New optical phenomena in multiferroics and magnetic metamaterials  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
108918
Type K
Principal investigator Kézsmárki, István
Title in Hungarian Új optikai jelenségek multiferro anyagokban és mágneses nanoszerkezetekben
Title in English New optical phenomena in multiferroics and magnetic metamaterials
Keywords in Hungarian magnetoelektromos effektus, optikai spektroszkópia, mágnesség, multiferro anyagok, metaanyagok
Keywords in English magnetoelectric effect, optical spectroscopy, magnetism, multiferroics, metamaterials
Discipline
Physics (Council of Physical Sciences)100 %
Ortelius classification: Optical and dielectric properties
Panel Physics
Department or equivalent Department of Physics (Budapest University of Technology and Economics)
Participants Balla, Péter
Bordács, Sándor
Butykai, Ádám
Demkó, László
Kocsis, Vilmos
Kriza, György
Orbánová, Agnesa
Szaller, Dávid
Starting date 2013-09-01
Closing date 2018-03-31
Funding (in million HUF) 27.841
FTE (full time equivalent) 20.99
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A multiferro anyagok és mesterséges szerkezetek (metaanyagok) kutatása a fizika résztudományaivá nőtték ki magukat. Ezen fiatal tudományterületek dinamikus fejlődése multidiszciplináris jellegüknek és közvetlen gyakorlati alkalmazhatóságuknak köszönhető.

A multiferro anyagok sajátsága, a spinállapotok és az elektromos polarizáció erős összefonódása, mely egyaránt lehetővé teszi ferroelektromos polarizációjuk mágneses térrel való manipulálását és mágnesezettségük elektromos térrel történő kapcsolását. Ezért ezen anyagok egy fundamentálisan új információtechnológia és adattárolás alapjául szolgálhatnak. Felhasználhatóságuk, hatékonyságuk mértéke a spinrendszer és a polarizáció közötti csatolás erősségén múlik.

A spin-polarizáció csatolás mikroszkopikus eredetét tervezzük vizsgálni magneto-optikai spektroszkópiával. A kapott eredmények nagyban segíthetik új, hatékony multiferro anyagok célzott szintézisét.

A multiferro anyagok -az egyenáramú magnetoelektromos effektuson túl- számos különleges optikai tulajdonsággal bírnak, mint például az irányfüggő optikai anizotrópia és gigantikus polarizáció forgatás, ezért spektroszkópiai módszerekkel történő kutatásuk érdekes feladat és egyszersmind kihívás is. Az irányfüggő anizotrópia azt jelenti, hogy bizonyos anyagokban a fénysebesség eltérő lehet egymással szemben haladó fénynyalábokra. Ez a jelenség szokványos anyagokban alig észlelhető, de erőssé válhat multiferro rendszerekben és metaanyagokban. Célunk, hogy olyan anyagokat kutassunk fel, melyekben a fény abszorpciója jelentősen különbözik egymással szemben haladó nyalábokra és/vagy a fény polarizációja hatékonyan változtatható.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Azt jósoljuk, hogy a mágnesezettség és az elektromos polarizáció közötti összefonódás –mely az egyenáramú magnetoelektromos effektusért felelős- megváltoztathatja az anyagok optikai tulajdonságait is, és ez okozza a gigantikus irányfüggő abszorpciót és polarizáció forgatást, melyet a közelmúltban a multiferro Ba2CoGe2O7 esetén megfigyeltünk. Más szóval, a spinek és a polarizáció közötti csatolás, melynek eredete a spin-pálya kölcsönhatás, nem csak az anyag alapállapotát, de a gerjesztett állapotait is megváltoztathatja.

Szélessávú magneto-optikai spektroszkópia segítségével tervezzük vizsgálni multiferro anyagokban a spingerjesztéseket és a kristályrács illetve az elektronok töltésgerjesztéseit. Ezen kutatások révén jellemezni tudjuk a gerjesztett állapotokat és feltárhatjuk a sztatikus és optikai magnetoelektromos jelenségekért felelős mikroszkopikus mechanizmusokat.

