A kénhidrogén védő szerepe MPO-ANCA asszociált vaszkulitiszben  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
129286
típus K
Vezető kutató Nagy Péter
magyar cím A kénhidrogén védő szerepe MPO-ANCA asszociált vaszkulitiszben
Angol cím Protecting roles of hydrogen sulfide in MPO-ANCA associated vasculitis
magyar kulcsszavak kénhidrogén, mieloperoxidáz, oxidatív stressz, MPO-ANCA asszociált vaszkulitisz, neutrofil granulocita
angol kulcsszavak hydrogen sulfide, myeloperoxidase, oxidative stress, MPO-ANCA associated vasculitis, neutrophil granulocyte
megadott besorolás
Kísérletes gyógyszertan, gyógyszerkutatás (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)50 %
Ortelius tudományág: Gyógyszerészeti tudományok
Molekuláris Biológia (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)50 %
Ortelius tudományág: Molekuláris biológia
zsűri Élettan, Kórélettan, Gyógyszertan és Endokrinológia
Kutatóhely Molekuláris Immunológia és Toxikológia Osztály (Országos Onkológiai Intézet)
résztvevők Balla József
Czikora Ágnes
Ditrói Tamás
Dóka Éva
Erdélyi Katalin
Garai Dorottya
Hajdu Dorottya Zsuzsanna
Potor László
Tóvári József
projekt kezdete 2018-09-01
projekt vége 2022-08-31
aktuális összeg (MFt) 47.948
FTE (kutatóév egyenérték) 7.38
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kénhidrogén (H2S) fiziológiai hatását mostanra számos gyulladásos betegségben megfigyelték. Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a H2S-nek védő hatása lehet a gyulladás következtében fellépő oxidatív szövetkárosodások folyamataiban. Megelőző kutatásaink rávilágítottak arra, hogy a H2S interakciója az oxidáns-termelő, hem fehérjék vas centrumával fontos eleme az oxidatív stressz ellen irányuló mechanizmusoknak. Jelen pályázatunkban egy ritka autoimmun gyulladásos betegségre, az antineutrofil citoplazmatikus antitest (ANCA)-asszociált vaszkulitiszre (AAV) fókuszálunk. A hipotézist, miszerint a H2S-nek jótékony hatásai lehetnek ebben a betegségben, korábbi tanulmányaink eredményeire alapozzuk. Feltártuk a H2S kedvező reakcióit a mieloperoxidázzal (MPO), amely neutrofil enzim fontos szerepet játszik az MPO-AAV betegség kóros folyamataiban.
Az 1. Cél, hogy megvizsgáljuk a H2S hatásait az MPO-AAV betegség alapvető biológiai folyamataiban: Tanulmányozzuk a) a szulfid gátló hatását a neutrofilek által exkretált MPO oxidánsokat/szabad gyököket termelő aktivitásaira; b) hogyan befolyásolja a sejtfelszínen megjelenő MPO szulfiddal való inhibíciója az antigén felismerést és a neutrofilek aktivációját, illetve ezen interakciók hatásait a neutrofil extracelluláris csapda kialakulására és oxidánsok termelődésére; c) a szulfid hatásait a TNF-α által aktivált jelátviteli folyamatokra, különös tekintettel a Cys-poliszulfidáció okozta változásokra a p38MAPK és ERK1/2 útvonalakon.
A 2. Cél, hogy alátámasszuk a H2S védő hatásának lehetséges klinikai jelentőségét a betegség szervkárosító, kóros folyamataiban egy a) in vitro endotél sejtes és egy b) MPO-AAV állatmodell segítségével.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatásunk alapvető célja, hogy alternatív lehetőségeket keressünk az antineutrofil citoplaztmatikus autoantitest asszociált (ANCA) vaszkulitiszben (AAV) szenvedő betegek kezelésére. A tanulmány hipotéziseit publikált és folyamatban lévő kutatómunkáink eredményeire alapozzuk. Feltételeztük, hogy a kénhidrogén (H2S), kis jelátviteli molekula, a reaktív oxigénszármazékokat termelő hemfehérjékkel való reakcióin keresztül ebben a betegségben csökkenti a gyulladás során fellépő oxidatív stresszt. Két megjelent tanulmányunkban megmutattuk, hogy a H2S potens inhibitora a mieloperoxidáznak (MPO), amely enzim az MPO-AAV kóros folyamatainak egyik főszereplője. Továbbá bizonyítottuk, hogy a H2S kedvező reakciói az MPO különböző enzimformáival gátolja az oxidatív termékek képződését és cisztein-poliszulfid védőcsoportok generálása révén csökkenti a fehérjék oxidatív károsodását.
