Tranziens receptor potenciál csatornák szerepe szisztémás gyulladáshoz társuló lázban és hipotermiában  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
124483
típus FK
Vezető kutató Garami András
magyar cím Tranziens receptor potenciál csatornák szerepe szisztémás gyulladáshoz társuló lázban és hipotermiában
Angol cím The role of transient receptor potential channels in fever and hypothermia associated with systemic inflammation
magyar kulcsszavak endotoxin, SIRS, láz, sokk, hipotermia, TRP csatorna, TRPA1, TRPV1
angol kulcsszavak endotoxin, SIRS, fever, shock, hypothermia, TRP channels, TRPA1, TRPV1
megadott besorolás
Biológiai rendszerek elemzése, modellezése és szimulációja (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)80 %
Az előbbiekhez köthető betegségek biológiai alapjai (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)10 %
Anyagcsere (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)10 %
zsűri Élettan, Kórélettan, Gyógyszertan és Endokrinológia
Kutatóhely ÁOK Transzlációs Medicina Intézet (Pécsi Tudományegyetem)
résztvevők Erdélyi Attila
Fekete Kata
Gáspár Petra
Gaszner Balázs
Hegedüs Dániel
Pákai Eszter
Rumbus Zoltán
Szabó Nikolett
projekt kezdete 2017-09-01
projekt vége 2021-11-30
aktuális összeg (MFt) 39.356
FTE (kutatóév egyenérték) 16.28
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A szisztémás gyulladás klinikai megjelenése (szepszis és társuló betegségek) jelenleg is globális kihívás az orvosi ellátásban folyamatosan növekvő incidenciával és magas halálozási rátával. A betegekben jellemző a testhőmérséklet eltérése, általában láz, súlyosabb esetekben (pl. sokk) hipotermia formájában. A hőmérséklet változás iránya és mértéke a halálozási esély prediktora, emiatt a láz és hipotermia mechanizmusainak megértése kiemelten fontos. A lázban szerepet játszó mediátorok listája folyamatosan bővül, de korántsem teljes, ezzel szemben a hipotermia molekuláris mechanizmusai nagyrészt ismeretlenek.
A tranziens receptor potenciál receptor (TRP) vanilloid-1 (V1) és ankyrin-1 (A1) csatornák gyulladásban betöltött szerepe jól ismert és korábban hőszabályozási funkciójukat is vizsgáltuk, tisztázatlan maradt azonban, hogy a TRPV1 és TRPA1 hozzájárul-e a szisztémás gyulladást kísérő láz és hipotermia kialakulásához.
Jelen kutatásban vizsgálni tervezzük a TRPV1 és TRPA1 csatornák szerepét szisztémás gyulladást kísérő testhőmérsékleti változások létrejöttében. A csatornák farmakológiai aktivációjának és gátlásának hatását kívánjuk vizsgálni rágcsálókban kiváltott lázra és hipotermiára és az azokat létrehozó élettani folyamatokra. További célunk, hogy azonosítsuk azokat a TRPV1, illetve TRPA1 csatornákat expresszáló idegi struktúrákat és a rajtuk ható endogén ligandokat, amelyek hozzájárulhatnak a láz és hipotermia kialakulásához.
Eredményeink elősegíthetik a szisztémás gyulladáshoz társuló láz és hipotermia mechanizmusainak megértését, valamint a TRP csatornák, mint molekuláris célpontok azonosításával, új perspektívákat nyithatnak azok intenzív terápiás ellátásában.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Célunk a TRPV1 és TRPA1 csatornák szerepének felderítése szisztémás gyulladáshoz társuló láz és hipotermia kialakulásában állatmodellekben.
Mérni tervezzük a TRPV1 és TRPA1 farmakológiai modulációjának (aktiváció és gátlás) hatását a testhőmérsékleti változásokra és a bennük szerepet játszó szabályozási és molekuláris folyamatokra szisztémás gyulladásban. Tisztázni kívánjuk, hogy milyen neurális struktúrák és endogén ligandok szerepelhetnek ezekben folyamatokban. Alapvető kutatási témaköreink a következő csoportokba sorolhatók:
1) A TRPV1 és TRPA1 csatornák szisztémás gyulladásban betöltött termofiziológiai szerepének tisztázása céljából vizsgálni tervezzük, hogy aktivációjuk vagy gátlásuk befolyásolja-e a láz vagy a hipotermia mértékét aszeptikus és szeptikus szisztémás gyulladás modellekben.
2) Tisztázni kívánjuk, hogy a TRPV1 és TRPA1, melyik termoeffektoron keresztül fejtik ki hatásukat. Ennek érdekében viselkedési (pl. lokomotoros aktivitás) és autonóm mechanizmusokat (bőr véráramlás, hőtermelés) szándékozunk mérni szisztémás gyulladást kísérő láz és hipotermia során.
3) Azonosítani kívánjuk azokat a neurális struktúrákat, amelyek aktivációja vagy gátlása hozzájárul a TRPV1 és TRPA1 csatorna által mediált hőszabályozási válaszhoz szisztémás gyulladásban. Molekuláris biológiai (pl. Western blot, PCR) és immunhisztokémiai módszerekkel tervezzük felderíteni a TRP csatornákat expresszáló termoregulatorikus agyi magok szerepét szisztémás gyulladásban.
4) Felderítjük, hogy az adott TRP csatornával kapcsolatos endogén ligandok közül (pl. hidrogén-szulfid, protonok), melyiknek lehet szerepe a szisztémás gyulladás során kialakuló hőszabályozási reakció mediálásában.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A szisztémás gyulladást kísérő testhőmérsékleti változások meghatározóak a betegség kimenetélenek szempontjából: a láz kedvezően, míg a hipotermia hátrányosan befolyásolja a szisztémás gyulladásban szenvedő betegek túlélési esélyeit. A láz kialakulásának mechanizmusa ugyan több szempontból tisztázott, mégis folyamatosan derül fény új mediátorok szerepére, amelyek bizonyítják tudásunk hiányosságait, ugyanakkor jövőbeni gyógyszerek támadáspontjául szolgálhatnak. A lázzal ellentétben a hipotermia mechanizmusai alig ismertek.