A metaanyagok szintén mutathatják a multiferro rendszerekben a közelmúltban felfedezett egzotikus optikai jelenségeket olyan mértékben, amely garantálja technológiai alkalmazhatóságukat. Előnyük a multiferro anyagokkal szemben, hogy előállításukból adódóan szerkezetük széles határok között változtatható és közel kétdimenziós struktúrák lévén fajlagos felületük nagy. Ez utóbbi különösen fontos bioszenzorként történő alkalmazásukban.

Azt szándékozzuk megmutatni, hogy a királis molekulákkal bevont metaanyagokban fellépő optikai magnetoelektromos jelenségek segítségével királis biomolekulák nagy érzékenységgel detektálhatók.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Úgy gondoljuk, hogy a tervezett kutatások nagy mértékben előremozdíthatják a magnetoelektromos jelenségkör megértését multiferro anyagokban, feltárva a spinek és a polarizáció közötti csatolás lehetséges mechanizmusait. Ez egyértelműen segítené új multiferro anyagok előállítását, melyek alkalmasak az adatátviteli és adatrögzítési technikák egy új generációjának kifejlesztésére. A magnetoelektromos effektus révén olyan memória elemeket készíthetünk, melyek akár elektromos, akár mágneses térrel írhatók és olvashatók és kis energiafelhasználással működnek.

Amennyiben bizonyítani tudjuk, hogy ezen speciális optikai tulajdonságok (irányfüggő optikai anizotrópia és polarizáció forgatás) multiferro anyagokban számottevően megnyilvánulnak az elektromágneses spektrum széles tartományában, akkor ez utat nyithat számos optikai, fotonikai és telekommunikációs alkalmazás előtt, például nagy hatékonyságú polarizáció forgató eszközök vagy az általunk javasolt fény-egyenirányító kapcsolóelemek formájában. Szándékozunk meghatározni azon anyagi kulcsparamétereket, melyek garantálják ezen effektusok létét szokványos körülmények között működő valós alkalmazások esetén is.

Azt jósoljuk, hogy a metaanyagokban fellépő optikai magnetoelektromos jelenségek, amennyiben kellően erősnek bizonyulnak, a bioszenzorok területén új alkalmazásokra vezetnek. Szemben a létező metaanyag alapú bioszenzorokkal, az itt alkalmazott mérési elvek komoly előnye, hogy nem igényelik a fény polarizációérzékeny detektálását.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A multiferro kristályok és metaanyagok az anyag új, mesterségesen létrehozott formái.

A multiferro anyagok olyan mágnesek, melyek ferroelektromos polarizációt mutatnak a bennük lévő elektronok speciális térbeli elrendeződése miatt. Ezen kettős, egyszerre mágneses és elektromos karakterükből adódóan új távlatokat nyitnak az adattárolás és adatátvitel, az optika és az anyagtudomány területén. Célunk, hogy meghatározzuk azon kritériumokat, melyek alkalmazhatóvá és hatékonnyá teszik ezen anyagokat valós technológiai alkalmazások számára.

Egy igen figyelemre méltó tulajdonságuk például, hogy a fénysebesség eltérő lehet a bennük ellentétes irányban terjedő fénynyalábokra. Más szóval, ezen anyagok egyik irányból átlátszóak, míg a vele ellentétes irányból érkező fényt elnyelik. Ezen tulajdonságuk véleményünk szerint képessé teszik őket arra, hogy nagy hatékonyságú fény-egyenirányító kapcsolóként működjenek. Az alkalmazások szempontjából igen fontos, hogy az átlátszó és elnyelő irány mágneses térrel felcserélhető.

A metaanyagok olyan mesterséges struktúrák, melyeket periodikusan elhelyezkedő mikro- vagy nanoméretű elemekből valósítanak meg egy különleges, a természetes anyagokra nem jellemző tulajdonság elérésének érdekében. Legtöbbjük nem más, mint hordozó anyagra párologtatott apró fém szigetek periodikus halmaza. Azt kutatjuk, hogy a fény-egyenirányító jelleg, amely metaanyagokban is megvan, képessé teszi-e őket királis biológiai molekulák (fehérjék, vírusok) nagy érzékenységű kimutatására.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The research of multiferroic compounds and metamaterials have already become new subdisciplines in physics. The key factors behind the rapid progress within these emerging fields are the multidisciplinary nature and the real potential in near-future applications.

