New driving forces of spatial restructuring and regional development paths in Eastern Europe at the beginning of 21st century  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
104985
Type NK
Principal investigator Lux, Gábor
Title in Hungarian Új térformáló erők és fejlődési pályák Kelet-Európában a 21. század elején
Title in English New driving forces of spatial restructuring and regional development paths in Eastern Europe at the beginning of 21st century
Keywords in Hungarian regionális fejlődés, fejlődéstörténet, területpolitika, kohéziós politika, többszintű kormányzás, területi munkamegosztás, decentralizáció
Keywords in English regional development, development history, spatial politics, cohesion policy, multilevel governance, territorial division of labour, decentralisation
Discipline
Economics (Council of Humanities and Social Sciences)50 %
Ortelius classification: Development studies
Settlement Science (Council of Complex Environmental Sciences)30 %
Ortelius classification: Country planning
Political Science (Council of Humanities and Social Sciences)20 %
Ortelius classification: EU policies
Panel Economics
Department or equivalent Institute for Regional Studies (Centre for Economic and Regional Studies)
Participants Baranyai, Nóra
Buday-Sántha, Attila
Egyed, Ildikó
Erdosi, Ferenc
Faragó, László
Finta, István
Fodor, István
Gál, Zoltán
Hajdú, Zoltán
Horeczki, Réka
Horeczki, Réka
Horváth, Gyula
Kovács, Sándor Zsolt
Lóránd, Balázs
Lux, Gábor
Mezei, Cecília
Páger, Balázs
Páger, Balázs
Pálné Kovács, Ilona
Póla, Péter
Rácz, Szilárd
Suvák, Andrea
Varjú, Viktor
Starting date 2012-09-01
Closing date 2016-06-30
Funding (in million HUF) 43.717
FTE (full time equivalent) 28.90
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az európai gazdaság területi szerkezetének alakulásában az utóbbi évtizedekben új tényezők figyelhetők meg.
1) A korábbi területfejlesztési politika nem folytatható tovább, a feltételek s a területi-gazdasági folyamatok alaposan megváltoztak;
2) A területi növekedésben új térformáló erők (tercier ágazatok, fejlett humán erőforrások, a szolgáltatásokhoz való hozzáférés, az esélyegyenlőség érvényesülése stb.) jelentek meg;
3) Az új feltételekhez igazodó nemzeti terület- és településfejlesztési politika, a többszintű kormányzás a korábbiaknál nagyobb hatást gyakorol a regionális fejlődési pályák alakulására.

Kelet-Közép-Európa területi szerkezetének átalakulása, a nyertes és a vesztes régiók fejlődésének jellemzőiben megmutatkozó különbségek azt jelzik, hogy a térformáló erők sokkal differenciáltabb képet mutatnak, mint a rendszerváltozás időszakában.

A kutatás célja az, hogy:
a) feltárja a kelet-európai országok (EU-tagállamok, Oroszország és a Nyugat-Balkán országai) regionális fejlődésének sajátosságait, a területi átrendeződést befolyásoló folyamatokat;
b) értékelje a területi fejlődést alakító tényezők hatásait, illetve a modern térformáló erők szerepét a regionális fejlődés reálfolyamatainak alakulásában, illetve a területi politika eszközrendszerének alkalmazásában;
c) bemutassa a fejlődési pályák általános és sajátos vonásait, ismertető jegyei alapján kategorizálja az egyes fejlődési típusokat, leírja a fejlődési modelleket és összehasonlítsa azokat a nyugat-európai fejlődési sajátosságokkal.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kelet-európai országokban a gazdasági válságot követő új fejlődési ciklus regionális folyamatainak előrejelzéséhez négy szempont figyelembevétele szükséges.

1. Az állam gazdasági szerepvállalásának módosítása. A globalizáció eddigi szakaszában a területfejlesztési politika eredményes alkalmazása korlátozott volt. Fontos kutatási feladat annak vizsgálata, hogy az elmaradott térségek fejlesztésének, állami támogatásának erősödése várható-e a válság felszámolási folyamatában, s ez milyen formákban érvényesülhet?
2. A fenntartható fejlődés gyakorlatának térnyerése. A fenntartható fejlődéshez kapcsolható új térfolyamatok feltárása, modellszerű megfogalmazása nem megfelelő. Kutatásokat igényelnek az együttes hatások térbeli következményei.
3. Az Európai Unión belüli integrációs folyamatok hatása. Az EU stratégiai céljainak megvalósítása a kelet-európai országokban ellentmondásos. Vizsgálandók a hatékony területi fejlődést akadályozó tényezők és azok okai.
4. A globális hálózat regionalizálódása. A jelenlegi válság eltérő mértékben és eltérő következményeket produkálva érinti a világ egyes makrotérségeit. A globális gazdasági folyamatok több központtal fognak rendelkezni, mint jelenleg. Ennek potenciális hatása lehet Európa újraiparosodására és termelő kapacitásainak kihasználására. A területfejlesztési programokban újra megjelennek hagyományos ágazati célok, amelyek a kevésbé fejlett régiók természeti erőforrásait és munkaerejét jobban tudják hasznosítani. Tudni kell, hogy a lényeges telepítési tényezők milyen minőségi képet mutatnak.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Kelet-Európában még a hagyományos európai fejlesztéspolitikai elvek is nehezen vernek gyökeret a döntések kialakításában. A térszerkezetben tervezett átalakításokat, a többközpontú fejlesztési filozófiát nagyon sokan az európai uniós strukturális támogatásokhoz való hozzáférés (a forrásszerzés) miatt, s nem pedig a tényleges decentralizáció érdekében tartják papírra vetendő, ám később figyelmen kívül hagyandó követelménynek.

