Nemgazda rezisztencia növényi vírusokkal szemben – a hőmérséklet, reaktív oxigénfajták és szalicilsav szerepe  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
128868
típus K
Vezető kutató Király Lóránt
magyar cím Nemgazda rezisztencia növényi vírusokkal szemben – a hőmérséklet, reaktív oxigénfajták és szalicilsav szerepe
Angol cím Nonhost resistance to plant viruses – role of temperature, reactive oxygen species and salicylic acid
magyar kulcsszavak nemgazda rezisztencia, növényi vírusrezisztencia, hőmérséklet, reaktív oxigénfajták, szalicilsav
angol kulcsszavak nonhost resistance, plant virus resistance, temperature, reactive oxygen species, salicylic acid
megadott besorolás
Növényvédelem (Komplex Környezettudományi Kollégium)50 %
Ortelius tudományág: Növényvédelem
Növénykórtan, molekuláris növénykórtan (Komplex Környezettudományi Kollégium)30 %
Növényi stresszbiológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)20 %
zsűri Komplex agrártudomány
Kutatóhely HUN-REN ATK Növényvédelmi Intézet (HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont)
résztvevők Albert Réka
Bacsó Renáta
Barna Balázs
Gullner Gábor
Künstler András
Viczián Orsolya
projekt kezdete 2018-12-01
projekt vége 2023-11-30
aktuális összeg (MFt) 45.039
FTE (kutatóév egyenérték) 7.83
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A nemgazda rezisztencia egy növényfaj minden vonalában hatásos egy adott kórokozó minden törzsére. Növényi vírusoknál viszont a nemgazda rezisztencia mechanizmusa nagyrészt tisztázatlan. A pályázat célja feltárni a hőmérséklet, reaktív oxigénfajták (ROS) és egy növényi hormon, a szalicilsav (SA) nemgazda vírusrezisztenciában játszott szerepét. Korábbi kutatásaink szerint magas hőmérsékleten a növényi ROS csökkenésével sérül a gombafertőzéssel szembeni nemgazda rezisztencia árpában és a dohánymozaik vírussal (TMV) szembeni gazda rezisztencia dohányban. Jelen projektben két nemgazda-vírus rendszerben (árpa-TMV és dohány-árpa csíkos mozaik vírus/BSMV/) vizsgáljuk a magas hőmérsékleten kialakuló ROS-csökkenés hatását a nemgazda vírusrezisztenciára. Feltételezhető, hogy a hőhatásra csökkenő ROS-szint elnyomja a nemgazda vírusrezisztenciát, ezt igazolandó a hőhatásnak kitett, vírusfertőzött növényeket antioxidánsokkal infiltráljuk, ill. alacsony ROS-tartalmú, nagy antioxidáns kapacitású dohányvonalakat fertőzünk BSMV-vel. Az SA nemgazda növény-vírus kapcsolatban játszott szerepét alacsony SA-tartalmú és SA-jelátvitelben sérült dohányvonalakban vizsgáljuk. A hőmérséklet, ROS és SA nemgazda vírusrezisztenciában játszott szerepének tisztázásához a fertőzött növényekben 1/ mérjük a ROS és SA szintet, antixidáns aktivitást, kórokozó felhalmozódást és transzkriptomikai változásokat (RT-qPCR, újgenerációs szekvenálás) 2/ dsRNS segítségével kísérelünk meg bizonyos növényi védekezési géneket csendesíteni. A magas hőmérsékleten kialakuló ROS-csökkenés és SA nemgazda vírusrezisztenciában játszott funkcióinak feltárása hozzájárulhat a tartósan vírusrezisztens haszonnövények nemesítéséhez.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A pályázat fő célja tisztázni, hogy az optimiális hőmérsékleten tapasztalható ROS felhalmozódás valamint egy ROS által szabályozott növényi hormon, a szalicilsav milyen szerepet játszik a növények vírusfertőzésekkel szemben mutatott, ún. nemgazda rezisztenciájának biztosításában? Másképp fogalmazva: tisztázandó, hogy a ROS-szint magas hőmérsékleten jelentkező csökkenése és/vagy a szalicilsav hiánya együtt jár-e a növények nemgazda vírus rezisztenciájának - legalább részleges – csökkenésével?
