Vascular effects of sphingolipid mediators  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
112964
Type K
Principal investigator Benyó, Zoltán
Title in Hungarian Szfingolipid mediátorok érhatásai
Title in English Vascular effects of sphingolipid mediators
Keywords in Hungarian szfingolipidek, szfingozin-1-foszfát receptorok, vazoreguláció, endothelium, érsimaizom, diabétesz, menopauza
Keywords in English sphingolipids, sphingosine-1-phosphate receptors, vasoregulation, endothelium, vascular smooth muscle, diabetes, menopause
Discipline
Analysis, modelling and simulation of biological systems (Council of Medical and Biological Sciences)75 %
Cardiovascular system (Council of Medical and Biological Sciences)25 %
Ortelius classification: Cardiovascular system
Panel Physiology, Pathophysiology, Pharmacology and Endocrinology
Department or equivalent Clinical Research Dept. (Semmelweis University)
Participants Dancs, Péter Tibor
Faragó, Bernadett
Hricisák, László
Hricisák, László
Iring, András
Kiss, Levente
Liliom, Károly
Miklós, Zsuzsanna
Ruisanchez, Éva
Simon, Melinda
Várbíró, Szabolcs
Starting date 2015-01-01
Closing date 2018-12-31
Funding (in million HUF) 29.808
FTE (full time equivalent) 6.42
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Tervezett vizsgálatainkban arra keresünk választ, hogy milyen szerepet játszanak a szfingolipid mediátorok az érműködések szabályozásában élettani körülmények között és hogyan járulnak hozzá az ér-diszfunkció kialakulásához 2-es típusú diabéteszben (T2DM) ill. poszt-menopauzában. Előzetes eredményeink szerint a szfingolipid bioszintézis első lépését katalizáló szfingomielináz enzim hatására az erek nitrogén monoxid (NO), tromboxán A2 (TXA2) és szuperoxid (O2-) termelése fokozódik. Ezek közül az NO vazorelaxáns és antitrombotikus hatású, míg a TXA2 és a O2- vazokonstrikciót és trombocita-aggregációt okoz. Kísérleteink első részében a szfingolipid bioszintézis egyes enzimeire ill. különböző szfingolipid receptorokra deficiens egereket vizsgálva, ill. ezek farmakológiai gátlószereit alkalmazva arra keresünk választ, hogy mely szfingolipidek felelősek az NO-, TXA2 és O2--felszabadulás fokozódásáért, és mely receptorok közvetítik e hatásokat. Kísérleteink második szakaszában azt fogjuk vizsgálni, hogy azon enzimek és receptorok, melyek genetikai vagy farmakológiai gátlása csökkenti a szfingolipidek okozta TXA2 és/vagy szuperoxid-termelődést, de nem befolyásolja az NO-felszabadulást, részt vesznek-e az érdiszfunkció kialakulásában T2DM ill. poszt-menopauza során. Amennyiben valamely enzim vagy receptor hiánya valóban képes megelőzni az érműködés zavarát, úgy az potenciális célpont lehet a cukorbetegség ill. ösztrogén-hiány állapotában kialakuló érbetegségek megelőzésében.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Előzetes eredményeink és a rendelkezésre álló irodalmi adatok alapján feltételezzük, hogy a szfingolipid mediátorok jelentős hatással vannak az érfunkciókra élettani körülmények között, valamint T2DM és poszt-menopauza során. E kölcsönhatások feltárására a következő kérdések vizsgálatát tervezzük:

I. Hogyan változik az erek reaktivitása, ha fokozott szfingozin-1-foszfát (S1P) expozíciónak vannak kitéve? Az ér-reaktivitás megváltozását S1P receptorok közvetítik-e, és ha igen, melyik altípusuk? Milyen intracelluláris jelátviteli folyamatok közvetítik a hatást?

II. Mi a mechanizmusa az előkísérleteinkben megfigyelt jelenségnek, hogy szfingomielináz enzim (SMáz) endotheliális NO-függő vazodilatátor hatása paradox módon fokozódik T2DM során? A jelenség az NO felszabadulásának vagy az érsimaizom NO-val szembeni érzékenységének fokozódásával magyarázható-e? Mely szfingolipid mediátor felelős az érhatásért? Részt vesznek-e S1P receptorok a hatás közvetítésében, és ha igen, melyek? Mely szfingolipid mediátorok és S1P receptorok fokozzák az erekből történő TXA2- és O2–-felszabadulást élettani körülmények között, valamint T2DM során?

III. Milyen hatással van az ovariectomia a szfingolipid jelátviteli út enzimeinek, mediátorainak és receptorainak expressziójára? Van-e következményük e változásoknak az érfunkciókra?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A T2DM fokozott kockázatot jelent hipertónia, koronária-betegség és stroke kialakulására, és ezen érrendszeri betegségek morbiditása és mortalitása jelentősen megnő a menopauzán átesett nőkben is. Az utóbbi évek kutatásai szerint a szfingolipid mediátorok közreműködnek az érrendszeri funkciók szabályozásában, és saját előzetes eredményeink, ill. egyes irodalmi adatok arra utalnak, hogy szintézisük és hatásaik megváltoznak T2DM és poszt-menopauza során. Kísérleteinkben a szfingolipidek érrendszerre kifejtett hatásait kívánjuk vizsgálni élettani körülmények között, valamint a T2DM és poszt-menopauza kísérletes modelljeiben. Különös figyelmet fogunk fordítani arra a kérdésre, hogy a mediátorok, illetve receptorok szintjén elválaszthatóak-e egymástól a szfingolipidek érfunkciók szempontjából előnyös (pl. az NO vazodilatátor és anti-trombotikus) és káros (pl. a TXA2 és O2– vazokonstriktor és pro-trombotikus) hatásai. Meggyőződésünk, hogy vizsgálati eredményeink nemcsak a szfingolipid mediátorok élettani szerepének jobb megismeréséhez segítenek hozzá, hanem új lehetőségeket alapoznak meg az érdiszfunkció megelőzésére és gyógyszeres kezelésére T2DM és poszt-menopauza során.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A nyugati típusú civilizációkban egyre gyakoribb elhízás és következményes 2-es típusú cukorbetegség (type 2 diabetes mellitus, T2DM) talaján nagy valószínűséggel alakulnak érrendszeri betegségek, mint pl. magas vérnyomás, koszorúér-betegség és agyvérzés. Ezen érrendszeri betegségek szintén gyakoribbá válnak a menopauzán átesett nőkben, és súlyos egészségkárosodáshoz, akár halálhoz is vezethetnek. A tervezett kutatások célja az ún. szfingolipid mediátorok szerepének megismerése az érrendszer működésének szabályozásában élettani körülmények között, valamint a T2DM és poszt-menopauza állatkísérletes modelljeiben. A szfingolipideket sokáig mint a sejtmembránok felépítésében fontos szerepet betöltő zsírokat tartották számon, azonban az utóbbi két évtized kutatásai bebizonyították, hogy biológiai hatásokkal rendelkező jelátviteli molekulákként is működnek. A szfingolipid mediátorokról kiderült, hogy az érrendszer szabályozásában is szerepet játszanak, és saját kutatásaink, ill. néhány friss irodalmi adat arra utal, hogy felszabadulásuk és hatásaik jelentősen megváltoznak T2DM és poszt-menopauza során. Kísérleteinkben a szfingolipideknek a normális érműködésben betöltött szerepén túl azt kívánjuk vizsgálni, hogy hozzájárulnak-e az ér-károsodásához ezekben a kórállapotokban. Kiemelten fogunk foglalkozni olyan mechanizmusok keresésével, melyek döntően káros hatásokat közvetítenek, így gátlásuk előnyös lehet terápiás szempontból. Meggyőződésünk, hogy kísérleteink nemcsak a szfingolipid mediátorok élettani szerepének jobb megismeréséhez segítenek hozzá, hanem új lehetőségeket alapoznak meg az érbetegségek megelőzésére és gyógyszeres kezelésére T2DM és poszt-menopauza állapotában.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

