A magyar egészségügyi szakemberek migrációjának földrajzi vonatkozásai  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
124938
típus K
Vezető kutató Pál Viktor
magyar cím A magyar egészségügyi szakemberek migrációjának földrajzi vonatkozásai
Angol cím Geographical aspects in the migration of Hungarian health-care professionals
magyar kulcsszavak egészségügy, migráció, egészségföldrajz, kvalitatív elemzés
angol kulcsszavak health care, migration, geography of health, qualitative analysis
megadott besorolás
Természetföldrajz (Komplex Környezettudományi Kollégium)100 %
Ortelius tudományág: Társadalomföldrajz
zsűri Komplex tértudományok
Kutatóhely Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék (Szegedi Tudományegyetem)
résztvevők Boros Lajos
Fabula Szabolcs
Ilcsikné Makra Zsófia
Kovács Zoltán
Lados Gábor
Uzzoli Annamária
projekt kezdete 2017-09-01
projekt vége 2023-06-30
aktuális összeg (MFt) 15.295
FTE (kutatóév egyenérték) 14.76
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A három évre tervezett kutatás a hazai orvosok és egészségügyi szakdolgozók munkavállalási célú elvándorlásának okait, motivációs tényezőit, és következményeit vizsgálja, fókuszba helyezve annak térbeli aspektusait, a hely és a földrajzi tényezők szerepét. Egyaránt koncentrál a nemzetközi és a nemzetállamon belüli léptékekre, ez utóbbi esetén az országon belüli centrum-periféria relációkra.
Legfőbb célkitűzéseinket a vizsgálati téma elméleti kereteinek meghatározásához, a probléma-orientált kérdésfeltevéshez, a kvalitatív módszerek újszerű társadalomföldrajzi alkalmazásához, valamint a migráció által érintettek számára is hasznosítható gyakorlatorientált eredmények létrehozásához igazítottuk.
Vizsgálataink legfontosabb elméleti célkitűzése, hogy a nemzetközi szakirodalom segítségével a migrációs folyamatok földrajzi jellemzőit beleillesszük egy olyan komplex megközelítésbe, amely felhasználja az öko-pszichopolitikai érvényesség keretrendszerét, figyelembe véve térségünk poszt-szocialista sajátosságait. Kiindulópontunk, hogy a migráció motivációs döntési mechanizmusa igen sok tényező által determinált, melyek között megjelennek geográfiai tényezők is.
Kutatásunk empirikus célja kettős: egyrészt definiálni a földrajzi helyek szerepét a migrációval kapcsolatos motivációkban és döntésekben, másrészt pedig ezeknek az eredményeknek az összevetése a szakpolitika problémakezelési mechanizmusával, illetve beavatkozásainak hatékonyságával. Ehhez módszerként statisztikai elemzéseket, kérdőíves felmérést és interjúkészítést alkalmazunk az érintettekkel. Célunk beavatkozási lehetőségek megfogalmazása is.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az egészségügyi szakemberek munkavállalási célú migrációja régóta létező jelenség, azonban az utóbbi évtizedekben globálisan is felerősödött, ugyanakkor az átlagosnál is nagyobb mértékben érinti a kelet-közép-európai országokat, köztük Magyarországot. E térségben az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók elvándorlása már-már az ellátás biztonságát is veszélybe sodorja.
A probléma relevanciájából adódóan számos kutatás foglalkozik a migráció e speciális típusának mennyiségi elemzésével, statisztikai, mérési kérdéseivel, illetőleg a migráció motivációval. Ez utóbbinál elsősorban a bérkülönbségeket állítják a középpontba, sokszor háttérbe szorítva azt, hogy a migrációs döntések komplex hatásokra következnek be.
Kiinduló hipotézisünk, hogy a folyamat térrelevanciája jóval erőteljesebb, mint azt az eddigi kutatások feltételezték. E térbeli relevancia egyrészt a tér és a hely hatását jelenti a motivációk tekintetében, másrészt figyelembe veszi, hogy a folyamatok térben, különböző léptékekben (pl. Kelet-Közép-Európában, vagy Magyarországon belül) nagyon egyenlőtlenül mennek végbe: jóval erőteljesebben érintik a periférikus térségeket.
Ehhez kapcsolódóan fő kérdésünk az, hogy milyen szerepe van a térnek és a helynek az egészségügyi szakemberek migrációjában?
Ezen belül az alábbi kérdéseket kívánjuk megválaszolni:
Melyek az egészségügyi szakemberek migrációjának legfőbb területi sajátosságai európai és magyarországi léptékben?
