A 18. századi Magyarország enciklopédiájának közzététele. Bél Mátyás Notitia Hungariae novae c. művének kritikai kiadása (6–7. kötet)  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
124884
típus K
Vezető kutató Tóth Gergely
magyar cím A 18. századi Magyarország enciklopédiájának közzététele. Bél Mátyás Notitia Hungariae novae c. művének kritikai kiadása (6–7. kötet)
Angol cím Publishing the Encyclopedia of 18th-Century Hungary. Critical Edition of Mátyás Bél's Notitia Hungariae novae (volumes 6-7.)
magyar kulcsszavak szövegkiadás, történelem, kritikai kiadás, forráskiadás, Bél Mátyás, 18. század, Magyarország története, neolatin irodalom, neolatin filológia
angol kulcsszavak text edition, history, critical edition, edition of sources, Mátyás Bél, 18th century, history of Hungary, neolatin literature, neolatin philology
megadott besorolás
Történettudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Történelem
zsűri Történelem
Kutatóhely Történettudományi Intézet (HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont)
résztvevők Benei Bernadett
Gőzsy Zoltán
Jarmalov Rezső
Tóth Péter
projekt kezdete 2017-09-01
projekt vége 2023-03-31
aktuális összeg (MFt) 34.200
FTE (kutatóév egyenérték) 9.98
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A pályázat célja Bél Mátyás (1684–1749) nagy jelentőségű országleíró művének, a Notitia Hungariae novae historico-geographica című munkának a kritikai kiadása, illetve a már megkezdett kiadási munka folytatása. A műnek Bél életében csak mintegy ötöde, 11 vármegye leírása jelent meg nyomtatásban, a maradék 38 vármegyeleírás kéziratban maradt. A kiadatlan leírások edícióját 10 kötetbe osztva tervezzük; eddig négy kötetet már megjelentettünk, benne tizenhárom vármegye leírásával, és az ötödik kötet is rövidesen elkészül. Jelen pályázatban hét vármegye (és egy kiváltságos terület) leírásának kiadását tűztük ki célul, két kötetben: a soron következő 6. kötetben Abaúj, Gömör, Torna és Borsod vármegyékét, a 7. kötetben pedig Heves és Külső-Szolnok, Csongrád, illetve Bács-Bodrog vármegyékét, valamint a jászkun kerületekét. Célunk, hogy Bél művét eredeti szöveggel, jó minőségben, illetve megfelelő kritikai apparátussal adjuk a szakmai közönség kezébe. Bél művének forrásértéke köztudottan kimagasló, adatait számos tudományág (történelem, irodalomtörténet, régészet, művészettörténet, néprajz) tudja hasznosítani; kiindulópontja, alapanyaga lehet további kutatásoknak, doktori disszertációknak. Mivel a szöveget eredeti nyelven adjuk ki, nemzetközi érdeklődésre is számot tarthat a kiadás (ahogy ez az elkészült kötetek esetében már bebizonyosodott).