We aim to investigate the role sphingolipid mediators in the regulation of vascular tone under physiological conditions and during the development of vascular dysfunction in type 2 diabetes mellitus (T2DM) and post-menopause. Our preliminary observations indicate that endogenous sphingolipids have several substantially different vascular actions mediated by nitric oxide (NO), thromboxane A2 (TXA2), and superoxide anion (O2-). Stimulation of NO-release results in vasodilation and inhibition of platelet aggregation, while enhanced release of TXA2 and O2- induces vasoconstriction and platelet activation. Enzymes of sphingolipid biosynthesis and sphingolipid receptors which are involved in the mediation of TXA2- and superoxide- but not in NO-release could be targets of new therapeutic approaches aiming to suppress sphingolipid mediated TXA2- and/or superoxide-production without negatively influencing NO-synthesis. Therefore, the first aim of the proposed project will be to genetically and pharmacologically dissect the beneficial and harmful effects of sphingolipids in the vasculature. In the second part of the study we will investigate whether mice deficient in these peptides or treated with their pharmacological inhibitors are resistant against the development of vascular dysfunction in T2DM and post-menopause. We believe that our results can lead to new therapeutic strategies for the prevention or treatment of vascular disorders, because they provide a theoretical basis for the pharmacological dissection of the beneficial and harmful effects of sphingolipids in the vasculature.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Based on our preliminary observations and the available literary data we hypothesize that sphingolipid mediators have a significant impact on vascular functions under physiological conditions as well as in T2DM and post-menopause.

In order to elucidate these interactions we plan to investigate the following questions:

I. What are the consequences of exposure to increased levels of sphingosine-1-phosphate (S1P) on the reactivity of the vessels? Are they mediated by S1P receptors, and if so, by which one(s)? Which downstream signaling pathways are involved in mediating the effect(s)?

II. What is the mechanism of the paradoxically enhanced endothelial NO-mediated vasodilation induced by sphingomyelinase (SMase) in T2DM. Is this phenomenon related to increased bioavailability of NO or to enhanced reactivity of the vascular smooth muscle to NO. Which sphingolipid mediator is responsible for it? Are S1P receptors involved and if so, which ones? Which sphingolipid mediators and S1P receptors mediate TXA2- and O2-- release under physiological conditions and in T2DM?

III. What is the influence of ovariectomy on the expression levels of the enzymes, receptors and mediators of the sphingolipid pathway. Do these changes contribute to the alterations of vascular functions in estrogen-deficiency?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

T2DM is associated with a high risk of hypertension, coronary artery disease and stroke. These vascular disorders also show an increased incidence and mortality in women after menopause. Sphingolipids have recently emerged as bioactive mediators in the vascular system and our preliminary observations and literary data indicate that their synthesis and actions are altered in T2DM and post-menopause. Our proposed project aims to investigate the role of sphingolipid mediators in vascular functions under physiological conditions as well as in experimental models of T2DM and post-menopause. Special emphasis will be put on dissecting the beneficial and potentially harmful vascular actions of sphingolipids related to the release of vasodilator and anti-thrombotic (NO) or vasoconstrictor and pro-thrombotic (TXA2 and O2–) compounds, respectively. We believe that our results can improve our knowledge on the physiological functions of sphingolipids and lead to the development of new therapeutic approaches for the prevention and treatment of vascular disorders in T2DM and post-menopause.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Obesity and the consequent type 2 diabetes mellitus (T2DM) are associated with a high risk of hypertension, coronary artery disease and stroke. These vascular disorders also show an increased incidence and mortality in women after menopause. The main aim of the proposed project is to better understand the role of sphingolipid mediators in regulating vascular functions under physiological conditions and their contribution to the development of diabetic and postmenopausal vascular dysfunction. Sphingolipids have been recognized for a long time as lipid components of cell membranes but recent research indicated that they give rise to a number of biologically active mediators of several physiological functions. Recently sphingolipid mediators have been implicated in the control of the vascular system and our preliminary observations and literary data indicate that their synthesis and actions are altered in T2DM and post-menopause. Our proposed project aims to investigate the role of sphingolipid mediators in vascular functions under physiological conditions as well as in T2DM and post-menopause. Special emphasis will be put on dissecting the beneficial and potentially harmful vascular actions of sphingolipids related to the release of vasodilator and anti-thrombotic or vasoconstrictor and pro-thrombotic compounds, respectively. We believe that our results can improve our knowledge on the physiological functions of sphingolipids and lead to the development of new therapeutic approaches for the prevention and treatment of vascular disorders in T2DM and post-menopause.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Szfingolipidek és a velük stuktúrálisan és biológiai hatások tekintetében is rokon liofoszfatidsav (LPA) szerepét vizsgáltuk a vérkeringési rendszer élettani és kóros folyamataiban. Megállapítottuk, hogy a szfingozin 1-foszfát (S1P) fiziológiás körülmények között önmagában nincs szignifikáns hatással az értónusra, azonban hiperkalémiában erős vazokonstriktor hatással bír és jelentősen képes fokozni a katekolaminok α1-adrenoreceptorok által közvetített hatásait. Igazoltuk, hogy ezek a hatások az S1P2 receptor – G12/13 fehérje – Rho-kináz jelátviteli úton alakulnak ki. Leírtuk, hogy az LPA kettős - endothelium által közvetített dilatátor és a simaizom közvetlen ingerlésével kialakuló konstriktor - hatással van az értónusra, melyeket egyaránt az LPA1 receptor közvetíti. Az LPA endothelium hiányában kialakuló vazokonstriktor hatásában fontos szerepe van Gi fehérjék és ciklooxigenáz 1 által közvetített autokrin/parakrin tromboxán A2 felszabadulásának. Leírtuk továbbá az S1P és LPA koronária konstrikciót okozó hatását, az azokat közvetítő receptorokat (S1P3 és LPA4), valamint a miokardiális S1P3 receptorok kardioprotektív hatását iszkémia/reperfúzióban. Kimutattuk, hogy a szfingozin és dimetil-szfingozin a calmodulinnal kölcsönhatásba lépve gátolja az eNOS enzim aktivitását és az endothelium függő vazodilatációt. Leírtuk továbbá, hogy a szfingomielináz enzim paradox módon felerősödött vazodilatátor hatását 2-es típusú diabéteszben és a hidrogén szulfid szerepét ebben a folyamatban.
Results in English
We addressed the role of sphingolipid mediators as well as the structurally and functionally related lysophosphatidic acid (LPA) in the cardiovascular system under physiological and pathophysiological conditions. According to our observations sphingosine 1-phosphate (S1P) by itself has only minor vasoactivity under physiological conditions, but induce marked vasoconstriction in hyperkalemia and can significantly potentiate the vascular effects of α1 adrenoreceptor stimulation. These effects of S1P are mediated by S1P2 receptor – G12/13 protein – Rho kinase signaling. We have described that LPA1 receptor mediate both endothelium-dependent vasodilatation and endothelium-independent vasoconstriction. The potent vasoconstrictor effect of LPA in the absence of endothelium is induced by Gi-protein- and cyclooxigenase1-mediated autocrine/paracrine thromboxane A2 release. We have described that both S1P and LPA induce coronary vasoconstriction, mediated by S1P3 and LPA4 receptors, respectively. Interestingly, myocardial S1P3 receptors mediate a cardioprotective effect in ischemia/reperfusion. We found that sphingosine and dimethyl sphingosine inhibit endothelium-dependent vasorelaxation via direct interaction with the Ca2+-binding protein calmodulin. In contrast, we have observed a paradoxically increased endothelium-dependent vasodilator effect of sphingomyelinase in a mouse model of type 2 diabetes and identified hydrogen sulfide in mediating the changes of the vascular reactivity.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112964
Decision
Yes