Ez a pályázat arra fókuszál, hogy megvizsgáljuk a H2S hogyan 1a) befolyásolja a neutrofil granulociták által termelt szervkárosító oxidánsok termelődését; 1b) gátolja a neutrofilek ANCA általi aktivációját és ezáltal káros oxidatív termékek és neutrofil extracelluláris csapda képződését; 1c) szabályozza a neutrofilekben TNF-α hatására az MPO sejtfelszíni megjelenését, az ANCA MPO-antigénhez való kötődését és az ezeket szabályozó útvonalakra gyakorolt hatásait; 2a) gátolja a neutrofilek endotél sejteket károsító hatásait és a perifériás szövetekbe való migrációját; 2b) nyújt védelmet az MPO-AAV betegségben fellépő szervkárosodások ellen.
Az eredmények előreláthatóan alapjául szolgálhatnak új gyógyszerek fejlesztéséhez, amelyek a látens és az aktív fázisban is elősegíthetik a betegség kordában tartását.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A hidrogén szulfid (H2S) emberi élettani folyamatokban betöltött számos funkciója mára már széles körben elismert. Tudjuk, hogy a kardiovaszkuláris betegségekben fontos szerepet tölt be a gyulladás-és vérnyomáscsökkentő valamint oxidatív stresszt csökkentő tulajdonságai révén. Jelen kutatásunk a H2S lehetséges védő hatásaira fókuszál az antineutrofil citoplazmatikus autoantitest asszociált vaszkulitiszben (AAV, azon belül MPO-AAV), amely egy ritka, krónikus gyulladással és a veseelégtelenséggel járó súlyos autoimmun betegség. Bár az MPO ellenes antitestek patológiás szerepét ebben a betegségben már több mint huszonöt éve kimutatták, a kezelési stratégiák ezt még nem igazán aknázzák ki. A mi kutatásaink ezt célozzák.
Annak ellenére, hogy az alkalmazott gyógyszerek csökkentik a korai halálozást, a morbiditás és a késői halálozás még mindig komoly problémát jelent. Az öt éves halálozási ráta ~24% jelenleg és bár az immunszupresszáns kezelésekkel a betegek ~80-90%-ánál érnek el remissziót, a megfigyelések arra utalnak, hogy a vesefunkció lassú folyamatos romlása nagyban hozzájárul a morbiditáshoz és a mortalitáshoz. Emellett a jelen kezelések súlyos mellékhatásokkal járnak és a visszaesési ráta minden igyekezet ellenére jelentős mértékű (a betegek ~34%-a 13 hónap után). Ebben fontos szerep jut a keringő MPO-ellenes autoantitestek és az endotél sejtek által termelt adhéziós molekulák megnövekedett szintjének.
A T és B limfociták alapvető szerepe már tisztázott ebben a betegségben, ugyanakkor a neutrofilek által termelt oxidánsok/szabadgyökök, a neutrofil extracelluláris csapda és az endotél sejtek által mediált gyulladásos folyamatok szintén gyógyszercélpontokat jelenthetnek. A jelen pályázat kísérleteinek eredményei megteremthetik a H2S védő hatásaira irányuló új terápiás stratégiák kidolgozásának alapjait az MPO-AAV betegségben. A kísérletek során átfogó képet kapunk majd a H2S szerepeire a neutrofilek kóros működésének molekuláris mechanizmusaiban, jelátviteli útvonalaiban, endotél sejtekkel való interakcióiban és a betegség szisztémás folyamataiban.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Több mint két évtizedes kutatások azt mutatták meg, hogy a romlott tojás és a gyógyfürdők szagáért felelős komponensnek, a kénhidrogénnek (H2S) alapvető szabályozó szerepei vannak emberi élettani folyamatokban. Ma már számtalan klinikai vizsgálat fókuszál gyógyszerfejlesztés céljából a H2S biológiai hatásainak kiaknázására. A klinikumban a legígéretesebb áttöréseket a gyulladásos megbetegedések kezelésében érték el. Kutatásaink során meggyőző bizonyítékokat szereztünk, amelyek arra utalnak, hogy a H2S olyan biológiai folyamatokat gátol, amelyek fontos szerepet játszanak az antineutrofil citoplazmatikus autoantitest asszociált vaszkulitisznek (MPO-AAV) nevezett gyógyíthatatlan autoimmun betegségben. A betegség látens fázisában immunszupresszáns kezelésekkel (rituximab, cyclophosphamide, methotrexate és kortikoszteroidok) próbálják megelőzni a krónikus gyulladásért felelős immunsejtek aktivációját illetve azok migrációját a perifériás szövetekbe. Az aktív fázisban az autoimmun módon aktivált fehérvérsejtek súlyos szövetkárosodásokat okoznak, legfőképpen a vesében és a tüdőben.
