Nemlineáris jelenségek cefeida változócsillagokban  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
121203
típus PD
Vezető kutató Plachy Emese
magyar cím Nemlineáris jelenségek cefeida változócsillagokban
Angol cím Nonlinear phenomena in Cepheid variable stars
magyar kulcsszavak csillagpulzáció, nemlineáris dinamika, fotometria
angol kulcsszavak stellar pulsation, nonlinear dynamics, photometry
megadott besorolás
Csillagászat (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Asztrofizika
zsűri Fizika 1
Kutatóhely Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet (HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont)
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2019-09-30
aktuális összeg (MFt) 15.087
FTE (kutatóév egyenérték) 2.10
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A csillagpulzáció kutatásának egyik legfontosabb kérdése a nemlineáris dinamika szerepe a pulzációban. A perióduskettőződés felfedezése az RR Lyrae csillagok űrfotometriai méréseiben és a káosz kimutatása a hidrodinamikai modellekben új irányt adtak a nemlineáris asztroszeizmológia tudományterületének. Elméleti és észlelési bizonyítékok utalnak arra, hogy a cefeida változók pulzációját is nemlineáris dinamikai folyamatok irányítják. A kutatásom célja, hogy nemlineáris jelenségeket keressek és tanulmányozzak a cefeidák összes típusában, földi fotometriai felmérések és a legkorszerűbb űrfotometriai adatok elemzésével. A vizsgálat segítségével közelebb juthatunk a pulzáció dinamikájának megértéséhez, felfedhetjük a módusok kiválasztásának és kölcsönhatásainak mechanizmusait. Az eredmények a jövőbeli többdimenziós hidrodinamikai modellek észlelési alapjait is biztosíthatják, amelyek segítségével meghatározhatjuk ezeknek a csillagoknak a fizikai paramétereit. Kutatási tervem négy témát tartalmaz:
- Az RV Tau típusú csillagok nemlineáris analízise, amelynek célja a káosz detektálása, illetve a pulzációt meghatározó dinamikai folyamatok fraktáldimenziójának meghatározása.
- Perióduskettőződés és más nemlineáris jelenségek szisztematikus keresése BL Her és W Vir típusú csillagokban, földi fotometriai felmérések és a Kepler meghosszabbított (K2) missziója adatainak elemzésével.
- Ciklusról ciklusra való változások keresése klasszikus és anomális cefeidák esetében. Utóbbi csoportról igen keveset tudunk, vizsgálataim segíthetnek a keletkezésük kérdését is tisztázni.
- A cefeida imposztorok nemlineáris jelenségekhez hasonló viselkedésének karakterizálása és tanulmányozása.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A legújabb hidrodinamikai modellek és észlelések felfedték, hogy a nemlineáris dinamika fontos szerepet játszhat a cefeida változócsillagok pulzációjában. A célom, hogy egy széleskörű és alapos vizsgálatot végezzek a különböző cefeida típusokban megjelenő nemlineáris jelenségek felderítésére, földi és űrfotometriai felmérések adataira támaszkodva. Kutatásom elősegítheti, hogy ezeknek a csillagoknak a pulzációját és a típusok közötti fizikai különbségeket jobban megértsük . Az eredmények adatokat szolgáltathatnak a jövőbeli többdimenziós nemlineáris hidrodinamikai modellekhez is. A vizsgálatokkal a következő kérdéseket szeretném megválaszolni:
- Igazolható-e, hogy az RV Tau fénygörbék szabálytalansága kaotikus pulzációból ered?
- Milyen gyakori a perióduskettőződés a W Vir és BL Her csillagokban és a klasszikus cefeidákban, és milyen információkhoz juthatunk a jelenséget okozó rezonanciák kapcsán?
- Láthatunk-e négyszereződött vagy nyolcszorozódott periódusokat vagy bármilyen más jelét a perióduskétszerező bifurkációs kaszkád folyamatának?
- Mi a kapcsolat a nemlineáris jelenségek és a további pulzációs módusok megjelenése között?
- Mutatnak-e az anomális cefeidák bármilyen nemlineáris jelenséget vagy szabálytalanságot, és van-e ezeknek olyan tulajdonsága, ami segíthet az RR Lyrae csillagoktól való megkülönböztetésükben?
