Környezetvédelmi szempontból jelentős, hiperalkalikus közegben képződő O-koordinált fémkomplexek összetétele, szerkezete és egyensúlyai  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
124265
típus K
Vezető kutató Sipos Pál Miklós
magyar cím Környezetvédelmi szempontból jelentős, hiperalkalikus közegben képződő O-koordinált fémkomplexek összetétele, szerkezete és egyensúlyai
Angol cím Composition, structure and equilibria of O-donor atom coordinated complex compounds forming in hyperalkaline aqueous solutions of environmental relevance
magyar kulcsszavak komplex egyensúlyok, hiperalkalikus oldatok, szerkezet, összetétel
angol kulcsszavak complex equilibria, hiperalkaline solutions, structure, composition
megadott besorolás
Szervetlen kémia (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)40 %
Ortelius tudományág: Fémorganikus kémia
Fizikai kémia és elméleti kémia (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)40 %
Ortelius tudományág: Fizikai kémia
Anyagtudomány és Technológia (kémia) (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)20 %
zsűri Kémia 1
Kutatóhely Molekuláris és Analitikai Kémiai Tanszék (Szegedi Tudományegyetem)
résztvevők Bugris Valéria
Dudás Csilla
Homonnay Zoltán
Kása Zsolt
Kele Zoltán
Kutus Bence
Kuzmann Ernő
Pálinkó István
Szabó Tamás
projekt kezdete 2017-09-01
projekt vége 2022-05-31
aktuális összeg (MFt) 47.860
FTE (kutatóév egyenérték) 12.39
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Hiperalkalikus (pH > 13) vizes oldatokban a Ca(II) ionok különleges tulajdonságokkal rendelkező komplex vegyületeket képeznek néhány O-donor atomot tartalmazó hidroxi-karboxilát típusú szerves ligandummal (pl. glokonát, heptaglukonát ionokkal, L). A képződő komplexek egyrészt a vártnál jóval nagyobb stabilitásúak, összetételüket tekintve elsősorban többmagvúak és túlnyomó többségük töltéssemleges. E többmagvú komplexek felismerése az erősen lúgos oldatokban képződő kalcium-cukorkarboxilát komplexek kémiáját azok sokoldalú gyakorlati jelentősége miatt több szempontból is új megvilágításba helyezte. Közismert, hogy a cukor típusú ligandumok nagy stabilitású komplexeket képeznek elsősorban a „hard” típusú fémionokkal (M). Ha ez a komplexképződés Ca(II)-ionok jelenlétében játszódik le, akkor kitüntetett stabilitású CanLmM összetételű ún. heteropolinukleáris komplexek jönnek létre, vagyis a többmagvú Ca-komplexek templátként képesek megkötni és mobilizálni a fémionokat. Ennek a reakciótípusnak számos gyakorlati vonatkozása is ismert: pl. ennek révén mobilizálódhatnak radioaktív hulladéklerakókban a tárolt radioaktív fémionok, vagy az Al(III) ionok ebben a komplexben vesznek részt a Bayer-féle timföldgyártásban, illetve a Fe(III) ionok katódos redukcióját is befolyásolják pl. a kelmefestési részfolyamatokban, stb. Az ilyen terner rendszerekben fennálló egyensúlyoknak, az oldatokat alkotó részecskék összetételének és szerkezetének ismerete szükséges ahhoz, hogy le tudjuk írni pl.a radioaktív hulladéklerakókban lejátszódó kémiai egyensúlyokat, a képződő részecskék különböző folyamatokban érvényes hatásmechanizmusát és a radioaktív nuklidok esetleges mobilizációját.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Munkahipotézisünk szerint a kalciumból és cukorkarboxilátból álló egymagvú és többmagvú komplexek hiperalkalikus oldatokban nagy hatékonyságú prekurzorként szerepelnek és nagy stabilitású, terner (heteropolinukleáris) komplexeket képez(het)nek különböző három- és négy vegyértékű fémionokkal (pl. aktinoidák, Al(III), Fe(III)). A munka során azt kívánjuk megállapítani, hogy mik azok a kémiai tényezők, amelyek e terner (valamint, értelemszerűen a biner) komplexek különlegesen nagy stabilitását okozzák és hogyan függ ez össze az oldatbeli részecskék szerkezetével. Ennek alapján lesznek megszerkeszthetőek azok a kémiai modellek, amelyek az egyes komponensek különböző komplex részecskék közötti eloszlását leírják pl. radiokatív hulladéklerakókban. A projekt célja a hiperalkalikus közegben képződő környezetvédelmi jelentőségű CanLm típusú biner és a CanLmM típusú terner complexek (L = alkoholos OH és karboxil csoporto(ka)t tartalmazó szerves ligandumok) kémiai természetének (egyensúly, szerkezet) megismerése. A fő kérdések:
1. Melyek azok a kémiai motívumok, amelyek a képződő polinukleáris biner és heteropolinukleáris terner komplexek nagy stabilitásáért felelősek?
