Innovatív szisztematika: genomika, mikro-CT és bioakusztika veszélyeztetett gerincesek biodiverzitásának feltárásában  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
130360
típus KH
Vezető kutató Vörös Judit
magyar cím Innovatív szisztematika: genomika, mikro-CT és bioakusztika veszélyeztetett gerincesek biodiverzitásának feltárásában
Angol cím Innovative systematics: genomics, micro CT and bioacoustics for studying vertebrate biodiversity
magyar kulcsszavak filogenetika, konzervációgenetika, molekuláris taxonómia, új-generációs szekvenálás, mikro-CT, emlősök, kétéltűek
angol kulcsszavak phylogeny, conservation genetics, molecular taxonomy, new generation sequencing, micro CT, mammals, amphibians
megadott besorolás
Biodiverzitás, természetvédelmi biológia és genetika, inváziós biológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)80 %
Ortelius tudományág: Természetmegőrzés
Biogeográfia, makroökológia, makroevolúció (Komplex Környezettudományi Kollégium)20 %
zsűri Ökológia és evolúció 1
Kutatóhely Állattár (Magyar Természettudományi Múzeum)
résztvevők Csorba Gábor
Görföl Tamás
projekt kezdete 2018-12-01
projekt vége 2021-11-30
aktuális összeg (MFt) 19.686
FTE (kutatóév egyenérték) 3.00
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A biodiverzitás-krízis által leginkább érintett trópusi területek élővilágának feltárása napjaink egyik legsürgetőbb és legfontosabb kutatási témája. A kétéltűek és a denevérek taxonómiai-szisztematikai vizsgálatában a magyar kutatások a világ élvonalába tartoznak; a jelenlegi pályázat témáiban közös, hogy a legmodernebb módszereket alkalmazzuk a taxonómiai, filogenetikai és konzervációgenetikai kérdések tisztázására.
A barlangi vakgőte vizsgálata során az általunk fejlesztett környezeti DNS-alapú módszert és mikroszatellita-markereket alkalmazzuk, valamint tesztelünk egy új, nem invázív, víz alatti mintavételi protokollt.
Molecular Inversion Probe alkalmazásával a pettyes gőte molekuláris taxonómiai és filogeográfiai vizsgálatát tervezzük Magyarországon, hogy teszteljük az utolsó eljegesedés utáni evolúciós mechanizmusok elméleteit.
A Phyllodytes levelibéka-nemzetség fajainak változatosságát vizsgáljuk Dél-Bahia atlanti esőerdejében, részben a mikro-CT újszerű alkalmazásának előnyeit felhasználva.
A Strabomantidae békacsalád integratív taxonómiai vizsgálatát tervezzük ecuadori példányokon, a hagyományos morfológiai, akusztikai és filogenetikai módszerek együttes alkalmazásával.
A molekuláris biológiai eljárások szempontjából eddig jobbára kiaknázatlan, régi múzeumi (típus)példányok genotipizálásának módszerét fejlesztjük ki multilókusz szekvenáláshoz.
A kizárólagosan erdőlakó, és ebből következően jobbára veszélyeztetetett Murininae alcsaládba tartozó csövesorrú-denevérek multilókusz filogenetikai elemzését kívánjuk elvégezni.
Online hangadatbázist és kezelőfelületet kívánunk kialakítani a délkelet-ázsiai denevérek kutatását és védelmét elősegítendő.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Ugyan a fajkoncepció változásának és az eddig feltáratlan területek intenzív kutatásának köszönhetően egyes csoportok esetében az utóbbi tíz évben megduplázódott a leírt fajok száma, még mindig nem teljesen ismert mértékű a gerincesek biodiverzitása. Alapkérdésünk ennek a sokféleségnek a legmodernebb módszerekkel való felmérése, a fajfeletti kategóriák és filogenetikai kapcsolatok feltárása.
A boszniai Proteus-vizsgálatokkal a faj feltételezett extrém alacsony genetikai változatosságát tesztelnénk, ami gyökeresen más konzervációbiológiai megoldásokat tenne szükségessé; a pettyes gőte kutatása újabb információkat szolgáltathat a refúgiumterületek biogeográfiájával kapcsolatban; a Dél-Bahia (Brazília) területén lévő hiperdiverz atlanti esőerdők valószínűleg számos új eredményt fognak majd szolgáltatni a levelibékák taxonómiai és szisztematikai kutatásában; a Strabomantidae békacsalád diverzitásának feltárására irányuló ecuadori kutatómunkánk is számos új taxonómiai eredménnyel kecsegtet.