A növények vírusfertőzésekkel szembeni nemgazda rezisztenciájának háttere a mai napig alig ismert. Emellett a hőstressz növényi (vírus) rezisztenciára gyakorolt hatásának tanulmányozása különösen aktuális és fontos kérdés, figyelembe véve a jelenlegi és várható globális klímaváltozást. Mindezek miatt az ilyen típusú kutatások fontos adatokkal szolgálhatnak a vírusokkal szemben tartós, hatékony rezisztenciájú termesztett növénynek nemesítéséhez.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Egy adott növényfaj valamennyi fajtája, ill. egyede ún. nemgazda rezisztenciát mutat egy adott kórokozó valamennyi törzsével/egyedével szemben. A növények vírusfertőzésekkel szembeni nemgazda rezisztenciájának tanulmányozása mezőgazdasági szempontból is jelentős lehet, ugyanis egyes vírusok (pl. TMV) kedvezőtlen környezeti feltételek mellett (pl. tartós hőstressz vagy más, az adott növényt fertőző vírusok jelenlétében) képesek az amúgy nemgazdának minősülő növényben is replikálódni, vagy akár szisztemizálódni. A vírusreplikációt gátló, ill. az antivirális géncsendesítésben vagy a vírus fehérjeszintézisében részt vevő egyes növényi fehérjék tényleges szerepet játszhatnak bizonyos vírusokkal szembeni nemgazda rezisztenciában. Ezt több külföldi (kanadai, japán és spanyol) kutatócsoport is igazolta (Ishibashi et al., 2009; Jaubert et al., 2011; Nieto et al., 2011). A növényi nemgazda virus rezisztencia hátterében álló általános molekuláris és kórélettani mechanizmusokra azonban nem ismertek. A pályázat fő célja tisztázni, hogy az optimális hőmérséklet által meghatározott ROS felhalmozódás valamint egy ROS által szabályozott növényi hormon, a szalicilsav milyen szerepet játszik a növények vírusfertőzésekkel szemben mutatott nemgazda rezisztenciájának biztosításában? Ezen folyamatok részletes megismerése/jellemzése hozzájárulhat a növényi nemgazda vírus rezisztencia jobb megértéséhez és segítséget nyújthat a vírusfertőzéseknek tartósan, hatékonyan ellenálló növények nemesítéséhez.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A betegségek elleni védekezés akkor hatásos, ha a folyamat gyors, a kórokozót hamar hatástalanítja, és nem pazarolja feleslegesen a növényi szervezet erőforrásait (azaz nincsenek nyilvánvaló tünetek, mellékhatások). Mindez nagyrészt igaz a növények ún. nemgazda rezisztenciájára, amely egy adott növényfajnál hatásos az adott kórokozó valamennyi törzse ellen. Ez a típusú rezisztencia tehát az egyik legtartósabb és erősebb növényi védekezési forma. A baktérium- és gombakórokozókkal szembeni növényi nemgazda rezisztencia mechanizmusait elég részletesen feltárták. Ugyanakkor a növényi vírusfertőzésekre kialakuló nemgazda rezisztencia háttere még ma is nagyrészt ismeretlen. Ennek a rezisztenciájának a jobb megismerése mezőgazdasági szempontból is jelentős lehet, ugyanis egyes vírusok (pl. dohánymozaik vírus, TMV) kedvezőtlen környezeti feltételek mellett (pl. tartós hőstressz vagy más, az adott növényt fertőző vírusok jelenlétében) képesek az amúgy nemgazdának minősülő növényben (pl. gabonafélék, búza és árpa) is felhalmozódni, ill. akár teljesen elterjedni. Régóta ismert pl., hogy a TMV-vel fertőzött dohány után vetett búzából kimutatható a TNV jelenléte.
