Az agyi periciták szerepe a központi idegrendszeri metasztázisok kialakulásában  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
124114
típus FK
Vezető kutató Wilhelm Imola
magyar cím Az agyi periciták szerepe a központi idegrendszeri metasztázisok kialakulásában
Angol cím Role of brain pericytes in the formation of central nervous system metastases
magyar kulcsszavak agyi áttét, melanóma, emlőkarcinóma, pericita
angol kulcsszavak brain metastasis, melanoma, breast cancer, pericyte
megadott besorolás
Biológiai rendszerek elemzése, modellezése és szimulációja (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)100 %
zsűri Idegtudományok
Kutatóhely Biofizikai Intézet (HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont)
résztvevők Farkas Elek Attila
Fazakas Csilla
Haskó János
Krizbai István Adorján
Molnár Kinga
Nyúl-Tóth Ádám
Tiszlavicz László
projekt kezdete 2017-12-01
projekt vége 2022-09-30
aktuális összeg (MFt) 38.369
FTE (kutatóév egyenérték) 11.33
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A központi idegrendszeri metasztázisok – amelyek leggyakrabban tüdőkarcinóma, (elsősorban tripla negatív) emlőkarcinóma, illetve melanóma eredetűek – az életet veszélyeztető kórképek, korlátozott terápiás lehetőségekkel. A sikeres áttétképzés feltétele, hogy a parenchimába jutó tumorsejteknek túl kell élniük az agyi mikrokörnyezetben. Diapedézisük után a melanóma- és az emlőkarcinóma sejtek a vér-agy gátat képző kapillárisok közelében maradnak, és kapcsolatba kerülnek a vér-agy gát sejtes elemeivel (az endotélsejtekkel, a pericitákkal, az asztrocitákkal és a mikrogliasejtekkel). Az endotélsejtek, az asztrociták és a mikrogliasejtek szerepe ebben a folyamatban részlegesen tisztázott, a pericitáké azonban kevéssé ismert. Az agyi periciták több mechanizmus révén is befolyásolják a tumorsejteket: gátolják átvándorlásukat a kapillárisfalon, illetve elősegítik a növekvő tumor számára nélkülözhetetlen érképződést. Ugyanakkor a periciták közvetlen kapcsolatba kerülhetnek az átvándorolt tumorsejtekkel, azonban ennek molekuláris mechanizmusai nem ismertek. In vitro és in vivo módszereket használva szeretnénk megvizsgálni, hogy a periciták segítik-e a tumorsejtek (melanómasejtek és tripla negatív emlőkarcinóma sejtek) szaporodását az agyban. Fel szeretnénk térképezni a periciták és a tumorsejtek közötti interakció során aktiválódó jelátviteli utakat a melanómasejtekben és a tripla negatív emlőkarcinóma sejtekben. Ugyanakkor azt is megvizsgáljuk, hogy a periciták és a tumorsejtek közötti kommunikációban szerepet játszanak-e a réskapcsolatok, az exoszómák és a mikroRNS-ek.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A periciták kontraktilis sejtek, amelyek a kapillárisok alaphártyájába ágyazva, az endotélsejtek közelében helyezkednek el. Az agyban a kapillárisok pericita-lefedettsége igen nagy, és ezek a sejtek a véráramlás és az angiogenézis szabályozásában játszanak szerepet. A periciták ugyanakkor az agyba vándorló daganatos sejteket is befolyásolják. Képesek gátolni a tumorsejtek kilépését a kapillárisokból az agyi parenchimába. Ugyanakkor a periciták kulcsszerepet játszanak a tumorok növekedését meghatározó érképzésben. Az azonban nem ismert, hogy milyen hatással vannak a periciták a kapillárisok külső falára tapadt tumorsejtekre. Hipotézisünk alapján a periciták nemcsak a tumorsejtek átvándorlását és a kialakuló daganat érképződését befolyásolják, hanem közvetlen hatással vannak a tumorsejtek sorsára az agyban.