2. Mennyire általános az a megfigyelés, hogy erősen lúgos oldatokban a domináns komplex részecskék töltéssemlegesek és mi ennek a jelenségenk az oka? Van-e kapcsolat a semleges komplexek oldatbeli- és szilárd állapotban mutatott szerkezete között?
3. Hogyan függ össze a CanLm biner komplexek kémiája (stabilitás, szerkezet, összetétel) a belőlük képződő terner komplexek kémiai tulajdonságaival (stabilitás, szerkezet)?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Extrém körülmények között, hiperalkalikus (pH > 13) oldatokban a kalcium és cukorkarboxilát (L) ionok között nemrégiben váratlanul nagy stabilitású polinukleáris komplexek képződését figyelték meg. A megfigyeléseket mind termodinamikai, mind modern szerkezetvizsgáló módszerekkel alátámasztották. Ennek megfelelően, hiperalkalikus körülmények között a kalcium ionok [Ca2L(OH)3]0 és [Ca3L2(OH)4]0 formában lesznek elsősorban jelen, a [CaL(OH)]0 minor részecske mellett. A meglepően nagy stabilitás mellett az is szembeszökő, hogy a képződő, predominánsan polinukleáris komplexek töltéssemlegesek.
Az irodalomból jól ismert, hogy az -OH és –COO- csoporto(ka)t tartalmazó szerves ligandumok (pl. cokorkarboxilátok) „hard” típusú fémionokkal (pl. aktinoidák, lantanoidák, átmeneti- és másodfajú fémek, stb.) nagy stabilitású biner komplexeket képeznek. Néhány esetben ezek a komplexek extrém lúgos közegekben kitüntetett stabilitást mutatnak, ami az alkoholát csoport koordinálódásával értelmezhető.
Ha egy erősen lúgos vizes oldatban egy cukorkarboxilát, Ca(II) és egy további „hard” kation (pl. radionuklidok, Fe(III), B(III), Al(III), stb.) egyidejűleg jelen van, akkor egyes esetekben CanLmM típusú terner (heteropolinukleáris) komplexek képződését figyelték meg. A képződő terner komplex gyakran nagy stabilitású, vagyis az egyik fémion (pl. Ca(II)) jelenléte elősegíteni látszik a másik fémion (M) erős megkötődését. Mivel ezek a terner komplexek vízoldhatósága nagy, jelentősen növelhetik pl. a radionuklidok mobilizálódását különböző radioaktív hulladéktárolókban. Ennek megfelelően kémiai tulajdonságaik ismerete, termodinamikájuk és szerkezetük feltárása, azon körülmények definiálása, amelyek között képződésük kedvezményezett (vagy esetleg visszaszorítható), és potenciális hatásuk a radioaktív hulladéktárolók biztonságára nézve nagy jelentőségű. Ennek megfelelően a világ számos kutatóintézetében folynak ilyen irányú oldatkémiai kutatások. Ezek központja pillanatnyilag az NSZK-ban van (a közelgő teljes körű atomerőmű bezárásoknak betudhatóan), de több kutatócsoport dolgozik ezen a problémán pl. Svájcban, Franciaországban és az USA-ban (ld. Hanford-site probléma).

