Tetraplex DNS struktúrák kinetikájának és dinamikájának meghatározása komplex környezetben, spektroszkópiai módszerekkel  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
124697
típus K
Vezető kutató Smeller László
magyar cím Tetraplex DNS struktúrák kinetikájának és dinamikájának meghatározása komplex környezetben, spektroszkópiai módszerekkel
Angol cím Kinetics and dynamics of tetraplex DNA structures under complex environmental conditions determined by spectroscopic methods
magyar kulcsszavak tetraplex, G-quadruplex, FTIR spektroszkópia, molekuláris zsúfoltság, feltekeredési kinetika, ion kötés
angol kulcsszavak tetraplex, G-quadruplex, FTIR spectroscopy, fluorescence spectroscopy, molecular crowding, folding kinetics, ion binding
megadott besorolás
Biológiai fizika (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)60 %
Biofizika (pl. transzport-mechanizmusok, bioenergetika, fluoreszcencia) (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)40 %
Ortelius tudományág: Molekuláris biofizika
zsűri Molekuláris és Szerkezeti Biológia, Biokémia
Kutatóhely Biofizikai és Sugárbiológiai Intézet (Semmelweis Egyetem)
résztvevők Adányi Mónika
Bozó Tamás
Gál Róbert
Grád Anna Nóra
Grád Anna Nóra
Hegedüs Imre
Molnár Orsolya Réka
Somkuti Judit
projekt kezdete 2017-09-01
projekt vége 2022-09-30
aktuális összeg (MFt) 31.542
FTE (kutatóév egyenérték) 9.37
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A genetikai anyag számos kulcsfontosságú régiójában találtak nem-hagyományos szerkezetű nukleinsav szekvenciákat. Legfontosabb képviselőik a guaninban gazdag szakaszokból kialakult tetraplex struktúrák. Ezek a G-quadruplexek (GQ) megtalálhatók a telomer régióban és sok promóter régióban is, beleértve az ismert onkogének promóter régióit. Mivel a GQ-k a genetikai anyag különösen fontos pozícióiban jelennek meg a rákterápia ígéretes célpontjai.
Annak ellenére, hogy rengeteg információ gyűlt össze ezekről a struktúrákról van néhány alapvető tudományos kérdés, amit alig vagy egyáltalán nem vizsgáltak még.
A nagy nyomású spektroszkópiában szerzett tapasztalatunkkal és a rendelkezésünkre álló nagy nyomású spektroszkópiai készülékekkel térfogati információkat nyerhetünk, mint pl. a GQ kialakulás aktivációs térfogata vagy a kis molekulák GQ-hoz kötődéséhez tartozó térfogatváltozások. Olyan egzotikus fluoreszcens ionokat is fogunk keresni, melyek stabilizálják a szerkezetet.
Sejthez hasonló környezetben is végzünk kísérleteket, amit szénhidrátok és fehérjék nagy koncentrációban való adagolásával hozunk létre.
A GQ-k komplementer szála ciszteinben gazdag és i-motívumoknak nevezett egyedi struktúrákat alkot. Ezek eddig kevesebb érdeklődést váltottak ki, mivel fiziológiás környezetben kevésbé stabilak. A nyomás alatt végzett stabilitási kísérleteink fontos információkkal szolgálhatnak az i-motívumok termodinamikájáról.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Annak ellenére, hogy a nukleinsavak G-quadruplexeinek (GQ) és i-motívumainak szerkezetét elég intenzíven tanulmányozták, a nagy nyomású spektroszkópiákon alapuló speciális kísérleti megközelítésünk lehetővé teszi, hogy olyan kérdéseket tegyünk fel, amit alig vagy egyáltalán nem vizsgáltak még.
A következő hat kérdést szeretnénk megválaszolni:
Nem fiziológiás fémionok stabilizálhatják-e a GQ szerkezeteket? Használhatók-e fluoreszcens ionok a GQ szerkezetek detektálására?
Van-e a GQ-eknek fehérjékéhez hasonló elliptikus fázisdiagramja, ami különbözik a kettősszálú DNS fázisdiagramjától?