Jelenleg egyetlen olyan gyógyszer sem áll rendelkezésünkre, amely célzottan a testhőmérsékletet változtatná szisztémás gyulladásban, mert nem ismert, hogy melyik receptorok modulációján keresztül lehetne direkt módon, kontrollált testhőmérséklet változást kiváltani. Továbbra is a már az ősember által használt technikák elterjedtek, vagyis főként fizikai módszerekkel (pl. vizes borogatás, melegítő takaró) tudjuk a testhőmérsékletet normál tartományban tartani vagy abba visszahozni. A fizikai módszerek alkalmazásával azonban önkéntelenül is aktiváljuk szervezetünk hő- és hideghatásokkal szembeni védekező mechanizmusait, amelyek a kívánt hatással ellentétes irányúak a testhőmérséklet változása szempontjából.
A termofarmakológiai módszerek hiányának oka főként az, hogy nem ismertek azok a receptorok, amelyek szerepet játszanak a szisztémás gyulladást kísérő láz és hipotermia létrejöttében és amelyek aktivitásának stimulációjával, illetve gátlásával célzottan tudnánk a testhőmérsékletet, így a halálozást, változtatni.
Tervezett kutatásaink eredményei elősegíthetnék a TRPV1 és TRPA1 csatornák azonosítását, mint a szisztémás gyulladás hőszabályozási eltéréseinek kiváltásáért felelős receptorokat. A TRPV1 és TRPA1 csatornák lázban és hipotermiában betöltött szerepének vizsgálatát kiterjesztenénk az őket expresszáló idegi struktúrák azonosítására és a rajtuk ható endogén ligandok felderítésére is. A termo(pato)fiziológiai mechanizmusok tisztázása mellett, perspektivikusan olyan lehetőségekre is fény derülne, amelyekkel célzottan – mellékhatások nélkül – lehetne hőmérséklet csökkenést vagy emelkedést elérni aktívan, farmakológiailag szisztémás gyulladásban (pl. szepszisben).

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A teljes testet érintő gyulladás (pl. szepszis) jelenleg 10. leggyakoribb halálok a világon, naponta nagyjából 1400 áldozatot követel. Magyarországon évente kb. 9000 szepszisben szenvedő beteget kezelnek intenzív osztályokon 30-60% halálos kimenetellel. A szisztémás gyulladás szoros összefüggésben áll a testhőmérséklet változásaival, amit klinikai diagnózisa is magában foglal. A betegek többsége lázas, jelentős hányaduk testhőmérséklete viszont alacsonyabb a normálisnál (hipotermia). A szisztémás gyulladás sikeres intenzív terápiás ellátása és a halálozás csökkentése érdekében elengedhetetlen az abban szereplő élettani és kórélettani mechanizmusok alapos felderítése, ezek azonban jelenleg is kutatások tárgyát képezik. A lázat befolyásoló molekulák palettája folyamatosan bővül, a súlyosabb esetekben megjelenő hipotermiáért felelős mechanizmusokról azonban nagyon keveset tudunk. Kutatásainkban két olyan molekulát tervezünk vizsgálni szisztémás gyulladáshoz kapcsolódó lázban és hipotermiában, amelyek szerepe ismert ugyan a gyulladásos folyamatok kísérőjelenségeiben, de az ahhoz kapcsolódó testhőmérséklet változások kialakulásában funkciójuk tisztázatlan. A lázban és hipotermiában betöltött élettani szerepük tisztázása mellett vizsgálataink kiterjednének a hőszabályozási folyamatokban szerepet játszó agyi struktúrák és endogén ligandok vizsgálatára is. Előbbiek felderítése szervezetünk élettanának megismerésén túl új irányokat nyithat az intenzív terápiában és más tudományágakban. A rajtuk ható anyagok kifejlesztésével ugyanis célzottan, mellékhatások nélkül tudnánk a testhőmérsékletet gyógyszeresen változtatni szisztémás gyulladásban.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Systemic inflammation (sepsis and related illnesses) is still a global challenge in medical care with continuously increasing incidence rate and high mortality. It is characterized by changes in body temperature (Tb), usually fever, in severe cases (e.g., shock) hypothermia. The direction and magnitude of the change in Tb predicts the risk of mortality, thus understanding of the mechanisms of fever and hypothermia is of utmost importance. The list of mediators involved in fever is continuously expanding, though by far not complete yet, while the molecular mechanisms of hypothermia are largely unknown.
The role of the transient receptor potential (TRP) vanilloid-1 (V1) and ankyrin-1 (A1) channel is well known in inflammation, and their thermoregulatory roles were also investigated in our earlier studies, but it remained unclear whether TRPV1 or TRPA1 contributes to the development of fever or hypothermia in systemic inflammation.
In our research project, we plan to study the role of TRPV1 and TRPA1 in the alterations of Tb in systemic inflammation. We want to study the effect of pharmacological activation and inhibition of the channels on fever and hypothermia and on the underlying physiological processes in rodent models of systemic inflammation. We also aim to identify those TRPV1- and TRPA1-expressing neural structures and their endogenous ligands that contribute to the development of fever and hypothermia.
Our results can advance the understanding of the mechanisms of systemic inflammation-associated fever and hypothermia. In addition, by identifying TRP channels as molecular targets, our findings can open up new perspectives in their intensive therapy.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Our aim is to explore the role of TRPV1 and TRPA1 channels in fever and hypothermia associated with systemic inflammation in rodent models.
