Redox processes in extracellular vesicles in an inflammatory context  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
104369
Type PD
Principal investigator Horváthné dr Szabó-Taylor, Katalin Éva
Title in Hungarian Extracelluláris vezikulák redox folyamatainak gyulladásban játszott szerepe
Title in English Redox processes in extracellular vesicles in an inflammatory context
Keywords in Hungarian reumatológia, fehérvérsejt, plazma, exofaciális tiol, peroxiredoxin
Keywords in English rheumatology, leukocytes, plasma, exofacial thiols, peroxiredoxin
Discipline
Biological basis of immunity related disorders (e.g. autoimmunity) (Council of Medical and Biological Sciences)70 %
General biochemistry and metabolism (Council of Medical and Biological Sciences)30 %
Ortelius classification: Biochemistry
Panel Immunity, Cancer and Microbiology
Department or equivalent Dept. of Genetics, Cell- and Immunobiology (Semmelweis University)
Starting date 2012-11-01
Closing date 2016-10-31
Funding (in million HUF) 25.731
FTE (full time equivalent) 3.60
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A redox szabályozás és felszíni tiolok az immunrendszer fontos szabályozói. A redox folyamatok zavara, és a gyulladásos sejtek abnormális apoptózisa hozzájárulnak a krónikus gyulladás fenntartásához reumatoid betegségekben. A peroxiredoxin (Prdx) redox enzim család szignál transzdukcióban és immun szabályozásban játszott szerepe ismert. Korábbi munkánk során megállapítottuk, hogy reumatoid artritisz betegek limfocitáiban a Prdx 2 koncentrációja magasabb volt, mint egészségesekben, és korrelált a gyulladás mértékével. Az extracelluláris vezikulák (EV) a sejt-sejt kommunikációban játszanak szerepet és a számuk gyakran emelkedett reumatoid betegségekben.

A jelen tanulmányban e két tudományterület kapcsolódási pontjain dolgozunk és az EV-k Prdx tartalmának gyulladásban játszott szerepét vizsgáljuk. A fő célkitűzéseink annak meghatározása, hogy az EV exofaciális tiolok és Prdx-ok mennyisége és oxidációs állapota változik-e gyulladásos környezetben. Ehhez in vitro kísérleteket, illetve egészséges és reumatoid alanyok vérmintáit fogjuk használni. Megvizsgáljuk, hogy a Prdx-ok megjelennek-e leukociták és leukocita eredetű EV-k felszínén. Ezen molekulák sejt adhézióban és EV-k felvételében játszott szerepét inhibíciós kísérletekkel fogjuk vizsgálni. Továbbá elemezzük, hogy az exofaciális tiolok és Prdx-ok szerepet játszanak-e az EV-k apoptózis és oxidatív stressz elleni rezisztenciát közvetítő tulajdonságában.

E kísérletek hozzájárulhatnak a Prdx enzimek gyulladásban játszott szerepének jobb megismeréséhez, illetve reumatoid betegségekben használható új terápiás célpontot is kijelölhetnek.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az extracelluláris vezikulák (EV) sokféleképpen részt vesznek a gyulladás és apoptózis szabályozásában. Az a hipotézisünk, hogy az EV-ák exofaciális tiol és peroxiredoxin (Prdx) tartalma legalább részben felelős az EV-k gyulladásban és apoptózisban játszott szerepéért.

E hipotézisünket a következő kérdések megválaszolásával kívánjuk tesztelni:
1) Van-e különbség leukociták exofaciális tiol és Prdx tartalma és oxidációs állapota között gyulladásos és nem gyulladásos körülmények között in vitro? Van-e különbség egészséges alanyok és reumatoid betegségekben szenvedők között a leukocitáik és leukocita eredetű EV-áik exofaciális tiol és Prdx tartalma és oxidációs állapota között? Van-e korreláció ezen paraméterek és egyéb klinikai paraméterek között?
2) Exofaciális Prdx-ok jelen vannak-e leukocitákon és leukocita eredetű EV-on? Változik-e ezek mennyisége gyulladásos stimuláció hatására? Az exofaciális tiolok és Prdx-ok hozzájárulnak-e az EV-k azon tulajdonságához, hogy recipiens sejteket képesek aktiválni, illetve hozzájárulnak-e az EV-k felvételének hatékonyságához?
3) Exofaciális tiolok, illetve a Prdx-ok hozzájárulnak-e az EV-k azon tulajdonságához, hogy apoptózis és oxidatív stressz elleni rezisztenicát képesek közvetíteni leukociták között?

