A versenysport rövid- és hosszútávú kardiovaszkuláris hatásainak experimentális és klinikai vizsgálata  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
120277
típus K
Vezető kutató Merkely Béla
magyar cím A versenysport rövid- és hosszútávú kardiovaszkuláris hatásainak experimentális és klinikai vizsgálata
Angol cím Experimental and clinical investigation of short- and long-term cardiovascular effects of professional sport
magyar kulcsszavak sportkardiológia, sportszív, patkánymodell, élsportolók, echokardiográfia, szív mágneses rezonancia képalkotás, szív-elektrofiziológia, hemodinamika, terhelés-élettan, molekuláris biológia
angol kulcsszavak sports cardiology, athlete's heart, rat model, elite athletes, echocardiography, cardiac magnetic resonance imaging, cardiac electrophysiology, hemodynamics, exercise physiology, molecular biology
megadott besorolás
Közegészségtan, egészségügyi szolgáltatások, környezetegészségügy, foglalkozásegészségügy, epidemiológia, orvosi etika (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)70 %
Ortelius tudományág: Kardiológia
Biológiai rendszerek elemzése, modellezése és szimulációja (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)30 %
zsűri Élettan, Kórélettan, Gyógyszertan és Endokrinológia
Kutatóhely Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika (Semmelweis Egyetem)
résztvevők Csécs Ibolya
Czimbalmos Csilla
Demeterné Kiss Orsolya
Komka Zsolt
Kovács Attila
Kováts Tímea
Mátyás Csaba
Merkely Gergő
Oláh Attila
Radovits Tamás
Sydó Nóra
Tóth Attila
Vágó Hajnalka
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2020-09-30
aktuális összeg (MFt) 48.000
FTE (kutatóév egyenérték) 25.00
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A testmozgás kedvező hatásai jól ismertek a kardiovaszkuláris betegségek megelőzésében és kezelésében. Mindazonáltal az élsportnak potenciálisan káros hatásai is lehetnek. Kardiális nekroenzim-emelkedésről, súlyos kardiovaszkuláris következményekről, hirtelen szívhalál esetekről is beszámolnak a közlemények. Jelen vizsgálatunk célkitűzése a sportszív kialakulásának strukturális, funkcionális (elektrofiziológiai és hemodinamikai) és molekuláris vizsgálata. Célunk, hogy jobban megértsük az élsport által indukált kardiovaszkuláris változások rövid- és hosszú távú (kór)élettanát. Kutatásainkat állatkísérletek segítségével (a “sportszív” és a “terhelés indukálta kardiális kifáradás” beállított patkánymodelljein), valamint humán profi, amatőr és masters sportolók vizsgálatával kívánjuk elvégezni. Kérdéseinkre a választ számos modern experimentális és klinikai vizsgálóeszköz (szívultrahang, mágneses rezonancia képalkotás, szív-elektrofiziológiai, hemodinamikai, biokémiai és molekuláris biológiai vizsgálatok) segítségével szeretnénk megadni. Kutatásaink középpontjában a sportszív időbeli változásai (kialakulás és visszafejlődés), a nemi különbségek, a sporttevékenység mennyiségének és minőségének hatásai, illetve az egyes sportágak különbözőségei állnak a kardiális morfológiai és funkcinális következmények szempontjából. Vizsgáljuk e változások alapjául szolgáló molekuláris mechanizmusokat, jelátviteli utakat és biomarkereket. A tervezett munka legfőbb célkitűzése, hogy jobban megértsük a professzionális sport előnyös, fiziológiás, valamint potenciálisan káros, patológiás következményeit, s hatékonyan megelőzhessük élsportolóink kardiovaszkuláris komplikációinak kialakulását.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Vizsgálatunk általános célkitűzése az, hogy a sportolók fiziológiás kardiovaszkuláris változásait elkülönítsük a potenciálisan káros következményektől. E fő cél érdekében vizsgálatainkban a következő konkrét kérdésekre keresünk választ:
1. Melyek a sportszívben kialakuló benignus és veszélyes elektrofiziológiai változások, és milyen, a szív ioncsatornáinak expresszióját érintő molekuláris eltérések állnak ezek hátterében?
2. Milyen az időbeli dinamikája a sport által indukált kardiális strukturális és funkcionális változásoknak különböző sportágak és edzési fázisok esetén? Hogyan befolyásolják a reaktív oxigéngyökök a sportszív kialakulását?
3. Teljes mértékben visszafejlődnek-e a sportszív jellemző tulajdonságai az edzés leépítése, vagy abbahagyása során? Léteznek olyan eltérések, melyek ezek után is fennmaradnak és befolyást gyakorolhatnak a szív-érrendszer egészségére? Milyen hatásai vannak az edzés újrakezdésének?
4. Milyen nemi különbségek lelhetők fel az élsport által indukált kardiovaszkuláris hatásokban és hogyan befolyásolják a nemi hormonok a szívizom hipertrófiáját kiváltó jelátviteli útvonalakat?
5. Melyek a rövid- és hosszú távú strukturális és funkcionális hatásai a “terhelés indukálta kardiális kifáradásnak”? Vannak-e káros kardiovaszkuláris hatásai a kimerítő terhelés ismétlődő epizódjainak, különösképpen a miokardiális profibrotikus, és elektrofiziológiai elváltozások tekintetében?
