UVB sugárzás okozta károsodás elleni celluláris védekező mechanizmusok azonosítása in vitro és in vivo  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
120206
típus K
Vezető kutató Remenyik Éva
magyar cím UVB sugárzás okozta károsodás elleni celluláris védekező mechanizmusok azonosítása in vitro és in vivo
Angol cím Identification of cellular mechanisms protecting against UVB induced damage in vitro and in vivo
magyar kulcsszavak ultraibolya sugárzás,nonmelanoma bőrdaganatok, melanoma malignum, DNS károsodás,ciklobután pirimidin dimer, pili ADP polimeráz, mitokondrium, fényvédelem
angol kulcsszavak Ultraviolet radiation, nonmelanoma skin cancer, melanoma malignum, DNA damage, cyclobutane pyrimidine dimer, polyADP polymerese, mithocondrium, sunscreen
megadott besorolás
Közegészségtan, egészségügyi szolgáltatások, környezetegészségügy, foglalkozásegészségügy, epidemiológia, orvosi etika (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Bőrgyógyászat
zsűri Klinikai Orvostudományok
Kutatóhely ÁOK Bőrgyógyászati Tanszék (Debreceni Egyetem)
résztvevők Emri Gabriella
Gellén Emese
Hegedűs Csaba
Janka Eszter Anna
Juhász István
Kékedi Judith Kriszta
Kiss Borbála
Kósa Péter
Kovácsné dr. Bácskay Ildikó
Lovászi Marianna
Sawhney Irina
Szima Georgina Zita
Ujhelyi Zoltán
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2021-03-31
aktuális összeg (MFt) 37.479
FTE (kutatóév egyenérték) 16.29
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az ultraibolya B sugárzás a hámsejtek DNS-én ciklobután pirimidin dimereket (CPD) hoz létre, továbbá direkt és indirekt módon szabadgyököket képez, melyek következménye akut módon napégés, krónikusan daganatok kifejlődése lehet. Korábbi kutatómunkánk révén humán hámsejtekbe olyan CPD javító enzimet (fotoliázt) tudtunk termeltetni, in vitro szintetizált CPD fotoliáz mRNS hámsejtekbe transzfektálásával, amelyről kimutattuk, hogy a természetes humán nukleotid excíziós repairnél jóval hatékonyabban képes kijavítani a CPD-ket. Ezzel az új mRNS alapú expressziós rendszerrel olyan egyedülálló kísérleti modellt alkottunk, amellyel lehetőségünk van a CPD függő és független celluláris változások elkülönítésére. Döntő célunk olyan sejtvédő mechanizmusok, molekulák megtalálása, amelyet az UV sugárzás után alkalmazva is hatékonyan csökkentik az UV fény káros hatásait, szemben a ma elterjedten használt fényvédőkkel, amik az UV fényt kiszűrik és csak az UV behatás előtt alkalmazhatók. Tanulmányozni fogjuk a CPD-k időbeni jelenlétének szerepét, azzal a céllal, hogy megállapítsuk mennyi idővel az UVB besugárzás után lehetséges a CPD-k eltávolítása a sejt túlélési esélyének megőrzésével. A modell segítségével el kívánjuk különíteni az UV indukált szabadgyökök vizsgálatát, és a poli(ADP-ribóz) polimeráz, valamint mitokondriális anyagcsere változásokat. Egy növényi kivonat in vitro UV besugárzást követő „fényvédő” hatásmechanizmusát is teszteljük, felderítve, hogy gyökfogó szerepén kívül van-e befolyása a DNS repairre. UV gyulladáscsökkentő hatását in vivo is vizsgáljuk. Továbbá UV indukálta precancerózus elváltozások lézeres terápiájának hatékonyságát molekuláris szinten tanulmányozzuk.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A populáció UV fényterhelése a légköri viszonyok, életkor megnövekedése és a társadalmi szokások következtében is nő. Ezzel együtt nőnek az UV fény káros következményei (napégés, daganatok, a bőr öregedése) is, jelentős terhet róva az ellátórendszerekre (a humán malignus dagnatok 60%-a bőrgadanat). A háttérben álló celluláris és molekuláris folyamatok megértése hozzájárul olyan fényvédelmi módszerek kialakításához, amelyek a besugárzás után is sikerrel használhatóak. Világszerte történnek erőfeszítések ilyenek metódusok kidolgozására, így a DNS repair enzimek, vitaminok és növényi kivonatok alkalmazása intenzív kutatások tárgya. Bár az in vitro szintetizált pseudouridint tartalmazó CPD fotoliáz mRNS keratinocita transzfekciója, ilyen UV hatással rendelkezne in vivo használata nem megoldott. Ennek ellenére a CPD fotoliáz in vitro modellként rendkívül jelentős a CPD-k fennállásának időbeni következményinek a vizsgálatára, valamint segítségével a klinikumban is alkalmazható pre- és post- fényvédő hatással rendelkező növényi kivonat hatásmechanizmusának tanulmányozására. Előzetes eredmények alapján azt feltételezzük, hogy nemcsak szabadgyök megkötő, hanem a DNS repairre is hatással van, valamint a mitokondrium metabolizmus UV okozta változásait is kivédi. Feltételezzük, hogy egyéb a mitokondriális elektron transzportot befolyásoló molekulának is lehet UV protektív hatása és eredményeink alapján ezek tesztelésére egy hatékony módszert tudunk kidolgozni. Az in vitro eredményeinket in vivo állat és humán vizsgálatokkal is meg kívánjuk erősíteni. Továbbá humán bőrön az UV precancerózisok modern kezelésének hatékonyságáról molekuláris bizonyítékokat fogunk gyűjteni.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A bőrdaganatok száma világszerte nő a kaukázusi populációban. A fiatal lakosság körében is népszerű és divatos a barna bőrszín, amelynek elérése érdekében napoznak, szoláriumot használnak, ezzel nő a lakosság UV terhelése. Az orvosi gyakorlatban az immunszuppresszió egyre szélesebb körben használt, mely szintén fokozza a bőrdaganatok kockázatát. Megfelelő életmód, fényvédelmi szokások kialakítása, az oktatás ellenére is egyre nagyobb jelentősége lesz a fényvédő szereknek. A szokásos fizikai és kémiai anyagokat tartalmazó, fényszűrőként működő fényvédők mellett igény van olyan anyagokra is, amelyek nem csak a fényhatás előtt és alatt, hanem utána alkalmazva is csökkenthetik a károsodás mértékét. Továbbá a lokális használat mellett igény lenne szisztémásan is adagolható hatékony fényvédőre. Az utóbbi évtizedben éppen ezért a nemzetközi szakirodalomban megnőtt az ezzel kapcsolatos publikációk száma. Körülbelül 20 éve két, a humán szövetekben elő nem forduló repair enzim, a fotoliáz és T4 endonukleáz