Kristályorientált szilárdfázisú folyamatok modellezése és komplex kísérleti jellemzése fémes rendszerekben  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
119566
típus K
Vezető kutató Mertinger Valéria
magyar cím Kristályorientált szilárdfázisú folyamatok modellezése és komplex kísérleti jellemzése fémes rendszerekben
Angol cím Modelling and complex experimental evaluation of texture dependent solid phase reaction in metallic systems
magyar kulcsszavak textúra, diffrakció, orientáció, martenzites átalakulás, termomechanikus kezelés, modellezés
angol kulcsszavak texture,difraction, orientation, martensitic transformation, thermomechanical treatment, modelling
megadott besorolás
Anyagtudomány és Technológia (gépészet-kohászat) (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Fémmegmunkálási technológiák
zsűri Gépész-, Építő-, Építész- és Közlekedésmérnöki
Kutatóhely Fémtani, Képlékenyalakítási és Nanotechnológiai Intézet (Miskolci Egyetem)
résztvevők Barkóczy Péter
Benke Márton
Bézi Zoltán
Bubonyi Tamás
Filep Ádám
Hlavács Adrienn
Krállics György
Mikó Tamás
Nagy Erzsébet
Pekker Péter
Sepsi Máté
Sidor Jurij
Szabó Péter János
Szűcs Máté
Talgotra Kumar Arjun
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2021-09-30
aktuális összeg (MFt) 44.299
FTE (kutatóév egyenérték) 20.38
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Kutatásaink során olyan szilárdállapotú, folyamatokkal foglalkozunk fémes rendszerekben melyek lezajlása során a kristálytani orientáció döntő szerepet játszik a folyamatok eredményeként létrejött termékek tulajdonságaiban és további felhasználása során. Ezek a folyamatok az alumínium ötvözetekben kialakuló nem konvencionális textúra, statikus és dinamikus újrakristályosodás, és a vasötvözetekben (TRIP, TWIP, Dual) lezajló martenzites átalakulások. A folyamatokat termomechanikus kezelésekkel indukáljuk és a fényszórás, elektron és röntgendiffrakció elvén alapuló módszerekkel vizsgáljuk, ezáltal az orientációs kapcsolatokat, országosan egyedülálló módon, a nanoskálától a mm-es tartományig meghatározzuk. Célunk TRIP/TWIP hatású acélokban a termomechanikusan indukált különböző genetikájú martenzitek elkülönítése az orientációs tulajdonságok alapján, TEM orientációs térképek készítése és a TEM eredmények összevetése SEM-EBSD és XRD eredményekkel, célunk statikusan és dinamikusan újrakristályosított alumínium ötvözetben a fő textúrakomponensek és a szemcseszerkezet változásának a kapcsolatát meghatározni, a továbbfelhasználhazóság ( pl. mélyhúzhatóság) szempontjából előnyösebb nem konvencionális textúrát létrehozni és cellaautomata és végeselemes módszerrel a folyamatot modellezni. Leírni azokat az technológiai összefüggéseket melyek az ideális orientációs viszonyokat adják.
Kiemelt célunk továbbá, hogy a hazai orientációkutatással foglalkozó szakértőket, mint egy virtuális szakértői bázist létrehozzuk, és a vizsgálati metodikát tökéletesítsük. Vizsgálati eredményeink alapján egy új röntgendiffrakciós roncsolás mentes vizsgálati módszer kidolgozása is meg fog történni.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Kutatásaink során a kristálytani anizotrópia (textúra) kialakulásának és hatásának törvényszerűségeit kutatjuk. A következő kiinduló hipotéziseket (H) fogalmazzuk meg, és a következő kérdésekre (K) fogunk választ adni
H1:Ugyanazon acélban létrejött termikusan és mechanikusan indukált martenzitek orientációs viszonyai eltérőek, ezért a textúra jellemzők alapján a különböző genetikájú martenzit fázisok elkülöníthetők.
K1:Melyek azok a textúrakomponensek, amelyek alapján a különböző genetikájú martenzitek elkülönítése elvégezhető? A nanoskálán meghatározott statisztikus textúrajellemzők összevethetők-e a makroskálán meghatározott értékekkel?
H2: Alumíniumötvözetek statikus és dinamikus újrakristályosodása során végbemenő fő textúrakomponensek változása az Avrami egyenlettel leírható, de nem tartalmazza a szemcseszerkezet és a textúrakomponensek közti kapcsolatot, melyek biztosan nem függetlenek egymástól.
K2:Hogyan alakul és modellezhető alumínium ötvözetek újrakristályosodása során a fő textúrakomponensek és a szemcseszerkezet változása? Mi az ideális mikroszerkezetet továbbalakítás (mélyhúzás) számára?
H3: Számos módszer létezik a konvencionális aluminiumtextúra megváltoztatására de még vannak nyitott kérdések a textúra fejlődés megmagyarázására.
K3: Az asszimmetrikus hengerléssel létrehozott nyírási kompones kedvezően befolyásolja e az alumínium textúrafejlődését?
H4 A kristálytani makrotextúra megfelelő felületen roncsolásmentesen is meghatározható.
