AZ ELSAJÁTÍTÁSI MOTIVÁCIÓ ÉS A VÉGREHAJTÁSI FUNKCIÓ SZEREPE AZ ISKOLAI TELJESÍTMÉNYBEN  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
124839
típus K
Vezető kutató Józsa Krisztián
magyar cím AZ ELSAJÁTÍTÁSI MOTIVÁCIÓ ÉS A VÉGREHAJTÁSI FUNKCIÓ SZEREPE AZ ISKOLAI TELJESÍTMÉNYBEN
Angol cím THE ROLE OF MASTERY MOTIVATION AND EXECUTIVE FUNCTIONS IN SCHOOL PERFORMANCE
magyar kulcsszavak elsajátítási motiváció, végrehajtási funkció, iskolai teljesítmény, longitudinális kutatás
angol kulcsszavak mastery motivation, executive functions, school performance, longitudinal study
megadott besorolás
Neveléstudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Oktatás
zsűri Pszichológia – Nevelés
Kutatóhely Neveléstudományi Intézet (Szegedi Tudományegyetem)
résztvevők Amukune Stephen
Bank Éva
Fejes József Balázs
Józsa Gabriella
Kis Noémi
Kis Noémi
Mucsiné Erdei Mónika
Petőné Csima Melinda
Podráczky Judit
Steklács János
Szabó Norbert
Szenczi-Velkey Beáta
Szenczi-Velkey Beáta
Szombathelyiné Dr. Nyitrai Ágnes Anikó
Zentai Gabriella
projekt kezdete 2017-10-01
projekt vége 2022-09-30
aktuális összeg (MFt) 42.080
FTE (kutatóév egyenérték) 14.57
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az elsajátítási motiváció, a végrehajtó funkció és az intelligencia egyaránt fontos szerepet játszik a gyermekek iskolai sikerességében. A korai amerikai kutatások és az utóbbi években végzett kérdőíves vizsgálataink egyaránt azt mutatták, hogy az elsajátítási motiváció erősebben előre jelzi a későbbi teljesítményt, mint az intelligencia. A nemzetközi kutatások ugyanezt találták a végrehajtó funkcióval kapcsolatban. Nem ismert azonban olyan korábbi kutatás, ami egyidejűleg vizsgálta volna e tényezők szerepét az iskolai teljesítményben. A korai amerikai vizsgálatok kidolgozták az elsajátítási motiváció viselkedésalapú vizsgálatának módszereit. Ezek a laboratóriumi módszerek azonban nem alkalmasak nagymintás vizsgálatok lebonyolítására, nemzetközi adaptációjuk számos nehézséget vet fel. Pályázatunk közvetlen előzményekét egy számítógépes szoftvert dolgoztunk ki, mely lehetővé teszi a gyermekek viselkedés-alapú elsajátítási motivációjának és végrehajtó funkciójának a mérését. Ennek alkalmazásával egy longitudinális vizsgálatot valósítunk meg, mely középső csoportban kezdődik és második osztályig tart (kb. 4 és 8 éves kor között). Kutatási elrendezésünkben egyidejűleg vizsgáljuk az elsajátítási motiváció, a végrehajtási funkció, és a kognitív készségek prediktív erejét az iskolai sikerekre. Összehasonlító elemzést végzünk magyar és amerikai gyermekek között. Kismintás kiegészítő vizsgálatainkban több részkérdés megválaszolásra teszünk kísérletet, laboratóriumi módszereket is alkalmazunk. A kutatás magyar-amerikai együttműködésben valósul meg.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás központi kérdése az, hogy az elsajátítási motiváció és a végrehajtó funkció milyen szerepet tölt be a gyermekek kognitív fejlődésében, az iskolai tanulásuk sikerességében. Egy olyan számítógépes szoftvert készítettünk, amely 3-8 éves kor között alkalmas a gyermekek motiváltságnak és végrehajtó funkciójának a mérésére. Nagymintás, három évet átfogó longitudinális kutatás keretében keresünk választ arra, hogy mekkora a prediktív ereje az elsajátítási motivációnak és a végrehajtó funkciónak az olvasási és a matematikai teljesítményre. Megvizsgáljuk, hogy milyen kapcsolat van az elsajátítási motiváció, a végrehajtási funkció és a készségfejlődés között. Kultúrközi vizsgálat keretében magyar és amerikai eltéréseket és azonosságokat keresünk. A nagymintás longitudinális vizsgálat mellett több kisebb, kipróbáló vizsgálatot végzünk, hogy közelebb kerüljünk az elsajátítási motiváció és a végrehajtó funkciók működésének a megértéséhez. Laboratóriumi körülmények között választ keresünk arra, hogy miként függnek össze a fiziológiai változók (pulzusszám, vérnyomás) az elsajátítási motivációval, a kihívást jelentő feladatra adott érzelmi reakcióval. Szemmozgást követő vizsgálat alkalmazásával elemezzük, hogy milyen eltérések vannak az erős és a kevésbé erős elsajátítási motivációval, végrehajtási funcióval jellemezhető gyermekek között. Összehasonlítjuk a tipikusan fejlődő és az enyhén értelmi fogyatékos, valamit ADHD tünetekkel jellemezhető gyermekek elsajátítási motivációjának és végrehajtó funkciójának jellemzőit. Ehhez mentális életkor alapján illesztett mintát alkalmazunk.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A korai amerikai vizsgálatoktól eltekintve nem ismertek olyan longitudinális kutatások, amelyek az elsajátítási motiváció és a kognitív fejlődés közötti kapcsolatra fókuszálnának. Nincs tudomásunk olyan korábbi longitudinális vizsgálatról, amely az iskolába lépéshez kapacsolódóan vizsgálta volna az elsajátítási motiváció prediktív erejét. Nem ismert olyan korábbi kutatás sem, ami együtt vizsgálta volna az elsajátítási motiváció és a végrehajtó funkció szerepét az iskolai tanulás sikerességében.
