünügyi technikai és élelmiszeradatokra vonatkozó "ujjlenyomatok" újraértékelése és a kapcsolódó modellek validálása  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
119269
típus K
Vezető kutató Héberger Károly
magyar cím Molekuláris, kromatográfiás, bünügyi technikai és élelmiszeradatokra vonatkozó "ujjlenyomatok" újraértékelése és a kapcsolódó modellek validálása
Angol cím Re-evaluation of fingerprints (drug design, chromatographic, foodomics, forensic): model building, method development and validation of predictive models
magyar kulcsszavak Kemometria, mintázatfelismerés, adatbázisok, hasonlóság, poligon ábrák
angol kulcsszavak chemometrics, pattern recognition, data base, similarity, spider diagram
megadott besorolás
Analitikai kémia (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)70 %
Ortelius tudományág: Műszeres analitika
Anyagtudomány és Technológia (kémia) (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)20 %
Informatika (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)10 %
Ortelius tudományág: Kémiai informatika
zsűri Kémia 1
Kutatóhely Anyag- és Környezetkémiai Intézet (HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont)
résztvevők Bajusz Dávid
Bajusz-Rácz Anita
Biró Barbara
Gere Attila
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2021-08-31
aktuális összeg (MFt) 40.087
FTE (kutatóév egyenérték) 10.66
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A csoportban kifejlesztett rangszámkülönbségek összegén (sum of ranking differences, SRD) alapuló módszer sikere lehetővé tette, hogy széleskörű alkalmazási lehetőségeket kutassunk fel. A nemzetközi szakirodalom áttekintése során kiderült, hogy „ujjlenyomatokat” számos tudományterületen definiálnak. Értékelésük, csoportosításuk, hasonlóságaik kimutatása nem megoldott feladat, viszont ugyanazokkal a létező (pl. a fent említett) vagy újonnan kifejlesztendő módszerekkel megoldható. Ezek alapján célul tűztük ki (i) a gyógyszerkémiában fontos vegyületek hasonlóságának számítását, a könyvtárak szűrését; (ii) spektrumok, kromatogrammok elkülönítését, a kiugróak azonosítását; (iii) élelmiszerek érzékszervi tulajdonságainak és kedveltségének értékelését, a tudatalatti döntési tényezők vizsgálatát szemmozgás alapján és (iv) a bűnügytechnikai ujjlenyomat azonosító módszerek összehasonlítását. A tervek megvalósításához bináris változókra is ki kell fejleszteni a hasonlóságot megállapítani képes módszereket, az ismert módszerek alkalmazhatóságát felderíteni és hatókörüket kiterjeszteni. Az SRD módszer jelenleg csak a Manhattan távolságokat használja, kiterjesztése Euklidészi távolságokra, inverziós számokra, és további metrikákra elengedhetetlen a legjobb tulajdonságok, változók kiválasztásához. Ezen túlmenően sorrendi (ordinális) skálák minőségi jellegű információjának (pl. rossz, közepes, jó, kiváló) értékelését is meg kívánjuk oldani. Az adatkészletekben rejlő információt radar ábrákkal, hőtérképekkel, többosztályos vevő működtető jelleggörbékkel, stb. tesszük érzékelhetővé.
