A fejlesztő államoktól az új protekcionizmusig: a fejlesztés-orientált beavatkozások átalakuló repertoárja a formálódó új világrendben  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
124573
típus FK
Vezető kutató Ricz Judit
magyar cím A fejlesztő államoktól az új protekcionizmusig: a fejlesztés-orientált beavatkozások átalakuló repertoárja a formálódó új világrendben
Angol cím From developmental states to new protectionism: changing repertoire of state interventions to promote development in an unfolding new world order
magyar kulcsszavak Fejlesztő állam, új protekcionizmus, feltörekvő országok
angol kulcsszavak Developmental states, new protectionism, emerging countries
megadott besorolás
Közgazdaságtudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Fejlesztési közgazdaságtan
zsűri Gazdaság
Kutatóhely Világgazdasági Intézet (HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont)
résztvevők Benczes István
Biedermann Zsuzsánna
Csáki György
Gerőcs Tamás
Orosz Ágnes
Szalavetz Andrea
Szigetvári Tamás
Szunomár Ágnes
Vigvári Gábor
projekt kezdete 2017-12-01
projekt vége 2023-08-31
aktuális összeg (MFt) 26.992
FTE (kutatóév egyenérték) 12.40
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A 2008-9-es globális pénzügyi és gazdasági válság, valamint az elhúzódó gazdasági kilábalás nyomán szerte a világban megfigyelhetjük az államok különböző beavatkozási kísérleteit a megosztott növekedés aktív ösztönzésére. Napjaink kormányzatainak mozgásterét azonban jelentősen korlátozzák az új (vagy egyre intenzívebbé váló) huszonegyedik századi kihívások, amelyek megkerülhetetlenné teszik az állam fejlesztéspolitikai beavatkozásainak és alkalmazott eszköztárának felülvizsgálatát. Megfigyelhető néhány új gazdaságpolitikai trend (erősödő gazdasági nacionalizmus és új protekcionizmus), amelyek ezekre az új kihívásokra próbálnak meg egyfajta válaszokat adni.
A kutatás a fejlesztő államok megközelítését alkalmazva azt vizsgálja, hogyan tudnak a nemzeti fejlesztési stratégiák a 2016 után megjelenő új világgazdasági realitásokhoz alkalmazkodni, azaz, hogy van-e az állam-vezérelte kapitalizmusnak olyan válfaja, amely működőképes lehet az átalakuló, új világrend viszonyai közepette. A kutatás a fejlesztés-orientált megközelítést övező viták két központi témájára fókuszál, amelyek relevanciája azonban najpainkban sem csökkent, inkább nőtt: kereskedelem, és tágan értelmezett iparpolitika (beleértve a tudomány-, technológia és innováció politikákat); és a tágan értelmezett szociális politikák (beleértve az oktatás és képzés, szociális politikákat és a munkaerő piaci beavatkozásokat). A klasszikus (kelet-ázsiai) fejlesztő államok történelmi tapasztalatiból kiindulva és az újabb fejlesztés-orientált kísérleteket elemezve a kutatás célja a gazdaságpolitikák számára releváns következtetések megfogalmazása elsősorban a feltörekvő országok kontextusában.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás fő fókusza az állami fejlesztési célú beavatkozásainak átalakuló repertoárja, amellyel a megosztott növekedés hatékonyan ösztönözhető a huszonegyedik század hajnalán. Hipotézisünk szerint a klasszikus fejlesztő állam megközelítéshez (annak eszköztárához) való visszatérés nem lehetséges és nem is kívánatos, mégis a kelet-ázsiai országok klasszikus fejlesztési beavatkozásai, és az újabb fejlesztés-orientált kísérletek tükrében lényeges tanulságok fogalmazhatóak meg, amelyek napjaink új körülményei közepette iránytűként szolgálhatnak a „leendő fejlesztő államok” számára.
A kutatás főbb kérdései a fentiek tükrében az alábbiak:
1. Melyek azok az új korlátok és potenciális új lehetőségek, amelyek meghatározzák az aktív fejlesztés-orientált törekvésekkel jellemezhető államok mozgásterét a huszonegyedik században (és különösen a 2016 után kialakuló új világrendben)?
2. Elméleti megfontolások és a feltörekvő országok gyakorlati tapasztalatainak elemzése alapján meghatározható-e egy gazdaságpolitikai csomag napjaink fejlesztő államai számára, amellyel aktívan elősegíthetik a gazdasági fejlődést (megosztott növekedést)?
2.1. Melyek a kereskedelem-, az ipar- és a tudomány, technológia és innováció politika főbb lehetőségei és eszközei a megosztott növekedés elősegítésére a huszonegyedik század hajnalán a feltörekvő országok számára?
2.2. Melyek tágan értelemzett aktív szociális politikai beavatkozások főbb elemei a méltányos és megosztott növekedés elősegítésére a huszonegyedik században?
3. Megfigyelhető-e konvergencia a feltörekvő országok sikeres fejlesztési stratégiái között a gazdaságpolitikák szintjén, vagy a divergencia dominál?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás elsődleges célja a szakirodalom kiegészítése. A kutatás aktívan hozzájárul a nemzetközi (és hazai) vitákhoz az állam fejlesztési célú aktív beavatkozásainak lehetőségeiről a huszonegyedik század körülményei közepette. Bár napjainkban (a 2008-9-es válság óta) megfigyelhető a fejlesztő állam megközelítés reneszánsza a szakirodalomban, ezek az új kutatások jellemzően nem térnek ki az általunk középpontba állított új trendek (gazdasági nacionalizmus és új protekcionizmus terjedése) és a kialakulóban lévő új világrend következtében megjelenő új kihívások elemzésére.
Az új tudományos eredmények mellett a kutatás a kormányzati döntéshozatal és politikaalkotás számára is szolgálhat hasznos következtetésekkel. Azon új korlátok és potenciális új lehetőségek jobb megértése által , amelyek meghatározzák az aktív fejlesztés-orientált törekvésekkel jellemezhető államok mozgásterét a huszonegyedik században, a nemzeti fejlesztési stratégiák és politikák megfogalmazása reálisabbá, tény-alapúvá válhat, javulhat a valós lehetőségek és veszélyek figyelembe vétele, és főbb csapdák, tévedések elkerülhetővé válnak.