Ez a pályázat a H2S-nek az MPO-AAV betegségben lehetséges védő hatásainak biológiai hátterében meghúzódó molekuláris folyamatokra fókuszál. A publikált és előzetes eredményeink azt mutatják, hogy a H2S-el vagy H2S-donor molekulákkal való kezelés megelőzheti a szervkárosodásokat az MPO-AAV aktív fázisában azáltal, hogy gátolja az immunsejtekből származó káros oxidánsok/szabad gyökök termelését. Emellett pedig immunszupresszánsokat helyettesítő vagy kiegészítő kezelés lehet a betegség látens fázisában is, mivel megakadályozza a neutrofil granulocita immunsejtek kóros aktivációját.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The novel physiological mediator hydrogen sulfide (H2S) is implicated in a number of inflammatory diseases. Accumulating evidence suggest protecting roles for sulfide against inflammation-induced oxidative tissue injury. We proposed that interactions of sulfide with Fe centers of oxidant-producing hemeproteins is an important element of the protective effects. This application is focused on the rare inflammatory condition called antineutrophil-cytoplasmic-autoantibody (ANCA) associated vasculitis (AAV). The hypothesis that sulfide could be protective in this condition is based on our previous studies, which dissected potential protecting mechanisms of H2S via interactions with myeloperoxidase (MPO), a neutrophil enzyme that has versatile roles in MPO-AAV.
Objective 1 will investigate how H2S interferes with pivotal biological events in MPO-AAV. We will study a) sulfide inhibition on damaging oxidant/ free radical producing activities of neutrophil-excreted MPO; b) how sulfide inhibition of MPO antigens on the surface of primed neutrophils impact ANCA-recognition and neutrophils activation and whether these interactions could prevent oxidative burst and NET formation; c) the underlying molecular mechanisms of TNF-ɑ-induced neutrophil priming focusing on polysulfidation-mediated alterations of p38MAPK- and ERK1/2- signaling pathways.
Objective 2 is aimed to shed light on the potential clinical relevance of the protecting effects of sulfide against the organ damaging pathophysiological events in MPO-AAV using a) a model systems for in vitro endothelial cell injury measurement and b) in vivo assessment of organ damage in a previously developed animal model of MPO-AAV.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The overall aim of our project is to discover alternative treatment options for patients suffering from antineutrophil-cytoplasmic-autoantibody associated vasculitis (AAV). The hypotheses of the study are based on extensive published and unpublished research from our laboratory. We were pioneering the idea that a major contributing pathway in the inflammatory oxidative stress alleviating functions of the small signaling molecule hydrogen sulfide (H2S) is via interactions with Reactive Oxygen Species producing hemeprotein functions. Importantly, we discovered that H2S is a potent competitive inhibitor of myeloperoxidase (MPO), an enzyme that is a major player in MPO-AAV with versatile pathological functions. We also demonstrated that H2S efficiently captures highly oxidizing intermediates of MPO thereby prevent formation of promiscuous oxidizing agents and produce protein Cys protecting polysulfide species.
This application is focused on investigating how H2S 1a) can interfere with the production of organ damaging oxidants, which are generated by activated neutrophils; 1b) protect neutrophils from ANCA-mediated activation to induce oxidative burst and/or NET formation; 1c) diminish TNF-α-induced priming of neutrophils and translocation of MPO to the cell surface for antibody recognition and the underlying molecular mechanisms responsible for these effects; 2a) alleviate endothelial infiltration of neutrophils and endothelial cell damage and 2b) protect against organ damage in an MPO-AAV mouse model.
The obtained results are expected to lay foundations for development of novel drugs that could be used either during the latent and/or in the active phase of the disease.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Hydrogen sulfide (H2S), a small signaling molecule is now widely accepted to exhibit vital functions in human physiology. We now know that it has a key role in cardiovascular diseases via anti-inflammatory and blood pressure-lowering effects combined with protective functions against oxidative damage. Our research focuses on possible protective properties of sulfide in antineutrophil-cytoplasmic-autoantibody (ANCA) associated vasculitis (AAV, specifically MPO-AAV), a rare but serious autoimmune condition, that is associated with chronic inflammation and organ-failure. Although the pathological role of the autoantibodies against MPO was proven more than twenty-five years ago, treatment strategies have not altered significantly.
Despite current treatments are able to reduce immediate mortality, morbidity and late mortality is still a problem to be solved. The 5 year mortality rate is currently ~24% and immunosuppressant medications could bring remission in ~80-90%. Evidences show that slow, ongoing deterioration of renal function majorly contributes to these processes. Furthermore, available treatments have serious side effects and despite all efforts the rate of relapse remains considerably high (~34% of patients after 13 months) that is strongly associated with high levels of circulating MPO-ANCAs and adhesion molecules expressed by endothelial cells.
