'Micro-electric imaging: modeling, source reconstruction and causality analysis for multi-electrode arrays'  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
113147
Type K
Principal investigator Somogyvári, Zoltán
Title in Hungarian Képalkotás mikroelektróda-rendszerekkel : modellek, forrásrekonstrukció és oksági elemzés
Title in English 'Micro-electric imaging: modeling, source reconstruction and causality analysis for multi-electrode arrays'
Keywords in Hungarian idegsejt elektrofiziológia, áramforrás sűrűség elemzés, inverz módszerek
Keywords in English electrophysiology of neurons, current source density, inverse solutions
Discipline
Neuroanatomy and neurophysiology (Council of Medical and Biological Sciences)50 %
Biophysics (Council of Physical Sciences)25 %
Bioinformatics (Council of Medical and Biological Sciences)25 %
Panel Neurosciences
Department or equivalent RMI - Komputációs Tudományok Osztálya (Wigner Research Centre for Physics)
Participants Bábel, Tamás
Benkő, Zsigmond
Cserpán, Dorottya
Stippinger, Marcell
Zalányi, László
Zlatniczki, Ádám
Starting date 2015-01-01
Closing date 2019-12-31
Funding (in million HUF) 27.832
FTE (full time equivalent) 15.13
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Bár az egyedi szinapszisok tulajdonságairól sok ismerettel rendelkezünk, azonban nagyon keveset tudunk arról, hogy a nagy számú, különböző pályákon érkező bemenet hogyan összegződik az idegsejteken míg végül kiváltja az idegsejt kimenetét, az akciós potenciált. Ennek egyik fő oka, hogy jelenleg nem létezik olyan kísérleti technika, amely lehetővé tenné az idegsejtek membránjára érkező bemeneti áramok teljes, térbeli és időbeli mintázatainak meghatározását szabadon mozgó állatokban. A pályázati munka során, az idegszövetbe ültetett extracelluláris mikroelektróda rendszerek jelein alapuló új matematikai képalkotó eljárásokat fejlesztünk, amelyekkel meghatározhatóak az idegsejtek membránáramai nem csak az agykéregben de a thalauszban is. Továbblépve, kidolgozunk egy eljárást, amellyel in vitro párhuzamos sokcsatornás extracelluláris és egy csatornás intracelluláris mérés alapján meghatározhatóak a membrán potenciál és a szinaptikus áramok mintázatai a teljes idegsejten. Meghatározzuk a hippokampuszban a különböző típusú sejtekre érkező bemenetek rétegeloszlását, időbeli dinamikáját és kauzalitási viszonyait aktív térbeli navigáció során, theta oszcilláció és éleshullám aktivitás során. Megvizsgáljuk az egykérgi visszacsatolás dinamikáját és különbségeit elsődleges szenzoros és magasabb rendű thalamikus magvakban. Elemzési módszereink láthatóvá teszik az agyterületek határait, az agyi műtétek előkészítéseként, az agyfelszínre helyezett szubdurális elektródarácsok adatai alapján, mely alapját képezheti egy azonnali funkcionális térképezési eljárásnak amely igen hasznos segítség lehet az operáló orvos számára.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az idegrendszer, azon belül is az agykéreg működésének megértését rendkívüli mértékben hátráltatja, egy olyan kísérleti módszer hiánya, amely képes az egyes idegsejtekre érkező bemeneti áramok térbeli és időbeli mintázatait meghatározni. A bemenetek ismerete nélkül, pusztán a kimeneti akciós potenciálokat ismerve, reménytelen vállalkozás az idegsejtek kimenet-bemenet függvényének, az általuk végzett mikro-számításoknak meghatározása és megértése. Alaphipotézisünk, amelyet előzetes eredmények is erősítenek, hogy az agyba ültetett mikroelektróda rendszerekkel rögzített elektromos jelek hordoznak információt az idegsejteken akciós potenciált kiváltó bemeneti árammintázatokról és megfelelő elemzési technikákkal ez az információ kinyerhető, a bemeneti áramok tér-idő mintázatai meghatározhatóak. A pályázati munkánk alapvető célja tehát egy mikro-elektromos képalkotó metodika kifejlesztése amellyel meghatározhatóak az idegsejtek bemenetei és ez alapján megválaszolhatóak az idegi információ feldolgozás alapvető kérdései: Mely idegi pályákon és milyen időbeli dinamikával érkező bemenetek hozzák létre és rögzítik a térbeli navigációhoz kapcsolódó memórianyomokat a hippokampuszban? Milyen specifikus bemeneteket kapnak az egyes gátló neuron típusok? Mik a különbségek és a hasonlóságok az idegsejtek bemeneti mintázataiban a hippokampusz szelet preparátumokban kiváltott oszcillációk és az érintetlen agyban észlelt természetes megfelelői között? A thalamusz elsődleges és magasabb rendű magjaiban milyen eltérő dinamikával jelenik meg a kérgi visszacsatolás? Elkülöníthetőek-e az egyes agyterületek pusztán az agyfelszínre helyezett elektróda rendszerek adatai alapján?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A pályázati munka során kifejlesztett mikro-elektromos képalkotó eljárások számos tudományos kérdés új megközelítését teszik lehetővé. Közelebb hozzák az idegi kód megértését, jelentősen hozzájárulhatnak az egyedi idegsejtek által végzett elemi számítások, bemenet-kimenet transzformációk megismeréséhez és megértéséhez. A mikro-elektróda rendszerek az optikai módszerekhez képest lényegesen olcsóbb vizsgálati módszerek, amelyeket ma is rutinszerűen alkalmaznak szabadon mozgó állatokban. Mivel az általunk kifejlesztett elemzési módszerek jelentősen megnövelik az ilyen mérésekből nyerhető információ mennyiségét, széleskörű felhasználásra számíthatnak az idegrendszer kutatásban.