K4: Melyek azok a méréstechnikai paraméterek amelyek biztosításával a roncsolásmentes textúra mérés központ nélküli goniométerrel elvégezhető?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás újszerűsége, hogy a kristálytani anizotrópiát (textúrát) az eddig ismert módszerek együttes alkalmazásával a lehetséges mérettartományokban, a nano-tól a mm-es mérettartományig értelmezzük az adott jelenség vizsgálata során, ezáltal a folyamat leírásának nem csak jobb statisztikai leírását, de a mikro- és makro effektusok elkülönítését is lehetővé tesszük. Újszerű, korábban általunk először alkalmazott módszer, hogy a TRIP/TWIP acélokban a különböző martenzitek ki- és egymásba alakulásának a nyomon követésére a textúraképben bekövetkező változást is használjuk, ezáltal az egyidejűleg jelenlévő termikusan és a mechanikusan indukált martenziteket megkülönböztethetjük. Mivel az alkalmazott thermomechanikai kezelés körülménye (hőmérséklet, alakváltozás) determinálja a különböző eredetű martenzitek létrejöttét, és azok térfogathányada határozza meg az acélok számos tulajdonságát (pl. alakíthatóság, energiaelnyelő-képesség), ezért a vizsgálati eredmények a TRIP/TWIP acélok technológiai beállításaihoz adnak egyértelmű támpontot.
A thermomechanikus kezelés körülménye az alumínium ötvözetek esetén is döntő módon határozza meg a mechanikai tulajdonságokat. Az alumínium ötvözetek szemcseszerkezete és orientációs változásai közötti kapcsolatok viszont erősen eltérnek más ötvözettípusok lágyítás közbeni viselkedésétől. Ezen kutatási területünknek az új perspektívát az adja, hogy az általunk korábban kifejlesztett sejtautomata modell továbbfejlesztésével egyidejűleg tudjuk követni a szemcserkezet és fő textúrakomponens-változásokat, melyek együttesen determinálják a mechanikai tulajdonságokat. A továbblépést az ismert eddigi modellekhez képest az, hogy a mikrorendszerekre felírt törvényszerűségek összességét egyben kezeljük és reális anyagrendszerekre végezzük el.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A fémekből készült termékek előállítása során alkalmazott technológiák, a mikroszerkezet és a tulajdonságok között szoros korreláció van, ezért a termék tulajdonságai az adott elvárásnak megfelelően beállíthatók. Kutatásaink során a mikroszerkezetben megjelenő, a különböző folyamatok során létrejövő kristálytani anizotrópia (textúra) megjelenését vizsgáljuk. A textúra azt jelenti, hogy a polikristályos fém szemcséinek térbeli elhelyezkedése nem véletlenszerű, hanem irányfüggő. A textúra megjelenése okozza számos tulajdonság anizotróp voltát, pl. alakíthatóság, mechanikai tulajdonságok, mágneses, optikai tulajdonságok. Kutatásaink során termomechanikusan kezelt TWIP, TRIP acélokban a különböző martenzitek ki- és egymásba alakulását elemezzük, valamint képlékenyalakítható alumínium ötvözetek orientációs viszonyait vizsgáljuk és végeselemes és cellaautomata módszer segítségével modellezzük. A rendelkezésünkre álló eszközparkkal országosan is egyedül álló módon lehetőségünk van a fényinterferencia, elektron- és röntgendiffrakciós módszerek felhasználásával a textúra jellemzésére a nano mérettől a mm-es skáláig. A TEM orientáció térképezéssel, SEM- EBSD vizsgálatokkal, röntgenes pólusábra és ODF függvények meghatározásával, valamint színes maratási technikákkal agy adott ötvözet teljes textúra jellemzése elvégezhető. Kutatásaink során kifejlesztünk egy olyan vizsgálati módszert is mely esetében a vizsgálat a termék roncsolása nélkül is elvégezhető. Az eredmények nem csak az egyes folyamatok leírásáról lévő ismereteket bővítik, hanem egy termék tulajdonságainak tervezéséhez is segítséget adnak vagy a termék minőségellenőrzési rendszerébe is beépíthető.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Our research is engaged in metallic systems’ solid state processes associated with crystallographic orientation which plays a crucial role in the properties of the products resulted in the processes and has a huge impact in aspect of subsequent use. These processes are the non conventional texturing, static and dynamic recrystallization of the wrought aluminum alloys and martensitic transformations taking place in ferrous alloys (TRIP, TWIP, Dual). The applied examination methods are based on the principle of light scattering, electron and X-ray diffraction. They allow to determine the orientation relationships in the entire size range, from nano scale to mm range, which is unique in the country. Our goals are to separate the termomechanically induced different genetic martensite in TRIP/TWIP effected steels by their orientational properties, to produce TEM orientation maps and compare the TEM results with SEM-EBSD and XRD results. Further goals are to determine the relationship between the main texture components and the grain structure change in static and dynamic recrystallized aluminum alloys, to simulate the process by cellular automata and finite element methods and to describe the technological context and to determine the technological window, which give the ideal orientational conditions for further workability (e.g. deep-drawing property).
Among our key targets are creating a virtual pool of experts from the domestic orientational researcher experts and perfecting the examination methodology. Based on our test results a new non-destructive X-ray diffraction testing method development is going to happen.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

In our research the principles of the crystallographic anisotropy (texture) developing and its impact are investigated. The following initial hypotheses (H) are formulated and the following questions (Q) will be answered:
H1: The orientation conditions of thermally and mechanically induced martensites in the same steel are different, therefore based on the texture characteristics the different genetic martensites can be distinguished.