The involvement of T and B lymphocytes was shown to be fundamental in MPO-AAV, but the roles of neutrophil-derived oxidant and free radical species, neutrophil extracellular traps and endothelial inflammatory mechanisms are also worth considering as possible targets. The new discoveries that will emerge from this application are expected to shed light on a novel angle to develop therapeutic strategies used in MPO-AAV by exploring the protective effects of sulfide in various pathological processes of MPO-AAV. The obtained information will include the effects of sulfide on molecular mechanisms and signaling pathways of neutrophils, cell-cell interactions between neutrophils and endothelial cells and systemic pathological processes.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Research over the past two decades have shown that hydrogen sulfide (H2S), the compound responsible for the smell of rotten eggs, has fundamental regulatory roles in vital human physiological functions. Today a number of clinical trials are focused on utilizing H2S-mediated biological functions for therapeutic purposes. Most promising breakthroughs on clinical grounds include novel angles to treat inflammatory diseases. We have obtained substantial evidence that H2S has great potential to block or inhibit a number of biological events that play major roles in the pathogenesis of the deadly antoimmune disease called myeloperoxidase-mediated antineutrophil-cytoplasmic-autoantibody-associated vasculitis (MPO-AAV). To date there is no cure for MPO-AAV. In the latent phase of the disease immunosuppressant medications (rituximab, cyclophosphamide, methotrexate and corticosteroids) are used to prevent activation of inflammation-inducing immune cells and their migration into peripheral tissues. In the active phase already activated immune cells cause serious organ damage most frequently in the kidneys and lungs of MPO-AAV patients.
This application is focused on dissecting the underlying biological actions that may potentiate H2S in drug development endeavors in MPO-AAV. Our previous research and preliminary results indicate that H2S or H2S-donors could not only be used to prevent organ damage during the active phase of MPO-AAV by blocking the productions of immune cell-derived oxidants and free radicals but also to substitute or complement immunosuppressant drugs during the latent phase of the disease by preventing the activation of neutrophil immune cells.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
-Bizonyítottuk a hidrogén szulfid jótékony hatását aktivált neutrofil granulociták által vezérelt gyulladásos folyamatokban. -Új módszert dolgoztunk ki a neutrofil granulociták reaktív oxigénszármazékokat (ROS) termelő kapacitásának vizsgálatára, amellyel megmutattuk, hogy a szulfid dózisfüggő módon csökkenti azt -Megmutattuk, hogy a szulfid gátolja a neutrofilek ANCA-általi aktivációját és az aktiváció során fellépő ’oxidative burst’ mechanizmust is -Kísérletekkel alátámasztottuk, hogy a szulfid rendkívül hatékonyan gátolja az úgynevezett neutrofil ’priming’ mechanizmust -Igazoltuk, hogy a szulfid csökkenti a NET képződését ANCA és PMA aktiváció mellett is -Bizonyítottuk, hogy a szulfid nem gátolja a neutrofil fagocitózist -ANCA egérmodellben megmutattuk, hogy a szulfidnak védő hatása van az ANCA vasculitis betegségben jelentkező krónikus gyulladásban -Új szulfid donor molekulát dolgoztunk ki, amely hatékonynak bizonyult az ANCA egérmodellben -Megmutattuk, hogy a hidrogén szulfid szintjének detektálása új terápiák kifejlesztésében fontos szerepet játszhat -Kidolgoztunk és beállítottunk szulfid és per/poliszulfid detektáló módszereket, amelyek segítségével fontos ismereteket szereztünk a különböző szulfid termelő enzimekről és a szulfid metabolizmusáról -Új molekuláris utakat tártunk fel, amelyek hozzájárulhatnak a szulfid szövetkárosodás elleni védő hatásaihoz oxidatív stressz esetén