A jelen pályázat alapkérdése a periciták szerepének megértése a melanóma és a tripla negatív emlőkarcinóma agyi metasztázisainak kialakulásában. Kísérleteink céljai a következők:
-a periciták és a tumorsejtek kölcsönhatása során aktiválódó jelátviteli utak megismerése,
-annak megértése, hogy a periciták segítik-e a tumorsejtek szaporodását az agyban,
-a réskapcsolatok, az extracelluláris vezikulák és a mikroRNS-ek szerepének tisztázása ebben a folyamatban.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A jelen pályázatba foglalt kísérletek célja a periciták szerepének tisztázása az agyi metasztázisok kialakulásában. Kísérleteinkben két, a leggyakrabban agyi metasztázist adó tumorok közé tartozó daganattípusra, a melanómára és a tripla negatív emlőkarcinómára fogunk koncentrálni. Az agyi metasztázisok prognózisa igen rossz, a terápiás lehetőségek nagyrészt a sebészi és a palliatív kezelésre korlátozódnak. Ezért az agyi metasztázisok kialakulásának megértése elengedhetetlen lehet új terápiás és prevenciós stratégiák kidolgozásához. Az agyi mikrokörnyezet igen nagy hatással van az áttétekre, azonban a periciták szerepe ebben a folyamatban kevéssé ismert. Kísérleti eredményeink kiegészíthetik a melanóma és emlőkarcinóma metasztázisok kialakulásával kapcsolatos jelenlegi ismereteinket. A jelen kísérleti terv megvalósítása során keletkező adatok alapját képezhetik új, a pericitákat célzó antimetasztatikus terápiás stratégiáknak.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az agyi tumorok az életet veszélyeztető kórképek, korlátozott terápiás lehetőségekkel. A központi idegrendszeri daganatok túlnyomó többsége nem elsődleges, az agy sejtjeiből kiinduló tumor, hanem másodlagos daganat (áttét, metasztázis), amelyek között a tüdődaganat, az emlőkarcinóma (mellrák; annak is elsősorban a tripla negatív formája) és a melanóma áttétei a leggyakoribbak. A jelenleg rendelkezésünkre álló terápiás lehetőségek sajnos igen kevéssé hatékonyak, az agyi áttétek prognózisa igen rossz, a betegek átlagos túlélése a diagnózis felállítása után kevesebb, mint egy év. Mivel az agyszövet nem rendelkezik nyirokerekkel, a tumorsejtek csak a vérkeringés útján juthatnak el az agyba. Ezen folyamat során a tumorsejteknek át kell jutniuk az agyi hajszálerek falán, amelyet az endotélsejtek, a periciták és az asztrociták végtalpai alkotnak. Kísérleteinkben arra szeretnénk választ kapni, hogy milyen szerepe van a pericitáknak a melanóma és az emlőkarcinóma agyi áttéteinek kialakulásában. Nem ismert, hogy a periciták segítik-e a tumorsejtek túlélését és szaporodását az agyban. Szeretnénk megismerni azokat a molekuláris mechanizmusokat, amelyek szerepet játszanak a daganatsejtek és a periciták kölcsönhatásában. Ezen mechanizmusok megértése terápiás célpontok azonosítását jelentheti, így kísérleteink hozzájárulhatnak olyan stratégiák kidolgozásához, amelyek a későbbiekben a tumoros agyi áttétek kezelését teszik lehetővé.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Metastases of the central nervous system – the majority of which originate from lung cancer, breast cancer (mainly the triple negative form) and melanoma – are life threatening pathologies with limited therapeutic options. Tumor cells invading the brain parenchyma have to survive in the hostile brain microenvironment. After transmigration, melanoma and breast cancer cells adhere to the extraluminal surface of capillaries and proliferate in close proximity of the vessels forming the blood-brain barrier (BBB). Cellular elements of the BBB (endothelial cells, pericytes, astrocytes and microglia) have a great importance in the formation and progression of brain metastases. In this respect, the role of brain endothelial cells, astrocytes and microglia – but not of pericytes – has been partly characterized. Brain pericytes may have multiple roles in the formation and development of brain metastases: they form a physical obstacle in front of transmigrating tumor cells and contribute to the vascularization of the growing tumor mass. Moreover, pericytes may directly interact with extravasated tumor cells; however, molecular details of the direct interaction of pericytes and tumor cells are largely unexplored. Using in vitro and in vivo methods, we would like to understand whether pericytes support proliferation of metastatic cells in the brain. We will evaluate the signaling pathways activated in melanoma and triple negative breast cancer cells during pericyte-tumor cell interaction. We will also unravel whether pericytes can communicate with tumor cells through gap junctions, exosomes and microRNAs.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Pericytes are contractile cells located in the duplication of the basement membrane of capillaries, in close contact with endothelial cells. In the brain, pericyte coverage of the capillaries is very high and they participate in the regulation of blood flow and angiogenesis. Pericytes may also influence transmigrating metastatic cells. By stabilizing the vessel wall, they are able to inhibit extravasation of tumor cells into the brain parenchyma. Pericytes have a key role in angiogenesis too, which is an important determinant of tumor growth. However, it is not known how brain pericytes directly act on tumor cells attached to the extraluminal surface of capillaries. Our hypothesis is that pericytes are not only important in transmigration and tumor vascularization, but directly influence the fate of tumor cells in the brain.
