A kultúra hierarchikus szerveződese a madárénekben: egyedi tulajdonságok, egyedek közötti interakciók és kommunikációs hálózatok  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
139992
típus K
Vezető kutató Garamszegi László Zsolt
magyar cím A kultúra hierarchikus szerveződese a madárénekben: egyedi tulajdonságok, egyedek közötti interakciók és kommunikációs hálózatok
Angol cím The bottom-up organisation of culture in bird song: individual characteristics, dyadic interactions and communication networks
magyar kulcsszavak állati viselkedés, ivari szelekció, kulturális diverzitás, madárének, szociális tanulás
angol kulcsszavak animal behaviour, bird song, cultural diversity, sexual selection, social learning
megadott besorolás
Állati viselkedés, viselkedésökológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)60 %
Ortelius tudományág: Állatetológia
Kognitív idegtudományok (pl. tanulás, memória, érzelmek, beszéd) (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)20 %
Evolúciós ökológia és genetika, koevolúció (Komplex Környezettudományi Kollégium)20 %
zsűri Ökológia és evolúció 1
Kutatóhely Ökológiai és Botanikai Intézet (HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont)
résztvevők Demcsák Fruzsina
Herczeg Gábor
Jablonszky Mónika
Krenhardt Katalin
Markó Gábor
Mokos Judit Erzsébet
Nagy Gergely
Török János
Vaskuti Éva
Zsebők Sándor
projekt kezdete 2020-02-01
projekt vége 2023-09-30
aktuális összeg (MFt) 37.235
FTE (kutatóév egyenérték) 17.60
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A pályázatban kulturális folyamatokat kívánunk tanulmányozni annak érdekében hogy megértsük az állati kultúrákban végbemenő, stabilitással és diverzítással kapcsolodó folyamatokat. A madáréneket modellként hazsnálva, azt fogjuk vizsgálni az örvös légykapó (Ficedula albicollis) populációiban, hogy az egyed- és populáció-specifikus repertárok (azaz az énekelemek, szillabusok használata) milyen dimikát mutatnak. Ebben a kontextusban célkitűzéseinket egy alulról-felfelé építkező megközelítésre alapozva kívánjuk elérni, melyben az állati kultúrák különböző szintjei kerülnek górcső alá. (1) Az egyedek szintjén azt fogjuk vizsgálni, hogy az egyedek abeli képessége, hogy hogyan épitik be az egyes szillabusokat az énekükbe és hogy mennyire képesek plasztikusan változtatni a szillabusok használatát, mennyire függ az egyedi minőségtől. (2) A diadikus interakciók szintjén arra fókuszálunk, hogy a territoriális interakciók hogyan befolyásolják az énekben használt szillabusok készletét. (3) A hálózaton belüli szinten azt fogjuk tanulmányozni, hogy a hálózatban elfoglalt szerepek mennyire hatnak az egyedi repertoárok tartalmára. (4) A hálózatok közötti szinten azt a célkitűzést fogalmaztuk meg, hogy bebizonyítsuk hogy van-e kapcsolat a populáció demográfiai paraméterei, a hálózati topológia és a madáréneken alapuló kultúra között. A több szintű megközelítés lehetővé teszi, hogy megértsük a különböző szinteken érvényesülő evolúciós lépéseket és dinamikákat melyek ugyanabban a kultúrában jelentkeznek. Az eredmények várhatóan nagy érdeklődésre tesznek majd szert az állati viselkedéssel és kommunikációval, szociális hálózatokkal és kulturális evolúcióval foglalkozó tudományterületeken.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A szociálisan tanult, viselkedései elemek sok fajban létfontosságúak az egyedek környezetükben való túléléséhez és szaporodásához. Az ilyen viselkedési elemek felhalmozódása a populációban kultúrát eredményez, melynek diverzitása és stabilitása fogja meghatározni a populáció adaptációjának jellegzetességeit. Ezért nagyon fontos megértenünk, hogy hogyan jön létre, változik és evolválódik a kulturális diverzitás, de ennek ellenére az ugyanabban a rendszerben működő, bonyolult kultúrális mechanizmusról csak ritka bizonyítékaink vannak. Feltételezhető, hogy az egyedi tulajdonságok, az egyedek közti interakciók típusa, és az állatok szociális hálózatának topológiája végül mind hatást gyakorolnak magasabb fokon a kultúra jellemzőire. A mi a célunk, hogy tanulmányozzuk a kulturális folyamat elemeit egy énekesmadár fajban, mely jól ismert bonyolult kommunikációs rendszeréről, melyek révén szociális hálózatokat hoznak létre a terrítóriumokért versengő egyedek vokális interakciók során. Ebben a kutatási rendszerben a következő kérdésekre keressük a választ. Vannak-e az egyedi minőségből eredő korlátok (pl:. a tapasztalat, a viselkedés, szociális vagy genetikai rokonsági hatások miatt), amelyek hatnak a szillablák használatára? Két hím közötti interakció hogyan hat a repertoárjuk összetételére, és mennyi ideig tart egy ilyen kölcsönhatás? Van-e kapcsolat az egyed énekének a kommunikációs hálózatban betöltött szerepe között? A hálózatok időbeli és térbeli dinamikája hogyan hozható kapcsolatba a kultúra diverzitásával és stabilitásával?