Madár Mycoplasma fajok virulencia faktorainak meghatározása  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
140346
típus FK
Vezető kutató Kreizinger Zsuzsa
magyar cím Madár Mycoplasma fajok virulencia faktorainak meghatározása
Angol cím Determination of virulence factors in avian Mycoplasma species
magyar kulcsszavak virulencia faktor, attenuáció, anti-virulencia gyógyszerek, Mycoplasma synoviae, Mycoplasma gallisepticum
angol kulcsszavak virulence factor, attenuation, antivirulence drugs, Mycoplasma synoviae, Mycoplasma gallisepticum
megadott besorolás
Járványtan és állatorvosi mikrobiológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)100 %
zsűri Növénytermesztés, állattenyésztés
Kutatóhely HUN-REN Állatorvostudományi Kutatóintézet
résztvevők Bekő Katinka
Dán Ádám
Erdélyi Károly
Felde Orsolya
Földi Dorottya
Grózner Dénes
Gyuranecz Miklós
Kovács Áron Botond
Lőrincz Márta
Tóth Lilla
projekt kezdete 2021-04-01
projekt vége 2022-10-31
aktuális összeg (MFt) 8.195
FTE (kutatóév egyenérték) 3.06
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A Mycoplasma gallisepticum és M. synoviae világszerte elterjedt, a baromfiállományokban komoly gazdasági károkat okozó baktériumok. Ennek ellenére e megbetegedések kórfejlődésének molekuláris háttere kevéssé ismert. A mycoplasmosisok elleni védekezés alapjai a mentesítést követő megelőzés, vakcinázás és a gyógyszeres kezelés. Élő, gyengített vakcinák forgalomban vannak M. synoviae és M. gallisepticum ellen is, de ezek attenuációjáról korlátozottak az ismeretek. Egyre gyakoribb az antibiotikum rezisztens Mycoplasma törzsek előfordulása, amivel együtt nő az igény új antimikrobiális stratégiák kidolgozására.
Célunk a virulenciával kapcsolatos ismeretek bővítésével a madár mycoplasmosis elleni védekezés lehetőségeinek fejlesztése. Virulens és attenuált M. gallisepticum és M. synoviae törzsek teljes genom szekvenciáinak elemzése alapján olyan géneket azonosítunk, melyek feltehetően a virulenciáért felelősek. A kiválasztott gének hatását célzott inaktiválásukkal vizsgáljuk in vitro fertőzési kísérletekben. A módszer alkalmazása későbbi genetikai tanulmányok esetében is hasznos lehet.
Azonosítjuk és elemezzük a két faj vakcináinak attenuációjáért felelős géneket, ami hozzájárulhat új vakcinák fejlesztéséhez és a meglévő vakcinák használatának ellenőrzéséhez.
Meghatározunk a két fajban közös, virulenciát befolyásoló géneket is, melyek szintén elősegíthetik a vakcina fejlesztéseket. Ezek a faktorok célpontul szolgálhatnak új baktérium ellenes készítmények, ún. antivirulencia gyógyszerek elkészítésében is. A több fajban is előforduló virulencia faktorokat célzó gyógyszerek költséghatékony lehetőséget nyújthatnak a madár mycoplasmák okozta fertőzések megelőzésére és kezelésére.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Mely gének okozhatják az MS-H és MS1 M. synoviae vakcina törzsek attenuációját? Mely gének okozhatják az F, ts11 és 6/85 M. gallisepticum vakcina törzsek attenuációját? Melyek azok a virulenciát befolyásoló gének, amik a M. synoviae és M. gallisepticum fajokban egyaránt előfordulnak? Használható-e a célzott gén inaktiválás egyes gének hatásának vizsgálatára madár Mycoplasma fajok esetében? Mely géneknek van szerepe a sejt adhézióban, illetve a sejtek inváziójában? Mely gének járulnak hozzá a madár Mycoplasma fajok sejtkárosító hatásához? Melyek azok a virulenciáért felelős gének, amik alkalmasak lehetnek új vakcinák vagy antivirulencia gyógyszerek fejlesztését elősegíteni?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A M. gallisepticum és M. synoviae fertőzések jelentős gazdasági károkat okoznak a baromfiállományokban, ennek ellenére a fertőzések fennmaradásának, krónikussá válásának és terjedésének molekuláris háttere kevéssé ismert. Vizsgálataink során meghatározzuk 34 M. gallisepticum klinikai izolátum teljes genom szekvenciáját. Elemezzük virulens és attenuált M. gallisepticum és M. synoviae törzsek teljes genom szekvenciáit, hogy alapadatokat szolgáltassunk a vizsgált fajok virulenciáját befolyásoló genetikai tényezőkről.