A fejlesztés-orientált beavatkozások új, huszonegyedik századi repertoárjának és eszközeinek felvázolása által célunk általánosítható tanulságok megfogalmazása és egy új fejlesztés-orientált megközelítés főbb elemeinek meghatározása (a feltörekvő és fejlődő országok számára). A kutatás kifejezetten célozza, hogy irányelveket, programszerű következtetéseket fogalmazzon meg a releváns kormányzati szereplők, döntéshozók és politikaalkotók számára.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Napjainkban újra a viták kereszttüzébe került az államok aktív gazdasági fejlődést ösztönző beavatkozásainak vizsgálata, nem csak a tudomány, de a kormányzati döntéshozók, szakpolitika-alkotók körében is. Az állam-vezérelt fejlődés koncepciója nem új, ami új, az az, hogy napjaink kormányzatai új korlátokkal szembesülnek az újonnan megjelenő (vagy intenzívebbé váló) kihívások tükrében, és ez szükségessé teszi a fejlesztési célú politikák eszköztárának felülvizsgálatát. A huszonegyedik század új körülményei közepette a fejlesztő államok klasszikus eszközeit felül kell vizsgálni, ugyanakkor új lehetőségek és potenciális eszközök jelennek meg, amelyek „innovatív” megoldásokat jelenthetnek. A kutatás célja elsőként azon új korlátok és lehetőségek feltárása, amelyek alapjaiban meghatározzák napjaink kormányzatainak mozgásterét. A kutatás másik célkitűzése egy új fejlesztés-orientált gazdaságpolitikai csomag körvonalainak meghatározása, különös hangsúllyal a kereskedelem- és tágan értelmezett iparpolitika, valamint a tágan értelmezett szociális politikák (beleértve az oktatás, képzés és munkaerő-piaci politikákat is) területeire. Mindeközben kifejezetten célozzuk konkrét gazdaságpolitikai irányelvek, programszerű következtetések megfogalmazását a releváns kormányzati szereplők, döntéshozók és politikaalkotók számára.
Végezetül a kutatás célja, hogy feltárja és nyomon kövesse a (klasszikus) fejlesztő államoktól kiindulva napjaink új protekcionista tendenciáinak megjelenését, hiszen ezzel párhuzamosan új gazdaságpolitikai repertoárra van szükség a megosztott és befogadó fejlődés ösztönzésére a huszonegyedik század hajnalán az új formálódó világrend körülményei közepette.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Following the financial and economic crisis of 2008-9 and in the light of the prolonged economic recovery afterwards, we can observe different types of active state interventions and growing state involvement to reduce the effects of the crisis and to revive economic growth and development throughout the world. Correspondingly, governments must act, however, under new constraints posed (intensified) by new challenges, which require reconsideration of the repertoire of developmentalist policies and state interventions. There are some emerging new policy trends (such as rising economic nationalism and a move towards new protectionism), that are trying to give certain answers to these new challenges.
Within this context we apply the developmental state approach, and analyse how national development strategies might be able to adapt to the new realities of a post-2016 era, whether there is a new, viable form of state-led model of capitalism in the emerging new world order. The research focuses on two hot topics of developmentalist debates that are considered as potential tools to actively promote “growth with equity” : trade and broadly defined industrial policies (incl. science-technology and innovation policies); and broadly defined social policies (incl. education, social policies and labour market interventions). Starting from historical experiences of the classic (East-Asian) developmental states, taking into account new trends and challenges in the early twenty-first century, and looking at more recent developmentalist experiments we try to formulate relevant policy conclusions valid mainly in the emerging market context (but probably also beyond).

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The research focuses on the changing repertoire of developmentalist policies and state interventions to actively promote inclusive development in the twenty-first century. Our preliminary hypothesis runs as follows: while the return to the classic developmental state approach is neither possible, nor desirable, looking however at the classic tools of the East-Asian developmental states, and even more so at recent developmentalist experiences, there are important lessons relevant even under the new current circumstances that might provide important guidelines for the future for states with developmental-aspirations.
Following the core research aims outlined above, our research seeks to address and answer the following research questions.
1. What are the new constraints and potentially enabling factors that determine the room for manoeuvre of states with development-oriented aspirations in the twenty-first century (and especially after 2016)?
2. Based on theoretical considerations and practical experiences of emerging countries is there a special policy mix developmentalist states might rely on to actively promote socio-economic development under these new circumstances?
2.1. Which are the possibilities and potential tools of trade, industrial and STI (science, technology and innovation) policies to promote economic development in the twenty-first century in the “emerging market context”?
2.2. Which are the main elements of a potential activist social policy mix to promote more equitable and inclusive development in the twenty-first century?
3. Is there any convergence to be seen across successful development strategies in the emerging world, or “varietas delectat”?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The primary aim of the research is to contribute to the scientific literature, to international (and domestic) debates on the role of state in development, on the opportunities for states to actively promote socio-economic development in the twenty-first century, more concretely on the changing repertoire of state interventions to promote development in an unfolding new world order. Even though we can witness a renaissance of the developmental state approach recently (mainly after the global financial crisis in 2008-9), but these new research results barely cover new policy trends (the revival of economic nationalism and new protectionism) and the new challenges posed by the emerging new global economic order.
Besides complementing the literature, the research results would also have inherent messages for government's decision makers, policy makers and for the formulation of public policies. By better understanding new constraints and potentially enabling factors that determine the room for manoeuvre of states with development-oriented aspirations on the twenty-first century, the formulation of national development strategies might become more realistic, more evidence-based, and real opportunities and potentials might be taken into consideration, while major fallacies and traps might be avoided.
By mapping out new tools and the changing repertoire for developmentalist states in the twenty-first century, we aim to search for generalizable lessons (for other emerging and less developed countries), and we try to explore some major components of a (potentially) new developmentalist approach. Thus we explicitly aim to draw up some guidelines, programmatic consequences to formulate policy-relevant lessons for any state and government with developmentalist aspirations.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

New challenges arising from changes in economic, technological, social and policy spheres pose a number of questions and challenges that require considerable attention from academia as well as government decision makers and public policy makers. Developmentalist aspirations of governments is not a new phenomenon, what is new, that governments shall act under new constraints posed (intensified) by new challenges emerging recently, which requires the reconsideration of the repertoire of developmentalist policies and state interventions. The classic tools of the East-Asian developmental states might not result the same development outcomes under the new circumstances, while new possibilities and potential tools might emerge and represent “innovative” solutions for emerging countries in the eve of the twenty-first century. The research thus first aims to specify the new constraints and enabling factors that currently determine the room for manoeuvre of developmentalist states. Second, it aims to specify the contours of a new developmentalist policy mix, with special emphasis on trade and industrial policies, and the social policy components. Finally by mapping out the new repertoire of developmentalist policy tools the aim is to provide guidelines, and formulate programmatic consequences for government decision makers and policy makers.
