Különleges fedési változócsillagok keresése és vizsgálata a TESS űrtávcső mérési adatsorai alapján  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
130372
típus KH
Vezető kutató Borkovits Tamás
magyar cím Különleges fedési változócsillagok keresése és vizsgálata a TESS űrtávcső mérési adatsorai alapján
Angol cím Searching for peculiar eclipsing variables in the all-sky photometric survey of the TESS space telescope
magyar kulcsszavak fedési kettősök; többszörös csillagrendszerek; űrfotometria; fotodinamikai analízis
angol kulcsszavak eclipsing binaries; multiple star systems; space photometry; photodynamical analysis
megadott besorolás
Asztrofizika (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)100 %
zsűri Fizika 1
Kutatóhely SZTE Bajai Obszervatóriuma (Szegedi Tudományegyetem)
résztvevők Bíró Imre Barna
Csányi István
Csizmadia Szilárd
Forgácsné Dajka Emese Zelmíra
Mitnyan Tibor
Pál András
projekt kezdete 2018-12-01
projekt vége 2021-05-31
aktuális összeg (MFt) 18.961
FTE (kutatóév egyenérték) 6.53
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A Kepler űrtávcső egy évtizedes működésének köszönhetően nem csupán Naprendszeren kívüli bolygók ezreit sikerült felfedezni, de az égitestek olyan új osztályai is tanulmányozhatókká váltak, mint: szoros kettős csillagok körül keringő bolygók, sőt bolygórendszerek; illetve gravitációsan erősen kölcsönható, szoros, hierarchikus hármas és négyes csillagrendszerek, valamint ezek alosztályaként: extra fedésű hármas rendszerek. A Kepler kutatásait folytatja a TESS űrtávcső, amely részben más kutatási stratégia szerint folytatja az exobolygók keresését. A TESS a következő két évben a teljes égbolt 86 %-án található összes, elegendően fényes csillagról legalább 4 hét hosszúságú, ultraprecíz fotometriai pontosságú, folyamatos adatsort fog készíteni. Ezáltal az elért célpontok száma nagyságrendekkel fogja felülmúlni a Kepler által vizsgát célpontokét, de az adatsor hossza a legtöbb esetben rövidebb lesz. Célunk, hogy a Kepler által megfigyelt különleges rendszerek tanulmányozásához kifejlesztett komplex fotodinamikai programcsomagunk felhasználásával elvégezzük
- az előreláthatón felfedezésre kerülő számos többszörös fedésű csillagrendszer átfogó analízisét
- a földi megfigyelések révén már régóta ismert fedési változók esetében a korábbi észlelések révén azonosítható hosszú távú trendek, illetve a TESS méréseiből nagy pontossággal meghatározható asztrofizikai és orbitális paraméterek kombinálásával közvetlenül is kimutassunk csillagevolúciós jelenségeket, és megoldást keressünk, egyebek között a rendellenesen lassú apszismozgást mutató rendszerek kérdésére.
- Ezen felül a hosszabb ideig észlelt kettősök esetében közeli harmadik komponenseket fogunk keresni ETV-módszerrel.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az ismert konfigurációjú hierarchikus hármasok egyre bővülő mintája (amely jelentős részben kutatócsoportunk korábbi tevékenységének köszönhető) azt sugallja, hogy árnyalásra szorul az a kép, miszerint a szoros kettőscsillagok mind dinamikai úton jöttek létre nagy relatív inklinációjú hierarchikus hármasokból. A jelek szerint a hierarchikus hármasrendszerek legalább két különböző, jól elkülönülő térbeli konfigurációjú alcsoportot alkotnak, amely két különböző keletkezési útra utalhat. Ennek fényében az alábbi kérdésekre keressük a választ.
- Melyek azok a (szoros) kettőscsillag-keletkezési elméletek, amelyek összeegyeztethetők a gyengén hierarchikus, szoros hármas csillagrendszerek megfigyelt gyakoriságával, fizikai-, illetve orbitálisparaméter-eloszlásával?
- Általánosítható-e nagy mintára is az a Kepler-érintkező kettősökre kapott korábbi eredményünk, hogy az ilyen típusú kettősöknek tipikusan nincsenek fél évesnél rövidebb keringési idejű kísérőik? (Ha ez bebizonyosodik, ennek komoly folyományi lehetnek az érintkező kettősök kialakulására vonatkozó elméletekkel kapcsolatban.)