Azonosítjuk a virulenciát feltételezhetően befolyásoló géneket, és in vitro vizsgáljuk hatásukat a törzsek fertőzőképességében. A feltételezhetően virulenciáért felelős gének célzott inaktiválására olyan módszert alkalmazunk, mely későbbi kutatások számára is hasznos lehet. A módszer segítségével vizsgálható egyes mutációk, gének vagy vélt szabályozó rendszerek hatásai például az antibiotikum rezisztenciában, kórfejlődésben, vagy a túlélőképességben.
Meghatározzuk a vakcina törzsek attenuációjáért felelős géneket, ami hozzájárulhat a meglévő vakcinák használatának ellenőrzéséhez, valamint új vakcinák kifejlesztéséhez.
Meghatározunk olyan virulencia faktorokat, amik mindkét Mycoplasma fajban előfordulnak. Az azonosított virulencia faktorok a vakcina és az antivirulencia gyógyszerek készítésében is hasznosak lehetnek. A virulencia faktorokat célzottan gátló készítmények megakadályozhatják a kórokozók gazdán belüli terjedését és segíthetik a gazda immunrendszerét a kórokozók felismerésében. Az antivirulencia gyógyszerek a baromfi mycoplasmosis megelőzésére és kezelésére is alkalmasak lehetnek azáltal, hogy friss fertőződés esetén gátolják a kórokozók megtelepedését, illetve támogatják a gazda immunrendszerét a sejteken belül túlélő kórokozók eliminálásában. Költséghatékony megoldást jelenthetnek a baromfi mycoplasmosis elleni védekezésben azok az antivirulencia gyógyszerek, melyek mindkét Mycoplasma fajban előforduló virulencia faktorokat gátolnak. Az élelmiszertermelő állatok kezelése ezekkel a gyógyszerekkel alkalmas lehet a humán gyógyászat számára is fontos antibiotikumok használatának visszaszorítására, illetve segíthet megelőzni a kritikus antibiotikumok elleni rezisztencia gyors kialakulását.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A baromfiállományokban világszerte elterjedt Mycoplasma gallisepticum és M. synoviae baktériumok gazdasági szempontból fontos kórokozók. A fertőzések folyamatának ismerete alapvető az ellenük folyó védekezésben, azonban a mycoplasmák esetében erről kevés az információ. A mycoplasmák okozta fertőzések elleni védekezés egyik módja a vakcinázás. A M. synoviae és M. gallisepticum esetében a forgalomban lévő élő, gyengített vakcinák molekuláris tulajdonságai kevéssé ismertek. A mycoplasmás fertőzések kezelésére használt antibiotikumokkal szemben pedig nő a baktériumok rezisztenciája, így szükség lenne új antimikrobiális stratégiák kidolgozására.
