A szuburbanizáció, az urban sprawl hatása a szuburbiák környezeti átalakulására Közép-Európa vidéki várostérségeiben  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
128703
típus K
Vezető kutató Hardi Tamás
magyar cím A szuburbanizáció, az urban sprawl hatása a szuburbiák környezeti átalakulására Közép-Európa vidéki várostérségeiben
Angol cím The effects of suburbanization, urban sprawl on the environmental change of suburbs in Central European middle-sized urban regions
magyar kulcsszavak szuburbanizáció, urban sprawl, környezet, tájkép
angol kulcsszavak suburbanization, urban sprawl, environment, landscape
megadott besorolás
Regionális Tudomány (Komplex Környezettudományi Kollégium)80 %
Ortelius tudományág: Regionális kultúrák
Társadalomföldrajz: a természeti környezet és a társadalom kapcsolata (Komplex Környezettudományi Kollégium)20 %
zsűri Gazdaság
Kutatóhely Regionális Kutatások Intézete (HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont)
résztvevők Csontos Péter
FARKAS JENŐ ZSOLT
Hoyk Edit
Kovács Csaba Miklós
Mészárosová-Lampl Zuzana
Nagy Imre
Nárai Márta
Patay Tünde
Szörényiné Kukorelli Irén
Tamás Júlia
Török Ibolya
projekt kezdete 2018-10-01
projekt vége 2022-09-30
aktuális összeg (MFt) 19.429
FTE (kutatóév egyenérték) 12.46
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Európa egyik legfontosabb területi folyamata az szuburbanizáció, az urban sprawl, a városi beépített terek dinamikus növekedése. A városi jellegű beépített területek és a városi életstílus lépésről lépésre elfoglalják a városkörnyéki területeket, s az új lakók környezeti attitűdjei eltérnek a hagyományos attitűdöktől. A városias terek szétterjedése hatással van az érintett falusi települések alapvető környezeti, gazdasági és társadalmi jellegére, funkcióira. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint ez az egyik legfontosabb veszély, amely a településhálózatot fenyegeti napjainkban. Az elmúlt évtizedekben ezek a folyamatok elérték a kevésbé urbanizált közép-európai régiót is, s rendkívül gyors és gyakran kontrolálatlan változásokat okoztak településhálózatunkban. Csak kevés kutatás foglalkozik ezekkel a folyamatokkal a közép-európai, nem-nagyvárosi/fővárosi területeken, a regionális központok agglomerációja esetében, s még kevesebben vizsgálták a környezeti hatásokat.
Kutatásunk négy közép-európai országban (Magyarországon, Szlovákiában és Romániában) vizsgálja az urban sprawl jelenségét és annak hatásait négy különböző méretű, de gazdaságilag növekvő regionális központ (Győr, Kecskemét, Nyitra és Kolozsvár) ,agglomerációjában. Elméleti és terepi empirikus kutatásokat végezve, különböző módszereket használ a kutatás, pl. a földhasználati változások GIS-elemzése, ökológiai és szociológiai felmérések és interjúk. Az empirikus vizsgálatok eredményeit felhasználjuk a modellezés során a következő évtizedek különböző fejlődési forgatókönyveinek előrejelzésére, ami hasznos lehet a várostervezők és a hatóságok számára is.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Melyek a közép-európai urban sprawl folyamatok sajátosságai a nem-nagyvárosi térségekben, összevetve a szakirodalombból megismerhető, nyugat-európai példákkal?
Összevethetők-e a vizsgált három ország, illetve a különböző hierarchia szintű városok folyamatai?
Milyen mértékű és milyen jellegű átalakulásokat indukált a városi terjeszkedés a tizenkét szuburbán település belső szerkezetében, településképében, környezeti jellegében és a tájképben?
Van-e különbség az új letelepülők és az őslakosok "környezeti keresletében” és életstílusában, és milyen szerepe van ezeknek a különbségeknek az észlelt változásokban?
