Modal decomposition of deformation modes of thin-walled structural members by using the finite strip and finite element method  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
108912
Type K
Principal investigator Ádány, Sándor
Title in Hungarian Vékonyfalú szerkezeti elemek deformációinak modális dekompozíciója a véges sávok és véges elemek módszerének alkalmazásával
Title in English Modal decomposition of deformation modes of thin-walled structural members by using the finite strip and finite element method
Keywords in Hungarian vékonyfalú rudak, modális dekompozíció, véges sávok módszere, véges elemek módszere
Keywords in English thin-walled members, modal decomposition, finite strip method, finite element method
Discipline
Technical Mechanics (Council of Physical Sciences)100 %
Panel Engineering, Metallurgy, Architecture and Transport Sciences
Department or equivalent Department of Structural Mechanics (Budapest University of Technology and Economics)
Participants Beregszászi, Zoltán
Visy, Dávid
Starting date 2013-09-01
Closing date 2017-04-30
Funding (in million HUF) 9.936
FTE (full time equivalent) 4.24
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Vékonyfalú szerkezeti elemek teherbírását leggyakrabban a stabilitásvesztés határozza meg, mely többféle módon alakulhat ki. Vékonyfalú rúdelemek esetén általában globális stabilitásvesztést (pl. kihajlás, kifordulás), torzulásos horpadást és lemezhorpadást különböztetnek meg. Ez az osztályozás alapvető, mert a különféle módokhoz más-más posztkritikus viselkedés tartozik. A közelmúltban javasolt speciális végessávos módszer (angol rövidítés alapján: cFSM) tekinthető az első olyan módszernek, amely egyrészt mechanikai alapokon, egyértelműen definiálja a különféle módokat, másrészt lehetőséget ad bármely tiszta vagy interakciós mód kiszámítására sokféle gyakorlati esetben. A cFSM ugyanakkor nem befejezett, további általánosítása lehetséges és kívánatos. Ez az általánosítás jelen projekt célja.
• A jelenleg használt mód-klasszifikáció azon a feltételezésen alapul, hogy a rúd sík lemezekből épül fel. A módszer jelenleg csak nyitott keresztmetszeteket képes kezelni. Jelen projekt egyik célja a módszer kiterjesztése zárt rész(eke)t tartalmazó keresztmetszetekre.
• A sík lemezek feltételezése jól használható klasszikus (pl. hegesztett, melegen hengerelt) acél gerendák/oszlopok esetén. Napjainkban azonban általánosabb alakok is megjelennek íves keresztmetszeti részekkel. Jelen projekt célja annak vizsgálata, mennyiben alkalmazható a cFSM ilyen szelvényekre.
• A cFSM módszer olyan rúdelemek esetén működik, amelyek hosszirányban meglehetősen szabályosak (pl. prizmatikusak, nincsenek közbenső támaszok, stb). Ezen kötöttségek felszabadítása is jelen projekt célja, melyet a cFSM módszer véges elemes környezetre való kiterjesztésével kívánunk megvalósítani.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Vékonyfalú rúdelemek stabilitásvesztési módjainak jelenleg használt klasszifikációja azt feltételezi, hogy a rúdelem sík lemezekből épül fel. A stabilitási analízisre kifejlesztett cFSM eljárás is ezt a klasszifikációt használja, de jelenleg csak nyitott keresztmetszetű elemekre, mert a zárt rész(eke)t tartalmazó keresztmetszetek sértik a jelenlegi mód-klasszifikáció bizonyos kritériumait. Az előzetes vizsgálatok azt mutatják, hogy a membrán nyírási deformációk megfelelő figyelembe vétele szükséges a cFSM módszer általánosításához. Továbbá, a cFSM azt igényli, hogy a vizsgált rúdelem hosszirányban meglehetősen szabályos legyen, köszönhetően a hosszirányban alkalmazott speciális alakfüggvényeknek. Jelen projektben az alábbi kérdéseket kívánjuk megválaszolni.
• Mi a nyírási membrán deformációk hatása vékonyfalú oszlopok/gerendák különféle stabilitásvesztési módjaira?