V lokális alkalmazásáról főleg repair deficiens betegeken lehetett olvasni, de a klinikai gyakorlatban széles körben nem terjedt el. Nem humán fehérje lévén fontos kérdés, hogy allergiás reakcióról nem számolt be az irodalom. Az általunk létrehozott CPD fotoliáz mRNS formájában kerül be a sejtekbe, ami egy teljesen új megközelítés, az in vivo alkalmazhatóságot nem könnyíti meg, mert a nukleinsav hatékony transzdermális bejuttatása nem megoldott, de éppen ezért ilyen jellegű további kísérletekhez szintén modellül szolgálhat. A növényi polifenolok antioxidáns, fényvédő, gyulladáscsökkentő és egyéb pozitív élettani hatásairól elég kiterjedt az irodalom, legalább annyira, mint ahány molekula vizsgálatra került már sor. Viszont nagyon kevés anyag és eszköz hatásossága van experimentálisan, hatásmechanizmust tekintve is alátámasztva. Még az általunk tervezett daganatmegelőző állapot kezeléséről (lézer, PDT) is csak döntően klinikai hatékonysági adatok állnak rendelkezésünkre. Egyik vizsgálandó témánkban sem ismerünk hasonló hazai kutatást. Munkacsoportunk szoros és tágabb kollaborációs partnereinkkel együtt már számos nívós nemzetközi publikációt jegyez a témában.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A bőrünket érő éltető napfény ultraibolya tartománya (UV) nemcsak az egészség szempontjából fontos D vitamin szintéziséért és kozmetikailag ma divatos barnulásért felelős, hanem a bőrtípustól függő mértékben jelentős káros hatásai is vannak. Ilyen az azonnal jelentkező napégés és az évtizedek múlva megnyilvánuló bőrdaganatok, valamint a bőr korai öregedése. Kutatócsoportunk évek óta tanulmányozza azokat a sejtszintű mechanizmusokat, amelyeket az UV fény kivált. Létrehoztunk egy világviszonylatban is egyedülálló kísérleti rendszert, ahol a hámsejtekbe laboratóriumi körülmények között az UV okozta DNS károsodás kijavítását gyorsan végző, az emberi sejtekből a törzsfejlődés során elveszített fehérjét, fotoliázt, hírvivő RNS formájában juttatunk be. Így a sejtek napokig képesek a fehérjét termelni, ami gyorsan visszaalakítja a DNS hibát. A kísérleti rendszer segítségével el tudjuk különíteni az örökítő anyag károsodása és más sejtalkotók, mechanizmusok UV hatásait, ezzel új adatokat szolgálhatunk a folyamatok molekuláris szintű megértéséhez. Tesztelni kívánjuk a bőr és pigment sejtek életképességét, szabadgyök termelését, kommunikációját, a gyulladásos hírvivők szintjét, a mitokondriumok működését. Az eredmények a tudományos megismerésen túl, lehetőséget teremtenek olyan fényvédelmi módszerek kialakításához, ami a napozás után alkalmazva is hatásos lehet. Erre a módszerre alapozva egy előkísérletekben ígéretes növényi kivonat ilyen irányú laboratóriumi és klinikai vizsgálatát is szeretnénk elvégezni. Továbbá a daganatmegelőző állapot kezelésében alkalmazható lézeres terápia továbbfejlesztését molekuláris szinten fogjuk elemezni.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Ultraviolet B irradiation of epithelial cells induces DNA cyclobutane pyrimidine dimers (CPDs), and results in direct and indirect formation of free radicals, these changes acutely induce sunburn and chronically lead to the development of cancer. In our earlier studies we expressed CPD photolyase in human epithelial cells via transfection of its in vitro synthesized stable mRNA. We have shown CPD photolyase to be much more effective in repairing CPDs than innate human nucleotide excision repair. With this new mRNA expression-based system, we have created a unique experimental model, which allows us to separate the CPD dependent and independent changes on a cellular level. Our main goal is to find cytoprotective mechanisms and molecules that can efficiently reduce the harmful effects of UV light even when applied after irradiation. In contrast to widely used sunscreens, which filter UV light and are only effective when used prior to UV exposure, this would enable us to reduce UV damage even after irradiation. We will study the effect of CPD removal over time to determine how long after UVB treatment CPD removal will still results in cell survival benefit. With this model we plan to separately analyze UV induced free radical, poly(ADP-ribose) polymerase and also mitochondrial metabolic changes. The mechanism of the post-UV irradiation "sunscreen" effect of a plant extract will also be tested, elucidating if apart from its radical scavenging role it also affects DNA repair, its in vivo UV anti-inflammatory effects will also be investigated. Furthermore, the effectiveness of laser therapy on UV-induced precancerous lesions will be studied at a molecular level.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The impact of UV light on todays population is constantly growing due atmospheric conditions, increased lifespan and social habits. Thus the negative consequences of UV light (sunburn, cancer, skin aging) are on the rise, imposing a significant burden on healthcare systems (60% of all human malignant tumors are skin cancers). Understanding the underlying cellular and molecular mechanisms contributes to the identification of light-protection methods, which can effectively be used even after irradiation. Worldwide efforts are made to develop such methods: the use of DNA repair enzymes, vitamins and plant extracts are all objects of intensive research. Although the transfection of keratinocytes with the in vitro synthesized pseudouridin containing CPD photolyase mRNA would provide such benefits, methods for its in vivo application are not yet available. Nevertheless, CPD photolyase provides a crucial in vitro model for studying the temporal consequences of CPDs and it can also be used in clinical studies to test the underlying mechanisms of the pre- and post-UV sunscreen effects of a plant extract. Based on preliminary results it is assumed that this extract not only functions as a free radical scavenger, but also affects DNA repair, and ameliorates UV induced changes in mitochondrial metabolism. We hypothesize that other molecules influencing mitochondrial electron transport may also have UV protective effects, for which we will establish an effective screening method. We will verify our in vitro results in both animals and human studies. Furthermore, we will collect molecular evidence on the effectiveness of the modern management of UV induced human pre-cancerous lesions.