A vizsgálataink fő célja olyan faktorok meghatározása, melyek elősegíthetik a madár mycoplasmosisok elleni célzott védekezés fejlesztését. Ehhez elemezzük a M. gallisepticum és M. synoviae génkészletét és kiválasztunk olyan géneket, melyeknek szerepe lehet a fertőzőképességben. A kiválasztott gének hatásának vizsgálatára egy olyan módszer használatát vezetjük be, ami későbbi genetikai tanulmányok esetében is hasznos lehet. Meghatározzuk a két faj vakcináinak gyengített fertőzőképességéért felelős géneket, illetve a mindkét fajban előforduló, fertőzőképességért felelős géneket. Mindez hozzájárulhat új vakcinák fejlesztéséhez és a meglévő vakcinák használatának ellenőrzéséhez. A vizsgálataink során azonosított faktorok célpontul szolgálhatnak új, költséghatékony baktérium ellenes készítmények, ún. antivirulencia gyógyszerek elkészítésében is. Az antivirulencia gyógyszerek alkalmazása a haszonállatokban segíthet megelőzni a humán gyógyászatban kritikus antibiotikumok elleni rezisztencia gyors kialakulását.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Mycoplasma gallisepticum and M. synoviae are economically important bacteria infecting poultry worldwide; however, information about the molecular basis of their pathogenesis is limited. Control of Mycoplasma infections consists of eradication and prevention, vaccination or medication. Live vaccine strains are available against M. synoviae and M. gallisepticum, but information about the mechanisms of their attenuation is limited. The increasing number of antibiotic resistant Mycoplasma strains demands new antimicrobial strategies.
The main aim of the present project is to provide essential data about the virulence for the improvement of the control of avian mycoplasmosis. Putative virulence-related genes will be identified by the analysis of whole genome sequences of M. gallisepticum and M. synoviae virulent and attenuated strains. Targeted gene disruption will be introduced for the analysis of the effect of selected genes in in vitro experimental infections. This method will also promote future genetic studies.
Genes responsible for the attenuation of vaccine strains of the two species will be identified and analyzed to provide basic and essential information for vaccine development and the control of vaccine usage.
Virulence factors shared by the two avian Mycoplasma species will be explored and analyzed to enable the development of new vaccines and a new antibacterial approach, the use of antivirulence drugs against avian mycoplasmosis. The determined common virulence factors of the two species may serve as potential targets for cost-effective antivirulence drugs suitable for both preventing and treating mycoplasmosis in poultry.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Which genes can be responsible for the attenuation of the M. synoviae MS-H and MS1 vaccine strains? Which genes can be responsible for the attenuation of the M. gallisepticum ts11, F and 6/85 vaccine strains? Which are the common virulence-related genes in M. synoviae and M. gallisepticum? Is it possible to examine the effect of selected genes by targeted gene inactivation in avian Mycoplasma species? Which genes are responsible for the cell adherence and cell invasion? Which genes are associated with the cytopathogenic effect of avian Mycoplasma species? Which virulence-related genes have potential to be used as targets for the development of vaccines or antivirulence drugs?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Mycoplasma gallisepticum and M. synoviae infections generate significant economic losses in the poultry industry; however information about the molecular mechanisms of their persistence, chronicity and disease spread is limited. The whole genome of 34 M. gallisepticum clinical isolates will be sequenced. The comparative analysis of the whole genome sequences of virulent and attenuated strains of M. gallisepticum and M. synoviae will be performed. Essential data will be presented about the genetic basis of the virulence of these species. Putative virulence factors will be identified and submitted for in vitro pathogenicity experiments.
The method introduced for the targeted disruption of the selected virulence-related genes will also promote future examinations of the function and effect of certain mutations, genes or putative regulatory signals (e.g. examining antibiotic resistance, pathogenesis, survival in the environment).
Virulence factors responsible for the attenuation in vaccine strains will be determined. Understanding the attenuation mechanisms of the strains enables the vigilance of the existing vaccines and promotes the development of new vaccine candidates.
Virulence factors shared by M. gallisepticum and M. synoviae will be determined. The identified virulence factors can serve as potential targets for vaccines or antivirulence drugs. Specific inhibitors of the virulence factors are able to hinder the spread of the bacteria in the host by disarming the pathogens and disposing them to the immune system. Antivirulence drugs may provide protection against new infections by inhibiting colonization; and against chronic infections by clearing persistent bacteria from the host cells, contributing in the prevention and treatment of mycoplasmosis in poultry. Introducing the use of antivirulence drugs effective against virulence factors shared by M. gallisepticum and M. synoviae in food producing animals may provide cost-effective replacement of the antimicrobials which have potential in human medicine and may also prevent rapid development of resistance against these antibiotics.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Mycoplasma gallisepticum and M. synoviae are economically important bacteria infecting poultry worldwide. However, knowledge on the mechanisms of infection, a field important in the control of these species is scarce. Vaccination is a viable option for the control of mycoplasmosis, but the molecular characteristics of the commercially available M. synoviae and M. gallisepticum live, attenuated vaccines are largely unknown. Moreover, the increasing resistance of the bacteria to the antibiotics usually applied for the treatment of mycoplasmsosis demands new antimicrobial strategies.