Melyek az orvosképzésben résztvevők migrációs szándékai és motiváció?
Hogyan befolyásolják a földrajzi helyek a migrációs döntéseket az egészségügyben dolgozók körében?
Léteznek-e „helyfüggő” válaszlépések az egészségügyi elvándorlás kezelésre?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A tervezett kutatás várható eredményei egyaránt hasznosíthatóak a tudomány, a szakpolitika, a felsőoktatás és a közélet számára.
A hazai orvosmigráció motivációs tényezőinek földrajzi szempontú vizsgálata egyrészt a témával kapcsolatos eddigi ismeretanyag finomhangolású értelmezését, másrészt pedig új, kritikai szemléletű megvilágítását teszi lehetővé. A kiemelt hangsúllyal alkalmazott kvalitatív kutatási módszerek segítséget nyújtanak az elvándorlási szándék, a migrációs potenciál, valamint a migráció következményei által érintett terek (földrajzi helyek, egészségügyi intézmények) többszereplős tanulmányozásához. Az empirikus vizsgálatainkban használt tartalomelemzési technika tapasztalatai hozzájárulhatnak a hazai társadalomföldrajzban használt módszerek bővüléséhez.
Kutatási célkitűzéseink között fontos szerepet kap a hazai orvosok és egészségügyi szakdolgozók elvándorlásának kezelésével kapcsolatos szakpolitikai döntéshozatali mechanizmus és válaszlépések rendszerének megismerése. Ennek a tudásnak az összevetése azokkal a tapasztalatokkal, amelyeket az érintettekkel készített interjúkból szerzünk, együttesen lehetőséget adnak – igény szerint – a javaslattételre az egészségpolitika, a helyi fejlesztéspolitika, illetve az orvosképzés számára.
A kutatás kérdésfeltevései, hipotézisei és módszerei végső soron elősegítik a magyar egészségügyi ellátórendszer működési és finanszírozási konfliktushelyzeteinek komplex, soktényezős megismerését. Ezáltal gyakorlatorientált eredményeink új diskurzust nyithatnak a hazai egészség-egyenlőtlenségek megértésében, különös tekintettel az országon belüli periferikus térségekre.
A kutatásmódszertan bizonyos technikáinak (pl. interjúk tartalomelemzése, másodelemzés) használatával kapcsolatos tapasztalatok nemcsak azok földrajzi adaptációját jelentik, hanem publikálásukkal hosszú távon beépülhetnek a felsőoktatás tananyagába is.
A projekt során létrehozandó saját információs honlap megteremti az alapot az eredmények nyilvánossá tételéhez, a tudományos és közéleti szféra folyamatos tájékoztatásához, és a tudományos ismeretterjesztéshez.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Magyarország csatlakozása az Európai Unióhoz megnyitotta a nyugat-európai munkaerőpiacot a magyar munkavállalók számára. Ennek következtében az utóbbi években felerősödött hazánkban a jól képzett munkaerő munkavállalási célú elvándorlása. Ez a migráció különösen érinti a hazai orvosokat, nővéreket és egyéb egészségügyi szakdolgozókat.
A kutatás egyik célja annak vizsgálata, hogy milyen társadalmi-gazdasági (pl. alacsony bérek, túlterheltség) és egyéni (pl. karrier építés, jobb életkörülmények) tényezők hatnak a migrációs tervekre, a ki- és visszavándorlásra. Célunk annak értelmezése is, hogy a helyi identitás szerepe mennyire erős a munkaerő „otthontartásában”, és milyen mértékben hat a visszavándorlási szándékra. Megkíséreljük megérteni a tér és a hely szerepét az orvosmigrációban.
A kutatás során egyaránt alkalmazunk elméleti (pl. szakirodalmi előzmények kritikai szemléletű feltárása) és empirikus módszereket (pl. statisztikai elemzés, kérdőív, interjú). A statisztikai elemzések célja a hazai orvosok külföldi munkavállaláshoz kért engedélyeinek tanulmányozása, és az eredmények térinformatikai elemzése. A kérdőíves felmérés elsősorban a hazai egyetemeken végző általános orvosok és nővérek elvándorlási szándékának megismeréséhez járul hozzá. A tervezett 60 db interjú a migrációban közvetlenül és közvetetten érintettekkel készül a motivációk árnyaltabbá tételére és a migráció helyi és intézményi következményeinek megértésére.