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Első sorban, a kutatásunk betekintést nyújt az emberi és állati kultúrák evolúciójába. A genetikai és epigenetikai öröklődés mellett a kulturális öröklődés jelentőségét csak nemrég fedezték fel az állati közösségekben. A kulturális folyamatok elemeit több szinten (egyed szintjén, páros interakciókban, szociális hálózatban), úttörőként fogjuk tanulmányozni ugyan azon fajban, ami lehetővé teszi zámunkra, hogy megértsük az adott kultúrán belül zajló, különböző szintű evolúciós lépéseket ill. azok dinamikáját. Másod sorban, a világszerte megfigyelhető antropogén hatások által kiváltott változások miatt, a konzervációbiológia elsődleges célja a természetes biodiverzitás megőrzése, ami az ember túlélésében is elengedhetetlen szerepet játszik. Ezért szükségszerű, hogy megértsük azokat a folyamatokat, amelyek lehetővé teszik a természetes populációk gyors adaptációját a gyorsan változó környezethez. Így a populáció szintű, hosszú távú akusztikus adatbázisunk elemzése, ill. a longitudinális és demográfiai adatok együttes használata egyedülálló lehetőségeket biztosítanak ahhoz, hogy megértsük hogyan alkalmazkodnak a populációk a változó környezethez. Harmad részt, egy új keletű érdeklődés a viselkedésökológiában hangsúlyozza a viselkedési plaszticitás evolúciós fontosságát. Ezen téma mentén, a kutatásunk új eredményeket hoz majd az egyed szintű szociális tanulás jelentőségére rámutatva, ami egy minőségi bélyeg, az énektartalom egyeden belüli vátozásán keresztül érvénesül. Összességében, számos új és nemrég fejlesztett módszert fogunk használni, mint például a szillabusok csoportosítására kifejlesztett algoritmus; a szociális hálózatok dinamikáját viszgáló kísérleti elrendezés, mely interakciós visszajátszásos (playback) teszteken alapul; és a nemrég kifejlesztett modern, szociális hálózati modelleket. Ezek a módszertani megközelítések jelentős figyelmet kaphatnak különböző kutatási területeken melyek gyümölcsözően hasznosíthatják ezen újításokat.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az emberiség generációról-generációra ismereteket halmozott fel, amely révén változatos nyelvek, sokszínű szoció-ökonómiai rendszerek alakultak ki. Az emberi társadalmak kollektív tudása (mint kultúra) nagyban elősegíthette az olykor igen szélsőséges környezeti kihívásokkal szembeni alkalmazkodást és tette egyúttal lehetővé a Föld közel teljes benépesítését. Azonban a szociális tanulás nem csak az emberre jellemző, hanem ez a jelenség számos más állatfajnál is ismert. Az állatok egymástól tanulhatják el például, hogy hogyan szerezzenek meg bizonyos táplálékot vagy, hogy hogyan kerüljék el a ragadozóikat, de a szociális tanulás kihathat a párválasztási szabályokra, és a kommunikációs jelzésekre is. Ha fel szeretnénk tárni az egyes fajok környezetükhöz való alkalmazkodásának hátterét, akkor fontos megismernünk a populáción belüli kulturális folyamatokat. A szociálisan tanult kommunikációs jelzések vizsgálatával könnyen felmérhető a kulturális diverzitás kialakulása és annak idő- és térbeli skálák mentén történő változása. Ezen folyamatok feltárására a madárének kiváló modell, mivel már jól ismert a territórium őrzésében és párválasztásban betöltött szerepe, mely során az egyedek szociális hálózatokat hoznak létre diadikus interakciók révén. Egy ilyen rendszerben fogjuk vizsgálni, hogy az egyedi szinten jelentkező, ének szerveződésére irányuló szabályok hogyan hatnak a populációs szinten kialakuló kultúrák stabilitására és diverzitására. Az eredményeinktől azt várjuk, hogy segítenek megérteni nem csak a madárének mikroevolúciójával kapcsolatos mechanizmusokat, hanem más állati és emberi kultúrákban jelentkező dinamikákat is.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