6. Mennyiben függ a sport kardiovaszkuláris hatása a sporttevékenység mennyiségétől és minőségétől? Milyen eltérések mutatkoznak profi és amatőr sportolók között, illetve milyen összefüggések találhatók a kardiovaszkuláris adaptáció és az élsportban eltöltött évek között?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az elmúlt években a fizikai terhelés által kiváltott kardiovaszkuláris változások intenzív kutatások tárgyát képezték, ugyanakkor a sportszív kialakulásának, illetve a “terhelés indukálta kardiális kifáradásnak” a pontos jellemzése, különösképpen pedig a fiziológiás és patológiás folyamatok elkülönítése tekintetében még sok megválaszolatlan kérdés maradt. A Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján rendszeresen végezzük olimpikonjaink kardiovaszkuláris szűrővizsgálatait; sportkardiológiai kutatásaink immár évtizedes múltra tekintenek vissza; továbbá a Klinika mind a kardiovaszkuláris alapkutatások, mind a klinikai kutatások terén a legmodernebb kutatási infrastruktúrával rendelkezik. E három alapfeltétel kiváló, nemzetközi szinten is páratlan lehetőséget kínál arra, hogy a versenysport kardiovaszkuláris vonatkozásainak vizsgálatával jelentősen bővítsük a sportkardiológia tudományos ismereteit. Kutatásainkat kettős megközelítéssel folytatjuk, egyrészt beállított kisállat-modelleken végzett kísérletekkel, másrészt élsportolók, amatőr és masters sportolók humán klinikai vizsgálatával kívánunk jelentős új eredményekre jutni. Várakozásaink szerint kutatási eredményeink elősegítik a terhelés által indukált strukturális, funkcionális és molekuláris változások, illetve ezek kialakulásának és visszafejlődésének mélyebb megértését. Kutatásunk fő célkitűzése, hogy elkülöníthetővé és felismerhetővé váljanak az élsport előnyős, fiziológiás, illetve potenciálisan veszélyes, patológiás következményei. Adataink segítséget jelenthetnek az életet veszélyeztető aritmiák és a sportolói hirtelen szívhalál rizikójának becslésében, az átfedő kardiomiopátiák pontosabb felismerésében, egyúttal tehát sportolóink kardiovaszkuláris kórállapotainak megelőzésében. Kutatásainknak közvetlen társadalmi jelentősége lehet élsportolóink kardiovaszkuláris szűrése, egészségének megőrzése, illetve a szabadidős sporttevékenységek társadalmi hatásainak szempontjából is.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Jól ismert tény, hogy a fizikai aktivitás (sport) kedvező hatással van a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére, kezelésére. Ugyanakkor az egészségesnek tűnő fiatal sportolóink körében előforduló hirtelen szívhalál esetek és szívbetegségek, valamint az ultra-állóképességi sportolók (pl. ultramaraton-futók) szívének károsodása felhívják a figyelmet az élsport lehetséges káros hatásaira is. Jelen vizsgálatunk fő célkitűzése a sport szívünkre gyakorolt hatásainak (az ún. sportszív kialakulásának) vizsgálata, ami által jobban elkülöníthetővé válhat, hogy rövid- és hosszútávon melyek a kedvező, jótékony hatások, és mi lehet potenciálisan káros a szív- és érrendszerünk egészsége szempontjából. Vizsgálatainkat a sportszív, illetve az egyszeri kimerítő terhelés elfogadott kisállatmodelljein végzett kísérletekkel, illetve profi és amatőr sportolók vizsgálatával tervezzük elvégezni modern kísérletes és klinikai vizsgálómódszerek alkalmazásával (szívultrahang, mágneses rezonancia képalkotás, EKG, biokémiai és molekuláris biológiai módszerek). Kiemelten vizsgáljuk a szív sportolás hatására létrejövő strukturális és funkcionális eltéréseinek kialakulását, visszafejlődését, az ezekben fellelhető nemi különbségeket, a sportolás minőségének (különböző sportágak) és mennyiségének hatását, továbbá mindezek szöveti, sejtszintű, és molekuláris mechanizmusait. Kutatásunk célja az, hogy felismerjük az élsport kedvező, illetve potenciálisan káros szív- és érrendszeri következményeit, így meg tudjuk becsülni az életveszélyes szívritmuszavarok és a hirtelen szívhalál kockázatát és meg tudjuk előzni a lehetséges szív- és érrendszeri károsodásokat profi és amatőr sportolók esetében egyaránt.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The beneficial role of physical exercise in the prevention and treatment of cardiovascular diseases has been well described. However, severe cardiovascular complications and sudden cardiac death cases among elite athletes, as well as significant elevations of cardionecrotic biomarkers in ultraendurance sportsmen point out the possible harmful aspects of professional sport. The aim of this proposal is to investigate the development of distinct morphological, functional (electrophysiological and hemodynamic) and molecular aspects of cardiovascular changes induced by professional sport, to get a better understanding on the (patho)physiology of athlete’s heart in the short and long term. Our investigations are planned to be performed on well-established animal models of athlete’s heart and “exercise-induced cardiac fatigue”, as well as human elite, non-elite and master athletes by using a variety of modern experimental and clinical research methods, including echocardiography, cardiac magnetic resonance imaging, cardiac electrophysiology, hemodynamic, biochemical and molecular biological techniques. Our investigations focus on the temporal dynamics (development and reversibility), gender differences, “dose-related” and “sport-type related” aspects of sport-induced cardiac structural and functional changes, as well as on characteristic underlying molecular mechanisms, signaling pathways and plasma biomarkers. The main goal of our research is to deepen our knowledge on the proper differentiation between beneficial (physiological) and harmful (pathological) consequences of professional sport, thereby effectively preventing potential cardiovascular complications of athletes.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The general question of the present project is how the physiological nature versus noxious aspects of cardiovascular consequences of professional sport can be distinguished. In order to reach our aim, the
following specific questions are asked:
1. What are the benign and harmful cardiac electrophysiological changes in the athlete’s heart, and what are the main underlying molecular alterations in the expression of myocardial ion channels?
2. What are the temporal dynamics of sport-induced structural and functional cardiovascular alterations in different sports and training phases? How can reactive oxygen species formation regulate athlete’s heart development?
3. Are the characteristic features of athlete’s heart completely reversible during detraining/cessation of sport or are there remaining alterations that might influence cardiovascular health in the long term? What are the cardiovascular effects of retraining?
4. What are the gender differences in cardiovascular alterations induced by professional sport, and how could sex hormones influence myocardial hypertrophic signalling?
5. What are the short- and long-term consequences of “exercise-induced cardiac fatigue” on the structure and function of the heart? Could repetitive bouts of excessive exercise have harmful consequences on cardiovascular health (especially on myocardial profibrotic processes and electrophysiological changes)?