Thus the research aims to explore and follow up the evolution from (classic) developmental states towards most recent new protectionist tendencies, and argue that a new policy repertoire is needed to promote inclusive development in the unfolding new world order of the early twenty-first century.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatás a válságok nyomán újra előtérbe kerülő állami beavatkozások különböző formáit és kísérleteit vizsgálta a megosztott és fenntartható növekedés aktív ösztönzésére. Napjaink kormányzatainak mozgásterét jelentősen korlátozza számos új kihívás, amelyek megkerülhetetlenné tették a fejlesztéspolitikai eszköztár felülvizsgálatát. A kutatás a fejlesztő államok megközelítését alkalmazva vizsgálta, hogyan tudnak a nemzeti fejlesztési stratégiák az új világgazdasági realitásokhoz alkalmazkodni, azaz, hogy van-e az állam-vezérelte kapitalizmusnak olyan válfaja napjainkban, amely működőképes lehet az átalakuló, új világrend viszonyai közepette. A kutatás legfontosabb következtetése, hogy az állami beavatkozások célja és jellege kulcsfontosságú tényező a fejlődési kimenetelek tekintetében. A Covid19 járvány, valamint az orosz-ukrán háború következményei új lehetőségeket teremtettek az állami beavatkozások igazolására. Ugyanakkor a válságkezelés címszava alatt napjaink illiberális hibrid rezsimjei sok esetben diszkrecionális, versenyt korlátozó beavatkozásokkal operálnak, miközben az elsődleges szempontot nem a válságkezelés, a gazdasági (vagy tágan értelmezett) fejlődés elősegítése, hanem politikai megfontolások jelentik. Rövidtávon a gazdaságilag nem hatékony beavatkozások költségei (átmenetileg) rejtve maradhatnak, de hosszabb távon az erőforrások elosztásának hatékonyság veszteségei dominálnak, ami aláássa a fenntartható, inkluzív (befogadó) és megosztott növekedés alapjait.
kutatási eredmények (angolul)
The research analysed contemporary forms of active state interventionism to actively promote shared and sustainable development in the wake of multiple recent crises. The room for manoeuvre of contemporary developmentalist governments is constrained by numerous new challenges making the revision and reconsideration of development policy tools inevitable. Relying on the developmental state approach, the research investigated how national development strategies can adapt to the new realities, especially looking at the viability of state capitalist models amidst the transforming new world order. The research concluded that the purpose and nature of state interventions is a pivotal factor in terms of development outcomes. The consequences of the Covid19 pandemic and the Russian war in Ukraine created new justifications of state interventionism. At the same timetoday's illiberal hybrid regimes in the name of crisis management often operate with discretionary market-distorting state interventions, while the underlying aim is not linked to crisis management or the promotion of long term economic development, but political considerations dominate. In the short term, the costs of economically inefficient interventions may (temporarily) remain hidden, but in the longer term efficiency losses in resource allocation dominate and undermine the foundations of sustainable, inclusive and shared growth.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124573
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Ricz Judit (és Michael Schedelik): Brazil’s National Champions Strategy (2007-13): A Critical Appraisal, Competition and Change, befogadva (megjelenés alatt), 2023
Ricz Judit (és Buda Gergely): Industrial symbiosis and industrial policy for sustainable development in Uganda, Review of Evolutionary Political Economy 4 (1) pp. 165-189, 2023
Gerőcs T, Ricz J: The post-crisis developmental state, Palgrave Macmillan, 2021
Ricz Judit: A kapitalizmus változata(i) Brazíliában, KÜLGAZDASÁG 64: (7-8) pp. 72-106., 2020
Ricz J, Szunomár Á: Az állam szerepe a feltörekvő multinacionális vállalatok terjeszkedésében : Kína és Brazília esete, KÜLÜGYI SZEMLE 19: (4) pp. 82-104., 2020
Deák Ágnes, Ricz Judit: A többdimenziós szegénység mérése – latin-amerikai tapasztalatok, KÖZGAZDASÁGI SZEMLE 69: (3) pp. 389-412., 2022
Buda G, Ricz J: A zöld iparpolitika és a körforgásos gazdaság lehetőségei Afrikában. Ugandai példa, In: Benczes, István; Szunomár, Ágnes (szerk.) Változó világ, Akadémiai Kiadó (2023) pp. 155-167., 2023
Szigetvári Tamás (és Túry Gábor): State strategies in promoting automotive manufacturing investments – the case of Hungary and Türkiye, Budapest : Centre for Economic and Regional Studies, Institute of World Economics ELRN, (KRTK VGI Working Papers 1215-5241; 269), 2022
Szigetvári Tamás (és Tűry Gábor): Can they get out of the middle-income technology trap? State strategies in Hungary and Türkiye in promoting automotive investments, In: Hlavatý, Ivan (szerk.) Central and Eastern Europe in the Changing Business Environment : Proceedings Bratislava: Vydavatelstvo Ekonóm (2023) 289 p. pp. 263-277., 2023
Gerőcs Tamás (és Gagyi Ágnes): Global crisis and the realignment of Eastern European capitalist class alliances: the case of Hungarian Illiberalism, In: Barbosa, dos Santos F L; Lero, C; Gerőcs, T (szerk.) The Radical Right : politics of hate on the margins of global capital Leiden-Boston (MA): Brill pp. 35-63., 2023
Gerőcs Tamás (és Gagyi Ágnes): Reconfiguring Regimes of Capitalist Integration: Hungary Since the 1970s, In: Slačálek, Ondřej; Gagyi, Ágnes (szerk.) The Political Economy of Eastern Europe 30 years into the ‘Transition’: New Left Perspectives from the Region Cham: Springer, 2022
Csáki György: Educational Developmentalism: A Key to the Success of the East Asian Developmental States, In: Ricz, J; Gerőcs, T (szerk.) The political economy of emerging markets and alternative development paths Cham, Svájc : Palgrave Macmillan (2023) 354 p. pp. 229-256., 2023
Vigvári Gábor: Fejlesztő államok a nemzetközi kereskedelmi rendszerben, In: Benczes, István; Szunomár, Ágnes (szerk.) Változó világ : Ünnepi tanulmánykötet Szentes Tamás akadémikus 90. születésnapja alkalmából Budapest, Magyarország : Akadémi, 2023
