The role and cellular mechanism of action of P2X7 receptors in animal models of neuropsychiatric disorders  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
107234
Type NN
Principal investigator Sperlágh, Beáta
Title in Hungarian P2X7 receptorok szerepe és celluláris hatásmechanizmusa idegrendszeri betegségek állatkísérletes modelljeiben
Title in English The role and cellular mechanism of action of P2X7 receptors in animal models of neuropsychiatric disorders
Keywords in Hungarian P2X7 receptor, depresszió, skizofrénia, BDNF, ATP, glutamát
Keywords in English P2X7 receptors, depression, schizophrenia, BDNF, ATP, glutamate
Discipline
Neurochemistry and neuropharmacology (Council of Medical and Biological Sciences)60 %
Experimental pharmacology, drug discovery and design (Council of Medical and Biological Sciences)20 %
Biological basis of neurological and psychiatric disorders (Council of Medical and Biological Sciences)20 %
Panel Neurosciences
Department or equivalent Laboratory of Molecular Pharmacology (Institute of Experimental Medicine)
Participants Andó, Rómeó
Baranyi, Mária
Bekő, Katinka
Csölle, Cecília
Gölöncsér, Flóra
Horváth, Gergely
Kittel, Ágnes
Starting date 2013-01-01
Closing date 2015-12-31
Funding (in million HUF) 33.673
FTE (full time equivalent) 15.98
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A pályázat célja a P2X7 receptor aktiváció által okozott magatartási változások hátterében álló celluláris és szubcelluláris mechanizmusok megértése. Korábbi kísérleteink kimutatták, hogy a P2X7 receptor aktivitása befolyásolja a hangulattal összefüggő és szociális viselkedést állatkísérletekben, és a P2X7 receptor genetikus deficienciája/farmakológiai gátlása specifikus változásokat okoz a depresszió és a skizofrénia állatkísérletes modelljeiben. Mivel a depresszióban a neuronális plaszticitás csökkenését írták le, kísérleteinkben elsősorban azokra a plasztikus strukturális és funkcionális változásokra fogunk fókuszálni, amelyek a P2X7 receptor szabályozása alatt állhatnak. Vizsgálataink tárgya a kognitív funkciókban, a hangulat és a viselkedés szabályozásában érintett két agyterület, a hippokampusz és a prefrontális kéreg. A hippokampuszban az agyi növekedési faktor szintjét (BDNF), a felnőttkori neurogenezist és a tüskeszinapszis plaszticitást fogjuk megvizsgálni magatartás kísérletekkel párhuzamosan, amelyben a P2X7 receptor szerepét vizsgáljuk az endotoxin által kiváltott anhedonia válaszra. A raphe magvak hippokampális afferenseit optogenetikus stimulációval ingerelve a glutamáterg és szerotonerg transzmisszió változásait is feltárjuk, amelyek a P2X7 receptor aktiváció hatásait közvetíthetik a neuronális plaszticitásra. A prefrontális kéregben a a P2X7 receptor által okozott génexpressziós változásokat, valamint a P2X7 receptor expresszió és funkció változásait fogjuk feltárni a pre- és posztnatális fejlődés során, illetve további alátámasztó kísérleteket végzünk a P2X7 receptorok szabályozó szerepét illetően a pszichózisok állatkísérletes modelljeiben.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Bár a P2X7 receptor génkiütése és farmakológiai gátlása antidepresszáns fenotípust okoz, egyelőre még ismeretlen az a mechanizmus, amellyel a P2X7 receptor aktiváció változásokat okoz a viselkedésben. Mai tudásunk szerint a depresszió a neuronális plaszticitás csökkenésével jár együtt, és ezt a deficitet normalizálják az antidepresszánsok a BDNF szint emelésével és a felnőttkori neurogenezis serkentésével. Hipotézisünk szerint a P2X7 receptor aktivációja befolyásolhatja a neuronális plaszticitást a hippokampuszban, a BDNF szint szabályozásán át, vagy attól függetlenül. Mivel a felnőtt neuronális progenitor (NPC) sejtek kifejezik a P2X7 receptort, azt feltételezzük, hogy részt vesznek a P2X7 receptor aktiváció pro-depresszáns hatásának, illetve a P2X7 receptor antagonisták antidepresszáns hatásainak közvetítésében.