Q1: What are the texture components, based on which the separation of different genetics martensites can be performed? The statistical texture characteristics defined on nano scale are comparable to the values defined on macro scale?
H2: The main texture components changes, which happen during static and dynamic recrystallization of aluminum alloys can be described by the Avrami equation, but the relationship between grain structure and texture components are not involved, which are certainly not independent from each other.
Q2: How develops and can be modeled the change of main texture components and the grain structure, which happens during recrystallization? What is the ideal microstructure for further forming?
H3: Many attempts have been made to change the conventional Al texture, but there is still a lack in understanding of some of the physical metallurgical aspects of the texture evolution.
Q3: Does the shear component induced by asymmetric rolling effect on the favourable texture evaluation?
H4: On proper surface the crystallographic macro texture can be defined nondestructively.
Q4: What are the measurement parameters, which must be provided to perform the non-destructive texture measurement by centerless goniometer?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Research novelty is the interpretation of crystallographic anisotropy (texture) on possible range scale, from nano scale to mm range, applying the known methods together during the examination of a given phenomenon, therefore not only better statistical description of the process description, but the separation of the micro and macro effects is allowed. A novel method was first used by us previously that in TRIP/TWIP steels to monitor the evolving and transforming of different martensites the change of texture map is used, thereby the simultaneously present thermally and mechanically induced martensites can be distinguished. Since the establishment of different originated martensites are determined by the applied thermomechanical treatment circumstances (temperature, deformation), and many properties of steels (e.g. formability, energy absorbing ability) are determined by the volume fraction of these martensites, therefore clear hints are given by the test results to the TRIP/TWIP steel technology settings.
Also in case of aluminum the mechanical properties are dominantly defined by the thermomechanical treatment circumstances. However, relations between the grain structure and orientation changes of aluminum alloys are very different from the behavior of other alloy types during annealing. The new perspective to this research area is that simultaneous tracking of grain structure and main texture component changes is possible by improving the cellular automata model previously developed by us. These changes determine the mechanical properties. The innovation compared to known models is that the totality of described laws to micro-systems is treated together and carried out on realistic material systems.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

There is a strong correlation between the applied technologies in the manufacture of metal products, the microstructure and properties, therefore the properties of the product can be adjusted according to the specific requirement. In our research the appearance of crystallographic anisotropy (texture) is investigated, which occurs in the microstructure after various processes. The texture means that the spatial location of the polycrystalline metal particles is not random, but directional. The appearance of texture causes anisotropic nature of many properties, e.g. formability, mechanical properties, magnetic and optical properties. In our research the evolving and transforming of different martensites in thermomechanical treated TWIP, TRIP steels are analyzed, as well as orientational conditions of wrought aluminum alloys are examined and modeled by finite element and cellular automata methods. With the available equipments and devices the nationally unique opportunity is given to characterize the texture by light interference, electron and X-ray diffraction methods from nano to mm scale. By TEM orientation mapping, SEM and EBSD examinations, X-ray pole figures and ODF function determinations or by color etching techniques the complete texture characterization of a given alloy can be performed. In our research a test method is developed that can be performed without damaging the product. The results not only extend the knowledge about description of the individual processes, but helps design the properties or can build in the quality control system of the product.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Kidolgozásra került egy valóban roncsolásmentes (mintakivágás nélküli) makrotextúra vizsgálati eljárás, melyet alkalmaztunk a Seuso-kincs „Illatszeres doboz” darabján, valamint kereszthengerelt és hőkezelt nagytisztaságú nióbium lemezeken, melyek a CERN által felhasználandó szupravezető alapanyagok. Kidolgoztunk egy egyszerű módszert, amely alkalmas a fülesedés jellegének és relatív mértékének becslésére, majd a módszert alkalmaztuk ipari 3xxx jelű Al lemezeken. A módszert validáltuk melegen hengerelt állapotú alumínium lemezekre is. Kidolgoztunk egy textúra kiértékelési metodikát, amellyel feltártuk, hogy a mechanikusan indukált γ→α’ és γ→ε martenzites átalakulások TWIP/TRIP acélokban a húzás tengelyéhez képest 70°-os irányokban játszódnak le magasabb hőmérsékleteken, míg a γ→α’ esetében minden lehetséges irányban alacsonyabb hőmérsékleteken, különböző γ, ε, α’ textúrákat létrehozva a vizsgálati hőmérséklet függvényében. A fémek mikro és makro tulajdonságainak változását elemeztük a többszúrásos hideg vagy meleghengerléskor. Az ötvözetek hőmérséklet és alakváltozási sebesség függő alakítási szilárdságát Gleeble anyagvizsgáló berendezéssel határoztuk meg. A hengerlések szimulációjához végeselemes modellt használtunk, amelyek eredményeit a VPSC textúra szimulációba importáltuk. A szövetszerkezeti változások modellezésére különböző sejtautomata szimulációkat készítettünk, amely segítségével vizsgáltuk a meleg- és hidegalakítás, a megújulás, valamint a lágyítás hatásait.