6. What is the “dose-related effect” of sport activity? What are the characteristics of exercise-induced cardiovascular changes of recreational versus professional sport activity, as well as of short versus long periods spent in competitive sport?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Cardiovascular changes induced by physical exercise have become object of intensive investigations in the recent years, nevertheless, the development characteristics of main features of athlete’s heart and “exercise-induced cardiac fatigue”, especially their physiological versus pathological nature remains still not completely understood. The decade-long research experience of our group in the field of sports cardiology, the regular cardiovascular screening of a large population of Hungarian olympic athletes, as well as the well-equipped experimental and clinical research facilities of the Heart and Vascular Center of Semmelweis University provide an outstanding and internationally unique opportunity to make significant gains in uncovering novel aspects of cardiovascular effects associated with professional sport. The possibility of performing experimental studies on our well-established relevant animal models in line with clinical investigations on elite, amateur and master athletes being screened in our institute offers us a dual approach for comprehensive and reliable investigations. According to our expectations, results of the present research project can provide significant new knowledge about the structural, functional and molecular characteristics of cardiac changes as well as their temporal dynamics in elite athletes. Expected results of the planned research has the perspective to deepen our knowledge on the proper differentiation between beneficial (physiological) and noxious (pathological) consequences of professional sport. The new data could help to estimate the risk of life-threatening arrhythmias and sudden cardiac death, contribute to the reliable differential diagnosis of potentially life-threating cardiomyopathies and athletes heart, thereby effectively preventing potential cardiovascular complications of athletes. Thus, our research is likely to bear direct relevance on the health management of elite athletes and on the social impact of recreational and professional sport activities.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

It has been well known that physical activity (sport) plays an important role in the prevention and treatment of heart and circulatory diseases. However, sudden cardiac death cases and cardiac complications among apparently healthy young elite athletes, as well as the reported heart damage in ultraendurance sportsmen (such as ultramarathon runners) point out the possible harmful aspects of professional sport. The main aim of this research proposal is to investigate the development of sport-induced changes of the heart (athlete’s heart) to get a better understanding on what is beneficial (healthy) and what is dangerous (harmful) in the short and longer term. Our investigations are planned to be performed on well-established animal models of athlete’s heart and “exercise-induced cardiac fatigue” in rats, as well as on human athletes by using a variety of modern experimental and clinical research methods, including ultrasound and magnetic resonance imaging, ECG, biochemical and molecular biological techniques. Our investigations focus on the development and reversibility, possible gender differences, “dose-related” and “sport-type related” aspects of sport-induced structural and functional changes of the heart, as well as on characteristic underlying mechanisms on the tissue, cellular and molecular levels. The main goal of our research is to deepen our knowledge on the proper differentiation between beneficial and harmful consequences of professional sport, estimate the risk of life-threatening arrhythmias and sudden cardiac death, thereby effectively preventing potential cardiac complications of elite athletes and amateur sportsmen.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Kutatásaink fő célkitűzése a sport rövid- és hosszútávú szív- és érrendszeri hatásainak, a sportszív kialakulásának vizsgálata, a kedvező, jótékony hatások, és a potenciálisan káros hatások tanulmányozása volt. Experimentális vizsgálatunk során kisállatmodellben tanulmányoztuk a szív strukturális és funkcionális változásait, azok reverzibilitását és nemi különbségeit. Hasonló mértékű úszóedzés hatására nőstény állatokban fokozott szívmegnagyobbodás volt megfigyelhető, azonban a szív összehúzódó képességének sportolás okozta javulása nem különbözött a két nemben. A pitvarok vizsgálata során a kiegyensúlyozott sport pozitív hatásai voltak megfigyelhetőek. Klinikai vizsgálatainkba összesen 515 sportolót, 100 játékvezetőt és 60 kontroll személyt vontunk be. Eredményeink a szív- érrendszeri rizikótényezők és megbetegedések magas aránya kapcsán igazolták a kiterjesztett kardiológiai szűrés jelentőségét idősebb sportolókban és játékvezetőkben. Emellett kimutattuk, hogy a kardiológiai szűrés megkezdése már fiatal sportolókban is nem elhanyagolható hosszú távú előnyökkel jár. Jelentős tudományos eredményeket értünk el a szív intenzív sport hatására létrejövő strukturális, elektromos és funkcionális átalakulása, illetve az átalakulást meghatározó tényezők közelebbi megismerésében, különös tekintettel a sportolói EKG eltérésekre. Kutatásaink hozzájárulhatnak a sportolói hirtelen szívhalál esetek hatékonyabb megelőzéséhez.
kutatási eredmények (angolul)