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The incidence of skin cancers is on the rise worldwide in the Caucasian populations. Being tan is popular among the youth and to achieve the desired skin color they sunbathe or use tanning beds, increasing overall UV exposure. Immunosuppression is also more widely used in medicine, which also increases the risk of skin cancer. Despite of proper lifestyle, education and the development of sun protection habits, the use of sunscreens became increasingly important. Besides the usual sun protection agents containing physical and chemical sunscreens, there is also a need for products that can reduce the amount of damage not only before and during light exposure, but also when they are applied following sun exposure. Furthermore, in addition to topical use there is a demand for effective sun protection that can be administered systemically. Therefore, in the last decade increased number of scientific publications addressed this topic. About 20 years ago, two repair enzymes not endogenous to humans were in the forefront of photobiology interest: photolyase and T4 endonuclease V, especially for use in DNA repair deficient patients, but their clinical use has not gained traction. It is important to note that despite not being human proteins allergic reactions have not been reported. The CPD photolyase synthetized by our group is delivered to the cells in mRNA form, which is a novel approach. Unfortunately, it does not yet have in vivo utility, as an effective method for effective transdermal delivery of the nucleic acids is to date lacking, but it can provide a model for epidermal delivery of exogenous nucleic acids. Plant derived polyphenols are well known to have antioxidant, sunscreen, anti-inflammatory and other positive physiological properties, and several molecules have already been widely tested. However, very few products or devices have their efficacy experimentally supported with established mechanism of action. Even for the treatment modalities (laser, PDT) of pre-cancers only mainly clinical efficacy data are available. There are no known similar studies in Hungary. Our research group with our collaborators has published numerous scientific reports in prestigious international journals in these topics.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

A bőrünket érő éltető napfény ultraibolya tartománya (UV) nemcsak az egészség szempontjából fontos D vitamin szintéziséért és kozmetikailag ma divatos barnulásért felelős, hanem a bőrtípustól függő mértékben jelentős káros hatásai is vannak. Ilyen az azonnal jelentkező napégés és az évtizedek múlva megnyilvánuló bőrdaganatok valamint a bőr korai öregedése. Kutatócsoportunk évek óta tanulmányozza azokat a sejtszintű mechanizmusokat, amelyeket az UV fény kivált. Létrehoztunk egy világviszonylatban is egyedülálló kísérleti rendszert, ahol a hámsejtekbe laboratóriumi körülmények között az UV okozta DNS károsodás kijavítását gyorsan végző, az emberi sejtekből a törzsfejlődés során elveszített fehérjét, fotoliázt, hírvivő RNS formájában juttatunk be. Így a sejtek napokig képesek a fehérjét termelni, ami gyorsan visszaalakítja a DNS hibát. A kísérleti rendszer segítségével el tudjuk különíteni az örökítő anyag károsodása és más sejtalkotók, mechanizmusok UV hatásait, ezzel új adatokat szolgálhatunk a folyamatok molekuláris szintű megértéséhez. Tesztelni kívánjuk a bőr és pigment sejtek életképességét, szabadgyök termelését, kommunikációját, a gyulladásos hírvivők szintjét, a mitokondriumok működését. Az eredmények a tudományos megismerésen túl, lehetőséget teremtenek olyan fényvédelmi módszerek kialakításához, ami a napozás után alkalmazva is hatásos lehet. Erre a módszerre alapozva egy előkísérletekben ígéretes növényi kivonat ilyen irányú laboratóriumi és klinikai vizsgálatát is szeretnénk elvégezni. Továbbá a daganatmegelőző állapot kezelésében alkalmazható lézeres terápia továbbfejlesztését molekuláris szinten fogjuk elemezni.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Olyan molekuláris és celluláris mechanizmusokat azonosítottunk, amelyek képesek csökkenteni az UVB besugárzás következményeit in vitro. Az UVB DNS-károsodást okoz (CPD), csökkenti a keratinociták életképességét és mutációkat is indukál. Az általunk egyedileg kifejlesztett, in vitro szintetizált pszeudouridint tartalmazó CPD-specifikus fotoliáz mRNS transzfekció hatékonyan távolította el a CPD-ket az UVB besugárzás után 6 órán belül. Demonstráltuk a PARP-1 sokrétű szerepét az UVB válaszban. Azt is bebizonyítottuk, hogy az UVB által vezérelt anyagcsere-változások a CPD-től függenek és a mitokondriumok az UVB-indukált ROS másodlagos forrásai. A növényi kivonatok és bizonyos kis molekulák gátolhatják a nukleotid exciziós repairt, de sejtbiológiai hatásaik nem következtethetőek egyenesen ebből a hatásukból. Néhányuk nem indukál, sőt még véd is a mutációk ellen. A silymarin kivonatok in vitro fényérzékenysége óvatosságra int az emberi bőrön történő alkalmazásásukkal kapcsolatosan. Klinikai és szövettani bizonyítékokat szolgáltattunk az ablatív frakcionált lézer-asszisztált fotodinamiás terápia (PDT) hatékonyságának növelésére, és a kezelés utáni immun infiltrátumot jellemeztük. A melanoma epidemiológiai vizsgálataink azt sugallják, hogy a 65 évnél idősebbek körében érdemes szűrni a melanomát, és hogy az előfordulását befolyásolhatja a társadalmi-gazdasági környezet is. A szérum S100B a szérum LDH-hoz hasonló és független prognosztikai erővel rendelkezett áttétes melanoma esetén.
