A vállalati megújhódás vizsgálata innováció- és terméktratégiai nézőpontokból  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
121037
típus PD
Vezető kutató Sebrek Szabolcs Szilárd
magyar cím A vállalati megújhódás vizsgálata innováció- és terméktratégiai nézőpontokból
Angol cím Exploring firm renewal through the lens of innovation and product strategies
magyar kulcsszavak kis- és középvállalatok, innovációs teljesítmény, termékstratégia, vállalati erőtljes képesség, jövedelmezőség
angol kulcsszavak small and medium sized companies, innovation performance, product strategy, dynamic capabilities, profitability
megadott besorolás
Közgazdaságtudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Szervezéstudomány
zsűri Gazdaság
Kutatóhely VEZETÉSTUDOMÁNYI INTÉZET (Budapesti Corvinus Egyetem)
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2019-09-30
aktuális összeg (MFt) 15.087
FTE (kutatóév egyenérték) 2.10
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás célja olyan cikkek elkészítése, amelyek szervesen illeszkednek a nemzetközi innovációs és termék stratégiai menedzsment irodalom legfrissebb áramlatába. Magas hozzáadott értékkel bíró munkák elkészítése kerül a középpontba, amely erőteljes elméleti és korszerű módszertani megalapozottsággal bír. A kutatás terv három cikk irányozza elő. Az első cikk egy sikeres magyar földrajzi információs szoftvergyártó vállalkozás kulcsfolyamatait elemzi, amelynek során a szoftvermérnökökkel együttműködve egy új fejlesztési folyamat lesz kialakítva. A téma a menedzsment irodalom kifinomult erőteljes képességek (’dynamic capabilities’) elméletét használja, illetve terjeszti ki.
A második cikk a nyílt innovációs stratégiák elemzését tűzi ki célul. Itt fontos újítás az irodalomhoz képest, hogy három nyílt stratégiai innovációs lehetőségeket tekintünk, és ezeket egymással páronként vetünk össze. További fontos újítás az általam felépített panel adatbázis használata, amely egyáltalán nem jellemző a nemzetközi szakirodalomra ezen a forró kutatási területen.
A harmadik záró kutatás a nemzetközi, high-tech biztonsági szoftver ipart vizsgálja, nevezetesen, hogy a cégek szellemi tulajdonjogai mennyire befolyásolják a külső technológia keresését az iparágban működő vállalkozásoknak. A cikk későbbi publikálási sikerességét előre vetíti a megfelelő elméleti háttér mellet, a részletes, sok élőmunkát igénylő adatbázis alkalmazása, amely további újításként egyszerre elemzi a szóban forgó cégek felvásárlási és stratégiai technológiai szövetségeit.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Mindhárom cikkjavaslat önálló kutatási alapkérdéssel bír. A szoftverfejlesztési cikk során az alábbi alapkérdések merülnek fel: hogyan lehetséges egy sikeres, de folyamatait tekintve korszerűsítésre szoruló high-tech cég ’termelési’ folyamatait ésszerűsíteni az erőteljes képességek elmélet útmutatásai alapján? Mi ebben a folyamatban a cégvezetés és végfelhasználók szerepe? Létezik-e egy olyan erőteljes képesség, amely költséghatékonya beszerezhető és alkalmazható a cég folyamatainak hatékonyabbá tételében? Sikerül-e szignifikáns módon javítani a vállalkozás erőforrás bázisát?
A második, nyílt innovációs cikkben az alapkérdések arra vonatkoznak, hogy erőteljes iparági verseny illetve turbulens környezet közepett, képesek-e vajon a vállalkozások nyílt innováció végrehajtására, vagy maradnak a zárt innovációs stratégia mellett. Ez azért lényeges kérdés, mivel a szakirodalom szerint a nyílt innováció jelentősen le tudja csökkenteni az innovációs folyamat vállalatot terhelő költségeit, azonban a nyíltabb stratégiai kezdeti pénzügyi befektetést és jelentős felsővezetői figyelmet igényelhet. A több ezer céget és rengeted iparágat felölelő tanulmányban vizsgálom azt, hogy az egyes iparágak sajátosságai mennyiben befolyásolják a vállalatokat a nyílt illetve zárt innovációs stratégiájuk megvalósításában.
A harmadik cikk alapkérdése összefügg azzal a nemzetközi stratégiában megfigyelhető jelenséggel, hogy az erőforrásban gazdag vállalatok tudás- és információszerző stratégiájukat tekintve elkülönülnek gyengébb versenytársaiktól. A kutatás újdonságtartalma abban nyilvánul meg, hogy ezt a vállalati magatartást a szellemi tulajdonjogokra építve kívánja bemutatni.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A szoftverfejlesztéssel kapcsolatos munka azért jelentős, mert a magyar, high-tech iparágbeli cégek stratégiáját állítja a középpontba, amely sem a tudományos kutatási, sem az állami politikákban nem kap elégséges figyelmet. Fontos, hogy a magyar export elősegítése érdekében ezen cégek termékeiket a lehető legjobb költségekkel állítsák elő úgy, hogy a piacra jutási idő is nemzetközi szintű legyen. Mivel a cikk sok újdonságot tartalmaz, illetve a korszerű erőteljes képességek elméletet alkalmazza, nemezközi publikálására egy magas impact faktoros folyóiratban jó esély kínálkozik.