As a consequence of the strong cross-coupling between spins and electric polarization present in multiferroics, the spectacular control of the ferroelectric polarization by external magnetic field and the manipulation of the magnetic order via electric field can often be realized, which can form the basis for a fundamentally new type of data storage and information technology. The critical parameter determining the efficiency of multiferroics is the strength of the spin-polarization coupling.

We are going to study the possible microscopic mechanisms behind the spin-polarization coupling using broadband magneto-optical spectroscopy. These results would provide a guide for the optimized synthesis of novel multiferroics.

The optical study of multiferroics and metamaterials is a challenging problem since they also exhibit peculiar optical effects -besides the dc magnetoelectric phenomena- such as directional optical anisotropy and giant polarization rotation. Directional anisotropy means that the velocity of light is different for counter-propagating light beams in materials with special symmetries. This is a weak effect in usual materials but it can be strongly amplified in multiferroics and metamaterials. We aim to find such systems where the strength of light absorption is remarkably different for beams propagating opposite to each other and/or the polarization of light can be effectively manipulated.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

We believe that the entanglement between magnetization and electric polarization -responsible for the static magnetoelectric effect- can also change the optical properties of matter and it is indeed the origin of the giant directional dichroism and polarization rotation recently reported in the multiferroic Ba2CoGe2O7 compound by the Applicants. In other words, the coupling between spins and electric polarization, mediated by the relativistic spin-orbit interaction, affects not only the ground state but also the excited states of matter.

We are going to perform a magneto-optical study of multiferroics over a broad photon energy region covering spin-wave excitations, lattice vibrations, intra- and interband electronic transitions to obtain fundamental information about their excited states and to describe the microscopic mechanism of the dc and optical magnetoelectric phenomena.

Metamaterials represent an alternative class of materials where these unconventional optical phenomena, recently found in the multiferroic Ba2CoGe2O7 and expected to be exhibited by a great variety of multiferroics, can also emerge and are sufficiently strong for real applications. One main advantage of planar metamaterials, as compared to multiferroics, is the large flexibility in their fabrication. Another advantage is their large surface/volume ratio, which makes them ideal for biosensor applications.

We are going to examine if optical magnetoelectric phenomena for metamaterials covered with chiral molecules is strong enough to facilitate sensitive detection of chiral biostructures such as proteins.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

We believe that the present project can considerably contribute to the understanding of the magnetoeletric phenomena in multiferroics by describing the mechanism of the spin-polarization coupling in various systems. This would certainly help the synthesis of such novel multiferroics, which can become the building blocks of a new generation of information technology based on the mutual control of magnetization and electric polarization. These phenomena provide a clue to fabricate memory elements which can be read/written both by electric and magnetic field and operate at low levels of energy dissipation.

Moreover, if we succeed in demonstrating that the special optical funcionalities (directional optical anisotropy and polarization rotation) are present in a broad class of multiferroic materials for wavelengths over the infrared-ultraviolet region, this would open the way for various applications in optics, photonics and telecommunication involving e.g. directional light-switches and high-efficiency polarization rotators. We also aim to determine the key factors granting the robustness of these optical properties suitable for real devices which can operate under standard conditions (room temperature and small magnetic fields).

We anticipate that the optical magnetoelectric and magnetochiral effects in metamaterials can find real applications in biosensing, if the required sensitivity can be achieved by this method. In contrast to existing metamaterial-based biosensors able to detect low amount of chiral molecules, this technique would not require a polarization-selective detection of light.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Multiferroics and metamaterials represent novel artificial forms of matter.

Multiferroics are such ferromagnets which also exhibit ferroelectricity due to the special distribution of the electronic charges. The dual (magnetic and electric) character of these materials opens new perspectives in applications related to information technology, optics, and material sciences. We aim to determine the criteria these compounds need to satisfy in order to be sufficient for real applications.

To mention one of their exotic optical properties, in such media the speed of light they can be different for light beams propagating in opposite directions. In other words, they transmit light along one direction, while they can effectively block beams coming from the opposite direction. Therefore, we propose that they can act as high-efficiency directional light-switches. Moreover, the direction from which the material looks bright or dark can be alternated by a magnetic field.