kutatási eredmények (angolul)
We identified molecular and cellular mechanisms capable of reducing the consequences of UVB irradiation in vitro. UVB causes DNA damage (cyclobutane pyrimidine dimers (CPD)), decreases viability of keratinocytes and also induces mutations. In vitro synthesized pseudouridine-containing CPD specific photolyase mRNA transfection, developed by us uniquely, effectively removes CPDs within 6 hours after UVB irradiation. The multifaceted role of poly-(ADP)- ribose polymerase-1 in UVB response were demonstrated. We also proved that UVB driven metabolic changes depend on CPDs and mitochondria as the secondary source of UVB-induced ROS. Plant extracts and small molecules can inhibit nucleotide excision repair but their cellular biological effects can be unpredictable from their repair inhibitory capacity. Some of them not induce, even protect against mutations. In vitro photosensitivity of silymarin extracts warn the scientific dermatological community about careful usage them on human skin. Clinical and histopathological evidences were provided for improved effectiveness of ablative fractionated laser assisted photodynamic therapy (PDT) and were characterized the immune infiltration after treatment. Epidemiological studies on melanoma suggested to screen melanomas among those over 65 years of age and that melanoma prevalence can be influenced by socioeconomic status. Serum S100B had a similar and independent prognostic strength in metastatic melanoma compared with serum LDH.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=120206
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Hegedűs Csaba, Juhász Tamás, Fidrus Eszter, Janka Eszter Anna, Juhász Gábor, Boros Gábor, Paragh György, Uray Karen, Emri Gabriella, Remenyik Éva, Bai Péter: Cyclobutane pyrimidine dimers from UVB exposure induce a hypermetabolic state in keratinocytes via mitochondrial oxidative stress, Redox Biol. 2021 Jan;38:101808. doi: 10.1016/j.redox.2020.101808., 2021
Fidrus Eszter, Hegedűs Csaba, Janka Eszter, Paragh György, Emri Gabriella, Remenyik Éva: Inhibitors of Nucleotide Excision Repair Decrease UVB-Induced Mutagenesis - an In Vitro Study, Int. J. Mol. Sci. 22 (4), 1638-, 2021., 2021
Janka Eszter Anna, Ványai Beatrix, Dajnoki Zsolt, Szabó Imre Lőrinc, Reibl Dániel, Komka Ida, Blasszauer Celia, Várvölgyi Tünde, Szegedi Andrea, Emri Gabriella: Regional variability of melanoma incidence and prevalence in Hungary. Epidemiological impact of ambient UV radiation and socioeconomic factors, Eur J Cancer Prev . 2021 Sep 17. doi: 10.1097/CEJ.0000000000000716. Online ahead of print., 2021
Csaba Hegedűs, Gábor Boros, Eszter Fidrus, Gréta Nikoletta Kis, Miklós Antal, Tamás Juhász, Eszter Anna Janka, Laura Jankó, György Paragh, Gabriella Emri, Peter Bai, Éva Remenyik: PARP1 inhibition augments UVB-mediated mitochondrial changes–implications for UV-induced DNA repair and photocarcinogenesis., Cancers (Basel). 12 (1), 1-29, 2020., 2020
Fidrus Eszter, Ujhelyi Zoltán, Fehér Pálma, Hegedűs Csaba, Janka Eszter Anna, Paragh György, Vasas Gábor, Bácskay Ildikó, Remenyik Éva: Silymarin: Friend or Foe of UV Exposed Keratinocytes?, Molecules 2019 Apr 26;24(9). pii: E1652., 2019
Janka Eszter Anna, Kékedi Judith Kriszta, Várvölgyi Tünde, Gellén Emese, Kiss Borbála, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Increasing melanoma incidence in the elderly in North-East Hungary: is this a more serious problem than we thought?, Eur J Cancer Prev. 2019 Nov;28(6):544-550. doi: 10.1097/CEJ.0000000000000489., 2019
Gellén Emese, Fidrus Eszter, Janka Eszter, Kollár Sándor, Paragh György, Emri Gabriella, Remenyik Éva: 5-Aminolevulinic acid photodynamic therapy with and without Er:YAG laser for actinic keratosis: Changes in immune infiltration., Photodiagnosis Photodyn Ther. 2019 Jun;26:270-276. doi: 10.1016/j.pdpdt.2019.04.010. Epub 2019 Apr 12., 2019
Gellén Emese, Papp Bence Gábor, Janka Eszter Anna, Gáll Tibor, Paragh György, Emri Gabriella, Nemes Balázs, Remenyik Éva: Comparison of pre-and post-transplant sun-safe behavior of kidney transplant recipients: What is needed to improve?, Photodermatol. Photoimmunol. Photomed. 34:5:322-329., 2018
Emri Gabriella, Paragh György, Tósaki Ágnes, Janka Eszter, Kollár Sándor, Hegedűs Csaba, Gellén Emese, Horkay Irén, Koncz Gábor, Remenyik Éva: Ultraviolet radiation-mediated development of cutaneous melanoma: An update, J. Photochem. Photobiol. B. , 185:169-175., 2018
Paragh Lilla, Csehely Csilla, Varga Ráhel, Remenyik Éva: A bőr öregedése, Bőrgyógyászati és Venerológiai Szemle 2020; 96 (3) 115-126., 2020