A pályázat fő célja tisztázni, hogy a növényekben (ahogy más élő szervezetekben is) a különféle stresszekkel szembeni ellenálló képességért felelős vegyületek milyen szerepet játszhatnak a növényi nemgazda vírus rezisztenciájában? Ilyen anyagok pl. az ún. reaktív oxigénszármazékok (ROS) és egy növényi hormon, a szalicilsav (SA). Az ilyen típusú kutatások jelentős segítséget nyújthatnak a vírusfertőzéseknek tartósan, hatékonyan ellenálló növények nemesítéséhez.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Nonhost resistance in all cultivars of a plant species is effective against all strains of a given pathogen. However, nonhost resistance mechanisms to plant viruses are largely unknown. This proposal aims to elucidate roles of temperature, reactive oxygen species (ROS) and the plant hormone salicylic acid (SA) in nonhost resistance of plants to viruses. Our previous research demonstrated that a high temperature-driven reduction in plant ROS deteriorates nonhost resistance of barley to fungi and host resistance of tobacco to Tobacco mosaic virus (TMV). Here we assess whether a high temperature-mediated ROS decline can suppress nonhost resistance of barley to TMV and that of tobacco to Barley stripe mosaic virus (BSMV)? To demonstrate that decreased ROS levels in plants exposed to high temperatures suppress nonhost virus resistance, heat-exposed and virus-infected plants will be infiltrated with antioxidants. Two tobacco lines accumulating low ROS levels and displaying high antioxidant capacity will be also tested. Involvement of SA in nonhost plant-virus interactions will be assessed using two tobacco lines accumulating low SA levels and deficient in SA-mediated signaling. To understand the roles of temperature, ROS and SA in plant nonhost virus resistance, ROS and SA levels, antioxidant activities, pathogen levels and transcriptomic changes (RT-qPCR, next-generation sequencing) will be monitored in infected plants, along with dsRNA-mediated silencing of selected defense-associated genes. Elucidating functions of temperature-driven ROS accumulation and SA in plant virus nonhost resistance should aid in breeding crops with durable, robust resistance to virus infections.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main aim of this proposal is to investigate whether accumulation of reactive oxiygen species (ROS) during optimal temperatures and salicylic acid, a plant hormone affected by ROS, have a role in maintaining nonhost resistance of plants to virus infections? In other words, it should be clarified if a decline in ROS at high temperatures and/or the absence of salicylic acid results in a (partial) suppression of plant virus nonhost resistance?
The mechanism(s) of nonhost resistance of plants to viruses is still a largely unexplored research area. Furthermore, studying the influence of heat stress on plant (virus) disease resistance responses could become a pivotal issue, considering recent and predictable future global climate changes. Therefore, this kind of research could have significant implications in breeding crops with durable, efficient resistance to virus infections.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Nonhost resistance in all cultivars of a plant species is effective against all strains of a given pathogen. The agronomic significance of studying plant nonhost virus resistance is illustrated by the fact that certain viruses (e.g. TMV) can replicate in or even systemically infect nonhost crops (e.g. barley) under adverse environmental conditions (e.g. prolonged heat or presence of other viruses that normally infect the crop). Plant proteins inhibiting virus replication or participating in antiviral RNA-silencing and viral protein synthesis may have a role in nonhost resistance to certain viruses, as shown by Canadian, Japanese and Spanish research groups (Ishibashi et al., 2009; Jaubert