kutatási eredmények (angolul)
-We discovered protective effects of hydrogen sulfide in inflammatory conditions, which play key roles in the organ damaging processes of ANCA associated vasculitis -We established a new method to measure the Reactive Oxigen Species (ROS) generating capacities of activated neutrophils. Using this method, we measured the inhibitory effects of sulfide on these processes -We demonstrated that sulfide diminished neutrophil granulocyte activation and oxidative burst upon ANCA activation -We showed, that sulfide treatment decreased neutrophil priming. -We showed that sulfide inhibited Neutrophil Extracellular Trap formation upon ANCA or PMA activation. -We proved that the presence of sulfide did not inhibit neutrophil phagocytosis -Using a mouse model for ANCA vasculitis we demonstrated that treatment with sulfide donor resulted in significantly milder symptoms of inflammation. -We created a new sulfide donor molecule that showed similar protective effects in the ANCA mouse model -We demonstrated that blood sulfide level can be an important in diagnostics and developing new sulfide donor treatments -We established new sulfide and per/polysulfide detection methods. Applying these methods, we have gained important new information on the different processes of sulfide metabolism. -We elucidated novel pathways that can contribute to sulfide-mediated alleviation of oxidative tissue damage
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=129286
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Katalin Erdélyi, Tamás Ditrói, Henrik J. Johansson, Ágnes Czikora, Noémi Balog, Laxmi Silwal-Pandit, Tomoaki Ida, Judit Olasz, Dorottya Hajdú, Zoltán Mátrai, Orsolya Csuka, Koji Uchida József Tóvári, Olav Engebraten, Takaaki Akaike, Anne-Lise Børresen Dale, Miklós Kásler, Janne Lehtiö, Péter Nagy: Reprogrammed Transsulfuration Promotes Basal Like Breast Tumor Progression via Realigning Cellular Cysteine-Persulfidation, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 2021
Mellis Anna-Theresa, Misko Albert L., Arjune Sita, Liang Ye, Erdélyi Katalin, Ditrói Tamás, Kaczmarek Alexander T., Nagy Peter, Schwarz Guenter: The role of glutamate oxaloacetate transaminases in sulfite biosynthesis and H2S metabolism, REDOX BIOLOGY 38: 101800, 2021
Longchamp Alban, MacArthur Michael R, Trocha Kaspar, Ganahl Janine, Mann Charlotte G, Kip Peter, King William W, Sharma Gaurav, Tao Ming, Mitchell Sarah J, Ditrói Tamás, Yang Jie, Nagy Péter, Ozaki C Keith, Hine Christopher, Mitchell James R: Plasma Hydrogen Sulfide Is Positively Associated With Post-operative Survival in Patients Undergoing Surgical Revascularization., FRONTIERS IN CARDIOVASCULAR MEDICINE 8: p. 750926., 2021
Nagy Péter: Selenium dependence of Persulfidation-Mediated Protection and Control of Protein Functions, 12th International Symposium on Selenium in Biology and Medicine, 2022
Nagy Péter: Reprogrammed Transsulfuration Promotes Tumor Progression via Tumor Specific Mechanisms, 24. International Conference on Oxidative Stress Reduction, Redox Homeostatis & Antioxidants „Paris Redox 2022”, 2022
Mellis Anna-Theresa, Misko Albert L., Arjune Sita, Liang Ye, Erdélyi Katalin, Ditrói Tamás, Kaczmarek Alexander T., Nagy Peter, Schwarz Guenter: The role of glutamate oxaloacetate transaminases in sulfite biosynthesis and H2S metabolism, REDOX BIOLOGY 38: 101800, 2021
Katalin Erdélyi, Tamás Ditrói, Henrik J. Johansson, Ágnes Czikora, Noémi Balog, Laxmi Silwal-Pandit, Tomoaki Ida, Judit Olasz, Dorottya Hajdú, Zoltán Mátrai, Orsolya Csuka, Koji Uchida József Tóvári, Olav Engebraten, Takaaki Akaike, Anne-Lise Børresen Dale, Miklós Kásler, Janne Lehtiö, Péter Nagy: Reprogrammed Transsulfuration Promotes Basal Like Breast Tumor Progression via Realigning Cellular Cysteine-Persulfidation, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (accepted), 2021