A kutatásból nyert eredmények és tapasztalatok alkalmasak a szakpolitikai döntéshozatalhoz szükséges javaslatok megfogalmazására.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The proposed three-year research analyses the reasons, the motivational factors and the consequences of labour migration of the Hungarian doctors and health care professionals, focusing on the spatial aspects, the role of the place and geographical factors. Further, it draws the attention to different national and international levels, highlighting the main differences between central and peripheral regions in Hungary.
The main objectives of our research is the definition of the theoretical framework of the study, the problem-oriented approach, the innovative application of qualitative methods in social geography and creating practical results which would be useful also for the migrants.
The most important theoretical aim of the study that through the international literature the geographical characteristics of migration can be adopted to a complex approach which uses the framework of eco-psycho-political validity, taking into consideration the specific post-socialist characteristics of our region. Our starting point is that the decision-making mechanism behind the motivation of migration determined by many factors, including geographical factors as well.
The empirical purpose of our research is dual: on the one hand, to define the role of geographical spaces in the motivations and decisions related to migration, on the other hand, to compare these results with the problem management mechanisms and the efficiency of policy interventions. For this purpose, we use different methods: statistical analysis, questionnaire survey and interviews.
Our project aims to provide policy recommendations for decision makers.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Migration of health-care professionals has long been in the centre of migration research. However, in recent years it has intensified in a global context, affecting East Central European countries more than other EU members. Out-migration of doctors and other health-care personnel can also be experienced in Hungary where this phenomenon jeopardise the maintenance of the health system.
Due to the extent of the problem many researches focus on quantitative analysis, possible measurement approaches and motivations for migration. In terms of the latter one, mainly wage differentials are put into focus, while the complexity of migration decisions is often overlooked.
Our main hypothesis is that migration of health-care professionals is more influenced by space than it was assumed by previous studies. The importance of geographical aspects is based on the influence of space and place on migration decisions. Furthermore, studies in this field well demonstrate that outcomes of migration differ among various geographical scales (e.g. national, East Central European) and places: peripheral regions are suffering more from this phenomenon.
Our main research question: What is the role of place and space in the migration of health-care professionals?
Besides, there are more sub-questions to be answered:
What are the main geographical features in the migration of health-care professionals at Hungarian and European scales?
What are the main migration motivations of medical students?
How do geographical areas influence the migration motivations of health-care professionals?
Are there any “place-based” strategic implications to reduce the out-migration of health professionals?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The expected results of the planned research can be utilised by the scientific sphere, policy-makers, higher education and the wider public as well.
Examining Hungarian health-care professionals’ migration with a geographical approach can foster the fine-tuning interpretation of the research material existing in this topic on the one hand, and can facilitate the examination of this research material from a new, critical perspective on the other. Emphasising the use of qualitative research methods in the Workplan (in Hungarian) project can assist the multi-actor analysis of outmigration-related intentions, migration potential and spaces that are affected by the consequences of migration (geographical places, health-care institutions). Moreover, the experiences of the content analysis employed in our empirical research can contribute to the methodological development of Hungarian geography. Among our research objectives, exploring the system of decision-making mechanisms and policy responses related to the out-migration of physicians and other health service professionals has a particular importance. This knowledge in comparison with the experience provided by the interviews, collectively offer an opportunity – as required – to make proposals for the health policy, the local development policy and for medical education.
The questions, hypotheses and methods of the research contribute to provide a complex, general idea about the operating and financing conflict situations of the Hungarian health-care system. Thus, our practical results may start new discourses to understand the national health inequalities, especially in terms of peripheral regions of the country.
The experiences regarding the use of certain techniques of research methodology (e.g. content analysis of interviews, secondary analysis) are not only contributing to the geographical adaptation of them, but through their publications they can be incorporated into the curriculum of higher education as well.
The own created website of the project will provide a basis of making the results public, providing continuous information for the academic and public sector and disseminating scientific information.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The accession to the European Union has opened the labour markets of Western Europe to the Hungarian employees. This phenomenon contributes to the intensifying emigration of highly qualified human resources from Hungary. This phenomenon is particularly veridical for Hungarian physicians, nurses and other health care professionals.
One of our research aims is to examine which socio-economic (e.g. low wages, overloaded work schedule) and individual (e.g. career, better living conditions) factors are affecting migration plans, emigration and remigration. Other aim of the research is to study the role of local identity, on one hand its importance in keeping the labour force home, and on the other hand how much it influences remigration intentions. It is also important to understand the role of space and place in migration of the Hungarian health-care professionals.