A pályázati munka során meghatározzuk a serkető és különféle gátló sejtekre érkező bemeneti szinaptikus mintázatokat a hippokampuszban éberen navigáló és alvó patkányokban, theta oszcilláció és éleshullám aktivitás során. Az in vivo vizsgálatok kiegészítéseképpen elemezzük in vitro preparátumokon az éleshullám és a gamma oszcilláció mechanizmusait. A bemeneti áram eloszlások összehasonlítása közelebbi megfeleltetést tesz lehetővé az in vitro modellek és a in vivo mechanizmusok között. Míg az in vivo vizsgálatok a neuronok természetes kommunikációjának, a téri információ és a memórianyomok kódolásának és előhívásának jobb megértését teszik lehetővé, az in vitro vizsgálatok széles farmakológiai manipulálhatóságot biztosítanak, és ami különösen fontos a tervezett munka szempontjából, párhuzamos intracelluláris és extracelluláris méréseket tesznek lehetővé.
Az új módszerekkel nem csak az egészséges agy, illetve az egészséges idegsejtek kommunikációja vizsgálható. Az idegsejtek bemeneteiben létrejövő patológiás elváltozások megismerésének lehetősége teljesen új fényben mutathatja be a különböző idegrendszeri betegségeket, mint az epilepszia és a skizofrénia, ilyen módon fontos szerepe lehet a gyógyerek hatásmechanizmusainak vizsgálatában is.
A pályázat keretében fejlesztendő elektroanatómiai módszerek, amelyek lehetővé teszik, a műtéti előkészületként az agyfelszínre helyezett elektróda rácsok adataiból az agykérgi területek határainak meghatározását, lefektethetik egy orvosokat segítő funkcionális agyi térképező eljárás alapjait.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Egy átlagos agykérgi idegsejt 10 000 – 15 000 másik idegsejttől kap bemenetet. Bár az egyedi bemenetek, szinapszisok tulajdonságairól sok ismerettel rendelkezünk, azonban nagyon keveset tudunk arról, hogy ez a nagy számú, különböző pályákon érkező bemenet hogyan összegződik az idegsejteken míg végül kiváltja az idegsejt kimenetét, az akciós potenciált. Ennek egyik fő oka, hogy jelenleg nem létezik olyan kísérleti technika, amely lehetővé tenné az idegsejtek membránjára érkező bemeneti áramok teljes, térbeli és időbeli mintázatainak meghatározását szabadon mozgó állatokban. A pályázati munka során, az idegszövetbe ültetett mikroelektróda rendszerek jelein alapuló új matematikai képalkotó eljárásokat fejlesztünk, amelyek láthatóvá teszik az idegsejtek bemeneteit és ezzel eddig elérhetetlen, új információt tesznek hozzáférhetővé. A bemeneti mintázatok megismerése alapvetően meg fogja változtatni ismereteinket az idegi kódról és az egyedi idegsejtek által végrehajtott mikroszámításokról, feltárva az idegsejtek bemenetei és kimenetei közötti összefüggéseket. Az általunk kifejlesztett technika segíteni fogja nem csak az idegsejtek kommunikációjának jobb megértését az egészséges agyban, de új szempontból mutatja meg az idegrendszeri betegségek- mint az epilepszia és a skizofrénia – mögött húzódó folyamatokat is. Elemzési módszereink láthatóvá teszik az agyterületek határait, az agyi műtétek előkészítéseként, az agyfelszínre helyezett elektródarácsok adatai alapján, mely alapját képezheti egy azonnali funkcionális térképezési eljárásnak amely igen hasznos segítség lehet az operáló orvos számára.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