The main aim of the present project is to determine factors which may help to improve the targeted control of avian mycoplasmosis. Therefore, we will analyze the genome of M. gallisepticum and M. synoviae and putative virulence-related genes will be selected. The method introduced for the analysis of the effect on the pathogenicity of the selected genes will also facilitate future genetic studies. Factors responsible for the attenuation of vaccine strains of the two species, and virulence-related genes common in the two species will be determined to provide basic and essential information for vaccine development and the control of vaccine usage. Virulence factors identified in the project may also serve as targets for a new, cost-effective antibacterial approach, the use of antivirulence drugs. The introduction of the use of antivirulence drugs in food producing animals promotes the prevention of the rapid evolution of resistance to antibiotics which are important in human medicine as well.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatási támogatás keretében sikerrel elvégeztük a Mycoplasma gallisepticum és M. synoviae törzsek teljes genom szekvenciáinak összehasonlító elemzését. Az elemzés során azonosítottunk olyan genom régiókat, melyek alkalmasak a vizsgált fajok genetikai jellemzésére; a vad, virulens törzsek és az élő, gyengített vakcina törzsek megkülönböztetésére; valamint feltehetően szerepet játszanak a törzsek fertőzőképességében. PCR alapú rendszereket fejlesztettünk a vizsgált törzsek genotípusainak meghatározására, melyek segítségével vizsgálható a törzsek közötti rokonsági viszony kutatási célokra és járványügyi nyomozásokban. Új, PCR alapú teszteket készítettünk a vad és vakcina típusú törzsek elkülönítésére a sikeres vakcinázási programok ellenőrzésére. Beállítottuk azokat a protokollokat és módszereket, melyeket a feltehetően virulencia-kapcsolt gének hatásának vizsgálatára használtunk: sejt adherencia és inváziós teszt, célzott gén-inaktiválás. Elkészítettük a vizsgált fajokra speficikus plazmid vektorokat és egy M. gallisepticum transzformált klónt minőségi kontrollnak, melyekkel előkísérleteket végeztünk. Felállítottunk egy új M. synoviae fertőzési modellt a fertőzőképesség vizsgálatát és vakcinafejlesztést szolgáló alternatív módszerként. A kutatási eredményeinket öt, nemzetközi folyóirat cikkben és kilenc hazai és nemzetközi konferencián mutattuk be. Emellett a projekt támogatásával, de a témához csak lazábban kapcsolódó vizsgálataink eredményeit további 12 cikkben közöltük.
