Az első eukarióta nikotinsav katabolikus útvonal feltárása az Aspergillus nidulans modellszervezetben  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
119516
típus K
Vezető kutató Hamari Zsuzsanna
magyar cím Az első eukarióta nikotinsav katabolikus útvonal feltárása az Aspergillus nidulans modellszervezetben
Angol cím Exploring the first eukaryotic nicotinic acid catabolic pathway in the model organism Aspergillus nidulans
magyar kulcsszavak nikotinsav, NDC klaszter, génexpresszió szabályozás, géndeléció, enzimaktivitás, biokonverzió
angol kulcsszavak nicotinic acid, NDC clusters, regulation of gene expression, gene deletion, enzyme activity, bioconversion
megadott besorolás
Mikrobiológia: virológia, bakteriológia, parazitológia, mikológia (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)100 %
zsűri Genetika, Genomika, Bioinformatika és Rendszerbiológia
Kutatóhely Biotechnológiai és Mikrobiológiai Tanszék (Szegedi Tudományegyetem)
résztvevők Ámon Judit
Bokor Eszter
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2022-06-30
aktuális összeg (MFt) 46.717
FTE (kutatóév egyenérték) 12.84
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Számos mikroorganizmus képes a nikotinsav (NS) nitrogénforrásként történő hasznosítására, azonban eddig csak a prokarióták katabolikus útvonalait tanulmányozták. Ez a kutatási terület igen népszerű, mivel az útvonalban azonosított enzimek heterociklusos prekurzorok biokonverziójára használhatóak, amivel biológiai aktív hatóanyagokat és előanyagokat állítanak elő a gyógyszeripar és az agráripar számára. Ennek tükrében indokolt lenne az eukarióta NS katabolikus útvonalak megismerése, ami ezidáig nem történt meg. Az első NS katabolikus útvonal feltárása 4 évvel ezelőtt kezdődött a laborunkban. Felfedtük az útvonal regulációját és genetikai hátterét, amely során jellemeztünk 6 klaszterbe rendeződő gént (hxnR/P/S/T/Y/Z) és génterméket, illetve valószínűsítettünk további klaszterekbe rendeződve 3 (hxnX/W/V) illetve 2 gént (hxnM/N). A HxnS a NS-at 6-hidroxinikotinsavvá (6NS) alakítja, valamint egy még nem azonosított hidroxilációs termékké (NHT). A 6NS-at a HxnY és HxnT enzimek alakítják tovább, a NHT-et pedig vagy maga a HxnS, vagy pedig valamelyik újonnan azonosított klaszter-gén. A HxnP és HxnZ útvonalspecifikus transzporterek. Jelen pályázatban a NS katabolikus útvonal teljes feltárását tervezzük a második és a harmadik klaszter génjeinek (hxnX/W/V és hxnM/N) funkcionális vizsgálatával, gén-deléciós törzsek létrehozásán és vizsgálatán keresztül. Tervezzük az útvonal-metabolitok azonosítását GC-MS analízissel a deléciós törzsek felhasználásával, valamint az első klaszter tanulmányozása során felmerült biológiai kérdések közül a HxnS evolúciójának kísérletes rekonstruálását, és a HxnR nukleáris szublokalizációját és hatásmód vizsgálatát.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Számos mikroorganizmus képes a nikotinsav (NS) nitrogénforrásként történő hasznosítására, azonban eddig csak a prokarióták katabolikus útvonalait tanulmányozták. Ez a kutatási terület igen népszerű, mivel a prokarióta útvonalban azonosított enzimek heterociklusos prekurzorok biokonverziójára használhatóak, így biológiai aktív hatóanyagok és előanyagok előállítása valósítható meg a gyógyszeripar és az agráripar számára. Ennek tükrében indokolt lenne az eukarióta NS katabolikus útvonalak megismerése, ami ezidáig nem történt meg. Az első NS katabolikus útvonal feltárása 4 évvel ezelőtt kezdődött a laborunkban. Felfedtük az útvonal regulációját és genetikai hátterét. Jelen pályázatban a NS katabolikus útvonal teljes feltárását tervezzük a második és a harmadik klaszter génjeinek (hxnX/W/V és hxnM/N) funkcionális vizsgálatával, gén-deléciós törzsek létrehozásán és vizsgálatán keresztül. Tervezzük az útvonal-metabolitok azonosítását GC-MS analízissel HxnR konstitutív hxnS/T/Y/X/W/V/M/N deléciós törzsek felhasználásával. Az eredményeket tisztított enzimek in vitro biokémiai jellemzésénél fogjuk felhasználni a jövőben. Ezen kívül tervezzük az első klaszter tanulmányozása során felmerült biológiai kérdések közül a HxnS enzim evolúciójának kísérletes rekonstruálását az ősi hxA génjének duplikációját követően, valamint a HxnR transzkripciós faktor nukleáris szublokalizációját és hatásmód vizsgálatát. Eddigi eredményeink alapján az eukarióta útvonal jelentősen eltér a prokarióta útvonalaktól, ezért előre láthatólag az eredmények újdonságnak számító enzimek sorát tárja fel, melyeket biokonverziós célokra tudnának felhasználni a gyógyszer- és agráripari hatóanyag-gyártásban.