We propose to study the components of the cultural processes acting at different hierarchical levels to understand the determinants of the diversity and stability of complex animal cultures. Using bird song as model system, we will investigate the dynamics of individual- and population-specific repertoires of song elements (syllables) in natural populations of the collared flycatcher (Ficedula albicollis). Our particular objectives will follow a bottom-up approach to characterise how different levels of organization shape animal cultures. (1) At the individual level, we will examine how the capacity of signal acquisition and plasticity in syllable use are related to features of male quality. (2) At the level of dyadic interactions, based on a playback experiment, we will uncover how territorial interactions affect the expressed syllable repertoire. (3) At the within-networks level, we will characterise the interplay between network position and song content of individuals. (4) At the between-network level, we will test for the relationship between changes in population demography, network topology and the stability of bird song culture. The strength of the project is that it amalgamates various approaches that are often multidisciplinary (field observations, experiments, network analysis, mathematical modelling). The multi-level focus applied will provide us with a unique opportunity to understand the different evolutionary steps and the dynamics occurring within a same culture. The results will attract a general interest in the field of animal behaviour, animal communication, cultural evolution, social network theory, mathematical modelling and nature conservation.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The socially learnt, behavioural elements are essential for the survival and reproduction of individuals in their prevailing environment in many species. The accumulation of such behavioural elements in a population constitutes a culture, and its diversity and stability will determine the characteristics of the adaptation of the population. Therefore, it is crucial to understand how cultural diversity emerges, fluctuates and evolves, but evidence for such complex mechanisms operating within the same system are rare at the best. We propose that individual quality, the type of interactions between individuals, and the topology of social network of animals all affect the properties of the culture in the end. We aim to study the elements of the cultural processes acting in bird song. Our model species, the collared flycatcher (Ficedula albicollis), is well-known for its elaborate songs used in sexual selection, and it is likely that individuals form acoustic networks through vocal interactions. In this study system, we seek answers to the following questions. Are there constraints from individual quality (e.g. due to experience, behaviour, social and genetic relatedness) that affect the acquisition of cultural elements? How social interaction between two individuals affects the their behavioural repertoire, and how long such alterations last? Is there a link between the role played in the communication network and the qualitative aspects of individual signals? How the temporal and spatial dynamics of networks translate into the diversity and stability of culturals?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

First, our study will provide insights into the evolution of cultures in human and non-human societies. Beside genetic and epigenetic inheritance, the significance of cultural inheritance has been discovered only recently in animal societies. As a pioneer effort, we will study the components of cultural processes on multiple levels (individual, dyadic interactions, social network) in the same species, which makes it possible to understand different evolutionary steps and the dynamics occurring within a single culture. Second, due to the anthropogenic-induced changes that occur worldwide, the protection of the natural biodiversity is a primary goal in conservation biology but is also crucial for the survival of the human. Therefore, it is essential to understand the processes that permit the fast adaptation