Milyen forgatókönyveket lehet készíteni a vizsgált az agglomerációk környezeti és tájképi átalakulására a következő évtizedek távlatára?
Milyen eszközök fejleszthetők ki a helyi önkormányzatok és a várostervezők számára a vizsgált folyamatok káros hatásainak ellensúlyozására közép-európai körülmények között?
Hipotézis
1: Ezekben az országokban az urban sprawl jelensége általános és gyors.
2: Az új településrészek eltérnek a hagyományos településtől.
2a: A nem vízáteresztő felületek nagysága növekszik, a zöld területek aránya csökken
3: A három országban bekövetkezett változások hasonlóak egymáshoz és a Nyugat-Európában jellemző változásokhoz.
4. ábra: Tipikus ökológiai változások mérhetők az urban–rural gradiens mentén
5. Az élőhelytípusok (Á-NÉR kategóriák) száma csökkenhet.
6: Az őslakosok "környezet-kereslete" különbözik az újonnan letelepedettekétől
7: Az elővárosi települések fejlesztését leginkább az ingatlanpiac befolyásolja. Az átalakulás szabályozatlan volt

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás összefoglalja a közép-európai szuburbanizáció és urban sprawl jelenségét az angol és német mellett a magyar, szlovák, cseh, román, szerb és horvát nyelvű szakirodalom felhasználásával.
Munkánk összehasonlítja a közelmúltbeli urbanizációs trendeket Magyarországon, Szlovákiában és Romániában, részben irodalmi kutatások, részben empirikus eredmények alapján. Az európai, különösen a közép-európai kutatások elsősorban a fővárosok agglomerációira összpontosítanak, és kevés figyelmet fordítanak a másodlagos (nem-nagyvárosi) központok folyamataira. Kutatásunk ezekkel a regionális központokkal és azok agglomerációival foglalkozik, a város hierarchia különböző szintjein található várostérségek vizsgálatával.
Az európai, különösen a közép-európai irodalom a fizikai és funkcionális térszerkezet átalakulására összpontosít; a lakáspolitika / piac; a város és a szuburbia társadalmi térszerkezetének átalakulásait vizsgálva. Az szuburbanizáció környezeti hatásaival csak néhány publikáció foglalkozik. Kutatásunk az ökológiai változásokat méri fel az urban–rural gradiens mentén közép-európai példákon.
A korábbi kutatások inkább követő, mint az előrejelző jellegűek voltak. Ez a kutatás modellezni kívánja a folyamatokat és előrejelezni a várható változásokat. A modell bemeneti változói közé a hagyományos kemény adatokon túl a saját empirikus eredményeink közül „puha” adatokat is számszerűsíteni szeretnénk, ezzel bevonva a lakosság környezeti igényének és életstílusának jellemzőit.
A "városi térfoglalás" gyors változásai kihívást jelentenek a területrendezés és a városfejlesztés számára, amelyek gyakran a fejlett országokban sem képesek irányítani a folyamatokat, nem is beszélve a kevésbé fejlettekről, így a környezeti hatások erősödnek. A városi jellegű területek terjeszkedése különösebb irányítás és tervezés nélkül zajlik. Ez a kutatás bővíti az információalapot, melyre az önkormányzati és regionális stratégiai tervezés és döntéshozatal támaszkodhat, olyan modellezési módszert kívánunk folytatni, amely felvázolja a következő évtizedek lehetséges forgatókönyveit egy konkrét terület számára.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Napjaink egyik sajátos városfejlődési folyamata, hogy a városi területek és a városi földhasználat egyre inkább terjed ott is, ahol a vidéki jelleg és a természetes táj túlsúlyban volt eddig. Vagyis a lakott területek bővülnek, az ipari és szolgáltatási területek növekednek a korábban beépítetlen zónákban is, a város közigazgatási területén túl is. A városi polgárok kivándorlása a városhoz közeli településekre a befogadó települések gyors népességnövekedéséhez vezet. A beépített, lebetonozott terület növekedése gyakran meghaladja a népességnövekedés ütemét; ezt a jelenséget „urban sprawl”, városi szétterülési folyamatnak nevezik. Ez a növekedés nem a település méretének hagyományos növekedését jelenti, hanem újfajta településszerkezethez vagy településrészek kialakulásához vezet. A kiterjedő utcák, az egyre kisebb telkek, az udvarok, kertek és az új és egyre nagyobb lakótelepek átalakítják a települések életét, képét.