- Milyen tulajdonságaik vannak a félreklasszifikált, nem cefeida csillagoknak, amelyek összetéveszthetőek a nemlineáris jelenségekkel, és hogyan különböztethetjük meg őket a földi megfigyelésekben?
- Milyen különbségek jelentkeznek az egyes cefeida típusok nemlineáris jelenségeiben, és használhatók-e ezek a klasszifikációs célokra?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A cefeidák elengedhetetlenül fontos objektumok a csillagpulzáció és a csillagfejlődés megértésében, és a galaktikus és extragalaktikus távolságmérésben is kulcsszerepet töltenek be. Az új felfedezések fényében úgy tűnik, hogy fényváltozásuk sokkal kevésbé állandó, mint azt korábban gondoltuk, és ebben a pulzációt irányító nemlineáris dinamika játszik szerepet. Az űrfotometriai adatok megjelenése előtt nem volt lehetőség a cefeidák különböző típusának nemlineáris vizsgálatára. A nemlineáris jelenségek és az ezeket okozó rezonanciák kimutatása fontos megkötéseket jelentenek a cefeida modellekben és segítenek meghatározni ezeknek a csillagoknak a fizikai paramétereit is. Ez a kutatás az első kiterjedt vizsgálat ebben a témakörben és jó lehetőséget biztosít a magyar részvétel növelésére az űrcsillagászat terén. A nemlineáris csillagpulzáció kutatási területével foglakozó egyetlen hazai kutatócsoport tagja vagyok. A nemzetközi versenytársunknak tekinthető lengyel csoport profilja a modellezés, de az észlelési adatok nemlineáris vizsgálatában nagyobb szakértelemmel rendelkezünk, a pályázat alapját képező megfigyelési anyag feldolgozásában is világszerte elismert és egyedülálló a kutatóhelyemen felhalmozott tapasztalat. Egyike vagyok azon kevés kutatóknak, akik a pulzáció fázistérének rekonstruálásával foglalkoznak. A káosz és perióduskettőződés kimutatásának terén szerzett tapasztalataim alkalmassá tesznek ezeknek a vizsgálatoknak az elvégzésére, amelyek segítségével nemzetközileg elismert szakértővé válhatok a nemlineáris asztrofizika egyre növekvő tudományterületén. A nemlineáris jelenségek sokféle természetes és mesterséges rendszerben jelen vannak és a káoszelmélet módszereit számos tudományterületen alkalmazzák (meteorológia, szociológia, mérnöki tudományok, gazdaságtan, biológia és számítástechnika). Ezért az eredményeim akár szélesebb körű érdeklődésre is számíthatnak.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A csillagászokat mindig is különösen érdekelte a csillagok pulzációjának dinamikája. Az űrmissziók rendkívül pontos adatainak és a hosszan tartó földi méréseknek köszönhetően jelentős előrehaladást értünk el ezen a tudományterületen az utóbbi időkben. Az új eredmények pedig átformálták a pulzáló csillagokról alkotott képünket. A mérésekben olyan pontosságot és időlefedettséget sikerült elérni, amellyel képessé váltunk a pulzációban nemlineáris dinamika jelenlétére utaló jeleket találni. A káoszelmélet szerint a nemlineáris rendszerekben számos állapot kialakulhat: rezonanciák, perióduskettőződés és káosz is. A csillagpulzációs modellek megerősítik, hogy ezek a jelenségek valóban komoly szerepet játszhatnak némely váltózócsillagok fényváltozásában. Kutatásom célja, hogy célzottan keressek és vizsgáljak nemlineáris jelenségeket a cefeida változócsillagok különböző korú populációkhoz tartozó típusaiban. A Kepler-űrtávcső K2 missziójának mérései szolgáltatják az eddigi legjobb adatokat a nemlineáris jelenségek tulajdonságainak vizsgálatához. Ezeket az adatokat nagy földi fotometriai felmérésekkel kiegészítve tanulmányozhatom az előfordulási gyakoriságukat is. A Gaia misszió távolságmérési adatai pedig segítenek a különböző típusba tartozó cefeidák klasszifikációjában, így a nemlineáris viselkedésben tapasztalt különbségeket és hasonlóságokat kor, tömeg és kémiai összetétel szerint csoportosíthatom. Az eredmények a következő generációs elméleti modellek észlelési alapjait képezik majd.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The role of nonlinear dynamics is one of the major questions in the field of stellar pulsations. The recent discovery of period doubling in the space-based measurements and chaos in hydrodynamical models of RR Lyrae stars opened up a new direction for nonlinear asteroseismology. Theoretical and observational evidences suggest that the pulsation of Cepheid variables is also governed by nonlinear dynamics. The aim of my research is to explore and study nonlinear phenomena in all types of Cepheids using large ground-based surveys and state of the art space-based measurements. This research will help us to better understand the dynamics of the pulsation, the interactions between different pulsation modes and the selection mechanisms behind them. The results may form the input basis of improved hydrodynamical calculations that can lead to the determination of physical properties of these variable stars. I plan to focus on four topics:
- Nonlinear dynamical analysis of RV Tau stars, aimed at the detection of chaos and the determination of the fractal dimension of the underlying dynamics.