Benczes István: Globalizáció és populizmus, In: Benczes, István; Szunomár, Ágnes (szerk.) Változó világ : Ünnepi tanulmánykötet Szentes Tamás akadémikus 90. születésnapja alkalmából Budapest, Magyarország : Akadémi, 2023
Ricz Judit (és Buda Gergely): A zöld iparpolitika és a körforgásos gazdaság lehetőségei Afrikában. Ugandai példa, In: Benczes, István; Szunomár, Ágnes (szerk.) Változó világ : Ünnepi tanulmánykötet Szentes Tamás akadémikus 90. születésnapja alkalmából Budapest, Magyarország : Akadémi, 2023
Gerőcs Tamás: Conclusion: The contradictions of dependent development in hegemonic transition., In: Ricz Judit – Gerőcs Tamás (szerk.): The Political Economy of Emerging Markets and Alternative Development Paths. Palgrave Macmillan, 323-334., 2023
Benczes István: Populism and/or developmentalism: Past and present experiences., In: Ricz Judit – Gerőcs Tamás (szerk The Political Economy of Emerging Markets and Alternative Development Paths. Palgrave Macmillan, Cham: Svájc, 61-86., 2023
Ricz Judit (és Éltető Andrea): Zöld iparpolitika a hibrid rendszerekben - retorika versus gyakorlat, Politikatudományi Szemle, 32 : 2 pp. 72-97, 2023
Csáky György: A tajvani oktatási rendszer – kiút a közepes jövedelmi csapdából., Köz-Gazdaság, XIII. évfolyam, 4. szám 90-105. oldal., 2018
Ricz Judit: New developmentalism in the 21st century: towards a new research agenda., CERS HAS Institute of World Economics Working Paper Nr. 245, 2018
Ricz Judit: New Developmental Experiments in Two Emerging Economies: Lessons from Brazil and Egypt., Szanyi, M. and Gerőcs T. eds. Market Liberalism and Economic Patriotism in the Capitalist World-System. International Political Economy Series, Palgrave Macmillan. 2019., 2019
Gerőcs Tamás: Uneven Development in the European Automotive Industry: Labour Fragmentation and Value Added Production in the Hungarian Semi-Periphery., Forthcoming: ITH Global Commodity Chains and Labour Relations (Eds: Andrea Komlosy and Goran Musić) Brill, 2019. Chapter coauthored with Meszmann Tibor, Pinkasz András., 2019
Gerőcs Tamás: Russian economic reorientation in Africa, challenges and constrains in new global developmentalism., „Connections Workshop: Imperialism in Africa today: the place of class struggles and progressive politics” c. konferencián: University of Dar es Salaam, Dar es Salaam, Ta, 2018
Biedermann Zsuzsánna: Chinese influence in developmental states in Africa: opportunity or challenge?, “Africa's Changing International Relations and Realities” c. 5. Pécsi Afrikai Tanulmányok konferencia: University of Pécs, 2018. május 24-26., 2018
Gerőcs Tamás: Uneven Development in labour relations. Fragmentation in the Central European automotive industry., „The Future of Work: Democracy, Development and the role of Labour” c. 12. Global Labour University konferencián, University of Campinas, Campinas, Brazília, augusztus 7-, 2018
Szunomár Ágnes: The Chinese model of development., 15. European Association for Comparative Economic Studies conference: Warsaw School of Economics Varsó, Lengyelország, 2018. szeptember 6-8., 2018
Szigetvári Tamás: Turkey: economic policy of a hybrid democracy., 15. European Association for Comparative Economic Studies conference: Warsaw School of Economics Varsó, Lengyelország, 2018. szeptember 6-8., 2018
Ricz Judit: Illiberal tendencies in Brazil: a historical cyclicality., 15. European Association for Comparative Economic Studies conference: Warsaw School of Economics, Varsó, Lengyelország, 2018. szeptember 6-8., 2018
Vigvári Gábor: Developmental States – a real threat to stability?, 30th EAEPE annual conference, Nizza, Franciaország, 2018. szeptember 6-8., 2018
Ricz Judit: Varieties of state capitalism: a comparative perspective of recent experiments. First steps towards a new research agenda., 9th IIPPE conference : Juraj Dobrila University of Pula, Póla, Horvátország, 2018. szeptember 12-14., 2018
Biedermann Zsuzsánna: Chinese influence in developmental states in Africa: opportunity or challenge?, “Africa-Asia: A New Axis of Knowledge” c. konferencia: University of Dar es Salaam, Dar-es-Salaam, Tanzánia, 2018. szeptember 20-22., 2018
Szalavetz Andrea: Green industrial policy and development – taking advanced economies over?, “New Developmental State” workshop Central European University, Budapest. 2018. november 29., 2018
Vigvári Gábor: State led capitalism in the world trading system - a threat to stability?, “New Developmental State” workshop Central European University, Budapest. 2018. november 29., 2018, 2018
Csáky György: Development of the Taiwanese education system, “New Developmental State” workshop Central European University, Budapest. 2018. november 29., 2018
Szigetvári Tamás: Trade opening, economic reforms and social consequences in North Africa., “New Developmental State” workshop Central European University, Budapest. 2018. november 29., 2018
Biedermann Zsuzsánna: Chinese influence in developmental states in Africa: opportunity or challenge, “New Developmental State” workshop Central European University, Budapest. 2018. november 29., 2018
Ricz Judit: Developmental States in the twenty-first century myth or reality?, “New Developmental State” workshop Central European University, Budapest. 2018. november 29., 2018
Orosz Ágnes: How to compare welfare state regimes in terms of intergenerational fairness?, “New Developmental State” workshop Central European University, Budapest. 2018. november 29., 2018
Csáki György: A tajvani oktatási rendszer – kiút a közepes jövedelmi csapdából., Köz-Gazdaság, XIII. évfolyam, 4. szám 90-105. oldal., 2018
Csáki György: Development of the Taiwanese education system, “New Developmental State” workshop Central European University, Budapest. 2018. november 29., 2018
Gerőcs Tamás: The Transformation of Russo-African Economic Relations., YSI Conference „The Past and Future of African Development: Rethinking Africa’s Economic Transformation” University of Ibadan, 10-12 April 2019, 2019