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A projekt lényege olyan kémiai reakciók természetének megismerése, amelyek a radioaktív hulladéktárolókban egyidejűen előforduló komponensek között játszódnak le. A Ca(II) ionok szükségszerűen jelen vannak a tárolókban, hiszen a betonelemek, amiből a tárolók épülhetnek, illetve amibe az alacsony- és közepes aktivitású hulladékot belekeverik, eleve nagy mennyiségben tartalmazzák. Ebben a környezetben különböző egyszerű szerves vegyületek (szerves ligandumok, L) is jelen vannak, akár a cement adalékanyagaként, akár különböző szerves vegyületek bomlástermékeiként. A kalcium ionok és L között erősen lúgos vizes oldatokban (a beton pórusvize is ilyen) olyan komplex vegyületek képződnek, amelyek képesek megkötni és CanLmM típusú, vízoldható formába vinni azokat a radioaktív nuklidokat (pl. Th(IV), Cm(III), Pu(IV), stb.), amelyek a tározókban jelen vannak. Az így képződő ún. terner (heteropolinukleáris) komplexekről igen korlátozottak az ismereteink. Képződésükkor a radioaktív ionok nem csak bekerülnek a beton pórusvizébe, de onnan a környezetbe kikerülve jelentős veszélyforrásként kell rájuk tekinteni. A projekt célja annak megállapítása, hogy ezek a veszélyes vegyületek milyen körülmények között jönnek létre, hogyan szorítható vissza a képződésük, és az őket alkotó komponensek szempontjából mely kémiai tényezők határozzák meg a tulajdonságaikat. Ezzel adatokat szolgáltatunk a radioaktív hulladéklerakók biztonságosabb tervezéséhez és építéséhez, emellett a jelenlévő szerves ligandumok természetét tekintve is eldönthetővé válik, hogy közülük melyek jelenléte megengedhető és melyeké nem ezekben a környezetvédelmi szempontból rendkívüli fontosságú ember- alkotta objektumokban.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

In hyperalkaline (pH > 13) aqueous solutions, Ca2+ ions form unusual solution complexes with certain organic ligands containing carboxylate and alcohol(ate) donor groups (e.g., gluconate (GLU–) and heptagluconate (HGLU–), etc.). The peculiar features of these solution species are as follows:
(i) the complexes formed are of unexpectedly high stability
(ii) they are predominantly multinuclear (bi- or trinuclear) and
(iii) the majority of the predominant multinuclear complexes are charge-neutral.
The discovery of these novel complexes opened some new perspectives in the hyperalkaline chemistry of calcium-sugar interactions. Hydroxy-carboxylates are well known complexing agents for tri- or tetravalent metal ions, in particular for those with “hard” character. Involvement of Ca2+ ions in these complexation processes give rise to the formation of CanLmM type heteropolynuclear complexes. These bi- and trinuclear Ca-complexes present in high-pH solutions serve as precursors or templates to form the ternary (heteropolynuclear) species. The strong binding of these “hard” type metal ions has clear practical implications, e.g., mobilization of radionuclides like Th(IV), Cm(III), etc. in radioactive waste repositories, binding of Al(III) in the Bayer’s alumina-trihydrate production or interactions with Fe(III) in cathodic reduction of vat dyes in various dyeing processes To describe the aqueous chemistry (including speciation, mobilization, mode of action in a given process, etc.) of these environmentally relevant systems, the knowledge of the factors that determine the stability, composition and structure of these species (both on binary and ternary level) is a prerequisite.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Our working hypothesis is that certain binary complexes (both mono- and polynuclear) comprising Ca2+ and sugar carboxylates in high pH solutions may serve as precursors of the highly stable ternary ones, latters contain a further metal ion (either tri- or tetravalent). The knowledge of the chemical motifs that determine thermodynamics and structure of these solution species (both binary and ternary) is a prerequisite for the construction of thermodynamic models describing the abundance and distribution of the contributing components among the various complex species forming. Accordingly, the main aim of the project is to gain fundamental chemical knowledge on the nature of the CanLm type binary and CanLmM type ternary complex compounds (where L stands for an organic ligand containing −OH and −COO− donor group(s)) forming in hyperalkaline aqueous solutions of environmental and industrial relevance. To reveal this, the behavior of the binary as well as the ternary systems must be understood.The questions to be addressed are:
1. What are the general chemical motif(s) that are responsible for the formation of such high stability, polynuclear binary and heteropolynuclear ternary complexes?