 

List of publications

 
Marosi G., Dybvig AS., Straky Z., Korda D., Benyó Z., Ruisanchez É., Kiss L.: Mechanisms of action of sphingomyelinase induced enhanced vasorelaxation in db/db mice,, Abstract Book of the 14th International Bioactive Lipids Conference, Budapest, Hungary, 2015
Molnár Péter József, Dér Bálint, Borbás Zsófia, Molnár Krisztina, Ruisanchez Éva, Benyó Zoltán: Tachykinin receptorok szerepe és jelátviteli folyamatai a húgyhólyag simaizom-kontrakció szabályozásában, , 2018
Cecília Rita Panta, Dorottya Móré, Éva Ruisanchez, Péter Dancs, Margit Kerék, Stefan Offermanns, Zoltán Benyó: Sphingosine 1-phosphate enhances α1-adrenoreceptor mediated vasoconstricton, XII. Sphingolipid Club (SCL) Meeting, Szicília, 2017
Péter Dancs, Éva Ruisanchez, AndreaBalogh, Cecília Rita Panta, Zsuzsanna Miklós, Rolf M. Nüsing, Junken Aoki, Jerold Chun, Stefan Offermanns, Gábor Tigyi, Zoltán Benyó: Lysophosphatidic acid, a Janus-faced mediator of the vascular tone, XII. Sphingolipid Club (SCL) Meeting, Szicília, 2017
Zsuzsanna Miklós, Dina Wafa, Eszter Hobot, Éva Ruisanchez, Margit Kerék, Andrea Balogh, Péter Dancs, Stefan Offermanns, Gábor Tigyi, Zoltán Benyó: Lysophosphatidic acid induced vasoconstriction int he coronary vascular bed, XII. Sphingolipid Club (SCL) Meeting, Szicília, 2017
Éva Ruisanchez, Tünde Juhász, Veronika Harmat, Viktor Erdősi, Zoltán Benyó, Károly Liliom: Sphingosine inhibits calmodulin action: implication for regulation of endothelial nitric oxide synthase-mediated vasorelaxation, XII. Sphingolipid Club (SCL) Meeting, Szicília, 2017
Éva Ruisanchez, Levente Kiss, Éva Zsuzsa Straky, Dávid Korda, Adrienn Párkányi, Károly Liliom, Gábor Tigyi, Zoltán Benyó: Enhanced endothelial nitric oxide synthase mediated vasorelaxation by sphingomyelinase in DB/DB Mice, XII. Sphingolipid Club (SCL) Meeting, Szicília, 2017
Dancs PT, Ruisanchez E, Balogh A, Panta CR, Miklos Z, Nusing RM, Aoki J, Chun J, Offermanns S, Tigyi G, Benyo Z: LPA1 receptor-mediated thromboxane A2 release is responsible for lysophosphatidic acid-induced vascular smooth muscle contraction, FASEB JOURNAL 31: (4) pp. 1547-1555., 2017
Makk Jennifer: Kísérletes D-vitamin hiány károsítja az agyi erek funkcióit, Orvosképzés XCIII. évfolyam, 1:1-268., 114.oldal, ISSN 0030-6037, 2018
Major Enikő, Várallyay Anett Anna: Az LPA2 receptor szerepe a dextrán-szulfát kiváltotta colitis ulcerosa egérmodellben, Orvosképzés XCIV. évfolyam, 2:289-624, 503.oldal, ISSN 0030-6037, 2019
Marosi Gabriella, Dybvig Ane Stensones: Nemi különbségek a kénhidrogén vazorelaxáns hatásában 2-es típusú diabéteszben, Orvosképzés XCI. évfolyam, 1:1-256, 101. oldal, ISSN 0030-6037, 2016
Dybvig Ane, Beliczai-Marosi Gabriella: Enhanced hydrogen sulphide mediated vasorelaxation in aged mice with type 2 diabetes, Orvosképzés XCII. évfolyam, 1:1-248. 101.oldal, ISSN 0030-6037, 2017
MAROSI GABRIELLA, DYBVIG ANE STENSONES: Nemi különbségek a kénhidrogén vazorelaxáns hatásában 2-es típusú diabéteszben, Orvosképzés XCII. évfolyam, 2:249-548 , 347. oldal, ISSN 0030-6037, 2017
Benyo Z, Ruisanchez E, Leszl-Ishiguro M, Sandor P, Pacher P: Endocannabinoids in Cerebrovascular Regulation, AMERICAN JOURNAL OF PHYSIOLOGY: HEART AND CIRCULATORY PHYSIOLOGY 310: (7) pp. H785-H801., 2016
HOBOT ESZTER, WAFA DINA: Mechanism of the coronary flow reducing effect of lysophosphatidic acid, XXI. KORÁNYI FRIGYES TUDOMÁNYOS FÓRUM Absztraktfüzet, 34. oldal, ISBN 978-963-12-5027-5, 2016
Janovicz Anna, Kerkovits Nóra Melinda: A proteáz-aktivált receptor 1 szerepe és jelátviteli folyamatai endotéliumban és érsimaizomban, XXIII. KORÁNYI FRIGYES TUDOMÁNYOS FÓRUM ABSZTRAKTFÜZET, 123. oldal, 2018
Bányai Bálint, Sziva Réka Eszter: D-vitamin hiány hatása a nagyerek ösztrogén-függő relaxációjára hiperandrogén patkánymodellben, XXIII. KORÁNYI FRIGYES TUDOMÁNYOS FÓRUM Absztraktfüzet, 156.oldal, 2018
Sziva Réka Eszter, Bányai Bálint: A korai koszorúsér-eltérések és a D-vitamin státusz kapcsolata PCOS patkánymodellben, XXIII. KORÁNYI FRIGYES TUDOMÁNYOS FÓRUM ABSZTRAKTFÜZET, 159.oldal, 2018
Panta Cecília Rita: A SZFINGOZIN-1-FOSZFÁT POTENCÍROZÓ HATÁSA AZ ALFA1- ADRENORECEPTOROK ÁLTAL KÖZVETÍTETT VAZOKONSTRIKCIÓRA, TAVASZI SZÉL KONFERENCIA 2019 NEMZETKÖZI MULTIDISZCIPLINÁRIS KONFERENCIA ABSZTRAKTKÖTET, Debrecen, 568. oldal, ISBN 978-615-5586-42-2, 2019
Molnár Péter József, Dr. Dér Bálint, Dr. Borbás Zsófia, Dr. Molnár Krisztina, Dr. Ruisanchez Éva, Prof. Dr. Offermanns Stefan, Prof. Dr. Nyirády PéterProf. Dr. Benyó Zoltán: Izoprosztánok lehetséges szerepe és jelátviteli folyamatai a húgyhólyag működési zavaraiban, 32. Füvészkerti Urológus Napok – Urofarsang, 2019
PETER JOZSEF MOLNAR, Balint Der, Zsofia Borbas, Krisztina Molnar, Kinga Borsodi, Eva Ruisanchez, Stefan Offermanns, Peter Nyirady, Zoltan Benyo: Thromboxane prostanoid receptor signaling in the urinary bladder smooth muscle, Central European Meeting, vienna, Austria, 2019