We will apply theoretical (e.g. critical analysis of literature) and empirical methods (e.g. statistical analysis, questionnaire survey, interview) together in the research project. The aim of statistical analysis is to study all permits requested by Hungarian physicians for working abroad and to visualise it using GIS methods. The questionnaire survey helps us to discover plans of the Hungarian graduated students in medicine and nursing according to migration. It is planned to prepare approximately 60 interviews with those who are affected migration to understand their motivation in details and to recognize local and institutional consequences of the health care professionals’ migration.
Outcomes of the research are suitable for recommendations to inform policy makers in their decision-making.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatás a hazai egészségügyi szakemberek migrációjának motivációit, az azzal kapcsolatos attitűdöket vizsgálta, fókuszba helyezve annak térbeli aspektusait, a hely és egyéb földrajzi tényezők, tágabban a mikrotényezők szerepét. A vegyes, egymásra épülő kutatási módszerek közül a statisztikai elemzések alapján megállapítható, hogy az egészségügyi szakemberek térbeli koncentrációja fokozódik. Ez jellemző az Európai Unióban regionális dimenzióban, Magyarországon a településhierarchiát követve, fokozva a periferikus térségekben a humánerőforrás-hiányt. A koncentráció egyik okozója az egészségügyi szakemberek nemzetközi és országon belüli migrációja. Kérdőíves felméréssel és interjús kutatással kimutattuk, hogy az eddig ismert motivációk mellett a lokális földrajzi és egyéb mikrotényezőknek (pl. családi kapcsolatok, életszakasz, távolság) lényeges szerepük van. Tartalomelemzéssel megállapítottuk, hogy az eddigi szakpolitikai intézkedések egyrészt a lokális válaszokra kevéssé fókuszáltak, másrészt kis jelentőséget tulajdonítottak a mikrotényezőknek. Javaslataink felhívják a szakpolitika figyelmét arra, hogy az egészségügyi szakemberek megtartásánál – a strukturális, makrotényezők mellett – lényeges az egyéni, az élethelyzettel kapcsolatos mikrotényezők szerepe, melynek része a közvetlen földrajzi környezet is. Ezért a jövőben a szakpolitika formálásakor célszerű ezeket is figyelembe venni.
kutatási eredmények (angolul)
The research analyzed the motivations and attitudes related to the migration of Hungarian health professionals, focusing on the spatial aspects of migration, the role of location and other geographical factors, and more broadly on various micro-factors. Within our mixed-method approach statistical analyses suggest that the spatial concentration of health professionals is increasing. This is typical in the European Union in a regional dimension, while aligned to the settlement hierarchy in Hungary, increasing the human resource shortages in peripheral regions. One of causes of this concentration is the international and domestic migration of health professionals. Through a questionnaire survey and interview research, we have revealed that, in addition to the previously known motivations, local geographical and other micro-factors (e.g. family ties, life stage, distance) also play an important role. Through content analysis, we found that existing policy measures have, on the one hand, focused little on local responses and, on the other hand, have attached little importance to micro-factors. Our recommendations draw the attention of policymakers to the importance of the role of individual, life situation-related micro-factors, including the immediate geographical environment, in addition to structural, macro-factors, in retaining and re-attracting health professionals. It is therefore ecommended to take these into account in future policy formulation.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124938
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Pál V. - Lados G. - Fabula Sz.: „Orvosok… határok nélkül?” Az egészségügyi szakemberek nemzetközi vándorlásának földrajzi aspektusai, Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya, előadás, 2018
