Krónikus obstruktív tüdőbetegség exacerbációinak biomarker-alapú fenotipizálása  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
124343
típus K
Vezető kutató Antus Balázs
magyar cím Krónikus obstruktív tüdőbetegség exacerbációinak biomarker-alapú fenotipizálása
Angol cím Biomarker-based phenotyping of chronic obstructive pulmonary disease exacerbations
magyar kulcsszavak baktérium, biomarker, COPD, DNS, enzim, exacerbáció, fehérje, oxidatív stressz, vírus
angol kulcsszavak bacteria, biomarker, COPD, DNA, enzyme, exacerbation, oxidative stress, protein, virus
megadott besorolás
Közegészségtan, egészségügyi szolgáltatások, környezetegészségügy, foglalkozásegészségügy, epidemiológia, orvosi etika (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)90 %
Ortelius tudományág: Belgyógyászat
Molekuláris Biológia (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)10 %
Ortelius tudományág: Molekuláris markerek és azonosításuk
zsűri Élettan, Kórélettan, Gyógyszertan és Endokrinológia
Kutatóhely Országos Korányi Pulmonológiai Intézet
résztvevők Barta Imre
Drozdovszky Orsolya Tünde
Gajdócsi Réka
Kissné dr. Horváth Ildikó
Ostoros Gyula
Páska Csilla
Sótér Szabolcs
projekt kezdete 2017-12-01
projekt vége 2023-11-30
aktuális összeg (MFt) 35.000
FTE (kutatóév egyenérték) 16.90
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

1. Különböző légúti oxidáns/antioxidáns státusszal jellemzett COPD-s betegek funkcionális romlásának, exacerbációs gyakoriságának és hosszú-távú kórlefolyásának vizsgálata.
2. Fehérjék és DNS/RNS molekulák oxidatív károsodásának, valamint antioxidáns rendszerek aktivitásának vizsgálata krónikus obstruktív tüdőbetegség akut exacerbációjában (AECOPD) szenvedő betegek légúti mintáiban kórházi felvételkor és kezelése után.
3. Az oxidáns/antioxidáns egyensúly és az ismert klinikai betegségmutatók kapcsolatának vizsgálata, az oxidáns/antioxidáns státusz prediktív értékének meghatározása az AECOPD miatt kezelt betegek terápiás válaszkészsége szempontjából.
4. Az AECOPD miatt kezelt betegek stratifikációja a légúti infekció típusa, a köpet gyulladásos sejtprofilja, valamint a plazma és köpet alpha1-antitripszin szintje szerint, és a légúti oxidáns/antioxidáns státusz vizsgálata a különböző exacerbációs fenotípusokban a betegek hosszú-távú kórlefolyása szempontjából.
5. Új, non-invazív, a klinikai gyakorlatban is használható oxidatív stressz markerek keresése, amelyek alkalmasak a különböző exacerbációs fenotípusok egymástól való elkülönítésére.
6. Szisztémás (vér-alapú) és lokális (tüdő-specifikus) oxidatív stressz markerek klinikai felhasználhatóságának összehasonlítása COPD-s betegekben.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A krónikus obstruktív tüdőbetegség akut exacerbációja (AECOPD) kedvezőtlenül befolyásolja a COPD-s betegek életminőségét, gyakori kórházi felvételt és jelentős egészségügyi kiadásokat eredményez. Az AECOPD-t leggyakrabban virális vagy bakteriális légúti infekciók okozzák. A patofiziológia és a klinikai megjelenés tekintetében azonban az AECOPD heterogén kórkép. Az effektívebb és a jobban személyre szabott terápia alkalmazásához az AECOPD patomechanizmusának mélyebb ismerete szükséges, de szükség van kifinomult diagnosztikai módszerekre is a betegek megfelelő fenotipizálásához. A jelen kutatási projekt abból a feltételezésből indult ki, hogy a fehérjék és a DNS/RNS molekulák oxidatív károsodása, az antioxidáns rendszerek csökkent aktivitása, valamint az alpha1-antiripszin plazma koncentrációjának változása az AECOPD-t jellemző gyulladásos folyamatok meghatározója. Feltételeztünk továbbá, hogy a légúti infekciók befolyásolják a betegek oxidáns/antioxidáns státuszát; és egyben azt is valószínűsítettük, hogy mindezen kórfolyamatoknak COPD-s betegekben való tanulmányozására a légúti minták alkalmasabbak, mint a vérminták. Munkánk során arra is választ keresünk, hogy van-e összefüggés a betegek oxidáns/antioxidáns státusza és alpha1-antitripszin szintje, illetve exacerbációs gyakorisága, funkcionális romlásának üteme és hosszú-távú kórlefolyása között.