• Hogyan kell a nyírási módokat definiálni a cFSM eljárásban, hogy az képessé váljon megfelelően kezelni az keresztmetszet elcsavarodását zárt rész(eke)t tartalmazó keresztmetszetek esetén is?
• Hogyan lehet a módok definícióiban használt mechanikai követelményeket általánosítani, hogy érvényesek legyenek zárt rész(eke)t tartalmazó keresztmetszetek esetén is?
• Léteznek-e (a jelenleg figyelembe vetthez képest) más módok, ha a keresztmetszet íves részeket is tartalmaz?
• Mikor hagyhatóak figyelmen kívül a csekély kiterjedésű íves keresztmetszeti részek (pl. lekerekített sarok) a gyakorlatban?
• Hogyan kell megváltoztatni a cFSM-ben használt (hosszirányú) alakfüggvényeket, hogy az eljárás közelítsen a végeselemes módszerhez?
• Hogyan lehet a mód-definíciós kényszereket alkalmazni a végeselemes módszerben?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A stabilitásvesztési jelenségek fémszerkezetek esetén igen fontosak, gyakran a teherbírást is meghatározzák. Bár az elmúlt évtizedek kutatásai nyomán sokat tudunk ezen jelenségekről, továbbra is vannak nyitott kérdések. A kérdéseket részben új gyártástechnológiák vetik fel (pl. hidegalakítás elterjedése), részben új anyagok (pl. rozsdamented acél alkalmazása), vagy éppen új számítástechnológiák (pl. a végeselemes módszer elterjedése a tervezésben). Jelen projekt céljait is ezen technológiai változások indukálják.
A vékonyfalú szerkezeti elemek többféleképpen veszíthetik el stabilitásukat. Bizonyos módok jól kezelhetőek klasszikus gerendaelméletekkel (globális módok, pl. kihajlás), míg más módok lemez- vagy héjelméletet igényelnek (pl. horpadás, torzulásos horpadás). Minthogy a héjelmélet az általánosabb, triviális gondolat a héjelmélet alkalmazása mindenféle stabilitásvesztési mód vizsgálatára, beleértve a globális módokat is. Ez azonban azonnal rávilágít arra a tényre, hogy a gerendamodell és héjmodell alapján számított eredmények (pl. kritikus teher) eltérőek, köszönhetően annak, hogy a különféle elméletek különféle kezdeti feltevésekből indulnak ki. A jelen projektben tervezett kutatás talán legfontosabb elméleti jelentősége az, hogy hozzájárul a gerendaelméletek és héjelméletek mélyebb megértéséhez, rávilágít az elméletek különbségeire és ezek gyakorlati következményeire, valamint útmutatást ad arra nézve, hogyan alkalmazhatóak a héjelméletek vékonyfalú gerendák/oszlopok stabilitásvesztési jelenségeinek vizsgálatában.
A tervezett kutatásnak van egy nyilvánvaló gyakorlati haszna is. A már létező mód-dekompozíciós eljárás (cFSM) beépítésre került az ingyenesen elérhető CUFSM programba, melyet szerte a világban széleskörűen alkalmaznak vékonyfalú elemek kutatásában és tervezésében. Az eljárás továbbfejlesztése és alkalmassá tétele általánosabb elemek vizsgálatára (pl. általánosabb keresztmetszetek, kevésbé korlátozó kerületi feltételek, stb.) egy olyan gyakorlati igény a felhasználók részéről, melyet minden bizonnyal üdvözölni fog a „vékonyfalú” közösség.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az acélszerkezetek számos előnyös tulajdonsággal rendelkeznek: az acél újrahasznosítható anyag, nagy a szilárdsága az önsúlyához képest, az acélszerkezetek általában karcsú szerkezetek. Mindezek a tulajdonságok teszik az acélszerkezetek alkalmazását vonzó alternatívává számos esetben. Ha egy szerkezet vagy szerkezeti elem karcsú, egy jellegzetes tönkremeneteli forma alakulhat ki, amelyet összefoglaló néven stabilitásvesztésnek nevezhetünk. A stabilitásvesztés nyomóerők hatására lép fel, és – sok esetben – hirtelen tönkremenetellel jár. Éppen ezért alapvetően fontos az instabilitással szembeni statikai méretezés karcsú acélszerkezetek esetén.