Fabula, Sz. – Lados, G. – Ilcsikné Makra, Zs. – Pál, V: A magyarországi egészségügyi humánerőforrás-kapacitás és -hiány térségi és települési szintű mintázatai., TELEPÜLÉSFÖLDRAJZI TANULMÁNYOK 9: 2 pp. 97-111., 15 p, 2020
Pál, V. – Lados, G. – Ilcsikné Makra, Zs. – Boros, L. – Uzzoli, A. – Fabula, Sz.: Concentration and inequality in the geographic distribution of physicians in the European Union, 2006–2018., REGIONAL STATISTICS 11: 31 pp. 3-28., 26 p., 2021
Fabula, Sz. – Pál, V. – Uzzoli, A.: Some characteristics of the geographical distribution of physicians in the European Union., In: Kučera, Z. (ed) EUGEO 2021: 8th EUGEO Congress on the Geography of Europe. Prague, Charles University Faculty of Science, Czech Geographical Society, p. 318., 2021
Boros, L. – Lados, G. – Ilcsikné Makra, Zs. – Pál, V.: The role of identity in migration of health care professionals: the case of Hungary, In: Kučera, Z. (ed) EUGEO 2021: 8th EUGEO Congress on the Geography of Europe. Prague, Charles University Faculty of Science, Czech Geographical Society, p. 322., 2021
Pál, V. – Ilcsikné Makra, Zs. – Fabula, Sz.: A hely és az identitás szerepe a magyar egészségügyi szakemberek vándorlási döntéseiben., In: Karátson, Dávid; Nagy, Balázs (szerk.): X. Magyar Földrajzi Konferencia absztraktkötet. Budapest, A Földgömb az Expedíciós Kutatásért Alapítvány, p. 50., 2021
Boros Lajos, Dudás Gábor, Ilcsikné Makra Zsófia, Morar Cezar, Pál Viktor: The migration of health care professionals from Hungary - global flows and local responses, DETUROPE: CENTRAL EUROPEAN JOURNAL OF TOURISM AND REGIONAL DEVELOPMENT 14: (1) pp. 164-188., 2022
Pál V, Fabula Sz, Ilcsikné Makra Zs, Uzzoli A: Az egészségügyi dolgozók területi eloszlása Magyarországon: mintázatok, okok és különböző narratívák, TÉR-GAZDASÁG-EMBER 10: (2) pp. 9-31., 2022
Ilcsikné Makra Zs.: A magyarországi egészségügyi szakemberek migrációjának médiareprezentációja, Egészségegyenlőtlenségek Magyarországon c. workshop, Budapest, 2019
Pál V.: Az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés szakpolitikai megítélése: kérdések és ellentmondások a térbeli egészségügyi esélyegyenlőség diskurzusaiban, Egészségegyenlőtlenségek Magyarországon c. workshop, Budapest, 2019
Boros L.: Orvosmigráció Magyarországról, Márton Áron Szakkollégium, Szeged - szeminárium, 2019
Pál V.: A humánerőforrás-hiány néhány földrajzi sajátossága a magyarországi egészségügyben, Magyarok a Kárpát-medencében 4. Nemzetközi Tudományos Konferencia, Szeged, 2019
Pál V. – Ilcsikné Makra Zs. – Fabula Sz. – Lados G.: „Menni vagy maradni?” Az egészségügyi felsőoktatásban tanulók véleménye a kivándorlásról”, „Földrajz és Te!” előadássorozat, Szegedi Tudományegyetem, 2019
Pál, V. – Fabula, Sz. – Ilcsikné Makra, Zs. – Uzzoli A. – Lados, G. – Boros L.: A térbeli egészségegyenlőtlenségek és az egészségügyi humánerőforrás-hiány, illetve az orvosmigráció összefüggései magyarországi példán keresztül., Társadalomföldrajzi folyamatok Kelet-Közép-Európában: problémák, tendenciák, irányzatok II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, Beregszász, 2021
Pál V. – Ilcsikné M. Zs. – Fabula Sz.: A hely és az identitás szerepe a magyar egészségügyi szakemberek vándorlási döntéseiben, MRTT XIX. Vándorgyűlése, Budapest, 2021
Fabula Sz. – Ilcsikné M. Zs. – Pál V.: Nézőpontok: az egészségügyi szakemberhiány narratívái a szakpolitika és az egészségügyi dolgozók véleménye alapján, MRTT XIX. Vándorgyűlése, Budapest, 2021
Pál, V. – Ilcsikné Makra, Zs. – Fabula, Sz. – Lados, G. – Boros, L. – Uzzoli, A.: A magyarországi egészségügyi humánerőforrás-ellátottság, a migrációs szándék és a területfejlesztés összefüggései, III. Területfejlesztők Napja – Fejlődés és fejlesztés 2020 előtt és után, 2021
Pál V. – Fabula Sz. – Lados G. – Ilcsikné M. Zs. – Boros L.: Elméletek és megközelítések az egészségügyi szakemberek migrációjának földrajzi vizsgálatában, Földrajzi Közlemények (közlésre elfogadva), 2023