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Vizsgálatunk a krónikus obstruktív tüdőbetegekben kialakuló akut exacerbáció (AECOPD) patofiziológiájának mélyebb megismerését célozza, tisztázza az oxidatív stressznek, különös tekintettel, az oxidatív fehérje és nukleinsav károsodásoknak, az alpha1-antitripszinnek, valamint az antioxidáns rendszereknek a szerepét a folyamatban. A kutatási eredmények új biomarkerek felfedezéséhez, és olyan, az AECOPD kialakulása szempontjából releváns reakció utak feltérképezéséhez vezethetnek, amelyek a jövőben új gyógyszeres terápiák célpontjai lehetnek, és egyben új diagnosztikai módszerek kifejlesztését is lehetővé teszik. Az oxidatív stressz mértékének számszerűsítése a betegek rizikóbecslése szempontjából is meghatározó tényező lehet, ugyanis az eredmények birtokában a magasabb rizikójú, és így korábbi vagy intenzívebb farmakológiai kezelésre szoruló betegek elkülöníthetővé válnak a klinikai gyakorlatban. A biomarkerek a COPD-s betegek pontosabb fenotipizálását is eredményezik, jobban körülhatárolt diagnózisok felállításához vezetnek és használatukkal a betegség progresszióját is jobban nyomon lehet követni. Mindezek a lépések nagy jelentőségűek a személyre szabott terápia megalkotásában.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) komplex légúti betegség, amelyet a légzésfunkció progresszív romlása, idült légúti gyulladás és beszűkült életminőség jellemez. A betegség legfőbb előidézője a dohányzás; a kórkép a becslések szerint 2030-ra a harmadik leggyakoribb halálokká válik a világon. A betegeknél gyakran fordul elő a légzési státusz epizodikus romlása, amelyet COPD akut exacerbációnak (AECOPD) nevezünk. Az AECOPD-t általában vírusos vagy bakteriális légúti infekciók okozzák. Követéses vizsgálatunkban a patofiziológiát, ezen belül az oxidatív stressz szerepét kívánjuk vizsgálni AECOPD miatt kórházi felvételre került betegekben, és e betegek kezelése után stabil állapotban. Különböző molekulákat, úgymint nukleinsavakat, enzimeket, az alpha1-antitripszint és egyéb fehérjéket kívánunk vizsgálni a betegek légúti mintáiban, azaz a köpetben és a kilégzett levegő kondenzátumban, majd a mérési eredményeket a betegek funkcionális és klinikai adataival, valamint virális és bakteriális státuszával vetjük össze. Stabil COPD-s betegeket gyűjtünk, 3 éven át követjük őket, és hat-havonta elvégzett ambuláns vizitek során klinikai állapotukat újra értékeljük és mintákat gyűjtünk tőlük. Elemezzük a betegekben az oxidáns/antioxidáns státusz, az alpha1-antitripszin, az exacerbációs gyakoriság, a funkcionális romlás és a hosszú-távú kórlefolyás közötti kapcsolatokat. Vizsgáljuk továbbá az oxidatív stressz markerek szerepét a COPD-s betegek rizikóbecslésében.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

1. Assessing long-term disease outcome, the risk for exacerbation and the rate of functional decline in COPD patients with distinct airway oxidant/antioxidant status.
2. Investigation of oxidative protein and DNA/RNA damage as well as the activity of antioxidant systems in the airways of patients hospitalized with acute exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease (AECOPD) at onset and after treatment.
3. Assessing the relationships between oxidants/antioxidants and routine clinical parameters, and estimating the predictive value of oxidant/antioxidant status in the treatment responsiveness of AECOPD patients.
4. Stratification of AECOPD patients according to the type of respiratory tract infections, sputum inflammatory cell profiles and plasma and sputum alpha1-antitrypsin level, and investigating the relationships between different phenotypes and oxidant/antioxidant status in the airways in long-term disease outcome.
5. Searching for novel, non-invasive and clinically applicable oxidative stress markers that are suitable for differentiation between exacerbation phenotypes.