A stabilitásvesztés sokféleképpen jelentkezhet. Bizonyos módok veszélyesebbek, mások kevésbé veszélyesek. A biztonságos és gazdaságos méretezéshez elengedhetetlen tehát, hogy képesek legyünk megfelelően felismerni a szerkezeti elem potenciális stabilitásvesztési módjait. Furcsa módon, bár a méretezési szabványok szerte a világban igénylik a stabilitásvesztési módok osztályozását, ez az osztályozás mindmáig tartalmaz bizonytalanságokat és szubjektív mérnöki döntéseket, minthogy mind a mai napig nincs olyan számítási eljárás, amelyik ezt a feladatot könnyen és megbízhatóan el tudná végezni a gyakorlati problémák széles skálájára. Jelen kutatás célja egy közelmúltban javasolt eljárás (angol rövidítés alapján: cFSM, melyet jelen projekt témavezetője dolgozott ki) általánosítása és kiterjesztése. Meggyőződésünk, hogy a cFSM eljárás általánosítása elvezethet egy elméletileg megalapozott és gyakorlatilag alkalmazható számítási módszerre, mellyel vékonyfalú oszlopok és gerendák stabilitásvesztési módjai számíthatóak és osztályozhatóak.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Load-bearing capacity of thin-walled members is most frequently determined by buckling. Buckling appears in various modes. In case of thin-walled beams and columns it is common to distinguish between global buckling (e.g. flexural or lateral–torsional), distortional buckling, and local-plate buckling. This classification, also reflected in design standards, is essential, since the various buckling modes has distinctly different post-buckling behaviors. The recently proposed constrained finite strip method (cFSM) was the first method which gave clear, mechanics-based definitions for the various modes, as well as provided a tool to calculate any pure or coupled modes for many practical problems. However, cFSM is not complete. Generalization is possible and desired. This generalization of cFSM is the goal of the current project.
• The currently used classification of buckling modes is based on the assumption that the member is built-up from plane plate elements, and cFSM works for open cross-sections only. One of the goals is to extend it to handle cross-sections with closed part(s).
• The assumption of plane elements well fits to classical (e.g. welded, cold-formed) steel members. As nowadays more general shapes are appearing, shapes including curved parts, another goal of the project is to study how cFSM can be applied and/or extended to these new sections.
• cFSM works on members which are highly regular in the longitudinal direction (e.g., constant cross-section, no intermediate supports, etc.). Deliberation of many limitations is an important goal, which is planned to solve by developing a constrained finite element method.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The currently used classification of buckling modes of thin-walled members is based on the assumption that the member is built-up from plane plate elements. The buckling analysis method cFSM is based on the above classification, and works for open cross-sections only, since cross-sections with closed parts cannot satisfy certain criteria of existing mode definition. Preliminary studies show that in-plane (membrane) shear deformations are needed to consider in order to be able generalize cFSM. Moreover, cFSM is limited to highly regular members and simple boundary conditions, due to the specially selected longitudinal shape functions. In the frame of the actual project the following questions are to be answered.
• What is the effect of membrane shear deformations on the various buckling modes of thin-walled members?
• How shear modes are to be defined so that torsional deformations of cross-sections with closed part(s) could be handled by cFSM?
• How the mechanical criteria of mode definition can be generalized to cover cross-sections with closed part(s)?
• Are there any other (than the ones currently considered) buckling modes if the cross-section has curved parts?
• What is the limit when small curved parts (e.g. rounded corners) can be disregarded in practical design?
• How the FSM (longitudinal) shape functions are to be changed to make the cFSM method similar to finite element method?
• How the modal constraints can be applied in the finite element method?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Buckling of metal structures is one of the most important phenomena in their behavior which very frequently determines their load bearing capacity. Though significant amount of knowledge already accumulated during the last several decades, there are still open questions. These questions are partially due to spreading of new productions technologies (e.g., wider use of cold-rolling), new materials (e.g., application of stainless steel or aluminum), as well as new computational technologies (e.g., regular use of finite element method in design practice). The goals of the current project proposal are driven by these technological changes.