Saját számítógépes módszerünk a viselkedésalapú vizsgálati eljárások közé tartozik, 3-8 éves kor között teszi lehetővé az elsajátítási motiváció és a végrehajtó funkció mérését. Alkalmazásával nagymintás, nemzetközi összehasonlító kutatások valósulhatnak meg. A mérőeszköz a jövőben a gyakorlatban is alkalmas lehet óvodai és iskolai felhasználásra a fejlődésvizsgálat, valamint az iskolaérettség területén. Ezzel a vizsgálati módszerrel kiegészülhetnek a korábbi, elsősorban kognitív változókkal dolgozó iskolakészültségi vizsgálatok. Emellett a mérőeszköz további alkalmazási területe lehet az atipikusan fejlődő gyermekek diagnosztikus mérése.
Longitudinális kutatásunk alapvetően új empirikus eredményekkel szolgálhat az elsajátítási motiváció és a végrehajtó funkció iskolai sikerességben betöltött szerepéről. Egy olyan elméleti modellt tesztelünk, melyben egyszerre vizsgáljuk az elsajátítási motiváció, a végrehajtási funkció és a kognitív készségek fejlődésben betöltött szerepét. A három évet átfogó vizsgálat lehetővé teszi a különböző fejlődési ívek elemzését. A mentális életkor szerint illesztett atipikus mintánk új eredményekkel szolgál az elsajátítási motiváció és a végrehajtó funkció fejlődéséről. Kismintás laboratóriumi vizsgálatainkkal (fiziológiai vizsgálatok, szemmozgás követő vizsgálatok) eddig alig vizsgált területeket célzunk meg. Várhatóan ezeknek a pilot méréseknek az eredményei alapján több új kutatási kérdést meg tudunk majd fogalmazni, melyek újabb irányokat nyitnak meg az elsajátítási motivációval és a végrehajtó funkcióval foglakozó kutatások terén.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Kutatásuk középpontjában az elsajátítási motiváció és a végrehajtó funkció áll. Az elsajátítási motiváció arra ösztönzi az egyént, hogy kitartó legyen kihívást jelentő feladatokban, készségek elsajátításában. A végrehajtó funkció olyan képességeket foglal magába, ami lehetővé teszi az állandóan változó környezethez való alkalmazkodást, a célorientált viselkedést, a problémamegoldást, a figyelem fenntartását és a frusztráció tolerálását. E tényezőknek fontos szerepe van a kognitív, szociális és pszichomotoros fejlődésben. Kutatásunk célja, hogy a saját fejlesztésű számítógépes játékokból álló szoftverrel mutatókat nyerjünk a gyermek elsajátítási motivációjáról (feladatorientált kitartásáról, a tevékenység során átélt érzelmeiről), valamint a végrehajtó funkciójuk fejlettségéről. Ez az eszköz egy új vizsgálati módszer, korábban nem vizsgálták hasonló módszerekkel a gyermekek fejlettségét. Kutatásunkban nyomon követjük a gyermekek fejlődését óvodás kortól második osztályos korig. Azt vizsgáljuk, hogy a 4-5 évesen mérhető végrehajtó funkció és motiváltság milyen mértékben jósolja be a gyermek iskolai tanulásának sikerességét (olvasás, matematika) három évvel később, 7-8 éves korban. Finomabb részletkérdések megválaszolására kisebb mintán laboratóriumi vizsgálatokat is alkalmazunk (pl. szemmozgáskövetés). Emellett megvizsgáljuk, hogy milyen eltéréseket mutatnak a tipikus és az atipikus módon fejlődő gyermekek. E vizsgálatoknak köszönhetően választ kapunk arra, hogy a tanulásra melyik tényezőnek milyen mértékű hatása van. A kutató-fejlesztő munka nemzetközi együttműködésben valósul meg.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Mastery motivation, executive functions and intelligence all play important roles in children’s successful school career. Earlier American research and our questionnaire studies from the past few years equally pointed out that mastery motivation is a stronger predictor of later achievement than intelligence. Other studies found the same for executive function. However, to our knowledge, no previous studies investigated together the roles these two factors play in school performance. Earlier American studies developed behavioural measures of mastery motivation and executive functions. These laboratory methods, however, are not suitable for carrying out large-scale assessments and their international adaptation poses several problems. Our team recently developed a computer tablet application that enables behavioural assessment of mastery motivation and executive function in children. By means of this software we will carry out a longitudinal study from preschool to grade 2 (age 4-5 to age 7-8). Our research design allows for the exploration of the predictive strength of mastery motivation, executive function, and cognitive skills in school achievement. Comparative analyses of American and Hungarian children are also planned. Small-scale studies will attempt to answer several accompanying questions; laboratory methods are also applied. The research is carried out within the framework of Hungarian-American cooperation.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main question of the research is what role mastery motivation and executive function play in children’s cognitive development and school achievement. A computer software tablet app was developed that enables measurement of motivation and executive function between ages 3 to 8. In a large-scale, three year-long longitudinal study, we will explore the predictive strength of mastery motivation and executive function on reading and math performance. Relationships between mastery motivation, executive function and skill development will also be investigated. In a cross-cultural study we will search for differences and similarities in the assessed variables in Hungarian and American children. In addition to the large-scale longitudinal research we will carry out several smaller pilot studies to have a better understanding of the functioning of mastery motivation and executive function. Under laboratory conditions we will explore how some physiological variables (e.g., heart rate, blood pressure) are related to mastery motivation and emotional reactions to challenging tasks. By means of eye tracking we will analyse differences between children characterized by strong and weak mastery motivation and executive function. We will compare the mastery motivation and executive function of typically developing children to that of children with mild intellectually disability and ADHD. For this, mental age matched samples are used.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Literature clearly draws attention to the importance of research on mastery motivation and executive function. However, few empirical studies are available in these fields. Previous large-scale studies applied questionnaire measures (DMQ) for the assessment of mastery motivation. Apart from early American studies, no longitudinal studies are known to focus on the relationship between mastery motivation and cognitive development. To our knowledge no previous study investigated the predictive value of mastery motivation in relation to transition to school. Neither was mastery motivation and executive function investigated together to determine their roles in school success.
