Reaktív kén vegyületek szerepének vizsgálata gombákkal és vírusokkal fertőzött növényekben - új lehetőségek a kén felhasználására a növényi betegségellenállóság fokozása érdekében  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
124131
típus K
Vezető kutató Gullner Gábor
magyar cím Reaktív kén vegyületek szerepének vizsgálata gombákkal és vírusokkal fertőzött növényekben - új lehetőségek a kén felhasználására a növényi betegségellenállóság fokozása érdekében
Angol cím Reactive Sulfur Species (RSS) in fungus and virus-infected plants - new perspectives for the use of sulfur to control plants diseases
magyar kulcsszavak árpa, hidrogén szulfid, kén anyagcsere, lisztharmat, paprika, nátrium-szulfit, tobamovirus
angol kulcsszavak barley, hydrogen sulfide, pepper, powdery mildew, sodium sulfite, sulfur metabolism, tobamovirus
megadott besorolás
Növénykórtan, molekuláris növénykórtan (Komplex Környezettudományi Kollégium)60 %
Növényvédelem (Komplex Környezettudományi Kollégium)30 %
Ortelius tudományág: Növényvédelem
Növénykórtan, molekuláris növénykórtan (Komplex Környezettudományi Kollégium)10 %
zsűri Komplex agrártudomány
Kutatóhely Növényvédelmi Intézet (HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont)
résztvevők Balogh Eszter
Barna Balázs
Dankó Tamás
Juhász Csilla
Kalapos Balázs
Kátay György
Király Lóránt
Kocsy Gábor
Künstler András
Pogány Miklós
projekt kezdete 2017-09-01
projekt vége 2022-08-31
aktuális összeg (MFt) 47.968
FTE (kutatóév egyenérték) 11.59
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A növények jó kén-ellátottsága és betegség-ellenállósága közötti kapcsolat régóta ismert. Ez a jelenség a kén-indukált rezisztencia (SIR), ill. másnéven kén-indukált védekezés (SED), amelynek a molekuláris mechanizmusai nagyrészt ismeretlenek. Az utóbbi években előtérbe került a redox aktív kénvegyületek (RSS) lehetséges szerepe. Ezek a változatos szerkezetű kénvegyületek élettani körülmények között képesek a biomolekulákat oxidálni, ill. redukálni. Újabban két RSS, a hidrogén-szulfid és a szulfit anion esetében bizonyították, hogy fontos szerepet játszanak a rezisztenciához vezető növényi jel-átvitelben. Ezek a vegyületek a cisztein bioszintézis köztestermékei, amelyek a növényi védekezési hormonok metabolizmusával is kapcsolatba hozhatók. A pályázatban arra szeretnénk választ kapni, hogy a növények levelére juttatott szulfid és szulfit sók hogyan befolyásolják a vírusos- és gombás fertőzések kimenetelét? Inkompatibilis és kompatibilis növény kórokozó kapcsolatokat vizsgálunk paprikában (tobamovírus fertőzések), ill. árpában (lisztharmattal fertőzött közel izogénikus vonalak). Megvizsgáljuk a szulfid és szulfit sóknak a növényi védekezéssel kapcsolatos gének expressziójára gyakorolt hatását az egész transzkriptomra kiterjesztett új generációs RNS szekvenálással. A növényi hormonok szintjének változásait gázkromatográfiával és HPLC-tömegspektrometriás módon vizsgáljuk. A fertőzött növényekben nyomon követjük a cisztein bioszintézis fontosabb enzimjeinek, ill. a kódoló gének kifejeződésében tapasztalható változásokat. A projekt eredményei elősegítik majd a kén-indukált növényi betegség-ellenállóság (SIR/SED) gomba ill. vírus fertőzések elleni hatásának jobb megértését.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A projekt során szeretnénk mélyebben megismerni a növényi védekezési mechanizmusok aktiválódását gomba és vírusfertőzött növényekben, mivel ezek a folyamatok határozzák meg a rezisztenciát. A fertőzött növényekben a kén (S) anyagcseréje általában aktiválódik, valószínűleg a kéntartalmú antimikrobiális vegyületek szintézise miatt. A kénvegyületek alkalmazása gyakran szembetűnően megnöveli a növények betegség-ellenállóságát. A kén-indukált rezisztencia (SIR) pontos mechanizmusa még nem tisztázott. A kén asszimiláció során a szervetlen szulfát (a növények fő S forrása) először szulfittá majd ezt követően szulfiddá redukálódik, amely végül beépül az első szerves S vegyületbe, a ciszteinbe. A cisztein központi szerepet játszik a növényi kén anyagcserében. Az utóbbi években bebizonyosodott, hogy a redox-aktív hidrogén-szulfid és a szulfit anion kritikus szerepet játszik a növényi védekezési reakciókat aktiváló jelátvitelben. A