Ez a kutatás Magyarország, Szlovákia és Románia területén négy vidéki város agglomerációjában vizsgálja a városi jellegű területek terjeszkedésének tájképi és ökológiai hatásait. Visszatekintő kutatásunk megvizsgálja a 2000-es évek során bekövetkezett változásokat. A 12 kijelölt szuburbán mintatelepülés átalakulását a légi felvételek, a kataszteri térképek segítségével követjük le. Interjúkat készítünk a települési önkormányzatokkal és hivatalokkal, ökológiai felméréseket és szociológiai kérdőívezést fogunk végezni a betelepülők és a környezeti kérdések kapcsolatáról. Eredményeink segítenek előre jelezni e folyamatok jövőjét, megoldásokat találni a települések térbeli terjedésének irányítására és az átalakulás következményeinek kezelésére.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

One of the most important territorial processes in the highly urbanized continent of Europe is the suburbanization, urban sprawl which occurs in a gradual manner over long periods and is not perceived as dramatic. Nevertheless the urban built up areas and the urban life style occupy step by step the periurban territories. Urban sprawl affects the essential environmental, economic and social functions of the effected settlements, whose importance is often undervalued, and according to the European Environmental Agency this threat is one of the most realistic environmental danger for the settlement system. This phenomenon is well studied in the densely populated European metropolitan areas. In the last decades these processes reached the less urbanized Central European region occurring very fast and less planned changes in our settlement system. Only few researches deal with these processes in the Central European non-metropolitan areas, around regional centres, and the environmental impact is even less examined.
This research examines the urban sprawl and its impacts in three Central European countries (in Hungary, Slovakia and Romania) in the cases of four different sized, economic growing regional centres’ agglomerations. Desktop and field empirical researches will be conducting, with different methods such us GIS analysis of land use change, ecological and sociological surveys and interviews. The results of empirical works will be used as inputs for a modelling phase, to forecast different development scenarios for the upcoming decades, which could be useful to the urban planners and authorities.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

What are the specialities of the Central European urban sprawl processes in the non-metropolitan areas compering to the examples in more developed countries studied in the literature?
How can we compare the processes of the examined three countries and of the cities on different level of urban hierarchy?
How big and what kind of transformations were induced by urban sprawl in the structure of the receiving twelve suburban settlements, and in their functions, image and landscape?
Are there any speciality of the “environmental demand” of the new settlers and their lifestyle compering to those of the original inhabitants, and what kind of role have these specialities in the detected changes?
What kind of scenarios can be drawn for these agglomerations and their environmental and landscape changes for the upcoming decades?
What kind of tools have the local authorities and urban planners to control these processes in Central Europe?
Hypothesis
1: In these countries the phenomenon of urban sprawl is general and rapid.
2: Suburban settlement parts are different from the traditional settlement.
2a: The non water-permeable surface is increasing, the share of green areas is declining
3: The changes in the three countries are similar to each other and to the changes typical in Western Europe.
4: Typical ecological changes can be measured along the urban–rural gradient.
5. The number of habitat types (Á-NÉR categories) might decrease.
6: The “environmental demand” of “original settlers” differs from that of the new inhabitants moving in.
7: The development of suburban settlements is mostly influenced by the real estate market. Transformation took place uncontrolled.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

This research summarises the phenomenon of Central European suburbanisation and urban sprawl, with the use of professional literature in the national languages (Hungarian, Slovak, Romanian, Serbian and Croatian.