Our computer-based assessment method is one of the several behavioural assessments. It enables asssment of mastery motivation and executive function between ages 3 and 8. With the help of these assessments, new large-scale, longitudinal studies can be carried out. In addition, in the future, the assessment instrument may be appropriate for everyday use in kindergarten and school practice as a new item on the list of developmental and school screening tools. This assessment method would be a valuable addition to the previously cognitive variable dominated school readiness screenings. A further application area may be the diagnostic assessment of atypically developing children.
The longitudinal study will present new results on the role of mastery motivation and executive function in school performance. A theoretical model will be tested that integrates the roles of mastery motivation, executive function and cognitive skills in development. The three-year long research will also enable the examination of different developmental trajectories. Atypical samples matched for mental age provide new data on the development of mastery motivation and executive function, while small-scale laboratory studies (physiological variables and eye-tracking) target dimensions that very few previous studies investigated. We expect that on the basis of these pilot studies several new research questions could be outlined that could open new directions in the fields of research on mastery motivation and executive function.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The focus points of our research are mastery motivation and executive function. Mastery motivation inclines children be persistent in challenging tasks or in the acquisition of a new skill. Executive function are a set of skills that enable adaptation to a continuously changing environment, goal-oriented behaviour, problem-solving, attentional control and the toleration of frustration. Mastery motivation and executive function both have fundamental impact on cognitive, social, and psychomotor development. The goal of our research is to acquire data on mastery motivation (task-oriented persistence and emotions during the activity) and executive function by means of a self-developed tablet app consisting of computer games.
This is an innovative method, previously no study assessed children’s development in a similar way. Our study tracks children’s development from kindergarten to second grade. We explore to what extent motivation and executive function assessed at the age of 4-5 predicts school achievement (reading and mathematics) three years later, at the age of 7-8. For more detailed data, laboratory studies are also to be used (e.g. eye-tracking). We will also investigate what differences can be found between typically and atypically developing children. By this we will gain insight in the extent to which these factors contribute to school performance. The research and development project is to be carried out within the framework of an international cooperation.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatás középpontjában az elsajátítási motiváció és a végrehajtó funkció áll. Az elsajátítási motiváció arra ösztönzi az egyént, hogy kitartó legyen kihívást jelentő feladatokban, készségek elsajátításában. A végrehajtó funkció olyan képességeket foglal magába, ami lehetővé teszi az állandóan változó környezethez való alkalmazkodást, a célorientált viselkedést, a problémamegoldást, a figyelem fenntartását és a frusztráció tolerálását. E tényezőknek fontos szerepe van a kognitív, szociális és pszichomotoros fejlődésben. Kutatásunk célja, hogy a saját fejlesztésű számítógépes játékokból álló szoftverrel (FOCUS, Finding Out Children's Unique Strengths) nyerjünk adatokat. Ez az eszköz egy új vizsgálati módszer, korábban nem vizsgálták hasonló módszerekkel a gyermekek fejlettségét. Emellett továbbfejlesztettük a DMQ kérdőíveket, elkészítettük a CHEXI és ADEXI kérdőívek magyar adaptációját. Négy évet átfogó longitudinális kutatásunkban 600 gyermek vett részt. Kimutattuk az elsajátítási motivációnak és a végrehajtó funkció prediktív hatását a későbbi iskolai teljesítményre. A nagymintás longitudinális vizsgálat mellett kisebb, kipróbáló vizsgálatokra került sor. Kultúrközi összehasonlító vizsgálatokat végeztünk, a magyar mellett kenyai és moldáviai gyermekek adatait elemeztük. A vizsgálatok hazai és nemzetközi szempontból is új eredményeket mutattak fel. A megismert új összefüggések gyakorlati alkalmazásával a közoktatás eredményessége segíthető.