Az újonnan kifejlesztett protokolloknak köszönhetően reményeink szerint sikerül több évtizedes bizonyító- vagy típuspéldányokból filogenetikai vizsgálatokhoz szükséges mennyiségű lókuszt megszekvenálnunk. A Murininae denevér alcsalád filogenetikai elemzése fényt deríthet egy magasan specializált, endemikus fajokban gazdag csoport evolúciós viszonyaira. Az online denevérhang-adatbázis új korszakot nyithat a trópusi denevérekkel kapcsolatos vizsgálatokban, és tudástranszfer valamint helyi kapacitások kialakításával minél teljesebb referencia adatbázist hozhatunk létre.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A hazai zooszisztematikai kutatásokban csak kevesen alkalmazzák rutinszerűen a legmodernebb metodikákat eredményeik minél alaposabb alátámasztására, és nemzetközi publikációk elősegítésére. Kutatási programunk kimondott célja ezeknek a technológiáknak a hazai bevezetése, használatuk elterjesztése. A gyűjtött illetve a feldolgozó munkákért cserébe kapott példányok (közöttük típuspéldányok is) a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményeit gazdagítják, így is elősegítve, hogy fenntarthassuk meghatározó szerepünket az adott tudományterület kutatásában. A filogenetikai vizsgálatok nagyobb léptékű evolúcióbiológiai kutatások bázisát képezik; vizsgálataink olyan referencia-adatbázis létrehozását teszik lehetővé, melyek nem csak a mi elemzéseinket, hanem a világ számos más kutatójának további vizsgálatait is megalapozzák. Az akár több mint száz éves múzeumi példányokból történő DNS-szekvenálási módszerek tesztelése, fejlesztése révén nagy lendületet vehet az adott csoportok filogenetikai vizsgálata. Tapasztalatunknak és a kutatási témákba való beágyazottságunknak köszönhetően, a legnagyobb külföldi múzeumi gyűjtemények is hozzáférhetővé válnak e célzott molekuláris biológiai vizsgálatokhoz. A társadalmi hasznosíthatóság fontos eleme a kutatási eredményeken alapuló természetvédelmi érdekérvényesítés, amely nem kellőképpen hatékony a „jó taxonómia” elfogadott eredményei nélkül. A védett vagy védetté nyilvánítandó élőhelyek besorolásában/kialakításában a területről ismert gerincesek fajszáma, az esetleges endemizmusok jelenléte kiemelkedő fontosságú érv a döntéshozók szemében. Az akusztikai adatbank széles körben alkalmazható különböző kutatásokban és felmérésekben.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A trópusok élővilága hihetetlenül gazdag, így a gerincesek is itt a legváltozatosabbak. Az esőerdők kiirtása, a nagymértékű környezetszennyezés, és még egy sor egyéb tényező mind csökkenti vizsgálataink tárgyainak túlélési esélyeit. A délkelet-ázsiai denevérfaunát és a dél-amerikai kétéltűfaunát csak az utóbbi egy-két évtizedben kezdték el új módszerekkel és szisztematikusan feltárni, mely munkában a magyar kutatók és a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményei az élvonalba tartoznak. A fajok megismerése az ökológiai, evolúcióbiológiai és természetvédelmi kutatások alapja, az egyes területek állatvilágának feltárása pedig segít a két trópusi régió és vizsgálatainkba szintén bevont hazai és balkán kétéltűfauna még megmaradt élőhelyeinek védelmében. A rendszertani problémák megoldása mind az egyes fajok védelmével kapcsolatosan, mind pedig az élőhelyek vonatkozásában kijelöli a természetvédelem prioritásait. Több módszert az elsők között alkalmazunk hazai vonatkozású zoológiai kutatások során, a metodikai fejlesztések és a revíziós munkák pedig nagy nemzetközi visszhangot válthatnak ki. A kutatásaink során gyűjtött minták (szigorúan betartva az ilyen tevékenységre vonatkozó nemzetközi és hazai szabályozásokat, pl. CITES, Nagoya protocol, NÉBIH-előírások) hazánk legnagyobb, nemzeti természetrajzi gyűjteményét, a Magyar Természettudományi Múzeum közgyűjteményeit (beleértve a Genetikai Erőforrások Gyűjteményét), így a magyarországi kulturális javakat fogják gyarapítani. Munkánk széleskörű kommunikációjára – ahogy eddigi tevékenységünk során is – külön figyelmet fordítunk, hiszen a közpénzből elért eredményeket kötelességünk minél közérthetőbben és naprakészen közreadnunk.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

One of the most important and most urgent research topic at global scale is cataloguing the diversity of life in the tropics, which are among the most affected regions by the biodiversity crisis. The taxonomic and systematic researches made on amphibians and bats by Hungarian scientists are in the forefront of global research. The suggested research fields are similar in terms of aiming to use cutting edge methodologies in taxonomy, phylogeny and conservation genetics.