szulfid és a szulfit-sók szerepe gyakorlatilag ismeretlen a lisztharmattal vagy vírussal fertőzött növényekben. Ezért a jelen projektben a levélre juttatott szulfid és szulfit sók hatásának a vizsgálatát tervezzük a gazdaságilag fontos árpa - lisztharmat kölcsönhatásra, közel-izogén árpa vonalak felhasználásával. Tanulmányozni fogjuk a kéntartalmú vegyületek hatását kétféle tobamovírussal fertőzött paprika esetében. Szeretnénk azonosítani a gyorsan és erőteljesen indukálódó védekezési géneket a fertőzött növényekben a szulfid és szulfit sókkal végzett előkezeléseket követően új generációs RNS szekvenálási technikával. Vizsgálni fogjuk a szulfid és szulfit sók szabályozó szerepét a növényi védekezési hormonok bioszintézisében és hatásmechanizmusában.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A projekt célja azoknak a növényi reakcióknak a molekuláris jellemzése, amelyeket a közelmúltban azonosított két új jelátvivő vegyület, a szulfid és a szulfit anion aktiválnak. Ezek az anyagok hatásukat egyrészt a növényi védekezési reakciók aktiválásával fejtik ki, másrészt azáltal, hogy ciszteinné majd olyan kénvegyületekké metabolizálódhatnak, amelyek antimikrobiális vagy méregtelenítő hatásúak. A természetes növényi védekezési reakciók aktiválása a redox aktív szulfid és szulfit vegyületek felhasználásával új lehetőségeket teremt új növényvédelmi módszerek kidolgozásához. Növénykórtani szempontból különösen érdekes, hogy szulfid és a szulfit metabolizmusa szorosan összefügg a fontos védekezési hormonok anyagcseréjével. Ezek a reaktív kén vegyületek lényegesen módosíthatják azoknak a fehérjéknek a működését, amelyek redox reakciók révén szabályozottak. A fertőzött növények védekezési reakciói során nagyszámú gén transzkripciója változik meg jelentősen. Ezek között szeretnénk azonosítani és jellemezni azokat a kén-indukálható védekezési géneket, melyek meghatározóak a rezisztencia szempontjából. Ennek a célnak az eléréséhez egy korszerű, az egész növényi transzkriptomra kiterjedő RNS szekvenálási módszert szeretnénk alkalmazni, amely segítségével feltárhatóak a génexpressziós mintázatnak a szulfid és a szulfit anion kezelés által előidézett változásai. A szulfid és a szulfit anion betegség-ellenállóságra gyakorolt hatásának a vizsgálatához gazdaságilag fontos növény - gomba és növény - vírus kölcsönhatásokat választottunk ki annak érdekében, hogy megkönnyítsük az új eredmények felhasználását a gyakorlatban használható új növényvédelmi eljárások kifejlesztéséhez.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Kutatócsoportunk egyik fő célja új, alternatív növényvédelmi stratégiákat kifejlesztése annak érdekében, hogy csökkenthető legyen a mérgező szintetikus növényvédőszerek alkalmazása a genetikailag módosított növények felhasználása nélkül. Az egyik lehetőség ennek a célnak az eléréséhez az olyan új növényfajták kinemesítése, amelyek jobban ellenállnak a mikrobiális kórokozóknak. Egy másik lehetőség a betegségellenállóságot fokozó anyagok felhasználása, amelyek aktiválják a növények természetes rezisztenciáját. A növényi védekezési gének gyors és erőteljes aktiválódása a kórokozó mikroorganizmusok felismerése után kulcsfontosságú a betegség-ellenállóságban. A jelen projekt során biológiailag aktív, egyszerű kénvegyületek alkalmazásával kívánjuk fokozni növények ellenállóképességét gomba és vírus-fertőzésekkel szemben. A vizsgálatainkhoz kiválasztottunk két gazdaságilag jelentős növény-kórokozó kölcsönhatást. Tanulmányozni kívánjuk a kénvegyületek hatását fontos tobamovírusokkal fertőzött paprika illetve a lisztharmattal fertőzött árpa betegség-ellenállóképességére. A kenet (S) különböző kémiai formákban már az ókor óta használják a növényvédelemben, elsősorban gombaölőszerként. A projekt során szulfid és szulfit vegyületeket szeretnénk tanulmányozni. Ezen anyagok sikeres alkalmazásához elengedhetetlen a növényi betegség-ellenállóság mechanizmusainak részletes ismerete. Szeretnénk feltárni a növényi védekezési reakciók aktiválódásának lényeges szabályozási elemeit korszerű analítikai és molekuláris biológiai módszerekkel. A javasolt vizsgálatok hozzájárulnak majd a kén-indukált új betegség-ellenállósági mechanizmusok feltárásához és molekuláris szintű megértéséhez.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