Eva Ruisanchez, Krisztina Eszter Ven, Noemi Karsai, Anna Janovicz, Stefan Offermanns, Gabor Tigyi, Zoltan Benyo: LPA1 receptor-mediated signaling bias by polyunsaturated lysophosphatidic acid species in the vascular smooth muscle, The Lysophospholipid and Related Mediators Conference: From Bench to Clinic, Lisbon, Portugal, 2019
Nóra Melinda Kerkovits, Erik Őrfi, Éva Ruisanchez, Gábor Szénási, Zoltán Benyó: The C3a-induced vasoconstriction is mediated by thromboxane A2 in mouse thoracic aorta, Association for Research into Arterial Structure and Physiology 2019., POSTER SESSION I – BASIC – P.14-es poszter, 2019
Anna Janovicz, Nóra Melinda Kerkovits, Alíz Majer, Lili Balogh, Andrea Balogh, Gábor Tigyi, Zoltán Benyó, Éva Ruisanchez: Role of the LPC-ATX-LPA Axis in the Development of Endothelial Dysfunction, 4th Conference of AHAA/AMAT Scientific & Business Meeting – Memphis, TN,, 2019
Nóra Melinda Kerkovits, Anna Janovicz, Éva Ruisanchez, Erik Őrfi, Péter Gál, Gábor Szénási, Zoltán Benyó: Vascular effects and signal transduction of activated complement protein C3 in mice, 4th Conference of AHAA/AMAT Scientific & Business Meeting – Memphis, TN, 2019
Dorottya Móré, Cecília Rita Panta: Sphingosine-1-phosphate enhances α1-adrenoreceptor-mediated vasoconstriction, VII. International Scientific Conference Science4Health Materials of the Conference, Moszkva, 24-25. oldal, 3.3, ISBN 978-5-209-07209-6, 2016
Dancs P., Ruisanchez É., Balogh A., Panta C. R., Miklós Zs., Nüsing R., Aoki J., Chun J., Offermanns S., Tigyi G., Benyó Z: Reconciliation of the vasodilator and vasoconstrictor actions of lysophosphatidic acid in the mouse aorta, 57th International Conference on the Bioscience of Lipids, Chamonix, 2016
Benyó Zoltán, Ruisanchez Éva, Iring András, Leszl-Ishiguro Miriam,Sándor Péter, Pacher Pál: Endocannabinoidok szerepe az agyi vérkeringés szabályozásában, A MAGYAR ÉLETTANI TÁRSASÁG 79. VÁNDORGYŰLÉSE ÉS A MAGYAR MIKROCIRKULÁCIÓS ÉS VASZKULÁRIS BIOLÓGIAI TÁRSASÁG KONFERENCIÁJA, Szeged, S8.6, 2015
Móré Dorottya, Panta Rita, Ruisanchez Éva, Stefan Offermanns, Benyó Zoltán: A szfingozin-1-foszfát jelátviteli útvonalai a simaizom-kontrakcióban, A MAGYAR ÉLETTANI TÁRSASÁG 79. VÁNDORGYŰLÉSE ÉS A MAGYAR MIKROCIRKULÁCIÓS ÉS VASZKULÁRIS BIOLÓGIAI TÁRSASÁG KONFERENCIÁJA, Szeged, E4.5, 164. oldal, 2015
Balogh Lili, Majer Alíz: A psychosine értónusra kifejtett hatásai és azok mechanizmusa, Orvosképzés XCIV. évfolyam, 1: 1-288. ,117. oldal, ISSN 0030-6037, 2019
Majer Alíz, Balogh Lili: A lizofoszfatidilkolin-autotaxin-lizofoszfatidsav tengely szerepe az endotél diszfunkció kialakulásában mellkasi aortában, Orvosképzés XCIV. évfolyam, 1:1-288. ,115.oldal, ISSN 0030-6037, 2019
Jabronka Nikolett, Portörõ-Gál Piroska: Prosztanoid mediátorok szerepe az agykérgi mikrocirkuláció féloldali a. carotis elzáródáshoz való alkalmazkodása során, Orvosképzés XCIV. évfolyam, 1:1-288. 119.oldal,ISSN 0030-6037, 2019
Karsai Noémi, Vén Krisztina: Telítetlen lizofoszfatidsavak vazoaktív hatását meghatározó molekuláris mechanizmusok, Orvosképzés XCIV. évfolyam, 1:1-288. ,196.oldal, ISSN 0030-6037, 2019
BORSODI KINGA, BALLA HELGA: A bradykinin lehetséges szerepe és jelátviteli folyamatai a húgyhólyag működési zavaraiban, Orvosképzés XCIV. évfolyam, 2:289-624 ,ISSN 0030-6037 609.oldal,, 2019
JANOVICZ ANNA, KERKOVITS NÓRA MELINDA: A trombin vazodilatátor hatásának molekuláris mechanizmusa, Orvosképzés XCIV. évfolyam, 2:289-624 , 405. oldal, ISSN 0030-6037, 2019
Vén Krisztina: A lizofoszfatidsav okozta vazokonstrikció erősségének összefüggése a zsírsavlánc telítetlenségi fokával és az életkorral, Orvosképzés XCIV. évfolyam, 2:289-624 , 414. oldal, ISSN 0030-6037, 2019
Karsai Noémi, Vén Krisztina: Molecular mechanism underlying the vasoactive effect of unsaturated lysophosphatidic acids, Orvosképzés XCIV. évfolyam, 1:1-288, 27. oldal, ISSN 0030-6037, 2019
Molnár Péter József, Dér Bálint, Borbás Zsófia, Molnár Krisztina, Borsodi Kinga, Ruisanchez Éva, Benyó Zoltán: Prosztanoid receptorok szerepe és jelátviteli folyamatai a húgyhólyag simaizom-kontrakció Szabályozásában, Magyar Anatómus Társaság, Magyar Mikrocirkulációs és Vaszkuláris Biológiai Társaság, Magyar Élettani Társaság, közös Vándorgyűlése PROGRAM, FAMÉ, Budapest, 2019
Borsodi Kinga, Balla Helga, Molnár Péter József, Ruisanchez Éva, Benyó Zoltán: A bradykinin B2 receptor szerepe és jelátviteli útvonalai a húgyhólyag simaizom működésének szabályozásában, Magyar Anatómus Társaság, Magyar Mikrocirkulációs és Vaszkuláris Biológiai Társaság, Magyar Élettani Társaság, közös Vándorgyűlése PROGRAM, FAMÉ, Budapest, 111.oldal, 2019