Our research project aimed at investigating the short- and long-term effects of physical exercise on the cardiovascular system, and characterizing the beneficial and potentially harmful features in athlete’s heart (exercise-induced heart enlargement). In our experimental investigations we described the reversibility and sex-associated distinction of exercise-induced cardiac alterations in small animal models. Female sex was associated with greater heart enlargement after similar swim training program along with similar functional benefits. We found positive effects of balanced exercise training on the electrical and molecular features of atrial tissue. We also investigated 515 elite athletes, 100 referees and 60 control persons in our clinical study. The importance of extended cardiac screening was shown by high ratio of cardiovascular risk and disease in senior athletes and referees. Our results also point out the long-term benefits of early cardiovascular screening in young athletes. We characterized different determining factors (especially exercise-associated ECG alterations) that influence the structural, electrical and functional properties of the heart after intense exercise training. These results might contribute to the prevention of sudden cardiac death cases in athletes.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=120277
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Oláh A, Kellermayer D, Mátyás C, Németh BT, Lux Á, Szabó L, Török M, Ruppert M, Meltzer A, Sayour AA, Benke K, Hartyánszky I, Merkely B, Radovits T: Complete Reversion of Cardiac Functional Adaptation Induced by Exercise Training, Med Sci Sport Exerc 49(3): 420-429., 2017
Csécs I, Czimbalmos C, Tóth A, Kiss O, Komka Z, Bárczi G, Kováts T, Suhai FI, Sydó N, Simor T, Gellér L, Becker D, Merkely B, Vágó H: Sportszív vagy strukturális szívizombetegség? Szív mágneses rezonancia vizsgálat diagnosztikus szerepe sportolóknál strukturális szívbetegség gyanúja esetén, Cardiol Hung 47(1): 10-17., 2017
Mont L, Pelliccia A, Sharma S, Biffi A, Borjesson M, Terradellas JB, Carré F, Guasch E, Heidbuchel H, Gerche A, Lampert R, McKenna W, Papadakis M, Priori SG, Scanavacca M, Thompson P, Sticherling C, Viskin S, Wilson M, Corrado D, Lip GY, Gorenek B, Lundqvist CB, Merkely B, Hindricks G, Hernández-Madrid A, Lane D, Boriani G, Narasimhan C, Marquez MF, Haines D, Mackall J, Marques-Vidal PM, Corra U, Halle M, Tiberi M, Niebauer J, Piepoli M: Pre-participation cardiovascular evaluation for athletic participants to prevent sudden death: Position paper from the EHRA and the EACPR, branches of the ESC. Endorsed b, Europace 19(1):139-163, 2017
Bárczi G, Csécs I, Czimbalmos C, Jakus R, Becker D, Szelényi Z, Széplaki G, Vágó H, Merkely B: Sok hűhó semmiért? Versenykerékpáros fiatal nő syncopés esete, Cardiol Hung 46(5): 301-304., 2016
Oláh A, Bódi B, Tamás J, Török M, Mátyás C, Lux Á, Kellermayer D, Ruppert M, Sayour AA, Barta B, Urbán E, Stark K, Merkely B, Papp Z, Radovits T: Investigation of myocardial sarcomerdynamics and myocardial sarcomeric protein alterations in a rodent model of physiological hypertrophy, Eur J Heart Fail 19(Suppl. 1): 188., 2017
Lakatos BK, Kovacs A, Olah A, Lux A, Matyas C, Nemeth BT, Kellermayer D, Szabo L, Braun S, Merkely B, Radovits T: Regular physical exercise to prevent age-related decline of diastolic function, Eur Heart J 38(Suppl. 1): 526-527., 2017
Olah A, Bodi B, Tamas J, Torok M, Matyas C, Sayour AA, Urban E, Kellermayer D, Ruppert M, Barta B, Stark K, Merkely B, Papp Z, Radovits T: Characterization of myocardial sarcomerdynamics and myocardial sarcomeric protein alterations in a rodent model of athlete's heart, Eur Heart J 38(Suppl. 1): 830., 2017
Vágó H, Csécs I, Czimbalmos C, Tóth A, Kiss O, Komka Z, Bárczi G, Kováts T, Suhai FI, Sydó N, Simor T, Gellér L, Becker D, Merkely B: Athlete's heart or structural heart disease? - First Hungarian Structural Heart Disease and Aborted Sudden Cardiac Death Magnetic Resonance Registry in Athletes, Eur Heart J 38(Suppl. 1): 926-927., 2017
Czimbalmos C, Csécs I, Tóth A, Suhai FI, Horváth B, Dohy Z, Szabó L, Kiss O, Sydó N, Simor T, Merkely B, Vágó H: Overlapping features - Differentiation of arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy and athlete's heart using cardiac magnetic resonance imaging, Eur Heart J 38(Suppl. 1): 320., 2017
Oláh A, Bódi B, Tamás J, Török M, Lux Á, Mátyás C, Sayour AA, Barta B, Kellermayer D, Urbán E, Ruppert M, Stark K, Merkely B, Papp Z, Radovits T: Investigation of myocardial sarcomerdynamics and sarcomeric protein alterations in a rodent model of athlete’s heart, Cardiol Hung 47(Suppl. C): C48., 2017
Oláh A, Mátyás C, Németh BT, Ruppert M, Sayour AA, Barta B, Lux Á, Kellermayer D, Benke K, Merkely B, Radovits T: A fiziológiás és patológiás balkamra-hipertrófia részletes in vivo hemodinamikai összehasonlítása patkánymodellben, Magyar Sebészet 70: 264., 2017
Czimbalmos C, Csécs I, Tóth A, Suhai FI, Kiss O, Sydó N, Dohy Z, Simor T, Becker D, Merkely B, Vágó H: Arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy or athlete's heart? Role of cardiac magnetic resonance imaging in the differential diagnosis, Cardiol Hung 47(Suppl C): C62., 2017
Kiss O, Sydó N, Kovács A, Vágó H, Babity M, Skopál J, Tóth A, Czimbalmos C, Csécs I, Pavlik A, Merkely B: Sports cardiology and cardio-pulmonary exercise stress examinations in elite athletes: regular follow-up of the national female waterpolo team, Cardiol Hung 47(Suppl C): C6., 2017
Sydó N, Kiss O, Babity M, Vágó H, Czimbalmos C, Csécs I, Kovács A, Skopál J, Sydó T, Benedek T, Merkely B: Sports cardiology and exercise physiology screening of the Hungarian national male Waterpolo team before the Olympics, Cardiol Hung 47(Suppl C): C7., 2017
Vágó H, Csécs I, Czimbalmos C, Tóth A, Kiss O, Suhai FI, Sydó N, Simor T, Gellér L, Becker D, Merkely B: The diagnostic role of cardiac magnetic resonance (CMR) imaging in athletes with the suspicion of structural heart disease, Cardiol Hung 47(Suppl C): C8., 2017