kutatási eredmények (angolul)
With the support of the present project we successfully performed comparative whole genome sequence analyses of Mycoplasma gallisepticum and M. synoviae strains and selected genome regions for the genetic characterisations of the two species; for the discrimination of virulent, wild-type strains from live, attenuated vaccine strains; and which are potentially virulence-associated. We developed PCR based assays for the genetic characterisation of isolates of the two species, contributing to the description of relationships among isolates of these species for research use or for epidemiological investigations. We designed novel PCR based assays for the discrimination of wild-type and vaccine-type strains for the evaluation of successful vaccination programmes. We established cell adherence and cell invasion tests, and protocols and methods for the targeted gene inactivation of potentially virulence-associated genes. We managed to prepare the species-specific vector plasmids and a quality control transformant for M. gallisepticum, and executed preliminary examinations. We established a novel experimental infection model for the examination of virulence of M. synoviae and for vaccine development studies. The results related to the project were presented in five publications at international, peer-reviewed journals, and at nine national and international conferences. In addition, 12 articles were published based on studies supported by but not closely related to the project.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=140346
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Klose Sara M., Olaogun Olusola M., Disint Jillian F., Shil Pollob, Gyuranecz Miklós, Kreizinger Zsuzsa, Földi Dorottya, Catania Salvatore, Bottinelli Marco, Dall'Ora Arianna, Feberwee Anneke, van der Most Marleen, Andrews Daniel M., Underwood Gregory J., Morrow Chris J., Noormohammadi Amir H., Marenda Marc S.: Genomic Diversity of a Globally Used, Live Attenuated Mycoplasma Vaccine, MICROBIOLOGY SPECTRUM, 2022
Kreizinger, Zs; Gyuris, É; Buni, D; Makrai, L; Költő, K; Belecz, N; Nagy, EZs; Grózner, D; Gyuranecz, M: Mycoplasma synoviae fertőzési modell kidolgozása házityúkban, Akadémiai Beszámoló, Bakteriológia szekció, 48.füzet, 2022
Bekő Katinka, Kovács Áron Botond, Kreizinger Zsuzsa, Marton Szilvia, Bányai Krisztián, Bánáti László, Catania Salvatore, Bradbury Janet, Lysnyansky Inna, Olaogun Olusola Martins, Gyuranecz Miklós: Development of mismatch amplification mutation assay (MAMA) for the rapid differentiation of Mycoplasma gallisepticum K vaccine strain from field isolates, AVIAN PATHOLOGY 49: (4) pp. 317-324., 2020
Kreizinger Z, Sulyok KM, Bekő K, Kovács ÁB, Grózner D, Felde O, Marton S, Bányai K, Catania S, Benčina D, Gyuranecz M: Genotyping Mycoplasma synoviae: Development of a multi-locus variable number of tandem-repeats analysis and comparison with current molecular typing methods, Vet Microbiol, 2018
Bekő K, Kreizinger Zs, Yvon C, Saller O, Catania S, Feberwee A, Gyuranecz M: Development of molecular assays for the rapid and cost-effective determination of fluoroquinolone, macrolide and lincosamide susceptibility of Mycoplasma synoviae isolates, PLOS ONE 15: (10) e0241647, 2020
Beko Katinka, Kreizinger Zsuzsa, Kovács Áron B., Sulyok Kinga M., Marton Szilvia, Bányai Krisztián, Catania Salvatore, Feberwee Anneke, Wiegel Jeanine, Dijkman Remco, ter Veen Christiaan, Lysnyansky Inna, Gyuranecz Miklós: Mutations potentially associated with decreased susceptibility to fluoroquinolones, macrolides and lincomycin in Mycoplasma synoviae, VETERINARY MICROBIOLOGY 248: 108818, 2020