Hogyan változtatja meg a sejtek belsejéhez hasonlóan zsúfolt környezet a GQ-ek stabilitását és szerkezetét?
Hogyan befolyásolható a GQ-ek feltekeredési kinetikája nyomás alkalmazásával, egzotikus ionok jelenlétével és zsúfolt környezettel?
Stabilizálhatók-e az i-motívumok nyomással?
Milyen térfogati paraméterei vannak a porfirin-GQ kölcsönhatásnak?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A nukleinsavak szerepe nem korlátozódik a genetikai információkódolására. A nem-kódoló DNS szerepének tisztázása jelenleg egy érdekes kutatási terület. A megjelenő nem-konvencionális szerkezetek fontos szerepet játszanak a sejt életének szabályozásában. Különösen érdekesek a rövid guaninban gazdag szekvenciák, melyek négy láncból álló, G-quadruplexnek (GQ) nevezett szerkezeteket formálnak. Ezeket megtalálták a telomér régiókban, amelyek behatárolják a sejtosztódások lehetséges számát. Rákos sejtekben a telomeráz enzim a teloméreket meghosszabbítja, amelyek így halhatatlanná válnak. Mivel a GQ-ek csökkentik a telomeráz aktivitását, a GQ-ek stabilizálása egyik fontos cél a rákkutatásban. GQ szekvenciákat találtak számos onkogén és protoonkogén promóter régiójában.
GQ-eket lehet molekuláris szenzorként vagy inhibitorként is használni. Olyan GQ-eket fogunk tanulmányozni, amelyek fontos biológiai szerepet töltenek be, vagy pedig specifikusan kötődnek valamilyen fehérjéhez. Az eddigiekhez képest merőben új megközelítésmódot alkalmazunk, ugyanis a nyomást fogjuk változtatni, hogy olyan kérdéseket válaszolhassunk meg, amelyeket eddig nem lehetett vizsgálni. Laborunk nagy nyomású készülékeit használva a porfirinek vagy nem fiziológiás ionok GQ-hez való kötődésének térfogati paramétereit fogjuk meghatározni. Ezek a paraméterek mélyebb betekintést nyújtanak a kötődési mechanizmusba, ami fontos lehet ezen kölcsönhatások biológiai szerepének megértésében. A p-T fázisdiagram alakjának meghatározása alapkutatási szempontból jelentős. Eddig csak fehérjék esetében találtak olyan elliptikus fázisdiagramot, amelyet a GQ-ek esetén feltételezünk.
A nyomáskísérleteink segíthetnek megérteni a GQ-szel komplementer, ciszteinben gazdag szekvenciák termodinamikai viselkedését is. Mérsékelt stabilitásuk ellenére feltételezésünk szerint nyomással stabilizálhatóak, így térfogati paramétereik és kialakulásuk kinetikája vizsgálhatóvá válik.
A zsúfolt molekuláris környezet hatásának vizsgálata fontos a sejten belüli folyamatok megértése szempontjából. A GQ-ek kinetikai és sztatikus paramétereit ilyen mesterségesen előállított, zsúfolt környezetben is mérni fogjuk.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A nukleinsavak a genetikai kódot hordozó hosszú polimerekként ismertek. A DNS sok régiója azonban nem hordoz genetikai kódot, hanem a sejt életének irányításában van fontos szerepe. A DNS általában kettős hélix szerkezetű, azonban sok rövidebb része quadruplex szerkezetet vesz fel, ahol kettő helyett négy bázis található egy síkban. Ezek kritikus helyeken találhatók, ahol az onkogének kifejeződését, a sejtburjánzást szabályozni tudják. A telomér régiókban (a gén szekvencia végén) található G-quadruplexek (GQ) gátolják a telomeráz enzimet, ami a rákos sejteket halhatatlanná teszi.