A pénzügyi válság okozta sokk hatására az állam gazdasági beavatkozásának erősödése kedvező lehet a területfejlesztő politika érvényesülése szempontjából. Fontos kutatási feladat annak vizsgálata, hogy az elmaradott térségek fejlesztésének, állami támogatásának erősödése várható-e a válság felszámolási folyamatában s ez milyen formákban érvényesülhet? Az elmaradott térségek fejlesztése nem csak jóléti célnak fogható fel, hanem a nemzeti vagyon (a térségek lakásállománya, infrastruktúra állománya, természeti erőforrásai) leértékelődésének mérséklését és a gazdaságszerkezet átalakítását is szolgálja.

Elképzelhető az EU-integráció nehézkes, akadályokon keresztüli fejlődése a nemzetállami elkülönülés fenntartása (a nacionalizmus Európa-szerte erősödik), ami a területfejlesztési programokat inkább befelé fordítaná. Ennek következménye lehet a belső gazdaság erőteljesebb piacvédelme, nemzeti erőforrásokból fejlesztése – ez mérsékelheti a belső területi egyenlőtlenségeket, de erősítené a szegényebb tagállamok leszakadását. E két fejlődési modell tényezőinek alapos feltárása, érvényesülésük esélyei, lehetséges következményeinek felvázolása – általában és hazánk szempontjából is – tűnik a legfontosabb kutatási feladatnak.

A kutatás eredményei új szempontokat tárnak fel az összehasonlító regionális vizsgálatok számára, útmutatást nyújtanak a nemzeti regionális politikák versenyképességének értékeléshez, segítségére lehetnek a magyar kormányzat európai uniós és kelet-európai stratégiájának továbbfejlesztéséhez, illetve a nemzeti sajátosságok regionális beágyazottságát alapozhatják meg. Hozzájárulnak a pécsi regionális tudományi doktori iskola és más társadalomtudományi képzési műhelyek tematikai profiljának az alakításához, illetve a multidiszciplináris együttműködéshez.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A kelet-európai országokban a rendszerváltozás a területi jövedelmi különbségek gyors növekedését eredményezte. A gazdaság fejlődését befolyásoló politikai tényezők a legfejlettebb térségek gyors fejlődéséhez járultak hozzá, a vesztes régiók népességének aránya országonként 60–70 százalékot tesz ki. A legfejlettebb térségek és a többi régió közötti jövedelmi különbségek mértéke nagy, ami kedvezőtlen hatással van a nemzeti növekedési rátákra.

A kelet-európai uniós tagállamok és az integráción kívül maradt országok között a regionális egyenlőtlenségek mérséklését szolgáló politikát tekintve lényeges különbségek vannak. Az EU-tagországokban a nemzeti regionális politika az uniós követelmények érvényesítésén nyugszik, a többi ország lényegében konzisztens politika nélkül, politikai célkitűzések deklarálásával, eszközök és intézmények nélkül küzd a regionális különbségek ellen.

A kutatás célja az, hogy:
– feltárja a kelet-európai országok (EU-tagállamok, Oroszország és a Nyugat-Balkán országai) regionális fejlődésének sajátosságait, a területi átrendeződést befolyásoló folyamatokat;
– értékelje a területi fejlődést alakító tényezők hatásait, illetve a modern térformáló erők szerepét a regionális fejlődés reálfolyamatainak alakulásában, illetve a területi politika eszközrendszerének alkalmazásában;
– bemutassa a fejlődési pályák általános és sajátos vonásait, ismertető jegyei alapján kategorizálja az egyes fejlődési típusokat, leírja a fejlődési modelleket és összehasonlítsa azokat a nyugat-európai fejlődési sajátosságokkal.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

During the past few decades new factors have emerged in the evolution of the spatial structure of the European economy.
1) The former spatial development policy is no longer sustainable, there has been a fundamental change in spatial-economic processes;
2) New driving forces of spatial restructuring determine territorial growth (the tertiary sector, developed human resources, accessibility of services, promoting equal opportunities etc.);
3) The national spatial and settlement development policies, multilevel governance aligned with the new conditions exert a more powerful influence on regional development paths than before.

On the basis of the spatial restructuring and the distinct development paths of winning and losing regions we can assume that the driving forces of spatial restructuring show a much more differentiated picture than during the era of the beginning of systemic change.

The objective of the research is to:
a) explore the specific regional development paths of Eastern, Central and South-Eastern European countries (EU member states, Russia, Western Balkan countries – hereafter Eastern Europe) and the processes impacting spatial reorganisation;
b) evaluate the effects of the determining factors of spatial development and the role of new driving forces of spatial restructuring in the real processes of regional development and the application of the instruments of spatial policy;
c) introduce general and specific features of the development paths, categorise the various types of development on the basis of their distinctive characteristics, describe the development models and compare them with Western European development patterns.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Four aspects must be taken into consideration if we want to establish an accurate prognosis of the regional processes characterising the new development cycle succeeding the economic crisis.
1. The transformation of the economic role of the state. In the recent era of globalisation the efficient functioning of spatial development policy was restricted. An important research task is to examine whether in the process of overcoming the crisis we shall witness increasing state support for the development of lagging areas.
2. The spreading of the practice of sustainable development. The identification of new spatial processes related to sustainable development and their model-based concep¬tualisation is not adequate. Further research is required to explore the spatial impacts of synergies.
3. The impact of integration processes within the European Union. The implementation of EU strategic targets are contradictory in Eastern European countries. Attention must be paid to factors inhibiting efficient spatial development.
4. The regionalisation of the global network. The current crisis affects specific large economic regions of the world to various degrees and with varying consequences. The number of the regional centres of global economic processes will increase. This might have a potential impact on the reindustrialisation of Europe and the better utilisation of its productive capacities. Traditional sectoral objectives will reappear in spatial development programmes, enabling the higher utilisation of natural resources and labour force in less developed regions. In-depth knowledge is required on the quality of location factors.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

In Eastern Europe the principles of traditional development policy are difficult to incorporate in the process of decision making. The planned transformations of the spatial structure and polycentric development philosophy are considered by many as neccessary but later neglected requirements fulfilled only for the sake of accessing EU Structural Funds, not effective decentralisation.