Ricz Judit: The Anatomy of the Newly Emerging Illiberal Model of State Capitalism: A developmental dead end?, EACES Workshop “The Rise of State Capitalism: Consequences for Economic and Political Development”, at Higher School of Economics, Moscow, 10-11 April 2019, 2019
Szunomár Ágnes: The Limitations of the Chinese Model of Development: Economic and social transformation without political reform?, EACES Workshop “The Rise of State Capitalism: Consequences for Economic and Political Development”, at Higher School of Economics, Moscow, 10-11 April 2019, 2019
Szigetvári Tamás: State Involvement in the Turkish Economy under the AKP Government, EACES Workshop “The Rise of State Capitalism: Consequences for Economic and Political Development”, at Higher School of Economics, Moscow, 10-11 April 2019, 2019
Ricz Judit: The gradual dismantling of new developmentalism in Brazil since 2010, Workshop on „Different Paths to Development: The Politics of New Developmentalism in Emerging Powers” at City University of London, UK., 2019
Ricz Judit: Developmental states in the twenty-first century: from urgency to agency?, ESID Conference „From Politics to Power? Rethinking the Politics of Development”, Global Development Institute and the University of Manchester, 9-11 September, 2019., 2019
Benczes István: Taking back control over the economy: Reconceptualising economic populism, Workshop on „Economic populism, corruption and state-led development: past experiences, current tendencies”, IWE, Budapest, 12 September, 2019., 2019
Ricz Judit - Szunomár Ágnes: Push factors and expansion strategies of non-European EMNEs – a comparative analysis of the Chinese and Brazilian cases., Csütörtöki műhelybeszélgetések sorozat, Világgazdasági Intézet, 2019. okt. 3., 2019
Szunomár Ágnes - Szalavetz Andrea: China’s great leap forward in going digital, Workshop on the "Revival of Industrial and Trade Policies", Central European University, Budapest, 2019. nov. 28-29., 2019
Csáki György: Middle income trap and the developmental state, Workshop on the "Revival of Industrial and Trade Policies", Central European University, Budapest, 2019. nov. 28-29., 2019, 2019
Biedermann Zsuzsánna: Can Dutch Disease Explain the Failure of Industrial Policy in Botswana?, Workshop on the "Revival of Industrial and Trade Policies", Central European University, Budapest, 2019. nov. 28-29., 2019
Szigetvári Tamás: Foreign economic policy in Hungary and Turkey: a comparison., Workshop on the "Revival of Industrial and Trade Policies", Central European University, Budapest, 2019. nov. 28-29., 2019
Csáki György: The Middle Income Trap., Studia Mundi – Economica, Vol. 6. No. 3. pp. 82-93., 2019
Ricz Judit - Szunomár Ágnes: Driving forces behind the international expansion strategies of non-European EMNEs – a comparative analysis of the Chinese and Brazilian cases., Köz-Gazdaság, (14)3: 54-75., 2019
Gerőcs Tamás: The transformation of African–Russian economic relations in the multipolar world-system., Review of African Political Economy, DOI: 10.1080/03056244.2019.1635442, 2019
Benczes István: Válság és válságrendezés a Gazdasági és Monetáris Unióban: A pénzügyi és gazdasági integráció forgatókönyvei., Akadémiai Kiadó, Budapest, 2019
Ricz Judit: New Developmental Experiments in Two Emerging Economies: Lessons from Brazil and Egypt., Szanyi, M. - Gerőcs T. eds. Market Liberalism and Economic Patriotism in the Capitalist World-System. Palgrave Macmillan. 2019. pp. 183-212., 2019
Gerőcs Tamás: Uneven Development in the European Automotive Industry: Labour Fragmentation and Value Added Production in the Hungarian Semi-Periphery., ITH Global Commodity Chains and Labour Relations (Eds: Andrea Komlosy and Goran Musić) Brill, 2021. p. 274-295. Chapter coauthored with Meszmann Tibor, Pinkasz András., 2021
Barczikay Tamás, Biedermann Zsuzsánna, Szalai László: An investigation of a partial Dutch disease in Botswana., Resources Policy. 67: 101665., 2020
Ricz Judit: A kapitalizmus változata(i) Brazíliában., Külgazdaság 64(7-8): 72-106., 2020
Ricz Judit, Szunomár Ágnes: Államvezérelt globális vállalati terjeszkedés: a kínai offenzív versus a brazil defenzív stratégia., Köz-Gazdaság 15 (1): 159-171., 2020
Biedemann Zsuzsánna: A strukturális transzformáció nehézségei szubszaharai Afrikában - Botswana ese, VGI Műhelybeszélgetések, 2020.08.24., 2020
Ricz Judit: Brazília a hierarchikus, államvezérelt kapitalizmus csapdájában?, VGI Műhelybeszélgetések, 2020.10.12., 2020
Ricz Judit: The post-crisis developmental state: myth or reality?, INET YSI Plenary 2020, 2020.11.14., 2020
Csáki György: The Middle income trap and the developmental state, INET YSI) Plenary 2020, 2020.11.14., 2020
Biedermann Zsuzsánna: Sub-Saharan African industrial policy analysis: theoretical approaches vs. reality?, INET YSI Plenary 2020, 2020.11.14., 2020
Orosz Ágnes: Social policy beyond Europe: towards a developmental welfare state, INET YSI Plenary 2020, 2020.11.14., 2020
Ricz Judit: The revival of industrial policies in the early 21st century: The case of Brazil, 6. SVOC, Special Session on Developmental States, 2020.11.26., 2020
Biedermann Zsuzsánna: Botswana: the role of international power dynamics in structural transformation, 6. SVOC, Special Session on Developmental States, 2020.11.26., 2020
Szigetvári Tamás: Prospects of a developmental state in the EU outer-periphery, 6. SVOC, Special Session on Developmental States, 2020.11.26., 2020
Csáki György: Public Education Systems: Reforms and Successes in Singapore, South Korea and Taiwan, 6. SVOC, Special Session on Developmental States, 2020.11.27., 2020
Orosz Ágnes: Social policies beyond Europe, 6. SVOC, Special Session on Developmental States, 2020.11.27., 2020
Benczes István, Ricz Judit: Comparative analysis of historical experiences and current tendencies of state capitalism: some insights for Hungary, 6. SVOC, 2020.11.27., 2020
Orosz Ágnes (co-authored with Norbert Szijártó): Sustainability of the welfare state – convergence of welfare policy institutions in the European Union, 27th International Economic Conference – IECS 2020 organized by “Lucian Blaga” University of Sibiu, Romania, October 30, 2020, 2020