A nyílt innovációval kapcsolatos cikk fő jelentősége abban rejlik, hogy egyszerre három innovációs stratégiai kimenetelt vet össze: zárt, félig nyitott, illetve teljesen nyitott. Ezt ezelőtt még ebben a formában nem vizsgálták a nemzetközi szakirodalomban. Tovább növeli a tanulmány jelentőségét, hogy több évet átfogó panel-jellegű adatbázist fogok alkalmazni. Erőteljes elem a cikk esetén maga a módszertan is, amellyel jól modellezhetők az egyes iparágak közötti különbségek. Ezek mind egy rangos külföldi folyóiratban való megjelenést vetítenek elő.
A külső technológiai kereséssel foglalkozó cikkem jelentősége abban áll, hogy a cégek védjegy és szabadalom állományát vizsgálja, úgy hogy az állomány, azaz egyszerű mennyiség mellet, azok minőségi jegyeit, azaz általános alkalmazhatóságát helyezi a középpontba. Az általános alkalmazhatóság roppant jelentőséggel bírhat akkor, amikor az adott vállalat földrajzilag távoli területekre terjeszti ki a tudás és információs keresési tevékenységét.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A magas technológiájú iparágakban a gyakori vállalati megújulás kulcskövetelmény, amely ráillik az első tanulmányban vizsgált magyar szoftvergyártó vállalatra. Ez segíthet a szakpolitikát támogató következtetések levonására.
Úgy vélem, a második, nyílt innovációval foglalkozó tanulmányomból kinyert eredmények a hazai gazdaságpolitikában is majd hasznosíthatóak lesznek. Ezt az mondatja velem, hogy a spanyol gazdaságot alaposan ismerem (10 évet éltem az országban), és véleményem szerint a magyar és a spanyol gazdaság rengeted rokon vonással, problémával és kihívással küszködik. Ennélfogva, a Nemzetgazdasági Minisztériummal (NGM) fennálló egyetemi kutatási programunk révén létrejött kapcsolat révén, a cikkben kimutatott nyílt innovációhoz kapcsolódó eredményeimet (és a nemzetközi szakirodalom új eredményeit) az NGM szakemberinek egy előadás szívesen bemutatnám.
A harmadik cikk fontos eredménye a gazdaságpolitikai döntéshozók számára az, hogy viszonylag erőforrás szegény, gazdaságilag elmaradottabb régiók, amelyek adott tudományterületen piaci bevezetésre alkalmas technológiákat képesek kifejleszteni, gazdaságilag vonzó módon bekapcsolhatók a nemzetközi technológiai piacokra. Ez feladatot ad a gazdasági döntéshozók számára, hogy a nemzetközi tudás és információáramlásba való bekapcsolódáshoz kimunkált politikákat dolgozzanak ki, amihez ez a tanulmány hozzá tud járulni.
Elmondható, hogy mindhárom tanulmány az adófizetők szempontjából jelentős értékkel bír. Amennyiben mindhárom cikket publikálni tudom rangos, IF-fel rendelkező folyóiratban, úgy a hazai felsőoktatásban - oktatási és kutatási téren egyaránt - is hasznosulni fognak a vizsgálataimra szánt pénzügyi források.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The principal objective of my research is to prepare articles that organically fit to the stream of international innovation and product strategy literature. I focus on writing papers with high value added that bear with solid theory and methodological background. The complete research plan for the three years embraces crafting three distinct articles. The first article attempts to analyze the core processes of a successful Hungarian GIS software company, in which a new, more streamlined software development process will be created in cooperation with the firm’s software engineers. The topic relies heavily on the sophisticated management theory, called dynamic capabilities, further extending it.
The second article aims to analyze open innovation strategies. An important value addition to the current stance of literature is to differentiate three distinct innovation strategies with varying degrees of openness, and making pairwise comparisons. An additional improvement has to do with the application of a panel data setting that is atypical in this hot worldwide research arena.
The third concluding paper investigates the high-tech security software industry. Namely, how do incumbent firms’ intellectual property rights influence the external technology search? Next to defining appropriately the theory background, the potential later success for publishing this study is adumbrated by the application of an extended and detailed database. Via the rich data whose buildup requires heavy investments, I will be able to analyze sampled firms’ acquisitions and strategic technology alliances – a further considerable value addition.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