kutatási eredmények (angolul)
A truly non-destructive (sampling-free) macrotexture examination method was developed, that was applied on the examinations of the Perfume Box of the Seuso Treasure and on cross-rolled and heat treated ultra-high purity niobium specimens, the base material of a superconductor component of CERN. A simple method was developed to predict the type and relative magnitude of earing which was applied on industrial 3xxx Al sheets. The method was validated on hot-rolled aluminium sheets as well. A texture evaluation method was developed which was used to reveal that mechanically induced γ→α’ and γ→ε martensitic transformations of TWIP/TRIP steels occur in the 70° directions with respect to tensile axis at higher temperatures, while the γ→α’ in all available directions at lower temperatures, this phenomenon causing different γ, ε, α’ textures depending on the test temperature. Our modelling activity of micro - and macro-structure interaction associated with the analysis of multi-pass hot and cold rolling. First, we made thermo-mechanical tests with a Gleeble physical simulator to get the flow stress of alloys in a range of temperature and strain rate. By using the finite element model, we simulated the rollings and the results were imported into the texture simulation by using VPSC calculation. The microstructural effects of hot and cold rolling, recovery and recrystallization were analysed by cellular automaton method.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=119566
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Benke M., Hlavács A., Schweitzer B., Mertinger V.: Ferrites acéllemezek textúrájának jellemzése csészehúzás előtti és utáni állapotokban, Anyagok Világa, Vol. XVI(1), (2021), 1-5., 2021
Benke M., Hlavács A., Schweitzer B., Mertinger V.: Ferrites acéllemezek fülesedésének jellemzése pólusábrák alapján, Anyagok Világa, Vol. XVI(1), (2021), 55-60., 2021
Hegyes Tibor, Barkóczy Péter: Simulation of hot rolling by cellular automata, IOP Conference Series: Mater. Sci. Eng. 903, 012032., 2020
A. Hlavacs, M. Szucs, V. Mertinger, M. Benke: Prediction of Earing of Hot-Rolled Al Sheets from Pole Figures, Metals, Vol. 11(1), 99., 2021
M. Sepsi, M. Benke, V. Mertinger: Non-destructive pole-figure measurements on workshop-made silver reference models of archaic objects, Acta IMEKO, Vol. 10(1), 250 – 256., 2021
Sepsi M., Hlavács A., Benke M., Mertinger V.: Kereszthengerelt nióbium nem konvencionális, roncsolásmentes textúra vizsgálata, Anyagok Világa, Vol. XVI(1), 55-60. (2021), 48-54., 2021
Marton Benke, Adrienn Hlavacs, Imre Piller, Valeria Mertinger: Prediction of earing of aliminium sheets {h00} pole figures, , European Journal of Mechanics A-Solids 81, 103950., 2020
Marton Benke, Bence Schweitzer, Adrienn Hlavacs, Valeria Mertinger: Prediction of Earing of Cross‐Rolled Al Sheets from {h00} Pole Figures, Metals 192, 10020192., 2020
Bence Schweitzer, Marton Benke, Adrienn Hlavacs, Valeria Mertinger: Earing Prediction of Unidirectionally and Cross-rolled, Annealed AW-5056 Al Sheets from {h00} Pole Figures, Acta Metallurgica Transylvanica, 3/1 38–42., 2020
Marton Benke: Prediction of earing of aluminium sheets from {111} pole figures, elfogadott, megjelenés alatt Crystallography Reports, 2020
V. Mertinger, I. Aviles Santillana, M. Benke, A. Gallifa Terricabras, A. Hlavács, D. Janovszky, V. Kárpáti, Gy. Krállics, T. Mikó, A. B. Palotás, M. Sepsi, G. Szabó, P. Szobota, M. Szűcs: Deformability Tests of Pure Niobium, IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 903 012019., 2020
Mate Szűcs, Kristof Bobor, Gabor Szabo, SandorKovacs: Comparison of simplified and finite element analysis on cold flat rolling, elfogadott, megjelenés alatt Materials Science and Engineering, University of Miskolc, 2020
M. Szűcs, G. Krallics and J.G. Lenard: The difficulties of predicting the coefficient of friction in cold flat rolling, elfogadott, megjelenés alatt, Journal of Tribology, 2020
Hegyes Tibor, Barkóczy Péter: Alumínium ötvözetek melegalakíthatósága és vizsgálatuk lehetőségei, Tavaszi Szél - Spring Wind 2019 : III. kötet, pp. 64-77., 2020
Tibor Hegyes, Péter Barkóczy: Simulation of hot rolling by cellular automata, ISCAME 2019 Conference Proceedings pp.49-50., 2020
Benke Marton, Erzsebet Nagy, Sepsi Máté, Peter Pekker, Valéria Mertinger: Correlation between Deformation Texture and Martensitic Transformation in TWIP/TRIP Steels on multiscale, Proceedings of the International Conference on martensitic transformations: Chicago, pp.73-81., 2018