Wei Lei, Christensen Sean R., Fitzgerald Megan E., Graham James, Hutson Nicholas D., Zhang Chi, Huang Ziyun, Hu Qiang, Zhan Fenglin, Xie Jun, Zhang Jianmin, Liu Song, Remenyik Eva, Gellen Emese, Colegio Oscar R., Bax Michael, Xu Jinhui, Lin Haifan, Huss Wendy J., Foster Barbara A., Paragh Gyorgy: Ultradeep sequencing differentiates patterns of skin clonal mutations associated with sun-exposure status and skin cancer burden, SCIENCE ADVANCES 7: (1) p. eabd7703., 2021
Emri Gabriella, Paragh György, Tósaki Ágnes, Janka Eszter, Kollár Sándor, Hegedűs Csaba, Gellén Emese, Horkay Irén, Koncz Gábor, Remenyik Éva: Ultraviolet radiation-mediated development of cutaneous melanoma: An update, J. Photochem. Photobiol. B. , 185:169-175., 2018
Gellén Emese, Papp Bence Gábor, Janka Eszter Anna, Gáll Tibor, Paragh György, Emri Gabriella, Nemes Balázs, Remenyik Éva: Comparison of pre-and post-transplant sun-safe behavior of kidney transplant recipients: What is needed to improve?, Photodermatol. Photoimmunol. Photomed. 34:5:322-329., 2018
Janka Eszter Anna, Kékedi Judith Kriszta, Várvölgyi Tünde, Gellén Emese, Kiss Borbála, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Increasing melanoma incidence in the elderly in North-East Hungary: is this a more serious problem than we thought?, European J. of Cancer Prevention, accept 2018. Oct., 2018
Mudambi Shaila, Pera Paula, Washinton Deschana, Remenyik Éva, Shafirstein Gal, Bellnier David, Paragh György: Photodynamic therapy droes not induce cyclobutane pyrimidine dimers in the presence of melanin, Photodiagnosis and Photodynamic Therapy, 22:241-244, 2018
Gellén Emese, Fidrus Eszter, Péter Margit, Szegedi Andrea, Emri Gabriella, Remenyik Éva: Immunological effects of photodynamic therapy in the treatment of actinic keratosis and squamous cell carcinoma, Photodiagnosis and Photodynamic Therapy, revised version under review, 2018
Janka Eszter, Anna, Kékedi Judith Kriszta, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Melanoma malignum epidemiológiai vizsgálata a Debreceni Egyetem ÁOK Bőrgyógyászati Tanszékén (előzetes vizsgálat), Bőrgyógyászati és Venerológiai Szemle 93:6:265, 2017
Gellén Emese, Kollár Sándor, Péter Margit, Fidrus Eszter, Janka Eszter Anna, Emri Gabriella, Remenyik Éva: Aktinikus keratosis immun infiltrátumának vizsgálata photodynámiás terápia előtt és után, Bőrgyógyászati Ven. Szemle, 93:6:263., 2017
Hegedűs Csaba, Boros Gábor, Emri Eszter, Mikó Edit, Juhász Tamás, Kis Nikoletta Gréta, Lovászi Marianna, Janka Eszter Anna, Emri Gabriella, Bai Péter, Remenyik Éva: A Resveratrol módosítja az UVB-okozta mitokondriális változásokat humán keratinocitákban, Bőrgyógyászati és Ven. Szemle 93:6:264, 2017
Hegedűs Csaba, Boros Gábor, Janka Eszter Anna, Juhász Tamás, Kis Nikoletta Gréta, Emri Gabriella, Bai Péter, Remenyik Éva: UVB irradiation mediates mitochondrial changes via Poly (ADP-ribose) polymerase 1, Journal of Investigative Dermatology 138:5:S197., 2018
Janka Eszter Anna, Kékedi Kriszta, Gellén Emese, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Trends in incidence and tumour thickness of invasive cutaneous melanoma from 2000 to 2014 in an Eastern Hungarian melanoma center, JOURNAL OF INVESTIGATIVE DERMATOLOGY 2017.137: (10S) Supplement 2 pp. 295, 2017
Janka Eszter Anna, Kékedi Kriszta, Gellén Emese, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Trends in incidence and tumour thickness of invasive cutaneous melanoma from 2000 to 2014 in an Eastern Hungarian melanoma center, 47th Annual ESDR Meeting, Salzburg, Ausztria, 2017. szeptember 27-30., 2017
Hegedűs Csaba, Boros Gábor, Janka Eszter Anna, Fidrus Eszter, Juhász Tamás, Karikó Katalin, Emri Gábor, Bai Péter, Remenyik Éva: In vitro delivery of CPD-specific photolyase-encoding mRNA prevents UVB-induced mitochondrial changes., Journal of Investigative Dermatology 139 (9S) Suppl. 2. p. 309., 2019
Gellén Emese, Fidrus Eszter, Péter Margit, Szegedi Andrea, Emri Gabriella, Remenyik Éva: Immunological effects of photodynamic therapy in the treatment of actinic keratosis and squamous cell carcinoma, Photodiagnosis Photodyn Ther. 2018 Dec;24:342-348. doi: 10.1016/j.pdpdt.2018.10.018. Epub 2018 Oct 28., 2018
Csaba Hegedűs, Gábor Boros, Eszter Fidrus, Gréta Nikoletta Kis, Miklós Antal, Tamás Juhász, Eszter Anna Janka, Laura Jankó, György Paragh, Gabriella Emri, Peter Bai, Éva Remenyik: PARP1 inhibition augments UVB-mediated mitochondrial changes–implications for UV-induced DNA repair and photocarcinogenesis., under major revision, Cancers, 2019