- Systematic search for period doubling and other dynamical phenomena in BL Her- and W Vir-type stars by analysing ground-based surveys and the space photometric data of the extended mission of Kepler (K2).
- Search for cycle to cycle variations in classical and anomalous Cepheids. Our knowledge is especially limited for the latter subgroup: my research could shed light on their formation and inner structure.
- Study and characterize the Cepheid impostors that may mimic nonlinear phenomena.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Recent hydrodynamical calculations and observations revealed that nonlinear dynamics may play an important role in the pulsation of Cepheid stars. My aim is to perform an extensive investigation of nonlinear phenomena in all types of Cepheid variables using large ground-based and new space-based surveys. This research will help us to better understand the pulsation of these stars and the differences in the physical properties of the subtypes. The results can then be the input basis of future multidimensional nonlinear hydrodynamical models.
I intend to answer the following questions:
- Can we confirm that the irregularity in RV Tau light curves is due to chaotic pulsation?
- How frequent is the period doubling among W Vir and BL Her stars and the classical Cepheids, and what information can we obtain about the underlying resonances causing it?
- Can we see period-four or period-eight behaviour or other signs of a period-doubling bifurcation cascade?
- What is the connection between nonlinear phenomena and the appearance of additional pulsation modes?
- Do anomalous Cepheids show any nonlinear phenomena or irregularity, and do those have properties that may help to differentiate them from RR Lyrae stars?
- What characteristics of Cepheid impostors mimic the nonlinear phenomena and how can we distinguish between them in ground-based data?
- What are the differences between the nonlinear phenomena appearing in the different subtypes and can we use them for classification purposes?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Cepheids are crucial objects for understanding stellar structure and evolution, and they are key tools in galactic and extragalactic distance measurements. Recent findings revealed that their light variation may not be as stationary as we believed due to the nonlinear dynamics that governs their pulsations. Studying all types of Cepheid variables with nonlinear techniques was not possible before the space-based measurements. Detection of nonlinear phenomena and the underlying resonances provide important constraints for the Cepheid models and allows us to better characterize the physical properties of these stars. This research will provide the first extensive study on this topic and it also presents an opportunity to increase the Hungarian participation in space-based astronomy. I am a member of the only domestic research group that is interested in nonlinear stellar pulsations. A Polish group can be considered as an international competitor: they are experts in modelling stellar pulsations, but we have more experience in the nonlinear analysis of observational data. Our expertise in processing observational data is unique and widely recognised, and forms the basis of this research plan. I am also one of the very few researchers who perform phase space reconstructions of stellar pulsation. My experiences in detection of chaos and period doubling make me qualified to perform these investigations and I may become an international expert in the growing field of nonlinear astrophysics. Nonlinear behaviour exist in many natural and artificial systems and the techniques related to chaos theory have applications in several disciplines (meteorology, sociology, engineering, economics, biology and computer science). Therefore, my results may expect a wider scientific interest.