Babity M, Kiss O, Sydó N, Vágó H, Skopál J, Hadnagy V, Csécs I, Czimbalmos C, Merkely B: Current state analysis in sport medicine: our first results, Cardiol Hung 47(Suppl C): C5., 2017
Bárczi G, Vágó H, Czimbalmos C, Csécs I, Kiss O, Jermendy Á, Gellér L, Liptai C, Becker D, Merkely B: A competitive athlete with malignant arrhythmia caused by unspecified cardiomyopathy, Cardiol Hung 47(Suppl C): C69., 2017
Oláh A, Kellermayer D, Mátyás C, Németh BT, Lux Á, Szabó L, Török M, Ruppert M, Meltzer A, Sayour AA, Benke K, Hartyánszky I, Merkely B, Radovits T: Complete Reversion of Cardiac Functional Adaptation Induced by Exercise Training, Med Sci Sport Exerc 49(3): 420-429., 2017
Mont L, Pelliccia A, Sharma S, Biffi A, Borjesson M, Terradellas JB, Carré F, Guasch E, Heidbuchel H, Gerche A, Lampert R, McKenna W, Papadakis M, Priori SG, Scanavacca M, Thompson P, Sticherling C, Viskin S, Wilson M, Corrado D, Lip GY, Gorenek B, Lundqvist CB, Merkely B, Hindricks G, Hernández-Madrid A, Lane D, Boriani G, Narasimhan C, Marquez MF, Haines D, Mackall J, Marques-Vidal PM, Corra U, Halle M, Tiberi M, Niebauer J, Piepoli M: Pre-participation cardiovascular evaluation for athletic participants to prevent sudden death: Position paper from the EHRA and the EACPR, branches of the ESC. Endorsed b, Europace 19(1):139-163, 2017
Doronina A, Édes IF, Ujvári A, Kántor Z, Lakatos BK, Tokodi M, Sydó N, Kiss O, Abramov A, Kovács A, Merkely B: The Female Athlete's Heart: Comparison of Cardiac Changes Induced by Different Types of Exercise Training Using 3D Echocardiography, Biomed Res Int 2018: 3561962., 2018
Lakatos BK, Kiss O, Tokodi M, Toser Z, Sydo N, Merkely G, Babity M, Szilagyi M, Komocsin Z, Bognar C, Kovacs A, Merkely B: Exercise-induced shift in right ventricular contraction pattern: novel marker of athlete's heart?, Am J Physiol Heart Circ Physiol 2018 (in press, published online), 2018
Oláh A, Sayour AA, Németh BT, Mátyás C, Hidi L, Lux Á, Ruppert M, Kellermayer D, Szabó L, Török M, Meltzer A, Gellér L, Merkely B, Radovits T: A hasonló fokú fiziológiás és patológiás balkamrai-hipertrófia különböző in vivo hemodinamikai következményekhez vezet, Cardiol Hung 2018; 48: 20-30., 2018
Oláh A, Barta BA, Sayour AA, Urbán E, Stark KA, Ruppert M, Merkely B, Radovits T: Sex-specific electophysiological differences of exercise-induced cardiac hypertrophy in a rodent model of athlete’s heart, J Mol Cell Cardiol 120 (Suppl.1.): 8, 2018
Radovits T, Oláh A, Kovács A, Lux Á, Braun S, Lakatos BK, Ruppert M, Sayour AA, Barta BA, Merkely B: Characterization of left ventricular morphological and functional changes during the development and regression of exercise-induced cardiac hypertrophy, J Mol Cell Cardiol 120 (Suppl.1.): 12, 2018
Czimbalmos C, Csecs I, Toth A, Kiss O, Dohy Z, Juhasz V, Szabo L, Suhai FI, Merkely B, Vago H: Athlete’s heart or structural heart disease: data of the Hungarian magnetic resonance registry of structural Heart disease and aborted sudden cardiac death in athletes, Eur Heart J 39 (suppl_1): 91-92., 2018
Czimbalmos C, Csecs I, Szabo L, Toth A, Suhai FI, Zima E, Heltai K, Becker D, Geller L, Merkely B, Vago H: Structural heart disease in athletes and nonathletes after aborted sudden cardiac death - the added value of CMR, EP Europace 20 (suppl_1), i167, 2018
Knopp H, Czimbalmos C, Jahnke C, Paetsch I, Richter S, Husser-Bollmann D, Mangner N, Gradistanac T, Hindricks G, Muessigbrodt A: Exercise-related sudden cardiac death of an American football player with arrhythmogenic right ventricular dysplasia/cardiomyopathy and sarcoidosis, EP Europace 20 (suppl_1), i93, 2018
Csecs I, Czimbalmos C, Sydo N, Kiss O, Merkely P, Juhasz V, Suhai FI, Toth A, Merkely B, Vágó H: Quantitative analysis of papillary muscles and trabeculae in elite, young and master athletes with cardiac magnetic resonance imaging, J Am Coll Cardiol 71(11): A1479, 2018
Czimbalmos C, Csecs I, Sydo N, Merkely P, Kiss O, Dohy Z, Toth A, Suhai FI, Merkely B, Vágó H: Diagnosis of arrhythmogenic right ventricular dysplasia/cardiomyopathy in athletes using cardiac magnetic resonance imaging, J Am Coll Cardiol 71(11): A1479., 2018
Lakatos B, Kiss O, Tokodi M, Toser Z, Sydo N, Komocsin Z, Szilagyi M, Babity M, Bognar C, Major D, Merkely B, Kovacs A: Exercise-induced shift in right ventricular contraction pattern: novel marker of athlete’s heart?, Eur Heart J 39 (S1): 639, 2018
Tokodi M, Lakatos B, Kiss O, Szilagyi M, Sydo N, Babity M, Bognar C, Merkely B, Kovács A: Exercise-Induced Changes in Right Ventricular Mechanical Pattern: New Marker of Athlete’s Heart?, J Am Soc Echocardiogr 31:B65, 2018
Lakatos B, Kiss O, Babity M, Bognár C, Bátorfi C, Szilágyi M, Sydo N, Kovats T, Kovács A, Merkely B.: Relationship between left ventricular structural and functional parameters and peak exercise performance: a three-dimensional echocardiographic study in young athletes, J Am Coll Cardiol 71:11, 2018
Gazdag P, Vígh D, Oravecz K, Nagy N, Acsai K, Tóth A, Jost NL, Oláh A, Radovits T, Merkely B, Papp G, Varró A, Prorok J: Investigation of hypokalaemia induced arrhythmias in undiseased and hypertrophic rat hearts, Cardiol Hung 48 (Suppl. C): 41, 2018
Prorok J, Gazdag P, Oravecz K, Hartai T, Demeter-Haludka V, Ördög B, Acsai K, Barta BA, Oláh A, Radovits T, Merkely B, Papp G, Nagy N, Varró A: Characterization of exercise-induced changes in Ca2+ handling and contractile function in a rat model of cardiac hypertrophy, Cardiol Hung 48 (Suppl. C): 43, 2018
Oláh A, Barta BA, Sayour AA, Urbán E, Stark KA, Ruppert M, Merkely B, Radovits T: Electrophysiologic investigation of exercise-induced cardiac hypertrophy in a rodent model of athlete’s heart, Cardiol Hung 48 (Suppl. C): 42, 2018