A már korábbról ismert fedési változók TESS észleléseivel kapcsolatosan:
- Milyen megkötéseket jelentenek az elemzett rendszerek az árapály disszipációs elméletekre, és így közvetve, a csillagok
belső szerkezetére nézve?
- Milyen okok állhatnak a rendellenesen lassú apszismozgást mutató kettőscsillagok viselkedésének a hátterében?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Várakozásunk szerint kutatásunk legalább megduplázza azoknak a hármas rendszereknek a számát,
amelyeknek dinamikai és orbitális paramétereit (beleértve a teljes térbeli konfigurációt is) jól ismerjük.
(Itt kell megjegyezni, hogy azt a mintát tervezzük megduplázni, amelynek jelenlegi számossága nagyban a 2018 végén záruló NKFIH kutatási projektünk során kutatócsoportunk által elvégzett kutatásoknak, s benne a jelen pályázat alapjául szolgáló kiváló közleménynek köszönhető, ugyanis a jelen PI által kidolgozott, a hierarchikus hármasok rövid távú perturbációit leíró analitikus modell, és az ez alapján kifejlesztett szoftvercsomag mind a mai napig egyedülálló, és íly módon egyértelmű szakmai fölényt jelent mind a hazai, mind a nemzetközi versenytársakkal szemben az ETV analízisen alapuló dinamikai és orbitális paramétermeghatározás területén.)
Várhatóan e rendszerek egy részében (triplán fedő hármasok) az egyes csillagok asztrofizikailag legrelevánsabb paramétereit (tömeg, sugár, hőmérséklet) is képesek leszünk nagy pontossággal meghatározni. Ily módon egyrészt lényegesen nagyobb statisztikai mintán vizsgálhatók majd a szoros csillagrendszerek keletkezési elméletei, másrészt ugyanezek az eredmények kulcsot nyújthatnak a csillagfejlődés végállapotai felé haladó öreg, különleges hármas rendszerek (elsősorban a különféle degenerált objektumok alkotta hármas rendszerek) kialakulásának megértéséhez is.
Az apszismozgást mutató, excentrikus kettősökkel kapcsolatos kutatási résztémák egyrészt a csillagok belső szerkezetére, illetve árapálydisszipációs mechanizmusaira vonatkozóan nyújthatnak újabb eredményeket, másrészt segíthetnek tisztázni a rendellenesen lassú apszismozgású rendszerekkel kapcsolatos, több évtizedes nyitott kérdéseket.
A kutatásnak, felfedezőkutatás-jellege miatt ugyan ebben a pillanatban közvetlen társadalmi hasznosíthatósága nem látszik, azonban az által, hogy élvonalbeli tudományos eszközöket használ, és közvetlenül kapcsolódik élvonalbeli kutatásokhoz, a magyar csillagászat, és ezáltal közvetve a magyar tudományos közösség még szorosabb nemzetközi beágyazódását és elismerését mindenképpen elősegíti.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az új TESS űrtávcső elődjéhez, a Keplerhez hasonlóan nagyon pontosan fogja megmérni a csillagok fényváltozásait. Az új űreszköz fő célja az, hogy több ezer új, Naprendszeren kívüli bolygót (köztük bolygórendszereket) fedezzen fel. A műhold a következő két évben az égbolt 86%-át végig fogja pásztázni, így joggal számíthatunk arra, hogy a bolygófelfedezéseken felül a csillagok világának új titkait is feltárja. A jelen pályázat keretében a fedési kettős és többes csillagokról szerzett tudásunk kibővítésére törekszünk a TESS méréseinek felhasználásával.. A fedési kettősök jelentősége abban áll, hogy a csillagok sok fizikai jellemzője (pl. mérete, tömege, stb.) általuk határozható meg a legpontosabban. Hozzásegítenek azon folyamatok megértéséhez is, amelyek például a kozmológiai elméletek miatt fontos Ia típusú szupernovák kialakulásához vezetnek. A műholdadatok elemzésével azt is felismerhetjük, ha egy fedési kettősnek további kísérője is van, amelynek gravitációs hatása megzavarja a kettőscsillag mozgását, és egyes esetekben akár el is fedi azt. E ritka, hármas csillagok még többet elárulhatnak a csillagok születéséről és haláláról, valamint fizikai viszonyaikról, mint a fedési kettősök. E kutatás célja e hármasrendszerek fényességváltozásainak és viselkedésének jobb megértése. Ehhez olyan vizsgálati eszközöket használunk fel, amelyeket egy korábbi, szintén az NKFI által támogatott kutatási projekt keretében fejlesztettünk ki, és amelynek nemzetközi elismertsége abban is kifejeződik, hogy mind a kidolgozott módszer első alkalmazásait ismertető szakcikkünk a tudományterületen megjelent tanulmányok más kutatók által legtöbbet idézett 5%-ába került.