Our work will compare the recent urban trends in Hungary, Slovakia and Romania, partly by literature research and partly on the basis of empirical findings. The European, especially Central European researches have primarily focused on the suburban zones of the capital cities, and paid little attention to the processes of the secondary (non-metropolitan) centres. Our research deals with these regional centres and their agglomerations, compering urban regions on different levels of urban hierarchy.
The European, especially the Central European literature focuses on the transformation of the physical and functional spatial structure; housing structure/policy/market; social spatial structure of the city and of the suburbs. The environmental impacts of suburbanization are under-explored and only a few works deal with it. Our research will conduct a survey of ecological changes along the urban–rural gradient by Central Europe circumstances.
The function of previous researches was rather follower than forecaster. This research wants to build a model and to forecast the future of this process. The role of the environmental demand and lifestyle of the population moving out in the changes of the landscape and the ecology caused by the urban sprawl, and use these data as an input of a modelling process.
The rapid changes of ‘urban metabolism’ pose a challenge for spatial planning and urban development that are often unable to control processes even in the developed countries, not to mention the least advanced ones, and so the environmental impacts are intensifying. The urban sprawl took place without any special control and planning This research enlarge the information basis for municipal and regional strategy making, with a modelling methods provides different scenarios for the next decades.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

One of the most distinctive urban development processes today is that urban areas and urban land use are growing more and more even there, where the rural character and semi-natural landscape were predominant so far. We mean the expansion of residential areas, the growth of industrial and service areas as well in the previously unbuilt zones and even beyond the administrative area of the city. The moving out of the urban citizens to settlements in the vicinity of cities will lead to a rapid increase of population in certain receiving settlements. This spatial expansion often exceeds the rate of population growth; the phenomenon is called urban sprawl. This growth does not mean a traditional increase of the settlement size but will result in a new sort of settlement or settlement part. The extended streets, the ever smaller plots, backyards, gardens and the new and ever bigger residential homes transform the life of the settlements.
This research examines the landscape and ecological issues of the urban sprawl phenomenon related to areas in the foreground of four cities in Hungary, Slovakia and Romania. Our research will look at these transformations during the 2000s. Changes in 12 selected suburban settlements will be measured, with the help of aerial photos, cadastral maps. Interviews will be made by municipal self-governments, ecological and sociological surveys will be conducted about the relations between the authorities, new settlers and the environmental issues. Our results will help to forecast the future of these processes, and to find solutions for shaping the spatial extension of the settlements and the handling of the consequences of the transformation.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatás a közép-európai, azon belül a magyar, szlovák és román szuburbanizáció, urban sprawl jellegzetességeivel, különösen azok környezeti hatásaival foglalkozott. Kutatásunk során különösen a regionális központok agglomerációira koncentráltunk. Elkészítettük a három ország települési szintű adatbázisát, melyben több évre a Corine felszínfedettségi kategóriák, a vizet át nem eresztő felszínek aránya, a népesség és az ezekből képezett indexek (pl. hemerobia) szerepeltek. Ezeket elemeztük GIS és statisztikai módszerekkel. Négy város (Győr, Kecskemét, Nyitra és Kolozsvár agglomerációját választottuk ki mélyebb elemzésre, s agglomerációnként három-három települést mintaterületként jelöltünk meg. Ezekben lakossági kérdőíves kutatást folytattunk a lakosság zöldterület használatával kapcsolatban, terepbejárást folytattunk, interjúkat készítettünk, melyekben feltártuk az urbanizációs folyamatok településkép átalakító hatását. Mindemellett Magyarországon botanikai felméréseket is végeztünk, melyek az utcakép átalakulásához kapcsolódtak. Munkánkat két kontrolltelepülésen is elvégeztük, melyek nem tartoznak agglomerációhoz. A Győr környéki mintaterületen kiegészítésképpen a kiköltözéshez kapcsolódó forgalomnövekedés környezeti hatásait is megbecsültük, valamint az agglomeráció peremén elhelyezkedő, elnéptelenedett teleülésrész vizsgálatát is elvégeztük. Végül egy modell segítségével a két magyar agglomeráció területhasználatának átalakulására előrebecslést végeztünk.