A pályázat interdiszciplináris, nagyobb hatás várható, mint a szűk tudományterületű pályázatoknál.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás alappillére a különböző tudományterületeken fellelhető “ujjlenyomatok” csoportosíthatóságának, hasonlóságának felderítése az általunk célirányosan fejlesztett módszerek segítségével. Ezáltal lehetővé válhat molekuláris ujjlenyomatok alapján történő könyvtárszűrés, hatásos gyógyszermolekulák szűrése, csoportosítása. Emellett a spektrumok, kromatogrammok és érzékszervi adatok radar ábrákként való megjelenítésével (átalakításával) és az ábrák megfelelő módon történő összehasonlításával egy új eszközt adhatunk a vegyészek és élelmiszertudósok kezébe. A szemkamerás vizsgálatok hipotéziseként azt várjuk, hogy létrehozhatunk olyan speciális modelleket, amelyek az élelmiszerek tulajdonságai, érzékszervi sajátságaik és a tudatalatti döntéseink közötti kapcsolatot számszerűsítik, és a későbbiekben fogyasztói preferenciák előrejelzésére alkalmazhatók.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A különböző ujjlenyomatok azonosítása általában összehasonlítást jelent referencia vagy más ujjlenyomatokkal legyen szó az élelmiszertudományról, analitikai kémiáról, vagy gyógyszerkutatásról. Az általunk fejlesztett technikákkal gyors, hatékony és bárki számára ingyenesen elérhető módszert szeretnénk biztosítani az ilyen jellegű problémák megoldására. Kifejlesztendő módszereink segítségével lehetővé válna a jelenleg elérhető ujjlenyomat-generáló és összehasonlító módszerek szisztematikus összehasonlítása és a legjobbak kiválasztása, amelyek a legnagyobb valószínűséggel használhatók gyógyszervegyületek kiválasztására, vezérmolekula optimálására, a kívánatos tulajdonságú vegyületek megtalálására. A spektrális és kromatográfiás ujjlenyomatok elemzése forradalmasítani fogja a könyvtári keresést, a kiugró értékek szűrését, a kromatográfiás oszlopválasztást, és az adott célra vonatkozó legjobb analitikai módszerek és modellek meghatározását is. Az eredményeket láthatóvá tevő lehetőségek még laikusok számára is érthetővé teszik az elérendő eredményeket. A fejlesztést igénylő érzékszervi tulajdonságok kiválasztása az élelmiszerkémia egyik legrégebbi, de máig sem megoldott területe. Méréseink lényeges költségcsökkentést hoznak majd az élelmiszeripari termékfejlesztésekben. Szemkamerás vizsgálataink segítségével a nem tudatos fogyasztói preferenciákat is számszerűsíteni fogjuk tudni. Módszereink rutinszerű alkalmazásra és szabványosításra is megfelelnének nagyon különböző tudományterületeken (akár még a bűnügyi ujjlenyomat elemzéseknél is).
Tudomásunk szerint nincs más olyan csoport, akik hazai szinten hasonló életkorral és publikációs tevékenységgel rendelkeznek a kemoinformatikai, kemometriai szakterületen. A kemometrikusok társasága hazai szinten kimondottan kis létszámú, világviszonylatban már annál nagyobb, a nemzetközi mezőnyben kell helyt állnunk. Szemkamerás vizsgálatokkal kapcsolatban egy a BOKU Egyetemen (Bécs) lévő kutatócsoport kiváló együttműködő partner lehetne. A résztvevő kutatók a vezető kutató kivételével mind fiatal, PhD védés előtt álló hallgatók, az ő szakmai fejlődésüket, a tudományos pályájukat nagyban segítené a pályázat elnyerése.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az ujjlenyomatok nemcsak a mindennapi életünkben, de a kémiai tudományokban is jelen vannak. A bűnügyi elemzések mellett az élelmiszerek érzékszervi tulajdonságai (íz, illat stb.), vagy a gyógyszermolekulák szerkezeti leírásai és a vizsgálati minták analitikai jellemzői (pl. spektrumai és kromatogrammjai) is mind tekinthetők az adott vegyület vagy anyag egy-egy ujjlenyomatának. A kutatásunk során olyan módszereket fejlesztünk ki, amelyekkel a különböző tudományterületekre vonatkozó ujjlenyomatok egymással (adott területen belül) összehasonlíthatóvá, számszerűsíthetővé válnak, és különböző módon csoportosíthatóvá is. Ezekre azért van szükség, mert a kémiai ujjlenyomatok vizsgálata új, hatékony kemometriai módszerekkel olyan vizsgálati irányokat nyit meg, amelyek addig nem voltak lehetségesek. A rejtett információk felszínre hozásával pl. jobban elkülöníthető, optimális tulajdonságú gyógyszervegyületeket határozhatunk meg, olcsóbban kifejleszthető és kedveltebb élelmiszeripari termékeket hozhatunk létre vagy az analitikai módszerek és modellek hasonlóságainak kimutatását, jobb csoportosíthatóságát tehetjük meg. A korábban azonosnak vélt minták között is különbségeket tudunk kimutatni.