6. Comparing the clinical utility of systemic (blood-based) and local (lung-specific) oxidative stress markers in COPD patients.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Acute exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease (AECOPD) contribute to poor quality of life in COPD patients; are the main reason behind hospital admissions and impose significant health-care costs. AECOPD is commonly triggered by viral or bacterial respiratory tract infections. However, AECOPD is heterogeneous in terms of the underlying pathophysiology and clinical presentation. In order to develop more effective, personalized treatment regimens, we need to better understand the pathomechanism of AECOPD, and need to create sophisticated diagnostic tools to aid the phenotypization of patients. Our working hypothesis is that oxidative damage of proteins and nucleic acids as well as impaired capacity of antioxidant systems and altered plasma concentration of alpha1-antitrypsin are distinctive features of the inflammatory processes that characterize AECOPD. We further hypothesize that respiratory tract infections modify the oxidant/antioxidant status of the patients, and that compared to blood, respiratory samples are more suitable materials for assessing oxidative stress in COPD patients. We also presume that there is relationship between oxidant/antioxidant status and/or alpha1-antitrypsin level and exacerbation frequency, degree of functional decline and long-term disease outcome in COPD patients.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

As a result of this project oxidative stress, particularly oxidative protein and DNA/RNA damage, the role of alpha1-antitrypsin, and the activity of the most common antioxidant systems in the pathophysiology of acute exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease (AECOPD) will be better understood. This line of research should lead to the discovery of new biomarkers and disease pathways relevant to AECOPD, with the potential to later become drug targets and/or to aid the development of new diagnostic tools. Quantitative and qualitative measurement of oxidative stress may prove to be clinically relevant for the risk assessment of COPD patients, thus, clinicians could identify COPD patients who would likely benefit from early and/or more intensive pharmacological treatment. Biomarkers will help clinicians to better phenotype COPD patients, diagnose them more accurately and monitor disease progression more effectively. All of these are essential steps towards the development of personalized treatment regimens.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a complex respiratory disease characterized by progressive decline in lung function, chronic airway inflammation and impairment of quality of life. The disease is mainly caused by cigarette smoking, and is expected to be the third leading cause of death by 2030 in the world. Patients often experience episodes of acute exacerbations (AECOPD) when their breathing deteriorates acutely. AECOPD is commonly triggered by viral or bacterial respiratory tract infections. In this longitudinal study the role of oxidative stress will be investigated in a newly established, well characterized cohort of COPD patients during episodes of AECOPD and in stable conditions. Various molecules including nucleic acids, enzymes, alpha1-antitrypsin and other proteins will be investigated in respiratory samples such as sputum and exhaled breath condensate, and their relationships with functional and clinical data, bacterial and viral status will be evaluated. Stable COPD patients will be recruited and followed for 3 years and during six-monthly ambulatory visits their clinical status will be re-evaluated and sample collections will be repeated. The relationships between oxidant/antioxidant status, alpha1-antitrypsin, exacerbation frequency, degree of functional decline and long-term disease outcome will be investigated in these patients. Additionally, the potential of oxidative stress markers in the risk assessment of COPD patients will be elucidated.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Az OTKA pályázat támogatásával munkacsoportunk különböző citokineket és oxidatív stressz markereket vizsgált stabil és exacerbációban lévő krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedő betegekben. Fontosabb vizsgálati eredményként kimutattuk, hogy (i) a stabil és az exacerbációban lévő COPD-s betegek légúti citokin mintázata teljesen eltérő, (ii) az exacerbáció kezelése során a citokin profil változik, és (iii) a citokinek fehérje és mRNS szintű változásai ezen folyamatok során sokszor eltérő kinetikával és irányultsággal járnak. Munkáink során azt is kimutattuk, hogy az antioxidáns enzimek légúti aktivitása a COPD akut exacerbációja során megemelkedik, ami a szervezet protektív válaszreakciója lehet az exacerbációval összefüggő oxidatív stressz-fokozódás ellensúlyozására. Munkáink során új protokollt is kidolgoztunk a köpetből kinyerhető RNS mennyiségének és minőségének maximalizálására, amely új metodikaként jelentősen hozzájárulhat a köpetből történő génexpressziós vizsgálatok sikerességéhez. Igazoltuk továbbá, hogy az alpha1-antitrpszin szint magasabb a COPD-s csoportban, mint az egészséges dohányzó és nem dohányzó személyeknél, illetve, hogy e szint különbözik a klinikailag releváns COPD fenotípusok között. Végül munkáink során az is bizonytást nyert, hogy a vér eosinophil száma a stabil állapotban, míg a kilégzett nitrogén-monoxid szint az exacerbációban jó prediktív markere a légúti eosinophiliának.