Wallace John L, Nagy Peter, Feener Troy D, Allain Thibault, Ditrói Tamás, Vaughan David J, Muscara Marcelo N, de Nucci Gilberto, Buret Andre G: A Proof-of-Concept, Phase 2 Clinical Trial of the Gastrointestinal Safety of a Hydrogen Sulfide-Releasing Anti-Inflammatory Drug., BRITISH JOURNAL OF PHARMACOLOGY 177(4):769-777, 2020
Bogdándi Virág, Ditrói Tamás, Bátai István Zoárd, Sándor Zoltán, Minnion Magda, Vasas Anita, Galambos Klaudia, Buglyó Péter, Pintér Erika, Feelisch Martin, Nagy Peter: Nitrosopersulfide (SSNO<sup>-</sup>) is a unique cysteine polysulfidating agent with reduction-resistant bioactivity, ANTIOXIDANTS & REDOX SIGNALING, 2020
Álvarez Lucía, Suarez Vega Valeria, McGinity Christopher, Khodade Vinayak S, Toscano John P, Nagy Peter, Lin Joseph, Works Carmen, Fukuto Jon M: The reactions of hydropersulfides (RSSH) with myoglobin., ARCHIVES OF BIOCHEMISTRY AND BIOPHYSICS Epub ahead of print: p. 108391., 2020
Peter Nagy, Eva Doka, Tomoaki Ida, Takaaki Akaike: Measuring Reactive Sulfur Species and Thiol Oxidation States, ANTIOXIDANTS & REDOX SIGNALING, 2020
Péter Nagy: Redox biológia az onkológia világában, ELTE Bolyai Szakkollégium, 2020
Péter Nagy: Reprogrammed Transsulfuration Promotes Basal Like Breast Tumor Progression via Realigning Cellular Cysteine-persulfidation, Invited seminar at the Wake Forest School of Medicine, Winston-Salem, North Carolina, USA, 2020
Éva Dóka, Péter Nagy: Control of protein function through oxidation and reduction of persulfidated states, Baltic Redox Workshop, 2020
Péter Nagy: Mechanistic Investigations for Metabolic Pathways of Reactive Sulfur Species, Gordon Research Conference on Oxygen Radicals, Ventura, California, USA, 2020
Dóka É, Ida T, Dagnell M, Abiko Y, Luong N C, Balog N, Takata T, Espinosa B, Nishimura A, Cheng Q, Funato Y, Miki H, Fukuto J M, Prigge J R, Schmidt E E, Arnér E S J, Kumagai Y, Akaike T, Nagy P: Control of protein function through oxidation and reduction of persulfidated states., SCIENCE ADVANCES 6: (1) eaax8358, 2020
Galambos Klaudia: A peroxiredoxin-2 potenciális szerepe tüdődaganatban, TDK dolgozat, Témavezető: Prof. Nagy Péter, 2019
Dóka Éva, Abiko Yumi, Dagnell Markus, Ida Tomoaki, Balog Noémi, Espinosa Belen, Luong Cong Nho, Nishimura Akira, Funato Yosuke, Miki Hiroaki, Fukuto Jon, Prigge Justin R., Schmidt Edward E., Arnér Elias S. J., Kumagai Yoshito, Akaike Takaaki, Nagy Péter: Transz-szulfurációs metabolitok szerepei jelátviteli folyamatokban és oxidatív stressz elleni védelemben, MAGYAR ONKOLÓGIA 63: (1. Szupplementum) pp. 22-22., 2019
Galambos Klaudia, Erdélyi Katalin, Balog Noémi, Nagy Péter: A peroxiredoxin-2 potenciális szerepe tüdődaganatban, MAGYAR ONKOLÓGIA 63: (1. Szupplementum) pp. 27-27., 2019
Nagy Péter: A transz-szulfurációs utak karcinogenezis általi átprogramozásának tumorbiológiai jelentőségei, MAGYAR ONKOLÓGIA 63: (1. Szupplementum) pp. 52-52., 2019
Bogdándi Virág: Cisztein származékok poliszulfidációjának biológiailag releváns mechanizmusai, PhD tézis, 2019
Ditrói Tamás, Nagy Attila, Martinelli Diego, Rosta András, Kožich Viktor, Nagy Péter: Comprehensive analysis of how experimental parameters affect H2S measurements by the monobromobimane method, FREE RADICAL BIOLOGY AND MEDICINE 136: pp. 146-158., 2019
Dóka Éva, Arnér Elias S J, Schmidt Edward E, Nagy Péter: ProPerDP, METHODS IN MOLECULAR BIOLOGY 2007: pp. 51-77., 2019
Garai Dorottya, Pálinkás Zoltán, Balla József, Kettle Anthony J, Nagy Péter: Measurements for Sulfide-Mediated Inhibition of Myeloperoxidase Activity., METHODS IN MOLECULAR BIOLOGY 2007: pp. 179-203., 2019