Gellén Emese, Fidrus Eszter, Janka Eszter, Kollár Sándor, Paragh György, Emri Gabriella, Remenyik Éva: 5-Aminolevulinic acid photodynamic therapy with and without Er:YAG laser for actinic keratosis: Changes in immune infiltration., Photodiagnosis Photodyn Ther. 2019 Jun;26:270-276. doi: 10.1016/j.pdpdt.2019.04.010. Epub 2019 Apr 12., 2019
Fidrus Eszter, Ujhelyi Zoltán, Fehér Pálma, Hegedűs Csaba, Janka Eszter Anna, Paragh György, Vasas Gábor, Bácskay Ildikó, Remenyik Éva: Silymarin: Friend or Foe of UV Exposed Keratinocytes?, Molecules 2019 Apr 26;24(9). pii: E1652., 2019
Janka Eszter Anna, Kékedi Judith Kriszta, Várvölgyi Tünde, Gellén Emese, Kiss Borbála, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Increasing melanoma incidence in the elderly in North-East Hungary: is this a more serious problem than we thought?, Eur J Cancer Prev. 2019 Nov;28(6):544-550. doi: 10.1097/CEJ.0000000000000489., 2019
Janka Eszter Anna, Ványai Beatrix, Várvölgyi Tünde, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Change of laboratory parameters during anti-PD1 treatment in patients with melanoma., Journal of Investigative Dermatology 139 (9S) Suppl. 2. p. 303., 2019
Fidrus Eszter, Boros Gábor, Hegedűs Csaba, Janka Eszter Anna, Emri Gabriella, Karikó Katalin, Remenyik Éva: Time-dependence of UVB induced cellular mechanisms in cultured human keratinocytes., Journal of Investigative Dermatology 139 (9S) Suppl. 2. p. 311., 2019
Fidrus Eszter, Fehér Pálma, Hegedűs Csaba, Janka Eszter Anna, Paragh György, Bácskay Ildikó, Remenyik Éva: Enhanced UVA-induced cyclobutane pyrimidine dimer formation by silymarin without increased mutagenesis in cultured epithelial cells., Journal of Investigative Dermatology 139 (9S) Suppl. 2. p. 311., 2019
Krizkova S, Kepinska M, Emri G, Eckschlager T, Stiborova M, Pokorna P, Heger Z, Adam V.: An Insight into the Complex Roles of Metallothioneins in Malignant Diseases with Emphasis on (Sub)Isoforms/Isoforms and Epigenetics Phenomena, Pharmacol Ther., 183:90-117., 2018
Emri Gabriella, Paragh György, Tósaki Ágnes, Janka Eszter, Kollár Sándor, Hegedűs Csaba, Gellén Emese, Horkay Irén, Koncz Gábor, Remenyik Éva: Ultraviolet radiation-mediated development of cutaneous melanoma: An update, J. Photochem. Photobiol. B. , 185:169-175., 2018
Gellén Emese, Papp Bence Gábor, Janka Eszter Anna, Gáll Tibor, Paragh György, Emri Gabriella, Nemes Balázs, Remenyik Éva: Comparison of pre-and post-transplant sun-safe behavior of kidney transplant recipients: What is needed to improve?, Photodermatol. Photoimmunol. Photomed. 34:5:322-329., 2018
Mudambi Shaila, Pera Paula, Washinton Deschana, Remenyik Éva, Shafirstein Gal, Bellnier David, Paragh György: Photodynamic therapy droes not induce cyclobutane pyrimidine dimers in the presence of melanin, Photodiagnosis and Photodynamic Therapy, 22:241-244, 2018
Gellén Emese, Fidrus Eszter, Janka Eszter, Kollár Sándor, Paragh György, Emri Gabriella, Remenyik Éva: 5-Aminolevulinic acid photodynamic therapy with and without Er:YAG laser for actinic keratosis: Changes in immune infiltration., Photodiagnosis Photodyn Ther. 2019 Jun;26:270-276. doi: 10.1016/j.pdpdt.2019.04.010. Epub 2019 Apr 12., 2019
Fidrus Eszter, Ujhelyi Zoltán, Fehér Pálma, Hegedűs Csaba, Janka Eszter Anna, Paragh György, Vasas Gábor, Bácskay Ildikó, Remenyik Éva: Silymarin: Friend or Foe of UV Exposed Keratinocytes?, Molecules 2019 Apr 26;24(9). pii: E1652., 2019
Janka Eszter Anna, Kékedi Judith Kriszta, Várvölgyi Tünde, Gellén Emese, Kiss Borbála, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Increasing melanoma incidence in the elderly in North-East Hungary: is this a more serious problem than we thought?, Eur J Cancer Prev. 2019 Nov;28(6):544-550. doi: 10.1097/CEJ.0000000000000489., 2019
Janka Eszter Anna, Kékedi Kriszta, Gellén Emese, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Trends in incidence and tumour thickness of invasive cutaneous melanoma from 2000 to 2014 in an Eastern Hungarian melanoma center, JOURNAL OF INVESTIGATIVE DERMATOLOGY 2017.137: (10S) Supplement 2 pp. 295, 2017
Csaba Hegedűs, Gábor Boros, Eszter Anna Janka, Marianna Lovászi, Katalin Karikó, Tamás Juhász, Gréta Nikoletta Kis, Gabriella Emri, Péter Bai, Éva Remenyik: Poly(ADP-ribose) polymerase-1 activity modulates mitochondrial function following UVB irradiation, JOURNAL OF INVESTIGATIVE DERMATOLOGY 137: (10S) Supplement 2 pp. 299, 2017
Péter Margit, Boros Gábor, Hegedűs Ccaba, Fidrus Eszter Emri Gabriella, Karikó Katalin, Remenyik Éva: Time-dependent investigation of UVB.induced cellular mechanisms in human keratinocytes using mRNA encoding cyclobutane pyrimidine dimer-specific photolyase, JOURNAL OF INVESTIGATIVE DERMATOLOGY 137: (10S) Supplement 2 pp. 301, 2017
