Feltételesen fotoaktiválható vegyületek szintézise és felhasználása biológiailag aktív molekulák kontrollált célbajuttatására  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
135121
típus PD
Vezető kutató Bojtár Márton
magyar cím Feltételesen fotoaktiválható vegyületek szintézise és felhasználása biológiailag aktív molekulák kontrollált célbajuttatására
Angol cím Synthesis and application of conditionally activatable photolabile linkers for light controlled targeted delivery of bioactive molecules
magyar kulcsszavak fotolabilis vegyületek, fotoreszponzív anyagok, spektroszkópia, szerves kémia, kémiai biológia
angol kulcsszavak photolabile linker, photocage, photoresponsive materials, spectroscopy, organic chemistry, chemical biology
megadott besorolás
Szerves-, biomolekuláris- és gyógyszerkémia (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)70 %
Ortelius tudományág: Intelligens anyagok
Fizikai kémia és elméleti kémia (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)20 %
Ortelius tudományág: Fotokémia
Biofizika (pl. transzport-mechanizmusok, bioenergetika, fluoreszcencia) (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)10 %
Ortelius tudományág: Biofizika
zsűri Kémia 2
Kutatóhely Szerves Kémiai Intézet (HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont)
projekt kezdete 2020-09-01
projekt vége 2023-08-31
aktuális összeg (MFt) 25.407
FTE (kutatóév egyenérték) 2.55
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatómunka célja olyan, eddig példa nélkül álló, többfunkciós rendszerek előállítása, melyek segítségével megvalósítható biológiailag aktív vegyületek célbajuttatása és külső kontroll (fény) általi aktiválása, felszabadítása. Ehhez olyan, bioortogonálisan konjugálható fotolabilis vegyületekre van szükség, melyeknél a fotoaktiválhatóság feltétele az előzetes, specifikus kémiai reakció. A fotolabilis linkeren keresztül kapcsolódó bioaktív molekula így csak abban az esetben szabadul fel fénnyel történő besugárzás hatására, ha az előzőleg definiált célhoz kapcsolódott („pretargeting”). A nem specifikusan kötődött, vagy szabad állapotban levő konjugátumok továbbra is inaktívak maradnak. Ezzel egy újabb irányítási és/vagy célbajuttatási paraméterrel tervezzük bővíteni a kémiai biológia eszköztárát. A kutatómunka elsődleges célja olyan proof-of-concept rendszer kialakítása, mellyel demonstrálható kiválasztott, összekapcsolt formában inaktív biológiailag aktív vegyületek (elsőrosban kemoterápiás szerek) feltételes fotoaktiválhatósága. Ehhez szükség van különféle fotolabilis vegyületek módosítására olyan motívummal, mely egyaránt alkalmas a specifikus (bioortogonális) ligációra a célponttal (pl. rákos sejtek), valamint a fotoaktivitás modulálására. A vizsgálatokhoz rákos sejtek felismerésére alkalmas, kémiailag módosított – bioortogonalizált – antitesteket használunk, melyek specifikus kötődését követően vizsgáljuk a biológiailag inaktív vegyületet tartalmazó konjugátumok feltételes aktiválhatóságát fénnyel történő besugárzás hatására különböző sejtvonalakon.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás fő kérdése, hogy a fotoreszponzív elemek fotoaktiválhatósága mennyiben csökken a bioortogonálisan alkalmazható funkciós csoport hatására, illletve a specifikus, bioortogonális ligációt követően milyen mértékben áll helyre. A szakirodalomban eddig ismeretlen moduláló elv leírása mellett az is fontos kérdés, hogy e kettős kontroll (fény és kémiai célbajuttatás) mennyiben javítja az egyébként sikeres fotolabilis vegyületek alkalmazhatóságát. A kutatómunkával igyekszünk választ adni arra, hogy hogyan növelhető a célzott hatóanyagleadás pontossága a fénnyel (pl. antitest-fotolabilis molekulák-hatóanyag rendszerek), a biológiailag aktív molekulák kettős célzása hogyan javítja azok szelektivitását az adott rendszerre. Ugyancsak választ akarunk kapni arra is, hogy ez az új eljárás mennyiben járulhat hozzá gyógyszerhatóanyagok terápiás indexének javulásához. Az elv és az alkalmazhatóság mellett vizsgáljuk a molekulakör kiterjesztését több fotoreszponzív vázra (kumarin-, kinolínium-, BODIPY- és fémkomplex-alapú fotolabilis rendszerek). Ugyancsak célunk az aktiváló fény hullámhosszának a vörös tartományba történő eltolása, valamint a kinetikai paraméterek vizsgálata.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatómunka célja egy új, kettős kontroll lehetőség kidolgozása a kémiai biológia által vizsgált vagy módosítandó rendszerek pontosabb manipulálására. A fluorogén jelzővegyületek sikerességéből kiindulva a feltételes fotoaktiválhatóság alkalmazható elv lesz mind a biológiai rendszerek megértésének érdekében, mind hatóanyagok célbajuttatásánál. Előbbi lehet egy adott sejt vagy sejttípus szelektív aktiválása (pl. neuronok), például genetikusan/kémiailag módosított neuronok aktiválása. A hatóanyagok célbajuttatására, kontrollált felszabadítása/aktiválása pedig a fotoaktiválható kemoterápia (FAKT) területén jelent lényeges előrelépést. A fotodinámiás terápiával szemben ebben az esetben egy hatóanyag pusztítja el a rákos sejteket, ilyenkor a precizitás és a kontroll fontossága megkérdőjelezhetetlen. A biokonjugációhoz (pl. antitestek) kötött fotolabilitással a FAKT pontossága tovább növelhető, ezzel csökkentve a mellékhatásokat.