Thin-walled members can buckle in various modes. Some of these modes can accurately be handled by classical beam theories (global modes, e.g., flexural buckling), while other modes require plate or shell theories (e.g., distortional or local-plate buckling). Since shell theories are the more general ones, it is a trivial idea to use them for the analysis of any buckling modes, including the global modes. This, however, immediately reveals the fact that results (e.g., critical loads to buckling) based on shell and beam theories are different due to the theories’ different initial assumptions, Perhaps, the main theoretical importance of the research planned to conduct within the actual project (as a direct continuation of earlier research activity of the Principal Investigator) is to contribute in the deeper understanding of beam and shell theories, to reveal the differences and their practical consequences, and to provide guidance on how shell models can be used to calculate specific buckling modes of thin-walled members.
The proposed research has obvious and immediate practical relevance, too. The existing modal decomposition method (cFSM) is implemented into the freely available CUFSM software, which is widely used in research and design of thin-walled structures all over the world. Extension of the calculation method to cover more general members (e.g., more general cross-sections, less restrictive boundary conditions, etc.) is a practical demand from the users and will most certainly be appreciated by the ‘thin-walled’ community.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Steel structures have many advantages: steel is fully reusable material, it has high strength-to-weight ratio, and steel structures are typically slender structures. All these make steel an attractive alternative in many structural applications. However, if a structure or structural member is slender, it is subjected to a special type of failure called buckling. Buckling is initiated by compressive forces, and – in many cases – characterized by an abrupt collapse. That is why buckling is a crucially important aspect to consider in the static design of slender steel structures.
Buckling might appear in various ways. Some buckling modes are more dangerous than others, therefore, it is essential to properly identify the potential buckling modes of a structural element in order to ensure safe and economical design. Strangely, though the current design specifications in all over the world require some classification of buckling modes, this classification still involves uncertainties and subjective engineering decisions, since there is still no generally applicable and widely available calculation method to do this task easily and reliably for a wide range of practical problems. The goal of the current research is to extend the capabilities of a recently proposed buckling classification method (called cFSM, proposed by the principal investigator of the current project). It is believed that the generalization of cFSM leads to a theoretically correct and practically applicable method to identify and calculate buckling modes of thin-walled beam or column members.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Jelen projektben vékonyfalú rúdelemek vizsgálatára szolgáló eljárásokat fejlesztettünk. Vékonyfalú elemek sokféle mérnöki alkalmazásban előfordulnak, de az egyik leggyakoribb megjelenési formájuk a szerkezet-építésben a különféle acél elemek (pl. hidegen hengerelt acél profilok). Ezen rúdelemek jellegzetes viselkedés formája a stabilitásvesztés, mely többféle lehet, pl. globális (pl. kihajlás), torzulásos, vagy lokális horpadás (pl. lemezhorpadás, nyírási horpadás). Jelen kutatás alapgondolata olyan eljárások fejlesztése, melyek képesek a különböző stabilitásvesztési módokat elkülöníteni, azaz képesek a deformációk modális dekompozíciójára. Két módszerrel foglalkoztunk. Az egyik az ún. cFSM (“constrained Finite Strip Method”), mely egy korábban javasolt módszer, de amely tartalmazott bizonyos korlátokat. A projekt egyik fő célja volt a cFSM kiterjesztése. Az általánosításnak köszönhetően az új cFSM képes tetszőleges keresztmetszet kezelésére, képes a nyírási deformációs módok ésszerű elkülönítésére, és a számításokat többféle opcióban képes végrehajtani. A másik módszer az ún. cFEM (“constrained Finite Element Method”), melyet jelen projekt keretébe dolgoztunk ki. A cFEM alapvetően hasonló a cFSM-hez, de attól eltérően a rúdelem hossza mentén is alkalmaz diszkretizációt, ami sokkal szélesebb körű gyakorlati alkalmazást tesz lehetővé, mint pl. nyílásokkal gyengített rudak, vagy a hossz mentén változó keresztmetszetű rudak vizsgálatát.