2. How general is and what is the relevance of the phenomenon, that the predominant complex species are charge-neutral? Is there a relationship between the solution and solid structure of these complex binary species?
3. How will the chemical properties (structure, composition, stability) of the binary Ca-complexes affect the nature (stability, structure) of the ternary complexes that are formed from them via binding various “hard” metal ions?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Recently it was shown via using a variety of thermodynamic and structural experimental means, that in (hyper)alkaline (pH > 13) solutions containing Ca2+ and various sugar carboxylates bi- and trinuclear Ca2+-sugar carboxylate complexes with surprisingly high stability are formed. As a consequence of this, in solutions with pH > 13, Ca2+ will be predominantly present in the form of [Ca2L(OH)3]0 and [Ca3L2(OH)4]0 (beside the minor species [CaLOH]0). It is noticeable, that the complexes formed are of unexpectedly high stability, they are predominantly multinuclear (bi- or trinuclear) and the majority of the predominant multinuclear complexes are charge-neutral.
Organic ligands containing −OH and −COO− donor groups (i.e., sugar-carboxylates) are known to form stable binary solution complexes with various "hard" metal ions (e.g., transition metals, lanthanides, actinides, etc.). Their complexing ability is more pronounced under (hyper)alkaline conditions than in neutral ones, which is due to the involvement of alcoholate groups in the metal ion binding.
In an alkaline aqueous solution containing polyhidroxy-carboxylate-, Ca2+ and a further “hard” cation, (e.g., Fe(III), B(III), Al(III), radionuclides, etc.), the formation of heteropolynuclear complexes was observed. The stability constants of these heteropolynuclear complexes are always remarkably high and one metal ion seem to facilitate the binding of the other in the complex.
These peculiar complexes are water soluble and increase the mobilization of radionuclides. Accordingly, the knowledge of their chemistry, thermodynamics and structure, the conditions, unedr which they prevail and their potential effects on the safety of radioactive waste vrepsitories is of considerable practical relevance. Accordingly, considerable efforts are currently being made to elucidate the thermodynamics, composition and stability of these heteropolynuclear species. The centre of such reserach efforts are found in Germany (i.e., closure of atomic pwer power stations), Switzerland and France, and also in th US (i.e., Hanford site problems), due to the environmental concerns associated with the need of safe storage of various radioactive wastes.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The project is aimed at understanding the nature of chemical reactions that take place in , e.g., radioactive waste repositories between the varios chemicals present in them. Calcium ions are almost always there, as they are inevitable part of the concrete, which is used both for construction or the storage of low- or intermediate level radioactive waste repositories. In this environment, various organics are also present, both as cement additives or as degradation products of natural organic compounds (they will be called here organic ligands, L). It is well known, that under certain conditions (i.e., in aqueus solutions solutions with high alkalinity - latter prevail in these repostories) Ca-ions, L and the radioactive nuclides stored in these repositories (Th(IV), Cm(III), Pu(IV), etc., An in the following) may react with each other and form water soluble complexes comprising Ca-L-An. The chemistry of these