Kreizinger Zs, Morrow CJ, Achari RR, Bekő K, Yvon C, Gyuranecz M: Antimicrobial susceptibility of pathogenic mycoplasmas in chickens in Asia, VETERINARY MICROBIOLOGY 250: (11) 108840, 2020
Földi D, Wehmann E, Chopra-Dewasthaly R, Kovács ÁB, Yvon C, Gyuranecz M, Kreizinger Zs: Virulenciához kapcsolódó gének vizsgálata Mycoplasma synoviae és M. gallisepticum fajokban, Akadémiai Beszámoló 47. füzet, Budapest, 2021.01.27, 2021
Végi, B; Bíró, E; Grózner, D; Drobnyák, Á; Kreizinger, Zs; Gyuranecz, M; Barna, J: Mycoplasma species in the male reproductive organs and the fresh and frozen semen of the Hungarian native goose, AVIAN PATHOLOGY 50 : 6 pp. 458-464. , 7 p., 2021
Kreizinger, Zs; Gyuris, É; Buni, D; Makrai, L; Költő, K; Belecz, N; Nagy, EZs; Grózner, D; Gyuranecz, M: Mycoplasma synoviae fertőzési modell kidolgozása házityúkban, Akadémiai Beszámoló, Bakteriológia szekció, 48.füzet, 2022
Bekő Katinka, Kovács Áron Botond, Kreizinger Zsuzsa, Marton Szilvia, Bányai Krisztián, Bánáti László, Catania Salvatore, Bradbury Janet, Lysnyansky Inna, Olaogun Olusola Martins, Gyuranecz Miklós: Development of mismatch amplification mutation assay (MAMA) for the rapid differentiation of Mycoplasma gallisepticum K vaccine strain from field isolates, AVIAN PATHOLOGY 49: (4) pp. 317-324., 2020
Kreizinger Z, Bekő K, Sulyok KM, Catania S, Bradbury J, Lysnyansky I, Olaogun OM, Ellakany H, Kovács AB, Grózner D, Forró B, Marton S, Bányai K, Ellis C, Gyuranecz M.: Genotyping and vaccine strain discrimination in Mycoplasma gallisepticum, European Mycoplasma Conference, London, Egyesült Kirsályság, 2019. 03. 18-19., 2019
Kreizinger Z, Bekő K, Sulyok KM, Gyuranecz M.: Development of novel molecular methods to improve the diagnostics and control of avian mycoplasmosis., Poultry Days 2019, Porec, Horvátország, 2019. 05. 8-11., 2019
Kreizinger Z, Bekő K, Sulyok KM, Gyuranecz M: Development of novel molecular methods to improve the diagnostics and control of avian mycoplasmosis, Poultry Days 2019, Porec, Croatia, 8-11 May, 2019, 2019
Bekő Katinka, Kreizinger Zsuzsa, Sulyok Kinga M., Kovács Áron B., Grózner Dénes, Catania Salvatore, Bradbury Janet, Lysnyansky Inna, Olaogun Olusola Martins, Czanik Béla, Ellakany Hany, Gyuranecz Miklós: Genotyping Mycoplasma gallisepticum by multilocus sequence typing, VETERINARY MICROBIOLOGY 231: pp. 191-196., 2019
Sulyok Kinga M., Kreizinger Zsuzsa, Bekő Katinka, Forró Barbara, Marton Szilvia, Bányai Krisztián, Catania Salvatore, Ellis Christine, Bradbury Janet, Olaogun Olusola M., Kovács Áron B., Cserép Tibor, Gyuranecz Miklós: Development of Molecular Methods for the Rapid Differentiation of Mycoplasma gallisepticum Vaccine Strains from Field Isolates, JOURNAL OF CLINICAL MICROBIOLOGY 57: (6) e01084-18, 2019
Kreizinger Z, Sulyok KM, Bekő K, Kovács ÁB, Grózner D, Felde O, Marton S, Bányai K, Catania S, Benčina D, Gyuranecz M: Genotyping Mycoplasma synoviae: Development of a multi-locus variable number of tandem-repeats analysis and comparison with current molecular typing methods, Vet Microbiol, 2018
Kreizinger Z, Grózner D, Sulyok KM, Nilsson K, Hrivnák V, Benčina D, Gyuranecz M: Antibiotic susceptibility profiles of Mycoplasma synoviae strains originating from Central and Eastern Europe, BMC VET RES 13: Paper 342., 2017
Kreizinger Z, Sulyok KM, Grózner D, Bekő K, Dán Á, Szabó Z, Gyuranecz M: Development of mismatch amplification mutation assays for the differentiation of MS1 vaccine strain from wild-type Mycoplasma synoviae and MS-H vaccine strains., PLOS ONE 12:, 2017