of natural populations to the quickly changing environment. Accordingly, the analysis of our long-term acoustic database along with the longitudinal and demographic data at the population level provides a unique opportunity to understand how populations adopt to environmental fluctuations. Third, recent interest in behavioural ecology emphasizes the evolutionary importance of behavioural plasticity. Along this theme, our project will deliver new results in terms of the significance of individual capacity of social learning that can serve as a mediator of within-individual plasticity, and plasticity occurring in a qualitative trait like song content. Overall, we will use several new or recently developed methods, like the development of syllable clustering algorithms, a novel experimental setup with multi-speaker arrangement and interactive playback for the study of the dynamics pf social networks in the wild, and modern analytical social network models. These methodological aspects may also receive considerable attention in different research fields that can fruitfully incorporates such practices.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

In humans, the accumulation of knowledge through many generations results in diverse languages, socio-economic systems, fashion and patterns of social activity in the internet. The common knowledge in human populations, i.e. culture, made it possible to colonise then sustain stable populations in almost all part of the Earth under various environmental circumstances. However, not only humans, but also animals can learn from each other through social learning. Animals can learn, for example, new methods for foraging, tactics to avoid predators, rules for mate preference and also the elements of communication. If we want to understand how populations of humans and animals adapt to their environment, it is essential to explore how cultures evolve at a higher level organisation, and how cultural diversity is maintained and change through space and time. These tasks can be achieved by the study of the socially learnt communication signals. Bird song is an excellent candidate for such a study, because its role in between-individual interactions is well understood and during the courtship period singing males often form a social network through which they influence each others' song. Relying on such a system, we will investigate how individuals of different quality, aspects of dyadic interactions and properties of the forming social network contribute to the diversity and stability and diversity of song cultures. We expect, that the results of our study will help to understand not only microevolutionary patterns in bird song, but also how complex human and animal cultures operate.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Projektünk fő célja a madárénekkel kapcsolatos kulturális rendszerek vizsgálata és az ezeket befolyásoló tényezők feltárása volt különböző hierarchikus szinteken. Ennek megfelelően terepi megfigyeléseket, kísérleteket és számítógépes szimulációkat végeztünk az örvös légykapók énekével kapcsolatban. Fejlett analitikai és statisztikai módszereket fejlesztettünk az ének feldolgozásához. Széleskörű vizsgálatokat végeztünk az egyedi kapacitással, az ének tanulásával és plaszticitásával kapcsolatban. Feltártuk a genetikai öröklődés és énekjellemzők közötti gyenge viszonyt. Ezenkívül vizsgáltuk az egyedi minőség, a viselkedés és madárdal közötti kapcsolatokat. Vizsgáltuk, hogyan tanulják meg és építik be a madarak az új énekelemeket a repertoárjukba. Ugyanakkor feltérképeztük a hallgató-specifikus hatásokat a madárénekre, udvarlási viselkedésre és a szociális kontextusok hatását az ének jellemzőire. Tanulmányoztuk a hímek közelsége, ének jellemzői és az egyedi minőség közötti kapcsolatokat. Elemeztük az örvös légykapó énekének hosszú távú akusztikai változásait, továbbá, megmutattuk a populációk közötti kulturális különbségeket. Összefoglalva, a projekt rendkívül sikeres volt, 16 tudományos publikációt jelentettünk meg, és 9 további kézirat készül a kutatás céljaihoz kapcsolódóan. Munkánk jelentősen bővítette ismereteinket az örvös légykapó énekéről, beleértve annak öröklődést, szerkezetét, plaszticitását és kulturális aspektusait.