kutatási eredmények (angolul)
The research focused on the characteristics of suburbanisation and urban sprawl in Central Europe, particularly in Hungary, Slovakia, and Romania, and their environmental impacts. In particular, we focused our research on agglomerations in regional centres. We compiled a database at the municipal level for the three countries, including the Corine land cover categories, the proportion of impermeable surfaces, population, and the indexes derived from these (e.g. hemerobia). These were analysed using GIS and statistical methods. The agglomerations of four cities (Győr, Kecskemét, Nitra, and Cluj-Napoca) were selected for in-depth analysis, and three municipalities per agglomeration were designated as sample areas. In these agglomerations, we conducted a questionnaire survey on the use of green spaces by the population, field visits, and interviews, in which we explored the impact of urbanisation processes on the transformation of the settlement landscape. We also carried out botanical surveys in Hungary related to the transformation of the streetscape. Our work was also carried out in two control settlements which do not belong to any agglomerations. In the sample area around Győr, we also estimated the environmental impact of the increase in traffic associated with the suburban population growth and carried out a study of a depopulated settlement on the edge of the agglomeration. Finally, a model was used to predict land use change in the two Hungarian agglomerations.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=128703
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Csontos, Péter ; Tamás, Júlia ; Hardi, Tamás: Egy felhagyott dunántúli település fás szárú növényzetének változása – túlélés, betelepülés, hasznosítás, BOTANIKAI KÖZLEMÉNYEK 106 : 1 pp. 153-154. , 2 p., 2019
Hardi, Tamás ; Csontos, Péter ; Tamás, Júlia: Environmental consequnces of the rural abandonment – A pilot survey of gardens in a Hungarian ghost village, TÁJÖKOLÓGIAI LAPOK / JOURNAL OF LANDSCAPE ECOLOGY 17 : 1 pp. 121-129. , 9 p., 2019
Hardi Tamás: Az urban sprawl környezeti és tájképi hatásai néhány példán keresztül, In: Fazekas, István; Lázár, István - VIII. Magyar Tájökológiai Konferencia : Összefoglalók Kisvárda, Magyarország : MTA DTB Földtudományi Szakbizottság, (2019) pp. 42-42, 2019
Hoyk, Edit ; Farkas, Jenő Zsolt ; Hardi, Tamás: Environmental impacts of urbanization processes on the examples of Kecskemét and Győr Functional Urban Areas, In: Zoltán, Kende; Csaba, Bálint; Viola, Kunos (szerk.) 18th Alps-Adria Scientific Workshop : Alimentation and Agri-environment : Abstract book Gödöllő, Magyarország : S, 2019
Csontos, Péter ; Hardi, Tamás ; Tamás, Júlia: Egy felhagyott település növényzetének alakulása – esettanulmány Zsörkön, In: Csontos, Péter; Hanga, Zoltán; Hajdu, Tamás; Korsós, Zoltán; Kovács-Hostyánszki, Anikó; Mecsnóber, Melinda; Szurdoki, Erzsébet; Vitályos, Gábor Áron (szerk.) A Magyar, 2018