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A gyógyszerhatóanyagok, pl. kemoterápiás szerek alkalmazása során azok szervezetbeli eloszlása egyenletes, így a károsodott vagy beteg sejteken kívül egészséges sejtekre is kifejtik hatásukat. A modern kemoterápiás szerekkel kapcsolatos kutatások egyik fő iránya, hogy e terápiás hatóanyagok csak egy adott, körülhatárolható területen fejtsék ki a hatásukat, így minimalizálva a káros mellékhatásokat. A terápia lokális kifejtésére az egyik legegyszerűbb lehetőség a fény használata, annak kitűnő idő- és térbeli kontrollálhatóságának köszönhetően. A fény által szabályzott jelenségek elengedhetetlen elemei a fényérzékeny anyagok, melyek képesek a fényt kémiai folyamatokká alakítani. Kiemelkedően fontosak ezek közül az ún. fotolabilis vegyületek, melyek a fény energiáját hasznosítva adott kémiai kötéseket hasítanak. Amennyiben ez a kötés egy kemoterápiás szer és a fotolabilis vegyület között van, a kötött formában inaktív gyógyszer felszabadítása, ezáltal aktiválása fény által kontrollálhatóvá válik. A kutatómunkánk célja olyan rendszerek kialakítása, mely a fénnyel való aktiválást a rákos sejtekhez való specifikus kötődés feltételéhez köti. E feltételes fotoaktiválhatóság a gyógyszerek felszabadulásának jobb lokalizációját eredményezi, így a hatás növelése mellett a mellékhatások további csökkenéséhez vezet.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The aim of the proposed research is to design and synthesize so far unprecedented, multi-functional systems capable of delivering biologically active molecules to a specific location, where they can be activated or released using external light stimulus. This requires bioorthogonally functionalized photolabile linkers (or photocages) that become photoresponsive solely upon a specific chemical reaction. With such constructs in hand, the biologically active molecule conjugated to the photocage is released/activated upon light irradiation only after specific ligation to the target. This means that non-specifically bound or free constructs remain inactive even on exposure to light. Such a new system adds a new, more complex controlling element to the chemical biology toolbox. Our main objective is to construct a proof-of-concept system that demonstrates the applicability of the aforementioned conditional photoactivation using selected active compounds (mainly chemotherapeutics) that are inactive in their conjugated/caged forms. For this, it is essential to modify photolabile moieties with chemical motifs that are capable of bioorthogonal ligation to the target (e.g. cancer cells) and can efficiently disable the photoactivity of the compounds at the same time. Herein, the use of chemically modified (bioorthogonalized) antibodies is proposed that recognize cancer cells in combination with modulated photocage-bioactive molecule constructs. The conditional photoactivation of the caged bioactive compounds will be evaluated using these pretargeted systems on various cell lines.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main hypothesis of our research is to elaborate the details of conditional photoactivation i.e. the quenhing effect of the bioorthogonal motif to photosensitivity and reinstatement of photoactivity upon bioorthogonal ligation. In addition to characterizing and describing this unprecedented concept, investigation of the enhanced applicability of the otherwise successful photocages by double control (light and pretargeting) is also proposed. The research also elaborates the effect of double conditioning on the improvement of precision of targeted drug delivery (e.g. antibody-photocage-drug systems). An important question is whether the application of the proposed concept increases therapeutic indices of selected drugs. Besides the proof-of-concept results and potential applications, we expect to broaden the library of potential conditional photocages (coumarin, quinolinium, BODIPY and metal complexes), to shift the activation wavelength towards the red range of light and to elaborate kinetic parameters as well.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The main goal of this research plan is to introduce a novel concept for the controlled, light assisted activation of caged bioactive compounds. Such an approach, which is based on double-modulated constructs is expected to be a revolutionary tool in chemical biology. Relying on the success of fluorogenic compounds, conditional photoactivation will be applicable in the chemical biology based investigation of organisms aiming at the better understanding of biological processes as well as targeted drug delivery. An example for the former could be the selective activation of a cell or a certain cell-type (e.g. neurons). In controlled release assisted targeted drug delivery, photoactivated chemotherapy (PACT) applications can be considerably improved by this concept. In contrast to photodynamic therapy, in this case a potent cytotoxic drug, responsible for killing cancer cells is released, where precision of spatial and temporal control is crucial. Conditional, i.e. bioconjugation-dependent (e.g. to targeting, bioorthogonalized antibodies) photolability remarkably improves the precision of PACT, by further decreasing the unwanted side-effects.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