A well-documented relationship exists between sulfur supply and plant disease resistance. This phenomenon is known as sulfur-induced resistance (SIR) or sulfur-enhanced defense (SED). The molecular mechanisms underlying SIR/SED are largely unknown. In recent years the critical role of Reactive Sulfur Species (RSS) has been emerged in SIR/SED. RSS are a diverse group of redox-active sulfur compounds which are able, under physiological conditions, to either oxidize or reduce biomolecules. Two RSS, hydrogen sulfide and sulfite anion have been recently shown to play crucial roles in plant signaling processes leading to increased resistance. These compounds are intermediates in cysteine biosynthesis. They are closely associated also with the metabolism of plant defense hormones. In this project we would like to study the role of foliar-applied sulfide and sulfite salts in fungal and virus-infected plants. We intend to investigate the interactions of pepper with two tobamoviruses as well as the barley - powdery mildew pathosystem by using near-isogenic barley lines in order to compare incompatible and compatible interactions. We would like to study the effects of sulfide and sulfite salts on resistance levels as well as on the transcriptonal patterns of plant defense genes by using next-generation RNA sequencing in a transcriptome-wide manner. We plan to use gas-chromatograpy and HPLC-mass spectrometry to analyze hormone levels. We would like to investigate the activities and transcript levels of main enzymes of cysteine biosynthesis in the infected plants. The results of this project will contribute to a better understanding of SIR/SED in fungus and virus-infected plants.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

During the project we would like to gain a deeper knowledge about the activation of plant defense in fungus and virus-infected plants, as ultimately these processes determine resistance. In the infected plants the metabolism of sulfur (S) is usually activated probably due to the demand for sulfur-containing antimicrobial compounds. In addition, external application of S can markedly increase plant disease resistance. The exact mechanisms of sulfur-induced resistance (SIR) are not yet understood. During sulfur assimilation the inorganic sulfate (the main S source for plants) is reduced to sulfite and subsequently to sulfide, which is built into the first organic S compound cysteine. Cysteine plays a central role in plant sulfur metabolism. Recently it has been shown that the redox active hydrogen-sulfide and sulfite anion play critical signaling functions in the activation of plant defense reactions. However, the role of sulfide and sulfite is virtually unknown in powdery mildew or virus-infected plants. Therefore in the present project we plan to investigate the effect of foliar-applied sulfide and sulfite salts on the economically important barley - powdery mildew interaction by using near-isogenic barley lines. In addition, we intend to study the effect of these sulfur compounds on the resistance of pepper against two tobamoviruses. We would like to identify the early and robustly induced defense genes in infected plants pre-treated with sulfide and sulfite salts by using next generation RNA sequencing technique. The role of sulfide and sulfite in the biosynthesis and mode of action of plant hormones will also be studied.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The project is aimed at the molecular characterization of those plant reactions, which are activated by the recently identified novel signaling compounds hydrogen sulfide and sulfite anion. These substances can exert their effects either by up-regulating critical plant defense pathways or by being metabolized first to cysteine and then ultimately into sulfur compounds possessing antimicrobial or detoxifying capacities. The activation of natural plant defense reactions by the redox active sulfide and sulfite compounds may open new possibilities to develop alternative disease control methods. From a phytopathological view, the close association between the metabolism of sulfide and sulfite