When studying the olm, we use environmental DNA detection and microsatellite markers, both developed by our research team previously, and we test a new, non-invasive underwater sampling protocol.
Using Molecular Inversion Probes we aim to reveal the phylogeography and molecular taxonomy of the Common newt, and test theories of post-glacial evolutionary mechanisms in the Carpathian Basin.
We are planning to apply non-invasive micro-CT to describe the diversity of Phyllodytes treefrog species in southern Bahia.
Integrative taxonomy will be used for frogs belonging to the family Strabomantidae in Ecuador, combining morphology, bioacoustics and genetics.
Genotyping old museum specimens (mostly type specimens) by developing markers for species identification would add new methodologies into bat taxonomy research.
The multilocus phylogeny of tube-nosed bats belonging to the endangered Murininae bat subfamily will be revealed.
An online echolocation sound database platform will be developed to enhance research and conservation of Southeast Asian bats.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Even though due to the changing view in species concepts and the intensive research attempts in unexplored areas the number of described species in some groups have doubled in the past decade, the biodiversity of several higher vertebrate taxa is still poorly known. The main aim of our proposal is to assess the hidden biodiversity using cutting edge methodologies and to reveal supraspecific categories and phylogenetic relationships.
By further testing the extreme low genetic variability expressed by the bosnian Proteus population, we may provide results which could radically change the conservation strategies on this endangered species; the phylogenetic research of the Common newt will shed new light into the biogeography of the Carpathian Basin; the studies on the hyperdiverse atlantic rainforest of southern Bahia in Brazil may result in discovery of new taxa and bring new conclusions in systematics of Phyllodytes treefrogs; new findings in amphibian taxonomy should arise from the field research in Ecuador.
Through the planned development of new protocols we hope to succeed in sequencing sufficient number of loci from old (type) specimens to clarify the phylogenetic relationships of different bat taxa. The revision of Murininae subfamily could shed light on the evolutionary relationships within a highly specialized group including high number of endemisms. The online bat echolocation sound database could start a new era in tropical bat research and by knowledge transfer and local capacity building we could establish a complete reference database.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

In the zoosystematic research in Hungary, cutting-edge methodologies are rarely used for underpinning results and for facilitating international peer-reviewed publication. The aim of our project is to introduce and disseminate these new technologies in Hungary. The collected and exchanged specimens (including type specimens) would enrich the collections of the Hungarian Natural History Museum, which should help to retain our leading role in the field of systematic research. The phylogenetic investigations would contribute to higher level evolutionary biology research. Our open access genetic libraries would supply not only our own projects but they would support research of any other scientist in the world. The development of DNA genotyping protocols for old museum specimens would solve phylogenetic uncertainty of several groups. Thanks to our experience and wide range of cooperations the largest and most important museum collections may become available for these comparative molecular biology studies. Efficient conservation – which is an important element of social expedience - is based on good taxonomy. The number of vertebrate species and endemisms on a certain area are crucial measures and can be applied as arguments towards decision makers. The bioacoustic database could be widely used in different kind of researches.