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Astronomers have always had great interest in the dynamics of stellar pulsation. Thanks to the precise measurements of space photometric missions and long term ground-based observations, significant progress has been made in this area of research recently and these new findings changed our picture about classical variable stars. The previously unprecedented accuracy and coverage revealed the signs of nonlinear dynamics in the pulsations of these stars. According to chaos theory, nonlinear systems may show a variety of states, including resonances, period doubling and chaos itself. Stellar pulsation models confirm that such phenomena may play an important role in the light variation of some variable stars. The aim of this research is to perform a dedicated search and analysis of nonlinear phenomena in the family of Cepheid variables that include a variety of young and old giant stars. The observations of the Kepler space telescope in the K2 mission provide the best data ever to analyse the properties of these phenomena, and those data can be combined with observations from large ground-based surveys to study their frequency. The distance measurements of the Gaia mission will help us to classify the various type of Cepheids properly and thus to study the differences and similarities of nonlinear behaviour in stars with different ages, masses and chemical compositions. The results also will present important observational constraints for the validation of future advanced theoretical calculations.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Nemlineáris dinamikai jelenségeket vizsgáltam cefeida típusú változócsillagokban. A K2 misszió űradatait használva elsőként azonosítottam perióduskettőződést W Virginis típusú csillagnál, majd archív adatokban számos másik W Virginis csillagnál is megtaláltam a jelenséget. Csatlakoztam az OGLE felmérésnek a Tejút központjában lévő, II-típusú cefeidákat célzó vizsgálatához, amelyből kiderült, hogy nemlineáris dinamikai jelenségek, a perióduskettőződés és a moduláció minden alcsoportnál megfigyelhetők. Részt vettem további klasszikus cefeidák analízisében, amelyekben szintén modulációt illetve perióduskettőződést azonosítottunk. Káosz jelenlétét mutattam ki egy RV Tauri típusú csillag pulzációjában: ez az első kaotikus csillag az RVb alosztályban. Hozzájárultam a K2 misszió RR Lyrae csillagokra kidolgozott, egyedi fotometriai eljárás megvalósításához, majd az adatok publikációját magam vezettem. Ezekben az adatokban négy anomális cefeida jelöltet fedeztem fel, köztük az első moduláltat. A Gaia misszió DR2 adatkibocsátásához kapcsolódó változócsillag klasszifikációban is részt vettem. Az utolsó évben pedig a TESS misszió első cefeida adatain is dolgoztam.
kutatási eredmények (angolul)