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Számos mikroorganizmus képes a nikotinsav (NS) nitrogénforrásként történő hasznosítására, azonban eddig csak a prokarióták katabolikus útvonalait tanulmányozták. Ez a kutatási terület igen népszerű, mivel a prokarióta útvonalban azonosított enzimek heterociklusos prekurzorok biokonverziójára használhatóak, így biológiai aktív hatóanyagok és előanyagok előállítása valósítható meg a gyógyszeripar és az agráripar számára. Ennek tükrében indokolt lenne az ezidáig nem kutatott eukarióta NS katabolikus útvonalak megismerése, ami nem csak az alaptudományokra (mikrobiológia, biokémia, molekuláris biológia), hanem a biokonverzión alapuló technológiákra, és ipari ágazatokra (gyógyszer- és agráripar) is kihatással lenne. Az első NS katabolikus útvonal feltárása 4 évvel ezelőtt kezdődött el a laborunkban egy előző OTKA pályázat keretében, ami a '60-as években végzett enzimológiai megfigyeléseken és klasszikus genetikai kísérletek eredményein kiindulva egy tisztán hazai kutatási vonal létrejöttét eredményezte. Jelen pályázatban mindamellett, hogy tisztázni kívánunk néhány érdekes biológiai kérdést, melyek a nikotinsav katabolikus útvonal kutatása során merültek fel (az HxnS enzim evolúciójának kísérletes modellezése az ősi HxA-t kódoló gén duplikációját követően, valamint az HxnR transzkripciós faktor nukleáris szublokalizációjának és hatásmódjának felderítése), a részlegesen feltárt útvonal teljes megismerését és leírását tervezzük a résztvevő enzimek és metabolitok bemutatásával. A metabolitok azonosításával a későbbiek során lehetőség nyílik majd az útvonal enzimek in vitro biokémiai jellemzésére is. Eddigi eredményeink alapján az eukarióta útvonal jelentősen eltér a prokarióta útvonalaktól, ezért előre láthatólag az eredmények újdonságnak számító enzimek sorát tárják fel, melyeket biokonverzióra tudnának felhasználni a gyógyszer- és agráripari hatóanyag-gyártásban.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Számos mikroorganizmus képes a nikotinsav (NS) nitrogénforrásként történő hasznosítására, azonban eddig csak a prokarióták katabolikus útvonalait tanulmányozták. Ez a kutatási terület igen népszerű, mivel a prokarióta útvonalban azonosított enzimek heterociklusos prekurzorok biokonverziójára használhatóak, így biológiai aktív hatóanyagok és előanyagok előállítása valósítható meg a gyógyszeripar és az agráripar számára. Ennek tükrében indokolt lenne az ezidáig nem kutatott eukarióta NS katabolikus útvonalak megismerése, ami nem csak az alaptudományokra (mikrobiológia, biokémia, molekuláris biológia), hanem a biokonverzión alapuló technológiákra, és ipari ágazatokra (gyógyszer- és agráripar) is kihatással lenne. Az első NS katabolikus útvonal feltárása 4 évvel ezelőtt kezdődött el a laborunkban. Jelen pályázatban mindamellett, hogy tisztázni kívánunk néhány érdekes biológiai kérdést, amely a nikotinsav katabolikus útvonal kutatása során merült fel (a HxnS enzim evolúciójának kísérletes modellezése az ősi HxA-t kódoló gén duplikációját követően, valamint a HxnR transzkripciós faktor nukleáris szublokalizációjának és hatásmódjának felderítése), a részlegesen feltárt útvonal teljes megismerését és leírását tervezzük a résztvevő enzimek és metabolitok bemutatásával. A metabolitok azonosításával a későbbiek során lehetőség nyílik majd az útvonal enzimek in vitro biokémiai jellemzésére is. Eddigi eredményeink alapján az eukarióta útvonal jelentősen eltér a prokarióta útvonalaktól, ezért előre láthatólag az eredmények újdonságnak számító enzimek sorát tárják fel melyeket biokonverzióra tudnának felhasználni a gyógyszer- és agráripari hatóanyag-gyártásban.