A large amount of information has been accumulated about the properties of individual synapses in the recent years. On the contrary, the full input current patterns, resulting from the summation of the huge number of individual synaptic inputs on a whole neuron are almost entirely unknown. The main reason of this large gap in our knowledge is the lack of a proper technique for measuring spatio-temporal inputs patterns on single neurons in freely behaving animals. During the proposed project, we will develop a set of new mathematical imaging methods, which are able to reveal the input patterns on neurons, based on extracellular potential measurements by multi-electrode arrays chronically implanted into the cortex as well as in the thalamus. Furthermore, a new method will be developed to reconstruct the full spatial and temporal patterns of membrane potential and synaptic currents on whole individual neurons based on parallel multi-channel extracellular and one channel intracellular recordings in vitro. The laminar distribution, temporal dynamics and causal relations of input patterns on different cell types of the hippocampus will be determined during active spatial navigation, theta and sharp wave-ripple oscillations. The dynamics and differences of cortical feedback inputs on primary sensory and higher order nuclei in the thalamus will be investigated as well. The methods of electroanatomy developed in this project, will lay down the foundations of an individualized online functional mapping method, providing valuable information for the surgeon about borders of brain areas based on data recorded by subdural grid electrodes on the surface of the brain.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

One of the main obstacles to decipher the information processing and the neural communication in the brain is the lack of any experimental technique that is able to measure the spatio-temporal distribution of synaptic currents on individual neurons in freely behaving animals. Without knowing the input of the neurons and merely observing their output action potentials, the understanding of their input-output transformations, the micro-computation performed by individual neurons, is hopeless. Thus, our basic hypothesis, supported by preliminary results, is that the electrical potential patters measured by multi electrode arrays carry information about the input synaptic current patterns evoking the action potentials on individual neurons, and this information can be extracted by a proper analytical method. Hence, the breakthrough we are targeting is a new micro-electric imaging technique, which is able to determine the input currents causing a single neuron to fire. By applying this method, fundamental questions of cortical information processing could be answered. Which afferent pathways and what temporal dynamics generates and consolidates the memory traces during spatial navigation in the hippocampus? What are the specific input patterns of different types of interneurons? What are the similarities and the differences in the neural input patterns observed in an intact brain and evoked in slice preparations? What are the different roles of the cortical feedback in primary sensory and higher order nuclei of the thalamus? Is it possible to determine the borders of anatomical areas based on solely the electric data recorded by subdural grids?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The new micro-electric imaging methods, developed in this project, will enable new approaches to many long investigated scientific questions. Applications of this method will significantly advance our understanding of the neural code and the micro-computations performed by individual neurons by refining our knowledge about the input-output transformation implemented by them. Multi-electrode arrays offer a relatively cheap alternative to optical recordings, routinely applied in freely moving and behaving animals. Our method will significantly increase the amount of information extracted from these experiments, and thus applications are expected in many electrophysiological labs worldwide.
In this project, we will determine the input patterns on excitatory and different types of inhibitory neurons in the hippocampus of rats, either during awake navigation, theta and sharp-wave ripple oscillations and sleep. The in vivo analysis will be completed by data from in vitro hippocampal slice experiments. Comparison of input patterns during sharp wave and evoked gamma oscillations will enable us to reveal relations between the in vivo and in vitro mechanisms. While, the in vivo analysis can reveal the natural communication of neurons and promote our understanding on spatial navigation and coding and retrieving memory traces, in vitro experiments provide the opportunities to pharmacological manipulations and, most importantly in this project, the possibility of parallel intracellular and extracellular recordings.
Due to the new methods, not only the communication of healthy neurons in a healthy brain could be investigated. Learning about pathological changes of synaptic input patterns during neurological disorders, such as epilepsy and schizophrenia, will shed new light on the underlying mechanisms and help to test and clarify pharmacological mechanisms.