et al., 2011; Nieto et al., 2011). However, the general molecular and pathophysiological mechanisms underlying nonhost resistance of plants to virus infections are still largely unknown. This proposal aims to elucidate roles of temperature-driven accumulation of reactive oxygen species (ROS) and the plant hormone salicylic acid (SA) in nonhost resistance of plants to viruses. A detailed characterization of these processes should contribute to a better understanding of plant nonhost virus resistance and aid in breeding crops overproducing e.g. ROS, SA, and relevant nonhost resistance-related defense genes/proteins to confer durable, robust resistance to virus infections.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

A betegségek elleni védekezés akkor hatásos, ha a folyamat gyors, a kórokozót hamar hatástalanítja, és nem pazarolja feleslegesen a növényi szervezet erőforrásait (azaz nincsenek nyilvánvaló tünetek, mellékhatások). Mindez nagyrészt igaz a növények ún. nemgazda rezisztenciájára, amely egy adott növényfajnál hatásos az adott kórokozó valamennyi törzse ellen. Ez a típusú rezisztencia tehát az egyik legtartósabb és erősebb növényi védekezési forma. A baktérium- és gombakórokozókkal szembeni növényi nemgazda rezisztencia mechanizmusait elég részletesen feltárták. Ugyanakkor a növényi vírusfertőzésekre kialakuló nemgazda rezisztencia háttere még ma is nagyrészt ismeretlen. Ennek a rezisztenciájának a jobb megismerése mezőgazdasági szempontból is jelentős lehet, ugyanis egyes vírusok (pl. dohánymozaik vírus, TMV) kedvezőtlen környezeti feltételek mellett (pl. tartós hőstressz vagy más, az adott növényt fertőző vírusok jelenlétében) képesek az amúgy nemgazdának minősülő növényben (pl. gabonafélék, búza és árpa) is felhalmozódni, ill. akár teljesen elterjedni. Régóta ismert pl., hogy a TMV-vel fertőzött dohány után vetett búzából kimutatható a TNV jelenléte.
A pályázat fő célja tisztázni, hogy a növényekben (ahogy más élő szervezetekben is) a különféle stresszekkel szembeni ellenálló képességért felelős vegyületek milyen szerepet játszhatnak a növényi nemgazda vírus rezisztenciájában? Ilyen anyagok pl. az ún. reaktív oxigénszármazékok (ROS) és egy növényi hormon, a szalicilsav (SA). Az ilyen típusú kutatások jelentős segítséget nyújthatnak a vírusfertőzéseknek tartósan, hatékonyan ellenálló növények nemesítéséhez.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Kimutattuk, hogy árpában hősokk előkezelés (30 °C 3 óra; 49 °C, 20 sec) hatására a dohány mozaik vírussal (TMV) szembeni tünetmentes nemgazda rezisztencia jelentősen sérül akkor is, ha az árpa egy adaptált vírust (pl. árpa csíkos mozaik vírus, BSMV) hordoz. A fertőzőképes TMV árpában detektálható. A hősokkal előkezelt/nem előkezelt, TMV-inokulált árpában több védekezési gén expressziója elsősorban a TMV-vel szembeni nemgazda rezisztenciánál figyelhető meg, a fertőzés korai (1-24 óra) és késői (1-7 nap) szakaszában. A TMV-fertőzött, hősokk-előkezelt cv. Ingrid árpában a reaktív oxigénszármazékok (szuperoxid) felhalmozódása a fertőzés korai szakaszában (2-6 óra) jelentősen visszaszorul, ami a szuperoxidnak az árpa TMV-vel szembeni tünetmentes nemgazda rezisztenciájában játszott szerepére utal. A hősokk és antioxidánsok (SOD+CAT) szinergista hatást fejtenek ki a TMV-vel szembeni nemgazda rezisztencia gátlásában, megerősítve a ROS (szuperoxid) funkcionális szerepét ebben a tünetmentes antivirális védekezésben. Kísérleteink szerint egy nem-enzimatikus antioxidáns, a glutation felhalmozódása a vírusfertőzés késői (1-7 nap) szakaszában összefügg az árpa TMV-vel szembeni tünetmentes nemgazda rezisztenciájának gátlásával. A projekt eredményei rámutatnak a hőmérséklet és a ROS szerepére a növényi nemgazda vírus rezisztenciában. A globális klímaváltozás miatt kiemelten fontos a hőstressznek a növényi nemgazda (vírus) rezisztenciára gyakorolt hatásának tisztázása.