kutatási eredmények (angolul)
With the support of the OTKA grant, our research group investigated various cytokines and oxidative stress markers in patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) both in stable state and exacerbation. As major research findings, we showed that (i) the airway cytokine pattern of stable and exacerbated COPD patients is completely different, (ii) the cytokine profile changes during the treatment of the exacerbation, and (iii) changes in protein and mRNA levels of cytokines in these processes often have different kinetics and amplitude. We also showed that the airway activity of antioxidant enzymes increases during an acute exacerbation of COPD, which may be a protective response to counterbalance the increase in oxidative stress associated with exacerbation. Additionally, we developed a new protocol for maximizing the amount and quality of RNA that can be extracted from sputum, which as a new methodology can significantly contribute to the success of gene expression studies from sputum. We also proved that the alpha1-antitrypsin level is higher in the COPD group than in healthy smokers and non-smokers, and that this level differs between clinically relevant COPD phenotypes. Finally, we provided evidence that blood eosinophil count in the stable state, while exhaled fractional nitric oxide level in exacerbation is a good predictor of sputum eosinophilia in COPD.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124343
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Paska C, Barta I, Drozdovszky O, Antus B: Improving gene-expression studies from sputum: a multistep optimization of RNA isolation and qPCR protocols, Am J Respir Cell Mol Biol 57(5): 626-628, 2017
Pako J, Bikov A, Barta I, Matsueda H, Puskas R, Galffy G, Kerpel-Fronius A, Antus B, Horvath I: Assessment of the circulating klotho protein in lung cancer patients, Pathol Oncol Res Jun 12. doi: 10.1007/s12253-018-0441-5, 2018
Antus B, Paska C, Simon B, Barta I: Monitoring antioxidant enzyme activity during exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease, COPD 2018 Nov 26:1-7. doi: 10.1080/15412555.2018.1535581, 2018
Antus B: Gyakran exacerbáló COPD, Medicina Thoracalis 71(2): 81-89, 2018
Antus B, Kovacs G: 2018 legyen a COPD éve – fordítsunk nagyobb figyelmet az idült légzőszervi betegségekre!, IME 17(4): 26-30, 2018
Antus B: Újdonságok a COPD kezelésében: a hosszú-hatású hörgtágítók szerepe, Gyógyszerészet 62: 390-396, 2018
Antus B: Az eosinofília szerepe a COPD kezelésében, Medical Tribune 16, 10, 2018
Antus B, Simon B, Gábor B, Páska C, Vizi É, Barta I: 8-izoprosztán és 3-nitrotirozin szint változása CPAP kezelés hatására súlyos OSAS-ban, Med Thor 71(3):152, 2018
Antus B, Páska C, Barta I: Van-e kapcsolat a vér és a légutak eosinophil sejtjeinek száma között COPD-ben?, Med Thor 71(3):152-153, 2018
Barta I, Gábor B, Simon B, Páska C, Vizi É, Antus B: MMP/TIMP egyensúly változása súlyos obstruktív alvási apnoes betegekben, Med Thor 71(3):154-155, 2018
Gábor B, Simon B, Barta I, Páska C, Szvatek R, Böszörményi Nagy G, Vizi É, Antus B: CPAP terápia és terápia-megvonás hatásának elemzése súlyos obstruktív alvási apnoes betegekben, Medicina Thoracalis 71(3):164-165, 2018
Pákó J, Bikov A, Barta I, Puskás R, Gálffy G, Kerpel-Fronius A, Antus B, Horváth I: A szolubilis alpha-klotho, mint potenciális biomarker vizsgálata tüdőrákban, Med Thor 71(3):188-189, 2018