During the application of an active pharmaceutical agent, such as a chemotherapeutic compound, the drug is homogenously distributed throughout the body. This results in a general effect including healthy and cancer cells as well, leading to side-effects. One of the most important directions of research concerning chemotherapeutics is targeted drug delivery that restricts the effect of a particular drug strictly to the diseased area, reducing unwanted side-effects. The simplest means to achieve localized therapy is available by external light control, due to its high spatial and temporal resolution. Most light-dependent drug activation paths require the use of photoresponsive materials that can efficiently convert light to chemical processes, such as bond cleavage. Among these materials, photolabile linkers or photocages have profound importance. Exposure of such photoresponsive photocage-drug constructs to light leads to the release, thus activation of the biologically active species. The main goal of our research is to increase the complexity of such a controlled process by making the light assisted release of the drug conditional on the specific binding of the construct to target cells. This conditional photoactivation results in the more precise localization of drug release leading to further reduction of side-effects and therapeutic improvement.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatómunka célja volt eddig példa nélküli, többfunkciós rendszerek előállítása, melyek segítségével megvalósítható biológiailag aktív vegyületek célbajuttatása és aktiválása külső kontroll (fény) segítségével. Sikeresen bemutattuk a feltételes fotoaktiválhatóság elvét, ennek során egy fotolabilis védőcsoport aktivitásához egy bioortogonális reakció megléte is szükséges. Az elv alkalmazhatóságát számos intra- és extracelluláris célponton bemutattuk, ehhez szükség volt új bioortogonális célbajuttató rendszerek fejlesztésére is. Ennek eredményeképpen létrehoztunk egy biológiai eszköztárat, melynek segítségével széleskörűen vizsgálhatók a kémiai biológiában és a célzott terápiákban hasznosítható bioortogonális célbajuttató rendszerek. A munka során ezek mellett sikeresen előállítottunk és vizsgáltunk a látható fény zöld-vörös tartományában aktiválható, xanténium-típusú fotolabilis vegyületeket, melyek közel ideális tulajdonságokkal bírnak kismolekulák blokkolására és fotoaktiválására biológiai rendszerekben. Ezek mellett több, fotoaktiválható kemoterápiában hasznosítható vegyületet állítottunk elő a kémiai eszköztárunkból, melyek sejtes környezetben kiváló fénnyel kiváltható toxicitással rendelkeznek. A kutatás eredményeképpen új, fénnyel manipulálható eszközöket hoztunk létre a kémiai biológia számára, valamint várhatóan elősegítettük a fotoaktiválható kemoterápia klinikai transzlációját is.
kutatási eredmények (angolul)
The aim of the proposed research was to design and synthesize so far unprecedented, multi-functional systems capable of delivering biologically active molecules to a specific location, where they can be activated using external light stimulus. We have successfully demonstrated the concept of “conditional photoactivation”, wherein the photoactivity of a photoremovable protecting group was conditioned to a bioorthogonal ligation reaction. The applicability of this concept was demonstrated on various intra- and extracellular targets, which required the development of new bioorthogonal platforms. This resulted in a bio-evaluation toolkit that is useful for the evaluation of bioorthogonal targeting approaches in chemical biology and targeted therapies. During the course of this research, we have also introduced a set of green- to red light activatable xanthenium photoremovable protecting groups possessing near ideal features for light-assisted small molecule activation approaches in biological systems. Furthermore, several photoactivatable chemotherapeutic agents were also developed based on our chemical tools and tested demonstrating excellent light-dependent toxicities in cell cultures. The results of this project were expected to give novel tools for chemical biologists for light-assisted manipulation of biological systems as well as facilitate the clinical translation of photoactivated chemotherapy.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=135121
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Albitz Evelin, Kern Dóra, Kormos Attila, Bojtár Márton, Török György, Biró Adrienn, Szatmári Ágnes, Németh Krisztina, Kele Péter: Bioorthogonal Ligation‐Activated Fluorogenic FRET Dyads, Angewandte Chemie International Edition, 2022
Egyed Alexandra, Németh Krisztina, Molnár Tibor Á., Kállay Mihály, Kele Péter, Bojtár Márton: Turning Red without Feeling Embarrassed─Xanthenium-Based Photocages for Red-Light-Activated Phototherapeutics, JOURNAL OF THE AMERICAN CHEMICAL SOCIETY 145: (7) pp. 4026-4034., 2023
Kozma Eszter, Bojtár Márton, Kele Péter: Bioorthogonally Assisted Phototherapy: Recent Advances and Prospects, Angewandte Chemie International Edition 62: (33) e202303198, 2023, 2023




vissza »