We plan to measure the effect of pharmacological modulation (activation and inhibition) of TRPV1 and TRPA1 on the changes of body temperature and the underlying regulatory and molecular processes in systemic inflammation. We want to clarify which neural structures and endogenous ligands are involved in these processes. Our principal research areas can be grouped as follows:
1) To clarify the thermophysiological role of TRPV1 and TRPA1 in systemic inflammation, we plan to study whether the activation or inhibition of these channels influences fever or hypothermia in aseptic and septic models of systemic inflammation.
2) We want to clarify which thermoeffectors are driven by TRPV1 and TRPA1 channels in systemic inflammation. For that, we will measure the activity level of behavioral (e.g., locomotor activity) as well as autonomic mechanisms (skin vasomotion, thermogenesis) during fever and hypothermia in systemic inflammation.
3) We want to identify those neural structures, the activation or inhibition of which contributes the TRPV1- and TRPA1-mediated thermoregulatory responses to inflammatory stimuli. We plan to explore the role of the most important TRPV1- and TRPA1-expressing thermoregulatory brain areas in systemic inflammation with molecular biology (e.g., Western blot, PCR) and with immunohistochemistry techniques.
4) We attempt to explore which endogenous ligands (e.g., H2S, protons) can play a role in the mediation of the thermoregulatory responses during systemic inflammation in association with the given TRP channel.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The alterations of body temperature in systemic inflammation can be detrimental to the outcome: fever improves, while hypothermia impairs the chance of survival in patients with systemic inflammation. Even though the mechanisms in the development of fever are known from many aspects, novel mediators are being discovered continuously, which indicates gaps in our knowledge, but at the same time such mediators may serve as new targets for drug development. In contrast with fever, the mechanisms of hypothermia are largely unknown.
As of recent, there is no possibility for targeted pharmacological therapy to change body temperature in systemic inflammation, because it is unknown through the modulation of which receptor could we evoke a controlled change of body temperature directly. We are still applying techniques that were available already for the caveman, that is mainly physical methods are used (e.g., cold water, heating blankets) to maintain body temperature in the normal range or to change it back to normal. However, with the application of physical methods we unintentionally activate the cold- and warmth defenses of the body, which are counteracting the desired effect on the change of body temperature.
The most important reason for the absence of thermopharmacological tools is that those receptors are not known that play a role in the development of fever and hypothermia during systemic inflammation and by the stimulation/inhibition of which body temperature could be modified directly.
The results of our planned study could identify TRPV1 and TRPA1 as receptor mediators of the thermoregulatory manifestations of systemic inflammation. In addition to clarifying the role of TRPV1 and TRPA1 in fever and hypothermia, we will extend our study to the identification of the neural structures expressing the channels and to exploring the endogenous ligands acting on them. Besides revealing the involved thermo(patho)physiological mechanisms, new perspectives could be also opened up to directly – i.e. without side effects – induce a decrease or increase of body temperature pharmacologically in systemic inflammation (e.g., sepsis).

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Systemic inflammation of the body (e.g., sepsis) is the 10th most common cause of death in the world, demanding ~1400 lives daily. In Hungary, annually ~9000 patients are treated in intensive care units because of sepsis with a mortality rate of 30-60%. Systemic inflammation is strongly associated with changes of body temperature, which is also included in its clinical diagnosis. Most patients have fever, but many develop a body temperature lower than normal (hypothermia). For the successful intensive therapy and for the reduction of the mortality rate of systemic inflammation, it is inevitable to carefully explore the involved physiological and pathological mechanisms, which are still subjects of research. The list of substances mediating fever continues to increase, but our knowledge about the mechanisms of hypothermia, which often occurs in the more severe cases, is very limited. In our research project, we plan to study the roles of two such molecules in fever and hypothermia associated with systemic inflammation, which are known to be involved in inflammatory processes, but their contribution to its thermoregulatory manifestations remained unclear. In addition to clarifying their physiological roles in fever and hypothermia, we also want to identify the neural structures and endogenous ligands in the mediation of the thermoregulatory processes. Beyond the better understanding of the physiology of our body, the discovery of the former mediators could open up new directions in intensive therapy and in other fields of medicine. By developing compounds acting through them, we could induce a targeted change of body temperature pharmacologically without adverse effects.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A tranziens receptor potenciál (TRP) vanilloid-1 (V1) és ankyrin-1 (A1) csatornák egyre kiemeltebb szabályozó tényezői a testhőmérsékletnek, amely szisztémás gyulladásban emelkedhet vagy csökkenhet. Projektünkben kimutattuk, hogy a TRPV1 protonok általi modulációja vagy hiper- vagy hipotermiához vezet autonóm termoeffektorok (bőr vazokonstrikció és termogenezis) aktivitásának befolyásolása révén. A termális hatások kiváltásában abdominális TRPV1 populáció jelentőségét azonosítottuk. Kimutattuk, hogy szisztémás gyulladásban metabolikus acidózis alakulhat ki, ami rontja a prognózist. Karakterizáltuk a TRPV1 antagonisták farmakológiai profilját rágcsálókban és emberekben azért hogy termális hatásukat kivédeni vagy kihasználni tudjuk. Utóbbi céljából kimutattuk, hogy a terapiás hipotermia előnyös lehet traumás agysérülésben (ami szintén szisztémás gyulladással jár) és felvetettük a TRPV1 antagonisták használatát a hipotermia farmakológiai indukciójára. A láz esetében azt találtuk, hogy a TRPV1-expresszáló idegekből gyakran felszabaduló P anyag jelátvitelének zavara csökkent mértékű endotoxin-által kiváltott lázhoz vezet a perifériás ciklooxigenáz-2 expresszió gátlása révén. A TRPA1 csatornával kapcsolatban kimutattuk, hogy a hidrogén-szulfid, amely a súlyos szisztémás gyulladás egyik mediátora, gátolja a hideg-ellenes autonóm effektorokat, így hipotermiát vált ki az agyban (feltehetően a hipotalamuszban) expresszálódó TRPA1 csatornákon keresztül.