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The great success of the sum of ranking differences (SRD) method enabled us to introduce it to a wide range of applications. A detailed literature survey allowed us to conclude that although “fingerprints” are defined in numerous scientific fields differently, their evaluation, grouping and similarity analysis are not solved yet; however, they can be solved using existing techniques and ones to be developed in the future. Based on the above evaluation we aimed (i) to determine the similarity of compounds used in pharmaceutical chemistry, drug design, to filter compound libraries according to various concepts; (ii) to differentiate spectra and chromatograms, to detect outliers; (iii) to evaluate sensory attributes and overall liking of food products as well as the analysis of subconscious decision factors using eye movements and (iv) to compare the methods used in forensic fingerprint analysis. To fulfill these goals, we should be able to analyze dichotomous variables as well. Currently, SRD uses Manhattan distances only, but its extension to Euclidean distance, inversion numbers and other metrics is necessary to define the best attributes or variables. Qualitative information (ordinal scale: e.g. best, good, medium, bad, etc.) should be also handled and compared. The information content will be visualized using radar (spiderweb) plots, heatmaps, n-class receiver operating characteristic curves, etc.
This work is interdisciplinary; hence, a greater impact is expected than for projects focusing on narrow fields.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

What are the corner stones of the research?
The essence of the research is to unravel similarities, dissimilarities and grouping for fingerprints used in vastly different scientific fields. To achieve this goal, we should develop, modify, and apply new metrics and algorithms. These new concepts should provide valuable tools for researchers in the fields of cheminformatics and drug design, for the better understanding and more informed selection of molecular fingerprints and similarity metrics for the purposes of virtual screening, library design, drug discovery and any related tasks. Searching similar spectra and chromatograms (outlier detection) is important to develop better calibration models, and to assure quality in many industrial processes. By transferring sensory data to fingerprint forms and their visualization with spiderweb plots, heatmaps, we will extract information not otherwise assessable. Comparison of these visualization tools, similar and best features can be selected to enhance consumer liking. The null hypothesis of eye-tracking suggests that several gazing behavior parameters are strictly connected to the consumer’s choice. Measuring these parameters, we will be able to evaluate sensory attributes and overall liking of food products. Similarly, subconscious decision factors will be quantified and we plan to predict consumer preference using eye movements.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Importance of the research