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The decade-long activity of the Kepler space telescope led not only to the discovery of thousands of exoplanets, but also enable the study of new classes of astrophysical objects, like e. g., gravitationally interacting, close, hierarchical triple stellar systems, as well as triples showing extra eclipses. Kepler's legacy is now continued by the new TESS space telescope with a slightly different strategy. In the following two years TESS is planned to cover 86% of the whole sky, by staring continuosly at every single area for at least 4 weeks, and gathering ultraprecise, time-resolved photometric measurements of all the stars with sufficient brightness in the surveyed area. This rises the number of observed targets by orders of magnitude as compared to Kepler, though at the price of shorter time series. Our aim is to apply our complex photodynamic analysis package, developed specifically for the study of systems observed by Kepler, on the new targets that will be observed by TESS. We plan to perform the following analyses:
- comprehensive study of the numerous multiply eclipsing stellar systems that are likely to be discovered by TESS;
- for the already known eclipsing binaries we will combine TESS's new measurements with the already existing data in order to determine astrophysical and orbital parameters with high precision, identify long-term trends in their orbital behaviour, use them to directly track evolutionary phenomena, and search for a solution, among others, to the problem of systems with anomalously low apsidal motion;
- search for close third components by the method of Eclipse Timing Variations (ETVs) for systems having sufficiently long-term observations.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The continuously increasing sample of hierarchical triple systems with known configuration
(in which our previous efforts have played a leading role) suggests that the usually adopted scenery, according to which all close binary systems have evolved dynamically from hierarchical triple systems with high relative inclination, needs some refinement. There are signs that hierarchical triple systems form at least two well-separated subgroups of spatial configuration, suggesting the existence of two different formation scenarios. In light of the above, we search answers to the following questions:
- Which formation theories of close binary systems comply with the observed frequency of hierarchical triple systems and the observed distribution of their physical and orbital parameters?
- The Kepler sample of contact binary systems revealed that they typically have no third companions with orbital periods shorter than 1/2 year; would this finding remaing valid also for the upcoming larger sample of TESS? (If yes, that would have serious implications on the current contact binary formation theories.)
Related to TESS's measurements of previously known eclipsing stellar systems:
- What constraints will their analysis pose on the tidal dissipation theories, and thus, indirectly, on the internal structure of stars?
- What possible causes could stand behind the anomalously slow apsidal motion observed in some binary systems?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

According to our expectations, our study will at least double the number of triple stellar systems with known dynamical and orbital parameters (including full spatial configurations).
(We mention here that the current sample that we are planning to extend is based largely on our previous NKFIH research project, concluding shortly in 2018, and especially on the excellent paper included in it, describing the analytic model constructed by the PI for the computation of short time perturbations of such systems, as well as the related software package for its application on real systems. This software is still unique in its field, and grants us a clear advantage over other national and international scientific competitors in the field of ETV-based dynamical and orbital parameter fitting.)
For the subgroup of triple systems with triple eclipses, we will be able to determine the astrophysically most relevant stellar parameters (mass, radius, temperature) with high precision, thus increasing the sample of such parameters useful for the testing of formation theories of such systems, and, furthermore, providing key data for the understanding of the formation of extraneous, old triple systems with components close to the final stages of stellar evolution (primarily triples containing degenerate stars).
Our studies of the apsidal motion in binaries with eccentric orbits will provide new insight partly into the internal structure of the stars and the tidal dissipation mechanisms in these systems, and can also help in resolving the decades-old problem of anomalously low apsidal motion in some systems.