kutatási eredmények (angolul)
The role of the transient receptor potential (TRP) vanilloid-1 (V1) and ankyrin-1 (A1) channel is emerging in regulation of body temperature, which can increase or decrease in systemic inflammation. In our project we showed that the different modulation of TRPV1 via protons can lead to either hyper- or hypothermia through changes in the activity of autonomic thermoeffectors (skin vasoconstriction and thermogenesis). We identified the abdominal TRPV1 population as the site of the thermal effects. We showed that in systemic inflammation metabolic acidosis can develop which worsens the outcome. We characterized the pharmacological profiles of TRPV1 antagonists in rodents and humans in order to avoid or to exploit their thermal effects. For the latter purpose, we showed that therapeutic hypothermia can be beneficial in traumatic brain injury (which is also associated with systemic inflammation) and proposed the use of TRPV1 antagonists for the induction of hypothermia. In case of fever, we demonstrated that disruption in signaling by substance P, which peptide is often released from TRPV1-expressing neurons, leads to attenuated endotoxin-induced fever via suppressed cyclooxygenase-2 expression on the periphery. With regards to TRPA1, we showed that hydrogen-sulfide, a mediator of severe forms of systemic inflammation, inhibits autonomic cold-defense effectors, thereby triggers hypothermia via TRPA1 channels expressed in the brain, presumably in the hypothalamus.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124483
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Bálint Alexandra, Hanák Lilla, Hegyi Péter, Szakács Zsolt, Eitmann Szimonetta, Garami András, Solymár Margit, Márta Katalin, Rumbus Zoltán, Komócsi András: Increased risk of adverse events in patients with low-on clopidogrel platelet reactivity after percutaneous coronary intervention : A systematic review and meta-analysis, CARDIOLOGY JOURNAL, 2021
Garai János, Krekó Marcell, Őrfi László, Jakus Péter Balázs, Rumbus Zoltán, Kéringer Patrik, Garami András, Vámos Eszter, Kovács Dominika, Bagóné Vántus Viola, Radnai Balázs, Lóránd Tamás: Tetralone derivatives are MIF tautomerase inhibitors and attenuate macrophage activation and amplify the hypothermic response in endotoxemic mice, JOURNAL OF ENZYME INHIBITION AND MEDICINAL CHEMISTRY 36: (1) pp. 1357-1369., 2021
Horváth Ádám István, Szentes Nikolett, Tékus Valéria, Payrits Maja, Szőke Éva, Oláh Emőke, Garami András, Fliszár-Nyúl Eszter, Poór Miklós, Sár Cecília, Kálai Tamás, Pál Szilárd, Percze Krisztina, Nagyné Scholz Éva, Mészáros Tamás, Tóth Blanka, Mátyus Péter, Helyes Zsuzsanna: Proof-of-Concept for the Analgesic Effect and Thermoregulatory Safety of Orally Administered Multi-Target Compound SZV 1287 in Mice: A Novel Drug Candidate for Neuropathic Pain, BIOMEDICINES 9: (7) 749, 2021
Kelava Leonardo, Nemeth David, Hegyi Peter, Keringer Patrik, Kovacs Dora K, Balasko Marta, Solymar Margit, Pakai Eszter, Rumbus Zoltan, Garami Andras: Dietary supplementation of transient receptor potential vanilloid-1 channel agonists reduces serum total cholesterol level : a meta-analysis of controlled human trials, CRITICAL REVIEWS IN FOOD SCIENCE AND NUTRITION, 2021
Olah Emoke, Poto Laszlo, Rumbus Zoltan, Pakai Eszter, Romanovsky Andrej A, Hegyi Peter, Garami Andras: POLAR study revisited: Therapeutic hypothermia in severe brain trauma should not be abandoned, JOURNAL OF NEUROTRAUMA, 2021
Toldi Janos, Nemeth David, Hegyi Peter, Molnar Zsolt, Solymar Margit, Farkas Nelli, Alizadeh Hussain, Rumbus Zoltan, Pakai Eszter, Garami Andras: Macrophage migration inhibitory factor as a diagnostic and predictive biomarker in sepsis : meta-analysis of clinical trials, SCIENTIFIC REPORTS 11: (1) 8051, 2021
Wobbe Bastian, Wagner Juliane, Szabó Dorottya Kata, Rostás Ildikó, Farkas Nelli, Garami András, Balaskó Márta, Hartmann Petra, Solymár Margit, Tenk Judit, Ottóffy Máté, Nagy Arnold, Habon Tamás, Hegyi Péter, Czopf László: Ultrafiltration is better than diuretic therapy for volume-overloaded acute heart failure patients : a meta-analysis, HEART FAILURE REVIEWS 26: pp. 577-585., 2021
Ottóffy Máté, Mátrai Péter, Farkas Nelli, Hegyi Péter, Czopf László, Márta Katalin, Garami András, Balaskó Márta, Pótóné-Oláh Emőke, Mikó Alexandra, Rostás Ildikó, Wobbe Bastian, Habon Tamás: Uninterrupted or Minimally Interrupted Direct Oral Anticoagulant Therapy is a Safe Alternative to Vitamin K Antagonists in Patients Undergoing Catheter Ablation for Atrial Fibrillation: An Updated Meta-Analysis, JOURNAL OF CLINICAL MEDICINE 9: (10) 3073, 2020