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Despite many microorganisms utilize nicotinic acid (NA) as sole N-source, only prokaryotic pathways were studied so far. In prokaryotes this research topic is popular due to the industrial potential of the pathway enzymes. These enzymes can serve as bioconversion tools for processing heterocyclic precursors to obtain biological active drugs and compounds for pharmaceutical- and agricultural chemicals. According to this, the study of the eukaryotic catabolic pathways is reasonable. Revealing of the first eukaryotic NA catabolic pathway has begun four years ago and we revealed the genetic background and the regulation of the pathway by the description of 6 genes (hxnR/P/S/T/Y/Z) clusterized together; and we also predicted 3 (hxnX/W/V) and 2 (hxnM/N) pathway genes clusterized separately. HxnS hydroxylates NA to 6-hydroxynicotinic acid (6NA) and to a yet-unknown hydroxylation product (UHP). The 6NA is further processed by HxnY and HxnT enzymes, while the UHP is processed either by HxnS or one of the other clusterized gene products. HxnP and HxnZ are pathway specific transporters. In this proposal we aim to study the function of the second and third cluster genes (hxnX/W/V and hxnM/N) by obtaining and investigating gene deleted mutants and to provide a complete catabolic pathway. We plan to identify the intermediate metabolites of the pathway by GC-MS analysis of the deleted mutants. We also plan to shed light to the evolution of HxnS after an ancient HxA gene duplication and reveal the subnuclear localization and mode-of-action of HxnR.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Despite many microorganisms utilize nicotinic acid (NA) as sole N-source, only prokaryotic pathways were studied so far. In prokaryotes the research topic of NA catabolism is popular due to the industrial potential of the pathway enzymes, since these enzymes can serve as bioconversion tools for processing heterocyclic precursors to obtain biological active drugs and compounds for pharmaceutical- and agricultural chemicals. According to this, the study of the eukaryotic catabolic pathways is reasonable. Revealing of the first eukaryotic NA catabolic pathway has begun four years ago and we revealed the genetic background and the regulation of the pathway. In this proposal we aim to complete the NA catabolic pathway by studying the function of the second and third cluster genes (hxnX/W/V and hxnM/N). To reach our goal, we plan to obtain and investigate gene deleted mutants. We plan to identify the intermediate metabolites of the pathway by GC-MS analysis of gene deleted mutants constitutive for the transcription factor and feed the results into the design of in vitro investigation of the biochemical properties of purified enzymes in the future. We also plan to shed light on the evolution of HxnS enzyme from an ancient hxA gene duplication and to reveal the subnuclear localization and mode-of-action of the transcription factor HxnR. On the basis of our preliminary results, the eukaryotic pathway differ from the prokaryotic routes, hence we rightfully anticipate that our results will provide novel enzymes with novel bioconversion activities for industrial biotechnology purposes.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Despite many microorganisms utilize nicotinic acid (NA) as sole N-source, only prokaryotic pathways were studied so far. In prokaryotes the research topic of NA catabolism is popular due to the industrial potential of the pathway enzymes, since these enzymes can serve as bioconversion tools for processing heterocyclic precursors to obtain biological active drugs and compounds for pharmaceutical- and agricultural chemicals. According to this, the study of the eukaryotic catabolic pathways is reasonable. The expected results have a clear importance for basic sciences and additionally, it will have a great impact on bioconversion technology. Revealing of the first eukaryotic NA catabolic pathway has begun four years ago by us in the frame of our OTKA-K grant on the basis of preliminary genetic and enzyme studies in the sixties. The research completely belongs to our hungarian laboratory. We plan to elucidate intruiguing biological questions posed on the basis of our initiative researches in the last four years, and we plan