Simon B, Gábor B, Barta I, Páska C, Szvatek R, Böszörményi Nagy G, Vizi É, Antus B: CPAP kezelés hatása a lipidprofilra súlyos OSAS-ban, Med Thor 71(3):194-195, 2018
Antus B, Paska C, Barta I: Monitoring antioxidant enzyme activity in patients with COPD exacerbations, Eur Respir J 52(62): 1373, 2018
Simon B, Gabor B, Barta I, Paska C, Szvatek R, Boszormenyi Nagy G, Vizi E, Antus B: Effect of continuous positive airway pressure on lipid porile in patients with severe OSAS, Eur Respir J 52(62): 1257, 2018
Paska C, Barta I, Drozdovszky O, Antus B: Elimination of bacterial DNA during RNA isolation from sputum: Bashing bead vortexing is preferable over prolonged DNase treatment, PLoS One 14(3):e0214609, 2019
Simon B, Gabor B, Barta I, Paska C, Boszormenyi Nagy G, Vizi E, Antus B: Effect of 5-year continuous positive airway pressure treatment on the lipid profile of patients with obstructive sleep apnea: A pilot study, J Sleep Res 2019 May 26:e12874, 2019
Antus B: Oxidáns-antioxidáns egyensúly vizsgálata COPD-ben, MTT Hírmondó 2019.márc 23: 16, 2019
Antus B: Az eosinophilia jelentősége COPD-ben, AMEGA 26(2): 11-15, 2019
Antus B: Antioxidánsok COPD-ben: szuperoxid-dizmutáz és kataláz, Med Thor 72(4): 204-211, 2019
Antus B, Barta I, Páska C: Oxidáns-antioxidáns egyensúly vizsgálata COPD-ben, Magyar Tüdőgyógyász Társaság Allergológiai és Légzéspatológiai Szekciójának Tudományos Kongresszusa, Hajdúszoboszló, 2019
Barta I, Gábor B, Simon B, Páska C, Szvatek R, Böszörményi Nagy G, Vizi É, Antus B: CPAP terápia hatása a szív-érrendszeri megbetegedésekre súlyos obstruktív alvási apnoeban: az MMP/TIMP egyensúly szerepe, Magyar Tüdőgyógyász Társaság Allergológiai és Légzéspatológiai Szekciójának Tudományos Kongresszusa, Hajdúszoboszló, 2019
Antus B: Dohányzás, COPD, tüdőrák. Közös és eltérő gyulladásos és immunmechanizmusok, Magyar Tüdőgyógyász Társaság Allergológiai és Légzéspatológiai Szekciójának Tudományos Kongresszusa, Hajdúszoboszló, 2019
Barta I, Gábor B, Simon B, Páska C, Szvatek R, Böszörményi-Nagy G, Vizi É, Antus B: Effect of CPAP therapy on cardiovascular risk in severe obstructive sleep apnea:the MMP:TIMP balance, Eur Respir J 54 (Suppl 63): A3858, 2019
Páska C, Barta I, Kelemen Z, Kelemen K, Varga J, Antus B: Analysis of cytokine gene expression after treatment and pulmonary rehabilitation of acute exacerbation in COPD, Eur Respir J 54 (Suppl 63): A2226, 2019
Antus B, Paska C, Barta I: Simultaneous assessment of DNA damage and antioxidant enzyme activity in COPD exacerbations, Eur Respir J 54 (Suppl 63): A857, 2019
Pako J, Bikov A, Barta I, Matsueda H, Puskas R, Galffy G, Kerpel-Fronius A, Antus B, Horvath I: Assessment of the circulating klotho protein in lung cancer patients, Pathol Oncol Res 26(1): 233-238, 2020
Antus B, Paska C, Simon B, Barta I: Monitoring antioxidant enzyme activity during exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease, COPD 2018 15(5): 496-502, 2018
Antus B: Gyakran exacerbáló COPD, Med Thor 71(2): 81-89, 2018
Gábor B, Simon B, Barta I, Páska C, Szvatek R, Böszörményi Nagy G, Vizi É, Antus B: CPAP terápia és terápia-megvonás hatásának elemzése súlyos obstruktív alvási apnoes betegekben, Med Thor 71(3):164-165, 2018
Antus B, Paska C, Barta I: Predictive value of exhaled nitric oxide and blood eosinophil count in the assessment of airway eosinophilia in COPD, Int J Chron Obstruct Pulmon Dis 15: 2025-2035, 2020