Szebényi J., Gede N., Hegyi P., Szakács Z., Solymár M., Erőss B., Garami A., Farkas K., Csupor D., Gyulai R.: Efficacy of Biologics Targeting Tumour Necrosis Factor-alpha, Interleukin-17 -12/23, -23 and Small Molecules Targeting JAK and PDE4 in the Treatment of Nail Psoriasis: A Network Meta-analysis, ACTA DERMATO-VENEREOLOGICA 100: (18) adv00318, 2020
Lőrincz Aba, Lamberti Anna Gabriella, Juhász Zsolt, Garami András, Józsa Gergő: Pediatric deep burn management after split-thickness autologous skin transplantation : A comparative study, MEDICINE 100: (44) e27633, 2021
Olah Emoke, Rumbus Zoltan, Kormos Viktoria, Tekus Valeria, Pakai Eszter, Wilson Hannah V., Fekete Kata, Solymar Margit, Kelava Leonardo, Keringer Patrik, Gaszner Balazs, Whiteman Matthew, Keeble Julie, Pinter Erika, Garami Andras: The Hypothermic Effect of Hydrogen Sulfide Is Mediated by the Transient Receptor Potential Ankyrin-1 Channel in Mice, PHARMACEUTICALS 14: (10) 992, 2021
Pázmány Piroska, Soós Alexandra, Hegyi Péter, Dohos Dóra, Kiss Szabolcs, Szakács Zsolt, Párniczky Andrea, Garami András, Péterfi Zoltán, Molnár Zsolt: Inflammatory Biomarkers Are Inaccurate Indicators of Bacterial Infection on Admission in Patients With Acute Exacerbation of Chronic Obstructive Pulmonary Disease—A Systematic Review and Diagnostic Accuracy Network Meta-Analysis, FRONTIERS IN MEDICINE 8: 639794, 2021
Balaskó Márta, Garami András: Pathophysiology of the blood., Basic concepts in pathophysiology, English edition, 525-530, ed. Miklos Szekely, Medicina, 2020
Garami András: Pathophysiology of pain and peripheral neuropathies., Basic concepts in pathophysiology, English edition, ed. Miklos Szekely, 525-530, Medicina, 2020
Kéringer Patrik, Erdélyi Attila, Oláh Emőke, Tékus Valéria, Solymár Margit, Pákai Eszter, Rumbus Zoltán, Kemény Ágnes, Gaszner Balázs, Pintér Erika, Garami András: A tranziens receptor potenciál ankyrin-1 szerepe hidrogén-szulfid által indukált hipotermiában, Magyar Kísérletes és Klinikai Farmakológiai; Magyar Anatómus; Magyar Mikrocirkulációs és Vaszkuláris Biológiai; Magyar Élettani Társaság Közös Vándorgyűlése, 2019
Pákai Eszter, Kéringer Patrik, Rumbus Zoltán, Erdélyi Attila, Garami András: A tranziens receptor potenciál vanilloid-1 ioncsatorna szerepe az energia homeosztázisban., Magyar Kísérletes és Klinikai Farmakológiai; Magyar Anatómus; Magyar Mikrocirkulációs és Vaszkuláris Biológiai; Magyar Élettani Társaság Közös Vándorgyűlése, 2019
Rumbus Zoltán, Jakus Péter, Oláh Emőke, Pákai Eszter, Erdélyi Attila, Kéringer Patrik, Garai János, Lóránd Tamás, Garami András: A makrofág migráció inhibitor faktor szerepe lipopoliszacharida indukálta lázban és hipotermiában egérben., Magyar Kísérletes és Klinikai Farmakológiai; Magyar Anatómus; Magyar Mikrocirkulációs és Vaszkuláris Biológiai; Magyar Élettani Társaság Közös Vándorgyűlése, 2019
Garami András: A tranziens receptor potenciál vanilloid-1 csatorna farmakológiai gátlásának energetikai felhasználási lehetőségei egerektől emberekig., Magyar Mesterséges Táplálási Társaság 28. Kongresszusa, MMTT 2018 (Mátraháza, 2018. november 8-10.), 2018
Ed. Romanovsky AA; Associate eds. Garami A, Imeri L, Madden CJ, Steiner AA.: Thermoregulation: From Basic Neuroscience to Clinical Neurology. Part 1, Handbook of Clinical Neurology Series, vol. 156. Elsevier, 2018
Ed. Romanovsky AA, Associate eds. Garami A, Imeri L, Madden CJ, Steiner AA.: Thermoregulation: From Basic Neuroscience to Clinical Neurology. Part 2, Handbook of Clinical Neurology Series, vol. 157. Elsevier, 2018
Garami, András: A fájdalom és perifériás polyneuropathiák kórélettana., Kórélettani alapok 3. bővített, javított kiadás, 507-512, ed. Székely Miklós, Medicina, 2018
Eitmann Szimonetta, Németh Dávid, Hegyi Péter, Szakács Zsolt, Garami András, Balaskó Márta, Solymár Margit, Erőss Bálint, Kovács Enikő, Pétervári Erika: Maternal overnutrition impairs offspring's insulin sensitivity : A systematic review and meta-analysis, MATERNAL AND CHILD NUTRITION e13031, 2020
Garami Andras, Shimansky Yury P, Rumbus Zoltan, Vizin Robson C L, Farkas Nelli, Hegyi Judit, Szakacs Zsolt, Solymar Margit, Csenkey Alexandra, Chiche Dan A, Kapil Ram, Kyle Donald J, Van Horn Wade D, Hegyi Peter, Romanovsky Andrej A: Hyperthermia induced by transient receptor potential vanilloid-1 (TRPV1) antagonists in human clinical trials : Insights from mathematical modeling and meta-analysis, PHARMACOLOGY & THERAPEUTICS 208: 107474, 2020