kutatási eredmények (angolul)
The focus points of this research are mastery motivation and executive function. Mastery motivation inclines children be persistent in challenging tasks or in the acquisition of a new skill. Executive functions are a set of skills that enable adaptation to a continuously changing environment, goal-oriented behaviour, problem-solving, attentional control and the toleration of frustration. Mastery motivation and executive function both have fundamental impact on cognitive, social, and psychomotor development. The goal of this project is to acquire new data by a self-developed tablet app consisting of computer games (FOCUS, Finding Out Children's Unique Strengths). This is an innovative method, previously no study assessed children’s development in a similar way. In addition, we improved the DMQ questionnaires and conducted the Hungarian adaptation of the CHEXI and ADEXI questionnaires. 600 children participated in the longitudinal study covering four years. The results show the predictive value of mastery motivation and executive function on later school achievement. In addition to the large-scale longitudinal study, pilot studies were conducted. We carried out cross-cultural comparative studies, analyzing the data of Hungarian, Kenyan and Moldovan children. The project gained new results from both a domestic and international point of view. The effectiveness of public education can be supported by the practical application of these new results.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124839
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Zentai Gabriella: A rendszerező képesség tartárgyi tartalomba ágyazott fejlesztésének módszerei harmadik és negyedik osztályban, In: Gombos Péter (szerk.): Módszertani kézikönyv tanítóknak, 2022
Amukune Stephen: Mastery motivation and executive functions as school readiness factors: Enhance-ment of school readiness in Kenya, SZTE Neveléstudományi Doktori Iskola, 2022
Zentai Gabriella: A rendszerező képesség fejlődése és fejlesztése 4–10 éves korban, SZTE Neveléstudományi Doktori Iskola, 2018
Amukune, S., Barrett, K. C., & Józsa, K.: Game-Based Assessment of School Readiness Domains of 3-8-year-old-children: A Scoping Review, Journal of New Approaches in Educational Research (megjelenés alatt), 2022
Józsa Krisztián: Az elsajátítási motiváció jelentősége óvodáskortól fiatal felnőttkorig. Akadémiai doktori értekezés, MTA, 2021
Kis Noémi: Néhány családi változó összefüggése az elsajátítási motivációval és a tanulás sike-rességével óvodás- és iskoláskorban. PhD értekezés, doktori.hu, 2020
Szabó Norbert: Zenei fejlesztés első osztályosok körében digitális eszközök használatával az ének-zene órán. PhD értekezés., SZTE Neveléstudományi Doktori Iskola., 2021
Józsa Krisztián: Óriáslépések a pedagógiában: az óvodás és kisiskolás gyermek fejlesztése., XXI. Országos Neveléstudományi Konferencia Szeged, 2021. november 18-20. A neveléstudomány válaszai a jövő kihívásaira: Absztraktkötet (pp. 675)., 2021
Józsa, K., Kis, N., & Barrett K. C.: Mastery Motivation, Parenting, and School Achievement among Hungarian Adolescents., European Journal of Psychology of Education. 34(2), 317–339. doi:10.1007/s10212-018-0395-8, 2019
Amukune, S., Barrett, K., Szabo, N. & Józsa, K.: Development of FOCUS App for Assessment of Approaches to Learning in Kenya, In: JURE 2021 - Education and Citizenship: Learning and Instruction and the Shaping of Futures, 2021
Amukune, S., Barrett, K. C., & Józsa, K.: Game-Based Assessment of School Readiness Domains of 3-8-year-old-children: A Scoping Review, Journal of New Approaches in Educational Research, 11(1), 146–166. doi: 10.7821/naer.2022.1.741, 2022
Kis Noémi: Néhány családi változó összefüggése az elsajátítási motivációval és a tanulás sikerességével óvodás- és iskoláskorban. PhD értekezés, doktori.hu, 2020
Janurik, M., Surján, N., & Józsa, K.: The Relationship between Early Word Reading, Phonological Awareness, Early Music Reading and Musical Aptitude., Journal of Intelligence, 10(3), 50., 2022
Amukune, S., Józsa, G., & Józsa, K.: Comparing Executive Functioning in the School Readiness of Hungarian and Kenyan Preschoolers., International Journal of Early Childhood, 2022
Janurik M, & Józsa K.: Long-Term Impacts of Early Musical Abilities on Academic Achievement: A Longitudinal Study., Journal of Intelligence. 10(3), 36., 2022
Szabó, N., Józsa, K., & Janurik, M.: Digitális eszközök használata az ének-zene órán: első osztályos tanulókkal folytatott kísérlet eredményei., Magyar Pedagógia, 121(1), 47–84., 2021