complexes is largely unknown. If such compounds form, radioactive An-ions may be mobilized and released to the environment, which is more than undesirable. In this project, we will try to collect the chemical information which is needed to understand the nature (conditions of formation, structural motifs of the ligands, etc.) of these compounds. Having this knowledge will contribute to the otpimization of the design and construction of these radioactive waste repositories, the assessment of the safety of using concrete in these repositories and the chemical nature of the L-s, which must be excluded from (or may be allowed to be present in) these environmentally sensitive man-made objects.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Kutatásaink során hiperalkalikus közegben O-donor ligandumokkal képződő komplexek termodinamikai és szerkezeti leírásával foglalkoztunk. Nagyszámú O-donor ligandum és a Ca2+ ionok közötti biner ill a Ca2+ és olyan háromértékű kationok, mint az Al3+ és a Nd3+ részvételével képződő terner komplexek tanulmányozása során részletesen leírtuk a képződő komplexek összetételét és képződési állandóit és több esetben sikerült értékes szerkezeti információknak is a birtokába jutni. A Nd3+ tartalmú terner rendszerekre kapott adatok a radioaktív hulladéklerakók termodinamikai folyamatainak modellezésében játszanak szerepet. Az Al3+ tartalmú terner rendszerekből levezethetővé vált a réteges kettős hidroxidok képződésének és a trikalcium-aluminát képződés inhibíciójának mechanizmusa. A már lezárt eredményeket bővebben a kutatási beszámolóban ismertettük. Az elvégzett munkából 17 folyóiratcikk (ezek összesített hatása 70 feletti), valamint három megvédett és egy folyamatban lévő PhD értekezés született ill. születik, és az eredményekből a projektvezető két rangos nemzetközi konferencián tartott meghívott előadóként plenáris előadást. A publikációkban túlnyomó részben a biner rendszerek leírásával foglalkozunk, de véleményünk szerint a két terner rendszerre vonatkozó, már meglévő de még nem publikált eredményeink tarthatnak igazán számot jelentősebb visszhangra. Ezek sajtó alá rendezése a jelentés megírásakor van folyamatban.
kutatási eredmények (angolul)
The project was concerned with the thermodynamic and structural description of complexes forming with O-donor ligands in aqueous solutions under hyperalkaline conditions. A large number of O-donor ligands were studied in Ca(II)/L binary and in Ca(II)/Nd(III)/L or Ca(II)/Al(III)/L ternary systems and the composition, formation constant and structure of the complexes formed have been elucidated. The data obtained for the Ca(II)/Nd(III)/L systems contribute to the thermodynamic modelling of the aqueous chemistry of radioactive waste repositories. Based on the findings related to Ca(II)/Al(III)/L system, the formation mechanism of layered double hydroxides as well as the formation inhibition of tricalcium aluminate have been deduced. 17 publications (summa of IF ~ 70) and 4 PhD dissertations (3 already defended, one in progress) were produced and the project leader held two invited plenary lectures on prestigious international conferences on the results obtained. The publications are largely concerned with the results obtained for the binary systems. However, in our view the really interesting findings were obtained for the two ternary systems. The experimental work on them has already been concluded, the publications are currently being written.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124265