I investigated nonlinear dynamical phenomena in Cepheid variable stars. Using the space photometric data from the K2 mission, I identified period doubling in a W Virginis-type star for the first time. I found this phenomenon in archival data of several other W Vir stars as well. I joined the investigation of Type II Cepheids in the galactic bulge by the OGLE survey that revealed that nonlinear dynamical phenomena, period doubling and modulation can be observed in each subtype. I took part in the analysis of other classical Cepheids, in which period doubling and modulation have also been identified. I detected the presence of chaos in an RV Tauri-type star: this star is the first chaotic pulsator among the RVb subtype. I contributed to the development of the custom aperture photometry for K2 RR Lyrae stars, and then I led the publication of the data products. I discovered four anomalous Cepheid candidates in that data, one of which is the first modulated anomalous Cepheid found. I also contributed to the variable star classification in the Gaia Data Release 2. During the last year I also worked on the first data of Cepheids obtained by the TESS mission.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=121203
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Plachy E, Molnár L, Jurkovic MI, Smolec R, Moskalik PA, Pál A, Szabados L, Szabó R: First observations of W Virginis stars with K2: detection of period doubling, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 465:(1) pp. 173-179., 2017
Derekas, A.; Plachy, E.; Molnár, L.; Sódor, Á.; Benkő, J. M.; Szabados, L.; Bognár, Zs.; Csák, B.; Szabó, Gy. M.; Szabó, R.; Pál, A.: The Kepler Cepheid V1154 Cyg revisited: light curve modulation and detection of granulation, MNRAS, 464, 1553, 2017
Molnár, L.; Derekas, A.; Szabó, R.; Matthews, J. M.; Cameron, C.; Moffat, A. F. J.; Richardson, N. D.; Csák, B.; Dózsa, Á.; Reed, P.; and 29 coauthors: V473 Lyr, a modulated, period-doubled Cepheid, and U TrA, a double-mode Cepheid, observed by MOST, MNRAS, 466, 4009, 2017
Molnár, L.; Szabó, R.; Plachy, E.: Variable Stars with the Kepler Space Telescope, JAVSO, 44, 168, 2016
Molnár, László; Pál, András; Plachy, Emese: Cepheids with the eyes of photometric space telescopes, EPJWC, 15202004, 2017
Emese PLACHY, László MOLNÁR, Attila BÓDI, Marek SKARKA, Róbert SZABÓ, Ádám SÓDOR, Péter KLAGYIVIK, Áron JUHÁSZ: K2 photometry of RR Lyrae stars, RRL2017 Abstract Book (p.30), 2017
Attila BÓDI, Emese PLACHY, László MOLNÁR & Róbert SZABÓ: Shockwave behaviour in RR Lyrae stars, RR2017 Abstract Book (p.60), 2017
Borbála CSEH, László SZABADOS, László MOLNÁR, Emese PLACHY, Elza SZEGEDI-ELEK, Gábor MARSCHALKÓ, Péter KLAGYIVIK: Multicolor photometry of peculiar Cepheid stars observed in the Konkoly Observatory, RRL2017 Abstract Book (p.62), 2017
Emese PLACHY, Gábor KOVÁCS, Emese FORGÁCS-DAJKA: On the period doubling behaviour of three W Vir stars, RRL2017 Abstract Book (p.76), 2017
Emese PLACHY, Attila BÓDI, Zoltán KOLLÁTH: The global flow reconstruction of DF Cyg, RRL2017 Abstract Book, 2017
Radek SMOLEC, Paweł MOSKALIK, Emese PLACHY, Igor SOSZYNSKI, OGLE Team: Periodic modulation and period doubling in type II Cepheids from the OGLE Galactic bulge collection, RRL2017 Abstract Book, 2017
Paweł MOSKALIK, James NEMEC, László MOLNÁR, Emese PLACHY, Róbert SZABÓ: K2 observations of double-mode RR Lyrae stars, RRL2017 Abstract Book, 2017
Emese Plachy: Cepheid and RR Lyrae Studies with TESS: What Could 27 Days Give Us?, TASC3 KASC10 Abstract Book, 2017
Emese PLACHY, László MOLNÁR, Attila BÓDI, Marek SKARKA, Róbert SZABÓ, Ádám SÓDOR, Péter KLAGYIVIK, Áron JUHÁSZ: K2 photometry of RR Lyrae stars, Proceedings of the Polish Astronomical Society, RRL2017 Conference, Vol. 6, 114-118, 2018