Ricz Judit - Szunomár Ágnes: Az állam szerepe a feltörekvő multinacionális vállalatok terjeszkedésében: Kína és Brazília esete., Külügyi Szemle, 19(4): 82-104., 2020
Ricz Judit: Developmental States in the Twenty-First Century: New Wine into Old Bottles?, Turkish Journal of Sociology 40 (2): 649-676., 2020
Ricz Judit: The anatomy of the newly emerging illiberal model of state capitalism: a developmental dead end?, International Journal of Public Administration 44 (14): 1253-1263., 2021
Csáki György: Közoktatás Szingapúrban = Public education in Singapore., Közgazdaság, 16 (2): 45-60., 2021
Ricz Judit - Gerőcs Tamás: Nincs felzárkózás, ha a hazai tőkések exportteljesítmény nélkül erősödnek, g7 Podcast (beszélgetés Stubnya Bencével), 2021
Gerőcs Tamás: Magyarország függő fejlődése. Függőség és felzárkózás globális történeti perspektívában., Napvilág Kiadó, Budapest, 2021
Ricz Judit: Megismételhető-e a gazdasági csoda, ahogy a szegény ázsiai országokból gazdag és fejlett államok lettek?, KRTK Blog portfolio.hu, 2021
Gerőcs, Tamás (with Gagyi, Ágnes): Reconfiguring Regimes of Capitalist Integration: Hungary Since the 1970s., In: Slačálek, O.; Gagyi, Á. (eds) The Political Economy of Eastern Europe 30 years into the ‘Transition’: New Left Perspectives from the Region. Cham, Svájc. 115-131., 2021
Ricz Judit – Benczes István: Varieties of state capitalisms: historical experiences and current tendencies (some insights from and for Hungary), ISS Thirty Years of Capitalist Transformation in Central and Eastern Europe. Inequalities and Social Resistance. 20-22 May, Cluj Napoca/Online, 2021
Ricz Judit: The Post-Crisis Developmental States: Perspectives from the Global Periphery., Research talks at the Department of World Economy Corvinus University Budapest, 14 June, 2021. Budapest, online, 2021
Ricz Judit (- Michael Schedelik): New Developmentalism, Public Banks, and Firm Internationalization. Evaluating Brazil’s National Champions Strategy, 2007–2013., SASE Annual Meeting, Virtual Conference, 3-5 July 2021., 2021
Benczes István - Ricz Judit: Analogies of Historical State Capitalism Models and Current Hybrid Regimes: Insights from East Asia for Hungary., SASE Annual Meeting, Virtual Conference, 3-5 July 2021., 2021
Szunomár Ágnes: "Fuelling" knowledge-intensive manufacturing. The role of the Chinese state in shaping the competitiveness of the new energy vehicles sector., SASE Annual Meeting, Virtual Conference, 3-5 July 2021., 2021
Orosz Ágnes: Welfare States Beyond Europe in the Post-COVID-19 Era., SASE Annual Meeting, Virtual Conference, 3-5 July 2021., 2021
Gerőcs Tamás: Economic Transformation in Africa with the multipolarization of the world economy., First Young Scholars Conference on Structural Change and Industrial Policy in Africa. 20-21 July, 2021, 2021
Ricz Judit (- Michael Schedelik): New Developmentalism, Public Banks, and Firm Internationalization. Evaluating Brazil’s National Champions Strategy, 2007–2013., EACES Annual Conference 2021 (virtual), 15 September 2021, 2021
Ricz Judit: Developmental states in the twenty-first century: the role of urgency., EACES Annual Conference 2021 (virtual), 15 September 2021, 2021
Szigetvári Tamás: The political economy of trade opening in North Africa., EACES Annual Conference 2021 (virtual), 15 September 2021, 2021
Szunomár Ágnes: "Fuelling" knowledge-intensive manufacturing. The role of the Chinese state in shaping the competitiveness of the new energy vehicles sector., EACES Annual Conference 2021 (virtual), 15 September 2021, 2021
Ricz Judit: The Quest for a Post-New Developmental State in Latin America: Post-Covid-19 Perspectives., 33rd Annual EAEPE Conference 2021 (online) 2-4 September, 2021, 2021
Ricz Judit: A fejlesztő államok reneszánsza: fókuszban Magyarország., MKT 2021 évi Vándorgyűlés, Fejlesztéspolitikai kerekasztal. 2021. szept. 14. Budapest, online., 2021
Ricz Judit: Fejlesztő államok a válság után – perspektívák a globális perifériáról., VGI műhelybeszélgetések, 2021. október 4. Budapest, online., 2021
Szigetvári Tamás: Az észak-afrikai kereskedelmi nyitás politikai gazdaságtana., VGI műhelybeszélgetések, 2021. október 4. Budapest, online., 2021
Vigvári Gábor: Államilag irányított kapitalizmus a világ kereskedelmi rendszerében: veszély a stabilitásra?, VGI műhelybeszélgetések, 2021. október 4. Budapest, online., 2021
Szunomár Ágnes: How to face the challenges of liabilities of origin? - Chinese MNEs Strategies of Internationalisation., 7th Annual SVOC - The changing repertoire of state intervention to promote development in an unfolding new world order. 29-30 November 2021, Budapest, 2021
Ricz Judit: New Developmentalism, Public Banks, and Firm Internationalization: Evaluating Brazil’s National Champions Strategy, 2007–2013., 7th Annual SVOC - The changing repertoire of state intervention to promote development in an unfolding new world order. 29-30 November 2021, Budapest, 2021
Vigvári Gábor: Regime change, competition state and political changes - a Polanyian approach, 7th Annual SVOC - The changing repertoire of state intervention to promote development in an unfolding new world order. 29-30 November 2021, Budapest, 2021
Orosz Ágnes: New challenges and welfare restructuring throughout the Global South, 7th Annual SVOC - The changing repertoire of state intervention to promote development in an unfolding new world order. 29-30 November 2021, Budapest, 2021
Szigetvári Tamás: State ownership and state-business relations – a comparison of Turkey and Hungary, 7th Annual SVOC - The changing repertoire of state intervention to promote development in an unfolding new world order. 29-30 November 2021, Budapest, 2021
Orosz Ágnies (- Szijártó Norbert): Impact of COVID-19 on socio-economic governance in the EU., 7th Annual SVOC - The changing repertoire of state intervention to promote development in an unfolding new world order. 29-30 November 2021, Budapest, 2021
Csáki György: Public education in Singapore, South Korea and Taiwan, 7th Annual SVOC - The changing repertoire of state intervention to promote development in an unfolding new world order. 29-30 November 2021, Budapest, 2021