The methods of electroanatomy developed in this project, will lay down the foundations of an individualized online functional mapping of cortical areas, providing valuable information for the surgeon about the cortical structures of epileptic patients with implanted subdural grid electrodes, waiting for surgery.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

An average neuron in the cortex receives 10 000-15 000 synapses from other neurons. While many fine details are known about the properties of individual synapses, the full input current patterns, resulting from the summation of this huge number of individual synaptic inputs on a whole neuron are almost entirely unknown. The main reason of this large gap in our knowledge is the lack of a proper technique for measuring spatio-temporal inputs patterns on single neurons in freely behaving animals. During the proposed project, we will develop a set of new mathematical imaging methods, which are able to reveal the input patterns on neurons, based on electric potential measurements by multi electrode arrays implanted into the brain tissue. The new method will open up a new window to the brain, providing information previously inaccessible. Better knowing the input patterns of neurons will change dramatically our understanding about the neural code. It will bring closer the understanding of micro-computations performed by individual neurons by revealing the input-output transformations implemented by them. The new technique will not only enable us to listen to the natural language of neurons, but it will show the neural disorders such as epilepsy and shizophrenia from new and different perspectives and will help to reveal the underlying mechanisms. The methods of electroanatomy developed in this project, will lay down the foundations of an individualized online functional mapping method, providing valuable information for the surgeon about borders of brain areas based on data recorded by grid electrodes on the surface of the brain.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A kutatás során új matematikai elemzési módszereket fejlesztettünk ki amelyek lehetővé teszik, hogy sokcsatornás elektróda mérések alapján meghatározzuk az egyedi idegsejtekre érkező szinaptukus áramok illetve membrán-potenciál tér-időbeli eloszlását akár egy ismert idegsejt morfológia figyelembe vételével. Meghatároztuk az idegszövetben mért elektromos és optikai jelek ok-okozati összefüggését és ez alapján rekonstruáltuk az optikai jeleket az elektromos jelek alapján, kiváltott epileptikus aktivitás során, illetve összehasonlítottuk az optikai és elektromos orientáció-preferencia térképeket. Új ok-okozati elemzési módszert dolgoztunk ki, a dimenzionális kauzalítás (DC) módszerét, amely az első olyan módszer, amely nem csak az irányított kapcsolatok meghatározására képes, de egy rejtett közös ok létét is ki tudja mutatni és meg tudja különböztetni a direkt ok-okozati kapcsolattól determinisztikus dinamikai rendszerekben. Megmutattuk, hogy a DC módszer alkalmas lehet az epileptikus rohamindító terület meghatározására subdurális elektrokortikogram felvételek alapján epilepsziás páciensekben.
Results in English
In the course of the research, we developed new mathematical analysis methods that allow us to determine the space-time distribution of synaptic currents and membrane potential on individual neurons based on multichannel electrode measurements, even taking into account a known neuron morphology. We determined the causal relationship between electrical and optical signals measured in nerve tissue and reconstructed the optical signals based on the electrical signals during evoked epileptic activity, and compared the optical and electrical orientation preference maps. We have developed a new method of causal analysis, the Dimensional Causality (DC), which is the first method that can not only determine directed relationships, but can also detect and distinguish the existence of a hidden common cause from the direct causal relationship in deterministic dynamic systems. We have shown that the DC method may be suitable for determining the epileptic seizure onset zone, based on subdural electrocorticogram recordings in epileptic patients.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=113147