Sepsi Máté: Teljes pólusábra meghatáropzására alkalmas mérési módszer kidolgozása és anyagtudományi alkalmazása központ nélküli röntgendiffraktométerekre, MIDRA a Miskolci Egyetem Digitális Raktára és Adattára, 2017
Béla Török, Márton Benke, Valéria Mertinger, Péter Barkóczy, Árpád Kovács, Krisztina Hoppál, Péter Kovács: Complex metallographic study on Gepid bronze and silver buckles from the Great Hungarian Plain (5-6th cent.), STAR: Science & Technology of Archaeological Research, ISSN: (Print) 2054-8923 (Online) vol.3 Issue 2, 2018
Mate Sepsi, Valeria Mertinger, Marton Benke: Sample cutting-free pole figure measuring method for centreless diffractometers in modified X mode, Materials Characterisation 151 (2019) 351-357., 2019
M Sepsi, A Hlavacs, V Mertinger, M Benke: Industrial application of a quick, non-destructive anisotropy characterisation method, IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 426 (2018) 012042., 2018
Szűcs Máté, Krállics György, Szabó Gábor: Többszintű modellezés alkalmazása a hideghengerlési folyamatok vizsgálatára, XVI Képlalakító Konferencia kiadvány pp. 145-151, 2018
Bubonyi Tamás: Újrakristályosodás során végbemenő kristálytani orientáció változásának szimulációja sejt automata módszerrel,, MIDRA a Miskolci Egyetem Digitális Raktára és Adattára, 2017
Mate Sepsi, Marton Benke, Adrienn Hlavacs, Valeria Mertinger: Új, roncsolásmentes kristálytani anizotrópia vizsgálati módszer, Bányászati és Kohászati Lapok 152 (2019) 5/6, 26-30., 2019
Marton Benke: Adrienn Hlavacs, Imre Piller, Valeria Mertinger: Lemezek fülesedésének becslése pólusábrák alapján, XXVIII. Heat Treatment and Materials Science for Mechanical Engineering National and Exhibition with Foreign Participants Conference, Balatonfüred, Hungary, 2019., 257-26, 2019
Benke Márton, Bobor Kristóf, Hlavács Adrienn, Krállics György: Krisztalográfiai textúra és mechanikai anizotrópia közötti kapcsolat meghatározása a viszkoplasztikus önkonzisztens módszer alapján, XIII. Magyar Mechanikai Konferencia, 2019
Marton Benke, Adrienn Hlavacs, Erzsebet Nagy, G. Karacs, Valeria Mertinger: The Effect of Variant Selection on Texture of TWIP/TRIP Steels during Uniaxial Tensile Loading, Metallurgical and Materials Transactions A: Physical Metallurgy and Materials Science, Vol.51A (2020) 1519-1527., 2020
Bézi Zoltán, Krállics György, Szűcs Máté, Szabó Gábor, Puskás Csaba: Aluminiumötvözet többlépéses meleghengerlésének kisérleti vizsgálata és végeselemes modellezése, XIII. Magyar Mechanikai Konferencia, 2019
Bubonyi Tamás, Barkóczy Péter, Gyöngyösi Szilvia: Sejtautomata szimulációval segített kalorimetriás kinetikai kiértékelés, Bányászati és Kohászati Lapok 152 (2019/3) 33-35., 2019
Marton Benke: Prediction of earing of aluminium sheets from {111} pole figures, Crystallography Reports, Vol. 65(6) (2020), 980-984., 2020
V. Mertinger, I. Aviles Santillana, M. Benke, A. Gallifa Terricabras, A. Hlavács, D. Janovszky, V. Kárpáti, Gy. Krállics, T. Mikó, A. B. Palotás, M. Sepsi, G. Szabó, P. Szobota, M. Szűcs: Deformability Tests of Pure Niobium, IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 903 012019., 2020
Mate Szűcs, Kristof Bobor, Gabor Szabo, SandorKovacs: Comparison of simplified and finite element analysis on cold flat rolling, University of Miskolc, Materials Science and Engineering, Volume 45, No.1. (2020), pp. 271-283., 2020
M. Szűcs, G. Krallics and J.G. Lenard: The difficulties of predicting the coefficient of friction in cold flat rolling, Journal of Tribology, Vol. 143(10), 101703., 2020
T. Bubonyi, Zs. Bánóczy, P. Barkóczy, G. Buza: Local Annealing of Cold Rolled Aluminum Sheets by LASER Treatment, International Journal of Engineering and Management Sciences (IJEMS) Vol. 4. (2019). No. 1 21-26., 2019
Tamás Bubonyi, Péter Barkóczy, Szilvia Gyöngyösi: Evaluation of the kinetics of recrystallization based on scaling 1D cellular automaton by DSC measurements, IOP Conf. Series: Journal of Physics: Conf. Series 1270 (2019) 012034, 2019
Bubonyi Tamás, Barkóczy Péter, Gyöngyösi Szilvia: Sejtautomata szimulációval segített kalorimetriás kinetikai kiértékelés, BKL 152 (2019/3) 33-35., 2019
Mate Sepsi, Valeria Mertinger, Marton Benke: Sample cutting-free pole figure measuring method for centreless diffractometers in modified X mode, Materials Characterisation 151 (2019) 351-357., 2019
Pethő Dániel: Alakítható alumínium ötvözetek lágyítása során végbemenő kristálytani textúra változások kinetikai vizsgálata, MIDRA a Miskolci Egyetem Digitális Raktára és Adattára, 2018
Tamás Bubonyi, Péter Barkóczy: Simulation of crystallographic changes during recrystallization by one-dimensional cellular automaton, 11th Hungarian Conference on Materials Science IOP Publishing IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 426 (2018) 012007 doi:10.1088/1757-899X/426/1/012007, 2018