A javasolt kísérletek az EV biológia teljesen új aspektusára világítanak rá.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A redox szabályozás univerzális szabályozási forma, mely a legtöbb sejtbiológiai folyamatot érinti. Bár általában a sejten kívüli miliő oxidáló, míg a sejten belüli redukáló tulajdonságú, a redox potenciál térben és időben szorosan szabályozott, és pl. redukált tiolok jelen vannak a sejtek exofaciális felszínén. A hidrogén peroxid szignál transzdukcióban játszott szerepe szintén univerzális, és pl. a T- és B-sejt szignál transzdukciójában is fontos. Az immun szinapszisok redox szabályozása szintén ismert. Jó példa erre a tény, hogy a felszíni redukált tiolok emelkedett aránya kísérleti állatmodellekben növeli a reumatoid artritisz-hez hasonló betegségek kialakulásának esélyét. Ugyanakkor reumatoid artritisz betegek perifériás véréből izolált leukocitákon csökkent mennyiségű redukált tiol található.

A redox folyamatok terápiás célokra való használata iránt hatalmas az érdeklődés. Hogy néhány példát említsünk: i) a tioredoxin - egy nélkülözhetetlen redox enzim - adminisztrációja javítja a reumatoid artritisz kísérletes állatmodelljeinek állapotát; ii) reaktív oxigéngyökök fokozott termelésének előidézése megakadályozza reumatoid artritisz-szerű betegségek kialakulásást kísérletes állatmodellekben; iii) a peroxiredoxinok (Prdx) - mint az apoptózis inhibítorai - a rákkutatásban mint újabb terápiás célpont váltak érdekessé; iv) exofaciális tiolok inhibítorai szintén a rákkutatásban vizsgáltak terápiás célokra. Az extracelluláris vezikulák (EV) tanulmányozása még gyerekcipőben jár, ám már most gyümölcsözőnek tűnik: az EV-k nagyon vonzók mind lehetséges betegség markerként, mind pedig terápiás célpontként.

Tudomásunk szerint jelen tanulmány elsőként vizsgálná a redox folyamatok jelentőségét az EV-k működésében. Ebben a munkában az EV exofaciális tiol és Prdx tartalmának gyulladásban játszott szerepét kívánjuk vizsgálni in vitro kísérletekkel és reumatoid betegekből származó vérminták segítségével. Jelen tanulmány teljesen új dimenziót ad az EV kutatáshoz, mely nemcsak alapkutatási kérdéseket válaszol majd meg, hanem új betegség markereket és terápiás célpontokat is kijelölhet.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az extracelluláris vezikulák (EV) apró, membrán-borította golyók, melyeket a sejtek aktiváció vagy sejthalál hatására/folyamán bocsátanak ki. Bár korábban hulladéknak tekintették őket, ma már tudjuk, hogy az EV-k fontos szerepet töltenek be mint sejtek közötti üzenetközvetítők. A donor sejt által kibocsátott EV-vel a recipiens sejt interakcióba lép. Mesterségesen előállított EV-szerű gyöngyök használhatók lehetnek gyógyszerek célzott sejtbe jutattására.

Reumatoid betegségekben világszerte sokan szenvednek. Ezek a betegségek genetikai és környezeti tényezők (pl. dohányzás, fertőzések) kölcsönhatásaként alakulnak ki. A reumatoid betegségekre jellemző a gyulladás és az immunrendszer zavara. A redox folyamatok immun szabályozásban játszott szerepe nemrégen került a kutatások előterébe. Különösen érdekesek e szempontból azok a sejtfelszínen elhelyezkedő molekulák, amelyek a cisztein nevű aminosavat tartalmazzák, mely előfordulhat redukált és oxidált formában is. Az ilyen molekulákat, mint lehetséges terápiás célpontokat, már most aktívan vizsgálják a rákkutatásban.