Józsa, K., Amukune, S., Józsa, G., & Barrett, K. C.: Design, development and application of focus app for assessment of school readiness., L. Gómez Chova, A. López Martínez, I. Candel Torres (Eds.), INTED2022: 16th annual International Technology, Education and Development Conference., 2022
Földi, F., & Józsa, K.: Motivation to learn musical instruments among school-age Hungarian students., L. Gómez Chova, A. López Martínez, I. Candel Torres (Eds.), INTED2022: 16th annual International Technology, Education and Development Conference., 2022
Amukune, S., Barrett, K. C., Szabó, N., & Józsa, K.: Development and Application of FOCUS app for assessment of Approaches to Learning in 3-8-year-old children in Kenya: A Design-Based Research Approach., International Journal of Early Childhood, 2022
Csima, M., Zentai, G., Podráczky, J., Nyitrai, Á. & Józsa, K.: A várandósság és a perinatális időszak egyes jellemzőinek összefüggése a DIFER készségek fejlődésével., In: A neveléstudomány válaszai a jövő kihívásaira. XXI. Országos Neveléstudományi Konferencia tanulmánykötete, Szeged, 2022
Józsa Krisztián és Zentai Gabriella: Az óvodáskori elsajátítási motiváció, az intelligencia és a családi háttér szerepe a hatodik osztályos iskolai teljesítményben., Magyar Pedagógia,, 2022
Józsa Krisztián: Óriáslépések a pedagógiában: az óvodás és kisiskolás gyermekek fejlesztése., Iskolakultúra, 32., 2022
Nyitrai Ágnes: A kompetencia alapú szemlélet a bölcsődében., Iskolakultúra, 32., 2022
Józsa Krisztián, Amukune Stephen, Józsa Gabriella, & Szenczi, Beáta: The Role of Mastery Motivation and IQ in Math and Reading Achievement among Students with and without Mild Intellectual Disability., European Conference on Educational Research - ECER Yerevan. 2022. augusztus 23-26., 2022
Józsa Krisztián, Amukune Stephen, & Józsa Gabriella: Comparison of Preschoolers’ Executive Functions in Hungary and Kenya: Enhancement of School Readiness., European Conference on Educational Research - ECER Yerevan. 2022. augusztus 23-26., 2022
Nyitrai Ágnes, Zentai Gabriella, Podráczky Judit, Józsa Krisztián: Az elsajátítási motiváció fejlődésének jellemzői bölcsődés korban., Molnár, Gyöngyvér; Tóth, Edit (szerk.) A neveléstudomány válaszai a jövő kihívásaira: XXI. Országos Neveléstudományi Konferencia Szeged, 2021
Nyitrai Ágnes, Podráczky Judit és Józsa Krisztián: Az elsajátítási motiváció jelenléte a bölcsődei és az óvodai nevelési alapprogramban., In: Varga Aranka, Andl Helga és Molnár-Kovács Zsófia (szerk.): „Neveléstudomány – horizontok és dialógusok” XIX. Országos Neveléstudományi Konferencia. Absztraktkötet. MT, 2019
Józsa Krisztián és Zentai Gabriella: Az óvodáskori elsajátítási motiváció prediktív ereje a hatodik osztályos országos kompetenciamérés eredményeire., In: Varga Aranka, Andl Helga és Molnár-Kovács Zsófia (szerk.): „Neveléstudomány – horizontok és dialógusok” XIX. Országos Neveléstudományi Konferencia. Absztraktkötet. MT, 2019
Csima Melinda, Józsa Krisztián, Nyitrai Ágnes, Podráczky Judit és Steklács János: Az elsajátítási motiváció vizsgálati lehetősége szemkamerás módszerrel., In: Varga Aranka, Andl Helga és Molnár-Kovács Zsófia (szerk.): „Neveléstudomány – horizontok és dialógusok” XIX. Országos Neveléstudományi Konferencia. Absztraktkötet. MT, 2019
Amukune, S. & Józsa, K.: Game-Based Assessment of School Readiness Domains of 3-8 year-old Children: A Systematic Literature Review., Józsa Krisztián (szerk.): Neveléstudomány – Válaszlehetőségek az új évezred kihívásaira [Educational Science – Possible Answers for the Challenges of the New Millennium]., 2020
Amukune, S., Calchei, M. & Józsa, K.: Adaptation of questionnaire and task measures into a different culture for educational assessment of 3- 8-year-old children. p. 114., Józsa Krisztián (szerk.): Neveléstudomány – Válaszlehetőségek az új évezred kihívásaira [Educational Science – Possible Answers for the Challenges of the New Millennium]., 2020
Calchei, M. & Józsa, K.: Adaptation of the Subject Specific Mastery Motivation Questionnaire in the Context of the Republic of Moldova p. 113., Józsa Krisztián (szerk.): Neveléstudomány – Válaszlehetőségek az új évezred kihívásaira [Educational Science – Possible Answers for the Challenges of the New Millennium]., 2020
Calchei, M., Amukune, S. & Józsa, K.: The Russian and Romanian Versions of Dimensions of Mastery Questionnaire: A Preliminary Psychometric Analysis., Józsa Krisztián (szerk.): Neveléstudomány – Válaszlehetőségek az új évezred kihívásaira [Educational Science – Possible Answers for the Challenges of the New Millennium]., 2020