The main goal of the present project is to understand the role of pericytes in the metastatic colonization of the brain of melanoma and triple negative breast cancer cells, focusing on the following aims:
-to evaluate the signaling pathways activated during pericyte-tumor cell interaction,
-to understand the possible protective impact of pericytes on brain metastatic cells,
-to determine the role of gap junctions, extracellular vesicles and microRNAs in this process.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The present project proposal aims at understanding the role of pericytes in the metastatic colonization of the brain. Our experiments will be focused on two relevant brain metastatic tumor cells: melanoma and triple negative breast cancer cells. These two cell types are among those which have the highest propensity to metastasize to the brain. The prognosis of brain metastases is extremely poor; the therapeutic options are almost limited to surgical resection of single lesions and palliative treatments. Therefore, understanding the mechanisms of brain metastasis formation may be indispensable for the development of new therapeutic and preventive strategies. The brain microenvironment has a great impact on the fate of the metastases; and the role of pericytes in this process is poorly understood. The results of the present project proposal may expand our knowledge on the formation of melanoma and breast cancer metastases in the brain. Data acquired from the experiments of this grant proposal should provide a rationale for the development of new antimetastatic therapeutic strategies targeting brain pericytes.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Brain tumors are life threatening pathologies with limited therapeutic options. The majority of the tumors of the central nervous system are metastases, among which lung cancer, breast cancer (mainly the triple negative subtype) and melanoma metastases are the most common. Unfortunately, present treatment strategies of brain metastases are very ineffective; the prognosis of the disease is extremely poor: the median survival of the patients after the diagnosis is less than one year. Since the brain parenchyma lacks a lymphatic vasculature, the only possibility for cancer cells to reach the brain is via the blood stream; therefore, metastatic cells need to migrate through the capillaries of the brain. Brain capillaries are lined by endothelial cells, surrounded by pericytes and astrocytes. Here we would like to explore the role of pericytes in the formation of melanoma and triple negative breast cancer brain metastases. We would like to understand whether pericytes support the survival and proliferation of metastatic cells in the brain. We would like to clarify the molecular bases of the interaction of pericytes and tumor cells. Understanding these mechanisms might unravel new targets for the treatment of brain metastases.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Kimutattuk, hogy a metasztázisképző emlőkarcinóma sejtek számos reverzibilis változást indukáltak az agyi endotéliumban a vér-agy gáton való átjutás előtt. Eredményeink alapján a mellráksejtek a transzcelluláris útvonalon, vagyis egyedi endotélsejteken keresztül is képesek voltak átvándorolni. Az agyi parenchimában a tumorsejtek szaporodásuk során bekebelezték az ereket a pericitákkal együtt, kiszorítva azonban az asztrocitákat a tumormassza szélére. Kísérleteink azt mutatták, hogy a periciták fontos prometasztatikus szereppel bírnak az agyban a mellráksejtek letapadásának és szaporodásának segítésével. A periciták által szekretált faktorok közül azonosítottuk az IGF2-t (insulin-like growth factor 2, inzulinszerű növekedési faktor 2), amelynek gátlása csökkentette a periciták által okozott tumorsejt proliferáció fokozódást. A PPP (picropodophyllin), amely gátolja az IGF2 jelátvitelt, és amely átjut a vér-agy gáton, csökkentette az emlőkarcinóma áttétes léziók méretét az agyban egér metasztatikus modellben. Kísérleteink felhívják a figyelmet a periciták és az IGF2 jelátvitel fontosságára, amelyek terápiás célpontokká válhatnak emlőkarcinóma agyi metasztázisban.