Metamaterials are artificial structures composed of periodic patterns of microscopic or nanometer-scale objects engineered to have unique properties often similar to multiferroics. They are often periodic arrays of metal islands evaporated on a substrate. We examine, if the directional light-switch effect also expected to emerge in chiral metamaterials can be applied for the high-sensitivity detection of chiral organic molecules such as proteins and viruses.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Megmutattuk, hogy multiferro rendeződést mutató anyagokban az ellentétes irányban terjedő fénynyalábok elnyelődése jelentősen eltér. Ezen optikai egyenirányító funkció mágneses vagy elektromos tér segítségével kapcsolható és egyes anyagokban megőrződik az elektromos és mágneses terek kikapcsolását követően is. Elvégeztük a projekt keretében fejlesztett magneto-optikai maláriadiagnosztikai eszköz validálását in vitro tesztekben, egérkísérletekben és human pácienseken. A perdöntő klinikai tesztek (Thaiföld, Pápua Új-Guinea) azt mutatták, hogy módszerünk képes diagnosztizálni olyan betegeket is, ahol egy millió vörösvértestből mindössze 1-2 fertőzött, vagyis érzékenysége meghaladja a gold standard-ként használt optikai mikroszkópos kimutatásét. BME-MTA együttműködés keretében az MTA TTK-n Prof. Vértessy Beátával közösen létrehoztunk egy Közép-Európában egyedülálló maláriakutató labort, ahol diagnosztikai eszközünkkel végezzük antimaláriás hatóanyagok tesztelését parazitakultúrákon és újabb diagnosztikai módszereket fejlesztünk ki. Mezoszkopikus méretű mágneses vortexek alkotta rácsot, ún. skyrmion kristályt figyeltünk meg poláros mágneses félvezető kristályokban. A megfigyelt, Néel-típusú skyrmion kristály létezését eddig csak elméletileg jósolták meg, valós anyagokban nem tudták kimutatni. Jelenleg azt kutatjuk, hogy ezen mágneses skyrmionok írhatók/törölhetők-e elektromos térrel, mely az egyik legfontosabb kérdés új generációs mágneses memóriákban való alkalmazásuknál.
Results in English
We demonstrated that counter-propagating light beams are absorbed differently in multiferroic materials. This optical-diode function can be controlled either by magnetic or by electric fields and in some compounds can be a remanent optical effect. We validated the magneto-optical diagnostic device developped within the project in vitro studies, in mice experiments and in human tests. Our clinical tests performed in Thailand and Papua New-Guinea showed that the method is capable of detecting malaria in the early stage when only a few out of a million red blood cells are infected. This sensitivity is superior to light microscopic observation, being the gold-standard method. In frame of a collaboration between the Budapest University of Technology and the Hungarian Academy of Sciences, together with Prof. B. G. Vértessy, we established a malaria parasite laboratory, unique in the Mid-European region. In this laboratory, we screen potential antimalarials using the magneto-optical method as a drug assay and also develop further diagnostic techniques. We observed periodic lattices of magnetic skyrmions, non-collinear mesoscopic magnetic objects, in polar magnetic semiconductors. This prototype of skyrmion crystals, the so-called Néel-type skymrion lattice, has been predicted but remained unobserved for long. We investigate the electric control of these skyrmions which is crucial for their potential applications as magnetic bits in new-generation memories.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=108918
Decision
Yes





 