Karsai Noémi, Vén Krisztina, Ruisanchez Éva, Janovicz Anna, Tigyi Gábor, Benyó Zoltán: Telítetlen lizofoszfatidsavak vazoaktív hatását meghatározó molekuláris mechanizmusok, Magyar Anatómus Társaság, Magyar Mikrocirkulációs és Vaszkuláris Biológiai Társaság, Magyar Élettani Társaság, közös Vándorgyűlése PROGRAM, FAMÉ, Budapest, 115-116- oldal, 2019
Majer Alíz, Janovicz Anna, Balogh Lili, Tigyi Gábor, Benyó Zoltán, Ruisanchez Éva: A lizofoszfatidilkolin-autotaxin-lizofoszfatidsav tengely szerepe az endotél diszfunkcióban, Magyar Anatómus Társaság, Magyar Mikrocirkulációs és Vaszkuláris Biológiai Társaság, Magyar Élettani Társaság, közös Vándorgyűlése PROGRAM, FAMÉ, Budapest, 118.oldal, 2019
Vén Krisztina, Karsai Noémi, Kerék Margit, Janovicz Anna, Monori-Kiss Anna, Tigyi Gábor, Benyó Zoltán, Ruisanchez Éva: A lizofoszfatidsav értónust szabályozó hatásának életkorfüggése, Magyar Anatómus Társaság, Magyar Mikrocirkulációs és Vaszkuláris Biológiai Társaság, Magyar Élettani Társaság, közös Vándorgyűlése PROGRAM, FAMÉ, Budapest, 125-126-oldal, 2019
Hricisák László, Jabronka Nikolett, Pál Éva, Fülöp Ágnes, Sándor Péter, Benyó Zoltán: Prosztanoid mediátorok szerepe az agykérgi váráramlás szabályozásában féloldali a. carotis elzárás után, Magyar Anatómus Társaság, Magyar Mikrocirkulációs és Vaszkuláris Biológiai Társaság, Magyar Élettani Társaság, közös Vándorgyűlése PROGRAM, FAMÉ, Budapest, 136. oldal, 2019
Lékai Ágnes, Pál Éva, Hricisák László, Fülöp Ágnes, Benyó Zoltán: D-vitamin receptor hiány hatása a piális kollaterális érhálózatra, Magyar Anatómus Társaság, Magyar Mikrocirkulációs és Vaszkuláris Biológiai Társaság, Magyar Élettani Társaság, közös Vándorgyűlése PROGRAM, FAMÉ, Budapest, 137-138. oldal, 2019
Erdõsi Viktor: A szfingozin és analógjainak hatása az endoteliális nitrogén-monoxid-szintáz függõ Vazorelaxációra, Orvosképzés XCIII. évfolyam, 1:1-268,118. oldal, ISSN 0030-6037, 2018
Wafa Dina, Hobot Eszter,: A lizofoszfatidsav koronária-áramlást csökkentõ hatásának mechanizmusa, Orvosképzés XCI. évfolyam, 1:1-256, 2016
Móré Dorottya, Panta Cecília Rita: A szfingozin-1-foszfát potencírozza az α1-adrenoreceptorok által közvetített vazokonstrikciót, Orvosképzés XCI. évfolyam, 1:1-256, 101. oldal, ISSN 0030-6037, 2016
Pál Éva, Hadjadj Leijla, Fontányi Zoltán, Monori-Kiss Anna, Mezei Zsuzsanna, Lippai Norbert, Magyar Attila, Heinzlmann Andrea, Karvaly Gellért, Monos Emil, Nádasy György László, Várbíró Szabolcs, Benyo Zoltán: Vitamin D deficiency impairs geometrical structure and vascular reactivity of rat cerebral arterioles., , 2018
Molnar E, Molnar B, Lohinai Z, Toth Z, Benyo Z, Hricisak L, Windisch P, Mikecs B, Vag J: Postoperative Microcirculatory Changes In Human Gingiva After Tunnelling Technique, JOURNAL OF DENTAL RESEARCH 95: (C) 0075, 2016
Janovicz Anna, Kerkovits Nóra Melinda, Ruisanchez Éva, Benyó Zoltán: A proteáz-aktivált receptor 1 jelátviteli folyamatai az értónus szabályozásában, ÉRBETEGSÉGEK / HUNGARIAN JOURNAL OF VASCULAR DISEASES 2018: (3) p. 114., 2018
Dancs P, Ruisanchez É, Kerkovits N, Iring A, Offermanns S, Cervenak L, Gál P, Benyó Z: ENDOTHELIÁLIS PAR2 RECEPTOROK SZEREPE AZ ÉRTÓNUS SZABÁLYOZÁSÁBAN, , 2017
Polycarpou A, Hricisak L, Iring A, Safar D, Ruisanchez E, Horvath B, Sandor P, Benyo Z: Adaptation of the Cerebrocortical Circulation to Carotid Artery Occlusion Involves Blood Flow Redistribution between Cortical Regions and is Independent of eNOS., AMERICAN JOURNAL OF PHYSIOLOGY: HEART AND CIRCULATORY PHYSIOLOGY 311: (4) pp. H972-H980., 2016
Molnár E, Molnár B, Lohinai Z, Tóth Z, Benyó Z, Hricisák L, Windisch P, Vág J: Evaluation of Laser Speckle Contrast Imaging for the Assessment of Oral Mucosal Blood Flow following Periodontal Plastic Surgery, BIOMED RESEARCH INTERNATIONAL 2017: 4042902, 2017
Vén Krisztina, Kerék Margit, Balogh Andrea, Tigyi Gábor, Benyó Zoltán, Ruisanchez Éva: Lysophosphatidic acid (LPA) mediated vasoconstriction depends on fatty acid chain unsaturation and changes with age, , 2018
Molnár Péter J, Dér Bálint, Borbás Zsófia, Molnár Krisztina, Ruisanchez Éva, Stefan Offermanns, Benyó Zoltán: Signal transduction pathways of the thromboxane prostanoid receptor in urinary bladder smooth muscle, , 2018
Molnár Péter József, Dér Bálint, Borbás Zsófia, Molnár Krisztina, Ruisanchez Éva, Offermanns Stefan, Benyó Zoltán: Signal transduction pathways of prostanoids and isoprostanes in urinary bladder smooth muscle, , 2018
Pal Eva, Hadjadj Leila, Fontanyi Zoltan, Monori-Kiss Anna, Lippai Norbert, Horvath Eszter M., Magyar Attila, Horvath Eszter, Monos Emil, Nadasy Gyorgy L., Benyo Zoltan, Varbiro Szabolcs: Gender, hyperandrogenism and vitamin D deficiency related functional and morphological alterations of rat cerebral arteries, PLOS ONE 14: (5) e0216951, 2019