All three article proposals bear with an independent fundamental research question. Regarding the software development article, the following fundamental questions arise: how is it possible to accomplish the rationalization of production processes of a successful firm based on the theory of dynamic capabilities? What is the role of company management and end-users in this process? Is it feasible to improve the resource base of the focal firm?
In the second article on openness, the basic research questions center upon whether firms are able to accomplish more open innovation strategies under strong industrial competition and uncertainty, or they remain accomplishing closed, in-house innovation forms. This is a relevant question because according to the extant literature open innovation could significantly reduce the costs of innovation processes borne entirely by the firm, however such a more open strategy would require initial capital investment and considerable attention from executives. In this study that embraces several thousands of firms and great many industries, I shed further light on how characteristics of industries influence the accomplishment of firms’ open, semi-open or closed innovation strategies.
The fundamental question of the third article is associated with the phenomenon observed in international business strategy that resource-rich firms often in their strategies to access knowledge and information isolate from their resource-poor rivals. The high novelty content of the article manifests in that such a company attitude will be demonstrated through building upon intellectual property rights.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

My study on software development bears with relevance, because it brings to the focus the strategy of Hungarian, high-tech firms – an area having received scant attention both in academic research and governmental policy in the past. It is crucial to highlight that such firms should be fomented to be able to produce their products with the lowest costs possible and also under favorable time-to-market conditions according to international standards. As the article has various sources of novelty and directly applies the powerful theory on dynamic capabilities, there is a good chance to publish it in a leading international outlet with high impact factor.
The significance of the second article on open innovation relies in that it compares three strategic innovation outcomes simultaneously: closed, semi-open and fully open. Such a novel research setting has never been applied in the international stream of literature. A further value addition of the study is that I am going to apply a panel data setting embracing several years. The methodology itself represents a strong point too, letting model the difference among industries in an econometrically correct way. These facets in unison predict the possible publication in a prestigious academic outlet.
The academic weight regarding the third article on external technology search aims to examine the stock of firms’ trademark and patent stock in a way that it pays attention not only on their pure count stock but on their generality dimension. Such an insight emphasizes their generic character that can potentially predict a widespread use in knowledge and information seeking activities with wide geographic scope.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