A jelen tanulmányban ilyen redox szempontból érdekes molekulákat fogunk vizsgálni EV-ban és azok felszínén gyulladásos környezetben és reumatoid betegségekben. Célunk az, hogy rámutassunk e molekulák szerepére a sejtek közötti kommunikációban gyulladás során. Szintén célunk egészséges és beteg (reumatoid) minták összehasonlítása, mely a betegség folyamatának jobb megértéséhez járulhat hozzá.
Ez a tanulmány új betegség markereket és terápiás célpontokat is kijelölhet a reumatoid betegségek körében.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Redox regulation and surface thiols are crucial regulators of the immune system. Redox imbalance and a lack of apoptosis of inflammatory cells contribute to chronic inflammation in rheumatoid diseases. Peroxiredoxins (Prdx) are a novel family of redox enzymes with well-known functions in cell signalling and immune regulation. Previously, we proved that lymphocyte Prdx 2 content was increased in leukocytes of rheumatoid arthritis patients and correlated with levels of inflammation. Etracellular vesicles (EV) appear to be involved in cell-to-cell communication and EV numbers are often increased rheumatoid diseases.

In the present proposal, we are looking at the cross-section of these two fields and are addressing the role of Prdxs in EVs in an inflammatory context. Our key goals are to identify if the quantity and oxidation state of exofacial thiols and Prdxs change in leukocyte-derived EVs in an inflammatory environment, using in vitro experiments, and peripheral blood samples from healthy subjects and patients of rheumatoid conditions. We will investigate the intriguing possibility of the presence of Prdxs on the exofacial surface of leukocytes and leukocyte-derived EVs. The potential role these molecules in cell adhesion and cellular uptake of EVs will be analysed using inhibitory experiments. Moreover, we aim to identify if exofacial thiols and Prdxs in EVs play a role in communicating resistance to apoptosis and oxidative stress between leukocytes.

These experiments will contribute to the better understanding of the role of redox regulation and Prdxs in inflammation and may identify new therapeutic targets for the treatment of rheumatoid diseases.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

EVs contribute to the regulation of inflammation and apoptosis in a number of way. We hypothesise that exofacial thiols and peroxiredoxins (Prdx) in extracellular vesicles (EV) are at least partly responsible for the ability of EVs to regulate inflammation and apoptosis.

We are proposing to address this hypothesis by answering the following questions:
1) Are the levels and oxidation state of exofacial thiols and Prdxs 1 and 2 different in leukocytes and leukocyte-derived EVs in an inflammatory vs. non-inflammatory environment in vitro? Is there a difference between healthy subjects and patients suffering form rheumatoid diseases regarding the levels and oxidation state of exofacial thiols and Prdxs 1 and 2 in leukocytes and leukocyte-derived EVs? Is there a correlation between these parameters and clinical parameters of the patients?
2) Are exofacial Prdxs present on leukocytes and leukocyte-derived EVs? Do these levels change upon inflammatory stimulation? Do exofacial thiols and Prdxs contribute to the ability of EVs to activate cells, or to the efficiency of the uptake of EVs by recipient cells?
3) Do exofacial thiols and Prdxs play a role in the ability of EVs to convey between leukocytes protection from apoptosis and oxidative stress?

The proposed experiments will elucidate a completely novel aspect of EV biology.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Redox regulation is a universal framework for most cellular processes. Although in general, the intracellular environment is reducing, while the extracellular environment is an oxidising milieu, redox potential is tightly regulated in space and time, and for example the presence of reduced thiols is well-known on the exofacial surface of cells. The function of reactive oxygen species such as hydrogen peroxide in cellular signalling is universal: hydrogen peroxide is used e.g. in B- and T-cell receptor signalling. The importance of redox regulation in immune synapses is well known. For example, the presence of surface thiols on leukocytes appears to increase susceptibility to developing rheumatoid arthritis-like conditions in animal models. At the same time, rheumatoid arthritis patients have reduced levels of surface thiols on the leukocytes in their peripheral blood.