Pal E, Hadjadj L, Fontanyi Z, Monori-Kiss A, Mezei Z, Lippai N, Magyar A, Heinzlmann A, Karvaly G, Monos E, Nadasy G, Benyo Z, Varbiro S: Vitamin D deficiency causes inward hypertrophic remodeling and alters vascular reactivity of rat cerebral arterioles., PLOS ONE 13: (2) e0192480, 2018
Beliczai-Marosi Gabriella, Ane Stensønes Dybvig, Benyó Zoltán, Kiss Levente: A KÉNHIDROGÉN FOKOZOTT VAZORELAXÁCIÓT OKOZ IDŐS DB/DB EGEREKBEN, , 2017
Janovicz Anna, Majer Alíz, Balogh Lili, Balogh Andrea, Tigyi Gábor, Benyó Zoltán, Ruisanchez Éva: Role of the LPC-ATX-LPA Pathway in the Development of Endothelial Dysfunction, , 2019
Pál Éva, Hadjadj Leila, Monori-Kiss Anna, Horváth Eszter, Fontányi Zoltán, Horváth Eszter Mária, Monos Emil, Nádasy György, Benyó Zoltán, Várbíró Szabolcs: Androgén és D-vitamin jelátvitel közötti interakció hatása az agyi erek válaszkészségére, , 2018
Panta C. Rita, Móré D, Dancs P, Ruisanchez É, Kerék M, Offermanns S, Benyó Z: Sphingosine-1-phosphate modulates alpha1-adrenoreceptor-mediated vasoconstriction, , 2016
Dancs P, Ruisanchez É, Balogh A, Panta C. R, Miklós Zs, Nüsing R, Aoki J, Chun J, Offermanns S, Tigyi G, Benyó Z: Signaling pathways of lysophosphatidic acid elicited vasoconstriction, , 2016
Janovicz Anna, Kerkovits Nóra Melinda, Ruisanchez Éva, Benyó Zoltán: A proteáz-aktivált receptor 1 jelátviteli folyamatai endotéliumban és érsimaizomban, In: Membrán-Transzport Konferencia : poszter absztraktok, Remedicon Kft. (2018) 28, 2018
Dér Bálint, Molnár Péter József, Ruisanchez Éva, Őrsy Petra, Kerék Margit, Faragó Bernadett, Nyirády Péter, Offermanns Stefan, Benyó Zoltán: NK2 receptor-mediated detrusor muscle contraction involves G q/11 -dependent activation of voltage-dependent Ca 2+ channels and the RhoA-Rho kinase pathway, AMERICAN JOURNAL OF PHYSIOLOGY: RENAL PHYSIOLOGY 317: (5) pp. F1154-F1163., 2019
Markovics Arnold, Tóth Kinga Fanni, Sós Katalin Eszter, Magi József, Gyöngyösi Adrienn, Benyó Zoltán, Christos C. Zouboulis, Bíró Tamás, Oláh Attila: A nikotinsav a „hydoxycarboxylic acid receptor 2” (HCA2) aktiválásával csökkenti a humán szebociták faggyúlipid-termelését, In: Magyar Élettani Társaság 2018. évi Vándorgyűlése : előadás és poszter absztraktok, (2018) pp. 65-66., 2018
Dobrydnio Laura S, Gál Piroska, Jabronka Nikolett, Hricisák László, Polycarpou Andreas, Benyó Zoltán: Relevance of endothelial and neuronal NOS int he recovery of the cerebrocortical blood flow after unilateral carotid artery occlusion in mice, In: Recoop, HST Association (szerk.) Recoop HST Association - Student Conference - Recoop- Frigyes Korányi Science Forum, Recoop HST Association (2018) p. 53., 2018
Panta Cecília R., Ruisanchez Éva, Móré Dorottya, Dancs Péter T., Balogh Andrea, Fülöp Ágnes, Kerék Margit, Proia Richard L., Offermanns Stefan, Tigyi Gábor J., Benyó Zoltán: Sphingosine-1-Phosphate Enhances α1-Adrenergic Vasoconstriction via S1P2–G12/13–ROCK Mediated Signaling, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 20: (24) p. 6361., 2019
Miklós Zsuzsanna, Wafa Dina, Gál Benjámin, Ruisanchez Éva, Kerék Margit, Balogh Andrea, Offermanns Stefan, Chun Jerold, Tigyi Gábor, Benyó Zoltán: LYSOPHOSPHATIDIC ACID INDUCES STRONG VASOCONSTRICTION IN THE CORONARIES VIA MULTIPLE SIGNALLING PATHWAYS, In: Book of Abstract of the 7th European Workshop on Lipid Mediators, (2018), 2018
Dybvig Ane, Beliczai-Marosi Gabriella: Enhanced hydrogen sulphine mediated vasorelaxation in aged mice with type 2 diabetes, Orvosképzés 2017; XCII. évfolyam, 1:1-248, ISSN 0030-6037, 2017
Ambrus Viktória, Benis Áron: A lizofoszfatdsav fokozza az értónust izolált patkány koronária erekben., Orvosképzés 2017; XCII. évfolyam, 1:1-248, ISSN 0030-6037, 2017
Wafa Dina: Az LPA4 receptor és a hozzá kapcsolódó jelátviteli utak szerepe a lizofoszfatidsav koronária áramlást csökkentő hatásában, Orvosképzés 2017; XCII. évfolyam, 1:1-248, ISSN 0030-6037, 2017
Móré Dorottya, Panta Cecília Rita: A szfingozin-1-foszfát potencírozza az α1-adrenoreceptorok által közvetített vazokonstrikciót, Orvosképzés 2017; XCII. évfolyam, 2:249-548, ISSN 0030-6037, 2017
Panta Cecília Rita: A lizofoszfatidsav vazokonstriktor hatásában szerepet játszó egyedi jelátviteli utak azonosítása, Orvosképzés 2017; XCII. évfolyam, 2:249-548, ISSN 0030-6037, 2017
Kerkovits Nóra Melinda: PAR2 receptorok szerepe az endotheium-függő érválaszok közvetítésében., Orvosképzés 2017; XCII. évfolyam, 2:249-548, ISSN 0030-6037, 2017
Marosi Gabriella, Dybvig Ane Stensones: Nemi különbségek a kénhidrogén vazorelaxáns hatásában 2-es típusú diabéteszben., Orvosképzés 2017; XCII. évfolyam, 2:249-548, ISSN 0030-6037, 2017
Panta Cecília Rita: Az α1-adrenoreceptorok közvetítette vazokonstrikció szfingozin-1-foszfát általi potencírozódásának mechanizmusa., Orvostudományi Értesítő 2017, 90. kötet, 1. különszám, ISSN 1453-0953, 2017