As a consequence of the shock produced by the financial crisis, the strengthening economic intervention of the state may have positive results from the aspect of the functioning of spatial development policy. An important research task is to examine whether in the process of overcoming the crisis we shall witness increasing state support for the development of lagging areas and what forms this will take. The development of lagging regions is not only a welfare objective, it also serves to slow down the depreciation of national wealth (housing stock, infrastructure, natural resources).

A possible scenario is the laggard evolution of EU integration encountering several obstacles with the retention of national sovereignties (nationalism is gaining force all over Europe), which would produce an inward orientation of spatial development programmes. Its outcome would be the stronger protection of internal economic markets, development based on national resources – this would reduce the internal regional inequalities whilst increasing the disadvantage of poorer member states. The extensive investigation of the two development models, the chances of their occurence and their possible impacts – both outside and within our national borders – constitutes the most significant task of our research.

The research results will provide
– new aspects for comparative regional investigations,
– useful guidance in the evaluation of the competitiveness of national regional policies,
– assist the Hungarian government in the amendment of its EU and East Central European strategies and
– lay down the foundation for the regional embeddedness of national specifics
– developing the thematic profile of the doctoral school of regional science in Pécs and other social science curricula, as well as enhancing multidisciplinary cooperation.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The systemic change in East Central European countries has resulted in the rapid rising of spatial disparities of income. The political factors influencing economic development have resulted in the accelerating development of the most advanced regions, the population of losing regions is estimated to be 60‒70 percent in the individual countries. Income disparities between the most advanced areas and the other regions are large, which has a negative impact on national growth rates.

Policies aimed at the reduction of regional inequalities between East Central European EU member states and countries outside the integration area differ significantly. In EU member states the national regional policies are formulated with a view of responding to EU requirements, while other countries keep struggling with regional disparities in the lack of a consistent policy only through the declaration of political objectives and lacking the necessary instruments and institutions.

The objective of the research is to:
a) identify the specific regional development paths of Eastern, Central and South-Eastern European countries (EU member states, Russia, Western Balkan countries – hereafter Eastern Europe) and the processes impacting spatial reorganisation;
b) evaluate the effects of the determining factors of spatial development and the role of modern driving forces of spatial restructuring in the real processes of regional development and the application of the instruments of spatial policy;
c) introduce general and special features of the development paths, categorise the various types of development.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Az új világgazdasági válságot követően a posztszocialista korszak területi különbségeit és térbeli fejlődési folyamatait formáló tényezők átalakulásának lehetünk tanúi. A stabilnak hitt fejlődési adottságok, pl. a külföldi működőtőke-vezérelt gazdasági átalakulás, az EU-integráció szempontjai által formált intézményfejlődés, vagy a posztszocialista időszakban kevés figyelmet kapott társadalmi, gazdasági és környezeti fenntarthatóság korábbi hajtóerői kimerülőben vannak. Megkérdőjelezhetővé vált az elmúlt évtizedek regionális fejlődési folyamatainak és fejlesztési gyakorlatainak fenntarthatósága. Az európai felzárkózás és a területi különbségek enyhítésének szempontjai megújult fejlődési modellek és fejlesztési filozófiák alkalmazását teszik indokolttá. Különleges figyelmet érdemel a külső tőkefüggőség és az elégtelen hazai tőkeakkumuláció (pénz-, társadalmi- és humántőke) problémaköre, a gazdaság helyben beágyazott hálózatosodásának ösztönzése, a humántőke-orientált fejlesztési megközelítések elterjedése. A tudásalapú gazdaság megerősítése során kulcsszerepet kapnak a helyspecifikus adottságok és erőforrások, ezek fejlesztése azonban a helyi közösségek és intézmények megerősítését igényli, érdemi decentralizációt tesz szükségessé. A centrumtérségeken kívül a kibontakozó fejlettségi szakadékok enyhítése érdekében a fejlesztésekben meg kell erősíteni a felzárkóztató szemléletű, erősebb redisztribúción alapuló fejlesztési megközelítéseket.
Results in English
After the new economic crisis, we are now witness to the transformation of development factors behind the regional differences and development processes of the post-socialist period. Development conditions, thought to be stable, are showing signs of exhaustion: this includes FDI-driven economic restructuring, institutional change influenced by the needs of EU-integration, or the (previously underrated) issues of environmental and socio-economic sustainability. The sustainability of the development processes and practices of the previous decades is called into question. The criteria of European convergence and territorial cohesion suggest the renewal of development approaches and philosophies.Special attention should be dedicated to the problems of external capital dependency, the weak accumulation of domestic (financial, social and human) capital, the development of locally embedded economic networks, and the dissemination of development practices focusing on developing human capital. The development of knowledge-based society requires the use of place-based development conditions and resources, which in turn necessitates the empowerment of local communities and institutions – best achieved through a consistent decentralisation agenda. Outside central regions, development should strive towards development approaches based on a logic of catching-up and strong redistribution to lead to the decrease of regional development gaps.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=104985
Decision
Yes