Mate Sepsi, Marton Benke, Adrienn Hlavacs, Valeria Mertinger: Új, roncsolásmentes kristálytani anizotrópia vizsgálati módszer, Bányászati és Kohászati Lapok, megjelenés alatt, 2019
Valeria Mertinger, Mate Sepsi, Marton Benke: Non-destructive texture measurement methods for centreless X-ray diffractometers in reverse modified X (CHI) mode, IOP Conf. Series: Journal of Physics: Conf. Series 1270 (2019) 012012., 2019
Mate Sepsi, Valeria Mertinger, Marton Benke: Innovatív roncsolásmentes maradó feszültség mérés és anizotrópia vizsgálat robot alapú diffraktométerrel, XXVIII. Heat Treatment and Materials Science for Mechanical Engineering National and Exhibition with Foreign Participants Conference, Balatonfüred, Hungary, 3-5 10. 2019., 2018
Mate Sepsi, Valeria Mertinger, Marton Benke: Innovatív roncsolásmentes maradó feszültség mérés és anizotrópia vizsgálat robot alapú diffraktométerrel, Proc. XXVIII. Heat Treatment and Materials Science for Mechanical Engineering National and Exhibition with Foreign Participants Conference, 285-292., 2019
Mate Sepsi, Marton benke, Erzsebet Nagy, Valeria Mertinger: Potential Application of a Novel Non-Destructive Anisotropy Investigation Method, MultiScience - XXXIII. microCAD International Multidisciplinary Scientific Conference University of Miskolc, 23-24 May, 2019, ISBN 978-963-358-177-3., 2019
Marton Benke, Mate Sepsi, Valeria Mertinger: Noninvasive Anisotropy Examination by X-ray Diffraction on the Seuso Treasure, Archaeometallurgy in Europe 2019, Miskolc, Hungary, 19-21. 06., 2019
Mate Sepsi, Valeria Mertinger, Marton Benke: Novel Applications of Centreless X-Ray Diffractometers for Non-Destructive Pole Figure Measurements, 7th Conference on Recrystallization and Grain Growth 2019, Ghent, Belgium, 2019
Mate Sepsi, Valeria Mertinger, Marton Benke: Novel Applications of Centreless X-Ray Diffractometers for Non-Destructive Pole Figure Measurements, IOP Conf. Series: Journal of Physics: Conf. Series 1270 (2019) 012011, 2019
A. Gallifa Terricabras, I. Aviles Santillana, M.D. Crouvizier, A. Amorim Carvalho, E. Cano-Pleite, L. Dassa, N. Valverde, O. Capatina, V. Mertinger, M. Szűcs, G. Szabó, G. Krallics, M. Benke, A. Hlavács, A.B. Palotas: Assessment of Mechanical Properties of Ultra-High Purity Niobium after Cold Work and Heat Treatment with the Crab Cavities as Benchmark, 9th International Conference on RF Superconductivity, oral, Dresden, Germany, 30. 06. 2019. – 05.07.2019., 2019
A. Gallifa Terricabras, I. Aviles Santillana, M.D. Crouvizier, A. Amorim Carvalho, E. Cano-Pleite, L. Dassa, N. Valverde, O. Capatina, V. Mertinger, M. Szűcs, G. Szabó, G. Krallics, M. Benke, A. Hlavács, A.B. Palotas: Assessment of Mechanical Properties of Ultra-High Purity Niobium after Cold Work and Heat Treatment with the Crab Cavities as Benchmark, 9th International Conference on RF Superconductivity, oral, Dresden, Germany, megjelenés alatt., 2019
Marton Benke: Adrienn Hlavacs, Imre Piller, Valeria Mertinger: Lemezek fülesedésének becslése pólusábrák alapján, XXVIII. Heat Treatment and Materials Science for Mechanical Engineering National and Exhibition with Foreign Participants Conference, Balatonfüred, Hungary, 3-5 10. 2019., 2019
Marton Benke: Adrienn Hlavacs, Imre Piller, Valeria Mertinger: Lemezek fülesedésének becslése pólusábrák alapján, XXVIII. Heat Treatment and Materials Science for Mechanical Engineering National and Exhibition with Foreign Participants Conference, 257-260, 2018
Marton Benke, Adrienn hlavacs, Imre Piller, Valeria Mertinger: Lemezek fülesedése és a {h00} pólusábrák közötti kapcsolat, Bányászati és Kohászati Lapok 152 (2019/1) 36-39, 2019
Benke Márton, Bobor Kristóf, Hlavács Adrienn, Krállics György: Krisztalográfiai textúra és mechanikai anizotrópia közötti kapcsolat meghatározása a viszkoplasztikus önkonzisztens módszer alapján, XIII. Magyar Mechanikai Konferencia, 2019., 2019
Jurij J. Sidor, Qingge Xie: Deformation Texture Modelling by Mean-Field and Full-Field Approaches, Advanced Materials Letters 2019, 10(9), 643-650, 2019
Marton Benke, Adrienn Hlavacs, Erzsebet Nagy, G. Karacs, Valeria Mertinger: The Effect of Variant Selection on Texture of TWIP/TRIP Steels during Uniaxial Tensile Loading, Metallurgical and Materials Transactions A: Physical Metallurgy and Materials Science, megjelenés alatt., 2019
Erzsebet Nagy, Arjun Talgotra, Peter Barkoczy, Imre Piller, Valeria Mertinger: Characterisation of PLC phenomena in FeMnCr TWIP/TRIP steels, EUROMAT 2019 Stockholm, 2019