List of publications

 
Ádám Butykai, Sándor Bordács, László F. Kiss, Bertalan György Szigeti, Vladimir Tsurkan, Alois Loidl, and István Kézsmárki: Relaxation dynamics of modulated magnetic phases in the skyrmion host GaV4S8: An ac magnetic susceptibility study, Phys. Rev. B 96, 104430 (2017), 2017
S Reschke, F Mayr, Zhe Wang, P Lunkenheimer, D Szaller, S Bordács, I Kézsmárki, V Tsurkan, A Loidl: Optical conductivity in multiferroic GaV4 S8 and GeV4S8: Phonons and electronic transitions, Phys. Rev. B 96, 144302, 2017
A O Leonov, I Kézsmárki: Skyrmion robustness in non-centrosymmetric magnets with axial symmetry: The role of anisotropy and tilted magnetic fields, Phys. Rev. B 96, 214413, 2017
S. Bordács, D. G. Farkas, J. S. White, R. Cubitt, L. DeBeer-Schmitt, T. Ito, I. Kézsmárki: Magnetic field control of cycloidal domains and electric polarization in multiferroic BiFeO3, Physical Review Letters 120, 147203, 2018
V. Kocsis, S. Bordács, J. Deisenhofer, L. F. Kiss, K. Ohgushi, Y. Kaneko, Y. Tokura, I. Kézsmárki: Strong magneto-optical effects in ACr2O4 (A=Fe,Co) spinel oxides generated by tetrahedrally coordinated transition metal ions, Physical Review B 97, 125140, 2018
J. S. White, Á. Butykai, R. Cubitt, D. Honecker, C. D. Dewhurst, L. F. Kiss, V. Tsurkan, S. Bordács: Direct evidence for cycloidal modulations in the thermal-fluctuation-stabilized spin spiral and skyrmion states of GaV4S8, Physical Review B 97, 020401(R), 2018
I Kézsmárki, S Bordács, P Milde, E Neuber, L M Eng, J S White, H M Rønnow, C D Dewhurst, M Mochizuki, K Yanai, H Nakamura, D Ehlers, V Tsurkan, A Loidl: Néel-type Skyrmion Lattice with Confined Orientation in the Polar Magnetic Semiconductor GaV4S8, NAT MATER 14: 1116-1122, 2015
A O Leonov, I Kézsmárki: Asymmetric isolated skyrmions in polar magnets with easy-plane anisotropy, PHYS REV B 96: 014423, 2017
A O Leonov, I Kézsmárki: Skyrmion robustness in non-centrosymmetric magnets with axial symmetry: The role of anisotropy and tilted magnetic fields, Preprint: http://lanl.arxiv.org/abs/1708.05505 , 2017
Ádám Butykai, Sándor Bordács, István Kézsmárki, Vladimir Tsurkan, Alois Loidl, Jonathan Doring, Erik Neuber, Peter Milde, Susanne C Kehr, Lukas M Eng: Characteristics of ferroelectric-ferroelastic domainsin Néel-type skyrmion host GaV4S8, SCI REP 7: , 2017
Dávid Szaller, Vilmos Kocsis, Sándor Bordács, Titusz Fehér, Toomas Rõõm, Urmas Nagel, Hans Engelkamp, Kenya Ohgushi, István Kézsmárki: Magnetic resonances of multiferroic TbFe3(BO3)4, PHYS REV B 95: (2) , 2017
E Ruff, A Butykai, S Widmann, V Tsurkan, E Stefanet, I Kézsmárki, A Loidl, P Lunkenheimer: Jahn-Teller-driven ferroelectricity and multiferroicity in GaV4Se8, , 2017
Ehlers D, Stasinopoulos I, Kezsmarki I, Feher T, Tsurkan V, von Nidda HAK, Grundler D, Loidl A: Exchange anisotropy in the skyrmion host GaV4S8, J PHYS CONDENS MAT 29: (6) , 2017
R S Fishman, S Bordács, V Kocsis, I Kézsmárki, J Viirok, U Nagel, T Rõõm, A Puri, U Zeitler, Y Tokunaga, Y Taguchi, Y Tokura: Competing exchange interactions in multiferroic and ferrimagnetic CaBaCo4O7, PHYS REV B 95: , 2017