 

List of publications

 
Komlósi Éva - Páger Balázs: Agglomerációs externáliák és versenyképesség, Erdős Katalin - Komlósi Éva (szerk.): Tanítványaimban élek tovább – Emlékkötet Buday-Sántha Attila tiszteletére (közlésre elfogadva), 2016
Pálné Kovács Ilona - Mezei Cecília: Regionális politikai és területi kormányzási ciklusok Európában, Tér és Társadalom (közlésre elfogadva), 2016
Pálné Kovács Ilona: Cohesion Policy in Central and Eastern Europe: The Challenge of Learning, Piattoni, Simona - Polverari, Laura (eds.): Handbook on Cohesion Policy in the EU. Edward Elgar, Cheltenham - Northampton, 302 - 324, 2016
Horeczki Réka: Fejlődési minták a közép-kelet-európai városhálózat alsó elemeinél: A mezővárosok főbb jellegzetességei., Erdős Katalin - Komlósi Éva (szerk.): Tanítványaimban élek tovább – Emlékkötet Buday-Sántha Attila tiszteletére (közlésre elfogadva), 2016
Horeczki Réka: Románia és Magyarország kisvárosai, Fiatal Regionalisták IX. konferenciája, 2016
Suvák Andrea: Természet a területi tervezésben: Etikai irányzatok a tervezők attitűdjében, PTE Közgazdaságtudományi Kar, Regionális Politika és Gazdaságtan Doktori Iskola, 2016
Horeczki Réka: Kisvárosi fejlődés közép-kelet-európában: A dél-dunántúli kisvárosok helye és szerepe a térség hosszú távú gazdasági és társadalmi változásaiban, PTE Közgazdaságtudományi Kar, Regionális Politika és Gazdaságtan Doktori Iskola, 2016
Mezei Cecília - Póla Péter: Helyi erőforrás-vezérelt helyi gazdaságfejlesztés, Erdős Katalin - Komlósi Éva (szerk.): Tanítványaimban élek tovább – Emlékkötet Buday-Sántha Attila tiszteletére (közlésre elfogadva), 2016
Egyed Ildikó: A francia területi reformok: A decentralizáció kitlejesedése felé, Erdős Katalin - Komlósi Éva (szerk.): Tanítványaimban élek tovább – Emlékkötet Buday-Sántha Attila tiszteletére (közlésre elfogadva), 2016
Finta István: ((((EU2020))))), Erdős Katalin - Komlósi Éva (szerk.): Tanítványaimban élek tovább – Emlékkötet Buday-Sántha Attila tiszteletére (közlésre elfogadva), 2016
Rácz Szilárd: Regional Development in Croatia from the Turn of Millennium to the EU Accession, Regional Statistics. 2. 87-105., 2014
Horváth Gyula: A német Mezzogiorno? A keletnémet regionális fejlődés az újraegyesítés után., Területi Statisztika. 5. 492-514, 2013
Horeczki Réka: Small town-question in the scientific literature, Peter Nijkamp, Karima Kourtit, Milan Buček, Oto Hudec (szerk.) 5th Central European Conference in Regional Science International Conference Proceedings., 2015
Horeczki Réka: A kisvárosi fejlesztéspolitika tapasztalatai Baranya megyében: (Az integrált városfejlesztési stratégiák segítségével), Csiszár Imre, Kőmíves Péter Miklós (szerk.) Tavaszi Szél, 2014 = Spring Wind 2014: Konferenciakötet. 614 p. Konferencia helye, ideje: Debrecen, Magyarország, 2014.03.21-2, 2014
Horeczki Réka: Szlovákia településszerkezete a 21. században, Schaub Anita, Szabó István (szerk.): III. Interdiszciplináris doktorandusz konferencia 2014 = 3rd Interdisciplinary Doctoral Conference 2014. 1070 p., 2015
Pelin D, Kovács S Zs, Suvák A, Šljivac D, Topić D: Benefit Analysis of Different Photovoltaic Systems in Croatia, Hungary, Serbia and Slovenia, Ortiz W, Somogyvári M, Varjú V, Fodor I, Lechtenböhmer S (szerk.) Perspectives of Renewable Energy in the Danube Region. 357 p. Konferencia helye, ideje: Pécs, 2015., 2015
Lux Gábor: Can we build location advantages?: Local policies for industrial competitiveness, Vuković D, Hanić H (szerk.). Regional Development Policy: Scientific Basic and Empirical Evidence. 212 p. Konferencia helye, ideje: Belgrad, Szerbia, 2014.12.11, 2015
Lux Gábor: The institutional conditions of reindustrialization in post-crisis Central Europe, JOURNAL OF ECONOMICS AND MANAGEMENT 19:(1) pp. 16-33., 2015
Páger Balázs: The relationship between the entrepreneurial activity and the entrepreneurial performance influencing factors in the European regions., Černĕnko T , Sekelský L , Szitásiová V (szerk.) 5th Winter Seminar of Regional Science. Bratislava: Society for Regional Science and Policy Slovak Section of ERSA, 2015
Varjú Viktor: Környezetpolitikai fejlesztési tervezéshez kapcsolódó irányítás és menedzsment a közép- és kelet-európai térben, Rechnitzer J, Somlyódyné Pfeil E, Kovács G (szerk.): A hely szelleme - a területi fejlesztések lokális dimenziói: A Fiatal Regionalisták VIII. Konferenciáján elhangzott e, 2013
Varjú Viktor: Environmental cohesion in Eastern and Central Europe: The importance of governance and management, Bíró B J (szerk): International Conference Natura-Econ 4: Environmental Dynamics under the Impact of Economic Trends - Realities and Perspectives : Conference Proceedings, 2014