Hamid Hisyam Abdul, Tanaka Akira, Ida Tomoaki, Nishimura Akira, Matsunaga Tetsuro, Fujii Shigemoto, Morita Masanobu, Sawa Tomohiro, Fukuto Jon M, Nagy Péter, Tsutsumi Ryouhei, Motohashi Hozumi, Ihara Hideshi, Akaike Takaaki: Polysulfide stabilization by tyrosine and hydroxyphenyl-containing derivatives that is important for a reactive sulfur metabolomics analysis., REDOX BIOLOGY 21: p. 101096., 2019
Kožich Viktor, Ditrói Tamás, Sokolová Jitka, Křížková Michaela, Krijt Jakub, Ješina Pavel, Nagy Peter: Metabolism of sulfur compounds in homocystinurias., BRITISH JOURNAL OF PHARMACOLOGY 176: (4) pp. 594-606., 2019
Lin Joseph, Akiyama Masahiro, Bica Iris, Long Faith T, Henderson Catherine F, Goddu Robert N, Suarez Valeria, Baker Blaine, Ida Tomoaki, Shinkai Yasuhiro, Nagy Péter, Akaike Takaaki, Fukuto Jon M, Kumagai Yoshito: The Uptake and Release of Polysulfur Cysteine Species by Cells, CHEMICAL RESEARCH IN TOXICOLOGY 32: (3) pp. 447-455., 2019
Nagy Péter, Schwarz Günter, Kopriva Stanislav: Highlighted mechanistic aspects in the chemical biology of reactive sulfur species., BRITISH JOURNAL OF PHARMACOLOGY 176: (4) pp. 511-513., 2019
Wallace John L, Nagy Peter, Feener Troy D, Allain Thibault, Ditrói Tamás, Vaughan David J, Muscara Marcelo N, de Nucci Gilberto, Buret Andre G: A Proof-of-Concept, Phase 2 Clinical Trial of the Gastrointestinal Safety of a Hydrogen Sulfide-Releasing Anti-Inflammatory Drug., BRITISH JOURNAL OF PHARMACOLOGY in press: p. &., 2019
Kozich V, Krízková M, Ditroi T, Sokolová J, Krijt J, Khalil Y, Mills P, Kohl J, Vaulíková-Fantlová T, Krízek T, Jesina P, Martinelli D, Dionisi-Vici C, Schwahn B, Zeman J, Santer R, Gasperini S, Garcia-Cazorla A, Blessing H, Porta F, Schulz-Juergensen S, Clayton P, Schwarz g, Cegielska J, Nagy P: Sulfurome analysis in patints with homocystinurias and ultra-rare inborn errors of hydrogen sulfide metabolism, poster, SSIEM 2019, 2019
Péter Nagy: Control of protein function through oxidation and reduction of persulfidated states, Invited speaker at the 1st International Conference on Persulfide and Sulfur Metabolism in Biology and Medicine, Sendai, Japán, 2019
Péter Nagy: Persulfidation of cysteine residues govern protein function and provide protection during oxidative stress, Invited speaker at the Environmental Biology Laboratory,Faculty of Medicine University of Tsukuba, Tsukuba Ibaraki, Japán, 2019
Péter Nagy: Control of Protein Function Through Oxidation and Reduction of Persulfidated States, Invited speaker at the Graduate School of Pharmaceutical Sciences, Tohoku University, Sendai, Japán, 2019
Péter Nagy: Thioredoxin system-mediated persulfidation of Cys residues controls protein function and protects them from oxidative stress, Invited speaker at the Fukuoka University, Fukuoka, Japan, 2019
Péter Nagy: Control of protein function through oxidation and reduction of persulfidated states, Invtied speaker at the National Cancer Center Japan, Tokyo, Japán, 2019
Péter Nagy: Redox-tumorbiology; an emerging field in cancer research, Invited speaker at the I. Regionális Onkológiai Együttműködési és Partnerségi Konferencia, 2019
Péter Nagy: Control of protein function through oxidation and reduction of persulfidated states, Invited speaker at the Hirosaki University, Hirosaki, 2019
Péter Nagy: Control of protein function through oxidation and reduction of persulfidated states, Invited speaker at the Osaka Prefecture University Osaka, 2019
Péter Nagy: Control of protein function through oxidation and reduction of persulfidated states, Invited spekear at the Doshisha University Osaka, 2019
Dorottya Garai,László Potor, József Balla and Péter Nagy: Interactions of sulfide with neutrophil granulocyte mediated inflammatory processes, poster at the Redox regulation, oxidative stress and selenoproteins - Summer Graduate Course, 2019
Klaudia Galambos, Katalin Erdélyi, Noémi Balog and Péter Nagy: Potentialrolesof peroxiredoxin-2 inlungcancer, Poster at the Redox regulation, oxidative stress and selenoproteins - Summer Graduate Course, 2019