Gellén Emese, Fidrus Eszter, Janka Eszter Anna, Barta Barbara, Emri Gabriella, Remenyik Éva: Efficacy and photorejuvenation effect of conventional photodynamic therapy (PDT) and Er:YAG (erbium:yttrium-aluminium-garnet) ablative fractional laser – assisted PDT in, JOURNAL OF INVESTIGATIVE DERMATOLOGY 137: (10S) Supplement 2 pp. 302, 2017
Hegedűs Csaba, Boros Gábor, Janka Eszter Anna, Fidrus Eszter, Juhász Tamás, Karikó Katalin, Emri Gábor, Bai Péter, Remenyik Éva: In vitro delivery of CPD-specific photolyase-encoding mRNA prevents UVB-induced mitochondrial changes., Journal of Investigative Dermatology 139 (9S) Suppl. 2. p. 309., 2019
Janka Eszter, Anna, Kékedi Judith Kriszta, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Melanoma malignum epidemiológiai vizsgálata a Debreceni Egyetem ÁOK Bőrgyógyászati Tanszékén (előzetes vizsgálat), Bőrgyógyászati és Venerológiai Szemle 93:6:265, 2017
Gellén Emese, Kollár Sándor, Péter Margit, Fidrus Eszter, Janka Eszter Anna, Emri Gabriella, Remenyik Éva: Aktinikus keratosis immun infiltrátumának vizsgálata photodynámiás terápia előtt és után, Bőrgyógyászati Ven. Szemle, 93:6:263., 2017
Hegedűs Csaba, Boros Gábor, Emri Eszter, Mikó Edit, Juhász Tamás, Kis Nikoletta Gréta, Lovászi Marianna, Janka Eszter Anna, Emri Gabriella, Bai Péter, Remenyik Éva: A Resveratrol módosítja az UVB-okozta mitokondriális változásokat humán keratinocitákban, Bőrgyógyászati és Ven. Szemle 93:6:264, 2017
Janka Eszter Anna, Ványai Beatrix, Várvölgyi Tünde, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Change of laboratory parameters during anti-PD1 treatment in patients with melanoma., Journal of Investigative Dermatology 139 (9S) Suppl. 2. p. 303., 2019
Janka Eszter Anna, Ványai Beatrix, Várvölgyi Tünde, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Change of laboratory parameters during anti-PD1 treatment in patients with melanoma., Journal of Investigative Dermatology 139 (9S) Suppl. 2. p. 303., 2019
Fidrus Eszter, Boros Gábor, Hegedűs Csaba, Janka Eszter Anna, Emri Gabriella, Karikó Katalin, Remenyik Éva: Time-dependence of UVB induced cellular mechanisms in cultured human keratinocytes., Journal of Investigative Dermatology 139 (9S) Suppl. 2. p. 311., 2019
Fidrus Eszter, Fehér Pálma, Hegedűs Csaba, Janka Eszter Anna, Paragh György, Bácskay Ildikó, Remenyik Éva: Enhanced UVA-induced cyclobutane pyrimidine dimer formation by silymarin without increased mutagenesis in cultured epithelial cells., Journal of Investigative Dermatology 139 (9S) Suppl. 2. p. 311., 2019
Fidrus Eszter, Hegedűs Csaba, Janka Eszter Anna, Paragh György, Emri Gabriella, Remenyik Éva: Inhibitors of Nucleotide Excision Repair Decrease UVB-Induced Mutagenesis - an In Vitro Study, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 22: (4) p. 1638., 2021
Hegedűs Csaba, Juhász Tamás, Fidrus Eszter, Janka Eszter Anna, Juhász Gábor, Boros Gábor, Paragh György Jr., Uray Karen, Emri Gabriella, Remenyik Éva, Bai Péter: Cyclobutane pyrimidine dimers from UVB exposure induce a hypermetabolic state in keratinocytes via mitochondrial oxidative stress, REDOX BIOLOGY 38: 101808, 2021
Hegedűs Csaba, Boros Gábor, Fidrus Eszter, Kis Gréta Nikoletta, Antal Miklós, Juhász Tamás, Janka Eszter Anna, Jankó Laura, Paragh György, Emri Gabriella, Bai Péter, Remenyik Éva: PARP1 Inhibition Augments UVB-Mediated Mitochondrial Changes—Implications for UV-Induced DNA Repair and Photocarcinogenesis, CANCERS 12: (1) 5, 2020
Gellén Emese, Szima Georgina, Rácz Anita, Szödényi Annamária, Hegedűs Csaba, Horkay Irén: Multiplex aktinikus keratosisok kezelése, Bőrgyógyászati és Venereológiai Szemle 93:94-101., 2017
Emri Gabriella: Melanoma célzott gyógyszeres kezelése (Targeted therapy in melanoma.), Klinikai Onkológia 4 (3): 189-195., 2017
Szabó Imre Lőrinc, Ócsai Henriette, Kiss Borbála, Kékedi Kriszta, Kósa Péter, Várvölgyi Tünde, Kun Edina, Kenyeres Anna, Szöllősi Attila Gábor, Remenyik Éva, Emri Gabriella: BRAF-mutáció pozitiv áttétes melanom a célzott gyógyszeres kezelése (Targeted therapy for BRAF-mutation positive metastatic melanoma)., Bőrgyógyászati és Venereológiai Szemle 93/4. 160-167., 2017
Janka Eszter Anna, Kékedi Kriszta, Kósa Péter, Kiss Borbála, Varga Ráhel, Veres Imre, Emri Gabriella: Melanoma incidencia Hajdú-Bihar megyében a 2000-2014 közötti időszakban (Incidence of melanoma in Hajdú-Bihar County during the 2000-2014 periods)., Bőrgyógyászati és Venereológiai Szemle 93/3. 88-93., 2017
Krizkova S, Kepinska M, Emri G, Eckschlager T, Stiborova M, Pokorna P, Heger Z, Adam V.: An Insight into the Complex Roles of Metallothioneins in Malignant Diseases with Emphasis on (Sub)Isoforms/Isoforms and Epigenetics Phenomena, Pharmacol Ther. Oct 4. pii: S0163-7258(17)30241-3. doi: 10.1016/j.pharmthera.2017.10.004. [Epub ahead of print] Review., 2017