Identification of any type of fingerprints means a comparison with a reference in any scientific field (drug design, food- and analytical chemistry, etc.). We plan on undertaking detailed research efforts to provide guidelines for the selection of the fastest, most efficient methods for fingerprint generation and comparisons. Evaluation of spectral and chromatographic fingerprints will revolutionize similarity search, outlier detection, chromatographic column selection and determination of the best analytical and model techniques for a given purpose, etc. Visualization options (spiderweb plots, heatmaps, etc.) will provide easily detectable and perceivable patterns even for laymen. The selection of the sensory attributes to be further developed will diminish the development expenses in food chemistry. Quantification of subconscious decision factors opens the way to predict consumer preference using eye movements for the first time. As the developed techniques can be used in expressively different scientific fields, higher impact is expected and realized than in case of a single topic project. Our methods to be developed are suitable for routine applications in diverse fields and standardization would be beneficial for everybody. To our knowledge there is no similar group in Hungary with chemoinformatic and chemometric background. However, we have to (and are able to) keep up with the international competition. The participants of the project are all young scientists before the PhD degree (except the leading investigator), whose early careers would be greatly supported if the project proposal would be accepted.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Summary and aims for laymen
Fingerprints play essential roles in many scientific disciplines and in our everyday lives as well. The best-known application of fingerprints is in forensics, but sensory attributes, spectra and chromatograms of examined samples can all be considered fingerprints, as they carry similarly compact and detailed information as human fingerprints. We intend to develop methods, techniques to compare and group fingerprints within diverse fields. Modern chemometric techniques will make it possible to extract information that is not otherwise assessable. By means of extracting hidden information, our developed methods will provide guidelines for finding better drug candidates and selecting molecules with desired features. Similarities and differences of analytical methods and models can be revealed and utilized. Consumer preferences will be detected and the liking enhanced, whereas the product development will be cheaper.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A projekt lényege az ujjlenyomatok és az eltérő tudományos területek különböző hasonlósági mutatóinak értékelése és összehasonlítása volt. Ebből a célból számos új koefficienst, (indexet), algoritmust és modellezési munkafolyamatot fejlesztettünk ki. A többkritériumú döntéshozatalt és az összehasonlító algoritmusokat is továbbfejlesztettük speciális feladatok megoldására. Mivel az ujjlenyomatok több kutatási területen is alkalmazhatók, a projekt teljesen interdiszciplináris volt, ami segített abban, hogy nagyobb hatást érhessünk el. Az ujjlenyomatok tipikus alkalmazási területei a kutatásban: a gyógyszertervezés, az élelmiszerkémia (érzékszervi tulajdonságok), és az analitikai kémia (spektroszkópia, kromatográfia) voltak. Munkánkat az alkalmazás szempontjából a következő sarokkövekre bonthatjuk: i) hasonlóságprofilozás (kémiai-, kölcsönhatás- és analitikai ujjlenyomatok), ii) modell-összehasonlítások és iii) gyakorlati alkalmazásokra használt többváltozós vizsgálatok.
kutatási eredmények (angolul)
The essence of the project was the evaluation and comparison of the fingerprints and the different similarity metrics in various scientific fields. For this purpose, several newcoefficents (indices), algorithms, and modeling workflows have developed. The multi criteria decision making and comparative algorithms have also developed/upgraded for the special tasks. As fingerprints can be applied in several research area, the project was entirely interdisciplinary, which helped us to provide a greater impact. The typical application areas of the fingerprints in the research were the drug design, food chemistry (sensory attributes), and analytical chemistry (spectroscopy, chromatography). We may decompose our work from the application point of view to the following cornerstones: i) similarity profiling (chemical-, interaction- and analytical fingerprints), ii) model comparisons and iii) multivariate studies of practical relevance.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=119269