to provide an experimental model for the evolution of HxnS enzyme from an ancient HxA after a gene duplication event and to reveal the subnuclear localization and mode-of-action of the HxnR transcription factor. These results will have impact on basic sciences. In this proposal we mainly focus on the completion of the nicotinic acid catabolic pathway and we plan to identify all the operating enzymes and the intermediate metabolites. Identification of the pathway metabolites is necessary not only for the completion of the pathway but also to begin in vitro investigation of the biochemical properties of purified enzymes in the future. On the basis of our results, the eukaryotic nicotinic acid catabolic pathway differs from the prokaryotic routes, hence we rightfully anticipate that our results will provide a list of novel enzymes with novel bioconversion activities for industrial biotechnology purposes.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Despite many microorganisms utilize nicotinic acid (NA) as sole N-source, only prokaryotic pathways were studied so far. In prokaryotes this research topic is popular due to the industrial potential of the pathway enzymes. These enzymes can serve as bioconversion tools for processing heterocyclic precursors to obtain biological active drugs and compounds for pharmaceutical- and agricultural chemicals. According to this, the study of the eukaryotic catabolic pathways is reasonable. The expected results will have clear importance for basic sciences and bioconversion technology. Revealing of the first eukaryotic NA catabolic pathway has begun four years ago in our laboratory. In this project we plan to elucidate intriguing biological questions posed on the basis of our initiative results. We plan to provide an experimental model for the evolution of HxnS enzyme from an ancient HxA after a gene duplication event and to reveal the mode-of-action of the HxnR transcription factor. These results will have impact on basic sciences. In this proposal we mainly focus on the completion of the NA catabolic pathway and we plan to identify all the operating enzymes and the intermediate metabolites. Identification of the pathway metabolites is necessary not only for the completion of the pathway but also to begin in vitro investigation of the biochemical properties of purified enzymes in the future. On the basis of our results, the eukaryotic nicotinic acid catabolic pathway differs from the prokaryotic routes, hence we rightfully anticipate that our results will provide a list of novel enzymes with novel bioconversion activities for industrial biotechnology purposes.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A projekt fókuszában az első eukarióta nikotinsav katabolikus útvonal felderítése állt. Aspergillus nidulansban azonosítottuk az útvonal génjeit, regulációját, és a teljes útvonalat minden köztes metabolitjával. 11 ko-regulált gént azonosítottunk (hxnS, T, R, P, Y, Z, X, W, V, M és N), melyek 3 génklaszterbe rendeződtek. A klaszterszerveződés Ascomycoták körében mutatott változatossága fényt derített a metabolikus génklaszterek kialakulásának plasztikus jellegére. 56 szimpla és halmozott hxn géneléciós mutánst hoztunk létre és vizsgálatukkal felderítettük az A. nidulans nikotinsav katabolikus útvonalát, mely alapvetően eltért a bakteriális útvonalaktól. A 2,3,6-trihidroxipiridint követő katabolikus lépések új metabolitok, az 5,6-dihidroxipiperidin-2-on és a 3-hidroxipiperidin-2,6-dion felfedezéséhez vezettek. Valószínűsítjük, hogy ezen metabolitok a nikotinsav származék 6-hidroxinikotinsav és 2,5-dihidroxipiridin-hez hasonlóan gyógyszer és herbicid hatóanyagok prekurzorai lehetnek, így a kutatás eredménye az iparban hasznosulhat. Kiderítettük, hogy a katabolikus útvonal két lépése, a HxnX és a HxnW enzimreakciók a peroxiszómákban zajlanak. Az HxnX a PTS-1 szignálja révén kerül be a peroxiszómákba, míg az HxnW-t az HxnX juttatja be fizikai interakciót követő kotranszport mechanizmussal. A projekt eredményeit 3 publikációban és két kéziratban írtuk le, 18 hazai illetve nemzetközi konferencián mutattuk be, valamint 2 PhD disszertáció és 8 BSc/MSc diplomamunka részét képezték.