kutatási eredmények (angolul)
We showed in different barley cultivars that pre-exposure to heat shock (30 °C for 3 hours or 49 °C, 20 sec) results in a significant suppression of symptomless nonhost resistance to Tobacco mosaic virus (TMV), regardless of the presence/absence of an adapted barley virus, BSMV. Importantly, we confirmed the presence of infective TMV in inoculated barley leaves. In TMV-inoculated barley pre-exposed/not exposed to heat shock, expression of defense-related genes generally correlated with nonhost resistance to TMV at both early (1-24 HAI) and late (1-7 DAI) stages of infection. Reactive oxygen species (superoxide) accumulation was significantly lower in TMV-infected heat-shocked barley at early timepoints (2-6 HAI), suggesting a role of superoxide in symptomless nonhost resistance of barley to TMV. We found a synergistic effect of heat shock and antioxidants (SOD+CAT) in suppressing nonhost resistance of barley to TMV, confirming the functional role of ROS (superoxide) in this symptomless antiviral defense. Our experiments also suggest a role of the antioxidant glutathione in maintaining heat shock-induced suppression of symtomless nonhost resistance of barley to TMV at later stages of infection (1 to 7 DAI). These project results suggest the importance of e.g. temperature, and ROS in nonhost resistance of plants to viruses. The influence of heat stress on plant nonhost (virus) resistance should be a pivotal issue, considering recent trends in global climate change.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=128868
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Albert, R., Almási, K., Künstler, A., Salamon, P., Király, L.: First Report of lettuce big-vein disease associated with Mirafiori lettuce big-vein virus and Lettuce big-vein associated virus on lettuce in Hungary., Plant Disease 103, 1801-1801., 2019
Király, L., Künstler, A., Albert, R.: Reactive oxygen species contribute to the symptomless, extreme resistance to Potato virus X in tobacco.,, 14th International Conference on Reactive Oxygen and Nitrogen Species in Plants, Munich, Germany. Abstract, p. 40, talk no. 28., 2019
Adhab, M., Angel, C., Rodriguez, A., Fereidouni, M., Király, L., Scheets, K., Schoelz, J.E.: Tracing the lineage of two traits associated with the coat protein of the Tombusviridae: silencing suppression and HR elicitation in Nicotiana species., Viruses 11, 588., 2019
Künstler, A., Király, L., Kátay, G., Enyedi, A.J., Gullner, G.: Glutathione can compensate for salicylic acid deficiency in tobacco to maintain resistance to Tobacco mosaic virus., Frontiers in Plant Science 10, 1115., 2019
Albert, R., Almási, K., Künstler, A., Salamon, P., Király, L.: First Report of lettuce big-vein disease associated with Mirafiori lettuce big-vein virus and Lettuce big-vein associated virus on lettuce in Hungary., Plant Disease 103, 1801-1801., 2019
Adhab, M., Angel, C., Rodriguez, A., Fereidouni, M., Király, L., Scheets, K., Schoelz, J.E.: Tracing the lineage of two traits associated with the coat protein of the Tombusviridae: silencing suppression and HR elicitation in Nicotiana species., Viruses 11, 588., 2019
Künstler, A., Király, L., Kátay, G., Enyedi, A.J., Gullner, G.: Glutathione can compensate for salicylic acid deficiency in tobacco to maintain resistance to Tobacco mosaic virus., Frontiers in Plant Science 10, 1115., 2019
Künstler, A., Gullner, G., Ádám, A.L., Kolozsváriné Nagy, J., Király, L.: The versatile roles of sulfur-containing biomolecules in plant defense – A road to disease resistance., Plants 9, 1705., 2020