with those of key plant defense hormones (salicylic acid, jasmonic acid and ethylene) is particularly interesting. In addition, these reactive sulfur compounds may substantially modify the functioning of those proteins that are regulated by redox reactions. During the defense reactions of infected plants the transcription of a large number of genes is modified simultaneously. We would like to identify and characterize novel sulfur-induced defense genes that are critical for disease resistance. For this purpose an up-to-date, transcriptome-wide RNA sequencing method will be used, which can reveal the changes in plant gene expression patterns that are induced by hydrogen sulfide and sulfite anion. We selected economically important plant-fungus and plant-virus interactions to study the potential role of hydrogen sulfide and sulfite in disease resistance in order to facilitate the use of new results for the development of practical applications.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

One of the main goal of our research group is to develop novel, alternative disease control strategies in order to reduce the use of toxic synthetic pesticides without the application of genetically modified plants. One possibility to achieve this goal is the breeding of new plants varieties, which are more resistant to microbial pathogens. An other possibility is the use of resistance inducer substances, which can boost the natural resistance mechanisms of plants. The timely and robust activation of plant defense genes after the detection of pathogenic microorganisms is crucial for disease resistance. In this project we intend to enhance the resistance levels of plants against fungal and viral infections by the application of biologically active, simple sulfur compounds. We selected two economically important plant-pathogen interactions for our studies. We plan to study the effect of sulfur compounds on the resistance level of pepper plants against important pathogenic tobamoviruses as well as the resistance of barley against powdery mildew infection. Sulfur (S) in different chemical forms has been used for disease control since the antiquities, mainly as fungicide. We plan to utilize sulfur in sulfide and sulfite compounds. For the successful application of these substances the detailed knowledge of plant disease resistance mechanisms is necessary at the molecular level. We want to explore the critical regulatory components in the activation of plant defense responses by up-to-date analytical and molecular biological methods. Our proposed studies will contribute to the exploration and understanding of novel sulfur-induced resistance mechanisms at molecular level.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A projekt fő célja az volt, hogy ismereteket szerezzünk a kén által kiváltott rezisztencia molekuláris mechanizmusairól gazdaságilag fontos növényekben. Az egész transzkriptomra kiterjedő RNS-Seq vizsgálatok segítségével új védekezési útvonalakat azonosítottunk mind az árpa-árpa lisztharmat, mind a paprika-tobamovírus kölcsönhatásban. Leírtuk a kináz jelátviteli kaszkádok, egyes transzkripciós faktorok, az etilén bioszintetikus utak és a glutationhoz kapcsolódó védekezési útvonalak szerepét. A H2S és szulfit anion oldatokkal történt kezelések viszont nem változtatták meg jelentősen a növények gombás, bakteriális és vírusos kórokozókkal szembeni ellenálló képességét. Érdekes módon számos zsírsav-deszaturáz gén drámai módon indukálódott az inkompatibilis paprika - Óbuda paprika vírus (ObPV) kölcsönhatás során. Feltártuk a glutation S-transzferáz (GST) enzimek fontos szerepét a paprika-tobamovírus kölcsönhatásokban, leírtuk 34 GST gén markánsan megváltozott expresszióját. Kimutattuk, hogy a glutation tartalom mesterséges emelése jelentősen csökkentheti a dohány fogékonyságát dohány mozaik vírussal és a lisztharmattal szemben. Ezen kívül kimutattuk 22 fitohormon (citokininek, auxinok, gibberellinek és stresszhormonok) mennyiségi változásait lisztharmattal fertőzött árpában. Eredményeink mélyebb betekintést adtak a betegségekkel szembeni rezisztencia mechanizmusaiba különösen a paprika - tobamovírus és az árpa - árpa lisztharmat kölcsönhatásokban.