Simon B, Barta I, Gabor B, Paska C, Boszormenyi Nagy G, Vizi E, Antus B: Effect of 5-year continuous positive airway pressure treatment on MMPs and TIMPs: implications for OSA comorbidities, Sci Rep : 10(1): e8609, 2020
Antus B: Légúti eosinophilia kimutatása COPD-ben: kilégzett nitrogén-monoxid és vér eosinophil sejtszáma, Med Thor 73(4): 305-312, 2020
Simon B, Gábor B, Barta I, Páska C, Szvatek R, Böszörményi Nagy G, Vizi É, Antus B: Hosszú-távú CPAP kezelést követő 1 hetes CPAP megvonás hatása az alvásélettani és a cardiovascularis paraméterekre súlyos OSAS-ban, Med Thor 73(1): 66, 2020
Antus B, Páska C, Barta I: Eosinophil és nem eosinophil COPD: klinikai mutatók összehasonlítása stabil állapotban és exacerbációban, Med Thor 73(1): 3, 2020
Antus B, Páska C, Barta I: Köpet eosinophilia kimutatása COPD-ben: kilégzett nitrogén-monoxid és vér eosinophil sejtszám prediktív értékének összehasonlítása, Med Thor 73(1): 3, 2020
Barta I, Antus B, Ziegler-Heitbrock L, Sterk P: Vér eozinofília és légúti transzkriptóm összefüggéseinek elemzése COPD-ben és asztmában, Med Thor 73(1): 7, 2020
Páska C, Barta I, Kelemen Z, Kelemen K, Varga J, Antus B: Gyulladásos citokinek mRNS expressziójának kinetikája COPD exacerbációban és gyógyulás után, Med Thor 73(1): 61, 2020
Horváth H, Barta I, Páska C, Antus B: Antioxidánsok vizsgálata gyakran exacerbáló COPD-s betegekben, Med Thor 73(1): 37, 2020
Paska C, Barta I, Kerti M, Kelemen Z, Kelemen K, Antus B, Varga J: The effectiveness of early pulmonary rehabilitation in acute exacerbation of COPD in the terms of functional and systemic markers, Eur Respir J 56 (suppl 64): 91, 2020
Antus B: Öt különböző áramláskorlátozottsági küszöbérték összehasonlítása magas kockázatú COPD-s személyek kimutatása szempontjából egy jelenkori populációra épült kohorszban, Med Thor 73: 363-364, 2020
Antus B: A kilégzett levegő összetételének vizsgálata és lehetséges szerepe: segíti-e a pulmonológiai diagnosztikát?, Medical Tribune 10: 14, 2021
Antus B: Kilégzett levegő vizsgálata a pulmonológiában: aktuális helyzet és a jövő lehetőségei, Med Thor 74: 327-334, 2021
Antus B, Páska C, Barta I: Eosinophil sejtszám variabilitása COPD-s betegek vérében: pilot vizsgálat, Magyar Tüdőgyógyász Társaság Allergológiai és Légzéspathológiai, valamint ILD Szekciójának Tudományos Kongresszusa, 2021
Páska C, Barta I, Kerpel-Fronius A, Solymosi D, Antus B: Alfa 1 antitripszin mutációk és előfordulásuk a COPD-ben, Magyar Tüdőgyógyász Társaság Allergológiai és Légzéspathológiai, valamint ILD Szekciójának Tudományos Kongresszusa, 2021
Barta I, Páska C, Veréb A, Nagy A, Temesi G, Antus B: Vakcinált egészségügyi dolgozók SARS CoV-2 elleni humorális immunválaszának követéses vizsgálata, Magyar Tüdőgyógyász Társaság Allergológiai és Légzéspathológiai, valamint ILD Szekciójának Tudományos Kongresszusa, 2021
Barta I, Paska C, Antus B: Sputum cytokine profiling in COPD: comparison between stable disease and exacerbation, Int J Chron Obstruct Pulmon Dis 17: 1897-1908, 2022
Antus B, Barta I: Blood eosinophils and exhaled nitric oxide: surrogate biomarkers of airway eosinophilia in stable COPD and exacerbation, Biomedicines 10: e2128, 2022
Antus B, Páska C, Barta I: Légúti citokinek fehérje és mRNS expressziójának vizsgálata COPD-ben: stabil állapot és az exacerbáció összehasonlítása, Magyar Tüdőgyógyász Társaság 62. Nagygyűlése, Győr, 2022