There is great interest in utilising redox processes for therapeutic purposes. Just to name a few examples: i) administration of thioredoxin - a vital redox enzyme - improved disease markers in animal models of rheumatoid arthritis; ii) enhanced generation of reactive oxygen species appears to prevent the development of arthritis-like conditions in animals; iii) peroxiredoxins (Prdx) - as inhibitors of apoptosis - have been identified in cancer research as novel therapeutic targets; iv) inhibitors of exofacial thiols are also being targeted for cancer therapeutic purposes. Research on extracellular vesicles (EV) is still in its infancy, but is already proving fruitful: EVs are attractive targets both for therapeutic purposes and as disease markers.

To our knowledge, this is the first study to address the role of redox regulation in the function of EVs. In this project we will look at the role of exofacial thiols and Prdxs in EVs in inflammation, apoptosis and oxidative stress, using in vitro experiments and patient samples. This study will add a completely new dimension to EV research, and will not only answer fundamental questions in basic research but may also identify new disease markers and therapeutic targets.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Extracellular vesicles (EVs) are small membrane-covered blebs which cells produce when activated or undergoing cell death. Previously considered as debris, EVs are now recognised as important messengers between cells. Thus, donor cells produce EVs and recipient cells interact with them. Artificially produced vesicles which mimic the properties of EVs can in principal be used as vehicles for targeted drug delivery.

Rheumatoid conditions affect a wide range of people worldwide. These diseases arise as a result of the combination of the genetic background of the individual (susceptibility) and environmental insults like infections and smoking. These diseases are characterised by a major inflammatory component, and a dysfunctional immune response. Recently, the importance of redox processes in the regulation of inflammation has come to the forefront of research. Particularly interesting in this respect are molecules on the surface of cells which contain the amino acid cysteine which can be in an oxidised or reduced form. Study of compounds targeting such molecules is already being actively pursued for therapeutic purposes in cancer research.

In this study, we will look at the role of redox-active molecules inside and on the surface of EVs in inflammation and rheumatoid diseases to find out the extent to which these are involved in communicating inflammatory messages between cells. We will also compare rheumatoid patient samples with healthy samples which can give clues to the molecular causes of the disease.
This study can potentially identify new disease markers or therapeutic targets for rheumatoid diseases.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Jelen tanulmányban leukocita és extracelluláris vezikula exofaciális tiolokat és peroxiredoxinokat vizsgáltunk. Célunk az volt, hogy kimutassuk, játszanak-e védő szerepet az extracelluláris vezikulák redox folyamataik révén a gyulladásban. Akut és krónikus gyulladás hatására monocitákon (primer és sejtvonal) megnövekedett exofaciális tiol tartalmat detektáltunk (p<0,05). Ugyanakkor az általuk frissen kibocsátott vezikulák felszíni tiol tartalma lecsökkent (p<0,05). Az extracelluláris vezikulák felszíni tiol tartalmának detektálására kidolgoztunk egy olyan módszert, mely során a tiolok fluoreszcens jelölését kombináljuk specifikus CD markerek ellenes antitestekkel. Primer és sejtvonal eredetű monocitákon is demonstráltuk az exofaciális peroxiredoxin 1 jelenlétét. A peroxiredoxin 1 pozitív extracelluláris vezikulák mennyisége emelkedett volt rheumatoid arthritis vérplazmában (p<0,05). Továbbá a peroxiredoxin túloxidált formáját detektáltuk plazma eredetű extracelluláris vezikulákban. Adataink alátámasztják az extracelluláris vezikulák és a vezikula-asszociált peroxiredoxin szerepét a monociták redox regulációjában, és feltételezhetően, mint protektív antioxidáns mechanizmus működnek az oxidált membránrészletek és molekulák eltávolítása révén.
Results in English
Here, we looked at exofacial thiols and peroxiredoxins of leukocytes and extracellular vesicles in inflammation. Our main goal was to identify any protective role in inflammation extracellular vesicles may play via their redox molecules. We found an increase in exofacial thiols on both primary and immortalised monocytes in acute and chronic inflammation (p<0.05). At the same time, newly released extracellular vesicles showed a decrease in their exofacial thiols compared with those from unstimulated cells (p<0.05). We developed a novel method to detect the redox state of extracellular vesicles by combining fluorescent labelling of thiols with the use of antibodies to specific CD markers. Exofacial peroxiredoxin 1 was demonstrated on the surface of primary and cultured monocytes. The number of peroxiredoxin 1 positive extracellular vesicles was increased in rheumatoid arthritis blood plasma (p<0.05). Furthermore, an overoxidised form of peroxiredoxin was detected in extracellular vesicle-enriched preparations from blood plasma. Our data support a role of extracellular vesicles and vesicle-associated peroxiredoxin in the redox regulation of human monocytes, possibly representing a protective antioxidant system by disposing of oxidised membrane patches and molecules via extracellular vesicles.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=104369
Decision
Yes