kutatási eredmények (angolul)
The main focus of the project was the description of an eukaryotic nicotinate catabolic pathway for the first time in Aspergillus nidulans including the identification of the pathway genes, study of their regulation and deciphering the complete catabolic pathway. We fulfilled all of these aims. We found 11 co-regulated genes (hxnS, T, R, P, Y, Z, X, W, V, M and N) that are organized in three distinct clusters in A. nidulans. This organization is variable across various species of the Ascomycota, which revealed both the plasticity and the reticulate character of metabolic cluster evolution. Through the generation, study and UHPLC-HRMS measurements of 56 single and multiple deletion strains we deciphered the nicotinate catabolic pathway in A. nidulans, which showed clear differences from previously described prokaryotic pathways. Catabolic steps downstream to 2,3,6-trihydroxypyridine differ from those in prokaryotes and lead to the newly identified intermediate metabolites 5,6-dihydroxypiperidine-2-one and 3-hydroxypiperidine-2,6-dione. The identification of these new metabolites may be of pharmaceutical and/or agricultural importance. Additionally, we found that two catabolic steps performed by HxnX and HxnW occurs in the peroxisomes. HxnX enters the peroxisomes by having a PTS-1 signal, while HxnW is transported to the peroxisomes by piggybacking of HxnX. This work resulted in 3 articles, 2 manuscripts, 18 conference presentations, 2 PhD theses and 8 BSc/MSc theses.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=119516
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Bokor Eszter, Ámon Judit, Varga Mónika, Szekeres András, Hegedűs Zsófia, Jakusch Tamás, Szakonyi Zsolt, Flipphi Michel, Vágvölgyi Csaba, Gácser Attila, Scazzocchio Claudio, Hamari Zsuzsanna: A complete nicotinate degradation pathway in the microbial eukaryote Aspergillus nidulans, COMMUNICATIONS BIOLOGY 5: (1) 723, 2022
Bokor Eszter, Flipphi Michel, Kocsubé Sándor, Ámon Judit, Vágvölgyi Csaba, Scazzocchio Claudio, Hamari Zsuzsanna: Genome organization and evolution of a eukaryotic nicotinate co-inducible pathway, OPEN BIOLOGY 11: (9) 210099, 2021
Eszter Bokor, Judit Ámon, Mónika Varga, András Szekeres, Zsófia Hegedűs, Tamás Jakusch, Michel Flipphi, Csaba Vágvölgyi, Attila Gácser, Claudio Scazzocchio, Zsuzsanna Hamari: Nicotinate degradation in a microbial eukaryote: a novel, complete pathway extant in Aspergillus nidulans, BIORXIV - THE PREPRINT SERVER FOR BIOLOGY, 2021
Judit Ámon, Eszter Bokor, Csaba Vágvölgyi, Zsuzsanna Hamari: In vitro study of the neofunctionalization of the nicotinate hydroxylase HxnS, a paralogue of the xanthine dehydrogenase HxA, ACTA MICROBIOLOGICA ET IMMUNOLOGICA HUNGARICA 68: (Supplement 1) pp. 55-56., 2021