Antus B, Páska C, Barta I: Eosinophil és nem eosinophil exacerbációk klinikai jellemzőinek összehasonlítása COPD-ben, Magyar Tüdőgyógyász Társaság 62. Nagygyűlése, Győr, 2022
Barta I, Schmidt V, Mán I, Lőrinczi L, Valyon M, Antus B: A SARS-CoV-2 elleni kezdeti és emlékeztető oltásra adott humorális immunválasz összehasonlítása egészségügyi dolgozók körében, Magyar Tüdőgyógyász Társaság 62. Nagygyűlése, Győr, 2022
Páska C, Barta I, Kecskés A, Kerpel-Fronius A, Solymosi D, Antus B: Serpina1 mutációk hatása az alfa1-antitripszin szintre COPD-ben, Magyar Tüdőgyógyász Társaság 62. Nagygyűlése, Győr, 2022
Schmidt V, Mán I, Antus B, Barta I, Valyon M, Lőrinczi L: SARS-CoV-2 elleni védőoltás hatására kialakuló celluláris és humorális immunválasz vizsgálata egészségügyi dolgozóknál, Magyar Tüdőgyógyász Társaság 62. Nagygyűlése, Győr, 2022
Antus B: Légúti gyulladás és oxidatív stressz vizsgálata COPD-ben, Magyar Élettani Társaság 84. Vándorgyűlése, Budapest, 2022
Antus B, Csilla P, Barta I: Clinical characteristics of eosinophil and noneosinophil exacerbations of COPD: relationship with sputum eosinophilns and FENO, Eur Respir J 60 (suppl 66): A1078, 2022
Barta I, Schmidt V, Mán I, Valyon M, Lőrinczi L, Antus B: Comparison of humoral immune responses to initial and booster SARS-CoV-2 vaccination among respiratory health professionals, Eur Respir J 60 (suppl 66): A923, 2022
Schmidt V, Man I, Antus B, Barta I, Valyon M, Lorinczi L: Investigation of cellular and humoral immune responses following COVID-19 vaccination in respiratory healthcare professionals, Eur Respir J 60 (suppl 66): A3593, 2022
Páska C, Barta I, Kecskés A, Kerpel-Fronius A, Solymosi D, Antus B: The effect of SERPINA1 mutations on α1-antitrypsin levels in COPD, Eur Respir J 60 (suppl 66): A3679, 2022
Bogos K, Berta J, Cselkó Z, Tisza J, Szilasi M, Simon B, Antus B, Vizi É, Megyesfalvi Z, Döme B, Rózsás A, Török S: A COVID-19-járvány hatása a leggyakoribb légzőszervi megbetegedések lefolyására, Orv Hetil 164: 51-56, 2023
Antus B: A cardiopulmonalis egység szerepe COPD-ben. „Két legyet egy csapásra?”, Med Thor 76: 172-175, 2023
Antus B: Mortalitási kockázat csökkentése COPD-ben: a hármas terápia, Med Thor 76: 191-194, 2023
Antus B: COPD új terápiás lehetőségei, Háziorvos Továbbképző Szemle 28: 364-368, 2023
Antus B: Az eosinophilia szerepe a COPD-s betegek kezelési protokolljában, Medical Tribune 21 (10): 10-11, 2023
Antus B: COPD, Korányi Bulletin 1: 19-23, 2023
Páska C, Barta I, Kecskés A, Kerpel-Fronius A, Sólymosi D, Bruncsics B, Antus B: Molekuláris vizsgálatok obstruktív tüdőbetegségekben: fókuszban az alpha1-antitripszin, Magyar Tüdőgyógyász Társaság Allergológiai és Légzéspathológiai, valamint ILD Szekciójának Tudományos Kongresszusa, Kecskemét, 2023
Barta I, Schmidt V, Mán I, Antus B, Valyon M, Lőrinczi L: SARS-CoV-2 elleni emlékeztető védőoltásra és egy későbbi vírusfertőzésre fellépő immunválasz összehasonlítása egészségügyi dolgozók körében, Magyar Tüdőgyógyász Társaság Allergológiai és Légzéspathológiai, valamint ILD Szekciójának Tudományos Kongresszusa, Kecskemét, 2023
Antus B, Paska C, Barta I: Comparison of eosinophilic and noneosinophilic exacerbations of COPD: phenotyping of the next relapse, Eur Respir J 62: Suppl. A37799, 2023
Barta I, Szél V, Mán I, Lőrinczi L, Antus B: Comparison of the immune response of respiratory healthcare workers to booster vaccination against SARS-CoV-2 and to a subsequent viral infection, Eur Respir J 62, Suppl. A41816, 2023




vissza »