kutatási eredmények (angolul)
We investigated the cultural systems in association with birdsong across various hierarchical levels and uncover the factors influencing these systems. Our primary focus was on the song of the collared flycatchers, and we utilized a combination of field observations, experiments, and computer simulations to achieve our research goals. We developed advanced analytical and statistical techniques for song processing. We explored the relationship between genetic heritability and song characteristics and conducted comprehensive studies on the individual capacity for signal acquisition and plasticity in birdsong. We investigated the connection between individual quality, behaviour, and birdsong. We examined how male collared flycatchers learn and incorporate new song elements during counter-singing and explored the listener-specific effects on birdsong, courtship behaviour, and the influence of social contexts on song expression. We assessed the association between male proximity, song characteristics, and quality. We analysed the long-term acoustic changes in collared flycatcher songs and also explored the between-population cultural differences. In summary, the project has been highly successful, resulting in the publication of 16 scientific papers, with 9 more manuscripts in progress related to our research objectives. Our work has significantly expanded our knowledge of birdsong, encompassing its inheritance, structure, plasticity, and cultural aspects.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=139992
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Horváth G., Garamszegi, L. Z. & Herczeg, G.: Phylogenetic meta-analysis reveals system-specific behavioural type–behavioural predictability correlations, Royal Society Open Science, 2023
Barta, K. A., Garamszegi, L. Z., Scheuring, I., & Zsebök, S.: Effects of positive frequency-dependent learning , learning mistakes , and immigration on complex cultures – Validation on the song of collared flycatcher (Ficedula albicollis) by individual-based modeling, Frontiers in Ecology and Evolution, 2023
Vaskuti, É.: A madárének kulturális evolúciója, Eötvös Loránd University, 2023
Barta Karola Anna, Garamszegi László Zsolt, Scheuring István, Zsebők Sándor: Effects of positive frequency-dependent learning, learning mistakes, and immigration on complex cultures–Validation on the song of collared flycatcher (Ficedula albicollis) by individual-based modeling, FRONTIERS IN ECOLOGY AND EVOLUTION 11: 1040550, 2023
Canal David, Jablonszky Mónika, Krenhardt Katalin, Markó Gábor, Nagy Gergely, Szász Eszter, Török Janos, Zsebők Sándor, Zsolt Garamszegi László: Male and female identity and environmental contexts influence courtship behaviour in a songbird, ANIMAL BEHAVIOUR 186: pp. 11-19., 2022
Jablonszky Mónika, David Canal, Hegyi Gergely, Krenhardt Katalin, Laczi Miklós, Markó Gábor, Nagy Gergely, Rosivall Balázs, Szász Eszter, Zsebők Sándor, Garamszegi László Zsolt: Individual differences in song plasticity in response to social stimuli and singing position, ECOLOGY AND EVOLUTION 12: (5) e8883, 2022
Vaskuti Éva, Zsebők Sándor, Garamszegi László: Tutoring new song elements to male birds in the wild, ORNIS FENNICA 99: (2-3) pp. 52-59., 2022
Zsebők Sándor, Herczeg Gábor, Laczi Miklós, Nagy Gergely, Vaskuti Éva, Hargitai Rita, Hegyi Gergely, Herényi Márton, Markó Gábor, Rosivall Balázs, Szász Eszter, Szöllősi Eszter, Török János, Garamszegi László Zsolt: Sequential organization of birdsong: relationships with individual quality and fitness, BEHAVIORAL ECOLOGY 32: (1) pp. 82-93., 2021