Panta Cecília Rita: A lizofoszfatidsav érsimaizomra kifejtett hatásának jelátviteli mechanizmusa., Orvostudományi Értesítő 2017, 90. kötet, 1. különszám, ISSN 1453-0953, 2017
László Hricisák, Andreas Polycarpou, András Iring, Éva Ruisanchez, Laura Simoes Dobrydnio, Piroska Gál, Péter Sándor, Zoltán Benyó: Roles of nitric oxide and pial collateral circulation in the adaptation of the cerebrocortical blood flow to carotid artery occlusion, Vasculata 2017., 2017
Beliczai-Marosi Gabriella, Ane Stensønes Dybvig, Zoltán Benyó, Kiss Levente: A kénhidrogén fokozott vazorelaxációt okoz idős db/db egerekben., A Magyar Élettani Társaság, A Magyar Kisérletes és Klinikai Farmakológiai Társaság és a Magyar Mikrocirkulációs és Vaszkuláris Biológiai Társaság közös Vándorgyűlése, 2017
Dancs P, Ruisanchez É, Balogh A, Panta CR, Miklós Zs, Nüsing RM, Aoki J, Chun J, Offermanns S, Tigyi G, Benyó Z: LYSOPHOSPHATIDIC ACID, A JANUS-FACED MEDIATOR OF THE VASCULAR TONE, , 2017
Miklós Zs, Wafa D, Hobot E, Ruisanchez É, Kerék M, Balogh A, Dancs P, Offermanns S, Tigyi G, Benyó Z: LYSOPHOSPHATIDIC ACID INDUCED VASOCONSTRICTION IN THE CORONARY VASCULAR BED, , 2017
Pál E, Fontányi Z, Hadjadj L, Monori-Kiss A, Danics L, Monos E, Nádasy G, Benyó Z, Várbíró S: Vitamin D Deficiency Impairs Geometrical Structure and Physiological Function of Cerebral Arteries, In: Duric, Dragan; Jakovljevic, Vladimir (szerk.) Joint Meeting of National Physiological Societies "New Perspectives in Physiological Research - Young Investigator Forum", Društvo fiziologa Srbije (2017) pp. 115-115., 2017
Pál É, Fontányi Z, Hadjadj L, Monori-Kiss A, Danics L, Monos E, Nádasy G, Benyó Z, Várbíró Sz: Vitamin D deficiency impairs geometrical structure and function of cerebral arteries, ACTA PHYSIOLOGICA 221: (S713) p. 78., 2017
Panta CR, Móré D, Ruisanchez É, Dancs P, Kerék M, Offermanns S, Benyó Z: SPHINGOSINE-1-PHOSPHATE ENHANCES α1-ADRENORECEPTOR-MEDIATED VASOCONSTRICTION, , 2017
Ruisanchez E, Juhász T, Harmat V, Erdősi E, Benyó Z, Liliom K: SPHINGOSINE INHIBITS CALMODULIN ACTION: IMPLICATION FOR REGULATION OF ENDOTHELIAL NITRIC OXIDE SYNTHASE-MEDIATED VASORELAXATION, , 2017
Ruisanchez É, Kiss L, Strakya É Zs, Korda D, Párkányi A, Liliom K, Tigyi G, Benyó Z: ENHANCED ENDOTHELIAL NITRIC OXIDE SYNTHASE MEDIATED VASORELAXATION BY SPHINGOMYELINASE IN DB/DB MICE, , 2017
Wafa D, Hobot E, Ruisanchez É, Kerék M, Benyó Z, Miklós Zs: A LIZOFOSZFATIDSAV KORONÁRIA SZŰKÍTŐ HATÁSÁT KÖZVETÍTŐ JELÁTVITELI ÚTVONALAK AZONOSÍTÁSA, , 2017
Panta Cecília Rita: A szfingozin-1-foszfát potencírozó hatása az alpha1-adrenoreceptorok által közvetített vazokonstrikcióra, Orvosképzés XCIII. évfolyam,112. oldal, 1:1-268, ISSN 0030-6037, 2018
Koch Nóra, Kovács Janka: A preiszkémiás szfingozin-1-foszfát kezelés hatása a koronária áramlásra és a posztiszkémiás szívfunkcióra, Orvosképzés XCIII. évfolyam,111. oldal 1:1-268, ISSN 0030-6037, 2018
Janovicz Anna, Kerkovits Nóra Melinda: A proteáz-aktivált receptor-1 szerepe és jelátviteli folyamatai érsimaizomban, Orvosképzés XCIII. évfolyam, 111. oldal, 1:1-268, ISSN 0030-6037, 2018
Kerkovits Nóra Melinda, Janovicz Anna: A trombin vazodilatátor hatásának molekuláris mechanizmusa., Orvosképzés XCIII. évfolyam,113. oldal, 1:1-268, ISSN 0030-6037, 2018
Rita C. Panta, Éva Ruisanchez, Dorottya Móré, Péter Tibor Dancs, Andrea Balogh, Stefan offermanns, Gabor Tigyi, Zoltán Benyó: Sustained potentiation of α1-adrenergic vasoconstriction by sphingosine-1-phosphate., RECOOP - Frigyes Korányi Science Fórum Abstract Book, page 20., ISBN 978-615-00-1489-0, 2018
Benyó Zoltán, Ruisanchez Éva, Tigyi Gábor: LIZOFOSZFOLIPID MEDIÁTOROK SZEREPE A VÉRKERINGÉSI RENDSZER ÉLETTANI ÉS KÓRÉLETTANI FOLYAMATAIBAN, , 2018
Pal E., Hadjadj L., Fontanyi Z., Monori-Kiss A., Mezei Z., Lippai N., Magyar A., Heinzlmann A., Karvaly G., Monos E., Nadasy G., Benyo Z., Varbiro S.: VITAMIN D DEFICIENCY CAUSES INWARD HYPERTROPHIC REMODELING AND ALTERS VASCULAR REACTIVITY OF RAT CEREBRAL ARTERIOLES, JOURNAL OF HYPERTENSION 36: pp. e296-e297., 2018
Panta C. Rita, Ruisanchez Éva, Móré Dorottya, Dancs Péter T., Balogh Andrea, Stefan Offermanns, Tigyi Gábor, Benyó Zoltán: A szfingozin-1-foszfát potencírozó hatása az α1-adrenoreceptorok által közvetített vazokonstrikcióra, , 2018
Panta C.R., Ruisanchez É., Móré D., Dancs P., Balogh A., Offermanns S., Tigyi G., Benyó Z.: SUSTAINED POTENTIATION OF < ALPHA > 1-ADRENERGIC VASOCONSTRICTION BY SPHINGOSINE 1-PHOSPHATE, JOURNAL OF HYPERTENSION 36: p. e291., 2018
Ambrus Viktória, Benis Áron: A lizofoszfatdsav fokozza az értónust izolált patkány koronária erekben., Orvosképzés XCII. évfolyam, 1:1-248, ISSN 0030-6037, 2017
Ambrus Viktória, Benis Áron: A lizofoszfatidsav fokozza az értónust izolált patkány-koronáriaerekben., Orvostudományi Értesítő 2017, 90. kötet, 1. különszám, ISSN 1453-0953, 2017