Ricz Judit - Gerőcs Tamás: Roundtable discussion: The Post-crisis Developmental State – Perspectives from the Global Periphery, 7th Annual SVOC - The changing repertoire of state intervention to promote development in an unfolding new world order. 29-30 November 2021, Budapest, 2021
Csáki György: Educational developmentalism: the case of Taiwan, 7th Annual SVOC - The changing repertoire of state intervention to promote development in an unfolding new world order. 29-30 November 2021, Budapest, 2021
Szigetvári Tamás: Development and trade policy in North Africa, 7th Annual SVOC - The changing repertoire of state intervention to promote development in an unfolding new world order. 29-30 November 2021, Budapest, 2021
Gerőcs T, Ricz J: The post-crisis developmental state, Palgrave Macmillan, 2021
Ricz J: The anatomy of the newly emerging illiberal model of state capitalism, INTERNATIONAL JOURNAL OF PUBLIC ADMINISTRATION 44: (14) pp. 1253-1263., 2021
Ricz J: On the emergence of developmental states in the twenty-first century: urgency or agency?, In: Gerőcs, T; Ricz, J (szerk.) The post-crisis developmental state, Palgrave Macmillan (2021) pp. 75-101., 2021
Ricz J: Developmental States in the Twenty-First Century, TURKISH JOURNAL OF SOCIOLOGY 40: (2) pp. 649-676., 2020
Ricz J, Szunomár Á: Államvezérelt globális vállalati terjeszkedés: a kínai offenzív versus a brazil defenzív stratégia, KÖZ-GAZDASÁG 15: (1) pp. 159-171., 2020
Ricz J, Szunomár Á: Az állam szerepe a feltörekvő multinacionális vállalatok terjeszkedésében : Kína és Brazília esete, KÜLÜGYI SZEMLE 19: (4) pp. 82-104., 2020
Ricz Judit: A kapitalizmus változata(i) Brazíliában, KÜLGAZDASÁG 64: (7-8) pp. 72-106., 2020
Ricz J: New developmental experiments in two emerging economies, In: Gerőcs, T; Szanyi, M (szerk.) Market liberalism and economic patriotism in the capitalist world-system, Palgrave Macmillan (2019) pp. 183-212., 2019
Ricz J, Szunomár Á: Driving forces behind the international expansion strategies of non-European EMNEs – a comparative analysis of the Chinese and Brazilian cases, KÖZ-GAZDASÁG 14: (3) pp. 168-189., 2019
Csáki György: Educational developmentalism: the case of Taiwan., In: Gerőcs, T; Ricz, J (szerk.) The post-crisis developmental state: perspectives from the global periphery. Cham, Svájc: Palgrave Macmillan, pp. 125-151., 2021
Vigvári Gábor: ): State-Led Development in the Global Trading System – A Real Threat to Stability?, In: Gerőcs, T; Ricz, J (szerk.) The post-crisis developmental state: perspectives from the global periphery. Cham, Svájc : Palgrave Macmillan, pp. 237-263., 2021
Szigetvári Tamás: Development and trade policy in North Africa., In: Gerőcs, T; Ricz, J (szerk.) The post-crisis developmental state: perspectives from the global periphery. Cham, Svájc: Palgrave Macmillan, pp. 265-284., 2021
Gerőcs Tamás: Conclusion: new developmentalism in the twenty-first century—perspectives from the global East and South., In: Gerőcs, T; Ricz, J (szerk.) The post-crisis developmental state : perspectives from the global periphery. Cham, Svájc : Palgrave Macmillan. pp. 325-332., 2021
Ricz Judit: The Quest for a Post-New Developmental State in Latin America: Post-Covid-19 Perspectives., SASE RISE-V 2021, 1-3 December, 2021. Amsterdam, online, 2021
Benczes István és Ricz Judit: Analogies of Historical State Capitalism Models and Current Hybrid Regimes: Insights from East Asia for Hungary, International conference on Contemporary VoC, IWE CERS, Budapest, 24, march, 2022, 2022
Ricz Judit: A többdimenziós szegénység mérése – latin-amerikai tapasztalatok, Közgazdasági Szemle, LXIX. évf., 2022. Márciusi különszámának bemutatója, Budapesti Corvinus Egyetem, Világgazdasági Tanszék, 2022. márc. 28., 2022
Szunomár Ágnes: Együtt a digitális selyemúton? Kelet-közép-európai országok eltérő válaszai a Kínával való együttműködésre a digitális infrastruktúra-fejlesztés területén, KRTK VGI Műhelybeszélgetés, 2022. május 5. Budapest, 2022
Ricz Judit ( - Buda Gergely): Industrial symbiosis and industrial policy for sustainable development in Uganda., EAEPE conference, Research Area [E1] Industrial Policy and Development, 8 September , 2022 (Naples/online), 2022
Ricz Judit: Iparpolitika Brazíliában: egykor és most., „A szabadság fantomja”-műhelykonferencia Brazília függetlenné válásának bicentenáriumi évében. ELTE, 2022. szeptember 30., 2022
Ricz Judit: Brazília helye Latin-Amerikában – gazdasági perspektíva., „A szabadság fantomja”-műhelykonferencia Brazília függetlenné válásának bicentenáriumi évében. ELTE, 2022. szeptember 30., 2022
Ricz Judit: Ginga Capitalism in Brazil: merging the perspectives of new developmentalism and comparative capitalism research., 17th EACES Biennial Conference, 16 September, 2022, Naples, 2022
Ricz Judit: Latin-Amerika – újabb elvesztett évtized?, MTA NFTB, Magyar Tudomány Ünnepe, 2022. november 3., 2022
Ricz Judit: Political and economic challenges of Latin America, COLOQUIO UN OCÉANO. DISTINTOS DESTINOS 2022, 19 November 2022, Szeged, 2022
Szunomár Ágnes ( - Peragovics Tamás): The Budapest-Belgrade Railway Project in the Context of Hungary's Foreign Policy Identity, 8th The Role of the State in Varieties of Capitalism Conference (SVOC), Structural Transformations in a Crises-driven World Economy, 24-25 November 2022, Budapest., 2022
Szunomár Ágnes: To connect or not to connect? Responding to the digital silk road in Central and Eastern Europe, 8th The Role of the State in Varieties of Capitalism Conference (SVOC), Structural Transformations in a Crises-driven World Economy, 24-25 November 2022, Budapest., 2022
Ricz Judit (- Éltető Andrea): Can industrial policy be “green” in hybrid regimes? The case of Hungary, 8th The Role of the State in Varieties of Capitalism Conference (SVOC), Structural Transformations in a Crises-driven World Economy, 24-25 November 2022, Budapest., 2022
Ricz Judit: Ginga Capitalism in Brazil: merging the perspectives of new developmentalism and comparative capitalism research, 8th The Role of the State in Varieties of Capitalism Conference (SVOC), Structural Transformations in a Crises-driven World Economy, 24-25 November 2022, Budapest., 2022