kutatási eredmények (angolul)
We have shown that before extravasation into the brain, metastatic breast cancer cells induced several reversible changes in the brain endothelium. In addition, we observed that breast cancer cells were able to utilize the transcellular pathway when migrating through the blood-brain barrier. In the brain parenchyma, metastatic breast cancer cells grew by cooption of pre-existing capillaries, expelling astrocytes from the tumour mass, but incorporating pericytes. Our results indicated that brain pericytes had significant pro-metastatic features by enhancing adhesion and proliferation of mammary carcinoma cells. Among the pericyte-secreted factors responsible for tumour cell proliferation in the brain, we identified insulin-like growth factor 2 (IGF2), highly and specifically expressed in pericytes among brain cells. By inhibiting IGF2 signaling using silencing or picropodophyllin (PPP), we could block the proliferation increasing effect of pericytes on breast cancer cells. Administration of PPP (a BBB-permeable substance) significantly decreased the size of brain tumors in mice inoculated with triple negative breast cancer cells. Our study underlines the importance of targeting pericytes and the IGF axis as potential strategies in brain metastatic diseases.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124114
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Fazakas Csilla, Kozma Mihály, Molnár Kinga, Kincses András, Dér András, Fejér Adrienn, Horváth Barnabás, Wilhelm Imola, Krizbai István A., Végh Attila G.: Breast adenocarcinoma-derived exosomes lower first-contact de-adhesion strength of adenocarcinoma cells to brain endothelial layer, COLLOIDS AND SURFACES B: BIOINTERFACES 204: 111810, 2021
Figueira Ines, Galego Sofia, Custodio-Santos Tania, Vicente Raquel, Molnar Kinga, Hasko Janos, Malho Rui, Videira Mafalda, Wilhelm Imola, Krizbai Istvan, Brito Maria Alexandra: Picturing Breast Cancer Brain Metastasis Development to Unravel Molecular Players and Cellular Crosstalk, CANCERS 13: (4) 910, 2021
Figueira Inês, Godinho-Pereira Joana, Galego Sofia, Maia Joana, Haskó János, Molnár Kinga, Malhó Rui, Costa-Silva Bruno, Wilhelm Imola, Krizbai István A., Brito Maria Alexandra: MicroRNAs and Extracellular Vesicles as Distinctive Biomarkers of Precocious and Advanced Stages of Breast Cancer Brain Metastases Development, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 22: (10) p. 5214., 2021
Kozma M., Mészáros Á., Nyúl-Tóth Á., Molnár K., Costea L., Hernádi Z., Fazakas C., Farkas A.E., Wilhelm I., Krizbai I.A.: Cerebral pericytes and endothelial cells communicate through inflammasome-dependent signals, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 22: (11) 6122, 2021
Molnár Kinga, Lőrinczi Bálint, Fazakas Csilla, Szatmári István, Fülöp Ferenc, Kmetykó Noémi, Berkecz Róbert, Ilisz István, Krizbai István A., Wilhelm Imola, Vécsei László: SZR-104, a Novel Kynurenic Acid Analogue with High Permeability through the Blood–Brain Barrier, PHARMACEUTICS 13: (1) 61, 2021
Nogradi Bernat, Nyul-Toth Adam, Kozma Mihaly, Molnar Kinga, Patai Roland, Siklos Laszlo, Wilhelm Imola, Krizbai Istvan A.: Upregulation of Nucleotide-Binding Oligomerization Domain-, LRR- and Pyrin Domain-Containing Protein 3 in Motoneurons Following Peripheral Nerve Injury in Mice, FRONTIERS IN PHARMACOLOGY 11: 584184, 2020
Molnár K, Nógrádi B, Kristóf R, Mészáros Á, Pajer K, Siklós L, Nógrádi A, Wilhelm I, Krizbai IA: Motoneuronal inflammasome activation triggers excessive neuroinflammation and impedes regeneration after sciatic nerve injury, J Neuroinflammation 19(1):68, 2022