Zentai Gabriella: Az elemi rendszerező képesség prediktív ereje a hatodik osztályos Országos kompetenciamérés eredményeire, Józsa Krisztián (szerk.): Neveléstudomány – Válaszlehetőségek az új évezred kihívásaira [Educational Science – Possible Answers for the Challenges of the New Millennium]., 2020
Morgan, G. A., Liao, H.-F., & Józsa, K. (Eds.): Assessing Mastery Motivation in Children Using the Dimensions of Mastery Questionnaire (DMQ)., Szent István Egyetem, Gödöllő., 2020
Morgan, G. A., Józsa, K., & Liao, H.-F.: Overview of Mastery Motivation, Assessment, and This Book., . In G. A. Morgan, H.-F. Liao, & K. Józsa (szerk.), Assessing Mastery Motivation in Children Using the Dimensions of Mastery Questionnaire (DMQ) (pp. 19‒44). Szent István, 2020
Huang, S.-Y., Liao, H.-F., Józsa, K., Calchei, M., Özbey, S., & Morgan, G. A.: Overview of DMQ 18, Current Research, and Preliminary Norms., In G. A. Morgan, H.-F. Liao, & K. Józsa (szerk.), Assessing Mastery Motivation in Children Using the Dimensions of Mastery Questionnaire (DMQ) (pp. 67‒87). Szent István E, 2020
Morgan, G. A., Huang, S.-Y., Amukune, S. Gerton, G. M., Nyitrai, Á., & Józsa, K.: Evidence for Reliability of the DMQ., In G. A. Morgan, H.-F. Liao, & K. Józsa (szerk.), Assessing Mastery Motivation in Children Using the Dimensions of Mastery Questionnaire (DMQ) (pp. 89‒107). Szent István, 2020
Barrett, K. C., Rahmawati, A., Józsa, G., Liao, H.-F., & Morgan, G. A.: Evidence for the Validity of the DMQ as a Measure of Children’s Mastery Motivation., . In G. A. Morgan, H.-F. Liao, & K. Józsa (szerk.), Assessing Mastery Motivation in Children Using the Dimensions of Mastery Questionnaire (DMQ) (pp. 109‒136). Szent Istv, 2020
Józsa, K., Barrett, K. C., Amukune, S., Calchei, M., Gharib, M., Iqbal Hashmi, S., Podráczky, J., Nyitrai, Á., & Wang, J.: Implications of the DMQ for Education and Human Development: Culture, Age and School Performance., In G. A. Morgan, H.-F. Liao, & K. Józsa (szerk.), Assessing Mastery Motivation in Children Using the Dimensions of Mastery Questionnaire (DMQ) (pp. 137‒162). Szent István, 2020
Wang, P.-J., Huang, S.-Y., Gilmore, L., Szenczi, B., Józsa, K., Liao, H.-F. & Morgan, G. A.: The DMQ in Children Developing Atypically and Comparisons with Those Developing Typically., In G. A. Morgan, H.-F. Liao, & K. Józsa (szerk.), Assessing Mastery Motivation in Children Using the Dimensions of Mastery Questionnaire (DMQ) (pp. 163‒189). Szent István, 2020
Kis Noémi és Józsa Krisztián: Az otthoni környezet hatása az óvodás gyermekek elsajátítási motivációjára: Egy longitudinális vizsgálat eredményei., Magyar Pedagógia, 119. évf. 3. szám 243–261., 2019
Józsa, K., Barrett, K. C. és Morgan, G. A.: Game-like Tablet Assessment of Approaches to Learning: Assessing Mastery Motivation and Executive Functions., Electronic Journal of Research in Educational Psychology, 15. 3. sz. 665‒695., 2017
Stephen Amukune, Marcella Calchei és Krisztián Józsa: Swahili version of the Dimensions of Mastery Questionnaire: Adaptation and Psychometric Properties., Electronic Journal of Research in Educational Psychology, 19(2), 625‒650., 2021
Amukune, S. & Józsa, K.: The Childhood Executive Functioning Inventory (CHEXI): Psychometric properties and association with academic achievement in Kenyan first graders, Journal of Psychological and Educational Research, 29(1), 154–176., 2021
Józsa Gabriella és Józsa Krisztián: A gyermekkori (CHEXI) és a felnőttkori (ADEXI) végrehajtó funkció kérdőívek magyar nyelvre történő adaptációja. [Hungarian adaptation of the Childhood Executive Functioni, Magyar Pedagógia, 120(1), 47–69., 2020
Rahmawati, A., Fajrianthi, Morgan, G. A., & Józsa, K.: Adaptation of DMQ 18 for measuring mastery motivation in early childhood, Pedagogika, 140(4), 18–33., 2020
Józsa, K. & Pasztendorf, G.: Az olvasástanítás eredményessége az iskola kezdő szakaszában a Covid19 időszaka alatt: a pedagógusok és a szülők megítélése., Gyermeknevelés Tudományos Folyóirat, (9)2, 131–144., 2021
Liao, H-F., Józsa, K., Wang, P-J., Blasco, P. M. & Morgan, G. A.: Understanding and supporting mastery motivation in everyday activities: A focus on early childhood intervention., Journal of Psychological and Educational Research, 29(2), 150-173., 2021
Barrett, K. C., & Józsa, K.: The predictive role of mastery motivation in preschool on school achievement 8 years later. Society for Research in Child Development (SRCD), 2021 Biennial Meeting, USA, Virtual Conference, April 7-9, 2021, 2021
Józsa Krisztián és Zentai Gabriella: Az óvodáskori elsajátítási motiváció és az országos kompetenciamérés, Magyar Pedagógia (megjelenés alatt), 2021