Ditrói Tamás, Nagy Attila, Diego Martinelli, Rosta András, John Wallace, Viktor Kožich, Nagy Péter: Kén-hidrogén detektálása fiziológiai rendszerekben, Speaker at the FAMÉ, Budapest, Hungary, 2019
Éva Dóka, Tomoaki Ida, Markus Dagnell, Yumi Abiko, Nho Luong Cong, Noémi Balog, Tsuyoshi Takata, Belen Espinosa, Akira Nishimura, Qing Cheng, Yosuke Funato, Hiroaki Miki, Jon Fukuto, Justin R. Prigge, Edward E. Schmidt, Elias S. J. Arnér, Yoshito Kumagai, Takaaki Akaike, Péter Nagy: Control of protein function through oxidation and reduction of persulfidated states, Science Advances (accepted for publication), 2019
Kožich Viktor, Ditrói Tamás, Sokolová Jitka, Křížková Michaela, Krijt Jakub, Ješina Pavel, Nagy Peter: Metabolism of sulfur compounds in homocystinurias., BRITISH JOURNAL OF PHARMACOLOGY 176: (4) pp. 594-606., 2019
Hamid Hisyam Abdul, Tanaka Akira, Ida Tomoaki, Nishimura Akira, Matsunaga Tetsuro, Fujii Shigemoto, Morita Masanobu, Sawa Tomohiro, Fukuto Jon M, Nagy Péter, Tsutsumi Ryouhei, Motohashi Hozumi, Ihara Hideshi, Akaike Takaaki: Polysulfide stabilization by tyrosine and hydroxyphenyl-containing derivatives that is important for a reactive sulfur metabolomics analysis., REDOX BIOLOGY 21: p. 101096., 2019
Nagy Péter, Schwarz Günter, Kopriva Stanislav: Highlighted mechanistic aspects in the chemical biology of reactive sulfur species., BRITISH JOURNAL OF PHARMACOLOGY 176: (4) pp. 511-513., 2019
Lin Joseph, Akiyama Masahiro, Bica Iris, Long Faith T, Henderson Catherine F, Goddu Robert N, Suarez Valeria, Baker Blaine, Ida Tomoaki, Shinkai Yasuhiro, Nagy Péter, Akaike Takaaki, Fukuto Jon M, Kumagai Yoshito: The Uptake and Release of Polysulfur Cysteine Species by Cells, CHEMICAL RESEARCH IN TOXICOLOGY 32: (3) pp. 447-455., 2019
Ditrói Tamás, Nagy Attila, Martinelli Diego, Rosta András, Kožich Viktor, Nagy Péter: Comprehensive analysis of how experimental parameters affect H2S measurements by the monobromobimane method, FREE RADICAL BIOLOGY AND MEDICINE 136: pp. 146-158., 2019
Wallace John L, Nagy Peter, Feener Troy D, Allain Thibault, Ditrói Tamás, Vaughan David J, Muscara Marcelo N, de Nucci Gilberto, Buret Andre G: A Proof-of-Concept, Phase 2 Clinical Trial of the Gastrointestinal Safety of a Hydrogen Sulfide-Releasing Anti-Inflammatory Drug., BRITISH JOURNAL OF PHARMACOLOGY 177(4):769-777, 2020
Dóka Éva, Arnér Elias S J, Schmidt Edward E, Nagy Péter: ProPerDP, METHODS IN MOLECULAR BIOLOGY 2007: pp. 51-77., 2019
Garai Dorottya, Pálinkás Zoltán, Balla József, Kettle Anthony J, Nagy Péter: Measurements for Sulfide-Mediated Inhibition of Myeloperoxidase Activity., METHODS IN MOLECULAR BIOLOGY 2007: pp. 179-203., 2019
Álvarez Lucía, Suarez Vega Valeria, McGinity Christopher, Khodade Vinayak S, Toscano John P, Nagy Peter, Lin Joseph, Works Carmen, Fukuto Jon M: The reactions of hydropersulfides (RSSH) with myoglobin., ARCHIVES OF BIOCHEMISTRY AND BIOPHYSICS Epub ahead of print: p. 108391., 2020
Bogdándi Virág, Ditrói Tamás, Bátai István Zoárd, Sándor Zoltán, Minnion Magda, Vasas Anita, Galambos Klaudia, Buglyó Péter, Pintér Erika, Feelisch Martin, Nagy Peter: Nitrosopersulfide (SSNO<sup>-</sup>) is a unique cysteine polysulfidating agent with reduction-resistant bioactivity, ANTIOXIDANTS & REDOX SIGNALING, 2020
Dóka É, Ida T, Dagnell M, Abiko Y, Luong N C, Balog N, Takata T, Espinosa B, Nishimura A, Cheng Q, Funato Y, Miki H, Fukuto J M, Prigge J R, Schmidt E E, Arnér E S J, Kumagai Y, Akaike T, Nagy P: Control of protein function through oxidation and reduction of persulfidated states., SCIENCE ADVANCES 6: (1) eaax8358, 2020
Nagy Péter, Dóka Éva, Ida Tomoaki, Akaike Takaaki: Measuring Reactive Sulfur Species and Thiol Oxidation States, ANTIOXIDANTS & REDOX SIGNALING, 2020





 

Projekt eseményei

 
2020-07-20 14:15:18
Résztvevők változása
2018-11-23 09:51:36
Résztvevők változása




vissza »