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás alapkérdése, vagy inkább alapproblémája az, hogy hogyan lehet a sokszor sérült, rosszul másolt kéziratokból Bél Mátyás vármegyeleírásainak eredeti szövegét minél megbízhatóbban rekonstruálni. A szövegromlások, írnoki hibák mellett szerzőségi kérdések is felmerülnek, ugyanis a kései másolatok készítői gyakran meghamisították, interpolálták a szöveget. Fontos kérdés továbbá, hogy az egyes leírások mennyiben Bél, illetve mennyiben informátorai, munkatársai munkái. A mű tartalmi vonatkozásait tekintve leginkább arra vagyunk kíváncsiak, hogy Bél hogyan helyezhető el a korabeli magyar és egyetemes tudományosságban, milyen minták alapján dolgozott. Reményeink szerint a szövegkiadás és a szöveg tartalmi vizsgálata megerősíti eddigi feltevéseinket, miszerint Bél lépést tartott a korabeli tudományossággal, sőt, számos területen kezdeményező szerepe volt. Ezekre a kérdésekre a vármegyeleírások előszóiban kívánunk választ adni. A fő célunk Bél szövegének alapos filológiai munkával történő kiadása, a szöveg gondozása, a szöveghibák, betoldások kiszűrése, és a mű forrásainak azonosítása.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatásunkban folytatjuk a megkezdett munkát, vagyis Bél Mátyás (1684–1749) nagy jelentőségű országleíró művének, a Notitia Hungariae novae historico-geographica című munkának a kritikai kiadását. 10 kötetesre tervezett sorozatunk újabb két darabját kívánjuk most megjelentetni, benne hét vármegye (és egy kiváltságos terület) leírásával. Sorozatunk egy olyan 18. századi forrást tesz kutathatóvá a honi és külföldi tudományosság számára, amelynek jelentősége, fontossága közismert. Ha Bél grandiózus célkitűzése nem is valósult meg maradéktalanul, akkor is jó eséllyel olyan adatokhoz juttathatja a kutatót, amelyeket máshol nehezen tudna megtalálni. Másrészt eszmetörténeti szempontból is rendkívül fontos mű, hiszen kiváló betekintést nyújt az ún. Hungarus-értelmiségnek – ahová Bél is tartozott – a gondolkozásmódjába, más nemzetiségekhez, a magyar történelemhez, a magyar közállapotokhoz való viszonyulásába. Nem csoda, ha szívesen forgatják történészek, művészettörténészek, néprajztudósok, irodalmárok Bél vármegyeleírásait. Ám a Notitiának csak egy része jelent meg magyar fordításban, s ami megjelent, az is gyakran rossz minőségben, s persze gyakorlatilag ellenőrizhetetlenül. Ezen segít kiadásunk, amely minden kutató számára biztosítja – nemzetiségtől függetlenül – Bél művének olvasását, hiszen eredeti szöveggel, illetve a magyar mellett angol előszókkal adjuk ki. Bizonyos, hogy a kiadás lendületet adhat számos kutatásnak a már említett tudományágakban (történettudomány, régészet, művészettörténet, helytörténet, földrajz stb.), sőt új kutatások kiindulópontja lehet; emellett általában nagyban segítheti a 18. századi Magyarország egészének jobb megismerését. Bizonyos az is, hogy Bél tudósi arcéle csak akkor rajzolható meg maradéktalanul, ha fő műve teljes egészében hozzáférhető lesz.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Pályázatunkban arra vállalkozunk, hogy egy 18. századi polihisztor, a szlovák és magyar identitását egyaránt büszkén valló Bél Mátyás fő művét, a 300 év óta kiadásra váró Notitia Hungarie novae („Az új Magyarország ismertetése”) című nagy országleírását megjelentessük, illetve a már korábban megkezdett kiadást folytassuk. Bél egyszerre akarta művében vizsgálni egy-egy vármegye flóráját és faunáját, mezőgazdaságát és „iparát”, történelmét és korabeli helyzetét, egyes népeit és népszokásaikat, várait és városait, falvait és pusztáit; a városok épített és szellemi kultúráját, intézményeit, lakosait, és így tovább. Ha mindez nem is valósult meg maradéktalanul, a több ezer oldalnyi mű valóságos kincsesbánya a korszak kutatóinak, így a történészeknek, művészettörténészeknek, irodalmároknak, de a helytörténészeknek is, akik saját településük múltját kutatják. Nem kétséges ezért, hogy a kéziratban maradt 38 vármegyeleírás kiadása feltétlenül érdeke a tudománynak, de a lakóhelye históriája iránt érdeklődő szélesebb közönségnek is. A kiadás során igyekszünk a művet a lehető legjobb szöveggel, a másolói hibákat, hamisításokat kiszűrve kiadni, a megfelelő segédletek (bibliográfia, részletes mutató, előszó) kíséretében. Bízunk abban, hogy a mű az egykori Hungaria ma már más utat járó népeinek is a kezébe kerül, s így Bél munkája – a közös történelmünk jobb megismerésével – az egymás felé nyitást is elősegíti.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The objective of the proposal is the critical edition (1684–1749) of Mátyás Bél’s gigantic historical-geographical opus, Notitia Hungariae novae historico-geographica, and the continuance of the started work. In Bél’s life a mere fifth of the above mentioned work, 11 county descriptions, was published while the remaining 38 county descriptions are still only accessible in manuscript. We plan to publish the inedited 38 county descriptions in 10 volumes: so far we have published 3 volumes with 9 county descriptions in them, and the fourth and fifth volumes will shortly be published as well. In this application our aim is to publish 7 country descriptions (and a privileged area): in the sixth volume Abaúj, Gömör, Torna and Borsod counties, while in the seventh Heves and Külső-Szolnok, Csongrád and finally Bács-Bodrog counties with the description of Jászkun district. Our objective is to make Bél’s work accessible to the scholarly public with the original text, in good quality and provided with appropriate critical apparatus. The source value of Bél’s work is outstanding, his data can be used in many field of science (history, archaeology, art history, local history, ethnology, literary history). It can be the starting point, and base of further researches or doctoral dissertations. Since we publish the text in original language, international interest may follow the publication (as it had happened in the cases of the previous volumes.)