In high-technological industries frequent firm renewal is a key requirement which refers so much to the successful Hungarian software company examined in the first study. As a repercussion, better consequences could be drawn to support the creation of more precise guidelines.
I believe that the results obtained in the second paper that addresses open innovation, could be seamlessly embed in our national economic policy. What makes me conclude this assertion is that I know profoundly the Spanish economy (I used to leave 10 years in the country), and in my opinion the two economies display several common traits, problems and challenges. I could provide a thorough presentation to the professionals of the Hungarian Ministry of National Economy over the results.
The third article’ core results for decision makers in economic policy is that firms coming from resource-poor, laggard regions could develop technologies general enough in a given scientific field that might be suitable for market introduction elsewhere. By this manner, firms altogether with their provenance region could be potentially hook up to international technology markets in an economically lucrative way. This gives a beautiful but tough task to economic decision makers for which they ought to elaborate well-oiled policy to connect to international knowledge and information flow. My article is a stepping-stone toward this direction.
One can conclude that all the three studies bear with significant value from the perspective of the taxpayers. The Hungarian economic higher education systems benefits both in terms of teaching and research.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatás célja olyan cikkek elkészítése, amelyek szervesen illeszkednek a nemzetközi innovációs és termék stratégiai menedzsment irodalom legfrissebb áramlatába. Magas hozzáadott értékkel bíró munkák elkészítése került a középpontba, amely erőteljes elméleti és korszerű módszertani megalapozottsággal bír. A kutatás terv három cikk irányozza elő. Az első cikk egy sikeres magyar földrajzi információs szoftvergyártó vállalkozás kulcsfolyamatait elemezte. A második munka a cégek (félig)nyitott innovációs stratégiáját elemezte. A megalapozottabb eredmények kinyerése végett panel adatbázist és random paraméterek kerültek alkalmazásra. A záró cikk a magas-technológiájú biztonsági szoftver iparágat vizsgálta. Arra a kérdésre kereste a választ, hogy a szellemi tulajdonjogok megléte mennyire befolyásolja a külső technológia keresést? A harmadik év végére sikerült a külső technológia kereséssel kapcsolatos munkámat egy rangos nemzetközi szaklapban, a 3.157 impact faktorú Industry & Innovation című lapban publikálni. Ezen felül a másik két cikk is kész van, bekerül(t) a publikációs folyamatba. Továbbá a témákhoz kapcsolódóan publikáltam 3 Vezetéstudomány és 1 Statisztikai Szemle cikket is. A gazdasági hasznosítása is jelentős a kutatásomnak, hiszen rávilágít a főképp a KKV-világ számára fontos stratégiai és technológia menedzsment ismeretek jelentőségére, illetve a központi forrásokra, amelyek a vezetők oktatását és vállalatközi együttműködések finanszírozását biztosíthatják.
kutatási eredmények (angolul)
The principal objective of my research was to prepare articles that organically fit to the stream of international innovation and product strategy literature. I focused on writing papers with high value added that bear with solid theory and methodological background. The complete research plan for the three years embraced crafting three distinct articles. The first article analyzed the transformation of core processes of a Hungarian GIS software company. The second article addressed firm choices on open innovation strategies with varying degrees of openness. For more precision panel database and random parameters have been used. The third concluding paper investigates the high-tech security software industry. Namely, how do incumbent firms’ intellectual property rights influence the external technology search? By the end of the third year, I managed to publish one paper in an internationally leading management outlet which is Industry and Innovation with an impact factor of 3.157. I have two other papers in a developed stage that is suitable for sending to a journal soon. I also published three related articles in Vezetéstudomány and one in Hungarian Statistical Review. The research bears with economic use: government policy especially for SMEs must provide adequate funding in establishing cooperative links with national and external partners (universities, R&D labs, established industry leaders), and for training SMEs’ management and owners toward innovation strategies.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=121037
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Kosztyán Zsolt Tibor, Sebrek Szabolcs Szilárd, Novák Zalán: A szoftverfejlesztési folyamat átfogó észszerűsítése a vállalati dinamikus képességek lencséjén keresztül, VEZETÉSTUDOMÁNY 49:(4) pp. 44-57. (2018), 2018
Dirk-Jan F Kamann, Jose A Alfaro, Szabolcs Sebrek: 28 years of traceability management: Trends, bottlenecks and opportunities, INTERNATIONAL JOURNAL OF PROCUREMENT MANAGEMENT, 2019
Andrea Fosfuri, Marco S Giarratana, Szabolcs Szilard Sebrek: Resource partitioning and strategies in markets for technology, STRATEGIC ORGANIZATION, 2018
Andrea Fosfuri, Marco S Giarratana, Szabolcs Szilard Sebrek: Resource partitioning and strategies in markets for technology, STRATEGIC ORGANIZATION, 2018
Pérez Garrido Betsabé és Sebrek Szabolcs Szilárd: Review of the REBLUP method for estimating variance components under the nested error model, ungarian Statistical Review, 2019, vol. 2, no 1, p. 90-113., 2019
Sebrek Szabolcs Szilárd és Pérez Garrido Betsabé: A nyitott innovációs stratégia megválasztása és az azt befolyásoló tényezők: egy nagymintás elemzés tanulságai, Vezetéstudomány-Budapest Management Review, 50(7-8), 111-121., 2019
Sebrek Szabolcs Szilárd és Váradi Attila: Letettük a névjegyünket! Dinamikus képesség a vállalati növekedés szolgálatában–a Wizz Air esete., Vezetéstudomány-Budapest Management Review, 50(6), 48-62., 2019
Sebrek Szabolcs Szilárd: Overlap in external technology search locations and the breadth of IPR assets: lessons from the Security Software Industry., Industry and Innovation, forthcoming, 2019





 

Projekt eseményei

 
2022-11-17 15:16:41
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Vállalatgazdaságtan Intézet (Budapesti Corvinus Egyetem), Új kutatóhely: 2022_VEZETÉSTUDOMÁNYI INTÉZET (Budapesti Corvinus Egyetem).
2020-02-13 16:18:16
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: _GTK / Üzleti Gazdaságtan Tanszék (Budapesti Corvinus Egyetem), Új kutatóhely: Vállalatgazdaságtan Intézet (Budapesti Corvinus Egyetem).




vissza »