Kovács, András Donát ; Farkas, Jenő Zsolt: Tájváltozások konfliktusai és településkörnyezeti vonatkozásai a kecskeméti agglomerációban, In: Fazekas, István; Lázár, István - VIII. Magyar Tájökológiai Konferencia : Összefoglalók Kisvárda, Magyarország : MTA DTB Földtudományi Szakbizottság, (2019) pp. 100-1, 2019
Hardi, Tamás ; Farkas, Jenő Zsolt ; Hoyk, Edit: Landscape and village-scape forming by urban sprawl – a comparative analysis of four Central European regional centres’ agglomeration, Hardi, Tamás ; Farkas, Jenő Zsolt ; Hoyk, Edit Landscape and village-scape forming by urban sprawl – a comparative analysis of four Central European regional centres’ ag, 2019
Hardi, Tamás ; Repaská, Gabriela ; Veselovský, Ján ; Vilinová, Katarína: Environmental consequences of the urban sprawl in the suburban zone of Nitra: An analysis based on landcover data, GEOGRAPHICA PANNONICA 24 : 3 pp. 205-220., 2020
Hardi, Tamás ; Hegyiné Bolla, Katalin: A szuburbanizáció környezetátalakító szerepe a győri agglomerációban, Berghauer, Sándor; Dávid, Lóránt Dénes; Dnyisztrjanszkij, Miroszlav; Fodor, Gyula; Gergely, Lívia; Gönczy, Sándor; Izsák, Tibor; Mocá, Andrij; Molnár, D. István; Molnár,, 2020
Csontos, Péter ; Kalapos, Tibor ; Faradhimu, Tito ; Laborczi, Annamária ; Hardi, Tamás ; Tamás, Júlia: Effects of tree size and park maintenance on soil seed bank of Gleditsia triacanthos, an exotic tree in urban green areas, BIOLOGIA FUTURA 71 : 1-2 pp. 81-91., 2020
Hoyk, Edit ; Kiss, Tímea ; Ecseri, Károly: A zöldterületek szerepe a városok adaptációs képességében, Farsang, Andrea; Ladányi, Zsuzsanna; Mucsi, László (szerk.) Klímaváltozás okozta kihívások : Globálistól lokálisig Szeged, Magyarország : SZTE TTIK Földrajzi és Földtudom, 2020
Hoyk, Edit ; Kanalas, Imre: Environmental changes in Kecskemét between 2008-2018, Kende, Zoltán (szerk.) Abstract book of the 19th Alps-Adria Scientific Workshop 26th April - 1st May 2020, Wisła, Poland Gödöllő, Magyarország : Szent István Egyetemi Non, 2020
Hoyk, Edit ; Kanalas, Imre ; Farkas, Jenő Zsolt: Environmental changes in Kecskemét between 2009-2018, GRADUS 7 : 2 pp. 1-5. , 5 p., 2020
Hardi, Tamás ; Farkas, Jenő Zsolt ; Hoyk, Edit ; Kovács, András Donát: Landscape fragmentation types caused by urban sprawl in surrounding zones of Central European regional centres, In: Gönençgil, B (szerk.) 34th International Geographical Congress : virtual : 16-20 August, 2021 : abstract book Istanbul, Törökország : Turkish Geographical Society (20, 2021
Hardi, Tamás: Az urban sprawl jelensége és környezeti hatásai közép-európai tapasztalatok alapján, In: 2. Urbanizációs Ökológia Konferencia: 2021. október 14-15., Győr: Absztrakfüzet Győr, Magyarország (2021) 55 p. p. 23 , 1 p., 2021
Hardi, Tamás ; Hoyk, Edit ; Farkas, Jenő Zsolt: Periurban landscape transformation around Central Europe’s middle-sized cities, In: Book of Abstracts: the 27th Annual Conference, International Sustainable Development Research Society Östersund, Svédország : Mittuniversitetet (2021) 649 p. p. 280 P, 2021
Hardi, Tamás ; Farkas, Orsolya ; Hegyiné Bolla, Katalin: A személygépjármű-forgalom növekedésének környezeti hatása egy Győr környéki szuburbán útszakaszon, TERÜLETI STATISZTIKA 61 : 4 pp. 503-526. , 24 p. (2021), 2021