Előkísérleteink arra is rámutattak, hogy a P2X7 receptor hiánya a típusos antipszichotikumok hatásaihoz hasonló változásokat okoz állatkísérletekben, vagyis a skizofrénia-szerű viselkedés pozitív tüneteit gátolja, miközben fokozza a szociális interakciókat. Ezek az adatok azt sugallják, hogy a P2X7 receptor részt vesz olyan komplex neuronális funkciók szabályozásában is, mint pl. a kognitív funkciók és a társas viselkedés. Ezért, figyelembe véve a skizofrénia fejlődéstani elméletét, második munkahipotézisünk az, hogy a pre- és perinatális inzultusok magasabb extracelluáris ATP szinthez vezethetnek, ami fokozott P2X7 receptor aktivációt idéz elő. Ez a korai posztnatális időszakban fokozott glutamát felszabaduláshoz és kompenzatorikus NMDA receptor hipofunkcióhóz vezet, és ezáltal hozzájárulhat a prefronális kéreg neuronhálozatainak későbbi diszregulációjához.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A major depresszió (MD) a leggyakrabban előforduló pszichiátriai betegség, melynek élettartam prevalenciája 10-15% a fejlett országokban. Előfordulási gyakorisága világszerte emelkedő tendenciát mutat, és a WHO előrejelzése alapján 2020-ra a depresszió lesz a második leggyakoribb munkaképesség csökkenésért felelős megbetegedés. A skizofrénia a második leggyakoribb pszichiátriai betegség, mely a felnőtt népesség kb. 1%-át érinti. Bár mindkét betegség számára tüneti terápia elérhető, a depresszió és a skizofrénia továbbra is hatalmas, szociális és gazdasági terhet jelentő probléma a társadalom számára. Ráadásul, a betegek jelentős hányada nem jól reagál a jelenlegi gyógykezelésre, ezért szükség van új terápiás célpontok feltárására és validációjára. A korábbi és saját élőkísérletes adataink alapján egy ilyen célpont lehet a P2X7 receptor, de a rendelkezésre álló adatok további megerősítést igényelnek, és feltárandó, hogy a P2X7 receptor aktiváció milyen mechanizmussal vezet a viselkedésben detektált változásokhoz. Mai tudásunk szerint a hangulati betegségeket és a pszichózisokat a neuronhálózatok plasztikus átalakulásai okozzák, amelyben számos neurotranszmitter és jelátviteli pálya vesz részt, a mi célkitűzésünk pedig az, hogy azonosítsuk a P2X7 receptor szerepét ezekben a normál és patológiásan átalakult neuronhálózatokban. Kutatásaink fő várható eredménye a P2X7 receptorok viselkedésben betöltött szerepének és hatásmechnizmusának azonosítása, és gyógyszercélpontként ezáltal történő validációja. A várható eredmények egyúttal hozzájárulnak a depresszió és a skizofrénia patomechanizmusának tisztázásához is. Kutatásaink tehát – bár alapkutatási jellegűek – egyúttal kapcsolatot is teremtenek az alapkutatás és azok hasznosítása között, mivel a P2X7 receptorok hatásmechanizmusának tisztázása elősegítheti és elvezethet egy új, P2X7 receptoron ható gyógyszercsaládhoz a neuropszichiátriai betegségek kezelésében.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A depresszió és a skizofrénia a leggyakoribb pszichiátriai betegségek, amelyek hatalmas szociális és gazdasági terhet rónak a társadalomra, és amelyeket genetikus, környezeti és fejlődéstani tényezők bonyolult kölcsönhatásai okozzák. Kutatásaink fő célja, hogy új célpontokat fedezzünk fel a fenti kórképek gyógyszeres terápiájára. A P2X7 receptorok olyan sejtfelszíni jelátvivő fehérjék, amelyek az adenozin 5’-trifoszfát (ATP) hatásait közvetítik a sejtek közti párbeszédben. A P2X7 receptorok megtalálhatóak azokon az agyterületeken, amelyek szerepet játszanak a hangulat, a kognitív funkciók és a viselkedés kialakításában. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a P2X7 receptorokat kódoló gén változásai vagy a receptor gyógyszeres befolyásolása specifikus változásokat okoz a viselkedésben, a depresszió és a skizofrénia állatkísérletes modelljeiben. Azt azonban még nem tudjuk, hogy a P2X7 receptorok aktivációja milyen mechanizmussal vezet a hangulat és a viselkedés változásaihoz. Ezért a tervezett kutatásokban megvizsgáljuk a neuronhálózatok plasztikus változásait P2X7 receptor ingerlés hatására. Kutatásaink magukban foglalják az agyi növekedési faktorok, a felnőttkori idegsejt-újdonképzés, a tüskeszinapszisok, a monoamin és egyéb transzmitterek szintjének vizsgálatát az emocionális viselkedésben érintett agyterületen, a hippokampuszban, depressziót szimuláló magatartás kísérletekkel párhuzamosan. A prefrontális kéregben, amely a skizofréniában érintett agyterület, a P2X7 receptor expresszió egyedfejlődéssel párhuzamos változásait, valamint az általa okozott génexpressziós változásokat tárjuk fel, és igazoljuk a P2X7 receptorok szerepét a pszichózisok állatmodelljeiben.