Hegyi Péter, Petersen Ole H, Holgate Stephen, Erőss Bálint, Garami András, Szakács Zsolt, Dobszai Dalma, Balaskó Márta, Kemény Lajos, Peng Shuang, Monteiro Joao, Varró András, Lamont Tara, Laurence Jeffrey, Gray Zoe, Pickles Andrew, FitzGerald Garret A, Griffiths Christopher E M, Jassem Jacek, Rusakov Dmitri A, Verkhratsky Alexei, Szentesi Andrea: Academia Europaea Position Paper on Translational Medicine : The Cycle Model for Translating Scientific Results into Community Benefits, JOURNAL OF CLINICAL MEDICINE 9: (5) 1532, 2020
Keringer Patrik, Farkas Nelli, Gede Noemi, Hegyi Peter, Rumbus Zoltan, Lohinai Zsolt, Solymar Margit, Ruksakiet Kasidid, Varga Gabor, Garami Andras: Menthol can be safely applied to improve thermal perception during physical exercise : a meta-analysis of randomized controlled trials, SCIENTIFIC REPORTS 10: (1) 13636, 2020
Kocsis Tícia, Molnár Bálint, Németh Dávid, Hegyi Péter, Szakács Zsolt, Bálint Alexandra, Garami András, Soós Alexandra, Márta Katalin, Solymár Margit: Probiotics have beneficial metabolic effects in patients with type 2 diabetes mellitus : a meta-analysis of randomized clinical trials, SCIENTIFIC REPORTS 10: (1) 11787, 2020
Ruksakiet Kasidid, Hanák Lilla, Farkas Nelli, Hegyi Péter, Sadaeng Wuttapon, Czumbel László Márk, Sang-Ngoen Thanyaporn, Garami András, Mikó Alexandra, Varga Gábor, Lohinai Zsolt: Antimicrobial efficacy of chlorhexidine and sodium hypochlorite in root canal disinfection : A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials, JOURNAL OF ENDODONTICS 46: (8) pp. 1032-1041., 2020
Tél Bálint, Stubnya Bence, Gede Noémi, Varjú Péter, Kiss Zoltán, Márta Katalin, Hegyi Péter Jenő, Garami András, Hegyi Eszter, Szakács Zsolt, Hegyi Péter, Veres Gábor: Inflammatory Bowel Diseases Elevate the Risk of Developing Acute Pancreatitis, PANCREAS, 2020
Garami András, Hegyi Eszter, Erdősi Dalma, Zádori Noémi: TM TUDOMÁNY, In: Transzlációs medicina : A jövő orvostudománya, Transzlációs Medicina Alapítvány (2019) pp. 23-44., 2019
Cazacu IM, Farkas N, Garami A, Balasko M, Mosdosi B, Alizadeh H, Gyongyi Z, Rakonczay Z Jr, Vigh E, Habon T, Czopf L, Lazarescu MA, Eross B, Sahin-Toth M, Hegyi P: Pancreatitis-Associated Genes and Pancreatic Cancer Risk: A Systematic Review and Meta-analysis., PANCREAS &: p. &., 2018
Eross B, Farkas N, Vincze A, Tinusz B, Szapary L, Garami A, Balasko M, Sarlos P, Czopf L, Alizadeh H, Rakonczay Z Jr, Habon T, Hegyi P: Helicobacter pylori infection reduces the risk of Barrett's esophagus: A meta-analysis and systematic review., HELICOBACTER 23: (4) Paper e12504. 14 p., 2018
Garami A, Pakai E, McDonald HA, Reilly RM, Gomtsyan A, Corrigan JJ, Pinter E, Zhu DXD, Lehto SG, Gavva NR, Kym PR, Romanovsky AA: TRPV1 antagonists that cause hypothermia, instead of hyperthermia, in rodents: compounds' pharmacological profiles, in-vivo targets, thermoeffectors recruited..., ACTA PHYSIOL 223: (3) Paper e13038. 18 p., 2018
Jozsa G, Vajda P, Garami A, Csenkey A, Juhasz Z: Treatment of partial thickness hand burn injuries in children with combination of silver foam dressing and zinc-hyaluronic gel: Case reports., MEDICINE 97: (13) Paper e9991. 4 p., 2018
Kiss Z, Tel B, Farkas N, Garami A, Vincze A, Bajor J, Sarlos P, Marta K, Eros A, Miko A, Szakacs Z, Pecsi D, Matrai P, Hegyi P, Veres G: Eosinophil Counts in the Small Intestine and Colon of Children Without Apparent Gastrointestinal Disease-a Meta-analysis., J PEDIATR GASTR NUTR 67: (1) pp. 6-12., 2018
Miko A, Farkas N, Garami A, Szabo I, Vincze A, Veres G, Bajor J, Alizadeh H, Rakonczay Z Jr, Vigh E, Marta K, Kiss Z, Hegyi P, Czako L: Preexisting Diabetes Elevates Risk of Local and Systemic Complications in Acute Pancreatitis: Systematic Review and Meta-analysis., PANCREAS 47: (8) pp. 917-923., 2018
Miko A, Poto L, Matrai P, Hegyi P, Furedi N, Garami A, Illes A, Solymar M, Vincze A, Balasko M, Par G, Sarlos P, Bajor J, Tenk J, Rostas I, Petervari E: Gender difference in the effects of interleukin-6 on grip strength - a systematic review and meta-analysis., BMC GERIATR 18: (1) Paper 107. 9 p., 2018
Olah E, Poto L, Hegyi P, Szabo I, Hartmann P, Solymar M, Petervari E, Balasko M, Habon T, Rumbus Z, Tenk J, Rostas I, Weinberg J, Romanovsky AA, Garami A: Therapeutic whole-body hypothermia reduces mortality in severe traumatic brain injury if the cooling index is sufficiently high: meta-analyses of..., J NEUROTRAUM &: p. &., 2018