Zsuzsanna Hamari, Eszter Bokor, Judit Ámon, Zsófia Hegedűs, Mónika Varga, András Szekeres, Tamás Jakusch, Csaba Vágvölgyi: Nicotinate degradation in a microbial eukaryote: a novel, complete pathway extant in Aspergillus nidulans, ACTA MICROBIOLOGICA ET IMMUNOLOGICA HUNGARICA 68: (Supplement 1) pp. 69-70., 2021
Eszter Bokor, Judit Ámon, Mónika Varga, András Szekeres, Claudio Scazzocchio, Csaba Vágvölgyi, Zsuzsanna Hamari: The nicotinic acid pathway of Aspergillus nidulans includes a reversible conversion to 6-hydroxynicotinic acid, In: 15th European Conference on Fungal Genetics (ECFG15): Program and Abstracts, (2020) pp. 235-235., 2020
Eszter Bokor, Judit Ámon, Csaba Vágvölgyi, Zsuzsanna Hamari: Verification of back-conversion of 6-hydroxynicotinic acid to nicotinic acid in the nicotinate catabolic route, ACTA MICROBIOLOGICA ET IMMUNOLOGICA HUNGARICA 66: pp. 121-122., 2019
Eszter Bokor, Judit Ámon, Claudio Scazzocchio, Csaba Vágvölgyi, Zsuzsanna Hamari: Structural homology function predictions for fungal nicotinate catabolising enzymes, , 2020
Eszter Bokor, Judit Ámon, Mónika Varga, András Szekeres, Claudio Scazzocchio, Csaba Vágvölgyi, Zsuzsanna Hamari: The nicotinic acid pathway of Aspergillus nidulans includes a reversible conversion to 6-hydroxynicotinic acid, , 2020
Judit Ámon, Eszter Bokor, Csaba Vágvölgyi, Claudio Scazzocchio, Zsuzsanna Hamari: In vitro enzyme evolution of Purine Hydroxylase I (HxA) and Purine Hydroxylase II (HxnS), , 2020
Judit Ámon, Nikoletta Szemerédi, Eszter Bokor, Csaba Vágvölgyi, Zsuzsanna Hamari: Obtaining of hxnSΔ hxnTΔ hxnRc7 and hxnSΔ hxnTΔ hxnYΔ hxnRc7 multi-deletion mutants in Aspergillus nidulans, ACTA MICROBIOLOGICA ET IMMUNOLOGICA HUNGARICA 66: pp. 116-117., 2019
Ámon J, Bokor E, Hamari Zs: Structure and function analysis of the nicotinic acid catabolic pathway specific transcription factor, HXNR in Aspergillus nidulans, In: [Department of Public Health Faculty of Medicine University of Szeged] (szerk.) (szerk.) 19th Danube-Kris-Mures-Tisa (DKMT) Euroregional Conference on Environment and Health: Program and abstracts. Szeged: University of Szeged, Faculty of Medicine, 2017. pp. 37., 2017
Bokor E, Ámon J, Vágvölgyi Cs, Hamari Zs: Investigation of the initial steps of the nicotinic acid degradation pathway in Aspergillus nidulans, In: [Department of Public Health Faculty of Medicine University of Szeged] (szerk.) (szerk.) 19th Danube-Kris-Mures-Tisa (DKMT) Euroregional Conference on Environment and Health: Program and abstracts. Szeged: University of Szeged, Faculty of Medicine, 2017. pp. 15., 2017
Bokor E, Ámon J, Keisham K, Vágvölgyi Cs, Hamari Zs: The GATA factor AreA is a positive co-regulator of the nicotinic acid catabolic pathway, In: Carolina Garcia Sabaté (szerk.) (szerk.) EMBO Conference: From Functional Genomics to Systems Biology . Heidelberg, Németország, 2016.11.12-2016.11.15. Kiadvány: Heidelberg: 2016. pp. 177, 2016
Ámon J, Keisham K, Bokor E, Kelemen E, Vágvölgyi C, Hamari Z: Sterigmatocystin production is restricted to hyphae located in the proximity of hülle cells, J BASIC MICROB 58: (7) pp. 590-596., 2018