 

List of publications

 
Katalin Éva Szabó-Taylor*,EÁ Tóth*, AM Balogh, BW Sódar, L Kádár, K Pálóczi , N Fekete, A Németh, X Osteikoetxea, KV Vukman, M Holub, É Pállinger, Gy Nagy, PG Winyard and EI Buzás: Redox regulation of monocytes by exofacial thiol and peroxiredoxin cargoes of extracellular vesicles., Free Radical Biology and Medicine. under revision, 2017
Sódar Barbara W, Kittel Ágnes, Pálóczi Krisztina, Vukman Krisztina V, Osteikoetxea Xabier, Szabó-Taylor Katalin, Németh Andrea, Sperlágh Beáta, Baranyai Tamás, Giricz Zoltán, Wiener Zoltán, Turiák Lilla, Drahos László, Pállinger Éva, Vékey Károly, Ferdinándy Péter, Falus András, Buzás Edit Irén: Low-density lipoprotein mimics blood plasma-derived exosomes and microvesicles during isolation and detection., Scientific Reports 6, Article number: 24316. 10.1038/srep24316, 2016
Katalin Szabó-Taylor, Brent Ryan, Xabier Osteikoetxea, Tamás G. Szabó, Barbara Sódar, Marcsilla Holub, Andrea Németh, Krisztina Pálóczi, Éva Pállinger, Paul Winyard, Edit I Buzás: Oxidative and other posttranslational modifications in extracellular vesicle biology, Seminars in Cell and Developmental Biology. 40: 8-16, 2015
Osteikoetxea X, Sodar B, Nemeth A, Szabo-Taylor K, Paloczi K, Vukman KV, Tamasi V, Balogh A, Kittel A, Pallinger E, Buzas EI: Differential detergent sensitivity of extracellular vesicle subpopulations, ORGANIC & BIOMOLECULAR CHEMISTRY 2015: p. Online published 12 Aug 2015, 2015
Szabó, Géza Tamás; Bettina Tarr; Krisztina Pálóczi; Katalin Éder; Ágnes Kittel; Sára Tóth; Bence György; Mária Pásztói; Andrea Németh; Xabier Osteikoetxea; Éva Pállinger; Katalin Éva Szabó-Taylor* and Edit Irén Buzás*: Critical role of extracellular vesicles in modulating the cellular effects of cytokines, Cellular and Molecular Life Sciences. 71(20):4055-67, 2014
Katalin É. SZABÓ-TAYLOR, Paul Eggleton, Carly A.L. Turner, M. Letizia Lo Faro, Joanna M. Tarr, Matt Whiteman, Richard C. Haigh, Jennifer A. Littlechild, Paul G. Winyard: Differences in levels of intracellular and exofacial peroxiredoxin 2 in peripheral blood lymphocytes from healthy subjects compared with rheumatoid arthritis patients: implications in inflammation, International Journal of Biochemistry and Cell Biology 4: 1223-1231, 2012
Katalin É Szabó-Taylor, György Nagy, Paul Eggleton, Paul G Winyard: Oxidative Stress in Rheumatoid Arthritis, In: Alcaraz Maria Jose, Gualillo Oreste, Sánchez-Pernaute Olga (szerk.) Studies on Arthritis and Joint Diseases. 683 p. Dordrecht: Springer - Business Media B.V., 2013. pp. 145-167., 2013
Hajnalka Héjjaa, Nóra Feketeb, Bálint Alaszticsa, József Gábor Joóa, Attila Molvareca, Katalin Szabó-Taylorb, Edit Buzásb, János Rigó Jr.a, Éva Pállingerb: Oxidative stress in preeclampsia, Pregnancy Hypertension: An International Journal of Women's Cardiovascular Health 5.3. p.214, 2015
Katalin Szabó-Taylor, Brent Ryan, Xabier Osteikoetxea, Tamás G. Szabó, Barbara Sódar, Marcsilla Holub, Andrea Németh, Krisztina Pálóczi, Éva Pállinger, Paul Winyard, Edit I Buzás: Oxidative and other posttranslational modifications in extracellular vesicle biology, Seminars in Cell and Developmental Biology. 40: 8-16 invited review paper, 2015