Zsebők Sándor, Schmera Dénes, Laczi Miklós, Nagy Gergely, Vaskuti Éva, Török János, Garamszegi László Zsolt: A practical approach to measuring the acoustic diversity by community ecology methods, METHODS IN ECOLOGY AND EVOLUTION 12: (5) pp. 874-884., 2021
Jablonszky Mónika, Canal David, Hegyi Gergely, Herényi Márton, Laczi Miklós, Lao Oscar, Markó Gábor, Nagy Gergely, Rosivall Balázs, Szász Eszter, Török János, Zsebõk Sándor, Garamszegi László Zsolt: Estimating heritability of song considering within-individual variance in a wild songbird: The collared flycatcher, FRONTIERS IN ECOLOGY AND EVOLUTION 10: 975687, 2022
Jablonszky Mónika, Zsebők Sándor, Laczi Miklós, Nagy Gergely, Vaskuti Éva, Zsolt Garamszegi László: The effect of social environment on bird song: listener-specific expression of a sexual signal, BEHAVIORAL ECOLOGY 32: (3) pp. 395-406., 2021
Zsebők S., Nagy-Egri M.F., Barnaföldi G.G., Laczi M., Nagy G., Vaskuti É., Garamszegi L.Z.: Automatic bird song and syllable segmentation with an open-source deep-learning object detection method – a case study in the collared flycatcher (Ficedula albicollis), ORNIS HUNGARICA 27: (2) pp. 59-66., 2019
Garamszegi, LZ: Assessing the effect of pseudoreplication when individual identities are unknown: a reply to Gratton & Mundry, Animal Behaviour, 2019
Horváth G, Garamszegi LZ, Bereczki J, Urszan TJ, Balazs G, Herczeg G: Roll with the fear: environment and state dependence of pill bug (Armadillidium vulgare) personalities, Science of Nature, 2019
Szász E, Markó G, Hegyi G, Török J, Garamszegi LZ & Balázs Rosivall: Nest-site defence aggression during courtship does not predict nestling provisioning in male collared flycatchers, Behavioral Ecology And Sociobiology, 2019
Szász E, Jablonszky M, Krenhardt K, Markó G, Hegyi G, Herényi M, Laczi M, Nagy G, Rosivall B, Szöllősi E., Török J., Garamszegi LZ: Male territorial aggression and fitness in collared flycatchers: a long-term study, Science of Nature, 2019
Vellema M, Rocha MD, Bascones S, Zsebők S, Dreier J, Leitner S, Van der Linden A, Brewer J, Gahr M: Accelerated redevelopment of vocal skills is preceded by lasting reorganization of the song motor circuitry, eLife, 2019
Zachar G, Tóth AS, Gerecsei LI, Zsebők S, Ádám Á, Csillag A: Valproate exposure in ovo attenuates the acquisition of social preferences of young post-hatch domestic chicks, Frontiers In Physiology, 2019
Zsebők S, Nagy-Egri MF, Barnaföldi GG, Laczi M, Nagy G, Vaskuti É, Garamszegi LZ: Automatic bird song and syllable segmentation with an open-source deep-learning object detection method – a case study in the Collared Flycatcher (Ficedula albicollis), Ornis Hungarica, 2019
Garamszegi, LZ: Roles for females in the evolution of birdsong: unsung heroines (plenary talk), 12th European Ornithologists' Union Conress, 2019
Garamszegi, LZ: Themes and variations in bird song at the within-individual, between-individual and between-population levels, New directions in evolutionary research of sex roles, 2019
Vaskuti É, Zsebők S & Garamszegi LZ: Terepi kísérlet az örvös légykapó (Ficedula albicollis) ének tanulásának bizonyítására, Magyar Etológiai Társaság XX. konferenciája, 2018
Zsebők S, Schmera D, Laczi M, Nagy G, Vaskuti É, Blázi Gy, Hargitai R, Hegyi G, Herényi M, Markó G, Rosivall B, Szász E, Szöllősi E, Török J & Garamszegi LZ: Az állati akusztikus szignálok diverzitásának jelentősége: funkcionális gazdagság, egyenletesség, divergencia és diszperzió vizsgálata az örvös légykapó (Ficedula albicol, Magyar Etológiai Társaság XX. Konferenciája, 2018