Although the exploratory nature of this study makes it hard to assess its potential societal usefulness, its use of state of the art scientific tools and its direct connection to internationally bleeding edge researches contributes significantly to the international recognition and embedding of the hungarian astronomical -- and, indirectly, the whole scienticic -- community.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Like its predecessor, the Kepler spacecraft, the new TESS space telescope will measure brightness variations of stars with ultrahigh precision. Its main goal is the discovery of thousands of extrasolar planets and planetary systems. In the following two years, TESS will scan 86% of the whole sky, therefore it is highly expectable that, in addition of exoplanets, it will uncover many other secrets of the stars. The goal of the present research proposal is the extension and improvement of our knowledge on binary and multiple stellar systems using TESS's measurements. These systems are important because their study allows the determination of many physical properties of the stars with the highest possible precision. They help us in understanding the processes leading to the development of Type Ia supernovae which, among others, play a key role in cosmological investigations. The analysis of the data also allows us to recognize any eventual third component present in an eclipsing binary system through its gravitational perturbation exercised on the visible stars and in some cases even by its eclipses acted upon them. These rare triples may disclose even more secrets of the birth and death of stars and their physical affairs than plain binaries. Our aim is a better understanding of the behaviour and brightness changes of such triple stars. For this purpose we employ analysis methods that we have developed in the frame of a previous NKFI-founded project, the international recognition of which cannot be expressed better than mentioning the fact that the paper presenting the first applications of our methods has joined the Five Percent Club for top-cited scientific publications.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
-- Korábbi fotodinamikai programcsomagunkat továbbfejlesztettük úgy, hogy jelenleg, világviszonylatban egyedülálló módon, már akár hat csillag alkotta, többszörös fedésű rendszerek fotometriai, spektoszkópiai és dinamikai viselkedését is képes egyidejűleg modellezni, amelyhez a csillagok evolúciós állapotát és eredő spektrális energiaeloszlását is figyelembe veszi. -- E kód használatával a TESS űrtávcső által felfedezett, legösszetettebb fénygörbéjű többes csillagrendszerek közül négy kompakt hierarchikus hármas csillag (köztük két triplán fedő rendszer), és három duplán fedő négyes rendszer teljeskörő spektro-fotometriai, dinamikai analízisét végeztük el, és határoztuk meg nagyon nagy pontossággal ezek dinamikai, illetve az azokat alkotó csillagok asztrofizikai paramétereit, szigorú megkötéseket szolgáltatván íly módon a csillagkeletkezési, illetve csillagfejlődési elméletek számára. -- Felfedeztük a legelső három fedési kettőscsillag alkotta gravitációsan kötött hatos csillagrendszert, és elvégeztük ennek analízisét is. -- Elvégeztük a Naprendszerhez legközelebbi csillag, a Proxima Centauri fler-tevékenységének vizsgálatát, és ebből következtetéseket vontunk le a csillag lakhatási zónájában keringő bolygó fizikai viszonyaira. -- Tanulmányoztuk a WASP-18Ab naprendszeren kívüli bolygó hosszú távú dinamikai viselkedését, és kimutattuk a pályaellipszisnek az árapály-kölcsönhatás okozta körbeforgását. Ez alapján meghatárouztuk a bolygó Love számát.
kutatási eredmények (angolul)
-- We improved continuously our previously developed photodynamical software package Lightcurvefactory. This cutting edge code is now able to handle dynamical, photometric and spectroscopic behaviour of multiple stellar systems up to six constituent stars producing multiple eclipses. The investigation of the cumulative spectral energy distribution of the stars and the consideration of their evolutionary phases are implemented, too. -- With the use of this package we carried out joint, complex analyses of four hierarchical triple stars (some of them exhibit outer eclipses, too) and, three doubly eclipsing hierarchical quadruples obtaining dynamical and astrophysical parameters of the investigated systems and stars with a very high accuracy of less than 1%. Such accurate results can be used to constrain the different theories of stellar formation and evolution. -- We discovered and studied the very first hierarchical sextuple stellar system which constitutes three, gravitationally bound eclipsing binaries. -- We studied the flare-activity of Proxima Centauri (the nearest star to our Solar System), and investigated the hability properties of its known planet. -- We studied the long-term dynamical behaviour of etrasolar planet WASP-18Ab and detected tidally forced apsidal motion in the system. From this fact we determined the Love-number of this hot Jupiter. (This quantity is known only for a few exoplantes.)