Bolgar_2019 M.K. Bolgar, E. NAGY, L. Daroczi, M. BENKE, V. Mertinger, D.L. Beke:: Acoustic Emission During Austenite γ→ε Martensitic Phase Transformation in TWIP/TRIP Steels, Metallurgical and Materials Transactions A: Physical Metallurgy and Materials Science, 50 : 8 3495-3501, 2019
Krallics_ICPNS_2019 György Krallics, Zoltán Bézi, Péter Bereczki: Hot deformation properties of 8006 aluminium alloy, 9th International Conference on Physical and Numerical Simulation on Materials Processing (ICPNS’2019), 2019
Bézi Zoltán, Krállics György, Szűcs Máté, Szabó Gábor, Puskás Csaba: Aluminiumötvözet többlépéses meleghengerlésének kisérleti vizsgálata és végeselemes modellezése, XIII. Magyar Mechanikai Konferencia, 2019, 2019
Bubonyi Tamás, Barkóczy Péter, Gyöngyösi Szilvia: Sejtautomata szimuláció alkalmazása kalorimetriás mérések kinetikai kiértékelésében, XXVIII. Heat Treatment and Materials Science for Mechanical Engineering National and Exhibition with Foreign Participants Conference, Balatonfüred, Hungary, 3-5 10. 2018, 2018
Bubonyi Tamás, Barkóczy Péter, Gyöngyösi Szilvia: Sejtautomata szimuláció alkalmazása kalorimetriás mérések kinetikai kiértékelésében, XXVIII. Heat Treatment and Materials Science for Mechanical Engineering National and Exhibition with Foreign Participants Conference, 280-284., 2019
Mate Sepsi, Adrienn Hlavacs, Valeria Mertinger, Marton Benke: Industrial application of a quick, non-destructive anisotropy characterisation method, 1234567890‘’“” 11th Hungarian Conference on Materials Science IOP Publishing IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 426 (2018) 012042 doi:10.1088/1757-899X/4, 2018
Mate Sepsi, Valeria Mertinger, Marton Benke: Utilization of spatial resolved qualitative texture assessment method on an object of the Seuso Treasure, IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 375 (2018) 012036, 2018
Sepsi Máté: Teljes pólusábra meghatáropzására alkalmas mérési módszer kidolgozása és anyagtudományi alkalmazása központ nélküli röntgendiffraktométerekre, MIDRA a Miskolci Egyetem Digitális Raktára és Adattára, 2017
Béla Török, Márton Benke, Valéria Mertinger, Péter Barkóczy, Árpád Kovács, Krisztina Hoppál, Péter Kovács: Complex metallographic study on Gepid bronze and silver buckles from the Great Hungarian Plain (5-6th cent.), STAR: Science & Technology of Archaeological Research, ISSN: (Print) 2054-8923 (Online) vol.3 Issue 2, 2018
Mate Sepsi, Valeria Mertinger, Marton Benke: Sample cutting-free pole figure measuring method for centreless diffractometers in modified X mode, Materials Characterisation elbírálás alatt, 2019
Marton Benke, Adrienn Hlavacs, Daniel Petho, David Adam Angel, Mate Sepsi, Erzsebet Nagy, Valeria Mertinger Benke: A simple correlation between texture and earing, 11th Hungarian Conference on Materials Science IOP Publishing IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 426 (2018) 012003 doi:10.1088/1757-899X/426/1/012003, 2018
M Sepsi, A Hlavacs, V Mertinger, M Benke: Industrial application of a quick, non-destructive anisotropy characterisation method, IOP Conference Series: Materials Science and Engineering, megjelenés alatt, 2018
Benke Márton, Hlavács Adrienn, Pethő Dániel, Angel Dávid Ádám, Sepsi Máté, Nagy Erzsébet, Mertinger Valéria: A textúra-komponensek és a fülesedés közti egyszerű kapcsolat, XVI. Képlékenyalakító Konferencia kiadvány pp. 104-112, 2018
Marton Benke, Erzsebet Nagy, Mate Sepsi, Peter Pekker, Valeria Mertinger: Correlation Between Deformation Texture and Martensitic Transformation in TWIP/TRIP Steels on Multiscale, Proceedings of the international conference on martensitic transformations: Chicago pp. 73-81, 2018
A Talgotra, E Nagy, M Sepsi, M Benke, V Mertinger: Strain induced martensitic transformations in FeMnCr TWIP steel, 11th Hungarian Conference on Materials Science IOP Publishing IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 426 (2018) 012046 doi:10.1088/1757-899X/426/1/012046, 2018
Pethő Dániel: Alakítható alumínium ötvözetek lágyítása során végbemenő kristálytani textúra változások kinetikai vizsgálata, MIDRA a Miskolci Egyetem Digitális Raktára és Adattára, 2018
Pethő Dániel, Hlavács Adrienn, Bartkóczi Péter, Benke Márton: 3003-as ötvözetű aluminium lemezekben a fülesedés és a textúra-komponensek közötti kapcsolat, XVI. Képlékenyalakító Konferencia kiadvány, pp. 98-103, 2018
Daniel Petho, Adrienn Hlavacs, Peter Barkoczy, Marton Benke: The variation of earing and texture components during annealing treatments of a 3003-type aluminium alloy, 11th Hungarian Conference on Materials Science IOP Publishing IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 426 (2018) 012038 doi:10.1088/1757-899X/426/1/012038, 2018