Lux Gábor: Újraiparosodás Közép-Európában, Dialóg Campus Kiadó, Budapest - Pécs (közlésre elfogadva), 2016
Mezei Cecília: Fejlesztési kényszerpályák, Dialóg Campus Kiadó, Budapest - Pécs (közlésre elfogadva), 2016
Póla Péter: Helyi erőforrásokra alapozó vidékfejlesztés Magyarországon, Publikon Kiadó, Pécs (közlésre elfogadva), 2016
Lux Gábor: A KMT-vezérelt iparfejlődési modell és határai Közép-Európában, Tér és Társadalom (közlésre elküldve), 2017
Lux Gábor: Az államszocialista iparpolitika területi következményei, Erdős Katalin - Komlósi Éva (szerk.): Tanítványaimban élek tovább – Emlékkötet Buday-Sántha Attila tiszteletére (közlésre elfogadva), 2016
Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Lux Gábor: Reintegrating Economic Space: The Metropolitan–Provincial Divide, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Lux Gábor: Industrial Competitiveness: Beyond Path-Dependence, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Páger Balázs: Factors Influencing Entrepreneurial Activity in Central and Eastern European Regions, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Gál Zoltán - Kovács Sándor Zsolt: The Role of Business and Finance Services in Central and Eastern Europe, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Hajdú Zoltán - Horeczki Réka - Rácz Szilárd: Changing Settlement Networks in Central and Eastern Europe with Special Regard to Urban Networks, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Póla Péter: The Transformation of Rural Areas in Central and Eastern Europe, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Pálné Kovács Ilona: The Development of Regional Governance in Central and Eastern Europe: Trends and Perspectives, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Faragó László - Mezei Cecília: Managing Regional Disparities, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Baranyai Nóra: (Ethno)regional Endeavours in Central and Eastern Europe, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
James W. Scott: Rebordering Central and Eastern Europe: Cohesion Policy, Cross-border Cooperation and ‘Differential Europeanization’, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Adam Drobniak - Adam Polko - Jan Sucháček: Transition and Resilience in Central and Eastern European Regions, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Erdősi Ferenc: New Trends in Central and Eastern European Transport Space, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Gál Zoltán - Páger Balázs: The Changing Role of Universities and Innovation Performance of the Regions in Central and Eastern Europe, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Suvák Andrea: Nature and Spatial Planning in CEE Countries, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Horváth Gyula: Spatial Researches in Central and Eastern Europe, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Lux Gábor - Faragó László: Conclusion: An Evolutionary Look at New Development Paths, Lux Gábor - Horváth Gyula (eds.): The Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe, Routledge (közlésre elküldve), 2017
Rácz Szilárd: Horvátország térszerkezete, Tér és Társadalom (közlésre elfogadva), 2016
Kovács Sándor Zsolt: A szövetkezeti hitelintézeti szektor fejlődése és szerepei a vidékfejlesztésben és az agrárfinanszírozásban, Erdős Katalin - Komlósi Éva (szerk.): Tanítványaimban élek tovább – Emlékkötet Buday-Sántha Attila tiszteletére (közlésre elfogadva), 2016
Rácz Szilárd: A Balkán térszerkezete és városhálózata. Munkahelyi vita anyaga., PTE Közgazdaságtudományi Kar, Regionális Politika és Gazdaságtan Doktori Iskola, 2016
Rácz Szilárd: Urban network, capital regions and spatial development in the Balkan states, Kádár B. – Lázár E. (szerk.): Economic environment changes in the Carpathian Basin. Konferencia helye, ideje: Csíkszereda, Románia, 2013.05.10–2013.05.12. Csíkszereda: St, 2014
Horváth Gyula (szerk.): Kelet- és Közép-Európa régióinak portréi, Kossuth Kiadó, Budapest, 2015
Horváth Gyula - Egyed Ildikó: Románia, Horváth Gyula (szerk.): Kelet- és Közép-Európa régióinak portréi, Kossuth Kiadó, Budapest, 253-296., 2015
Hajdú Zoltán - Szügyi Éva: Szerbia, Horváth Gyula (szerk.): Kelet- és Közép-Európa régióinak portréi, Kossuth Kiadó, Budapest, 385-408, 2015
Horeczki Réka: Csehország, Horváth Gyula (szerk.): Kelet- és Közép-Európa régióinak portréi, Kossuth Kiadó, Budapest, 49-91, 2015
Horváth Gyula: Szlovákia, Horváth Gyula (szerk.): Kelet- és Közép-Európa régióinak portréi, Kossuth Kiadó, Budapest, 297-323, 2015
Horváth Gyula: Oroszország, Horváth Gyula (szerk.): Kelet- és Közép-Európa régióinak portréi, Kossuth Kiadó, Budapest, 341-383, 2015