Hardi, Tamás ; Farkas, Orsolya ; Hegyiné Bolla, Katalin: Environmental effects of periurban growth patterns on the transport-related pollutant emissions, In: Kučera, Z (szerk.) EUGEO 2021 : 8th EUGEO Congress on the Geography of Europe : book of abstracts Prague, Csehország : Charles University Faculty of Science, Czech Ge, 2021
Hardi, Tamás ; Farkas, Jenő Zsolt ; Kovács, András Donát: Land use management as a challenge for local governance, In: New Challenges of Local Governance in Times of Uncertainty and Complexity. Annual Conference. IGU-CGoG 2021 Annual Conference, 23 - 24 June 2021, 2021
Hardi, Tamás: A táj átalakulása: a városias területek rohamos növekedésének fenntarthatósági kérdései, KATEDRA: A SZLOVÁKIAI MAGYAR PEDAGÓGUSOK ÉS SZŰLŐK LAPJA (DUNAJSKA STREDA) 28 : 8 pp. 14-17. , 4 p. (2021), 2021
Hoyk, Edit ; Farkas, Jenő Zsolt ; Hardi, Tamás: A földhasználat változásának hatása a fenntarthatóságra, PORTFOLIO.HU, KRTK blog, 2021.07.12., Megjelenés: Magyarország, 2021
Farkas, Jenő Zsolt ; Hoyk, Edit: A földhasználat-változás hatása a fenntarthatóságra, In: 2. Urbanizációs Ökológia Konferencia: 2021. október 14-15., Győr: Absztrakfüzet Győr, Magyarország (2021) 55 p. p. 46 , 1 p., 2021
Hoyk Edit: Esőkertek szerepe a városi zöld-kék infrastruktúrában, In: 2. Urbanizációs Ökológia Konferencia: 2021. október 14-15., Győr: Absztrakfüzet Győr, Magyarország (2021) 55 p. p. 26 , 1 p., 2021
Csontos, Péter ; Tamás, Júlia ; Hardi, Tamás: Egy felhagyott dunántúli település fás szárú növényzetének változása – túlélés, betelepülés, hasznosítás, BOTANIKAI KÖZLEMÉNYEK 106 : 1 pp. 153-154. , 2 p., 2019
Csontos, Péter ; Kalapos, Tibor ; Faradhimu, Tito ; Laborczi, Annamária ; Hardi, Tamás ; Tamás, Júlia: Effects of tree size and park maintenance on soil seed bank of Gleditsia triacanthos, an exotic tree in urban green areas, BIOLOGIA FUTURA 71 : 1-2 pp. 81-91., 2020
Farkas, Orsolya ; Hardi, Tamás ; Hegyiné, Bolla Katalin: A személygépjármű-forgalom növekedésének környezeti hatása egy Győr környéki szuburbán útszakaszon, Jóna, László; Nárai, Márta (szerk.) NYUTO 35 : Válogatott közlemények Győr, Magyarország : KRTK RKI Nyugat-magyarországi Tudományos Osztály (2022) 360 p. pp. 241-262. , 2, 2022
Hardi, Tamás: Landscape fragmentation types caused by urban sprawl in surrounding zones of Central European regional centres, Disparities in a Digitalising (Post-Covid) world - Networks, Entrepreneurship and Regional Development : Abstract Book : ERSA 2022 : 61st Congress (2022) 651 p. p. 244, 2022
Hardi, Tamás: Differences and similarities in the expansion of suburban built-up areas around the different city regions of three Central European countries, TÉR ÉS TÁRSADALOM 36 : 3 pp. 165-193. , 29 p. (2022), 2022
Hoyk, Edit ; Farkas, Jenő Zsolt ; Hardi, Tamás: Kísérlet a magyarországi földhasználat fenntarthatósági szempontú értékelésére, A FALU 37 : 1 pp. 5-16. , 12 p. (2022), 2022
Hoyk, Edit ; Hardi, Tamás ; Farkas, Jenő Zsolt: Environmental impacts of urbanization processes on the examples of Kecskemét and Győr functional urban areas, JOURNAL OF CENTRAL EUROPEAN GREEN INNOVATION 7 : 1 pp. 13-33. , 21 p. (2019), 2019