kutatási eredmények (angolul)
The aim of the project was to obtain a deeper knowledge about the molecular mechanisms of sulfur induced resistance in economically important plant-fungus and plant-virus interactions. By transcriptome-wide RNA-Seq assays we identified novel defense pathways in both barley - barley powdery mildew and pepper - tobamovirus interactions. We revealed the principal role of kinase signaling cascades, transcription factors, ethylene biosynthetic pathways and glutathione-related defense pathways. Foliar application of the the redox-active, sulfur-containing H2S and sulfite anion did not change significantly the disease resistance of plants against fungal, bacterial and viral pathogens. Interestingly, several fatty acid desaturase genes were dramatically induced during the incompatible pepper - Obuda pepper virus (ObPV). We explored the important role of glutathione S-transferase (GST) enzymes in pepper - tobamovirus interactions by exploring the markedly altered expression of 34 GST genes. We showed that the artificial elevation of glutathione content can significantly reduce the susceptibility of tobacco to tobacco mosaic virus as well as to powdery mildew. In addition, we analyzed changes in the homeostasis of 22 phytohormones (cytokinins, auxins, gibberellins and stress hormones) in powdery mildew inoculated barley. Our results provided significant new knowledge about the mechanisms of disease resistance in pepper - tobamovirus and barley - barley powdery mildew interactions.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124131
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Fodor J, Kámán-Tóth E, Dankó T, Schwarzinger I, Bozsó Z, Pogány M: Description of the Nicotiana benthamiana−Cercospora nicotianae pathosystem, Phytopathology 108: 149-155, 2018
Gullner Gábor, Kőmíves Tamás, Király Lóránt, Schröder Peter: Glutathione S-Transferase Enzymes in Plant-Pathogen Interactions, FRONTIERS IN PLANT SCIENCE 9: 1836, 2018
Künstler András, Király Lóránt, Kátay György, Enyedi Alexander J, Gullner Gábor: Glutathione Can Compensate for Salicylic Acid Deficiency in Tobacco to Maintain Resistance to Tobacco Mosaic Virus, FRONTIERS IN PLANT SCIENCE 10: 1115, 2019
Kámán-Tóth Evelin, Dankó Tamás, Gullner Gábor, Bozsó Zoltán, Palkovics László, Pogány Miklós: Contribution of cell wall peroxidase- and NADPH oxidase-derived reactive oxygen species to Alternaria brassicicola-induced oxidative burst in Arabidopsis, MOLECULAR PLANT PATHOLOGY 20: (4) pp. 485-499., 2019
Balogh Eszter, Juhász Csilla, Dankó Tamás, Fodor József, Tóbiás István, Gullner Gábor: A zsírsav-deszaturáz gének aktiválódása paprika levelekben tobamovírus fertőzések hatására, NÖVÉNYVÉDELEM 80 (N.S. 55): (10) pp. 446-453., 2019
Balogh E., Juhász C., Dankó T., Fodor J., Tóbiás I., Gullner G.: The expression of several pepper fatty acid desaturase genes is robustly activated in an incompatible pepper-tobamovirus interaction, but only weakly in a compatible interaction, PLANT PHYSIOLOGY AND BIOCHEMISTRY 148: pp. 347-358., 2020
Künstler A., Gullner G., Schwarczinger I., Kolozsváriné Nagy J., Ádám A., Király L.: A kén szerepe a növényi betegség rezisztenciában, NÖVÉNYVÉDELEM 56: (10) pp. 461-468., 2020
Kunstler A., Katay G., Gullner G., Kiraly L.: Artificial elevation of glutathione contents in salicylic acid-deficient tobacco (Nicotiana tabacum cv. Xanthi NahG) reduces susceptibility to the powdery mildew pathogen Euoidium longipes, PLANT BIOLOGY 22: (1) pp. 70-80., 2020
Künstler András, Gullner Gábor, Ádám Attila L., Kolozsváriné Nagy Judit Kolozsváriné, Király Lóránt: The Versatile Roles of Sulfur-Containing Biomolecules in Plant Defense—A Road to Disease Resistance, PLANTS-BASEL 9: (12) 1705, 2020
Saja Diana, Janeczko Anna, Barna Balázs, Skoczowski Andrzej, Dziurka Michał, Kornaś Andrzej, Gullner Gábor: Powdery Mildew-Induced Hormonal and Photosynthetic Changes in Barley Near Isogenic Lines Carrying Various Resistant Genes, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 21: (12) 4536, 2020