Kovács Sándor Zsolt: Bulgária, Horváth Gyula (szerk.): Kelet- és Közép-Európa régióinak portréi, Kossuth Kiadó, Budapest, 11-47., 2015
Páger Balázs: Lengyelország, Horváth Gyula (szerk.): Kelet- és Közép-Európa régióinak portréi, Kossuth Kiadó, Budapest, 109-215, 2015
Póla Péter: Magyarország, Horváth Gyula (szerk.): Kelet- és Közép-Európa régióinak portréi, Kossuth Kiadó, Budapest, 217-252., 2015
Rácz Szilárd: Horvátország, Horváth Gyula (szerk.): Kelet- és Közép-Európa régióinak portréi, Kossuth Kiadó, Budapest, 93-107., 2015
Rácz Szilárd: Szlovénia, Horváth Gyula (szerk.): Kelet- és Közép-Európa régióinak portréi, Kossuth Kiadó, Budapest, 325-339, 2015
Lux Gábor: Saját tereikbe zárva? Közép- és Kelet-Európa a regionális tudomány euró¬pai integrációjában, Rechnitzer János – Rácz Szilárd (szerk.): Dialógus a regionális tudományról. Győr, SZIE Regionális- és Gazdaságtudományi Doktori Iskola – Magyar Regionális Tudományi Társ, 2012
Horváth Gyula: Ot prosztransztvennüh iszszledovanij do regional’noj nauki. Obzor vosztocsno-evropejszkoj i central’no-evropejszkoj isztorii nauki, Szovremennüje proizvoditel’nüe szilü. No. 3. 94–114., 2013
Kovács Sándor Zsolt: A pénzügyi szolgáltató szektorok területi dimenziói a kelet-közép-európai térségben., Karlovitz János Tibor (szerk.): Társadalomtudo¬mányi gondolatok a harmadik évezred elején. Komarno, International Research Institute s.r.o. 2013. 54–60., 2013
Lux Gábor: Az újraiparosítás lehetőségei: Fejlesztési együttműködés a periférián, Észak-magyarországi Stratégiai Füzetek. 1. 4–13., 2013
Lux Gábor: Az ipar versenyképességi tényezőinek átalakulása a közép-európai gaz¬daságokban., A Virtuális Intézet Közép-Európa Kutatására Közleményei. 12–13. 195–200., 2013
Mezei Cecília – Schmidt Andrea: A lengyel regionális politika és intézményei, Tér és Társadalom. 3. 109–126., 2013
Gál Zoltán: Role of financial sector FDI in regional imbalances in Central and Eastern Europe., Gostyńska A., Tokarski P. (eds.): Eurozone enlargement: challenges for the V4 countries, Polish Institute of International Affairs, Warsaw. (Közlésre elfogadva), 2013
Horváth Gyula: A német Mezzogiorno? A keletnémet regionális fejlődés az újraegyesítés után. 1, Területi Statisztika (Közlésre elfogadva), 2013
Horváth Gyula: Relationships between economic restructuring and higher education inthe Drava–Tisa trans-national development arc, Romanian Review of Regional Studies. 2. (Közlésre elfogadva), 2013
Horváth Gyula: Aszpektü modernizacii politiki regional’nogo razvitija v Szrednej i Vosztocsnoj Evrope v szvete izmenenij Evropejszkogo szojuza., Region: ekonomika i szociologija (Közlésre elfogadva), 2014
Kovács Sándor Zsolt: Társadalmi felelősségvállalás a pénzügyi szolgáltatások területén Közép-Kelet Európában, Sopron, Tavaszi Szél Konferencia kötet (Közlésre elfogadva), 2013
Lux Gábor: The institutional conditions of reindustrialisation in the post-crisis period, Studia Regionalia v. Journal of Economics and Management. (Közlésre elfogadva), 2014
Páger Balázs: Innovációs rendszerek a közép-európai nem nagyvárosi térségekben: a dél-dunántúli régió példája., Közép-európai Közlemények (Közlésre elfogadva), 2013
Kovács Sándor: Spatial changes in Central and Eastern European financial sectors after crisis., IX. Fall Conference of Young Scientists: Modern Issues of Economics and Sociology. Novosibirsk, RAS Institute of Economics and Industrial Engieering (Abstract), 2014
Gál Zoltán: ): Role of financial sector FDI in regional imbalances in Central and Eastern Europe, Gostyńska A, Tokarski P (szerk.): Eurozone enlargement: challenges for the V4 countries. Warsaw: The Polish Institute of International Affairs. 19–30. o., 2013
Horeczki Réka: Balaton-parti kisvárosok fejlődési sajátosságai a 20. században., Köztes-Európa Társadalomtudományi Folyóirat – A Virtuális Intézet Közép-Európa Kutatására Közleményei, B sorozat. 1. 75–82. o., 2014
Horeczki Réka: A kisvárosok ipari átalakulása a XX. században., Európa Társadalomtudományi Folyóirat – A Virtuális Intézet Közép-Európa Kutatására Közleményei, B sorozat. 1. 135–142. o., 2014
Horeczki Réka: Miért a kisvárosok? A kisváros-kutatásról általánosságban., . In: Rab Virág (szerk.): XII. Országos Grastyán Konferencia előadásai. Pécs, PTE Grastyán Endre Szakkollégium. 78–85. o., 2014
Horváth Gyula: Aszpektiü modernizacii politiki regionalnovo razvitija v Centralnoj i Vosztocsnoj Evrope v kontekszte izmenenij v Evropejszkom Szojuze., Region: ekonomika i szociologija. 1. 289–309. o., 2014
Horváth Gyula: Spaces and Places in Central and Eastern Europe: Historical Trends and Perspectives., London, Routledge. 250 o., 2014