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Tropical regions exhibit the highest biodiversity, including vertebrates. The destruction of rainforests, the high degree of environmental pollution and several other factors reduce the chance of survival of amphibians and bats – the target groups of our research. The bat fauna of Southeast Asia and the amphibian fauna of South America have been investigated systematically and with novel methods only in the last few decades, to which the researchers of the Hungarian Natural History Museum contributed remarkably. Recognition of species provide the basis for ecological, evolutionary biological and conservation researches, and knowledge on fauna of assigned areas help the conservation of habitats in the tropical, Balcan and Hungarian target areas. Solution of taxonomical problems help to set conservation priorities on both species and habitat protection. We aim to pioneer in application of multiple cutting edge methods in Hungarian zoological research and our technical developments and revisional work would trigger international recognition. Samples will be collected by adhering to national and international conventions such as CITES, Nagoya protocol and NÉBIH regulations. Samples collected during our research would enrich the collections of the Hungarian Natural History Museum (including the Collection of Genetic Resources), the largest natural history collection of Hungary, thereby enriching the cultural heritage of Hungary. As we did in the past, we will pay special attention to the dissemination of our research. We feel it is our obligation to publish outcome of publicly funded research as up-to-date as possible to the general public.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A barlangi vakgőte (Proteus anguinus) populációgenomikai elemzése három jól elkülönülő csoportot adott. Kifejlesztettünk egy víz alatti DNS-mintavételi módszert és alkalmaztuk azt egy hercegovinai barlangi állományon. A pettyes gőte (Lissotriton vulgaris) genomikai elemzése azt mutatta, hogy a Tiszától keletre a L.v.ampelensis, míg a Tiszától nyugatra a L.v.vulgaris alfaj fordul elő hazánkban. Leírtuk a Phyllodytes amadoi levelibékafaj ebihalát Brazíliában. A P. melanomystax ökológiai vizsgálata során megállapítottuk, hogy az ebihalak szúnyoglárvákkal táplálkoznak. Elkészítettük a Bahia államban élő Phyllodytes-fajok mikro-CT felvételét; ezek segítségével pontosabban jellemezhetőek a fajok. Leírtunk a Pristimantis lojanus békafajt Ecuadorból, Loja városából. A pályázat denevéres vonalon is számos új eredményt hozott. A degradált múzeumi minták szekvenálására új PCR-protokollokat dolgoztunk ki; feltérképeztük a Murininae denevéralcsalád evolúciós múltját, mely alapról kiindulva több régóta fennálló taxonómiai-szisztematikai kérdés is megválaszolható. 14 olyan cikkünk jelent meg, melyek a kiemelkedő biodiverzitású dk-ázsiai régióra nézve új taxonómiai, filogenetikai eredményeket és revíziókat közöl; ezek sorából is kiemelendő egy új denevérnemzetség (Mirostrellus) leírása. A világ denevéreinek hangjait elérhetővé tevő ChiroVox weboldal egyedülálló kezdeményezés és jelentősen hozzájárul egyes régiók diverzitásának feltérképezéséhez és további kutatások megalapozásához.
kutatási eredmények (angolul)