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The basic question, or we can say, the basic problem of this research is how can be reliably reconstructed the original texts of Mátyás Bél’s county descriptions from the often damaged or erroneously copied manuscripts. Beside the aforementioned text corruptions, and copists’ mistakes, in some cases we have to contemplate authoring issues since the scribes of the late copies partly falsified, interpolated the text. Furthermore it is important to know to what extent each description is the work of Bél or of his informants, collaborators. As for the content of the opus we are most curious to study how Bél fitted into the contemporary Hungarian and European scientific life, what examples he followed in his work. Our hope is that the critical edition and the precise examination of the texts will strengthen our hypothesis, which says that Bél had known well the scholarship of his era; and actually he had had a leading role in many fields. Our intention is to answer the above questions in the introduction of each county description. Our main objective is to publish Bél’s text based on thourough philological research, textual criticism, amendment of text corruptions and inclusions, identification of its sources.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

In our research, we continue the inchoated work, namely, the critical edition (1684–1749) of Mátyás Bél’s enormous historical-geographical opus, Notitia Hungariae novae historico-geographica. We are planning to publish two new editions of our 10-volumes-series, which include the descriptions of seven new counties and a privileged area. Our series make this 18-century source accessible for the national and international scholarly circles. Even if Bél’s grandiose objective was never fully accomplished, it can still provide the scholars with information that would probably be very difficult to find otherwise. On the other hand Notitia is an outstanding work from the aspect of history of ideas since it gives an insight to the thinking of the „Hungarus-intelligentsia” – Bél being a part of it – their views relating to other nationalities, Hungarian history, and state of affairs in Hungary. Unsurprisingly historians, art historians, ethnographers, literary scholars are equally keen on turning to Bél’s county descriptions as a source. However only a minor part of the Notitia has been translated and published out of it, even if it is not flawless and retraceable. This need will be satisfied by our edition that will ensure the possibility for every researcher – regardless of their nationality – to read Bél’s work, since it will be published in the original Latin text provided with Hungarian and English introduction. The edition certainly gives way to many new research in the above mentioned disciplines (history, archaeology, art history, local history, geography etc.) furthermore it can be the initiator of many new research; moreover it can serve well the better understanding of 18th century Hungary. Certainly Bél’s scholar profile can only be profoundly described if his chief work is entirely accessible.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