Kerkovits Nóra Melinda: PAR2 receptorok szerepe az endotheium-függő érválaszok közvetítésében., Orvosképzés XCII. évfolyam, 2:249-548, ISSN 0030-6037, 2017
László Hricisák, Andreas Polycarpou, András Iring, Éva Ruisanchez, Laura Simoes Dobrydnio, Piroska Gál, Péter Sándor, Zoltán Benyó: Roles of nitric oxide and pial collateral circulation in the adaptation of the cerebrocortical blood flow to carotid artery occlusion, Vasculata 2017, 2017
Móré Dorottya, Panta Cecília Rita: A szfingozin-1-foszfát potencírozza az α1-adrenoreceptorok által közvetített vazokonstrikciót, Orvosképzés XCII. évfolyam, 2:249-548, ISSN 0030-6037, 2017
Panta Cecília Rita: A lizofoszfatidsav vazokonstriktor hatásában szerepet játszó egyedi jelátviteli utak azonosítása, Orvosképzés XCII. évfolyam, 2:249-548, ISSN 0030-6037, 2017
Panta Cecília Rita: Az α1-adrenoreceptorok közvetítette vazokonstrikció szfingozin-1-foszfát általi potencírozódásának mechanizmusa., Orvostudományi Értesítő 2017, 90. kötet, 1. különszám, ISSN 1453-0953, 2017
Panta Cecília Rita: A lizofoszfatidsav érsimaizomra kifejtett hatásának jelátviteli mechanizmusa., Orvostudományi Értesítő 2017, 90. kötet, 1. különszám, ISSN 1453-0953, 2017
Wafa Dina: Az LPA4 receptor és a hozzá kapcsolódó jelátviteli utak szerepe a lizofoszfatidsav koronária áramlást csökkentő hatásában, Orvosképzés XCII. évfolyam, 1:1-248, ISSN 0030-6037, 2017
Wafa Dina, Gaál Benjámin, Benyó Zoltán, Miklós Zsuzsanna: Endotél eredetű mediátorok és az LPA4 receptor szerepe a lizofoszfatidsav koronáriatónus szabályozó hatásának közvetítésében, , 2018
Dancs PT, Ruisanchez E, Balogh A, Panta CR, Miklos Z, Nusing RM, Aoki J, Chun J, Offermanns S, Tigyi G, Benyo Z: LPA1 receptor-mediated thromboxane A2 release is responsible for lysophosphatidic acid-induced vascular smooth muscle contraction, FASEB J 31: (4) 1547-1555, 2017
Juhász T, Ruisanchez É, Harmat V, Kardos J, Kabai M, Benyó Z, Liliom K: Sphingosine inhibits NO-mediated vasorelaxation of mouse thoracic aorta via binding to calmodulin, Abstract Book of the International Ceramide Conference and Sphingolipid Club Joint Meeting, Cesme, Turkey, 2015. 05. 06-10., Page 115., 2015
Móré D, Ruisanchez É, Dancs P, Hricisák L, Panta R, Kerék M, Offermanns S, Benyó Z: Mechanism of sphingosine-1-phosphate induced vascular smooth muscle contraction under hyperkalemic conditions, Abstract Book of the 14th International Bioactive Lipids Conference, Budapest, Hungary, 2015. 07. 12-15., #152, 2015
Marosi G, Dybvig AS, Straky Z, Korda D, Benyó Z, Ruisanchez É, Kiss L: Mechanisms of action of sphingomyelinase induced enhanced vasorelaxation in db/db mice, Abstract Book of the 14th International Bioactive Lipids Conference, Budapest, Hungary, 2015. 07. 12-15., #164, 2015
Dancs P, Ruisanchez É, Kerék M, Balogh A, Offermanns S, Tigyi G, Benyó Z: Role of LPA and thromboxane receptors in the lysophosphatidic acid induced vasoconstriction, Abstract Book of the 14th International Bioactive Lipids Conference, Budapest, Hungary, 2015. 07. 12-15., #94, 2015
Németh T, Ruisanchez É, Hricisák L, Iring A, Horváth B, Smrcka AV, Merkely B, Offermanns S, Benyó Z: Thromboxane receptor signaling in the cardiovascular system, Abstract Book of the 14th International Bioactive Lipids Conference, Budapest, Hungary, 2015. 07. 12-15., #34, 2015
Dybvig AS, Marosi G, Straky Z, Korda D, Benyó Z, Ruisanchez É, Kiss L: The role of hydrogen sulfide in enhanced sphingomyelinase induced vasorelaxation in db/db mice, Nitric Oxide, Volume 47, Pages S26–S27, 2015
Dancs PT, Ruisanchez E, Balogh A, Panta CR, Miklos Z, Nusing RM, Aoki J, Chun J, Offermanns S, Tigyi G, Benyo Z: LPA1 receptor-mediated thromboxane A2 release is responsible for lysophosphatidic acid-induced vascular smooth muscle contraction, FASEB J In Press: In Press, 2017
Iring A, Hricisák L, Benyó Z: CB1 receptor-mediated respiratory depression by endocannabinoids, RESP PHYSIOL NEUROBI 240: 48-52, 2017
Molnár E, Molnár B, Lohinai Z, Tóth Z, Benyó Z, Hricisák L, Windisch P, Vág J: Evaluation of Laser Speckle Contrast Imaging for the Assessment of Oral Mucosal Blood Flow following Periodontal Plastic Surgery, BIOMED RES INT 2017: , 2017
Benyo Z, Ruisanchez E, Leszl-Ishiguro M, Sandor P, Pacher P: Endocannabinoids in Cerebrovascular Regulation, AM J PHYSIOL HEART C 310: (7) H785-H801, 2016
Polycarpou A, Hricisak L, Iring A, Safar D, Ruisanchez E, Horvath B, Sandor P, Benyo Z: Adaptation of the Cerebrocortical Circulation to Carotid Artery Occlusion Involves Blood Flow Redistribution between Cortical Regions and is Independent of eNOS., AM J PHYSIOL HEART C 311: (4) H972-H980, 2016
Iring A, Hricisák L, Benyó Z: CB1 receptor-mediated respiratory depression by endocannabinoids, RESPIRATORY PHYSIOLOGY AND NEUROBIOLOGY 240: pp. 48-52., 2017





 

Events of the project

 
2016-03-22 10:06:30
Résztvevők változása




Back »