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The aim of this project is to understand cellular and subcellullar mechanisms underlying behavioural changes mediated by P2X7 receptors. Previous studies and preliminary work indicates that the activity of P2X7 receptors influences mood-related and social behavior and the absence/pharmacological blockade of P2X7 receptors elicits specific changes in animal models of mood disorders and schizophrenia. Because it is well accepted that these disorders are characterized by the reduction of neuronal plasticity, we will primarily focus on plastic structural and functional changes in the brain, which are potentially under the regulation of P2X7 receptors. We will examine two CNS areas, which are instrumental for cognitive function, mood and behavior, i.e. the hippocampus and the prefrontal cortex. In the hippocampus, the level of brain derived neurotrophic factor (BDNF), adult neurogenesis, and spine synapse plasticity will be examined in parallel with behavioural studies addressing the role of P2X7 receptors in lipopolysaccharide (LPS)-induced anhedonia response. We will also explore the changes in the synthesis, release and uptake of transmitters (glutamate and 5-HT), which probably mediate changes on neuroplasticity, utilizing optogenetic stimulation of medial/dorsal raphe afferents converging to the hippocampus. In the prefrontal cortex, developmental changes in the expression and functionality of P2X7 receptors will be explored as well as changes in gene expression patterns, which are under the regulation of P2X7 receptors, with a further consolidation of the role of P2X7 receptors in animal models of psychoses.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Despite that previous studies showed that genetic deletion and pharmacological inhibition of P2X7 receptors leads to an antidepressant phenotype in mice, the key question is still open, how the activity of P2X7 receptors leads to the alteration of mood-related behavior. Major depression is characterized by a reduction of neuronal plasticity and antidepressant treatment probably normalizes this deficit by the enhancement of neurogenesis and BDNF level. We therefore hypothesize that P2X7 receptor activation influences neuroplasticity in the hippocampus by the regulation of BDNF levels or independently from it. Because adult neuronal progenitor (NPC) cells express P2X7 receptors, we assume that P2X7 receptors expressed on NPCs also participate in the mediation of the pro-depressant action of P2X7 receptor activation and the anti-depressant action of P2X7 receptor antagonists. In addition, our preliminary data shows that that the absence of P2X7 receptors leads to a behavioral response similar to the typical antipsychotic drugs, i.e. it selectively affects the positive symptoms of behavior and increase the basal level of social interactions. These data suggest that P2X7 receptors are also involved in the regulation of other complex behaviors such as cognition and social behavior. Therefore, our second hypothesis is that pre- and perinatal brain insults lead to excessive ATP release and to an endogenous overactivation of P2X7 receptors, which in turn increases the perisynaptic glutamate concentrations and contributes to a compensatory NMDA receptor hypofunction and subsequent dysregulation of the PFC microcircuit during development.