Kreizinger Z, Grózner D, Sulyok KM, Nilsson K, Hrivnák V, Benčina D, Gyuranecz M: Mycoplasma synoviae törzsek antibiotikum érzékenységi profiljának meghatározása, Akademiai beszámoló, Bakteriológia szekció, 44. füzet, 2017
Kreizinger Z, Sulyok KM, Bekő K, Kovács ÁB, Grózner D, Felde O, Marton S, Bányai K, Catania S, Benčina D, Gyuranecz M: Genotyping Mycoplasma synoviae: Development of a multi-locus variable number of tandem-repeats analysis and comparison with current molecular typing methods, Vet Microbiol 226, 41-49., 2018
Kreizinger Z, Sulyok KM, Grózner D, Bekő K, Dán Á, Szabó Z, Gyuranecz M: Development of mismatch amplification mutation assays for the differentiation of MS1 vaccine strain from wild-type Mycoplasma synoviae and MS-H vaccine strains., PLOS ONE 12:, 2017
Grózner Dénes, Kovács Áron Botond, Wehmann Eniko, Kreizinger Zsuzsa, Beko Katinka, Mitter Alexa, Sawicka Anna, Jánosi Szilárd, Tomczyk Grzegorz, Morrow Christopher John, Bányai Krisztián, Gyuranecz Miklós: Multilocus sequence typing of the goose pathogen Mycoplasma anserisalpingitidis, VETERINARY MICROBIOLOGY 254: 108972, 2021
Gyuranecz Miklós, Mitter Alexa, Kovács Áron B., Grózner Dénes, Kreizinger Zsuzsa, Bali Krisztina, Bányai Krisztián, Morrow Christopher J.: Isolation of Mycoplasma anserisalpingitidis from swan goose (Anser cygnoides) in China, BMC VETERINARY RESEARCH 16: (1) 178, 2020
Grózner Dénes, Forró Barbara, Kovács Áron Botond, Marton Szilvia, Bányai Krisztián, Kreizinger Zsuzsa, Sulyok Kinga Mária, Gyuranecz Miklós: Complete Genome Sequences of Three Mycoplasma anserisalpingitis ( Mycoplasma sp. 1220) Strains, MICROBIOLOGY RESOURCE ANNOUNCEMENTS 8: (37) e00985-19, 2019
Végi, B; Bíró, E; Grózner, D; Drobnyák, Á; Kreizinger, Zs; Gyuranecz, M; Barna, J: Mycoplasma species in the male reproductive organs and the fresh and frozen semen of the Hungarian native goose, AVIAN PATHOLOGY 50 : 6 pp. 458-464. , 7 p., 2021
Buni Dominika, Udvari Lilla, Földi Dorottya, Belecz Nikolett, Yvon Cécile, Bradbury Janet, Catania Salvatore, Lysnyansky Inna, Kovács László, Gyuranecz Miklós, Kreizinger Zsuzsa: In vitro susceptibility of Mycoplasma iowae isolates to antimicrobial agents, AVIAN PATHOLOGY 51: (4) pp. 374-380., 2022
Földi Dorottya, Kreizinger Zsuzsa, Bekő Katinka, Belecz Nikolett, Bányai Krisztián, Kiss Krisztián, Biksi Imre, Gyuranecz Miklós: Development of a molecular biological assay for the detection of markers related to decreased susceptibility to macrolides and lincomycin in Mycoplasma hyorhinis, ACTA VETERINARIA HUNGARICA 69: (2) pp. 110-115., 2021
Felde Orsolya, Kreizinger Zsuzsa, Sulyok Kinga Maria, Wehmann Eniko, Gyuranecz Miklos: Development of molecular biological tools for the rapid determination of antibiotic susceptibility of Mycoplasma hyopneumoniae isolates, VETERINARY MICROBIOLOGY 245: (5) 108697, 2020
Földi Dorottya, Bekő Katinka, Felde Orsolya, Kreizinger Zsuzsa, Kovács Áron B., Tóth Fruzsina, Bányai Krisztán, Kiss Krisztián, Biksi Imre, Gyuranecz Miklós: Genotyping Mycoplasma hyorhinis by multi-locus sequence typing and multiple-locus variable-number tandem-repeat analysis, VETERINARY MICROBIOLOGY 249: 108836, 2020
Földi D, Kreizinger Zs, Gyuranecz M: Sertések Mycoplasma hyorhinis okozta megbetegedése, MAGYAR ÁLLATORVOSOK LAPJA 142: (9) pp. 515-524., 2020





 

Projekt eseményei

 
2022-09-08 15:03:53
Résztvevők változása
2018-10-11 14:44:34
Résztvevők változása




vissza »