Zsebők S, Herczeg G, Laczi M, Nagy G, Tamás M, Blázi G, Vaskuti É, Hargitai R, Hegyi G, Herényi M, Markó G, Rosivall B, Szász E, Szőllősi E, Török J & Garamszegi LZ: Sequential organisation of bird song: Time-scale dependent encoding, individual quality and fitness traits, International Bioacoustics Congress. Brighton, UK. 31 August – 5 Sept 2019, 2019
Zsebők S, Nagy-Egri MF, Barnaföldi GG, Laczi M, Nagy G, Vaskuti É, Garamszegi LZ: Detection of the bird song – a study on the collared flycatcher (Ficedula albicollis) with the help of deep neural networks, GPU DAY - The Future of Computing, Graphics and Data Analysis. Budapest, Hungary. 11-12 July 2019, 2019
Demcsák F, Garamszegi LZ: Birdsong as an indicator of habitat quality (research plan), Magyar Etológiai Társaság XXI. Konferenciája, 2019
Jablonszky M, Zsebők S, Vaskuti É, Nagy G & Garamszegi LZ 2019: Social environment influences song traits in the collared flycatcher, Magyar Etológiai Társaság XXI. Konferenciája, 2019
Jablonszky, M., Zsebők. S., Vaskuti, É., Nagy, G., Garamszegi, L.Z.: Social environment influences song traits in a passerine bird, Winter Meeting of the Association for the study of Animal Behaviour,, 2019
Zsebők S, Nagy-Egri MF, Barnaföldi GG, Laczi M, Nagy G, Vaskuti É, Garamszegi LZ: Automatic bird song and syllable segmentation with an open-source deep-learning object detection method – a case study in the Collared Flycatcher (Ficedula albicollis)., Ornis Hungarica, 2019
Geffroy, B, Sadoul, B, Putman, BJ, Berger-Tal, O, Garamszegi, LZ, Moller, AP, Blumstein, DT: Evolutionary dynamics in the Anthropocene: Life history and intensity of human contact shape antipredator responses, PLOS BIOLOGY, 2020
Jablonszky, M, Krenhardt, K, Markó, G, Szász, E, Hegyi, G, Herényi, M, Koetel, D, Laczi, M, Nagy, G, Rosivall, B, Török, J, Garamszegi, LZ: A behavioural trait displayed in an artificial novel environment correlates with dispersal in a wild bird, ETHOLOGY, 2020
Zsebők, S, Herczeg, G, Laczi, M, Nagy, G, Vaskuti, E, Hargitai, R, Hegyi, G, Herenyi, M, Marko, G, Rosivall, B, Szasz, E, Szollosi, E, Torok, J, Garamszegi, LZ: Sequential organization of birdsong: relationships with individual quality and fitness, BEHAVIORAL ECOLOGY, 2021
Jablonszky M, Canal, D, Hegyi G, Laczi M, Markó G, Nagy G, Rosivall B, Szász E, Török J, Zsebők S, Garamszegi LZ: Heritability of song in the collared flycatcher, XXII. CONFERENCE OF THE HUNGARIOAN ETOLOGICAL SOCIETY, 2020
Zsebők S, Vaskuti É, Nagy G, Laczi M, Jablonszky M, Garamszegi LZ: Bird song structure and social interactions – experimental results in the collared flycatcher (Ficedula albicollis), XXII. CONFERENCE OF THE HUNGARIOAN ETOLOGICAL SOCIETY, 2020
Geberzahn, N., Zsebők, S., Derégnaucourt S.;: Auditory perception of self and others in zebra finches: evidence from an operant discrimination task, Journal of Experimental Biology, 2021
Jablonszky M, Zsebők S, Laczi M, Nagy G, Vaskuti É, Garamszegi LZ: The effect of social environment on bird song: listener-specific expression of a sexual signal, Behavioral Ecology, 2021
Krenhardt, K., Markó, G., Jablonszky, M., Török, J., and Garamszegi, L.Z.: Sex-dependent risk-taking behaviour towards different predatory stimuli in the collared flycatcher, Behavioural Processes, 2021
Zsebők, S., Schmera, D., Laczi, M., Nagy, G., Vaskuti, É., Török, J., and Garamszegi, L. Z.: A practical approach to measuring the acoustic diversity by community ecology methods, Methods in Ecology and Evolution, 2021