Szigetvári Tamás ( - Túry Gábor): State strategies in promoting automotive manufacturing investments - the case of Hungary and Turkey, 8th The Role of the State in Varieties of Capitalism Conference (SVOC), Structural Transformations in a Crises-driven World Economy, 24-25 November 2022, Budapest., 2022
Ricz Judit - Gerőcs Tamás - Benczes István: Roundtable discussion: The Political Economy of Emerging Markets and Alternative Development Paths, 8th The Role of the State in Varieties of Capitalism Conference (SVOC), Structural Transformations in a Crises-driven World Economy, 24-25 November 2022, Budapest., 2022
Ricz Judit (- Deák Ágnes): A többdimenziós szegénység mérése – latin-amerikai tapasztalatok, Közgazdasági Szemle, 69: 3 pp. 389-412., 2022
Szunomár Ágnes (-Lima, da Frota Araujo Carlos Raul): Kelet-Közép-Európa a digitális selyemúton? Lehetséges politikai gazdaságtani magyarázatok., Közgazdasági Szemle 69: 3 pp. 367-388., 2022
Csáki György: Közoktatás Dél-Koreában, Köz-Gazdaság, 17. évf. 1. szám, 89-111. oldal., 2022
Ricz Judit: Introduction: Emerging Market Economies and Alternative Development Paths., The Political Economy of Emerging Markets and Alternative Development Paths. Palgrave Macmillan, International Political Economy. Cham: Svájc., 2023
Ricz Judit és Gerőcs Tamás (szerk): The Political Economy of Emerging Markets and Alternative Development Paths., Palgrave Macmillan, International Political Economy. Cham: Svájc., 2023
Benczes István: Populism and/or developmentalism: Past and present experiences., In: Ricz Judit – Gerőcs Tamás (szerk The Political Economy of Emerging Markets and Alternative Development Paths. Palgrave Macmillan, Cham: Svájc, 2023
Gerőcs Tamás: Conclusion: The contradictions of dependent development in hegemonic transition., In: Ricz Judit – Gerőcs Tamás (szerk.): The Political Economy of Emerging Markets and Alternative Development Paths. Palgrave Macmillan, International Political Economy., 2023
Gerőcs Tamás (- Gagyi Ágnes): Reconfiguring Regimes of Capitalist Integration: Hungary Since the 1970s., In: Agnes Gagyi, Ondřej Slačálek (eds): The Political Economy of Eastern Europe 30 years into the ‘Transition’. New Left Perspectives from the Region. Palgrave Macmillan,, 2022
Gerőcs Tamás (- Gagyi Ágnes): Global Crisis and the Realignment of Eastern European Capitalist Class Alliances. The Case of Hungarian Illiberalism., In: Fabio Luis Barbosa dos Santos; Cecilia Lero; and Tamás Gerőcs (eds): The Radical Right: Politics of Hate on the Margins of Global Capital. Brill, pp. 35–63., 2022
Gerőcs Tamás: The impact of China’s rise and the global ‘infrastructure turn’ on the governance and financing of infrastructure-led development in Hungary, 2022 RSA Central and Eastern Europe (CEE) Conference Bridging Old and New Divides: Global Dynamics & Regional Transformations 14-17th September 2022, Leipzig University, 2022
Gerőcs Tamás: Semi-peripheral infrastructure development during global power shift China’s mixed-economic paradigm for investing in Hungary, Conference on Non-Capitalist Mixed Economies, Theory, History and Future 25-27th November 2022 Corvin Hotel, Budapest, 1094, Angyal utca 31, Corvin room, 2022
Szigetvári Tamás: A török és a magyar-gazdaság összehasonlítása az állami beavatkozás tekintetében, KRTK 10 éves konferenciája, 2022. szept. 7., 2022
Biedemann Zsuzsánna: A strukturális transzformáció nehézségei szubszaharai Afrikában - Botswana esete, VGI Műhelybeszélgetések, 2020.08.24., 2020
Ricz Judit: Setting the Workshop theme: Same, same but different? Illiberal varieties of (state) capitalism, XXXIX CLaSF Workshop, Markets in crisis: the stress test for competition law, 21 April, 2023, Budapest, 2023
Ricz Judit: Brazil’s National Champion Strategy: Achievements and Pitfalls, EADI/KRTK Conference, 20 April 2023, Budapest, 2023
Ricz Judit: Új iparpolitika Brazíliában: a nemzeti bajnokok stratégiájának eredményei és hátulütői, KRTK éves konferencia, 2023. május 4-5., Budapest, 2023
Ricz Judit (és Éltető Andrea): The neglected environmental aspect of VoC – electric battery production in Hungary and Spain, SZTE – EACES 5th conference, Decades of crises: from competitiveness to resilience - via the bumpy road of sustainability, 14-15 April 2023,Szeged, Hungary, 2023
Ricz Judit, Gerőcs Tamás, Benczes István, Csáki György: ROUND TABLE DISCUSSION AND BOOK LAUNCH: THE POLITICAL ECONOMY OF EMERGING MARKETS AND ALTERNATIVE DEVELOPMENT PATHS, 3RD VISEGRAD CONFERENCE, INSTITUTE OF WORLD ECONOMICS, CENTRE FOR ECONOMIC AND REGIONAL STUDIES, 22-23 May, 2023, Budapest, 2023
Szunomár Ágnes, Ricz Judit, Vigvári Gábor, Benczes István: Változó világ - Ünnepi tanulmánykötet bemutatója Szentes Tamás akadémikus 90. születésnapja alkalmából, Ünnepi tanulmánykötet bemutatója Szentes Tamás akadémikus 90. születésnapja alkalmából, 2023. május 5, Budapesti Corvinus Egyetem, 2023
Ricz Judit (és Éltető Andrea): Illiberalism meets dependency: the hidden side of the FDI-led development model in Hungary, 20-22 July, 2023, SASE 2023 Annual Conference, Rio de Janeiro, 2023
Szigetvári Tamás (és Túry Gábor): : State strategies in promoting manufacturing investments – The case of automotive industry in Hungary and Türkiye, EACES - Szegedi Egyetem, Szeged, 2023. április 14., 2023
Szigetvári Tamás: Economic catch-up on the EU’s outer periphery, EACES - Szegedi Egyetem, Szeged, 2023. április 14., 2023
Szigetvári Tamás (és Túry Gábor): Asian Investors and State Strategies in Promoting Automotive Manufacturing Investments - The Case of Hungary and Türk, OBIC, Budapest, 2023. május 5., 2023
Szigetvári Tamás (és Túry Gábor): Can they get out of the middle-income technology trap? State strategies in Hungary and Türkiye in promoting automotive investments, CEECBE, Prága, 2023. május 18-19., 2023
Szigetvári Tamás: Izrael - gazdasági sikerek és kihívások., VGI Műhelybeszélgetések, 2023. július 6., 2023





 

Projekt eseményei

 
2017-12-22 13:40:16
Résztvevők változása




vissza »