Fodor J, Kámán-Tóth E, Dankó T, Schwarzinger I, Bozsó Z, Pogány M: Description of the Nicotiana benthamiana−Cercospora nicotianae pathosystem, Phytopathology 108: 149-155, 2018
Gullner G, Kőmíves T, Király L, Schröder P: Glutathione S-transferase enzymes in plant-pathogen interactions, Frontiers in Plant Science 9: 1836, 2018
Künstler A, Király L, Kátay G, Enyedi AJ, Gullner G: Glutathione can compensate for salicylic acid deficiency in tobacco to maintain resistance to Tobacco mosaic virus, Frontiers in Plant Science 10: 1115, 2019
Künstler A, Kátay G, Gullner G, Király L: Artificial elevation of glutathione contents in salicylic acid-deficient tobacco (Nicotiana tabacum cv. Xanthi NahG) reduces susceptibility to the powdery mildew pathogen, Plant Biology, https://doi.org/10.1111/plb.13030, 2019
Balogh E, Dankó T, Fodor J, Tóbiás I and Gullner G: Zsírsav-deszaturáz gének erőteljes és korai aktiválódása paprika levelekben tobamovírus fertőzések hatására, 65. Növényvédelmi Tudományos Napok, Budapest, 2019 febr. 19-20. Összefoglalók ISSN 0231 2956, 48. oldal, 2019
Künstler A, Kátay G, Gullner G, Király L: Artificial elevation of glutathione contents in salicylic acid-deficient tobacco (Nicotiana tabacum cv. Xanthi NahG) reduces susceptibility to the powdery mildew pathogen, Plant Biology 22: 70-80., 2020
Balogh E, Juhász C, Dankó T, Fodor J, Tóbiás I, Gullner G: A zsírsav-deszaturáz gének aktiválódása paprika levelekben tobamovírus fertőzések hatására, Növényvédelem 80: 446-453, 2019
Balogh E, Juhász C, Dankó T, Fodor J, Tóbiás I, Gullner G: The expression of several pepper fatty acid desaturase genes is robustly activated in an incompatible pepper-tobamovirus interaction, but only weakly in a compatible inte, Plant Physiology and Biochemistry 148: 347-358., 2020
Saja D, Janeczko A, Barna B, Skoczowski A, Dziurka M, Kornas A, Gullner G: Powdery mildew-induced hormonal and photosynthetic changes in barley near isogenic lines carrying various resistant genes, International Journal of Molecular Sciences 21: 4536., 2020
Künstler A, Király L, Kátay G, Enyedi AJ, Gullner G: Glutathione can compensate for salicylic acid deficiency in tobacco to maintain resistance to Tobacco mosaic virus, Frontiers in Plant Science 10: 1115, 2019
Künstler A, Kátay G, Gullner G, Király L: Artificial elevation of glutathione contents in salicylic acid-deficient tobacco (Nicotiana tabacum cv. Xanthi NahG) reduces susceptibility to the powdery mildew pathogen, Plant Biology 22: 70-80., 2020
Balogh E, Juhász C, Dankó T, Fodor J, Tóbiás I, Gullner G: The expression of several pepper fatty acid desaturase genes is robustly activated in an incompatible pepper-tobamovirus interaction, but only weakly in a compatible inte, Plant Physiology and Biochemistry 148: 347-358., 2020
Künstler A, Gullner G, Schwarczinger I, Kolozsváriné Nagy J, Ádám A, Király L: A kén szerepe a növényi betegség rezisztenciában, Növényvédelem 81: 461-468, 2020
Künstler A, Gullner G, Ádám AL, Kolozsváriné Nagy J, Király L: The versatile roles of sulfur-containing biomolecules in plant defense - a road to disease resistance, Plants (Basel) 9: 1705. doi: 10.3390/plants9121705, 2020
Kalapos Balázs, Juhász Csilla, Balogh Eszter, Kocsy Gábor, Tóbiás István, Gullner Gábor: Transcriptome profiling of pepper leaves by RNA-Seq during an incompatible and a compatible pepper-tobamovirus interaction, SCIENTIFIC REPORTS 11: (1) 20680, 2021
Barna Balázs, Máté Gabriella, Preuss Jutta, Harrach Borbála Dorottya, Gullner Gábor, Manninger Klára, Fodor József: Defence responses triggered by Blumeria graminis f.sp. hordei in non‐host wheat genotypes results in a decrease in Puccinia triticina infection, JOURNAL OF PHYTOPATHOLOGY-PHYTOPATHOLOGISCHE ZEITSCHRIFT 170: pp. 82-90., 2022





 

Projekt eseményei

 
2019-09-24 17:49:03
Résztvevők változása
2018-04-19 10:02:50
Résztvevők változása




vissza »