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=130372
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Gandolfi, Davide; Fossati, Luca; Livingston, John H.; Stassun, Keivan G.; Grziwa, Sascha; Barragán, Oscar; Fridlund, Malcolm; Kubyshkina, Daria; Persson, Carina M.; Dai, Fei; Lam, Kristine W. F.; Albrecht, Simon; Batalha, Natalie; Beck, Paul G.; Justesen, Anders Bo; Cabrera, Juan; Cartwright, Scott; Cochran, William D.; Csizmadia, Szilard; Davies, Misty D.; Deeg, Hans J.; Eigmüller, Philipp; Endl, Michael; Erikson, Anders; Esposito, Massimiliano; García, Rafael A.; Goeke, Robert; González-Cuesta, Lucía; Guenther, Eike W.; Hatzes, Artie P.; Hidalgo, Diego; Hirano, Teruyuki; Hjorth, Maria; Kabath, Petr; Knudstrup, Emil; Korth, Judith; Li, Jie; Luque, Rafael; Mathur, Savita; Montañes Rodríguez, Pilar; Narita, Norio; Nespral, David; Niraula, Prajwal; Nowak, Grzegorz; Palle, Enric; Pätzold, Martin; Prieto-Arranz, Jorge; Rauer, Heike; Redfield, Seth; Ribas, Ignasi; Skarka, Marek; Smith, Alexis M. S.; Rowden, Pamela; Torres, Guillermo; Van Eylen, Vincent; Vezie, Michael L.: The Transiting Multi-planet System HD15337: Two Nearly Equal-mass Planets Straddling the Radius Gap, The Astrophysical Journal Letters, Volume 876, Issue 2, article id. L24, 12 pp., 2019
Csizmadia, Sz.; Hellard, H.; Smith, A. M. S.: An estimate of the k2 Love number of WASP-18Ab from its radial velocity measurements, Astronomy & Astrophysics, Volume 623, id.A45, 12 pp., 2019
Vida, Krisztián; Oláh, Katalin; Kővári, Zsolt; van Driel-Gesztelyi, Lidia; Moór, Attila; Pál, András: Flaring Activity of Proxima Centauri from TESS Observations: Quasiperiodic Oscillations during Flare Decay and Inferences on the Habitability of Proxima b, The Astrophysical Journal, Volume 884, Issue 2, article id. 160, 9 pp., 2019
Mitnyan, T.,T. Szalai, A. Bódi, L. Kriskovics, K. Vida, B. Cseh, O. Hanyecz, A. Ordasi, A. Pál, J. Vinkó: Chromospheric activity in bright contact binary stars, Astronomy & Astrophysics, submitted, 2020
Borkovits, T., Rappaport, S., Hajdu, T., Maxted, P. F. L., Pál, A., Forgács-Dajka, E., Klagyivik, P., Mitnyan, T.: TICs 167692429 and 220397947: The first compact hierarchical triple stars discovered with TESS, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY, submitted, 2020
Hajdu T, Borkovits T, Forgács-Dajka E, Sztakovics J, Marschalkó G, Kutrovátz G: Eclipse timing variation analysis of OGLE-IV eclipsing binaries towards the Galactic Bulge – I. Hierarchical triple system candidates, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 485: (2) pp. 2562-2572., 2019
Derekas A, Murphy S J, D’alya G, Szab’o R, Borkovits T, B’okon A, Lehmann H, Kinemuchi K, Southworth J, Bloemen S, Cs’ak B, Isaacson H, Kovács J, Shporer A, Szab’o Gy M, Thygesen A O, Mészáros Sz: Spectroscopic confirmation of the binary nature of the hybrid pulsator KIC 5709664 found with the frequency modulation method, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 486: (2) pp. 2129-2136., 2019
Borkovits T., Sperauskas J., Tokovinin A., Latham D. W., Csányi I., Hajdu T., Molnár L.: The compact multiple system HIP 41431, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 487: (4) pp. 4631-4647., 2019