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
A. Rácz, D. Bajusz*, K. Héberger: Multi-Level Comparison of Machine Learning Classifiers and Their Performance Metrics, Molecules, 24, Article No: 2811 (2019), 2019
A. Rácz, D. Bajusz, K. Héberger*: Intercorrelation limits in molecular descriptor preselection for QSAR/QSPR, Molecular Informatics, 38, Article No: 1800154 (2019), 2019
K. Héberger* and K. Kollár-Hunek: Comparison of validation variants by sum of ranking differences and ANOVA, Journal of Chemometrics, 33, 1-14 Article No: e3104 (2019), 2019
B. Biró, R. Fodor, I. Szedljak, K. Pásztor-Huszár, A. Gere*: Buckwheat-pasta enriched with silkworm powder: Technological analysis and sensory evaluation, LWT - Food Science and Technology, 116, Article No: 108542 (2019), 2019
A. Gere*, D. Radványi, K. Héberger: Which insect species can best be proposed for human consumption?, Innovative Food Science and Emerging Technologies, 52, 358-367 (2019), 2019
K. Zay, A. Gere*: Sensory acceptance of poppy seed-flavored white chocolates using just-about-right method., LWT - Food Science and Technology, 103, 162–168. (2019), 2019
A. R. Zsigmond, I. Kántor, Z. May, I. Urák, K. Héberger*: Elemental composition of Russula cyanoxantha along an urbanization gradient, Chemosphere, 238, Article No: 124566 (2020) (available from August 2019), 2020
Petar Žuvela, Magdalena Skoczylas, J. Jay Liu, Tomasz Bączek, Roman Kaliszan, Ming Wah Wong, Bogusław Buszewski, and KÁROLY HÉBERGER,: Column Characterization and Selection Systems in Reversed-Phase High-Performance Liquid Chromatography,, Chemical Reviews, 119 /6/ pp. 3674−3729 and 4818 (2019, 2019
A. RÁCZ, G.M. Keserű, ,: Large-scale evaluation of cytochrome P450 2C9 mediated drug interaction potential with machine learning-based consensus modeling, Journal of Computer-Aided Molecular Design, 34. pp. 831-839 (2020), 2020
V. Szentirmai, A. Wacha, C. Németh, D. Kitka, A. RÁCZ, K. HÉBERGER, J. Mihály, Z. Varga: Reagent-free total protein quantification of intact extracellular vesicles by attenuated total reflection Fourier transform infrared (ATR-FTIR) spectroscopy,, Analytical and Bioanalytical Chemistry 12, 4619-4628 (2020), 2020
E. Benes, D. BAJUSZ, A. GERE, M. Fodor, A. RÁCZ ,: Comprehensive chemometric classification of snack products based on their near infrared spectra, LWT Food Science and Technology, 133. 110130 (2020), 2019
Balázs R. Sziklai and KÁROLY HÉBERGER: Apportionment and districting by Sum of Ranking Differences, Plos ONE, 15 /3/ e0229209 (2020), 2020
Loránd Románszki, Szilvia Klébert, and KÁROLY HÉBERGER,: Estimating Nanoscale Surface Roughness of Polyethylene Terephthalate Fibers,, ACS Omega, 5, 3670-3677 (2020), 2019
GERE, A., Danner, L., Dürrschmid, K., Kókai, Z., Sipos, L., Huzsvai, L., & Kovács, S.: Structure of presented stimuli influences gazing behavior and choice, Food Quality and Preference, 83, 103915 (2020)., 2019
Guld, Z., Nyitrainé Sárdy, D., GERE, A., & RÁCZ, A.: Comparison of sensory evaluation techniques for Hungarian wines., Journal of Chemometrics, (2019), 1-15., 2020
Z. Guld, A. RÁCZ, H. Tima, M. Kállay, D.N. Sárdy,: Effects of aging in oak barrels on the trans-resveratrol and anthocyanin concentration of red wines from Hungary, Acta Alimentaria, 48. pp. 1-9 (2019), 2019
Gere A., Rashed S.M., Kókai Z., Sipos L.: Application of eye-tracking methodology in food researches, Journal of Food Investigations, LXIII. (2017) 1621-1632 and 1628-1632, 2017