Csima Melinda, Zentai Gabriella, Podráczky Judit, Nyitrai Ágnes és Józsa Krisztián: A várandósság és a perinatális időszak egyes jellemzőinek összefüggése a DIFER készségek fejlődésével, XXI. Országos Neveléstudományi Konferencia, 2021
Nyitrai Ágnes, Zentai Gabriella, Podráczky Judit és Józsa Krisztián:: Az elsajátítási motiváció fejlődésének jellemzői bölcsődés korban, XXI. Országos Neveléstudományi Konferencia, 2021
Amukune, S.& Józsa, K.: Association of Executive Functions Skills and Academic Achievement among Kenyan First Graders, In: Podráczky, Judit (szerk.) 14. Képzés és Gyakorlat Nemzetközi Neveléstudományi Konferencia : Program és absztraktok. Kaposvár, 2021
Amukune, S. & Józsa, K.: Predicting School Readiness from individualized Child intervention using Game-like Assessment of Approaches to Learning in 3-8-year-old Children, In: 30th EECERA Annual Conference. Democratic Early Childhood Pedagogies. Online Festival 1st – 17th September 2021, 2021
Amukune, S., Barret, K., Szabo, N. & Józsa, K.: Development of FOCUS App for Assessment of Approaches to Learning in Kenya, In: JURE 2021 - Education and Citizenship: Learning and Instruction and the Shaping of Futures, 2021
Amukune, S.& Józsa, K.: Assessment of executive functions difficulties among first graders in Kenya, In: Juhász, Erika; Kattein-Pornói, Rita (szerk.) HuCER 2021: Tanuló társadalom. Oktatáskutatás járvány idején = Learning society. Educational research during an epidemic, 2021
Hricsovinyi Julianna és Józsa Krisztián: Iskolaválasztás és szelekció., In: Fejes József Balázs és Szűcs Norbert (szerk.): Én vétkem. Helyzetkép az oktatási szegregációról. Motiváció Oktatási Egyesület, Szeged. 129–146., 2018
Józsa, K., Török, B., & Stevenson, C.: Preschool and Kindergarten in Hungary and the United States: A Comparison within Transnational Development Policy., International Journal of Educational Development, 62. 88–95., 2018
Józsa, K., Barrett, K. C. és Morgan, G. A.: Game-like Tablet Assessment of Approaches to Learning: Assessing Mastery Motivation and Executive Functions., Electronic Journal of Research in Educational Psychology, 15. 3. sz. 665‒695., 2017
Józsa Gabriella és Józsa Krisztián: Végrehajtó funkció: Elméleti megközelítések és vizsgálati módszerek., Magyar Pedagógia, 108. 2. sz. x–x., 2018
Józsa Gabriella és Józsa Krisztián: Az affektív tényezők szerepe a végrehajtó funkcióban: A meleg végrehajtó funkció., Magyar Pszichológiai Szemle, 72. 4. sz. 559–577., 2017
Józsa Krisztián, Nyitrai Ágnes és Podráczky Judit: Bölcsődés gyermekek elsajátítási motivációjának összefüggése az otthoni, családi jellemzőkkel., Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesülete (szerk.): Oktatás, gazdaság, társadalom – HuCER 2018. Absztrakt kötet. Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesülete, Budapest, 2018
Józsa, K., Barrett, K. C. és Morgan, G.: Mastery motivation, executive functions, and preacademic skills in 3-7 year old Hungarian children using the FOCUS tablet app., In: ISSBD (szerk.): Conference handbook. 25th Biennial Meeting of the International Society for the Study of Behavioural Development, ISSBD, July 15–19, 2018 Gold Coast,, 2018
Józsa Krisztián, Nyitrai Ágnes és Podráczky Judit: The Relation of Home Environment to Mastery Motivation among Hungarian Toddlers., In: EECERA (szerk.): 28th EECERA Annual Conference: Early Childhood Education, Families and Communities. Abstract book. 113., 2018
Nyitrai Ágnes, Podráczky Judit és Józsa Krisztián: Dimensions of Mastery Motivation in Hungarian Toddlers., In: EECERA (szerk): 28th EECERA Annual Conference: Early Childhood Education, Families and Communities. Abstract book. 113., 2018
Józsa Krisztián: Digitális fejlődésvizsgálati módszerek koragyermekkorban., In: Ács-Bíró Adrienn és Maisch Patrícia (szerk.): Horizontok és dialógusok IV. Absztraktkötet. Pécsi Tudományegyetem, Pécs. 5. 2018. május 9., 2018
Józsa Krisztián: A fejlődés motorja: Az elsajátítási motiváció., In: Belovári Anita, Bencéné Fekete Andrea és Nagyházi Bernadette (szerk.): Absztraktkötet. 11., 2018
Józsa Gabriella és Józsa Krisztián: Végrehajtó funkció: Elméleti megközelítések és vizsgálati módszerek., Magyar Pedagógia, 108. 2. sz. 175–200., 2018
Józsa Krisztián, Barrett C. Karen, Józsa Gabriella és Morgan A. George: FOCUS teszt: új, számítógép-alapú vizsgálati eszköz 3–8 éves gyermekek számára., Gyermeknevelés, 3. sz. (megjelenés alatt), 2019
Steklács János (szerk.): Szemkamerás vizsgálatok a pedagógiai kutatásban., Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kara, Kaposvár., 2019