Yu Zhifei, Thorstensen J. R., Rappaport S., Mann A., Jacobs T., Nelson L., Gänsicke B. T., LaCourse D., Borkovits T., Aiken J., Steeghs D., Toloza O., Vanderburg A., Lin D. N. C.: A 9-h CV with one outburst in 4 yr of Kepler data, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 489: pp. 1023-1036., 2019
Hellard, Hugo; Csizmadia, Szilárd; Padovan, Sebastiano; Sohl, Frank; Rauer, Heike: HST/STIS capability for Love number measurement of WASP-121b, The Astrophysical Journal, Volume 889, Issue 1, id.66, 10 pp. (2020), 2020
Šubjak, Ján; Sharma, Rishikesh; Carmichael, Theron W.; Johnson, Marshall C.; Gonzales, Erica J.; Matthews, Elisabeth; Boffin, Henri M. J.; Brahm, Rafael; Chaturvedi, Priyanka; Chakraborty, Abhijit; Ciardi, David R.; Collins, Karen A.; Esposito, Massimiliano; Fridlund, Malcolm; Gan, Tianjun; Gandolfi, Davide; García, Rafael A.; Guenther, Eike; Hatzes, Artie; Latham, David W.; Persson, Carina M.; Relles, Howard M.; Schlieder, Joshua E.; Barclay, Thomas; Dressing, Courtney; Crossfield, Ian; Howard, Andrew W.; Rodler, Florian; Zhou, George; Quinn, Samuel N.; Esquerdo, Gilbert A.; Calkins, Michael L.; Berlind, Perry; Stassun, Keivan G.; Albrecht, Simon; Alonso Sobrino, Roi; Beck, Paul; Blažek, Martin; Cabrera, Juan; Carleo, Ilaria; Cochran, William D.; Csizmadia, Szilard; Dai, Fei; Deeg, Hans J.; de Leon, Jerome P.; Eigmüller, Philipp; Endl, Michael; Erikson, Anders; Fukui, Akai; Georgieva, Iskra; González-Cuesta, Lucía; Grziwa, Sascha; Hidalgo, Diego; Hirano, Teruyuki; Hjorth, Maria; Knudstrup, Emil; Korth, Judith; Lam, Kristine W. F.; Livingston, John H.; Lund, Mikkel N.; Luque, Rafael; Mathur, Savita; Montanes Rodríguez, Pilar; Murgas, Felipe; Narita, Norio; Nespral, David; Niraula, Prajwal; Nowak, Grzegorz; Pallé, Enric; Pätzold, Martin; Prieto-Arranz, Jorge; Rauer, Heike; Redfield, Seth; Ribas, Ignasi; Skarka, Marek; Smith, Alexis M. S.; Špoková, Magdalena; Van Eylen, Vincent; Kabáth, Petr: TOI-503: The first known brown dwarf-Am star binary from the TESS mission, The Astronomical Journal, Volume 159, Issue 4, id.151, 19 pp. (2020), 2020
Mitnyan, T.,T. Szalai, A. Bódi, L. Kriskovics, K. Vida, B. Cseh, O. Hanyecz, A. Ordasi, A. Pál, J. Vinkó: Chromospheric activity in bright contact binary stars, Astronomy & Astrophysics, Volume 635, id.A89, 11 pp., 2020
Borkovits, T., Rappaport, S., Hajdu, T., Maxted, P. F. L., Pál, A., Forgács-Dajka, E., Klagyivik, P., Mitnyan, T.: TICs 167692429 and 220397947: The first compact hierarchical triple stars discovered with TESS, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY, 493, 5005, 2020
Pribulla, T.; Puha, E.; Borkovits, T.; Budaj, J.; Garai, Z.; Guenther, E.; Hambálek, L.; Komžík, R.; Kundra, E.; Szabó, Gy M.; Vaňko, M.: Secular changes in the orbits of the quadruple system VW LMi, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 494, Issue 1, pp.178-189, 2020
Mitnyan, T.; Borkovits, T.; Rappaport, S. A.; Pál, A.; Maxted, P. F. L.: TIC 278825952: a triply eclipsing hierarchical triple system with the most intrinsically circular outer orbit, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 498, Issue 4, pp.6034-6043, 2020