In our proposal we engage in publishing Notitia Hungarie novae („Presentation of New Hungary”), the chief work of Mátyás Bél, 18th century polyhistor who proudly claimed to be of Slovak and Hungarian identity. Notitia awaits its publication to be resumed for 300 years, which was started by Bél himself. In each county description Bél intended to examine respectively its Flora and Fauna (its plants and wildlife), its agriculture, industry, history and state of affairs, its nationalities and their folk customs, its castles and cities, villages and surroundings, the cities’ built and intellectual culture, institutions, inhabitants etc. Even if he could not fully accomplish his goal, the thousands of pages of the Notitia are the treasure for the researchers of the era, equally for historians, art historians, ethnographers, literary scholars and local historians studying the past of their settlement. Therefore the publication of the 38 county descriptions that remained in manuscripts is an undeniable interest of science, however it is also interesting for the wider public. In the course of the publication we strive for publishing it with the best reconstruction of the original text, eliminating scribes’ errors and forgery, providing the necessary annexes (bibliography, detailed index, introduction). We trust that our edition finds its way to the nations of old Hungaria now outside of the Hungarian border and thus Bél’s work helps opening toward each other by understanding our common history better.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A pályázatunk célja az volt, hogy folytassuk Bél Mátyás (1684–1749) nagy jelentőségű országleíró művének, a Notitia Hungariae novae című munkának a kritikai kiadását. A műnek Bél életében csak mintegy ötöde, 11 vármegye leírása jelent meg nyomtatásban, a maradék 38 vármegyeleírás kéziratban maradt. A kiadatlan leírások edícióját 10 kötetbe osztva tervezzük. Immár hét kötet kiadását teljesítettük, ebből kettőt, a 6. és 7. kötetet a most befejeződött projektünkben. A 6. kötetben Abaúj, Gömör, Torna és Borsod vármegyék ismertetését jelentettük meg 2020-ban, míg a 7. kötetben Heves, Csongrád, illetve Bács-Bodrog vármegyékét, valamint a jászkun kerületekét, 2023-ban. A két kötet kiadásával maradéktalanul teljesítettük a pályázatban vállalt munkát. A leírásokat eredeti szöveggel, kritikai és tárgyi jegyzetekkel, illetve részletes bevezetők kíséretében adtuk ki. Bízunk benne, hogy e szövegek publikálása nagy nyereség lesz a történettudomány és más rokontudományok kutatói számára, ahogyan az már a korábbi kötetek esetében bebizonyosodott. Magunk is jelentettünk meg a projekt során olyan tanulmányokat, amelyekben a kiadott szövegeket hasznosítottuk.
kutatási eredmények (angolul)
The aim of our project was to continue the critical edition of the Notitia Hungariae novae, a major geographical and historical work about Hungary by Mátyás Bél (1684–1749). During Bél's lifetime, only about a fifth of the work, the descriptions of 11 counties, appeared in print, the remaining 38 county descriptions being in manuscript. The unpublished descriptions are planned to be edited in 10 volumes. We have now completed the publication of seven volumes, two of which, Volumes 6 and 7, are part of our recently completed project. Volume 6, published in 2020, covers the descriptions of the counties of Abaúj, Gömör, Torna and Borsod, while Volume 7 (2023) covers the descriptions of the counties of Heves, Csongrád and Bács-Bodrog, as well as the Jászkun districts. With the publication of these two volumes, we have fully fulfilled the work undertaken in the tender. The descriptions were published with original text, critical and explanatory notes and detailed introductions. We are confident that the publication of these texts will be a great asset to researchers in history and other related disciplines, as has already been demonstrated in the case of previous volumes. We have also published papers in the course of the project, making use of the published texts.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124884
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Tóth Gergely: „Vestigia barbarae gentis”: Mátyás Bél on Ottoman and Post-Ottoman Hungary, Identity and Culture on Ottoman Hungary. Eds. Pál Ács–Pál Fodor. Berlin, 2017. (Studien zur Sprache, Geschichte und Kultur der Türkvölker 23.) 367–386., 2017
Bél Mátyás, Tóth Gergely, Benei Bernadett, Gőzsy Zoltán, Jarmalov Rezső: Notitia Hungariae novae... Comitatuum ineditorum tomus sextus, in quo continentur... Comitatus Abaujváriensis, Gömöriensis, Thornensis et Borsodiensis, Budapest, 2020
Tóth Gergely: Őslakos-vita vagy közös őstörténet? Perlekedő és megegyezést kereső néperedet-narratívák Magyarországon a 17–18. században, Irodalomtörténet, tudománytörténet, eszmetörténet: Tanulmányok Tarnai Andor halálának 25. évfordulójára. Szerk. Papp Ingrid. Budapest, 2020. 93-107., 2020
Tóth Gergely: The First Edition of Nicolaus Olahus' Hungaria in Matthias Bel's Adparatus (1735), Nicolaus Olahus 450 : Proceedings of the International Conference on the 450th Anniversary of Nicolaus Olahus’ Death, Wien, 123-142., 2019
Bél Mátyás, Tóth Gergely: Dolgozat a régi hun-szkíta írásról, In: Benkő, Elek; Sándor, Klára; Vásáry, István (szerk.) A székely írás emlékei = Corpus Monumentorum Alphabeto Siculico Exaratorum, Bölcsészettudományi Kutatóközpont (2021) pp. 674-729., 2021
Bél Mátyás, Tóth Gergely, Benei Bernadett, Gőzsy Zoltán, Jarmalov Rezső, Tóth Péter: Notitia Hungariae novae historico geographica ... Comitatuum ineditorum tomus septimus, in quo continentur ... Comitatus Hevesiensis, Csongradiensis, Bácsiensis et Bodrogiensis, atque districtus Cumanorum et Iazygum, Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet, 2023
Benei Bernadett: "Erdő is van, makk is van, maj' meghízik a kis kan." Adalékok a 18. századi magyarországi sertéstartás történetéhez, A Magyar Mezőgazdasági Múzeum Közleményei 2020–2021. 7-29., 2022
Tóth Gergely: Egy hungarus értelmiségi pályafutásának tipikus és egyedi vonásai: Bél Mátyás elfeledett (ön)életrajza, TÖRTÉNELMI SZEMLE 64: (3) pp. 417-445., 2022
Tóth Gergely: Az Aranybulla recepciója a 18. századi politikai irodalomban, történetírásban és jogtudományban, SZÁZADOK 156: (6) pp. 1087-1118., 2022





 

Projekt eseményei

 
2019-11-07 13:19:49
Résztvevők változása




vissza »