Pakai E, Tekus V, Zsiboras C, Rumbus Z, Olah E, Keringer P, Khidhir N, Matics R, Deres L, Ordog K, Szentes N, Pohoczky K, Kemeny A, Hegyi P, Pinter E, Garami A: The Neurokinin-1 Receptor Contributes to the Early Phase of Lipopolysaccharide-Induced Fever via Stimulation of Peripheral Cyclooxygenase-2 Protein Expression in Mice, FRONT IMMUNOL 9: Paper 166. 15 p., 2018
Szilagyi AL, Matrai P, Hegyi P, Tuboly E, Pecz D, Garami A, Solymar M, Petervari E, Balasko M, Veres G, Czopf L, Wobbe B, Szabo D, Wagner J, Hartmann P: Compared efficacy of preservation solutions on the outcome of liver transplantation: Meta-analysis., WORLD J GASTROENTERO 24: (16) pp. 1812-1824., 2018
Tenk Judit, Mátrai Péter, Hegyi Péter, Rostás Ildikó, Garami András, Szabó Imre, Hartmann Petra, Pétervári Erika, Czopf László, Hussain Alizadeh, Simon Mária, Szujó Szabina, Balaskó Márta: Perceived stress correlates with visceral obesity and lipid parameters of the metabolic syndrome: a systematic review and meta- analysis, PSYCHONEUROENDOCRINO 95: (1) pp. 63-73., 2018
Garai János, Kanizsai Péter, Rumbus Zoltán, Toldi János, Garami András: Az akut szisztémás gyulladás kórélettana az alapkutatásoktól a klinikai vonatkozásig, ANESZTEZIOLÓGIA INTENZÍV TERÁPIA 47: (4) pp. 5-21., 2017
Szabo IL, Matics R, Hegyi P, Garami A, Illes A, Sarlos P, Bajor J, Szucs A, Mosztbacher D, Marta K, Szemes K, Cseko K, Kovari B, Rumbus Z, Vincze A: PPIs Prevent Aspirin-Induced Gastrointestinal Bleeding Better than H2RAs. A Systematic Review and Meta-analysis, JOURNAL OF GASTROINTESTINAL AND LIVER DISEASES 26: (4) pp. 395-402., 2017
Oláh E, Bánki E, Pákai E, Rumbus Z, Gaszner B, Zsiborás Cs, Hashimoto H, Tóth G, Tamás A, Reglődi D, Garami A: MECHANISMS OF THE HYPERTHERMIC RESPONSE TO PITUITARY ADENYLATE CYCLASE-ACTIVATING POLYPEPTIDE IN RODENTS, Program Booklet of the FENS Regional Meeting of Pécs, 2017
Garami András, Oláh Emőke, Kéringer Patrik, Csenkey Alexandra, Zsiborás Csaba, Gáspár Petra, Pákai Eszter, Rumbus Zoltán: TRANZIENS RECEPTOR POTENCIÁL VANILLOID-1 (TRPV1) IONCSATORNA GÁTLÓK, MINT A TESTHŐMÉRSÉKLET CÉLZOTT MODULÁCIÓJÁNAK FARMAKOLÓGIAI LEHETŐSÉGEI, 48. Membrán-Transzport Konferencia, Sümeg; Poszter absztraktok., 2018
Kéringer Patrik, Pákai Eszter, Tékus Valéria, Zsiborás Csaba, Rumbus Zoltán, Oláh Emőke, Khidhir Nóra, Mátics Róbert, Deres László, Ördög Katalin, Szentes Nikolett, Pohóczky Krisztina, Kemény Ágnes, Hegyi Péter, Pintér Erika, Garami András: A neurokinin-1 receptor szerepe az LPS-indukált láz kialakulásában, Magyar Élettani Társaság Vándorgyűlése, Szeged; Előadás és poszter absztraktok., 2018
Csenkey Alexandra, Vajda Péter, Juhász Zsolt, Józsa Gergő, Garami András: A kéz másodfokú égési sérülésének kezelése ezüst tartalmú habkötszer és cink tartalmú gél kombinált használatával gyermekkorban, Magyar Élettani Társaság Vándorgyűlése, Szeged; Előadás és poszter absztraktok., 2018
Rumbus Zoltán, Tóth Emese, Pótó László, Vincze Áron, Veres Gábor, Czakó László, Oláh Emőke, Márta Katalin, Mikó Alexandra, Ifj Rakonczay Zoltán, Balla Zsolt, Kaszaki József, Földesi Imre, Maléth József, Hegyi Péter, Garami András: Circulus vitiosus akut pancreatitisben: klinikai megfigyeléstől a kísérletes megerősítésig, Magyar Élettani Társaság Vándorgyűlése, Szeged; Előadás és poszter absztraktok., 2018
András Garami: Bidirectional relationship between reduced blood pH and the outcome of acute pancreatitis: a translational study, 6th Conference of the Hungarian & 4th Conference of the Eastern and Central European Pancreatic Study Groups, Budapest; Programme, 2017
Csenkey A, Jozsa G, Gede N, Pakai E, Tinusz B, Rumbus Z, Lukacs A, Gyongyi Z, Hamar P, Sepp R, Romanovsky AA, Hegyi P, Vajda P, Garami A: Systemic antibiotic prophylaxis does not affect infectious complications in pediatric burn injury: A meta-analysis, PLoS ONE 14(9): e0223063, 2019
Miko Alexandra, Vigh Eva, Matrai Peter, Soos Alexandra, Garami Andras, Balasko Marta, Czako Laszlo, Mosdosi Bernadett, Sarlos Patricia, Eross Balint, Tenk Judit, Rostas Ildiko, Hegyi Peter: Computed Tomography Severity Index vs. Other Indices in the Prediction of Severity and Mortality in Acute Pancreatitis: A Predictive Accuracy Meta-analysis, FRONTIERS IN PHYSIOLOGY 10: 1002, 2019
Rumbus Zoltan, Garami Andras: Fever, hypothermia, and mortality in sepsis, TEMPERATURE 6: (2) pp. 101-103., 2019
Varjú Péter, Gede Noémi, Szakács Zsolt, Hegyi Péter, Cazacu Irina Mihaela, Pécsi Dániel, Fábián Anna, Szepes Zoltán, Vincze Áron, Tenk Judit, Balaskó Márta, Rumbus Zoltán, Garami András, Csupor Dezső, Czimmer József: Lactose intolerance but not lactose maldigestion is more frequent in patients with irritable bowel syndrome than in healthy controls : A meta-analysis, NEUROGASTROENTEROLOGY AND MOTILITY 31: (5) e13527, 2019
