Egy új városfejlődési modell szerveződése? Átmenet és globalizáció a magyarországi ún. új városokban és térségeikben  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
91088
típus K
Vezető kutató Szirmai Viktória
magyar cím Egy új városfejlődési modell szerveződése? Átmenet és globalizáció a magyarországi ún. új városokban és térségeikben
Angol cím Creation of a New Urban Development Model? Transition and Globalization in Hungarian New Town Areas
magyar kulcsszavak újvárosok, globális hatások, átmenet, új város fejlődési modell
angol kulcsszavak new towns, global effects, transition, new urban development model
megadott besorolás
Szociológia (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)80 %
Ortelius tudományág: Városszociológia
Természetföldrajz (Komplex Környezettudományi Kollégium)20 %
Ortelius tudományág: Társadalomföldrajz
zsűri Társadalom
Kutatóhely MTA Szociológiai Kutatóintézet
résztvevők Kovács Szilvia
Laki Ildikó
Váradi Zsuzsanna
projekt kezdete 2010-03-01
projekt vége 2012-12-31
aktuális összeg (MFt) 4.017
FTE (kutatóév egyenérték) 3.35
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás fő célja, hogy tudományos eszközökkel feltárja a magyar (úgynevezett poszt-szocialista) „új városokban ” és térségeikben az 1990-es évek második felétől kibontakozott területi társadalmi folyamatok jellegzetességeit, a poszt szocialista új városi fejlődéstörténeti adottságok, illetve a polgári átmenet, a modernizáció, a globalizáció meghatározó hatásmechanizmusai szerint.

A kutatás keretében a magyarországi poszt-szocialista új városok esetében kiderülnek a történetileg meghatározott területi társadalmi sajátosságok mai megnyilvánulásai, valamint a globális fejlődés sajátosságaiban szerveződött új területi társadalmi trendek, s mindezek alapján a történeti folyamatokban és a globális átmenetben szerveződő – egyéb város típusoktól eltérő – sajátos városfejlődési modell lehetősége, annak főbb területi és társadalmi sajátosságai.

A kutatás arra a tudományos problémára is választ keres, hogy létrejött-e a magyar városhálózatban egy sajátos, történetileg és a mai folyamatok által kondicionált új típusú városfejlődési modell, amely a mai átalakulások révén integrálódott a nyugat európai új városfejlődési modellekbe.
angol összefoglaló
The main goal of the research is to explore the spatial, social characteristics of the Hungarian (post-socialist) „new towns” and their areas in the second half of the 1990s, determined by the socialist development mechanism and the transition, modernization and globalization processes.

The research will verify the historically determinated spatial, social factors of theHungarian new towns and the new global spatial, social trends, especially the possibility of a special urban development model, which is integrated into theWestern European new urban development models.




vissza »