S Bordács, A Butykai, B G Szigeti, J S White, R Cubitt, A O Leonov, S Widmann, D Ehlers, H-A Krug von Nidda, V Tsurkan, A Loidl, I Kézsmárki: Equilibrium Skyrmion Lattice Ground State in a Polar Easy-plane Magnet, Sci. Rep. 7, 7584 (2017), 2017
S Reschke, F Mayr, Zhe Wang, P Lunkenheimer, D Szaller, S Bordács, I Kézsmárki, V Tsurkan, A Loidl: Optical conductivity in multiferroic GaV4 S8 and GeV4S8: Phonons and electronic transitions, arXiv preprint arXiv:1704.08602, accepted for publication in Phys. Rev. B , 2017
Sazonov A, Hutanu V, Meven M, Roth G, Murakawa H, Tokura Y, Guduru VK, Peters LCJM, Zeitler U, Kiss LF, Szaller D, Nafradi B, Kezsmarki I: Magnetic structure of the magnetoelectric material Ca2CoSi2O7, PHYS REV B 95: (17) , 2017
Widmann S, Ruff E, Günther A, Krug von Nidda H-A, Lunkenheimer P, Tsurkan V, Bordács S, Kézsmárki I, Loidl A: On the multiferroic skyrmion-host GaV4S8, PHILOS MAG -: , 2017
V. Hutanu, A. P. Sazonov, M. Meven, G. Roth, A. Gukasov, H. Murakawa, Y. Tokura, D. Szaller, S. Bordács, I. Kézsmárki, V. K. Guduru, L. C. J. M. Peters, U. Zeitler, J. Romhányi, and B. Náfrádi: Evolution of two-dimensional antiferromagnetism with temperature and magnetic field in multiferroic Ba2CoGe2O7, PHYSICAL REVIEW B 89, 064403 (2014), 2014
I. Kézsmárki, D. Szaller, S. Bordács, V. Kocsis, Y. Tokunaga, Y. Taguchi, H. Murakawa, Y. Tokura, H. Engelkamp, T. Room & U. Nagel: One-way transparency of four-coloured spin-wave excitations in multiferroic materials, Nature Communications 5, 3203 (2014), 2014
Ágnes Orbán, Ádám Butykai, András Molnár, Zsófia Prőhle, Gergő Fülöp, Tivadar Zelles, Wasan Forsyth, Danika Hill, Ivo Mueller, Louis Schofield, Maria Rebelo, Thomas Hanscheid, Stephan Karl, István Kézsmárki: Evaluation of a Novel Magneto-Optical Method for the Detection of Malaria Parasites, PLOS ONE 9, e96981 (2014), 2014
Dávid Szaller, Sándor Bordács, Vilmos Kocsis, Toomas Room, Urmas Nagel, and István Kézsmárki: Effect of spin excitations with simultaneous magnetic- and electric-dipole character on the static magnetoelectric properties of multiferroic materials, PHYSICAL REVIEW B 89, 184419 (2014), 2014
I Kézsmárki, U Nagel, S Bordács, R S Fishman, J H Lee, Hee Taek Yi, S -W Cheong, T Rõõm: Optical Diode Effect at Spin-Wave Excitations of the Room-Temperature Multiferroic BiFeO3, PHYSICAL REVIEW LETTERS 115, 127203 (2015), 2015
Randy S Fishman, Jun Hee Lee, Sándor Bordács, István Kézsmárki, Urmas Nagel, Toomas Room: Spin-induced polarizations and nonreciprocal directional dichroism of the room-temperature multiferroic BiFeO3, PHYSICAL REVIEW B 92: Paper 094422 (2015), 2015
I Kézsmárki, S Bordács, P Milde, E Neuber, L M Eng, J S White, H M Rønnow, C D Dewhurst, M Mochizuki, K Yanai, H Nakamura, D Ehlers, V Tsurkan, A Loidl: Néel-type Skyrmion Lattice with Confined Orientation in the Polar Magnetic Semiconductor GaV4S8, NATURE MATERIALS advanced online publication, 2015
E. Ruff, S. Widmann, P. Lunkenheimer, V. Tsurkan, S. Bordács, I. Kézsmárki, A. Loidl: Ferroelectric Skyrmions and a Zoo of Multiferroic Phases in GaV4S8, accepted for publication in Science Advances, 2015