Attila BÓDI, Emese PLACHY, László MOLNÁR & Róbert SZABÓ: Shockwave behaviour in RR Lyrae stars, Proceedings of the Polish Astronomical Society, RRL2017 Conference, Vol. 6, 282-283, 2018
Borbála CSEH, László SZABADOS, László MOLNÁR, Emese PLACHY, Elza SZEGEDI-ELEK, Gábor MARSCHALKÓ, Péter KLAGYIVIK, Attila MOÓR, Attila SZING, Krisztián VIDA: Multicolor photometry of peculiar Cepheid stars observed in the Konkoly Observatory, Proceedings of the Polish Astronomical Society, RRL2017 Conference, Vol. 6, 287-288, 2018
Emese PLACHY, Gábor KOVÁCS, Emese FORGÁCS-DAJKA: On the period doubling behaviour of three W Vir stars, Proceedings of the Polish Astronomical Society, RRL2017 Conference, Vol. 6, 310-311, 2018
Emese PLACHY, Attila BÓDI, Zoltán KOLLÁTH: The global flow reconstruction of DF Cyg, Proceedings of the Polish Astronomical Society, RRL2017 Conference, Vol. 6, 312-313, 2018
Radek SMOLEC, Paweł MOSKALIK, Emese PLACHY, Igor SOSZYNSKI, OGLE Team: Periodic modulation and period doubling in type II Cepheids from the OGLE Galactic bulge collection, Proceedings of the Polish Astronomical Society, RRL2017 Conference, Vol. 6, 321-322, 2018
Paweł MOSKALIK, James NEMEC, László MOLNÁR, Emese PLACHY, Róbert SZABÓ: K2 observations of double-mode RR Lyrae stars, Proceedings of the Polish Astronomical Society, RRL2017 Conference, Vol. 6, 162-166, 2018
Lorenzo Rimoldini, Laurent Eyer, Nami Mowlavi, Dafydd W. Evans, Krzysztof Nienartowicz, Berry Holl, Marc Audard, Leanne P. Guy, Grégory Jevardat de Fombelle, Isabelle Lecoeur-Taı̈bi, Olivier Marchal, Gisella Clementini, Vincenzo Ripepi, Alessia Garofalo, Roberto Molinaro, Tatiana Muraveva, Ennio Poretti, László Molnár, Emese Plachy, Áron Juhász, László Szabados, Joris De Ridder, Sara Regibo, Luis Manuel Sarro Baro, Mauro López del Fresno: All-Sky RR Lyrae Stars in the Gaia Data, Proceedings of the Polish Astronomical Society, RRL2017 Conference, Vol. 6, 101-105, 2018
R. Smolec, P. Moskalik, E. Plachy, I. Soszyński, A. Udalski: Diversity of dynamical phenomena in type II Cepheids of the OGLE collection, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 481, Issue 3, p.3724-3749, 2018
Plachy, E.; Bódi, A.; Kolláth, Z.: Chaotic dynamics in the pulsation of DF Cygni, as observed by Kepler, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 481, Issue 3, p.2986-2993, 2018
B. Holl, M. Audard, K. Nienartowicz, G.Jevardat de Fombelle, O. Marchal, N. Mowlavi, G. Clementini, J. De Ridder, D.W. Evans, L.P. Guy, A.C. Lanzafame, T. Lebzelter, L. Rimoldini, M. Roelens, S. Zucker, E. Distefano, A. Garofalo, I. Lecoeur-Taïbi, M. Lopez, R. Molinaro, T. Muraveva, A. Panahi, S. Regibo, V. Ripepi, L.M. Sarro, C. Aerts, R.I. Anderson, J. Charnas, F. Barblan, S. Blanco-Cuaresma, G. Busso, J. Cuypers, F. De Angeli, F. Glass, M. Grenon, Á.L. Juhász, A. Kochoska, P. Koubsky, A.F. Lanza, S. Leccia, D. Lorenz, M. Marconi, G. Marschalk, T. Mazeh, S. Messina, F. Mignard, A. Moitinho, L. Molnár, S. Morgenthaler, I. Musella, C. Ordenovic, D. Ordóñez, I. Pagano, L. Palaversa, M. Pawlak, E. Plachy, A. Prša, M. Riello, M. Süveges, L. Szabados, E. Szegedi-Elek, V. Votruba, L. Eyer: Gaia Data Release 2. Summary of the variability processing & analysis results, Astronomy & Astrophysics https://doi.org/10.1051/0004-6361/201832892, 2018
Á. L. Juhász, L. Molnár, , E. Plachy, L. Rimoldini: Utilising the K2 observations to validate RR Lyrae variables from, The TASC4/KASC11 Workshop, Conference Book, page 100, 2018
R. Smolec, P. Moskalik, E. Plachy, I. Soszynski: Dynamical effects in type II Cepheids, The TASC4/KASC11 Workshop, Conference Book, page 121, 2018