Czimbalmos Cs, Csécs I, Tóth A, Dohy Z, Szabó L, Suhai F, Juhász V, Szűcs A, Kiss A, Kiss O, Merkely B, Vágó H: Differentiation of Hypertrophic Cardiomyopathy and Athlete's Heart using Cardiac Magnetic Resonance Imaging – the Role of Derived Parameters and Novel Quantification Tech, Cardiol Hung 48 (Suppl C): 61, 2018
Lakatos B, Kiss O, Komócsin Z, Szilágyi M, Sydó N, Bognár C, Major D, Kovács A, Merkely B: Biventricular adaptation of the athlete's heart: different adaptation on the two sides of the septum?, Cardiol Hung 48 (Suppl C): 62., 2018
Molnár A, Lakatos B, Solymossi B, Tarcza Z, Bognár C, Kováts T, Kiss O, Sydó N, Kovács A, Merkely B: Atrial remodelling in long-term endurance training athletes, Cardiol Hung 48 (Suppl C): 23., 2018
Babity M, Kiss O, Bognár C, Sydó N, Vágó H, Kovács A, Kováts T, Lakatos B, Csécs I, Czimbalmos C, Dohy Z, Hadnagy V, Merkely B: Diseases and sport - with the eyes of the athletes, Cardiol Hung 48 (Suppl C): 93., 2018
Bognár C, Kiss O, Lakatos B, Babity M, Vágó H, Kovács A, Sydó N, Csécs I, Czimbalmos C, Merkely B: Cardiopulmonary exercise test results in adolescents by gender and age, Cardiol Hung 48 (Suppl C): 94., 2018
Sydó N, Érdi J, Major D, Bognár C, Babity M, Kiss O, Lakatos B, Kovács A, Sydó T, Czimbalmos C, Csécs I, Vágó H, Becker D, Merkely B: Field testing follow-up in soccer team of young athletes, Cardiol Hung 48 (Suppl C): 95., 2018
Juhász V, Czimbalmos C, Csécs I, Kiss O, Sydó N, Szabó L, Dohy Z, Suhai F, Szűcs A, Merkely B, Vágó H: Functional and morphological cardiac adaptation in young competitive athletes, Cardiol Hung 48 (Suppl C): 94., 2018
Kiss O, Lakatos B, Vágó H, Kovács A, Gellér L, Sydó N, Bognár C, Babity M, Csécs I, Czimbalmos C, Dohy Z, Skopál J, Merkely B: Significance of sports cardiology screening in young athletes, Cardiol Hung 48 (Suppl C): 95., 2018
Oláh A, Kovács A, Lux Á, Tokodi M, Braun S, Lakatos BK, Mátyás C, Kellermayer D, Ruppert M, Sayour AA, Barta BA, Merkely B, Radovits T: Characterization of the dynamic changes in left ventricular morphology and function induced by exercise training and detraining, Int J Cardiol (in press), 2018
Doronina A, Édes IF, Ujvári A, Kántor Z, Lakatos BK, Tokodi M, Sydó N, Kiss O, Abramov A, Kovács A, Merkely B: The Female Athlete's Heart: Comparison of Cardiac Changes Induced by Different Types of Exercise Training Using 3D Echocardiography, Biomed Res Int 2018: 3561962., 2018
Lakatos BK, Kiss O, Tokodi M, Toser Z, Sydo N, Merkely G, Babity M, Szilagyi M, Komocsin Z, Bognar C, Kovacs A, Merkely B: Exercise-induced shift in right ventricular contraction pattern: novel marker of athlete's heart?, Am J Physiol Heart Circ Physiol 315 (6): H1640-H1648., 2018
Oláh A, Mátyás C, Kellermayer D, Ruppert M, Barta BA, Sayour AA, Török M, Koncsos G, Giricz Z, Ferdinandy P, Merkely B, Radovits T.: Sex differences in morphological and functional aspects of exercise-induced cardiac hypertrophy in a rat model, Front Physiol 10: 889., 2019
Oláh A, Kovács A, Lux Á, Tokodi M, Braun S, Lakatos BK, Mátyás C, Kellermayer D, Ruppert M, Sayour AA, Barta BA, Merkely B, Radovits T.: Characterization of the dynamic changes in left ventricular morphology and function induced by exercise training and detraining, Int J Cardiol 277: 178-85., 2019
Lakatos BK, Molnár AÁ, Kiss O, Sydó N, Tokodi M, Solymossi B, Fábián A, Dohy Z, Vágó H, Babity M, Bognár C, Kovács A, Merkely B.: Relationship between cardiac remodeling and exercise capacity in elite athletes: incremental value of left atrial morphology and function assessed by three-dimensional ec, J Am Soc Echocardiogr. 2019 Oct 1. pii: S0894-7317(19)30875-2, 2019
Csecs I, Czimbalmos C, Toth A, Dohy Z, Suhai IF, Szabo L, Kovacs A, Lakatos B, Sydo N, Kheirkhahan M, Peritz D, Kiss O, Merkely B, Vago H.: The impact of sex, age and training on biventricular cardiac adaptation in healthy adult and adolescent athletes: Cardiac magnetic resonance imaging study, Eur J Prev Cardiol. 2019 Aug 1:2047487319866019., 2019
Czimbalmos C, Csecs I, Toth A, Kiss O, Suhai FI, Sydo N, Dohy Z, Apor A, Merkely B, Vago H.: The demanding grey zone: Sport indices by cardiac magnetic resonance imaging differentiate hypertrophic cardiomyopathy from athlete's heart., PLoS One 14: e0211624., 2019
Czimbalmos C, Csecs I, Dohy Z, Toth A, Suhai FI, Müssigbrodt A, Kiss O, Geller L, Merkely B, Vago H.: Cardiac magnetic resonance based deformation imaging: role of feature tracking in athletes with suspected arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy, Int J Cardiovasc Imaging 35: 529-38., 2019
Tuboly G, Kozmann G, Kiss O, Merkely B.: Atrial fibrillation detection based on poincaré plot and P wave analysis, 2019 Proceedings of the 12th International Conference on Measurement, MEASUREMENT 2019; pp. 17-20., 2019
Kovacs A, Lakatos BK, Kiss O, Sydo N, Toser Z, Komocsin Z, Fabian A, Major D, Babity M, Tokodi M, Merkely B: Right ventricular functional shift assessed by threedimensional echocardiography: characteristic feature of athlete's heart?, Eur Heart J Cardiovasc Imaging 20 (Suppl 1.): 1283., 2019
Lakatos BK, Kiss O, Tokodi M, Major M, Erdi J, Fabian A, Komocsin Z, Sydo N, Ujvari A, Merkely B, Kovacs A: Frequency and gender differences of minor ECG changes and their relation to cardiac structural remodelling in athletes, EP Europace 21 (Suppl 2.): 532-71., 2019
Oláh A, Barta BA, Sayour AA, Urbán E, Gephard A, Kellermayer D, Virág­Tulassay E, Ruppert M, Merkely B, Radovits T: Electrophysiologic investigation of exercise­induced cardiac hypertrophy in a rodent model of athletes heart, EP Europace 21 (Suppl. 2.): 255, 2019