Hardi Tamás: Differences and similarities in the expansion of suburban built-up areas around the different city regions of three Central European countries, TÉR ÉS TÁRSADALOM 36: (3) pp. 165-193., 2022
Hoyk Edit, Farkas Jenő Zsolt, Hardi Tamás: Kísérlet a magyarországi földhasználat fenntarthatósági szempontú értékelésére, A FALU 37: (1) pp. 5-16., 2022
Hardi Tamás, Farkas Orsolya, Hegyiné Bolla Katalin: A személygépjármű-forgalom növekedésének környezeti hatása egy Győr környéki szuburbán útszakaszon, TERÜLETI STATISZTIKA 61: (4) pp. 503-526., 2021
Hoyk Edit, Farkas Jenő Zsolt, Hardi Tamás: A földhasználat változásának hatása a fenntarthatóságra, , 2021
Csontos Péter, Kalapos Tibor, Faradhimu Tito, Laborczi Annamária, Hardi Tamás, Tamás Júlia: Effects of tree size and park maintenance on soil seed bank of Gleditsia triacanthos, an exotic tree in urban green areas, BIOLOGIA FUTURA 71: (1-2) pp. 81-91., 2020
Hardi Tamás, Hegyiné Bolla Katalin: A szuburbanizáció környezetátalakító szerepe a győri agglomerációban, In: Berghauer, S; Dávid, L D; Dnyisztrjanszkij, M; Fodor, Gy; Gergely, L; Gönczy, S; Izsák, T; Mocá, A; Molnár, D I; Molnár, J; Nagy, T; Oláh, N; Papp, G; Sass, E; Scsuka, H; Tóth, A; Vince, T; Virván, O (szerk.) Társadalomföldrajzi folyamatok Kelet-Közép-Európában: problémák, tendenciák, irányzatok: Nemzetközi földrajzi konferencia Beregszász, 2020. március 26–27. Tanulmánykötet = Socìalʹno-geografìčnì procesi v Shìdno-Centralʹnìj Èvropì: problemi, tendencìï, naprâmi : mìžnarodna naukova geografìčna konferencìâ Beregove, 26-27 bereznja 2020 roku. Zbìrnik naukovih robìt = Human geographical processes in East Central Europe: problems, tendencies and trends : International Geographical Conference Berehove, March 26–27, 2020. Selected papers, RIK-U Kiadó (2020) pp. 667-674., 2020
Hardi Tamás, Repaská Gabriela, Veselovský Ján, Vilinová Katarína: Environmental consequences of the urban sprawl in the suburban zone of Nitra: An analysis based on landcover data, GEOGRAPHICA PANNONICA 24: (3) pp. 205-220., 2020
Csontos Péter, Tamás Júlia, Hardi Tamás: Egy felhagyott dunántúli település fás szárú növényzetének változása – túlélés, betelepülés, hasznosítás, BOTANIKAI KÖZLEMÉNYEK 106: (1) pp. 153-154., 2019
Hardi Tamás, Csontos Péter, Tamás Júlia: Environmental consequnces of the rural abandonment – A pilot survey of gardens in a Hungarian ghost village, TÁJÖKOLÓGIAI LAPOK / JOURNAL OF LANDSCAPE ECOLOGY 17: (1) pp. 121-129., 2019
Hoyk Edit, Hardi Tamás, Farkas Jenő Zsolt: Environmental impacts of urbanization processes on the examples of Kecskemét and Győr functional urban areas, JOURNAL OF CENTRAL EUROPEAN GREEN INNOVATION 7: (1) pp. 13-33., 2019
Hardi Tamás, Repaská Gabriela, Veselovský Ján, Vilinová Katarína: Environmental consequences of the urban sprawl in the suburban zone of Nitra: An analysis based on landcover data, GEOGRAPHICA PANNONICA 24: (3) pp. 205-220., 2020





 

Projekt eseményei

 
2020-01-21 16:16:39
Résztvevők változása
2018-12-12 12:11:56
Résztvevők változása




vissza »