Osteikoetxea X, Sodar B, Nemeth A, Szabo-Taylor K, Paloczi K, Vukman KV, Tamasi V, Balogh A, Kittel A, Pallinger E, Buzas EI: Differential detergent sensitivity of extracellular vesicle subpopulations, ORGANIC & BIOMOLECULAR CHEMISTRY, 2015
Osteikoetxea X, Balogh A, Szabo-Taylor K, Nemeth A, Szabo TG, Paloczi K, Sodar B, Kittel A, Gyorgy B, Pallinger E, Matko J, Buzas EI: Improved Characterization of EV Preparations Based on Protein to Lipid Ratio and Lipid Properties, Plos ONE. DOI: 10.1371/journal.pone.0121184, 2015
György, Bence; Krisztina Pálóczi, Alexandra Kovács, Eszter Barabás, Katalin Várnai, Éva Pállinger, Katalin Szabó-Taylor, Tamás Géza Szabó, András Falus, Edit Buzás: Improved circulating microparticle analysis in acid-citrate dextrose (ACD) anticoagulant tube., Thrombosis Research. 133(2):285–292, 2014
D. Patko, B. Gyorgy, A. Nemeth, K.E. Szabó-Taylor, A. Kittel, E.I. Buzas, R. Horvath: Label-free optical monitoring of surface adhesion of extracellular vesicles by grating coupled interferometry, Sensors and Actuators B: Chemical, Volume 188, November 2013, Pages 697-701, ISSN 0925-4005, 2013
Katalin Szabó-Taylor, Brent Ryan, Xabier Osteikoetxea, Tamás G. Szabó, Barbara Sódar, Marcsilla Holub, Andrea Németh, Krisztina Pálóczi, Éva Pállinger, Paul Winyard, Edit I Buzás: Oxidative and other posttranslational modifications in extracellular vesicle biology, Seminars in Cell and Developmental Biology. invited review paper, under review, 2015
Katalin E Szabo-Taylor, Liliana Kádár, Maria L Lo Faro, Matt Whiteman, Edit Buzás, Paul G Winyard: Peroxiredoxin signalling in human synovial fibroblasts in rheumatoid arthritis, Book of Abstracts, Semmelweis Symposium 2013, 2013
Szabó, Géza Tamás; Bettina Tarr; Krisztina Pálóczi; Katalin Éder; Ágnes Kittel; Sára Tóth; Bence György; Mária Pásztói; Andrea Németh; Xabier Osteikoetxea; Éva Pállinger; Katalin Éva Szabó-Taylor; Edit Irén Buzás: Critical role of extracellular vesicles in modulating the cellular effects of cytokines, Cellular and Molecular Life Sciences - under revision, 2014
Tamás Géza Szabó , K Szabó-Taylor , B Tarr, K Éder, B György, Á Kittel, K Pálóczi, S Tóth, A Falus, E Buzás: Gene expression data suggests a crosstalk between extracellular vesicle and TNF signaling in U937 monocytes, oral presentation at the International Society for Extracellular Vesicles Meeting. Boston, USA, 17-20 April 2013, 2013
Szabó-Taylor Katalin, Szabó Géza Tamás, Éder Katalin, Kittel Ágnes, Pálóczi Krisztina, György Bence, Buzás Edit: EXTRACELLULÁRIS VEZIKULÁK ÉS CITOKINEK KOMBINATORIKUS HATÁSA HUMÁN MONOCITA SEJTVONAL GÉNEXPRESSZIÓJÁRA, oral presentation at the Magyar Immunológiai Társaság 41. Vándorgyűlése, 2012 október 17-19., 2012
D. Patko, B. Gyorgy, A. Nemeth, K.E. Szabó-Taylor, A. Kittel, E.I. Buzas, R. Horvath: Label-free optical monitoring of surface adhesion of extracellular vesicles by grating coupled interferometry, Sensors and Actuators B: Chemical, Volume 188, Pages 697-701, 2013