Garami András: A komplex energetikai egyensúly kísérletes vizsgálata, LEGE ARTIS MEDICINAE 28: (11-12) pp. 541-547., 2018
Garami Andras, Ibrahim Mohab, Gilbraith Kerry, Khanna Rajesh, Pakai Eszter, Miko Alexandra, Pinter Erika, Romanovsky Andrej A, Porreca Frank, Patwardhan Amol M: Risks of Impaired Organ Protection with Inhibiting Transient Receptor Potential Vanilloid 1 Reply, ANESTHESIOLOGY 129: (2) pp. 378-379., 2018
Rumbus Zoltan, Toth Emese, Poto Laszlo, Vincze Aron, Veres Gabor, Czako Laszlo, Olah Emoke, Marta Katalin, Miko Alexandra, Rakonczay Zoltan Jr., Balla Zsolt, Kaszaki Jozsef, Foldesi Imre, Maleth Jozsef, Hegyi Peter, Garami Andras: Bidirectional Relationship Between Reduced Blood pH and Acute Pancreatitis: A Translational Study of Their Noxious Combination, FRONTIERS IN PHYSIOLOGY 9: (OCT) 1360, 2018
Sarlos P, Szemes K, Hegyi P, Garami A, Szabo I, Illes A, Solymar M, Petervari E, Vincze A, Par G, Bajor J, Czimmer J, Huszar O, Varju P, Farkas N: Steroid but not biological therapy elevates the risk of venous thromboembolic events in inflammatory bowel disease. A meta-analysis., JOURNAL OF CROHNS & COLITIS 12: (4) pp. 489-498., 2018
Solymár Margit, Ivic Ivan, Pótó László, Hegyi Péter, Garami András, Hartmann Petra, Pétervári Erika, Czopf László, Hussain Alizadeh, Gyöngyi Zoltán, Sarlós Patrícia, Simon Mária, Mátrai Péter, Bérczi Bálint, Balaskó Márta: Metformin induces significant reduction of body weight, total cholesterol and LDL levels in the elderly - A meta-analysis., PLOS ONE 13: (11) e0207947, 2018
Garami Andras, Steiner Alexandre A, Romanovsky Andrej A: Fever and hypothermia in systemic inflammation., HANDBOOK OF CLINICAL NEUROLOGY 157: pp. 565-597., 2018
Rumbus Z, Tóth E, Pótó L, Vincze Á, Veres G, Czakó L, Oláh E, Márta K, Mikó A, Rakonczay Jr Z, Kaszaki J, Földesi I, Maléth J, Hegyi P, Garami A: The deadly combination: acidosis and acute pancreatitis., Magyar Gasztroenterológiai Társaság 61. Nagygyűlése, (Siófok, 2019. június 2-4.), In: Central European Journal of Gastroenterology and Hepatology, Vol. 5:Suppl. 1, 2019
Patrik Keringer, Zoltan Rumbus, Alexandra Miko, Alexandra Csenkey, Petra Gaspar, Eszter Pakai, Emoke Olah, Nora Khidhir, Nora Furedi, Zoltan Horvath-Szalai, Csaba Zsiboras, Margit Solymar, Eva Polyak, Balazs Gaszner, Andras Garami: Acute effects of saccharin on the energetic homeostasis in rodents., 7th International Conference on the Physiology and Pharmacology of Temperature Regulation - PPTR 2018, (Split, Croatia, October 7-12, 2018), 2018
Zoltan Rumbus, Peter Jakus, Emoke Olah, Eszter Pakai, Petra Gaspar, Patrik Keringer, Janos Garai, Tamas Lorand, Andras Garami: The involvement of the macrophage migration inhibitory factor in lipopolysaccharide-induced fever and hypothermia in mice, 7th International Conference on the Physiology and Pharmacology of Temperature Regulation - PPTR 2018, (Split, Croatia, October 7-12, 2018), 2018
Andras Garami, Eszter Pakai, Patrik Keringer, Zoltan Rumbus, Alexandra Csenkey, Petra Gaspar, Emoke Olah, Andrej Romanovsky: The thermoregulatory effects of transient receptor potential vanilloid-1 (TRPV1) channel antagonists – an overview, 7th International Conference on the Physiology and Pharmacology of Temperature Regulation - PPTR 2018, (Split, Croatia, October 7-12, 2018), 2018
Patrik Keringer, Eszter Pakai, Valeria Tekus, Csaba Zsiboras, Zoltan Rumbus, Emoke Olah, Nora Khidhir, Robert Matics, Laszlo Deres, Katalin Ordog, Nikolett Szentes, Krisztina Pohoczky, Agnes Kemeny, Peter Hegyi, Erika Pinter, Andras Garami: The role of neurokinin signalling receptor in the development of endotoxin fever., 16th Annual Conference of the Hungarian Neuroscience Society Hungarian Academy of Sciences, (Debrecen, Hungary, January 17-18, 2019), 2019
Zoltán Rumbus, Emőke Oláh, László Pótó, Péter Hegyi, Imre Szabó, Petra Hartmann, Margit Solymár, Erika Pétervári, Márta Balaskó, Tamás Habon, Judit Tenk, Ildikó Rostás, Jordan Weinberg, Andrej A. Romanovsky, Eszter Pákai, Patrik Kéringer, András Garami: A novel measure of therapeutic whole body hypothermia in severe traumatic brain injury: the cooling index., 16th Annual Conference of the Hungarian Neuroscience Society Hungarian Academy of Sciences, (Debrecen, Hungary, January 17-18, 2019), 2019





 

Projekt eseményei

 
2021-04-16 11:21:09
Résztvevők változása
2019-08-15 18:18:26
Résztvevők változása
2019-05-30 10:10:56
Résztvevők változása
2018-12-03 13:38:32
Résztvevők változása




vissza »