Adrienn Hlavacs, Daniel Petho, David Adam Angel, Erzsebet Nagy, Valeria Mertinger, Marton Benke: The effect of Mn content on the texture of aluminium alloys in cold rolled and annealed state, 11th Hungarian Conference on Materials Science IOP Publishing IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 426 (2018) 012017 doi:10.1088/1757-899X/426/1/012017, 2018
Bézi Zoltán, Krállics György, Bereczki Péter: A 8006 alumínium ötvözet alakítási szilárdságának meghatározása meleg állapotban, XVI. Képlékenyalakító Konferencia kiadvány pp. 161-176, 2018
Máté Szűcs, György Krallics, John Lenard: A Comparative Evaluation of Predictive Models of the Flat Rolling Process, Periodica Polytechnica Mechanical Engineering, Vol62 No2 2018, 2018
Szűcs Máté, Krállics György, Szabó Gábor: Többszintű modellezés alkalmazása a hideghengerlési folyamatok vkizsggálatára, XVI Képlalakító Konferencia kiadvány pp. 145-151, 2018
Bubonyi Tamás: Újrakristályosodás során végbemenő kristálytani orientáció változásának szimulációja sejt automata módszerrel,, MIDRA a Miskolci Egyetem Digitális Raktára és Adattára, 2017
Tamás Bubonyi, Péter Barkóczy: Simulation of crystallographic changes during recrystallization by one-dimensional cellular automaton, 11th Hungarian Conference on Materials Science IOP Publishing IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 426 (2018) 012007 doi:10.1088/1757-899X/426/1/012007, 2018
Bubonyi Tamás, Barkóczy Péter: Simulation of crystallographic changes during recrystallization by one-dimensional cellular automaton, Bányászati és Kohászati Lapok, 151. évf. 3. sz. / 2018. pp. 32-35, 2018
D A Angel1, A Hlavacs1, D Petho1, V Mertinger1, P Barkoczy1 and M Benke1: Characterization of grain structure and crystallographic texture variation during the production of a Properzi semiproduct, 11th Hungarian Conference on Materials Science IOP Publishing IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 426 (2018) 012001 doi:10.1088/1757-899X/426/1/012001, 2018
Sepsi Máté, Hlavács Adrienn, MertingerValéria, Benke Márton: Alumínium lemezek lágyítási anizotrópiájának vizsgálata röntgendiffrakciós módszerekkel, XXVII. Hőkezelő és anyagtudomány a gépgyártásban országos konferencia és szakkiállítás külföldi részvevőkkel. 216 p. Konferencia helye, ideje: Balatonfüred, Magyarország,, 2016
Benke Marton, Erzsebet Nagy, Sepsi Máté, Peter Pekker, Valéria Mertinger: Correlation between Deformation Texture and Martensitic Transformation in TWIP/TRIP Steels on multiscale, bírálat alatt, 2016
Sepsi Máté: Teljes pólusábra meghatározására alkalmas mérési módszer kidolgozása központ nélküli röntgendiffraktométerekre, MIDRA a Miskolci Egyetem Digitális Raktára és Adattára, 2016
Máté Sepsi, Arjun Talgotra, Erzsébet Nagy, Márton Benke, Valéria Mertinger: MARTENSITES FORMATION DURING THERMOMECHANICAL TREATMENTS OF TWIP STEELS, MultiScience - XXXI. microCAD International Multidisciplinary Scientific Conference. Konferencia helye, ideje: Miskolc, Magyarország, 2017.04.20-2017.04.21. Miskolc: Misk, 2017
Máté Sepsi, Márton Benke, Valéria Mertinger: Advanced non-destructive methods for residual stress and anisotropy determination for crystalline materials, INTERNATIONAL SPRING SCHOOL ON FOREFRONT ALLOYS AND ADVANCED MATERIALS FOR EXTREME CONDITIONS, 2017
Arjun Kumar Talgotra: Solid Phase Reaction in Austenitic FeMnCr high strength TWIP steels, MIDRA a Miskolci Egyetem Digitális Raktára és Adattára, 2017
Z Bézi, G Krállics, M el-Tahawy, P Pekker, J Gubicza: Processing of ultrafine-grained titanium with high strength and good ductility by a combination of multiple forging and rolling, MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING A-STRUCTURAL MATERIALS PROPERTIES MICROSTRUCTURE AND PROCESSING 688: pp. 210-217., 2017
Szűcs Máté: Többszintű modellezés alkalmazása a szimmetrikus és az aszimmetrikus hengerlési folyamatok vizsgálatára, MTMT, 2016
Béla török, Márton Benke, Valéria Mertinger, Péter Barkoczy, Árpad Kovács, Krisztina Hoppál, Péter Kovács: Complex metallographic study on Gepid bronze and silver buckles from the Great Hungarian Plain (5-6th cent.), 41th International Symposium on Archeometry, 15-21 May 2016, Kalamta, bírálat alatt, 2017
Prof Dr Trampus Péter (szerk.): Roncsolásmentes kristálytani anizotrópia vizsgálata röntgendiffrakciós módszerrel, Budapest: MAROVISZ, 9 p., 2017





 

Projekt eseményei

 
2020-07-20 15:55:22
Résztvevők változása
2018-05-18 14:48:05
Résztvevők változása
2018-02-15 16:49:43
Résztvevők változása
2017-01-10 12:44:41
Résztvevők változása




vissza »