Horváth Gyula: Relationships between economic restructuring and higher education in the Drava–Tisa trans-national development arc., Romanian Review of Regional Studies. 2013. 2. 9–22. o., 2013
Horváth Gyula: Regionalnaja konszolidacija, konkurentoszpaszobnoszty i decentralizacija Centralnoj i Vosztocsnoj Evropü v szfere NIOKR, Vestnik NSUEM. 4. 33–41. o., 2013
Horváth Gyula: A területi kutatásoktól a regionális tudományig. Kelet- és közép-európai tudománytörténeti vázlat., Tér és Társadalom. 4. 30–51. o., 2013
Horváth Gyula: The Regional Structure and Decentralisation of Science in Central and Eastern Europe., In: Pálné Kovács I., Scott J, Gál Z (szerk.): Territorial Cohesion in Europe: For the 70th Anniversary of the Transdanubian Research Institute Pécs, Institute for Regiona, 2013
Kovács Sándor Zsolt: A magyar hitelintézeti tevékenységek térszemléletű elemzése., In: Csata Andrea, Fejér-Király Gergely, György Ottilia, Kassay János, Nagy Benedek, Tánczos Levente-József (szerk.): 11th Annual International Conference on Economics and, 2014
Kovács Sándor Zsolt: Társadalmi felelősségvállalás a pénzügyi szolgáltatások területén Közép-Kelet Európában., Keresztes G. (szerk.): Tavaszi Szél – Spring Wind. Budapest, Doktoranduszok Országos Szövetsége. 527–535. o., 2013
Kovács Sándor Zsolt: A magyar pénzügyi szolgáltató szektor térszemléletű elemzése., Kósa B, Springó Zs (szerk.) III. Interdiszciplináris Doktorandusz Konferencia 2014: absztrakt kötet. 286 p. Konferencia helye, ideje: Pécs, Magyarország, 2014.04.15-2014., 2013
Kovács Sándor Zsolt: (Spatial) changes in Central and Eastern European financial sector after crisis., Goryushkin AA (szerk.): IX Fall Young Scientists Conference in Akademgorodok. "Modern Issues of Economics and Sociology": Abstracts. Konferencia helye, ideje: Novosibirsk, 2013
Páger Balázs: The innovation systems in Central and Eastern European regions with special attention to the Hungarian cases., . In: Černěnko T, Ferčíková V, Szitásiová V (szerk.): 4th Winter Seminar of Regional Science: Proceedings. Bratislava: Society for Regional Science and Policy - Slovak Se, 2013
Páger Balázs: Innovációs rendszerek a közép-európai nem nagyvárosi térségekben: A Dél-dunántúli régió példája., Közép-Európai Közlemények. 6. 142–154. o., 2013
Páger Balázs: Ismét az "ígéret földje"? - Łódz gazdasági átalakulása a rendszerváltást követően., In: Rechnitzer J, Somlyódyné Pfeil E., Kovács G (szerk.): A hely szelleme - a területi fejlesztések lokális dimenziói: A Fiatal Regionalisták VIII. Konferenciáján elhangz, 2013
Lux Gábor: Saját tereikbe zárva? Közép- és Kelet-Európa a regionális tudomány európai integrációjában, Rechnitzer János – Rácz Szilárd (szerk.): Dialógus a regionális tudományról. Győr, SZIE Regionális- és Gazdaságtudományi Doktori Iskola – Magyar Regionális Tudományi Társ, 2012
Lux Gábor: Az ipar versenyképességi tényezőinek átalakulása a közép-európai gazdaságokban., A Virtuális Intézet Közép-Európa Kutatására Közleményei. 12–13. 195–200., 2013
Kovács Sándor: Spatial changes in Central and Eastern European financial sectors after crisis., IX. Fall Conference of Young Scientists: Modern Issues of Economics and Sociology. Novosibirsk, RAS Institute of Economics and Industrial Engieering, 2014
Gál Zoltán: Role of financial sector FDI in regional imbalances in Central and Eastern Europe, Gostyńska A, Tokarski P (szerk.): Eurozone enlargement: challenges for the V4 countries. Warsaw: The Polish Institute of International Affairs. 19–30. o., 2013
Gál Zoltán: Development of international financial centres in Central and Eastern Europe during transition period and crisis: The case of Budapest, STUDIA REGIONALNE I LOKALNE, 2015
Gál Zoltán: Relocation of business services into Central and Eastern Europe: (evidence from trade and location statistics), ROMANIAN REVIEW OF REGIONAL STUDIES: JOURNAL OF THE CENTRE FOR REGIONAL GEOGRAPHY, 2014
Horeczki Réka: Small town-question in the scientific literature, Peter Nijkamp, Karima Kourtit, Milan Buček, Oto Hudec (szerk.) 5th Central European Conference in Regional Science International Conference Proceedings., 2015
Horeczki Réka: A Cseh Köztársaság településszerkezete a 21. században, SUGO SZEMLE 1, 2014
Horeczki Réka: A dél-dunántúli kisvárosok a fejlesztési tervek tükrében., DETUROPE: CENTRAL EUROPEAN JOURNAL OF TOURISM AND REGIONAL DEVELOPMENT 6:(3) pp. 98-111., 2014
Horeczki Réka: A kisvárosi fejlesztéspolitika tapasztalatai Baranya megyében: (Az integrált városfejlesztési stratégiák segítségével), Csiszár Imre, Kőmíves Péter Miklós (szerk.) Tavaszi Szél, 2014 = Spring Wind 2014: Konferenciakötet. 614 p. Konferencia helye, ideje: Debrecen, Magyarország, 2014.03.21-2, 2014