Katalin É. Szabó-Taylor, Paul Eggleton, Carly A.L. Turner, M. Letizia Lo Faro, Joanna M. Tarr, Matt Whiteman, Richard C. Haigh, Jennifer A. Littlechild, Paul G. Winyard: Differences in levels of intracellular and exofacial peroxiredoxin 2 in peripheral blood lymphocytes from healthy subjects compared with rheumatoid arthritis patients: im, International Journal of Biochemistry and Cell Biology 4: 1223-1231., 2012
György, Bence; Krisztina Pálóczi, Alexandra Kovács, Eszter Barabás, Katalin Várnai, Éva Pállinger, Katalin Szabó-Taylor, Tamás Géza Szabó, András Falus, Edit Buzás: Improved circulating microparticle analysis in acid-citrate dextrose (ACD) anticoagulant tube, Thrombosis Research. accepted for publication, 2014
Tamás Géza Szabó , K Szabó-Taylor , B Tarr, K Éder, B György, Á Kittel, K Pálóczi, S Tóth, A Falus, E Buzás: Gene expression data suggests a crosstalk between extracellular vesicle and TNF signaling in U937 monocytes, oral presentation at the International Society for Extracellular Vesicles Meeting. Boston, USA, 17-20 April 2013, 2013
Katalin Szabó-Taylor, Krisztina Pálóczi, Tamás G. Szabó, Andre Németh, Xabier Osteikoetxea, Barbara Sódar, Marianna C. Holub, Erna Pap, Bence György, Éva Pállinger, Mária Pásztói, Edit I. Buzás-: The role of post-translational modifications of microvesicles in systemic immune responses of mice., Journal of Extracelllar Vesicles 3: 24214; Meeting of the International Society for Extracellular Vesicles, Rotterdam, 30th April – 3rd May 2014, 2014
Katalin É. Szabó-Taylor, Krisztina Pálóczi, Tamás Géza Szabó, Andrea Németh, Xabier Osteikoetxea, Barbara Sódar, Marianna Csilla Holub, Erna Pap, Bence György, Éva Pállinger, Mária Pásztói, Edit I. Buzás: The role of posttranslational modifications of microvesicles in systemic immune responses in mice, Poster presentation at the Magyar Immunológiai Társaság 41. Vándorgyűlése, 2014 október 15-17, Velence, Hungary, 2014
Szabó GT, Tarr B, Pálóczi K, Éder K, Lajkó E, Kittel Á, Tóth S, Tóth E, György B, Pásztói M, Németh A, Osteikoetxea X, Pállinger E, Falus A, Szabó-Taylor K, Buzás EI,: Extracellular vesicles significantly modulate the effect of cytokines, Oral presentation at Izon Science Research Symposium 30th September 2014 Oxford, 2014
Szabó, Géza Tamás; Bettina Tarr; Krisztina Pálóczi; Katalin Éder; Ágnes Kittel; Sára Tóth; Bence György; Mária Pásztói; Andrea Németh; Xabier Osteikoetxea; Éva Pállinger; Katalin Éva Szabó-Taylor* and Edit Irén Buzás*: Critical role of extracellular vesicles in modulating the cellular effects of cytokines, Cellular and Molecular Life Sciences. 71(20):4055-67, 2014
Katalin E. Szabo-Taylor, György Nagy, Paul G. Winyard: Oxidative stress in rheumatoid arthritis, In: MJ Alcaraz et al (eds): Oxidative Stress in Applied Basic Research and Clinical Practice. Studies on Arthritis and Joint Diseases. pp.145-167, 2012
Katalin É. SZABÓ-TAYLOR, Paul Eggleton, Carly A.L. Turner, M. Letizia Lo Faro, Joanna M. Tarr, Matt Whiteman, Richard C. Haigh, Jennifer A. Littlechild, Paul G. Winyard: Differences in levels of intracellular and exofacial peroxiredoxin 2 in peripheral blood lymphocytes from healthy subjects compared with rheumatoid arthritis patients: implications in inflammation, International Journal of Biochemistry and Cell Biology 4: 1223-1231, 2012




Back »