Rowden, Pamela; Borkovits, Tamás; Jenkins, Jon M.; Stassun, Keivan G.; Twicken, Joseph D.; Newton, Elisabeth R.; Ziegler, Carl; Hellier, Coel; Soto, Aylin Garcia; Matthews, Elisabeth C.; Kolb, Ulrich; Ricker, George R.; Vanderspek, Roland; Latham, David W.; Seager, S.; Winn, Joshua N.; Bouma, Luke G.; Briceño, César; Charbonneau, David; Fong, William Glidden, Ana; Guerrero, Natalia M.; Law, Nicholas; Mann, Andrew W.; Rose, Mark E.; Schlieder, Joshua; Tenenbaum, Peter; Ting, Eric B.: TIC 278956474: Two Close Binaries in One Young Quadruple System Identified by TESS, The Astronomical Journal, Volume 160, Issue 2, id.76, 2020
Borkovits, T.; Rappaport, S. A.; Tan, T. G.; Gagliano, R.; Jacobs, T.; Huang, X.; Mitnyan, T.; Hambsch, F. -J.; Kaye, T.; Maxted, P. F. L.; Pál, A.; Schmitt, A. R.: The compact triply eclipsing triple star TIC 209409435 discovered with TESS, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 496, Issue 4, pp.4624-4636, 2020
Brian P. Powell, Veselin B. Kostov, Saul A. Rappaport, Tamas Borkovits, Petr Zasche, Andrei Tokovinin, Ethan Kruse, David W. Latham, Benjamin T. Montet, Eric L. N. Jensen, Rahul Jayaraman, Karen A. Collins, Martin Masek, Coel Hellier, Phil Evans, Thiam-Guan Tan, Joshua E. Schlieder, Guillermo Torres, Alan P. Smale, Adam H. Friedman, Thomas Barclay, Robert Gagliano, Elisa V. Quintana, Thomas L. Jacobs, Emily A. Gilbert, Martti H. Kristiansen, Knicole D. Colon, Daryll M. LaCourse, Greg Olmschenk, Mark Omohundro, Jeremy D. Schnittman, Hans M. Schwengeler, Richard K. Barry, Ivan A. Terentev, Patricia Boyd, Allan R. Schmitt, Samuel N. Quinn, Andrew Vanderburg, Enric Palle, James Armstrong, George R. Ricker, Roland Vanderspek, S. Seager, Joshua N. Winn, Jon M. Jenkins, Douglas A. Caldwell, Bill Wohler, Bernie Shiao, Christopher J. Burke, Tansu Daylan, Joel Villasenor: TIC 168789840: A Sextuply Eclipsing Sextuple Star System, The Astronomical Journal, Volume 161, Issue 4, id.162, 20 pp., 2021
T. Borkovits, S. A. Rappaport, P. F. L. Maxted, I. Terentev, M. Omohundro, R. Gagliano, T. Jacobs, M. H. Kristiansen, D. LaCourse, H. M. Schwengeler, A. Vanderburg, M. G. Blackford: BG Ind: the nearest doubly eclipsing, compact hierarchical quadruple system, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 503, Issue 3, pp.3759-3774, 2021
Kővári, Zs. ; Kriskovics, L. ; Oláh, K. ; Odert, P. ; Leitzinger, M. ; Seli, B. ; Vida, K. ; Borkovits, T. ; Carroll, T.: A confined dynamo: magnetic activity of the K-dwarf component in the pre-cataclysmic binary system V471 Tauri, Astronomy and Astrophysics, in press, 2021
Kostov, Veselin B.; Powell, Brian P.; Torres, Guillermo; Borkovits, Tamas; Rappaport, Saul A.; Tokovinin, Andrei; Zasche, Petr; Anderson, David; Barclay, Thomas; Berlind, Perry; Brown, Peyton; Calkins, Michael L.; Collins, Karen A.; Collins, Kevin I.; Conti, Dennis M.; Esquerdo, Gilbert A.; Hellier, Coel; Jensen, Eric L. N.; Kamler, Jacob; Kruse, Ethan; Latham, David W.; Masek, Martin; Murgas, Felipe; Olmschenk, Greg; Orosz, Jerome A.; Pal, Andras; Palle, Enric; Schwarz, Richard P.; Stockdale, Chris; Tamayo, Daniel; Uhlar, Robert; Welsh, William F.; West, Richard: TIC 454140642: A Compact, Coplanar, Quadruple-lined Quadruple Star System Consisting of Two Eclipsing Binaries, The Astrophysical Journal, in press, 2021