The population genomic analysis of the olm (Proteus anguinus) revealed three different groups; we developed a non-invasive underwater DNA-sampling method and tested it on a herzegovinian olm population. Genomic analysis of the smooth newt (Lissotriton vulgaris) confirmed the presence of two subspecies in Hungary - L.vulgaris ampelensis occurs east of the Tisza River and L.v.vulgaris is distributed west of the Tisza River. We described the tadpole of Phyllodytes amadoi. The ecological study of P. melanomystax showed that their tadpoles feed on mosquito larvae. We performed micro-CT scans of all Phyllodytes species living in southern Bahia to characterize them more precizely. We described Pristimantis lojanus from the city of Loja, Ecuador. We have elaborated a new PCR protocol to sequence degraded museum samples of bats; revealed the evolutionary past of the subfamily Murininae which will serve as a solid base to answer long debated taxonomic-systematic issues. We have published 14 papers which includes taxonomic novelties, revisions, and phylogenetic reconstructions with regards to the mega-diverse Southeast Asian region; one of the highlights of these works is the description of a new mammalian genus, Mirostrellus. The ChiroVox website – designed to serve as an open repository for the bat calls of the Word – is a milestone initiative which will be an essential tool for the documentation of the biodiversity of certain regions and will facilitate further research.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=130360
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Székely, P., Székely, D., Ordóñez-Delgado, L., Armijos-Ojeda, D. & Vörös, J.: Our unknown neighbor: a new species of rain frog of the genus Pristimantis (Amphibia: Anura: Strabomantidae) from the city of Loja, southern Ecuador., PLoS ONE 16(10): e0258454., 2021
Palomar, G., Dudek, K., Arntzen, J.W., Ficetola, G.F., Jelić, D., Jockusch, E., Martínez-Solano, I., Matsunami, M., Migalska, M., Shaffer, H.B., Vörös, J., Waldman, B., Wielstra, B., Babik W.: Coevolution between MHC class I and Antigen Processing Genes in Salamanders, Molecular Biology and Evolution 38(11): 5092-5106., 2021
Vörös J., Varga Z., Martínez-Solano I. & Szabó K.: Mitochondrial DNA diversity of the alpine newt (Ichthyosaura alpestris) in the Carpathian Basin: evidence for multiple cryptic lineages associated with Pleistocene refugia., Acta Zoologica Academiae Scientiarum Hungaricae 67(2): 177-197., 2021
Liu T., Sun K., Csorba G., Zhang K., Zhang L., Zhao H., Jin L., Thong V. D., Xiao Y., & Feng J.: Species delimitation and evolutionary reconstruction within an integrative taxonomic framework: a case study on Rhinolophus macrotis complex (Chiroptera: Rhinolophidae), Molecular Phylogenetics and Evolution 13: 106544., 2019
Ruedi M., Saikia U., Thabah A., Görföl T., Thapa S. & Csorba G.: Molecular and morphological revision of small Myotinae from the Himalayas shed new light on the poorly known genus Submyotodon (Chiroptera: Vespertilionidae), Mammalian Biology 101: 465–480., 2021
Tu V.T., Görföl T., Csorba G., Arai S., Kikuchi F., Fukui D., Koyabu D., Furey N.M., Bawm S., Kyaw San Lin, Alviola P., Hang C.T., Son N.T., Tuan T.A. & Hassanin A.: Integrative taxonomy and biogeography of Asian yellow house bats (Vespertilionidae: Scotophilus) in the Indomalayan Region., Journal of Zoological Systematics and Evolutionary Research 59(3): 772–795., 2021
Yu W-H, Csorba G., Huang Z-L, Li Y-N., Quan R-C., Wang Q-Y., Liu S., Shi H-Y, Wu Y. & Li S.: The first record of the disc-footed bat Eudiscopus denticulus (Chiroptera, Vespertilionidae) from China and the resolution of the phylogenetic position of the genus, Zoological Research 42(1): 94–99., 2021
Saikia U., Chakravarty R., Hegde V.D., Meetei A.B., Kruskop S., Csorba G. & Ruedi M.: First record of Disk-footed bat Eudiscopus denticulus (Osgood, 1932) (Chiroptera: Vespertilionidae) from India with notes on its ecology and genetics, Revue Suisse de Zoologie 128: 187–198., 2021
Hassanin A., Tu V.T., Curaudeau M. & Csorba G.: The ecological niche of bat viruses closely related to SARS-CoV-2, as inferred from phylogeographic analyses of Rhinolophus species, Scientific Reports 11: 14276., 2021
Görföl T., Huang J.C-C., Csorba G., Győrössy D., Estók P., Kingston T., Szabadi K.L., McArthur E, Senawi J., Furey N.M., Tu V.T., Thong V.D., Khan F.A.A., Jinggong E.R., Donnelly M., Kumaran J.V., Liu J-N., Chen S-F., Tuanmu M-N., Ho Y.Y., Chang H-C, Elias N.A., Abdullah N.I., Lim L-S., Squire D.C. & Zsebők S.: ChiroVox: A public library of bat calls, PeerJ (accepted), 2021