Agnes Orban, Maria Rebelo, Inês S Albuquerque, Adam Butykai, Istvan Kezsmarki, Thomas Hänscheid: Efficient monitoring of blood-stage infection in a malaria rodent model by the rotating-crystal magneto-optical method, http://xxx.lanl.gov/abs/1505.07792, 2015
Zhe Wang, E. Ruff, M. Schmidt, V. Tsurkan, I. Kézsmárki, P. Lunkenheimer, A. Loidl: Polar Dynamics at the Jahn-Teller Transition in Ferroelectric GaV4S8, http://xxx.lanl.gov/abs/1509.02411, 2015
A Sazonov, V Hutanu, M Meven, G Roth, I Kezsmarki, H Murakawa, Y Tokura, B Nafradi: The low-temperature crystal structure of the multiferroic melilite Ca2CoSi2O7, ACTA CRYSTALLOGR B 72: (1) 126-132, 2016
Agnes Orban, Maria Rebelo, Petra Molnár, Inês S Albuquerque, Adam Butykai, Istvan Kezsmarki: Efficient monitoring of blood-stage infection in a malaria rodent model by the rotating-crystal magneto-optical method, SCI REP 6: , 2016
D Ehlers, I Stasinopoulos, V Tsurkan, H -A Krug von Nidda, T Feher, A Leonov, I Kezsmarki, D Grundler, A Loidl: Skyrmion dynamics under uniaxial anisotropy, PHYSICAL REVIEW B 94: , 2016
G S Tucker, J S White, J Romhányi, D Szaller, I Kézsmárki, B Roessli, U Stuhr, A Magrez, F Groitl, P Babkevich, P Huang, I Živković, H M Rønnow: Spin excitations in the skyrmion host Cu2OSeO3, PHYSICAL REVIEW B CONDENS MATTER MATER PHYS 93: , 2016
Hlinka J, Borodavka F, Rafalovskyi I, Docekalova Z, Pokorny J, Gregora I, Tsurkan V, Nakamura H, Mayr F, Kuntscher CA, Loidl A, Bordacs S, Szaller D, Lee HJ, Lee JH, Kezsmarki I: Lattice modes and the Jahn-Teller ferroelectric transition of GaV4S8, PHYSICAL REVIEW B 94: (6) , 2016
Lee JH, Kezsmaki I, Fishman RS: First-principles approach to the dynamic magnetoelectric couplings for the non-reciprocal directional dichroism in BiFeO3, NEW J PHYS 18: , 2016
Pukancsik M, Orban A, Nagy K, Matsuo K, Gekko K, Maurin D, Hart D, Kezsmarki I, Vertessy BG: Secondary Structure Prediction of Protein Constructs Using Random Incremental Truncation and Vacuum-Ultraviolet CD Spectroscopy, PLOS ONE 11: (6) , 2016
S Widmann, E Ruff, A Günther, H -A Krug von Nidda, P Lunkenheimer, V Tsurkan, S Bordács, I Kézsmárki, A Loidl: On the multiferroic skyrmion-host GaV4S8, http://lanl.arxiv.org/abs/1606.04511 , 2016
Sazonov A, Meven M, Roth G, Georgii R, Kezsmarki I, Kocsis V, Tokunaga Y, Taguchi Y, Tokura Y, Hutanu V: Origin of forbidden reflections in multiferroic Ba2CoGe2O7 by neutron diffraction: symmetry lowering or Renninger effect?, J APPL CRYSTALLOGR 49: 556-560, 2016
V Kocsis, Y Tokunaga, S Bordács, M Kriener, A Puri, U Zeitler, Y Taguchi, Y Tokura, I Kézsmárki: Magnetoelectric effect and magnetic phase diagram of a polar ferrimagnet CaBaFe4O7, PHYSICAL REVIEW B CONDENS MATTER MATER PHYS 93: , 2016
Eugen Ruff, Sebastian Widmann, Peter Lunkenheimer, Vladimir Tsurkan, Sandor Bordács, Istvan Kézsmárki, Alois Loidl: Multiferroicity and skyrmions carrying electric polarization in GaV4S8, SCIENCE ADVANCES 1: (10) , 2015
Zhe Wang, E Ruff, M Schmidt, V Tsurkan, I Kézsmárki, P Lunkenheimer, A Loidl: Polar dynamics at the Jahn-Teller transition in ferroelectric GaV4S8, PHYS REV LETT 115: (20) , 2015





 

Events of the project

 
2014-12-22 13:01:17
Résztvevők változása




Back »