Results in English
In this project methods for the analysis of thin-walled members are developed. Thin-walled members appear in many forms in the engineering practice, but one of the typical products in structural engineering is the various steel products (e.g., cold-formed steel profiles). A typical behaviour of thin-walled members is buckling, which can take place in various forms, such as global buckling (e.g., flexural buckling), distortional buckling, or local buckling (e.g plate buckling, shear buckling). The main idea of the research is to develop methods which are able to separate the various typical buckling modes, i.e., which are able to perform modal decomposition of the deformations. Two methods have been considered. One is the constrained finite strip method (cFSM), which was proposed earlier, but required generalization. One of the main objectives of the project was the extension of cFSM. As a result of the generalization, the new, generalized cFSM can handle arbitrary cross-sections, can handle shear deformation modes in a practically meaningful way, and moreover, can perform the calculations in a number of options. The other method, which is developed during the project, is the constrained finite element method (cFEM). This is essentially similar to cFSM, but unlike in cFSM, in cFEM longitudinal discretization is applied, which enables the method to solve a much wider range of problems, including members with holes, members with non-uniform cross-sections.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=108912
Decision
Yes





 

List of publications

 
Visy Dávid, Ádány Sándor: Local stiffness matrices for the semi-analytical Finite Strip Method in case of various boundary conditions, PERIOD POLYTECH CIV ENG 58: (3) 187-201, 2014
Ádány S: Understanding the buckling behavior of thin-walled members by using the constrained finite element method, In: B W Schafer (szerk.) (szerk.) Proceedings of the 7th International Conference on Coupled Instabilities in Metal Structures: CIMS2016 Proceedings. Baltimore, Amerikai Egyesült Államok, 2016.11.07-2016.11.08. Kiadvány: 2016. pp. 1-20. Paper KN3. , 2016
Visy Dávid, Ádány Sándor: Local stiffness matrices for the semi-analytical Finite Strip Method in case of various boundary conditions, PERIOD POLYTECH CIV ENG 58: (3) 187-201, 2014
Ádány S: Constrained finite element method for the analysis of shear buckling of thin-walled members, In: Ben Young, Yancheng Cai (szerk.) (szerk.) Proceedings of the 8th International Conference on Steel and Aluminium Structures. Hong Kong: University of Hong Kong, 2016. pp. 1-18., 2016
Ádány S, Visy D, Nagy R: Buckling solutions for thin-walled members by using the constrained finite element method: demonstrative examples, In: Anon (szerk.) (szerk.) Proceedings of the International Colloquim on Stability and Ductility of Steel Structures. [s. l.]: Ernst und Sohn, 2016. pp. 51-58., 2016
Ádány S.: Constrained finite element method for the modal analysis of thin-walled members with holes, In: Proceedings of the Annual Stability Conference Structural Stability Research Council . Orlando, Amerikai Egyesült Államok, 2016.04.12-2016.04.15. Kiadvány: 2016. Paper 40. , 2016
Ádány S.: Shell element for constrained finite element analysis of thin-walled structural members, THIN WALL STRUCT 105: 135-146, 2016
Sándor Ádány, Dávid Jobbágy, Attila L Joó, Dávid Visy: Stability analysis of thin-walled members with curved cross-section parts: elastic behavior, In: Anon (szerk.) (szerk.) Proceedings of the International Colloquim on Stability and Ductility of Steel Structures. [s. l.]: Ernst und Sohn, 2016. pp. 267-274., 2016
Ádány S.: Decomposition of in-plane shear in thin-walled members, Thin-Walled Structures, 2013
Li Z; Batista Abreu J C; Leng J; Ádány S; Schafer B W: Review: Constrained Finite Strip Method Developments and Applications in Cold-formed Steel Design, Thin-Walled Structures, 2013
Ádány S: Flexural buckling of simply-supported thin-walled columns with consideration of membrane shear deformations: Analytical solutions based on shell model, Thin-Walled Structures, 2014