Steklács János: A szemkamerás vizsgálati módszer lehetőségei a pedagógiai szempontú kutatásokban., In: Steklács János (szerk.): Szemkamerás vizsgálatok a pedagógiai kutatásban. Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kara, Kaposvár. 5–23., 2019
Podráczky Judit, Nyitrai Ágnes és Józsa Krisztián: Az elsajátítási motiváció jelenléte a bölcsődei és az óvodai nevelési alapprogramban., XIX. Országos Neveléstudományi Konferencia, Pécsi Tudományegyetem, Pécs., 2019
Amukune, S., Szabó, N., & Józsa, K.: The Adaptation process of an educational measurement: Creating the Kenyan version of FOCUS., XIX. Országos Neveléstudományi Konferencia, Pécsi Tudományegyetem, Pécs., 2019
Janurik, M., Szabó, N., & Józsa, K.: The relationship of musical perception and the executive function among 7-year-old children., In L. Gómez Chova, A. López Martínez, & I. Candel Torres (Eds.), EDULEARN19 Proceedings: 11th International Conference on Education and New Learning Technologies., 2019
Józsa Krisztián, Csima Melinda, Nyitrai Ágnes és Podráczky Judit: A korai fejlettségi mutatók szerepe az iskolai sikerességben: egy longitudinális kutatás első lépései., In: Juhász Erika és Endrődy Orsolya (szerk.): Oktatás – Gazdaság – Társadalom. HERA Évkönyvek VI. Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesülete, Budapest. 848–860., 2019
Józsa, K., Kis, N., & Barrett K. C.: Mastery Motivation, Parenting, and School Achievement among Hungarian Adolescents., European Journal of Psychology of Education. 34(2), 317–339. doi:10.1007/s10212-018-0395-8, 2019
Józsa, K., Steklács, J., Nyitrai, Á., & Podráczky, J.: Assessing mastery motivation by eye movement analysis among 5–6-year-old children., 29th EECERA Annual Conference: Early Childhood Education, Families and Communities In: 29th EECERA annual conference abstract book. Early Years: Making it Count., 2019
Nyitrai Á., Podráczky, J. & Józsa, K.: The role of nursery education in the development of mastery motivation., 29th EECERA Annual Conference: Early Childhood Education, Families and Communities. In: 29th EECERA annual conference abstract book. Early Years: Making it Count., 2019
Barrett, K. C., Józsa, K., Morgan, G. A., & Gibbons, A.: Children’s mastery motivation and executive functions on the new FOCUS app., Presented at a symposium on Social, Emotional, And Self-Regulatory Influences on Children’s Mastery Strivings, from Different Countries and Perspectives., 2019
Wang, P. J., Barrett, K. C., Lewis, A., Józsa, K., & Morgan, G. A.: Persistence & emotion on 4 approaches to measuring mastery motivation., Presented at a symposium on Social, Emotional, And Self-Regulatory Influences on Children’s Mastery Strivings, from Different Countries and Perspectives., 2019
Józsa Krisztián és Józsa Gabriella: A CHEXI és az ADEXI végrehajtó funkció kérdőívek magyar adaptációja., Prevenció, intervenció és kompenzáció – Korszerű neveléstudományi módszerekkel a korai iskolaelhagyás ellen. Hungarian Conference on Educational Research: HuCER 2019., 2019
Józsa Krisztián, Csima Melinda, Nyitrai Ágnes és Podráczky Judit: A sikeres iskolai tanulás előfeltételei: A Kaposvár Vizsgálat., In: Kissné Zsámboki Réka, Koloszár Ibolya és Horváth Csaba (szerk.): „Nemzetközi neveléstudományi irányvonalak és dimenziók határok nélkül”., 2019
Amukune, Stephen és Józsa Krisztián: Preschool to School Transition in Kenya: Looking Back as We Look Forward., In: Kissné Zsámboki Réka, Koloszár Ibolya és Horváth Csaba (szerk.): „Nemzetközi neveléstudományi irányvonalak és dimenziók határok nélkül”, 2019
Józsa Krisztián, Barrett C. Karen, Józsa Gabriella és Morgan A. George: FOCUS teszt: új, számítógép-alapú vizsgálati eszköz 3–8 éves gyermekek számára., Gyermeknevelés, 3. sz. 111-124., 2019
Józsa Krisztián, D. Molnár Éva, Zsolnai Anikó: Az iskola affektív és szociális jelenségvilágának kutatása, Magyar Tudomány 181(1), 47–55., 2020
Zentai Gabriella és Józsa Krisztián: Az elemi rendszerező képesség óvodai fejlesztése és a fejlesztés transzferhatása a DIFER készségekre., In: Varga Aranka, Andl Helga és Molnár-Kovács Zsófia (szerk.): „Neveléstudomány – horizontok és dialógusok” XIX. Országos Neveléstudományi Konferencia. Absztraktkötet. MT, 2019
Amukune Stephen, Szabó Norbert és Józsa Krisztián: The Adaptation process of an educational measurement: Creating the Kenyan version of FOCUS., In: Varga Aranka, Andl Helga és Molnár-Kovács Zsófia (szerk.): „Neveléstudomány – horizontok és dialógusok” XIX. Országos Neveléstudományi Konferencia. Absztraktkötet. MT, 2019





 

Projekt eseményei

 
2022-01-19 10:42:35
Résztvevők változása
2020-11-05 11:17:15
Résztvevők változása
2018-06-25 08:13:58
Résztvevők változása
2018-03-19 13:38:47
Résztvevők változása




vissza »