Pál, V. – Fabula, Sz. – Boros, L.: Why do Hungarian health workers migrate? A micro-level analysis, Sustainability (szerkesztői döntésre vár), 2023
Pál V., Ilcsikné Makra Zs., Lados G., Boros L., Uzzoli A: A magyarországi egészségügyi szakemberek migrációjának médiareprezentációja, In: Fazekas I., Kiss E., Lázár I. (szerk.) IX. Magyar Földrajzi Konferencia előadásainak összefoglalói Debrecen, Magyarország: MTA DTB Földtudományi Szakbizottság, p. 87., 2018
Pál V., Ilcsikné Makra Zs., Lados G., Boros L., Uzzoli A.: A magyarországi egészségügyi szakemberek migrációjának médiareprezentációja, In: Fazekas I., Kiss E., Lázár I. (szerk.) Földrajzi tanulmányok 2018 Debrecen, Magyarország: MTA DAB Földtudományi Szakbizottság, pp. 203-205., 3 p., 2018
Fabula Sz., Boros L., Pál V. (: Az egészségügyi szakemberek nemzetközi vándorlásának lehetséges magyarázatai, In: Fazekas I., Kiss E., Lázár I. (szerk.) IX. Magyar Földrajzi Konferencia előadásainak összefoglalói Debrecen, Magyarország: MTA DTB Földtudományi Szakbizottság, p. 86-, 2018
Fabula Sz., Boros L., Pál V.: Az egészségügyi szakemberek nemzetközi vándorlásának lehetséges magyarázatai, In: Fazekas I., Kiss E., Lázár I. (szerk.) Földrajzi tanulmányok 2018 Debrecen, Magyarország: MTA DAB Földtudományi Szakbizottság, pp. 199-201., 3 p., 2018
Lados, G.; Boros, L.; Fabula, Sz.; Ilcsikné Makra, Zs.; Uzzoli, A.; Pál, V.: The role of family in the migration of health care workers: geographical perspectives and a case study from Hungary, In: 7th EUGEO Congress: Re-imagining Europe’s Future Society and Landscapes p. 375., 1 p., 2019
Fabula, Sz., Pál, V., Ilcsikné Makra, Zs. & Lados, G.: The role of place-based factors in the international migration of health workers – experiences from Hungary, In: Tilbe, F. & Mahmutoglu, V. (ed) The Migration Conference 2019 Book of Abstracts and Programme London, UK: Transnational Press London, pp. 239-240., 2019
Fabula, Sz. – Ilcsikné Makra, Zs. – Pál, V. – Lados, G. – Boros, L.: Migration intentions and motives of health workers and medical students – a country case study from Hungary, Társadalomföldrajzi folyamatok Kelet-Közép-Európában: problémák, tendenciák, irányzatok - Nemzetközi Földrajzi Konferencia kiadványa, pp. 107-114., 2020
Pál V.- Ilcsikné Makra Zs.- Lados G.- Boros L.- Uzzoli A.: A magyarországi egészségügyi szakemberek migrációjának médiareprezentációja, In: Fazekas I., Kiss E., Lázár I. (szerk.) Földrajzi tanulmányok 2018 Debrecen, Magyarország: MTA DAB Földtudományi Szakbizottság, pp. 203-205., 3 p., 2018
Fabula Sz. - Boros L. - Pál V.: Az egészségügyi szakemberek nemzetközi vándorlásának lehetséges magyarázatai, In: Fazekas I., Kiss E., Lázár I. (szerk.) Földrajzi tanulmányok 2018 Debrecen, Magyarország: MTA DAB Földtudományi Szakbizottság, pp. 199-201., 3 p., 2018
Lados, G.; Boros, L.; Fabula, Sz.; Ilcsikné Makra, Zs.; Uzzoli, A.; Pál, V.: The role of family in the migration of health care workers: geographical perspectives and a case study from Hungary, In: 7th EUGEO Congress: Re-imagining Europe’s Future Society and Landscapes p. 375., 1 p., 2019
Fabula, Sz., Pál, V., Ilcsikné Makra, Zs. & Lados, G.: The role of place-based factors in the international migration of health workers – experiences from Hungary, In: Tilbe, F. & Mahmutoglu, V. (ed) The Migration Conference 2019 Book of Abstracts and Programme London, UK: Transnational Press London, pp. 239-240., 2019
Fabula, Sz. - Ilcsikné Makra, Zs. - Pál, V. - Lados, G. - Boros, L.: Migration intentions and motives of health workers and medical students – a country case study from Hungary, Társadalomföldrajzi folyamatok Kelet-Közép-Európában: problémák, tendenciák, irányzatok - Nemzetközi Földrajzi Konferencia kiadványa, pp. 107-114., 2020





 

Projekt eseményei

 
2018-10-30 07:57:12
Résztvevők változása
2018-02-15 08:15:28
Résztvevők változása




vissza »