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Major depression (MD) is the most common psychiatric disorder with 10-15% lifetime prevalence in developed countries. The incidence of depression is continuously elevating, and is expected to be the second major cause of disability by 2020 (WHO, 2001). Schizophrenia is the second most common psychiatric disorder affecting about 1% of the population worldwide. Although symptomatic treatment exists for both of them, depression and schizophrenia are still devastating conditions that represent a huge economic and social burden. Moreover, relatively high proportion of patients do not respond to existing medications, which urges the discovery and validation of new potential therapeutic targets. According to previous and our preliminary data, one such target could be P2X7 receptors. However initial observations need to be further confirmed and the link between the activation of P2X7 receptors in the brain and behavioral changes needs to be explored. As an overall result of the above investigations we expect the identification of the role and mechanism of action of central P2X7 receptors in animal behavior serving its validation as a new therapeutic target in CNS pathology. The expected results will also contribute to the better understanding of the biological basis of mood disorders and psychoses. Therefore the planned research will provide a link between basic and applied research. Identification of specific mechanisms mediating the effects of P2X7 receptor activation on behavior will pave the way to the development of a new class of drugs utilizing P2X7 receptors as a potential target in neuropsychiatric disorders.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Depression and schizophrenia are among the most common psychiatric disorders, representing a huge economic and social burden. They are caused by complex interactions between genes, developmental and environmental factors. The major aim of the proposed research is to find and validate new therapeutic targets for these disorders. P2X7 receptors are specific signaling proteins that mediate the action of adenosine 5’-triphsophate (ATP) in the cross–talk between cells. These receptors are expressed in brain areas that are involved in the shaping of mood, cognitive function and behavior. The previous data of the applicant and others suggest that genetic alterations or inhibition of P2X7 receptors leads to specific changes in behavior in animal models of depression and schizophrenia and in humans. However, it is not understood yet how the activity of P2X7 receptors leads to changes in mood and behavior. Therefore we plan to explore plastic changes of neuronal networks in response to the activation of P2X7 receptor by the measurement of trophic factors, neurogenesis, dendritic spine plasticity, and the level of monoamine neurotransmitters in the hippocampus, a target area of emotional behavior in parallel with behavioral studies detecting depressive-like behavior. In the prefrontal cortex, which is a brain area implicated in schizophrenia, developmental changes of P2X7 receptors will be explored as well as changes in gene expression patterns, which are under the regulation of P2X7 receptors, with a further consolidation of the role of P2X7 receptors in animal models of psychoses.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A projekt fő célkitűzése a P2X7 receptor aktiváció által okozott magatartási változások hátterében álló celluláris és szubcelluláris mechanizmusok megértése volt. Kísérleteinkben elsősorban azokra a plasztikus strukturális és funkcionális változásokra fókuszáltunk, amelyek a depresszióhoz köthetőek és amelyek a P2X7 receptor szabályozása alatt állhatnak. Vizsgálataink fő tárgya a kognitív funkciókban, a hangulat és a viselkedés szabályozásában érintett két agyterület, a hippokampusz és a prefrontális kéreg volt. A hippokampuszban leírtuk az agyi növekedési fator (BDNF), a felnőtt neurogenezis és a tüskeszinapszis plaszticitás P2X7 receptor függő változásait az LPS által indukált anhedonia válasz változásaival párhuzamosan, illetve a depresszió tanult tehetetlenség modelljében. Feltérképeztük a változások hátterében álló neurotranszmitterek (5-HT, glutamát) szintjének, felszabadulásának és újrafelvételének P2X7 receptorok általi modulációját. A prefrontális kéregben a P2X7 receptor expresszió és funkció változásait írtuk le az egyedfejlődés során, emellett kimutattuk a P2X7 receptorok általi génexpresszió változásokat. A P2X7 receptor szerepét a skizofrénia állatkísérletes modelljeiben további vizsgálatokkal támasztottuk alá. A két major pszichiátriai kórkép mellett feltérképeztük a P2X7 és egyéb P2 receptorok szerepét a depresszióval ko-morbid fájdalom szindrómákban, így a migrén, valamint a neuropátiás és gyulladásos fájdalom állatkísérletes modelljeiben.