Petar Žuvela, Magdalena Skoczylas, J. Jay Liu, Tomasz Bączek, Roman Kaliszan, Ming Wah Wong, Bogusław Buszewski, and KÁROLY HÉBERGER,: Column Characterization and Selection Systems in Reversed-Phase High-Performance Liquid Chromatography,, Chemical Reviews, 119 /6/ pp. 3674−3729 and 4818 (2019), 2019
A. Rácz, G.M. Keserű, ,: Large-scale evaluation of cytochrome P450 2C9 mediated drug interaction potential with machine learning-based consensus modeling, Journal of Computer-Aided Molecular Design, 34. pp. 831-839 (2020), 2020
A. Rácz, D. Bajusz*, K. Héberger:: Life beyond the Tanimoto coefficient: similarity measures for interaction fingerprints, Journal of Cheminformatics, 2018
D. Bajusz, A. Rácz*, K. Héberger: Comparison of Data Fusion Methods as Consensus Scores for Ensemble Docking, Molecules, 24, Article No: 2690 (2019), 2019
Filip Andric, Károly Héberger: How to compare separation selectivity of high-performance liquidchromatographic columns properly?, Journal of Chromatography A, 1488 (2017) 45–56, 2017
Attila Gere, László Sipos, Sándor Kovács, Zoltán Kókai, Károly Héberger: Which JAR feature should be changed if evaluations deviate?, Chemometrics Intelligent Laboratory systems, 161 (2017) 130-135, 2017
Dávid Bajusz, Anita Rácz, and Károly Héberger: Chemical Data Formats, Fingerprints, and Other Molecular Descriptions for Database Analysis and Searching., Comprehensive Medicinal Chemistry III - Volume 3 Chapter 3.14 – In silico methodsEds: A. Davies, C. Edge, Pages 329–378, Oxford Elsevier, 2017
Károly Héberger, Anita Rácz, and Dávid Bajusz: Which performance parameters are best suited to assess the predictive ability of models?, Chapter 3. pp. 89-104 in Advances in QSAR Modeling, Applications in Pharmaceutical, Chemical, Food, Agricultural and Environmental Sciences (editor: K. Roy)., 2017
Csambalik L., Divéky-Ertsey A., Pusztai P., Boros F., Orbán Cs., Kovács S., Gere A., Sipos L: Multi-perspective evaluation of phytonutrients – Case study on tomato landraces for fresh consumption, Journal of Functional Foods, 33 (2017) 211-216, 2017
Gere A., Rashed S.M., Kókai Z., Sipos L.: Application of eye-tracking methodology in food researches, Journal of Food Investigations, LXIII. (2017) 1565-1576, 2017
Attila Gere, Géza Székely, Sándor Kovács, Zoltán Kókai, László Sipos: Readiness to adopt insects in Hungary: A case study, Food Quality and Preference 59 (2017) 81–86, 2017
Attila Gere, Zoltán Kókai, László Sipos: Influence of mood on gazing behavior: Preliminary evidences from an eyetracking study, Food Quality and Preference 61 (2017) 1–5, 2017
K. Héberger, K. Kollár-Hunek: Bootstrap-like validation for sum of ranking differences (SRD), Math/Chem/Comp 2017, Dubrovnik, Croatia, Abstracts 2017, p. 24., 2017
László Csambalik, Anna Divéky-Ertsey, Péter Pusztai, Fruzsina Boros, Csaba Orbán, Sándor Kovács, Attila Gere, László Sipos: Multi-perspective evaluation of phytonutrients – Case study on tomato landraces for fresh consumption, Journal of Functional Foods, 33 (2017) 211-216, 2017
Anita Rácz, Attila Gere, Dávid Bajusz, Károly Héberger: Is soft independent modeling of class analogies a reasonable choice for supervised pattern recognition?, RSC Advances 8 (2018) 10-21, 2018
Anita Rácz, Filip Andrić*, Dávid Bajusz, Károly Héberger,: Binary similarity measures for fingerprint analysis of qualitative metabolomic profiles, Metabolomics, 14, Article Number: 29. pp. 1-9 (2018), 2018
Dubravka Relić, Károly Héberger, Sanja Sakan, Biljana Škrbić, Aleksandar Popović, Dragana Đorđević*: Ranking and similarity of conventional, microwave and ultrasound element sequential extraction methods, Chemosphere 198, 103-110 (2018), 2018
Anita Rácz, Dávid Bajusz, and Károly Héberger*: Chemoinformatics/Chemometrics in Analytical Chemistry, chapter 9, in Chemoinformatics - From Methods to Applications, Eds. J. Gasteiger, T. Engel, Wiley 2018, 2018