Künstler, A., Gullner, G., Schwarczinger, I., Kolozsváriné Nagy, J., Ádám, A., Király, L.: A kén szerepe a növényi betegség rezisztenciában., Növényvédelem 56, 461-468., 2020
Künstler, A., Kovács, P., Király, L.: Környezeti tényezők együttes hatása árpa növények nemgazda rezisztenciájára dohány mozaik vírus fertőzésével szemben., 66. Növényvédelmi Tudományos Napok, Előadáskivonatok, p. 93,, 2020
Albert, R., Almási, K., Künstler, A., Salamon, P., Király, L.: First Report of lettuce big-vein disease associated with Mirafiori lettuce big-vein virus and Lettuce big-vein associated virus on lettuce in Hungary., Plant Disease 103, 1801-1801., 2019
Adhab, M., Angel, C., Rodriguez, A., Fereidouni, M., Király, L., Scheets, K., Schoelz, J.E.: Tracing the lineage of two traits associated with the coat protein of the Tombusviridae: silencing suppression and HR elicitation in Nicotiana species., Viruses 11, 588., 2019
Künstler, A., Király, L., Kátay, G., Enyedi, A.J., Gullner, G.: Glutathione can compensate for salicylic acid deficiency in tobacco to maintain resistance to Tobacco mosaic virus., Frontiers in Plant Science 10, 1115., 2019
Künstler, A., Gullner, G., Ádám, A.L., Kolozsváriné Nagy, J., Király, L.: The versatile roles of sulfur-containing biomolecules in plant defense – A road to disease resistance., Plants 9, 1705., 2020
Király, L. Albert, R., Zsemberi, O., Schwarczinger, I., Hafez, Y.M., Künstler, A.: Reactive oxygen species contribute to symptomless, extreme resistance to Potato virus X in tobacco., Phytopathology 111, 1870–1884, 2021
Schwarczinger, I., Kolozsváriné Nagy, J., Király, L., Mészáros, K., Bányai, J., Kunos, V., Fodor, J., Künstler, A.: Heat stress pre-exposure may differentially modulate plant defense to powdery mildew in a resistant and susceptible barley genotype., Genes 12, 776, 2021
Künstler, A. , Schwarczinger, I., Kolozsváriné Nagy, J., Király, L.: Hőstressz hatása árpa modellnövény védekezési folyamataira árpalisztharmat kórokozóval szemben., 67. Növényvédelmi Tudományos Napok, Előadáskivonatok, p. 66., 2021
Király, L., Kovács, P., Künstler, A.: Magas hőmérséklet hatása árpa növények dohány mozaik vírussal szembeni nemgazda rezisztenciájára., 67. Növényvédelmi Tudományos Napok, Előadáskivonatok, p. 64., 2021
Király, L., Kovács, P., Künstler, A.: Combined effects of environmental factors on non-host resistance to Tobacco mosaic virus in barley., FESPB-EPSO Plant Biology Europe 2021 Congress, Torino, Italy. Poster No. 683, p. 111., 2021
Abdelkhalek, A., Aseel, D.G., Király, L., Künstler, A., Moawad, H., Al-Askar, A.A.: Induction of systemic resistance to Tobacco mosaic virus in tomato through foliar application of Bacillus amyloliquefaciens strain TBorg1 culture filtrate., Viruses 14, 1830., 2022
Kolozsváriné Nagy, J., Schwarczinger, I., Király, L., Bacsó, R., Ádám, A.L., Künstler, A.: Near-isogenic barley lines show enhanced susceptibility to powdery mildew infection following high-temperature stress., Plants, 11, 903., 2022
Künstler, A. , Kolozsváriné Nagy, J., Schwarczinger, I., Bányai, J., Kunos, V., Fodor, J., Mészáros, K., Király, L.: A hőstressz hatása árpalisztharmat fertőzésre különböző árpafajtákban és nemesítési vonalakban., Növényvédelem 58, 237-246., 2022
Ádám, A.L., Kátay, Gy., Künstler, A., Király, L.: Detection of lipid peroxidation-derived free azelaic acid, a biotic stress marker and other dicarboxylic acids in tobacco by reversed phase HPLC-MS under non-derivatized, In: Mhamdi, A. (ed): Reactive Oxygen Species in Plants: Methods and Protocols, Methods in Molecular Biology. Humana, New York, NY, USA vol. 2526, pp. 191-200., 2022