Results in English
The aim of this project was to understand cellular and subcellullar mechanisms underlying behavioural changes mediated by P2X7 receptors and to further validate P2X7 receptors as a new therapeutic target in a variety of neuropsychiatric disorders. We examined two CNS areas, which are instrumental for cognitive function, mood and behavior, i.e. the hippocampus and the prefrontal cortex. In the hippocampus, the level of brain derived neurotrophic factor (BDNF), adult neurogenesis, and spine synapse plasticity were examined in parallel with behavioural studies addressing the role of P2X7 receptors in lipopolysaccharide (LPS)-induced anhedonia response and in the learned helplessness model of depression, respectively. We also explored the changes in the synthesis, release and uptake of transmitters (glutamate and 5-HT), which probably mediate changes on neuroplasticity. In the prefrontal cortex, developmental changes in the expression and functionality of P2X7 receptors were explored as well as changes in gene expression patterns, which are under the regulation of P2X7 receptors, with a further consolidation of the role of P2X7 receptors in an animal model of schizophrenia. In addition to the two major psychiatric disorders, we have clarified the role of P2X7 and other P2 receptors in animal models of neuropathic pain, which is a comorbidity of depression, and of other acute and chronic pain syndromes.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=107234
Decision
Yes





 

List of publications

 
Beáta Sperlágh: P2X7 receptors and neuroinflammation and psychiatric disorders, 11th International Congress on Purinergic Signalling in South America, May 30 – June 2, 2015, Maresias, Brazil, 2015
Beamer E, Gölöncsér F, Horváth G, Bekő K, Otrokocsi L, Koványi B, Sperlágh B.: Purinergic mechanisms in neuroinflammation: An update from molecules to behavior., Neuropharmacology. 2015 Sep 16. pii: S0028-3908(15)30111-8. doi: 10.1016/j.neuropharm.2015.09.019. [Epub ahead of print], 2015
Gergely Horváth, Lilla Otrokocsi, Ágnes Kittel, Mária Baranyi, Beáta Sperlágh: The role of purinergic mechanisms in maternal Poly(I:C) Exposure Evoked Autistic Features in Mice, European Society for Neurochemistry's Conference Molecular Mechanisms of Regulation in the Nervous System June 14-17, 2015 in Tartu, Estonia, 2015
Lilla Otrokocsi, Flóra Gölöncsér, Beáta Sperlágh, Ágnes Kittel: Learned helplessness paradigm in P2rx7 wild type and knock out mice and its effect on synapses in the dentate gyrus., European Society for Neurochemistry's Conference Molecular Mechanisms of Regulation in the Nervous System June 14-17, 2015 in Tartu, Estonia, 2015
Rebeka Fekete, Beáta Sperlágh, Ágnes Kittel, Zsolt Boldogköi, Zsuzsanna Környei, Ádám Dénes: The role of microglial P2Y12 in controlling neurotrophic virus infection in the brain, MITT, Debrecen, 2015. jan. 22-23., 2015
Katinka Bekő, Ádám Dénes, Gergely Horváth, Bence Koványi, Beáta Sperlágh: P2Y12 receptors in chronic inflammatory pain., European Society for Neurochemistry's Conference Molecular Mechanisms of Regulation in the Nervous System June 14-17, 2015 in Tartu, Estonia, 2015
Beata Sperlagh: P2Y12 receptors in control of neuroinflammation and pain., Purines2014, Bonn (Germany), 2014.07.23-27., 2014