Janka Eszter Anna, Kékedi Kriszta, Gellén Emese, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Trend sin incidence and tumour thickness of invasive cutaneous melanoma from 2000 to 2014 in an Eastern Hungarian melanoma center, JOURNAL OF INVESTIGATIVE DERMATOLOGY 2017.137: (10S) Supplement 2 pp. 295, 2017
Csaba Hegedűs, Gábor Boros, Eszter Anna Janka, Marianna Lovászi, Katalin Karikó, Tamás Juhász, Gréta Nikoletta Kis, Gabriella Emri, Péter Bai, Éva Remenyik: Poly(ADP-ribose) polymerase-1 activity modulates mitochondrial function following UVB irradiation, JOURNAL OF INVESTIGATIVE DERMATOLOGY 137: (10S) Supplement 2 pp. 299, 2017
Péter Margit, Boros Gábor, Hegedűs Ccaba, Fidrus Eszter Emri Gabriella, Karikó Katalin, Remenyik Éva: Time-dependent investigation of UVB.induced cellular mechanisms in human keratinocytes using mRNA encoding cyclobutane pyrimidine dimer-specific photolyase, JOURNAL OF INVESTIGATIVE DERMATOLOGY 137: (10S) Supplement 2 pp. 301, 2017
Gellén Emese, Fidrus Eszter, Janka Eszter Anna, Barta Barbara, Emri Gabriella, Remenyik Éva: Efficacy and photorejuvenation effect of conventional photodynamic therapy (PDT) and Er:YAG (erbium:yttrium-aluminium-garnet) ablative fractional laser – assisted PDT in, JOURNAL OF INVESTIGATIVE DERMATOLOGY 137: (10S) Supplement 2 pp. 302, 2017
Janka Eszter Anna, Kékedi Kriszta, Gellén Emese, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Trend sin incidence and tumour thickness of invasive cutaneous melanoma from 2000 to 2014 in an Eastern Hungarian melanoma center, 47th Annual ESDR Meeting, Salzburg, Ausztria, 2017. szeptember 27-30., 2017
Csaba Hegedűs, Gábor Boros, Eszter Anna Janka, Marianna Lovászi, Katalin Karikó, Tamás Juhász, Gréta Nikoletta Kis, Gabriella Emri, Péter Bai, Éva Remenyik: Poly(ADP-ribose) polymerase-1 activity modulates mitochondrial function following UVB irradiation, 47th Annual ESDR Meeting, Salzburg, Ausztria, 2017. szeptember 27-30., 2017
Péter Margit, Boros Gábor, Hegedűs Ccaba, Fidrus Eszter Emri Gabriella, Karikó Katalin, Remenyik Éva: Time-dependent investigation of UVB.induced cellular mechanisms in human keratinocytes using mRNA encoding cyclobutane pyrimidine dimer-specific photolyase, 47th Annual ESDR Meeting, Salzburg, Ausztria, 2017. szeptember 27-30., 2017
Gellén Emese, Fidrus Eszter, Janka Eszter Anna, Barta Barbara, Emri Gabriella, Remenyik Éva: Efficacy and photorejuvenation effect of conventional photodynamic therapy (PDT) and Er:YAG (erbium:yttrium-aluminium-garnet) ablative fractional laser – assisted PDT in, 47th Annual ESDR Meeting, Salzburg, Ausztria, 2017. szeptember 27-30., 2017
Csaba Hegedűs, Gábor Boros, Edit Mikó, Eszter Anna Janka, Marianna Lovászi, Katalin Karikó, Tamás Juhász, Gréta Kis Nikoletta, Miklós Antal, Gabriella Emri, Péter Bai, Éva Remenyik: Effect of PARP-1 inhibition on the mitochondrial response of UVB irradiation, PARP 2017, Budapest, 2017.05.17-2017.05-19., 2017
Csaba Hegedűs, Gábor Boros, Eszter Anna Janka, Marianna Lovászi, Katalin Karikó, Tamás Juhász, Gréta Nikoletta Kis, Gabriella Emri, Péter Bai, Éva Remenyik: Poly(ADP-ribose) polymerase-1 activity modulates mitochondrial function following UVB irradiation, 47th Annual ESDR Meeting, Salzburg, Ausztria, 2017. szeptember 27-30., 2017
Hegedűs Csaba, Boros Gábor, Mikó Edit, Kis Gréta Nikoletta, Juhász Tamás, Lovászi Marianna, Janka Eszter Anna, Emri Gabriella, Antal Miklós, Bai Péter, Remenyik Éva: The role of PARP-1 in the metabolic response of HaCaT keratinocytes following UVB irradiation, Molecular Life Sciences, Eger, 2017.03.30-2017.04.02., 2017
Hegedűs Csaba, Boros Gábor, Emri Eszter, Mikó Edit, Fodor Tamás, Karikó Katalin, Kis Gréta Nikoletta, Lovászi Marianna, Janka Eszter Anna, Emri Gabriella, Antal Miklós, Bai Péter, Remenyik Éva: A Poli (ADP-ribóz) polimeráz-1 gátlás okozta mitokondriális változások UVB irradiáció után, Magyar DErmatológiai Társulat 89. Nagygyűlése, Budapest, 2016. november 24-26., 2016
Gellén Emese, Kollár Sándor, Fidrus Eszter, Péter Margit, Janka Eszter Anna, Remenyik Éva, Emri Gabriella: Analysis of the inflammatory cell infiltrate of actinic keratosis before and after photodynamic therapy, 26th EADV Congress, Geneva, Switzerland, 2017 szeptember 13-17., 2017
Krizkova S, Kepinska M, Emri G, Eckschlager T, Stiborova M, Pokorna P, Heger Z, Adam V.: An Insight into the Complex Roles of Metallothioneins in Malignant Diseases with Emphasis on (Sub)Isoforms/Isoforms and Epigenetics Phenomena, Pharmacol Ther., 183:90-117., 2018




vissza »