Haskó J, Fazakas C, Molnár K, Mészáros Á, Patai R, Szabó G, Erdélyi F, Nyúl-Tóth Á, Győri F, Kozma M, Farkas AE, Krizbai IA, Wilhelm I: Response of the neurovascular unit to brain metastatic breast cancer cells, Acta Neuropathol Commun 7(1):133, 2019
Sereno Marta, Haskó János, Molnár Kinga, Medina Sarah J, Reisz Zita, Malhó Rui, Videira Mafalda, Tiszlavicz László, Booth Stephanie A, Wilhelm Imola, Krizbai István A, Brito Maria Alexandra: Downregulation of circulating miR 802-5p and miR 194-5p and upregulation of brain MEF2C along breast cancer brain metastasization., MOLECULAR ONCOLOGY 14: (3) pp. 520-538., 2020
Vasas Andrea, Lajter Ildikó, Kúsz Norbert, Forgó Péter, Jakab Gusztáv, Fazakas Csilla, Wilhelm Imola, Krizbai István A., Hohmann Judit: Flavonoid, stilbene and diarylheptanoid constituents of Persicaria maculosa Gray and cytotoxic activity of the isolated compounds, FITOTERAPIA 145: 104610, 2020
Molnár Kinga, Mészáros Ádám, Fazakas Csilla, Kozma Mihály, Győri Fanni, Reisz Zita, Tiszlavicz László, Farkas Attila E., Nyúl‐Tóth Ádám, Haskó János, Krizbai István A., Wilhelm Imola: Pericyte‐secreted IGF2 promotes breast cancer brain metastasis formation, MOLECULAR ONCOLOGY 1878-0261.12752, 2020
Meszaros Adam, Molnar Kinga, Nogradi Bernat, Hernadi Zsofia, Nyul-Toth Adam, Wilhelm Imola, Krizbai Istvan A.: Neurovascular Inflammaging in Health and Disease, CELLS 9: (7) 1614, 2020
Sereno Marta, Videira Mafalda, Wilhelm Imola, Krizbai István A., Brito Maria Alexandra: miRNAs in Health and Disease: A Focus on the Breast Cancer Metastatic Cascade towards the Brain, CELLS 9: (8) p. 1790., 2020
Stefkó Dóra, Kúsz Norbert, Barta Anita, Kele Zoltán, Bakacsy László, Szepesi Ágnes, Fazakas Csilla, Wilhelm Imola, Krizbai István A., Hohmann Judit, Vasas Andrea: Gerardiins A–L and Structurally Related Phenanthrenes from the Halophyte Plant Juncus gerardii and Their Cytotoxicity against Triple-Negative Breast Cancer Cells, JOURNAL OF NATURAL PRODUCTS 83: (10) pp. 3058-3068., 2020
Fazakas C, Nagaraj C, Zabini D, Végh AG, Marsh LM, Wilhelm I, Krizbai IA, Olschewski H, Olschewski A, Bálint Z: Rho-Kinase Inhibition Ameliorates Dasatinib-Induced Endothelial Dysfunction and Pulmonary Hypertension, Front Physiol 9:537, 2018
Varga B, Domokos RA, Fazakas C, Wilhelm I, Krizbai IA, Szegletes Z, Gergely C, Váró G, Végh AG: De-adhesion dynamics of melanoma cells from brain endothelial layer, Biochim Biophys Acta Gen Subj 1862(3):745-751, 2018
Wilhelm I, Fazakas C, Molnár K, Végh AG, Haskó J, Krizbai IA: Foe or friend? Janus-faces of the neurovascular unit in the formation of brain metastases, J Cereb Blood Flow Metab 38(4):563-587, 2018
Wilhelm I, Fazakas C, Molnár K, Végh AG, Haskó J, Krizbai IA: Foe or friend? Janus-faces of the neurovascular unit in the formation of brain metastases, J Cereb Blood Flow Metab 38(4):563-587, 2018
Varga B, Domokos RA, Fazakas C, Wilhelm I, Krizbai IA, Szegletes Z, Gergely C, Váró G, Végh AG: De-adhesion dynamics of melanoma cells from brain endothelial layer, Biochim Biophys Acta Gen Subj 1862(3):745-751, 2018
Fazakas C, Nagaraj C, Zabini D, Végh AG, Marsh LM, Wilhelm I, Krizbai IA, Olschewski H, Olschewski A, Bálint Z: Rho-kinase inhibition ameliorates dasatinib-induced endothelial dysfunction and pulmonary hypertension, Front Physiol 9:537, 2018
Herman H, Fazakas C, Haskó J, Molnár K, Mészáros Á, Nyúl-Tóth Á, Szabó G, Erdélyi F, Ardelean A, Hermenean A, Krizbai IA, Wilhelm I: Paracellular and transcellular migration of metastatic cells through the cerebral endothelium, J Cell Mol Med 23(4):2619-2631, 2019