Flóra Gölöncsér, Rómeó D. Andó, Dóra Zelena, József Haller, Beáta Sperlágh: The effects of optical, electrical and chemical stimulation on serotonin release from median raphe and hippocampus of mice., European Society for Neurochemistry's Conference Molecular Mechanisms of Regulation in the Nervous System June 14-17, 2015 in Tartu, Estonia, 2015
Illes P, Verkhratsky A, Burnstock G, Sperlagh B.: Purines in neurodegeneration and neuroregeneration., Neuropharmacology. 2016 Jan 15. pii: S0028-3908(16)00002-2. doi: 10.1016/j.neuropharm.2016.01.020. [Epub ahead of print], 2016
Beata Sperlagh: P2X7 receptors in the central nervous system: from cellular function to behavior, University of Florence, 2014.03.21., előadás, 2014
Andó RD, Sperlágh B.: The role of glutamate release mediated by extrasynaptic P2X7 receptors in animal models of neuropathic pain., Brain Res Bull. 2013 Apr;93:80-5., 2013
Csölle C, Baranyi M, Zsilla G, Kittel A, Gölöncsér F, Illes P, Papp E, Vizi ES, Sperlágh B.: Neurochemical Changes in the Mouse Hippocampus Underlying the Antidepressant Effect of Genetic Deletion of P2X7 Receptors., PLoS One. 2013 Jun 21;8(6):e66547., 2013
Flóra Gölöncsér, Rómeó Andó, Beáta Sperlágh.: Effect of genetic deletion and pharmacological antagonism of P2X7 receptors in an animal model of migraine., Magyar Élettani, Farmakológiai és Mikrocirkulációs Társaságok 2013. Évi közös Tudományos Kongresszusa. 2013. június 5-8. Budapest, 2013
Flóra Gölöncsér, Rómeó Andó, Ágnes Kittel, Beáta Sperlágh: Effect of genetic deletion and pharmacological antagonism of P2X7 receptors in an animal model of migraine., 8th Congress of the European Federation of IASP® Chapters (EFIC®). 2013. october 9-12. Florence, Italy, 2013
Koványi Bence, Csölle Cecília, Haller József, Sperlágh Beáta: A P2X7 purin receptorok szerepe a génexpressziós változásokban a szkizofrénia fenciklidin indukált állatmodelljében, Magyar Élettani, Farmakológiai és Mikrocirkulációs Társaság 2013. évi Tudományos Kongresszusa. 2013. június 5-8, 2013
Otrokocsi Lilla, Sperlágh Beáta, Kittel Ágnes.: A P2X7 receptor, a gyrus dentatus tüskeszinapszis-száma és a depresszió közötti kapcsolat keresése- sztereológiai vizsgálat., Magyar Élettani, Farmakológiai és Mikrocirkulációs Társaság 2013. évi Tudományos Kongresszusa. 2013. június 5-8, 2013
Christoph Ficker, Thomas Riedel, Katalin Rozmer, Erzsébet Kato, Rómeó D. Andó, Luisa Schumann, Ute Krügel, Heike Franke, Beáta Sperlágh, and Peter Illes: Astrocyte-neuron interaction in the substantia gelatinosa of the spinal cord dorsal horn via P2X7 receptor-mediated release of glutamate and reactive oxygen species, Glia, közlésre beküldve, 2014
Mária Baranyi, Rómeó Andó, Edit Papp and Beáta Sperlágh: Automated on-line column-switching LC method for quantification of photostimulation-associated changes in transmitter and neuromodulator release, A Magyar Idegtudományi Társaság XIV. Konferenciája. 2013. január 17-19., Budapest., 2013
Otrokocsi Lilla, Beata Sperlagh, Agnes Kittel: Let’s count synapses! Searching for a connection between P2rX7, the number of spine synapses in the dentate gyrus and depression. Stereologic analysis, MMT, 2013.május 23-25, Siófok, előadás, 2013