Kusuminda T., Mannakkara A., Ukuwela K.D.B., Kruskop S., Amarasinghe C.J., Saikia U., Venugopal P., Karunarathna M., Gamage R., Ruedi M., Csorba G., Yapa W.P. & Patterson B.D.: DNA barcoding and morphological analyses reveal a cryptic species of Miniopterus from India and Sri Lanka, Acta Chiropterologica (accepted), 2021
Furey N.M., Tu V.T., Hitch A.T., Pimsai A., Chor K., Buor V., Yim R., Chheang S., Borthwick S.A., Ch’ng L., Csorba G., Ith S., Smith G.J.D., Chheang D. & Mendenhall I.H.: First records of seemingly rare bats (Mammalia: Chiroptera) in Cambodia, with a revised checklist of species for the country, Acta Chiropterologica (accepted), 2021
Csorba G. & Furey N.M.: From greener times: A new species of thick-thumbed Myotis from Phnom Penh, Cambodia, Acta Zoologica Academiae Scientiarum Hungaricae (accepted), 2021
Vörös J., Dias I. R., Bolanos W. & Solé M.: Description of the tadpole of Phyllodytes amadoi (Anura: Hylidae) from its type locality in Bahia, Brazil, Salamandra (accepted), 2021
Yu W, Csorba G, Wu Y: Tube-nosed variations – a new species of the genus Murina (Chiroptera: Vespertilionidae) from China, Zoological Research 41(1): 70–77., 2020
Görföl T, Kruskop S V, Tu V T, Estók P, Son N T, Csorba G: A new genus of vespertilionid bat: the end of a long journey for Joffre’s Pipistrelle (Chiroptera: Vespertilionidae), Journal of Mammalogy 101(2): 331–348., 2020
Görföl T, Fukui D, Csorba G: The taxonomic reassessment of a reportedly extinct bat, Pipistrellus sturdeei (Chiroptera: Vespertilionidae), Zootaxa 4757: 163–170., 2020
Balázs G, Vörös J, Lewarne B, Herczeg G: A new non-invasive in situ underwater DNA sampling method reveals extremely low genetic diversity in a Herzegovinian olm (Proteus anguinus) population, Evolutionary Ecology 34: 633-644., 2020
Fukui D, Tu VT, Thanh HT, Arai S, Harada M, Csorba G, Son NT: First record of the genus Plecotus from Southeast Asia with notes on the taxonomy, karyology, and echolocation call of P. homochrous from Vietnam, Acta Chiropterologica 22: 57–74., 2020
Poelen J, Upham N, Agosti D, Ruschel T, Guidoti M, Reeder D, Simmons N, Penev L, Dimitrova M, Csorba G, Groom Q, Willoughby A: CETAF-DiSCCo/COVID19-TAF biodiversity-related knowledge hub working group: indexed biotic interactions and review summary, Zenodo, 2020
Görföl T, Csorba G: Hungarian Natural History Museum Asian Bat Database. v1.1. Southeast Asian Bat Conservation Research Unit. Dataset/Occurrence., GBIF Integrated Publishing Toolkit, 2020
Balázs G, Vörös J, Lewarne B, Herczeg G: A new non-invasive in situ underwater DNA sampling method applied to the olm (Proteus anguinus)., Book of Abstracts, 9th World Congress of Herpetology, 5-10 January, Dunedin, New Zealand, 2020
Speybroeck J, Beukema W, Dufresnes C, Fritz U, Jablonski D, Lymberakis P, Martínez-Solano I, Razzetti E, Vamberger M, Vences M, Vörös J, Crochet P-A: Species list of the European herpetofauna – 2020 update by the Taxonomic Committee of the Societas Europaea Herpetologica., Amphibia-Reptilia 41(2): 139-189, 2020
Mirco Solé, Judit Vörös, Iuri Ribeiro Dias, Amanda Santiago, Auvelda Marciano-Jr, Renan Nunes Costa, Leandro Oliveira Santos, Victor Dill Orrico: Ignored for centuries: why is our knowledge on bromeliad frogs from Brazil so poor?, Program and abstracts, XX. European Congress of Herpetology, 2019
Görföl T, Győrössy D, Szabadi KL, Csorba G: Bat tissues in the HNHM Collection of Genetic Resources, 18th International Bat Research Conference, Book of Abstracts, pp. 335., 2019
Yu W, Csorba G, Wu Y: Tube-nosed variations – a new species of the genus Murina (Chiroptera: Vespertilionidae) from China, Zoological Research, 2019
Görföl T, Kruskop SV, Tu VT, Estók P, Son NT, Csorba G: New genus of vespertilionid bat: the end of a long journey for Joffre’s Pipistrelle (Chiroptera: Vespertilionidae), Journal of Mammalogy, 2019




vissza »