E. Plachy, M. I. Jurkovic, L. Molnár: Type II and anomalous Cepheids in the K2 mission, The TASC4/KASC11 Workshop, Conference Book, page 123, 2018
L. Molnár, E. Plachy, A. Pál: Extending asteroseismology to extragalactic Cepheids with K2, The TASC4/KASC11 Workshop, Conference Book, page 162, 2018
E. Plachy, L. Molnár, L. Rimoldini, A. L. Juhász: Testing RR Lyrae identifications in large sky surveys with K2, ESO Workshop: A revolution in stellar physics with Gaia and large surveys, Contributions, 2018
Laurent Eyer, Leanne Guy, Elisa Distefano, Gisella Clementini, Nami Mowlavi, Lorenzo Rimoldini, Maroussia Roelens, Marc Audard, Berry Holl, Alessandro Lanzafame, Thomas Lebzelter, Isabelle Lecoeur-Ta¨ıbi, Laszl ´ o Moln ´ ar, Vincenzo Ripepi, Luis Sarro, Gr ´ egory Jevardat de Fombelle, Krzysztof Nien- ´ artowicz, Joris De Ridder, Aron Juh ´ asz, Roberto Molinaro, Emese Plachy, Sara Regibo: Chapter 7 Variability, Gaia Data Release 2 Documentation release 1.1, European Space Agency (ESA) and Gaia Data Processing and Analysis Consortium (DPAC), 2018
Á. L. Juhász, L. Molnár, , E. Plachy, L. Rimoldini: Utilising the K2 observations to validate RR Lyrae variables from, The TASC4/KASC11 Workshop, Conference Book, page 100, 2018
R. Smolec, P. Moskalik, E. Plachy, I. Soszynski: Dynamical effects in type II Cepheids, The TASC4/KASC11 Workshop, Conference Book, page 121, 2018
E. Plachy, M. I. Jurkovic, L. Molnár: Type II and anomalous Cepheids in the K2 mission, The TASC4/KASC11 Workshop, Conference Book, page 123, 2018
L. Molnár, E. Plachy, A. Pál: Extending asteroseismology to extragalactic Cepheids with K2, The TASC4/KASC11 Workshop, Conference Book, page 162, 2018
Rimoldini, L.; Holl, B.; Audard, M.; Mowlavi, N.; Nienartowicz, K.; Evans, D. W.; Guy, L. P.; Lecoeur-Taïbi, I.; Jevardat de Fombelle, G.; Marchal, O.; Roelens, M.; De Ridder, J.; Sarro, L. M.; Regibo, S.; Lopez, M.; Clementini, G.; Ripepi, V.; Molinaro, R.; Garofalo, A.; Molnár, L. Plachy, E.; Juhász, Á.; Szabados, L.; Lebzelter, T.; Teyssier, D.; Eyer, L.: Gaia Data Release 2. All-sky classification of high-amplitude pulsating stars, Astronomy & Astrophysics, 625, 97, 2019
Plachy, Emese; Molnár, László; Bódi, Attila; Skarka, Marek; Szabó, Pál; Szabó, Róbert; Klagyivik, Péter; Sódor, Ádám; Pope, Benjamin J. S.: Extended Aperture Photometry of K2 RR Lyrae stars, The Astrophysical Journal Supplement Series, 244, 32, 2019
Katrien Kolenberg; Robert Szabo; Laszlo Molnar; Emese Plachy; and the TASC RR Lyrae and Cepheid working group: The wonderful world of classical pulsators, seen by TESS, TASC5/KASC12 workshop, 2019
László Molnár, Emese Plachy, András Pál, TASC WG6: K. Kolenberg & R. Szabó; R.I. Anderson, J.M. Benkő, A. Bhardwaj, A. Bódi, M. Ebadi, K. Gazeas, F.-J. Hambsh, A. Hasanzadeh, J.-B. Jeon, M.I. Jurkovic, M.J. Kalaee, P. Kervella, C. Kuehn, P. Mikolajczyk, N. Nardetto, J.M. Nemec, H. Netzel, C.-C. Ngeow, D. Ozuyar, J. Pascual-Granado, J. Pepper, Z. Prudil, V. Ripepi, M. Skarka, R. Smolec, Á. Sódor, S. Sylla, L. Szabados, P. Szabó: First TESS results on Cepheid and RR Lyrae stars: towards asteroseismic inferences, TESS Science Conference, 2019
Plachy, Emese: TESS RR Lyrae and Cepheid stars: first results, Stars and their Variability observed from space, 2019
Molnár, László; Plachy, Emese; Juhász, Áron L.; Rimoldini, Lorenzo: Gaia Data Release 2. Validating the classification of RR Lyrae and Cepheid variables with the Kepler and K2 missions, Astronomy & Astrophysics, 620, 127, 2018




vissza »