Újszerű megközelítésünk lehetővé teszi, hogy a GQ-ek szerkezetét, képződési kinetikáját és kölcsönhatásait más szemszögből vizsgáljuk. Nagy nyomású spektroszkópiai módszereket használunk, amivel a GQ-ek funkciójával kapcsolatos szerkezeti és térfogati információkat nyerhetünk. Ezek az új paraméterek a sejtosztódás nagyon fontos lépésének mélyebb megértését segítik elő, így a kutatásból származó információk a későbbiekben értékesek lehetnek a gyógyszerfejlesztés szempontjából.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Nonconventional nucleic acid structures were described in several crucial regions of the genetic material. The most important representatives of these structures are the tetraplex structures formed from guanine-rich sequences. These G-quadruplex (GQ) structures were found in the telomeres and in several promoter regions, including promoters of known oncogenes. Their appearance at such crucial positions makes them promising target for cancer therapy.
Although a vast amount of information has been collected about these structures, there are some basic scientific questions which were sparsely or not at all investigated.
We utilize our high pressure spectroscopic experimental experience and the series of equipments available for high pressure spectroscopic studies to obtain volumetric information, e.g.: activation volume of the formation of GQs, volume changes associated to the binding of small molecules to GQs. We will also search for exotic fluorescent ions, which can also stabilize the structure.
Cellular conditions will also be mimicked during these experiments, by adding high concentration of polysaccharides, or proteins.
The complementary strand of the GQ is rich is cysteine and also forms a unique structure called i-motif. Since this is less stable under physiological conditions, it attracted less interest. Our stabilization studies under pressure can provide important information about the thermodynamics of these motifs.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Although the g-quadruplex (GQ) and i-motif structure of nucleic acids have been studied quite intensively our special experimental approach based on a series of high pressure spectroscopic methods, allows us to pose questions, which investigated only in few cases or were not at all investigated.
The six main questions we want to address are:
Can nonphysiological metal ions stabilize the GQ structures? Can fluorescent ions be used to detect GQ structures?
Do the GQ-s have an elliptic phase diagram like the proteins which is different from the phase diagram of dsDNA?
How does the crowded environment in the cell interior change the stability and structure of GQs?
How the folding kinetics of GQ is influenced by environmental factors like pressure, exotic ions, crowding conditions?
Can the i-motif be stabilized by pressure?
What are the volumetric parameters of the porphyrin-GQ interactions?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Function of nucleic acids is not restricted to the coding of the genetic information. Nowadays the role of non-coding DNA is an interesting research area. Nonconventional structures can be formed here, which play important role in control of the cell life. The short guanine-rich sequences, which form four stranded structures called G-quadruplexes (GQ) are of particular importance. They are found in the telomere region which limits the number of possible cell divisions. In malignant cells the telomere is elongated by the telomerase enzyme, making the cells immortal. Since telomerase activity can be reduced by GQs, stabilization of GQs is one of the major targets in the cancer research. GQ sequences have been also found in the promoter regions of several oncogenes and protooncogenes.
On the other hand, GQs are used as molecular sensors, or as inhibitors.
Objects of our experiments are the GQs which play important biological role, or have specific binding target protein.
Our approach is different from the previous ones, because we use high pressure to address questions, which could not be answered before. Using the high pressure setups of our laboratory, we will be able to reveal specific aspects of the binding of different molecules (e.g. porphyrins physiological and nonphysiological ions). Determination of the volumetric parameters allows a deeper insight to the binding mechanism, which can be important in understanding the biological role of such interactions.
Determination of the overall shape of the p-T phase diagram has a great importance from basic scientific point of view. Up to now only proteins had such an elliptic phase diagram which we hypothesize for GQs.
Our pressure experiments could help to understand the thermodynamics of the cysteine rich sequences, which are complementary to the GQs. Their limited stability can be counteracted by high pressure, allowing the investigation of their volumetric parameters and formation kinetics.
The effect of the crowded environment on the equilibrium parameters and on kinetics of GQs is essential for understanding of the processes in the cell interior. We will mimic these conditions to study the kinetic and static parameters of GQs in cell-like environment.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Nucleic acids are well known as long polymers which are carrying the genetic codes. Several parts of the DNA are however not used for genetic coding, but they have important role in the control of the cell life. Although the usual structure of DNA is the double helix, several short parts can adopt quadruplex structures, where four bases are in one plane. These are found in crucial positions, where they can control the expression of oncogenes, i.e. the proliferation of the cell. GQs in the telomere regions (i.e. at the end of the gene sequences) were found to inhibit the telomerase enzyme, which makes the cancer cells immortal.