Amon J, Fernandez-Martin R, Bokor E, Cultrone A, Kelly JM, Flipphi M, Scazzocchio C, Hamari Z: A eukaryotic nicotinate-inducible gene cluster: convergent evolution in fungi and bacteria, OPEN BIOL 7: (12) Paper 170199. 17 p. , 2017
E. Bokor, J. Ámon, C. Vágvölgyi, M. Flipphi, C. Scazzocchio, Z. Hamari: Investigation of the role of hxn genes in the nicotinic acid catabolic process of Aspergillus nidulans, ECFG14 Abstract book, 2018
Bokor Eszter, Ámon Judit, Vágvölgyi Csaba, Hamari Zsuzsanna: Az hxnS, hxnT és hxnY gének nikotinsav- lebontásban betöltött szerepének vizsgálata Aspergillus nidulansban/ Investigation of the role of the hxnS, hxnT and hxnY genes in the nicotinic acid catabolic pathway in Aspergillus nidulans, MIKOLÓGIAI KÖZLEMÉNYEK-CLUSIANA 56: (1) pp. 73-75., 2017
Eszter Bokor, Judit Ámon, Csaba Vágvölgyi, Zsuzsanna Hamari: Functional role of hxn genes in the nicotinate catabolism of Aspergillus nidulans, ACTA MICROBIOLOGICA ET IMMUNOLOGICA HUNGARICA 64: (Supplement 1) pp. 113-113., 2017
Judit Ámon, Eszter Bokor, Csaba Vágvölgyi, Zsuzsanna Hamari: Comprehensive analysis of HxnT, an enzyme of the nicotinate catabolic route, ACTA MICROBIOLOGICA ET IMMUNOLOGICA HUNGARICA 64: (Supplement 1) pp. 107-107., 2017
Ulbert Áron, Ámon Judit, Bokor Eszter, Keisham Kabichandra, Vágvölgyi Csaba, Hamari Zsuzsanna: Egy direkt szelekciós rendszer kifejlesztése funkcióvesztéses hxnR mutánsok izolálására/ Development of a direct selection system for the isolation of hxnR loss-of-function mutants, MIKOLÓGIAI KÖZLEMÉNYEK-CLUSIANA 56: (1) pp. 154-155., 2017
Eszter Bokor, Judit Ámon, Kabichandra Keisham, Csaba Vágvölgyi, Zsuzsanna Hamari: Identification of HxnS gene product as the earlier characterized purine hydroxylase II, In: Márialigeti, Károly (szerk.) A Magyar Mikrobiológiai Társaság 2016. évi nagygyűlése és a XII. Fermentációs Kollokvium, Magyar Mikrobiológiai Társaság (MMT) (2016) p. 11., 2016
Judit Ámon, Eszter Bokor, Kabichandra Keisham, Csaba Vágvölgyi, Zsuzsanna Hamari: The intracellular localization of the transcription factor HxnR in Aspergillus nidulans, In: Márialigeti, Károly (szerk.) A Magyar Mikrobiológiai Társaság 2016. évi nagygyűlése és a XII. Fermentációs Kollokvium, Magyar Mikrobiológiai Társaság (MMT) (2016) p. 4., 2016
Judit Ámon, Eszter Bokor, Kabichandra Keisham, Csaba Vágvölgyi, Zsuzsanna Hamari: Otaining and characterization of constitutive HxnR mutants - structure-and-function analysis, In: Márialigeti, Károly (szerk.) A Magyar Mikrobiológiai Társaság 2016. évi nagygyűlése és a XII. Fermentációs Kollokvium, Magyar Mikrobiológiai Társaság (MMT) (2016) p. 4., 2016





 

Projekt eseményei

 
2024-11-15 10:57:30
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Mikrobiológiai Tanszék (Szegedi Tudományegyetem), Új kutatóhely: Biotechnológiai Tanszék (Szegedi Tudományegyetem).




vissza »