Fabian E, Reglodi D, Horvath G, Opper B, Toth G, Fazakas C, Vegh AG, Wilhelm I, Krizbai IA: Pituitary adenylate cyclase activating polypeptide acts against neovascularization in retinal pigment epithelial cells, Ann N Y Acad Sci 1455(1):160-172, 2019
Haskó J, Fazakas C, Molnár K, Mészáros Á, Patai R, Szabó G, Erdélyi F, Nyúl-Tóth Á, Győri F, Kozma M, Farkas AE, Krizbai IA, Wilhelm I: Response of the neurovascular unit to brain metastatic breast cancer cells, Acta Neuropathol Commun 7(1):133, 2019
Costea L, Mészáros Á, Bauer H, Bauer HC, Traweger A, Wilhelm I, Farkas AE, Krizbai IA: The blood-nrain barrier and its intercellular junctions in age-related brain disorders, Int J Mol Sci 20(21). pii: E5472, 2019
Fabian E, Reglodi D, Horvath G, Opper B, Toth G, Fazakas C, Vegh AG, Wilhelm I, Krizbai IA: Pituitary adenylate cyclase activating polypeptide acts against neovascularization in retinal pigment epithelial cells, Ann N Y Acad Sci 1455(1):160-172, 2019
Magnussen Synnøve Norvoll, Toraskar Jimita, Wilhelm Imola, Hasko Janos, Figenschau Stine Linn, Molnar Judit, Seppola Marit, Steigen Sonja E., Steigedal Tonje S., Hadler-Olsen Elin, Krizbai Istvan A., Svineng Gunbjørg: Nephronectin promotes breast cancer brain metastatic colonization via its integrin-binding domains, SCIENTIFIC REPORTS 10: (1) 12237, 2020
Meszaros Adam, Molnar Kinga, Nogradi Bernat, Hernadi Zsofia, Nyul-Toth Adam, Wilhelm Imola, Krizbai Istvan A.: Neurovascular Inflammaging in Health and Disease, CELLS 9: (7) 1614, 2020
Molnár Kinga, Mészáros Ádám, Fazakas Csilla, Kozma Mihály, Győri Fanni, Reisz Zita, Tiszlavicz László, Farkas Attila E., Nyúl‐Tóth Ádám, Haskó János, Krizbai István A., Wilhelm Imola: Pericyte‐secreted IGF2 promotes breast cancer brain metastasis formation, MOLECULAR ONCOLOGY 1878-0261.12752, 2020
Sereno Marta, Haskó János, Molnár Kinga, Medina Sarah J, Reisz Zita, Malhó Rui, Videira Mafalda, Tiszlavicz László, Booth Stephanie A, Wilhelm Imola, Krizbai István A, Brito Maria Alexandra: Downregulation of circulating miR 802-5p and miR 194-5p and upregulation of brain MEF2C along breast cancer brain metastasization., MOLECULAR ONCOLOGY 14: (3) pp. 520-538., 2020
Sereno Marta, Videira Mafalda, Wilhelm Imola, Krizbai István A., Brito Maria Alexandra: miRNAs in Health and Disease: A Focus on the Breast Cancer Metastatic Cascade towards the Brain, CELLS 9: (8) p. 1790., 2020
Stefkó Dóra, Kúsz Norbert, Barta Anita, Kele Zoltán, Bakacsy László, Szepesi Ágnes, Fazakas Csilla, Wilhelm Imola, Krizbai István A., Hohmann Judit, Vasas Andrea: Gerardiins A–L and Structurally Related Phenanthrenes from the Halophyte Plant Juncus gerardii and Their Cytotoxicity against Triple-Negative Breast Cancer Cells, JOURNAL OF NATURAL PRODUCTS 83: (10) pp. 3058-3068., 2020
Vasas Andrea, Lajter Ildikó, Kúsz Norbert, Forgó Péter, Jakab Gusztáv, Fazakas Csilla, Wilhelm Imola, Krizbai István A., Hohmann Judit: Flavonoid, stilbene and diarylheptanoid constituents of Persicaria maculosa Gray and cytotoxic activity of the isolated compounds, FITOTERAPIA 145: 104610, 2020
Costea Laura, Meszaros Adam, Bauer Hannelore, Bauer Hans-Christian, Traweger Andreas, Wilhelm Imola, Farkas Attila E., Krizbai Istvan A.: The Blood-Brain Barrier and Its Intercellular Junctions in Age-Related Brain Disorders, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 20: (21) 5472, 2019





 

Projekt eseményei

 
2021-02-19 14:14:49
Résztvevők változása




vissza »