Gazdag P, Hartai T, Demeter-Haludka V, Ördög B, Szlovak J, Nagy ZS, Nagy N, Acsai K, Barta BA, Oláh A, Radovits T, Merkely B, Papp JGY, Varró A, Prorok J: Characterization of changes in Ca2+ handling and contractile function in a rat model of exercise-induced cardiac hypertrophy, EP Europace 21 (Suppl. 2.): 995, 2019
Olah A, Barta BA, Sayour AA, Urban E, Virag-Tulassay E, Ruppert M, Merkely B, Radovits T: Investigation of atrial remodeling induced by exercise training in a rodent model of athletes heart, Eur J Heart Fail 21 (Suppl. S1): 480, 2019
Juhász V, Csécs I, Czimbalmos Cs, Dohy Zs, Tóth A, Kiss O, Sydó N, Kovács A, Lakatos B, Suhai FI, Merkely B, Vágó H: Characteristics of athlete’s heart with magnetic resonance imaging based on a high volume Hungarian athletes’ group., Cardiol Hung 49 (Suppl B): B82., 2019
Czimbalmos Cs, Dohy Zs, Szabó LE, Horváth V, Csécs I, Tóth A, Suhai FI, Sydó N, Kiss O, Becker D, Merkely B, Vágó H: Cardiac magnetic resonance characteristics of professional athletes and hypertrophic cardiomyopathy patients int he grey zone of hypertrophy, Cardiol Hung 49 (Suppl B): B82., 2019
Kiss O, Babity M, Bognár C, Kovács A, Vágó H, Lakatos B, Dohy Z, Skopál J, Frivaldszky L, Hetényi A, Csizmarik D, Merkely B: Cardiology screening in handball referees, Cardiol Hung 49 (Suppl B): B98, 2019
Bognár C, Kiss O, Komka ZsB, Lakatos B, Babity M, Kiss AR, Kovács A, Vágó H, Frivaldszky L, Hetényi A, Csizmarik D, Kántor Z, Fábián A, Merkely B: Cardiology screening before competitions among amateur swimmers: is there a need?, Cardiol Hung 49 (Suppl B): B97, 2019
Lakatos B, Kiss O, Sydó N, Tokodi M, Fábián A, Kántor Z, Bognár C, Major D, Kovács A, Merkely B: Left- and right ventricular mechanics in athletes: a true marker of fitness?, Cardiol Hung 49 (Suppl B): B116, 2019
Kántor Z, Lakatos B, Kiss O, Sydó N, Tokodi M, Vágó H, Csécs I, Ujvári A, Fábián A, Babity M, Kovács A, Merkely B: Characterization of the left ventricular global and segmental deformation with speckle-tracking echocardiography in young athletes, Cardiol Hung 49 (Suppl B): B116, 2019
Sydó N, Csulak E, Györe I, Sydó T, Petrov I, Lakatos B, Kovács A, Czimbalmos C, Vágó H, Kiss O, Major D, Érdi J, Becker D, Merkely B: Sport-specific performance assessment, Cardiol Hung 49 (Suppl B): B98, 2019
Csulak E, Sydó N, Becker D, Hartyánszky I jr, Czimbalmos C, Vágó H, Lakatos B, Kovács A, Kiss O, Heltai K, Zima E, Daróczi L, Csobay-Novák Cs, Merkely B: Sport-specific performance assessment, Cardiol Hung 49 (Suppl B): B67, 2019
Oláh A, Barta BA, Sayour AA, Urbán E, Virág-Tulassay E, Ruppert M, Merkely B, Radovits T: Investigation of atrial remodeling induced by exercise training in a rodent model of athlete’s heart, Cardiol Hung 49 (Suppl. B): 27, 2019
Oláh A, Mátyás C, Kellermayer D, Ruppert M, Barta BA, Sayour AA, Török M, Koncsos G, Giricz Z, Ferdinandy P, Merkely B, Radovits T.: Sex differences in morphological and functional aspects of exercise-induced cardiac hypertrophy in a rat model, Front Physiol 10: 889., 2019
Oláh A, Kovács A, Lux Á, Tokodi M, Braun S, Lakatos BK, Mátyás C, Kellermayer D, Ruppert M, Sayour AA, Barta BA, Merkely B, Radovits T.: Characterization of the dynamic changes in left ventricular morphology and function induced by exercise training and detraining, Int J Cardiol 277: 178-85., 2019
Lakatos BK, Molnár AÁ, Kiss O, Sydó N, Tokodi M, Solymossi B, Fábián A, Dohy Z, Vágó H, Babity M, Bognár C, Kovács A, Merkely B.: Relationship between cardiac remodeling and exercise capacity in elite athletes: incremental value of left atrial morphology and function assessed by three-dimensional ec, J Am Soc Echocardiogr 33(1): 101-109., 2019
Csecs I, Czimbalmos C, Toth A, Dohy Z, Suhai IF, Szabo L, Kovacs A, Lakatos B, Sydo N, Kheirkhahan M, Peritz D, Kiss O, Merkely B, Vago H.: The impact of sex, age and training on biventricular cardiac adaptation in healthy adult and adolescent athletes: Cardiac magnetic resonance imaging study, Eur J Prev Cardiol 27(5): 540-549., 2019
Czimbalmos C, Csecs I, Toth A, Kiss O, Suhai FI, Sydo N, Dohy Z, Apor A, Merkely B, Vago H.: The demanding grey zone: Sport indices by cardiac magnetic resonance imaging differentiate hypertrophic cardiomyopathy from athlete's heart., PLoS One 14: e0211624., 2019
Czimbalmos C, Csecs I, Dohy Z, Toth A, Suhai FI, Müssigbrodt A, Kiss O, Geller L, Merkely B, Vago H.: Cardiac magnetic resonance based deformation imaging: role of feature tracking in athletes with suspected arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy, Int J Cardiovasc Imaging 35: 529-38., 2019
Oláh A, Barta BA, Sayour AA, Urbán E, Gephard A, Kellermayer D, Virág­Tulassay E, Ruppert M, Merkely B, Radovits T: Electrophysiologic investigation of exercise-­induced cardiac hypertrophy in a rodent model of athletes heart, EP Europace 21 (Suppl. 2.): 255, 2019
Dohy Z, Vereckei A, Horvath V, Czimbalmos C, Szabo L, Toth A, Suhai FI, Csecs I, Becker D, Merkely B, Vago H.: How are ECG parameters related to cardiac magnetic resonance images? Electrocardiographic predictors of left ventricular hypertrophy and myocardial fibrosis in hypertrophic cardiomyopathy, Ann Noninvasive Electrocardiol 25(5) :e12763, 2020
Dohy Z, Szabo L, Toth A, Czimbalmos C, Horvath R, Horvath V, Suhai FI, Geller L, Merkely B, Vago H.: Prognostic Significance of Cardiac Magnetic Resonance-Based Markers in Patients with Hypertrophic Cardiomyopathy, Int J Cardiovasc Imaging (in press), 2020
Török M, Monori-Kiss A, Pál É, Horváth E, Jósvai A, Merkely P, Barta BA, Mátyás C, Oláh A, Radovits T, Merkely B, Ács N, Nádasy GL, Várbíró S.: Long-term exercise results in morphological and biomechanical changes in coronary resistance arterioles in male and female rats, Biol Sex Differ 11: 7., 2020