Our novel approach allows us to study the structures, formation kinetics and interactions of GQs from a new perspective. We use high pressure spectroscopic methods, where we can obtain new information about the structure, volume, volume changes associated to the function of GQs. These new parameters will deepen our understanding about a very important step of the cell division and the information revealed by this project will be valuable for possible drug development.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A project célja a nukleinsavakban előforduló nemkanonikus ún. G-quadruplex szerkezetek stabilitásának, fázisdiagramjának vizsgálata, valamint azok termodinamikai jellemzése volt. Számos DNS oligó fázisdiagramját határoztuk meg. Minden általunk vizsgált oligó esetén (TBA, Htel, c-MYC, KIT, VEGF, HepB1-3) a p-T fázisdiagramon megmért fázishatár görbe egyenes jellegű volt, melyből arra lehet következtetni, hogy a termodinamikai potenciálok második deriváltjai relatíve kicsik. Szisztematikusan vizsgáltuk az egyértékű kationok, valamint a lumineszcens lantanidák stabilizáló szerepét. Bár a lantanidák nem stabilizálták a GQ szerkezetet, az egyértékű ionok esetében az eddigi irodalmi dogmától eltérő stabilizáló hatásra bukkantunk. A kutatást kiterjesztettük a virális nukleinsavakban kódolt GQ formálónak előrejelzett struktúrákra is. A hepatitis B vírus DNS-ében és a SARS-CoV-2 vírus RNS-ében számítógépesen előjelzett szekvenciákról bizonyítottuk, hogy GQ szerkezetet formálnak. Három olyan ligandumot vizsgáltunk, amelyek eredetileg a humán GQ-k stabilizálására lettek kifejlesztve (TMPyP4, BRACO-19, PhenDC3). Megállapítottuk, hogy ezek a virális GQ-kat is stabilizálják, bár különböző mértékben. Ezek az eredmények hozzájárulnak a GQ-ek működésének mélyebb megértéséhez, mind az emberi, mind pedig a virális nukleinsavak esetén. A GQ-k különböző ligandumokkal elért stabilizálása (különösen a virális nukleinsavak esetén) felveti esetleges terápiás célpontként való alkalmazásukat.
kutatási eredmények (angolul)
The aim of the project was to investigate the phase diagram of the non-canonical G-quadruplex (GQ) structures occurring in the nucleic acids. Characterization of their thermodynamic parameters was also a main goal of the project. We determined the phase diagram of several DNA oligos. In all the studied cases (TBA, Htel, c- MYC, KIT, VEGF, HepB1-3) the phase boundary curve of the p–T phase diagram was linear. This suggested that the second derivatives of the thermodynamic potentials are small. We systematically studied the effect of monovalent cations and of the luminescent lanthanides on the stability of the GQs. Although the lanthanides did not stabilize the structure, we obtained new results regarding the stabilization effect of the monovalent cations, questioning the old dogma in the literature. The research was extended to the sequences found to be prone to form GQs in the viral nucleic acids. We have experimentally proven the existence of the GQ structures predicted in the DNA of the hepatitis B virus and in the RNA of the SARS-CoV-2 virus. We investigated ligands, which were originally developed to stabilize human GQs (TMPyP4, BRACO-19, PhenDC3). We found different but pronounced stabilizing effect for these ligands. These results can provide better understanding of the function of the GQs in the human and viral genome. Their stabilization by different ligands (especially in case of the viral genome) indicates their importance as potential therapeutic targets.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124697