Király, L., Bacsó, R., Kovács, P., Künstler, A.: Az árpa dohány mozaik vírussal szembeni nemgazda rezisztenciájának megtörése rövid hőkezelésekkel., 68. Növényvédelmi Tudományos Napok, Előadáskivonatok, p. 63., 2022
Király, L., Künstler, A., Kovács, P., Bacsó, R.: Heat shock may impair non-host resistance of barley to Tobacco mosaic virus by inhibition of an early ROS (superoxide) burst., Redox Biology Congress 2022, Biannual Meeting of the Plant Oxygen Group, Ghent, Belgium. Abstract, p. 104., 2022
Albert, R., Almási, K., Künstler, A., Salamon, P., Király, L.: First Report of lettuce big-vein disease associated with Mirafiori lettuce big-vein virus and Lettuce big-vein associated virus on lettuce in Hungary., Plant Disease 103, 1801-1801., 2019
Adhab, M., Angel, C., Rodriguez, A., Fereidouni, M., Király, L., Scheets, K., Schoelz, J.E.: Tracing the lineage of two traits associated with the coat protein of the Tombusviridae: silencing suppression and HR elicitation in Nicotiana species., Viruses 11, 588., 2019
Künstler, A., Király, L., Kátay, G., Enyedi, A.J., Gullner, G.: Glutathione can compensate for salicylic acid deficiency in tobacco to maintain resistance to Tobacco mosaic virus., Frontiers in Plant Science 10, 1115., 2019
Künstler, A., Gullner, G., Ádám, A.L., Kolozsváriné Nagy, J., Király, L.: The versatile roles of sulfur-containing biomolecules in plant defense – A road to disease resistance., Plants 9, 1705., 2020
Király, L. Albert, R., Zsemberi, O., Schwarczinger, I., Hafez, Y.M., Künstler, A.: Reactive oxygen species contribute to symptomless, extreme resistance to Potato virus X in tobacco., Phytopathology 111, 1870–1884, 2021
Schwarczinger, I., Kolozsváriné Nagy, J., Király, L., Mészáros, K., Bányai, J., Kunos, V., Fodor, J., Künstler, A.: Heat stress pre-exposure may differentially modulate plant defense to powdery mildew in a resistant and susceptible barley genotype., Genes 12, 776, 2021
Abdelkhalek, A., Aseel, D.G., Király, L., Künstler, A., Moawad, H., Al-Askar, A.A.: Induction of systemic resistance to Tobacco mosaic virus in tomato through foliar application of Bacillus amyloliquefaciens strain TBorg1 culture filtrate., Viruses 14, 1830., 2022
Kolozsváriné Nagy, J., Schwarczinger, I., Király, L., Bacsó, R., Ádám, A.L., Künstler, A.: Near-isogenic barley lines show enhanced susceptibility to powdery mildew infection following high-temperature stress., Plants, 11, 903., 2022
Otulak-Kozieł, K., Kozieł, E., Treder, K., Király, L.: Glutathione contribution in interactions between Turnip mosaic virus and Arabidopsis thaliana mutants lacking respiratory burst oxidase homologs D and F., Int. J. Mol. Sci. 24, 7128., 2023
Király, L., Bacsó, R., Künstler, A.: Heat shock and antioxidant treatments compromise symptomless non-host resistance of barley to Tobacco mosaic virus causing hypersensitive cell death., FESPB Plant Biology Europe 2023 Congress, Marseille, France., 2023
Király, L., Zechmann, B., Albert, R., Bacsó, R., Schwarczinger, I., Kolozsváriné Nagy, J., Gullner, G, Hafez, Y.M., Künstler, A.: Enhanced resistance to viruses in Nicotiana edwardsonii var. Columbia is dependent on salicylic acid, correlates with high glutathione levels and extends to plant-pathogenic bacteria and abiotic stress., Mol. Plant-Microbe Interact. 37, 36–50., 2024





 

Projekt eseményei

 
2021-09-13 12:59:43
Résztvevők változása
2019-04-16 15:09:24
Résztvevők változása




vissza »