Borkovits T., Sperauskas J., Tokovinin A., Latham D. W., Csányi I., Hajdu T., Molnár L.: The compact multiple system HIP 41431, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 487: (4) pp. 4631-4647., 2019
Derekas A, Murphy S J, D’alya G, Szab’o R, Borkovits T, B’okon A, Lehmann H, Kinemuchi K, Southworth J, Bloemen S, Cs’ak B, Isaacson H, Kovács J, Shporer A, Szab’o Gy M, Thygesen A O, Mészáros Sz: Spectroscopic confirmation of the binary nature of the hybrid pulsator KIC 5709664 found with the frequency modulation method, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 486: (2) pp. 2129-2136., 2019
Hajdu T, Borkovits T, Forgács-Dajka E, Sztakovics J, Marschalkó G, Kutrovátz G: Eclipse timing variation analysis of OGLE-IV eclipsing binaries towards the Galactic Bulge – I. Hierarchical triple system candidates, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 485: (2) pp. 2562-2572., 2019
Yu Zhifei, Thorstensen J. R., Rappaport S., Mann A., Jacobs T., Nelson L., Gänsicke B. T., LaCourse D., Borkovits T., Aiken J., Steeghs D., Toloza O., Vanderburg A., Lin D. N. C.: A 9-h CV with one outburst in 4 yr of Kepler data, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 489: pp. 1023-1036., 2019
Hellard, Hugo; Csizmadia, Szilárd; Padovan, Sebastiano; Sohl, Frank; Rauer, Heike: HST/STIS capability for Love number measurement of WASP-121b, THE ASTROPHYSICAL JOURNAL, in press, 2020
Šubjak, Ján; Sharma, Rishikesh; Carmichael, Theron W.; Johnson, Marshall C.; Gonzales, Erica J.; Matthews, Elisabeth; Boffin, Henri M. J.; Brahm, Rafael; Chaturvedi, Priyanka; Chakraborty, Abhijit; Ciardi, David R.; Collins, Karen A.; Esposito, Massimiliano; Fridlund, Malcolm; Gan, Tianjun; Gandolfi, Davide; García, Rafael A.; Guenther, Eike; Hatzes, Artie; Latham, David W.; Persson, Carina M.; Relles, Howard M.; Schlieder, Joshua E.; Barclay, Thomas; Dressing, Courtney; Crossfield, Ian; Howard, Andrew W.; Rodler, Florian; Zhou, George; Quinn, Samuel N.; Esquerdo, Gilbert A.; Calkins, Michael L.; Berlind, Perry; Stassun, Keivan G.; Albrecht, Simon; Alonso Sobrino, Roi; Beck, Paul; Blažek, Martin; Cabrera, Juan; Carleo, Ilaria; Cochran, William D.; Csizmadia, Szilard; Dai, Fei; Deeg, Hans J.; de Leon, Jerome P.; Eigmüller, Philipp; Endl, Michael; Erikson, Anders; Fukui, Akai; Georgieva, Iskra; González-Cuesta, Lucía; Grziwa, Sascha; Hidalgo, Diego; Hirano, Teruyuki; Hjorth, Maria; Knudstrup, Emil; Korth, Judith; Lam, Kristine W. F.; Livingston, John H.; Lund, Mikkel N.; Luque, Rafael; Mathur, Savita; Montanes Rodríguez, Pilar; Murgas, Felipe; Narita, Norio; Nespral, David; Niraula, Prajwal; Nowak, Grzegorz; Pallé, Enric; Pätzold, Martin; Prieto-Arranz, Jorge; Rauer, Heike; Redfield, Seth; Ribas, Ignasi; Skarka, Marek; Smith, Alexis M. S.; Špoková, Magdalena; Van Eylen, Vincent; Kabáth, Petr: TOI-503: The first known brown dwarf-Am star binary from the TESS mission, ASTRONOMICAL JOURNAL, in press, 2020
Persson, Carina M.; Csizmadia, Szilárd; Mustill, Alexander J. + 55 more: Greening of the brown-dwarf desert. EPIC 212036875b: a 51 MJ object in a 5-day orbit around an F7 V star, Astronomy & Astrophysics, Volume 628, id.A64, 14 pp., 2019





 

Projekt eseményei

 
2021-07-13 14:52:16
Résztvevők változása




vissza »