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Smeller Laszlo: Biomolecules under Pressure: Phase Diagrams, Volume Changes, and High Pressure Spectroscopic Techniques, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 23: (10) 5761, 2022
Somkuti Judit, Molnar Orsolya Reka, Grad Anna, Smeller Laszlo: Pressure Perturbation Studies of Noncanonical Viral Nucleic Acid Structures, BIOLOGY-BASEL 10: (11) 1173, 2021
Molnár O.R., Végh A., Somkuti J., Smeller L.: Characterization of a G-quadruplex from hepatitis B virus and its stabilization by binding TMPyP4, BRACO19 and PhenDC3, SCIENTIFIC REPORTS 11: (1) 23243, 2021
Molnár O.R., Somkuti J., Smeller L.: Negative volume changes of human G-quadruplexes at unfolding, HELIYON 6: (12) 05702, 2020
Judit Somkuti, Orsolya Réka Molnár and László Smeller: Revealing unfolding steps and volume changes of human telomeric i-motif DNA, Phys.Chem.Chem.Phys., 2020, 22, 23816, 2020
Molnár O.R., Somkuti J., Smeller L.: Negative volume changes of human G-quadruplexes at unfolding, HELIYON 6: (12) 05702, 2020
Somkuti J., Adanyi M., Smeller L.: Self-crowding influences the temperature - pressure stability of the human telomere G-quadruplex, BIOPHYSICAL CHEMISTRY 254: 106248, 2019
Somkuti Judit, Török Zsófia, Pfalzgraf Frederik, Smeller László: Low crowding agent concentration destabilizes against pressure unfolding, BIOPHYSICAL CHEMISTRY 231: pp. 125-134., 2017
László Smeller, Mónika Adányi, Frederik Pfalzgraf, András Végh, Róbert Gál, Judit Somkuti: High pressure studies on G‐quadruplex DNA structures, Abstract book of 57th EHPRG Conference of High Pressure Science and Technology, 2019
High pressure infrared spectroscopy studies on G quadruplexes: Judit Somkuti, László Smeller, Abstract book of 57th EHPRG Conference of High Pressure Science and Technology, 2019, 2019
László Smeller: Effect of high pressure and crowding on G-quadruplex structures, Abstract book of the 10th IMBP conference: "Solvation Science meets High Pressure Bioscience", 2019
Judit Somkuti and László Smeller: FTIR studies on G quadruplexes under high pressure, Abstract book of the 10th IMBP conference: "Solvation Science meets High Pressure Bioscience", 2019
Judit Somkuti, Orsolya Réka Molnár and László Smeller: Revealing unfolding steps and volume changes of human telomeric i-motif DNA, Phys. Chem. Chem. Phys., 22, 23816-23823, 2020
Végh András, Somkuti Judit, Adányi Mónika, Smeller László: G-quadruplexek vizsgálata spektroszkópiai módszerekkel, Sümegi Membrán Transzport Konferncia Absztrakt könyve, 2018
Pfalzgraf Frederik, Somkuti Judit, Smeller László: Makromolekuláris zyúfoltság hatása egzotikus DNS szerkezetek kialakulására, Sümegi Membrán Transzport Konferncia Absztrakt könyve, 2018
Adányi Mónika, Végh András, Somkuti Judit, Smeller László: Quadruplex szerkezet kialakulása és stabilitása a trombin-kötő aptamerben, Sümegi Membrán Transzport Konferncia Absztrakt könyve,, 2018
Smeller László, Adányi Mónika, Pfalzgraf Frederik, Végh András, Gál Róbert és Somkuti Judit: G-quadruplex szerkezetek stabilitása és kölcsönhatásai, MBFT konferencia absztrakt füzet, 2019
Somkuti Judit és Smeller László: G-quadruplexek vizsgálata infravörös spektroszkópiával, MBFT konferencia absztrakt füzet, 2019, 2019
J. Somkuti, M. Adányi, L. Smeller: Self-crowding influences the temperature – Pressure stability of the human telomere G-quadruplex, Biophysical Chemistry article number: 106248, 2019





 

Projekt eseményei

 
2022-01-18 13:19:35
Résztvevők változása
2021-07-08 15:05:52
Résztvevők változása
2019-11-06 17:48:08
Résztvevők változása
2019-05-13 14:52:01
Résztvevők változása
2018-08-03 08:48:56
Résztvevők változása




vissza »