Török M, Horváth EM, Monori-Kiss A, PÁl É, Gerszi D, Merkely P, Sayour AA, Mátyás C, Oláh A, Radovits T, Merkely B, Ács N, Nádasy GL, Várbíró S.: Chronic swimming training resulted in more relaxed coronary arterioles in male and enhanced vasoconstrictor ability in female rats, J Sports Med Phys Fitness (in press), 2020
Gazdag P, Oravecz K, Acsai K, Demeter-Haludka V, Ördög B, Szlovák J, Kohajda Zs, Polyák A, Barta BA, Oláh A, Radovits T, Merkely B, Papp GyJ, Baczkó I, Varró A, Nagy N, Prorok J.: Increased Ca2+ content of the sarcoplasmic reticulum provides arrhythmogenic trigger source in swimming-induced rat athlete’s heart model, Sci Rep (in press), 2020
Kiss O, Sydó N: Sportadaptáció és terhelésélettani vizsgálatok, In: Merkely B, Becker D (szerk): Szív- és Érgyógyászat, Semmelweis Kiadó, Budapest, 635-645., 2020
Kiss O: A sportoló EKG vizsgálata, In: Merkely B, Becker D (szerk): Szív- és Érgyógyászat, Semmelweis Kiadó, Budapest, 651-659., 2020
Kiss O, Szűcs A, Tóth A: Terheléses vizsgálatok, In: Merkely B, Becker D (szerk): Szív- és Érgyógyászat, Semmelweis Kiadó, Budapest, 189-204., 2020
Merkely B, Kiss O: Hirtelen szívhalál sportolókban, In: Merkely B, Becker D (szerk): Szív- és Érgyógyászat, Semmelweis Kiadó, Budapest, 660-667., 2020
Lakatos BK, Kovács A: Sportkardiológia – képalkotás, In: Merkely B, Becker D (szerk): Szív- és Érgyógyászat, Semmelweis Kiadó, Budapest, 645-650., 2020
Merkely B, Kiss O: A sportoló EKG vizsgálata, In: Sportorvostan. Zsebkönyv orvostanhallgatók számára. Semmelweis Kiadó, Budapest, 45-55., 2020
Kiss O: Terhelésélettani vizsgálatok, In: Sportorvostan. Zsebkönyv orvostanhallgatók számára. Semmelweis Kiadó, Budapest, 63-73., 2020
Kiss O: Bradycardiák, In: Sportorvostan. Zsebkönyv orvostanhallgatók számára. Semmelweis Kiadó, Budapest, 86-92., 2020
Merkely B, Vágó H, Sydó N: Hirtelen szívhalál sportolókban. Szívbetegségek és sport., In: Sportorvostan. Zsebkönyv orvostanhallgatók számára. Semmelweis Kiadó, Budapest, 104-125., 2020
Matusovits A, Sydó N: Laboratóriumi eltérések sportolóknál, In: Sportorvostan. Zsebkönyv orvostanhallgatók számára. Semmelweis Kiadó, Budapest, 56-62., 2020
Kovács A, Vágó H, Szilveszter B: Noninvazív képalkotó vizsgálatok szerepe sportolók kardiológiai kivizsgálásában, In: Sportorvostan. Zsebkönyv orvostanhallgatók számára. Semmelweis Kiadó, Budapest, 74-84., 2020
Olah A, Urban E, Barta BA, Sayour AA, Ruppert M, Virag-Tulassay E, Merkely B, Radovits T: Detailed characterization of atrial remodeling induced by exercise training in a rodent model of exercise-induced cardiac hypertrophy, Eur Heart J 40 (Suppl. 1): 2654., 2019
Csulak E, Sydó N, Györe I, Sydó T, Petrov I, Major D, Lakatos B, Kovács A, Czimbalmos Cs, Vágó H, Merkely B: Sport-specific performance assessment, J Am Coll Cardiol 75, (Suppl. 1): 1561, 2020
Csulak E, Sydó N, Becker D, Hartyánszky I, Czimbalmos Cs, Vágó H, Lakatos B, Kovács A, Merkely B: Competitive sports after aborted sudden cardiac death due to coronary artrey anomaly, J Am Coll Cardiol 75, (Suppl. 1): 3067, 2020
Sydó N, Csulak E, Szigyártó I, Kaufmann M, Lakatos B, Kovács A, Bárczi Gy, Czimbalmos Cs, Vágó H, Becker D, Allison TG, Merkely B: Repetitive syncope during pentathlon competition, J Am Coll Cardiol 75, (Suppl. 1): 3065, 2020
Sydó N, Agboola K, Bonikowske A, Merkely B, Allison TG: Prognosis of ST changes in high performance exercise tests, J Am Coll Cardiol 75, (Suppl. 1): 2072, 2020
Czimbalmos C, Csecs I, Horvath V, Deetjen E, Nardocci C, Dohy Z, Szabo L, Suhai FI, Toth A, Sydo N, Kiss O, Merkely B, Vago H: Cardiac magnetic resonance characteristics of patients in the grey zone of hypertrophy, Eur Heart J Cardiovasc Imaging 21 (Suppl. 1): 224, 2020
O Kiss, L Frivaldszky, M Tokodi, M Babity, CS Bognar, J Skopal, A Kovacs, H Vago, B Lakatos, M Zamodics, R Rakoczi, CS Czimbalmos, ZS Dohy, A Menyhart-Hetenyi, B Merkely: Resting levels of cardiac markers in athletes, Eur Heart J (in press), 2020
L Szabo, N Sydo, O Kiss, E Csulak, Z Dohy, C Czimbalmos, V Juhasz, V Horvath, FI Suhai, B Merkely, H Vago: The influence of vigorous training on the structure and cardiorespiratory fitness in adolescent athletes, Eur Heart J (in press), 2020
C Czimbalmos, C Nardocci, E Deetjen, L Szabo, Z Dohy, A Toth, FI Suhai, I Csecs, V Horvath, O Kiss, N Sydo, B Merkely, H Vago: Differentiation between physiological sport adaptation and hypertrophic cardiomyopathy in highly trained athletes using cardiac magnetic resonance, Eur Heart J (in press), 2020
A Fabian, BK Lakatos, M Tokodi, O Kiss, M Babity, C Bognar, N Sydo, E Csulak, H Vago, B Merkely, A Kovacs: Mechanical diversity in the adaptation of left and right ventricular function to long-term exercise: 3D echocardiographic study in a large cohort of competitive athletes, Eur Heart J (in press), 2020
H Vago, L Szabo, D Balla, ZS Dohy, CS Czimbalmos, FI Suhai, A Toth, N Sydo, O Kiss, J Vencel, D Becker, B Merkely: The diagnostic value of cardiac magnetic resonance in athletes with suspected structural myocardial diseases, Eur Heart J (in press), 2020
M Tokodi, A Olah, M Ruppert, BK Lakatos, A Fabian, ZS Ladanyi, C Karime, AA Sayour, BA Barta, E Csulak, N Sydo, O Kiss, B Merkely, T Radovits, A Kovacs: Myocardial work of the athlete's heart: the new champion of systolic function?, Eur Heart J (in press), 2020
H Vago, L Szabo, Z Dohy, V Horvath, C Czimbalmos, A Toth, FI Suhai, R Skoda, GY Barczi, D Becker, B Merkely: Diagnostic impact of early cardiac magnetic resonance imaging in patients with the working diagnosis of MINOCA. Does the final diagnosis affect patients outcome?, Eur Heart J (in press), 2020
Kellermayer D, Oláh A, Ruppert M, Barta BA, Sayour AA, Virág-Tulassay E, Kellermayer M, Merkely B, Radovits T: Evaluation of cardiac titin expression after long-term exercise in a rat model, Eur Heart J (in press), 2020




vissza »