Ádány S; Schafer B W: Generalized constrained Finite Strip Method for thin-walled members with arbitrary cross-section: primary modes, Thin-Walled Structures, 2014
Ádány S; Schafer B W: Generalized constrained finite strip method for thin-walled members with arbitrary cross-section: Secondary modes, orthogonality, examples, Thin-Walled Structures, 2014
Ádány S; Schafer B W: Constrained Finite Strip Method Stability Analysis of Thin-walled Members with Arbitrary Cross-section, Proceedings of the Annual Stability Conference Structural Stability Research Council Toronto, Canada, March 25-28, 2014, 2014
Ádány S: Flexural buckling of simply-supported thin-walled columns with consideration of membrane shear deformations: Analytical solutions based on shell model, Thin-Walled Structures, 2014
Ádány S; Schafer B W: Generalized constrained Finite Strip Method for thin-walled members with arbitrary cross-section: primary modes, Thin-Walled Structures, 2014
Ádány S; Schafer B W: Generalized constrained finite strip method for thin-walled members with arbitrary cross-section: Secondary modes, orthogonality, examples, Thin-Walled Structures, 2014
Jobbágy D, Ádány S: Stability analysis of thin-walled members with curved cross-section parts: inelastic behavior, In: Roger A LaBoube, Wei-Wen Yu (szerk.) (szerk.) Recent Research and Developments in Cold-Formed Steel Design and Construction . Baltimore, Amerikai Egyesült Államok, 2016.11.09-2016.11.10. Kiadvány: Rolla MO: 2016. pp. 89-103., 2016
Ádány S, Beregszászi Z: Modal Decomposition for Thin-walled Members with Rounded Corners: an Extension to cFSM by using Elastic Corner Elements, In: Eighth International Conference on Advances in Steel Structures . Lisbon, Portugália, 2015.07.22-2015.07.24. Kiadvány: 2015. Paper 83. , 2015
Ádány S: Constrained finite element method: demonstrative examples on the global modes of thin-walled members, In: LaBoube R, Yu W W (szerk.) (szerk.) Proceedings of the 22nd International Speciality Conference on Cold-Formed Steel Structures: Recent research and developments in cold-formed steel design and construction. Saint Louis, Amerikai Egyesült Államok, 2014.11.05-2014.11.06. Kiadvány: Rolla MO: Missouri University of Science and Technology, 2014. pp. 67-82., 2014
Ádány S, Beregszászi Z: Constrained finite strip method for thin-walled members with rounded corners, In: Raffaele Landorfo, Frederico Mazzolani (szerk.) (szerk.) 7th European Conference on Steel and Composite Structures, Eurosteel 2014. Napoli: ECCS, 2014. pp. 405., 2014
Ádány S, Schafer B W: Modal decomposition for thin-walled column and beam members with arbitrary cross-sections, In: Raffaele Landorfo, Frederico Mazzolani (szerk.) (szerk.) 7th European Conference on Steel and Composite Structures, Eurosteel 2014. Napoli: ECCS, 2014. pp. 407., 2014
Geleji B, Szedlák M, Visy D, Ádány S: Understanding the global buckling behaviour of thin-walled members with slotted web, In: LaBoube R, Yu W W (szerk.) (szerk.) Proceedings of the 22nd International Speciality Conference on Cold-Formed Steel Structures: Recent research and developments in cold-formed steel design and construction. Saint Louis, Amerikai Egyesült Államok, 2014.11.05-2014.11.06. Kiadvány: Rolla MO: Missouri University of Science and Technology, 2014. pp. 51-66., 2014
Jobbágy D, Ádány S: Local buckling behaviour of thin-walled members with curved cross-section parts, THIN WALL STRUCT 115: 264-276, 2017
Visy D, Ádány S: Local Elastic and Geometric Stiffness Matrices for the Shell Element Applied in cFEM, PERIOD POLYTECH CIV ENG 2017: 1-12, 2017
Adany S: Constrained shell Finite Element Method for thin-walled members, Part 1: constraints for a single band of finite elements, THIN WALL STRUCT :, 2017
Ádány S, Visy D, Nagy R: Constrained shell Finite Element Method, Part 2: application to linear buckling analysis of thin-walled members, THIN WALL STRUCT :, 2017
Adany S: Non-uniform modal decomposition of thin-walled members by the constrained finite element method, In: Proceedings of the Annual Stability Conference . San Antonio, Amerikai Egyesült Államok, 2017.03.21-2017.03.24. Kiadvány: San Antonio: Structural Stability Research Council, 2017. pp. 1-16. Paper 52. , 2017




Back »