Andreea R. Zsigmond, Krisztina Varga, Izolda Kántor, István Urák, Zoltán May, Károly Héberger*: Elemental Composition of Wild Growing Agaricus campestris Mushroom in Urban and Peri-urban Regions of Transylvania (Romania), Journal of Food Composition and Analysis, 72 /-/ 15-21 (2018), 2018
Anita Rácz*, Marietta Fodor, Károly Héberger: Development and comparison of regression models for determination of quality parameters in margarine spread samples using NIR spectroscopy, Analytical Methods, 10 /25/ 3089-3099 (2018), 2018
Anita Rácz, Dávid Bajusz and Károly Héberger: Modelling methods and cross-validation variants in QSAR: a multi-level analysis, SAR and QSAR in Environmental Research, 29 /9/ 661-674 (2018), 2018
Attila Gere*, Sándor Kovács, Laszló Sipos: Spectral clustering in eye-movement researches., Journal of Chemometrics, 32, e3003 (2018), 2018
László Sipos*, Attila Gere, József Popp, Sándor Kovács: A novel ranking distance measure combining Cayley and Spearman footrule metrics., Journal of Chemometrics, 32(4) e3011 (2018), 2018
Stamenkovic, Z., Radojčin, M., Pavkov*, I., Bikić, S., Ponjičan, O., Bugarin, R., Kovács, S., Gere, A.: Ranking and multicriteria decision making in optimization of raspberry convective drying processes, Journal of Chemometrics, 34:e3224. https://doi.org/10.1002/cem.3224, 2020
Attila Gere⁎, Lukas Danner, Klaus Dürrschmid, Zoltán Kókai, László Sipos, László Huzsvai, Sándor Kovács: Structure of presented stimuli influences gazing behavior and choice, Food Quality and Preference 83 (2020) 103915, 2020
Zsuzsanna Guld, Diána Nyitrainé Sárdy, Attila Gere*, Anita Rácz: Comparison of sensory evaluation techniques for Hungarian wines, Journal of Chemometrics. 2020;34:e3219., 2020
Creating aMind GenomicsWiki for Non-Meat Analogs Attila Gere* , Ariola Harizi , Nick Bellissimo, Derek Roberts and Howard Moskowitz: Creating aMind GenomicsWiki for Non-Meat Analogs, Sustainability 2020, 12, 5352;, 2020
Eszter Benes, Dávid Bajusz, Attila Gere, Marietta Fodor, Anita Rácz*: Comprehensive chemometric classification of snack products based on their near infrared spectra, LWT - Food Science and Technology 133 (2020) 110130, 2020
Loránd Románszki, Szilvia Klébert, and Károly Héberger*: Estimating Nanoscale Surface Roughness of Polyethylene Terephthalate Fibers,, ACS Omega, 5, 3670-3677 (2020), 2020
Balázs R. Sziklai* and Károly Héberger: Apportionment and districting by Sum of Ranking Differences,, Plos ONE, 15 /3/ e0229209 (2020), 2020
Veronika Szentirmai, András Wacha, Csaba Németh, Diána Kitka, Anita Rácz, Károly Héberger, Judith Mihály* & Zoltán Varga: Reagent-free total protein quantification of intact extracellular vesicles by attenuated total reflection Fourier transform infrared (ATR-FTIR) spectroscopy,, Analytical and Bioanalytical Chemistry 412, 4619-4628 (2020), 2020
Anna Vincze, Gergő Dargó, Anita Rácz*, György T. Balogh*: A corneal-PAMPA-based in silico model for predicting corneal permeability, Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis 203 (2021) 114218, 2021
Attila Gere* , Dávid Bajusz , Barbara Biró and Anita Rácz: Discrimination Ability of Assessors in Check-All-That-Apply Tests: Method and Product Development, Foods 2021, 10, 1123, 2021
Attila Gere, Anita Rácz, Dávid Bajusz, Károly Héberger*: Multicriteria decision making for evergreen problems in food science by sum of ranking differences,, Food Chemistry 344, Article No. 128617 (2021) Available online 12 November 2020,, 2021
Anita Rácz*, Dávid Bajusz, Ramón Alain Miranda-Quintana, Károly Héberger*: Classification modeling with machine learning and artificial intelligence on ADME related targets, Molecular Diversity https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11030-021-10239-x, 2021
Ramón Miranda-Quintana*, Dávid Bajusz, Anita Rácz, Károly Héberger*: Differential Consistency Analysis: Which similarity measures can be applied in drug discovery?, Molecular Informatics, 40, Article No.: 2060017 (2021) Available online: 23 April 2021, 2021





 

Projekt eseményei

 
2019-04-30 14:00:27
Résztvevők változása




vissza »