Horeczki Réka: Szlovákia településszerkezete a 21. században, Schaub Anita, Szabó István (szerk.): III. Interdiszciplináris doktorandusz konferencia 2014 = 3rd Interdisciplinary Doctoral Conference 2014. 1070 p., 2015
Horeczki Réka: Beszámoló a Városok Európában, városok a világban című konferenciáról, TÉR ÉS TÁRSADALOM 29:(2) pp. 181-183., 2015
Horváth Gyula: Az új regionális fejlődési paradigma két eleme Kelet-Közép-Európában: intézményi decentralizáció és kutatás-fejlesztés, ERDÉLYI MÚZEUM 76:(4) pp. 21-35., 2014
Horváth Gyula: Spaces and Places in Central and Eastern Europe: Historical Trends and Perspectives, London: Routledge, 2015. 250 p. (Regions and Cities, 77), 2015
Kovács Sándor Zsolt: The spatial Structure of Financial Services in the South Pannonian Region, Bodor Á, Grünhut Z (szerk.) Cohesion and Development Policy in Europe. 131 p. Budapest; Pécs: Institute for Regional Studies, Centre for Economic and Regional Studies, Hu, 2015
Pelin D, Kovács S Zs, Suvák A, Šljivac D, Topić D: Benefit Analysis of Different Photovoltaic Systems in Croatia, Hungary, Serbia and Slovenia, Ortiz W, Somogyvári M, Varjú V, Fodor I, Lechtenböhmer S (szerk.) Perspectives of Renewable Energy in the Danube Region. 357 p. Konferencia helye, ideje: Pécs, 2015., 2015
Kovács Sándor Zsolt: Elérhetőség és kirekesztés Magyarországon a pénzügyi szolgáltatások aspektusából, TERÜLETFEJLESZTÉS ÉS INNOVÁCIÓ 8:(3) pp. 28-35. (2014), 2014
Lux Gábor: Endogennoe razvityie : novie vizovi dlja promislennosztyi Centralnoj Evropi, REGION: EKONOMIKA I SOCIOLOGIJA 2015:(1(85)) pp. 256-274., 2015
Lux Gábor: Can we build location advantages?: Local policies for industrial competitiveness, Vuković D, Hanić H (szerk.). Regional Development Policy: Scientific Basic and Empirical Evidence. 212 p. Konferencia helye, ideje: Belgrad, Szerbia, 2014.12.11, 2015
Lux Gábor: The institutional conditions of reindustrialization in post-crisis Central Europe, JOURNAL OF ECONOMICS AND MANAGEMENT 19:(1) pp. 16-33., 2015
Páger Balázs: The relationship between the entrepreneurial activity and the entrepreneurial performance influencing factors in the European regions., Černĕnko T , Sekelský L , Szitásiová V (szerk.) 5th Winter Seminar of Regional Science. Bratislava: Society for Regional Science and Policy Slovak Section of ERSA, 2015
Varjú Viktor: Környezetpolitikai fejlesztési tervezéshez kapcsolódó irányítás és menedzsment a közép- és kelet-európai térben, Rechnitzer J, Somlyódyné Pfeil E, Kovács G (szerk.): A hely szelleme - a területi fejlesztések lokális dimenziói: A Fiatal Regionalisták VIII. Konferenciáján elhangzott e, 2013
Varjú Viktor: Environmental cohesion in Eastern and Central Europe: The importance of governance and management, Bíró B J (szerk): International Conference Natura-Econ 4: Environmental Dynamics under the Impact of Economic Trends - Realities and Perspectives : Conference Proceedings, 2014
Varjú Viktor: The need for an effective and integrated environmental policy: lessons from Hungary, EUROPA XXI (ISSN: 1429-7132) 27: pp. 1-10., 2014
Varjú Viktor: Fejlődést segítő környezeti politikák - a fotovillamos energiatermelés elterjedési lehetőségei a közép- és kelet-európai térben., TERÜLETFEJLESZTÉS ÉS INNOVÁCIÓ (ISSN: 1789-0578) 8: (3) pp. 2-17. (2014)., 2014
Ortiz, Willington, Somogyvári, Márta, Varjú, Viktor, Fodor, István, Lechtenböhmer, Stefan: Perspectives of Renewable Energy in the Danube Region., Perspectives of Renewable EnergInstitute for Regional Studies, Centre for Economic and Regional Studies, Hungarian Academy of Sciences, Pécs., 2015
Varjú Viktor: The role of governance modes in environmental policy integration (EPI) in regional development: experience from Hungary and some comparison to CEE., Conti S, De Vecchis G, Farinelli F, Ottens H, Salvatori F, Scarpelli L (szerk.)IV EUGEO Congress: Congress programme and abstract. Konferencia helye: Roma, 2013
Varjú Viktor, Suvák Andrea, Dombi Péter: GIS based assessment of landscape in CEE: The evaluation of natural givens for alternative tourism and other development purposes., Siłka P (szerk.) Warsaw Regional Forum 2013: Territorial Capital Concepts, Indicators and Policy : Book of Abstracts. Konferencia helye, ideje: Warsaw, 2013





 

Events of the project

 
2016-04-28 15:53:34
Résztvevők változása
2015-10-09 11:16:47
Vezető kutató váltás
Régi vezető kutató: Horváth Gyula
Új vezető kutató: Lux Gábor

A vezető kutató váltás indoka: Horváth Gyula 2015. szeptember 23-án váratlanul, tragikus hirtelenséggel elhalálozott.
2013-07-11 11:58:13
Résztvevők változása
2013-01-23 13:45:46
Résztvevők változása
2012-12-17 14:57:28
Résztvevők változása




Back »