Barta, K.A., Garamszegi, L.Z., Zsebők, S. and Scheuring, I.: A tanulási hibák, a bevándorlás és a konformizmus hatása a kulturális rendszerekre – Az örvös légykapó (Ficedula albicollis) énekének modell alapú vizsgálata, Magyar Ökológus Kongresszus, 2021
Barta, K. A., Garamszegi, L. Z., Zsebők, S. and Scheuring, I.: Effects of learning mistakes, immigration and conformism on cultural evolution – a model-based study on the collared flycatcher’s (Ficedula albicollis) song, Magyar Etológiai Társaság, 2021
Canal, D., Jablonszky, M., Krenhardt, K., Markó, G., Nagy, G., Szász, E., Török, J., Zsebők, S., and Garamszegi, L. Z.: Within- and between-individual variations in the courtship behaviour of a songbird, Magyar Etológiai Társaság, 2021
Canal, D., Jablonszky, M., Krenhardt, K., Markó, G., Nagy, G., Szász, E., Török, J., Zsebők, S., Garamszegi, L.Z.: Male and female identity and environmental contexts influence courtship intensity in a songbird., The evolution of personality in animals and humans Workshop. Erice, Italy, 2021
Garamszegi, L.Z., Zsebők, S.: Personality of qualitative behavioural traits varying in the multidimensional space, The evolution of personality in animals and humans Workshop. Erice, Italy, 2021
Jablonszky, M., Canal, D., Hegyi, G., Laczi, M., Markó, G., Nagy, G., Rosivall, B., Szász, E., Zsebők, S., Garamszegi L. Z.: Additive genetic variance in the song of the collared flycatcher, Magyar Etológiai Társaság XXIII. Konferenciája, 2021
Zsebők, S., Vaskuti, É., Nagy G., Laczi, M., Jablonszky, M., Garamszegi, L. Z.: Az állati kultúrák szerkezetének és stabilitásának vizsgálata – A madárének tér- és időbeli mintázatait befolyásoló ökológiai tényezők., Magyar Ökológus Kongresszus, 2021
Canal, David; Jablonszky, Mónika; Krenhardt, Katalin; Markó, Gábor; Nagy, Gergely; Szász, Eszter; Török, Janos; Zsebők, Sándor; Zsolt Garamszegi, László Zsolt: Male and female identity and environmental contexts influence courtship behaviour in a songbird., Animal Behaviour, 2022
Jablonszky, Mónika; Canal, David; Hegyi, Gergely; Krenhardt, Katalin; Laczi, Miklós; Markó, Gábor; Nagy, Gergely; Rosivall, Balázs; Szász, Eszter; Zsebők, Sándor & Garamszegi, László Zsolt: Individual differences in song plasticity in response to social stimuli and singing position., Ecology and Evolution, 2022
Vaskuti, Éva; Zsebők, Sándor & Garamszegi, László Zsolt: Tutoring new song elements to male birds in the wild: Lessons learnt from playback tests with the collared flycatcher, Ornis Fennica, 2022
Jablonszky, Mónika; Canal, David; Hegyi, Gergely; Herényi, Márton; Laczi, Miklós; Lao, Oscar; Markó, Gábor; Nagy, Gergely; Rosivall, Balázs; Szász, Eszter; Török, János; Zsebők, Sándor & Garamszegi, László Zsolt: Estimating heritability of song considering within-individual variance in a wild songbird: The collared flycatcher, Frontiers in Ecology and Evolution, 2022
Jablonszky, Mónika; Krenhardt, Katalin; Nagy, Gergely; Zsebők, Sándor; Garamszegi, László Zsolt: Male collared flycatchers adjust their songs to their female audience, Magyar Etológiai Társaság XXIV. konferenciája, 2022
Zsebők, Sándor; Vaskuti, Éva; Laczi, Miklós; Nagy, Gergely; Jablonszky, Mónika; Barta, Karola Anna; Canal, David; Garamszegi, László Zsolt: How do animals build acoustic sequences? Relationship with acoustic traits and individual quality in the song of collared flycatcher (Ficedula albicollis), Magyar Etológiai Társaság XXIV. konferenciája, 2022





 

Projekt eseményei

 
2019-12-03 15:31:15
Résztvevők változása




vissza »