Sperlágh Beáta: A genetikai polimorfizmusoktól az állatkísérletes modellekig: új lehetőségek a mentális zavarok gyógyszeres kezelésében, elöadás, Európai Agykutatás Hónapja: “Új távlatok a mentális egészség kutatásában” konferencia, 2013. május 17. Emberi Erőforrások Minisztériuma, Budapest, 2013
Sperlágh Beáta: Alapkutatással a depresszió ellen a receptortól a tablettáig, előadás, Semmelweis Egyetem Rezidens szalon, 2013. szeptember 17., Budapest, 2013
Beáta Sperlágh: P2Y12 receptor antagonists for inflammatory and neuropathic pain: target validation in anmal models, 8th Congress of the European Federation of IASP® Chapters (EFIC®). 2013. october 9-12. Florence, Italy, előadás, 2013
Gergely Horváth, Beáta Sperlágh: The analgesis action of P2Y12 receptor antagonists in animal models of inflammatory and neuropathic pain., 8th Congress of the European Federation of IASP® Chapters (EFIC®). 2013. october 9-12. Florence, Italy, 2013, 2013
Flóra Gölöcsér, Rómeó D. Andó, Dóra Zelena, József Haller, Beáta Sperlágh.: The effects of optical, electrical and chemical stimulation on serotonin release from median raphe and hippocampus of mice, A Magyar Idegtudományi Társaság XV. Konferenciája. 2015. január 22-23., Budapest, 2015
Maria Baranyi, Romeo Ando, Edit Papp and Beata Sperlagh: Multi-analyte detection method based on dansyl derivatisation and on-line column-switching LC for quantification of photo stimulation-associated changes in transmitter an, ISC 2014 International Symposium on Chromatography, September 14-18, 2014, Salzburg, Austria, 2014
Christoph Ficker, Thomas Riedel, Katalin Rozmer, Erzsébet Kato, Rómeó D. Andó, Luisa Schumann, Ute Krügel, Heike Franke, Beáta Sperlágh, and Peter Illes: Astrocyte-neuron interaction in the substantia gelatinosa of the spinal cord dorsal horn via P2X7 receptor-mediated release of glutamate and reactive oxygen species, Glia, 62(10):1671-86, 2014., 2014
Lilla Otrokocsi, Flóra Gölöncsér, Beáta Sperlágh, Ágnes Kittel: Effect of Learned Helplessness on Spine Synapse Density in the Dentate Gyrus, A Magyar Kísérletes és Klinikai Farmakológiai Társaság Experimentális Farmakológiai szekciójának VIII. szimpoziuma (2014. április 7-9., Velence), 2014
GölöncsérF., Sperlágh B.: Effect of genetic deletion and pharmacological antagonism of P2X7 receptors in a mouse animal model of migraine., J Headache Pain. 2014 May 1;15:24. doi: 10.1186/1129-2377-15-24., 2014
Horváth G, Gölöncsér F, Csölle C, Király K, Andó RD, Baranyi M, Koványi B, Máté Z, Hoffmann K, Algaier I, Baqi Y, Müller CE, Von Kügelgen, Sperlágh B.: Central P2Y(12) receptor blockade alleviates inflammatory and neuropathic pain and cytokine production in rodents, NEUROBIOLOGY OF DISEASE 70: 162-178, 2014
Sperlagh, B, Illes, P.: P2X7 receptor: an emerging target in central nervous system diseases, TRENDS IN PHARMACOLOGICAL SCIENCES 35:10: 537-547, 2014
Horváth T, Polony G, Fekete Á, Aller M, Halmos G, Lendvai B, Heinrich A, Sperlágh B, Vizi ES, Zelles T.: ATP-Evoked Intracellular Ca2+ Signaling of Different Supporting Cells in the Hearing Mouse Hemicochlea., Neurochem Res. 2016 Jan 22. [Epub ahead of print], 2016





 

Events of the project

 
2016-03-07 23:16:18
Résztvevők változása




Back »