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Bence Kutus, Csilla Dudás, Sergej Friesen, Gábor Peintler, István Pálinkó, Pál Sipos, Richard Buchner: Equilibria and Dynamics of Sodium Citrate Aqueous Solutions: The Hydration of Citrate and Formation of the Na3Cit0 Ion Aggregate, J. Phys. Chem. B., 124, 9604-9614, 2020
Éva Böszörményi, Zsolt Kása, Gábor Varga, Zoltán Kele, Bence Kutus, Gábor Peintler, István Pálinkó, Pál Sipos: Formation of mono- and binuclear complexes of Nd3+ with d-gluconate ions in hyperalkaline solutions – Composition, equilibria and structure, J. Mol. Liq., in press, corrected proof, 2021
Eszter Kasa, Marton Szabados, Kornelia Baan, Zoltan Konya, Akos Kukovecz, Bence Kutus, Istvan Palinko, Pal Sipos: The dissolution kinetics of raw and mechanochemically treated kaolinites in industrial spent liquor – The effect of the physico-chemical properties of the solids, Appl. Clay Sci. 203, 105994, 2021
Buckó Á., Kása Zs., Szabados M., Kutus B., Berkesi O., Kónya Z., Kukovecz Á., Sipos P., Pálinkó I.: The structure and thermal properties of solid ternary compounds forming with Ca2+, Al3+ and heptagluconate ions, Molecules, 25(20), 4715, 14 p., 2020
Éva Böszörményi, Zsolt Kása, Gábor Varga, Zoltán Kele, Bence Kutus, Gábor Peintler, István Pálinkó, Pál Sipos: Formation of mono- and binuclear complexes of Nd3+ with d-gluconate ions in hyperalkaline solutions – Composition, equilibria and structure, J. Mol. Liq., paper 117074, 2022
Éva Böszörményi, OrsolyaDömötör, Bence Kutus, Gábor Varga, Gábor Peintler, Pál Sipos: Coordination motifs of binary neodymium(III) D-gluconate, D-galactonate and L-gulonate complexes and the transition from inner- to outer-sphere coordination in neutral to strongly alkaline medium, Journal of Molecular Structure, 1261, 132894, 2022
Buckó Ákos: Complex equilibria in strongly alkaline aqueous solutions containing Ca(II), Al(III) and heptagluconate ions, http://doktori.bibl.u-szeged.hu/id/eprint/10951/, 2021
Kutus Bence, Peintler Gábor, Buckó Ákos, Balla Zsolt, Alexandru Lupan, Amr A. A. Attia, Pálinkó István, Sipos Pál: The acidity and self catalyzed lactonization of L-gulonic acid: thermodynamic, kinetic and computational study, Carbohydrate Research, 467, 14-22., 2018
Kutus Bence, Dudás Csilla, Peintler Gábor, Pálinkó István, Sipos Pál: Configuration-dependent complex formation between Ca(II) and sugar carboxylate ligands in alkaline medium: comparison of L-gulonate with D-gluconate and D-heptagluconate, Carbohydrate Research, 460, 34-40., 2018
Dudás Csilla, Kutus Bence, Böszörményi Éva, Peintler Gábor, Kele Zoltán, Pálinkó István, Sipos Pál: Comparison of the Ca2+ complexing properties of isosaccharinate and gluconate – is gluconate a reliable structural and functional model of isosaccharinate?, Dalton Transactions, 46, 13888-03896, 2017
Dudás Csilla, Kutus Bence, Peintler Gábor, Pálinkó István, Sipos Pál: The formation of Ca-enolato complexes with alpha- and beta-ketoglutarate in strongly alkaline solutions, Polyhedron, accepted for publication, 2018
Kutus Bence, Varga Norbert, Peintler Gábor, Lupan A.-, A. A. A. Attia, Pálinkó István, Sipos Pál: Formation of mono and binuclear Nd(III)-gluconate complexes in aqueous solutions in the pH range of 2-8, Dalton Transactions, 46, 6049-6058, 2017
Cs. Dudás, V. Bugris, B. Kutus V. Harmat, K. Csankó, S. Brockhauser, I. Pálinkó, P. Turner, P. Sipos: Crystal and solution structures of calcium complexes relevant to problematic waste disposals: calcium gluconate and calcium isosaccharinate, Acta Crystallographica Section B, közlésre elfogadva, 2018
Kutus Bence: Ca2+- és Nd3+-ionokat, valamint cukor típu-sú ligandumokat tartalmazó vizes oldatok-ban lejátszódó komplexképződési és lakto-nizációs reakciók, doktori.bibl.u-szeged.hu/9716/3/Tézisfüzet_hun_KutusB.pdf, 2018
Dudás Csilla, Kutus Bence, Peintler Gábor, Pálinkó István, Sipos Pál: The formation of Ca-enolato complexes with alpha- and beta-ketoglutarate in strongly alkaline solutions, Polyhedron, 156, 89-97, 2018
Cs. Dudás, V. Bugris, B. Kutus V. Harmat, K. Csankó, S. Brockhauser, I. Pálinkó, P. Turner, P. Sipos: Crystal and solution structures of calcium complexes relevant to problematic waste disposals: calcium gluconate and calcium isosaccharinate, Acta Crystallographica Section B, B74, 598-609, 2018
Kutus Bence: Ca2+- és Nd3+-ionokat, valamint cukor típusú ligandumokat tartalmazó vizes oldatokban lejátszódó komplexképződési és laktonizációs reakciók, doktori.bibl.u-szeged.hu/9716/3/Tézisfüzet_hun_KutusB.pdf, 2018
Dudás Csilla: Complex formation between calcium and hydroxy/oxocarboxylates in neutral andhighly alkaline aqueous solutions, http://doktori.bibl.u-szeged.hu/9980/1/Dissertation_Csilla_Dudas.pdf, 2018
Á. Buckó, B. Kutus, G. Peintler, I. Pálinkó, P. Sipos: Temperature dependence of the acid–base and Ca2+-complexation equilibria of D-gluconate in hyperalkaline aqueous solutions, Polyhedron, 158, 117-124., 2019
Cs. Dudás, B. Kutus, E. Bőszőrmény, G. Peintler, A.A.A. Attia, A. Lupan, Z. Kele, P. Sipos, I. Pálinkó: Calcium complexing behaviour of lactate in neutral to highly alkaline medium, J. Mol. Struct. 1180, 490-498, 2019
B. Kutus, Cs. Dudás, E. Orbán, A. Lupan, A. A. A. Attia, I. Pálinkó, P. Sipos, G. Peintler: Magnesium(II) D‑Gluconate Complexes Relevant to Radioactive Waste Disposals: Metal-Ion-Induced Ligand Deprotonation or Ligand-Promoted Metal-Ion Hydrolysis?, Inorganic Chemistry, 58, 6832−6844., 2019
Cs. Dudás, B. Kutus, Á. Buckó, É. Böszörményi, T. Faragó, G. Peintler, I. Pálinkó, P. Sipos: SMALL MW HYDROXY- AND OXOCARBOXYLATE TYPE ORGANICS RELEVANT TO THE BAYER PROCESS - ACID-BASE PROPERTIES AND CALCIUMCOMPLEXATION IN MODERATELY TO HIGHLY ALKALINE MEDIUM, Proceedings of the 11th Alumina Quality Workshop, Queensland, pp. 381-386., 2018
É. Böszörményi, J. Lado-Sanjurjo, M. Szabados, G. Varga, I. Pálinkó, P. Sipos: The structure and composition of solid complex compounds precipitating from binary Nd(III)−gluconate and ternary Ca(II)−Nd(III)−gluconate solutions, PROGRESSIVE TRENDS IN COORDINATION, BIOINORGANIC AND APPLIED INORGANIC CHEMISTRY, Proceedings of the XXVII ICCBIC, Smolenice, 2019
Ákos Buckó, Bence Kutus, Gábor Peintler, Pál Sipos, István Pálinkó: Complexation of heptagluconate with aluminate ions in strongly alkaline aqueous solutions, PROGRESSIVE TRENDS IN COORDINATION, BIOINORGANIC AND APPLIED INORGANIC CHEMISTRY, Proceedings of the XXVII ICCBIC, Smolenice,, 2019
Éva Böszörményi, Jorge Lado, Csilla Dudás, Bence Kutus, Márton Szabados, Gábor Varga, István Pálinkó, Pál Sipos: The structure and composition of solid complexes comprising of Nd(III), Ca(II) and D-gluconate, isolated from solutions relevant to radioactive waste disposal, Pure and Applied Chemistry 0033-4545, 2020
Bence Kutus, Xavier Gaona, Attila Pallagi, István Pálinkó, Marcus Altmaier, Pál Sipos: Recent advances in the aqueous chemistry of the calcium(II)-gluconate system – Equilibria, structure and composition of the complexes forming in neutral and in alkaline s, Coordination Chemistry Reviews 417, 213337, 2020
Ákos Buckó, Bence Kutus, Gábor Peintler, Zoltán Kele, István Pálinkó, Pál Sipos: Stability and structural aspects of complexes forming between aluminum (III) and D-heptagluconate in acidic to strongly alkaline media: An unexpected diversity, Journal of Molecular Liquids 314, 113645, 2020





 

Projekt eseményei

 
2020-01-07 14:56:49
Résztvevők változása
2018-08-07 16:23:29
Résztvevők változása
2018-01-31 16:42:20
Résztvevők változása




vissza »