Decision
Yes





 

List of publications

 
Zsigmond Benkő, Kinga Moldován, Katalin Szádeczky-Kardoss, László Zalányi, Sándor Borbély, Ildikó Világi, Zoltán Somogyvári: Causal relationship between local field potential and intrinsic optical signal in epileptiform activity in vitro, Scientific Reports 9 Article number: 5171, 2019
Cserpan D, Meszena D, Wittner L, Toth K, Ulbert I, Somogyvari Z, Wojcik DK: Revealing the distribution of transmembrane currents along the dendritic tree of a neuron from extracellular recordings., ELIFE 6:, 2017
Somogyvári Z, Érdi P: From phase transitions to the topological renaissance: Comment on “Topdynamics of Metastable Brains” by Arturo Tozzi et al., PHYS LIFE REV 21: 23-25, 2017
Zátonyi A,Borhegyi Z,Srivastava M,Cserpán D,Somogyvári Z,Kisvárday Z,Fekete Z: Functional brain mapping using optical imaging of intrinsic signals and simultaneous high-resolution cortical electrophysiology with a flexible, transparent microelectrode array, SENSORS AND ACTUATORS B-CHEMICAL 273: pp. 519-526., 2018
Kantor O, Mezey S, Adeghate J, Naumann A, Nitschke R, Enzsoly A, Szabo A, Lukats A, Nemeth J, Somogyvari Z, Volgyi B: Calcium buffer proteins are specific markers of human retinal neurons., CELL TISSUE RES 365: (1) 29-50, 2016
Selmeczy G.B.,Abonyi A.,Krienitz L.,Kasprzak P.,Casper P.,Telcs A.,Somogyvári Z.,Padisák J.: Old sins have long shadows: climate change weakens efficiency of trophic coupling of phyto- and zooplankton in a deep oligo-mesotrophic lowland lake (Stechlin, Germany)—a causality analysis, HYDROBIOLOGIA 824: pp. AiP-17., 2019
Kantor O,Szarka G,Benko Z,Somogyvari Z,Palfi E,Baksa G,Racz G,Nitschke R,Debertin G,Volgyi B: Strategic Positioning of Connexin36 Gap Junctions Across Human Retinal Ganglion Cell Dendritic Arbors, FRONTIERS IN CELLULAR NEUROSCIENCE 12:, 2018
Somogyvári Z and Érdi P:: Forward and Backward Modeling: From Single Cells to Neural Population and Back, Cognitive Phase Transitions in the Cerebral Cortex - Enhancing the Neuron Doctrine by Modeling Neural Fields. Eds: Robert Kozma and Walter J. Freeman, 2016
Zsigmond Benkő, Ádám Zlatniczki, Marcell Stippinger, Dániel Fabó, András Sólyom, Loránd Erőss, András Telcs, Zoltán Somogyvári: Complete Inference of Causal Relations between Dynamical Systems, arXiv:1808.10806 [q-bio.QM], 2020
Zoltán Somogyvári, Domokos Meszéna, Dorottya Cserpán, Lucia Wittner, István Ulbert: Spatio-temporal membrane potential and resistive current reconstruction from parallel multielectrode array and intracellular measurements in single neurons, P-07-1793, 10th IBRO World Congress on Neuroscience, 2019
Dorottya Cserpán, Zoltán Somogyvári: Discrete Sampling of Extracellular Potential Leading to Rise of Apparent Current Source Monopoles, BRO WORKSHOP Budapest January 21-22, 2016
Selmeczy G.B.,Abonyi A.,Krienitz L.,Kasprzak P.,Casper P.,Telcs A.,Somogyvári Z.,Padisák J.: Old sins have long shadows: climate change weakens efficiency of trophic coupling of phyto- and zooplankton in a deep oligo-mesotrophic lowland lake (Stechlin, Germany)—a causality analysis, HYDROBIOLOGIA 824: pp. AiP-17., 2019
Kantor O,Szarka G,Benko Z,Somogyvari Z,Palfi E,Baksa G,Racz G,Nitschke R,Debertin G,Volgyi B: Strategic Positioning of Connexin36 Gap Junctions Across Human Retinal Ganglion Cell Dendritic Arbors, FRONTIERS IN CELLULAR NEUROSCIENCE 12:, 2018
Somogyvári Z, Hajnal B, Halász P, Erőss L, Fabó D: P372 Inference of intra and inter hippocampal directed causal relationships based on foramen ovale recordings, CLIN NEUROPHYSIOL 128: (9), 2017
Zátonyi A,Borhegyi Z,Srivastava M,Cserpán D,Somogyvári Z,Kisvárday Z,Fekete Z: Functional brain mapping using optical imaging of intrinsic signals and simultaneous high-resolution cortical electrophysiology with a flexible, transparent microelectrode array, SENSORS AND ACTUATORS B-CHEMICAL 273: pp. 519-526., 2018
Bokodi V, Tóth E, Somogyvári Z, Maglóczky Zs, Entz L, Erőss L, Ulbert I, Fabó D: P308 Cross-frequency coupling in the human epileptic hippocampus, CLIN NEUROPHYSIOL 128: (9), 2017
Somogyvári Z Zalányi L: Biofizika, Lélekenciklopédia II. 355-374. Szerk: Székely Attila. Gondolat., 2017
Zsigmond Benkő, Dániel Fabó, Zoltán Somogyvári: Time series and interactions: Data processing in Epilepsy research., Comoputational Neurology – Computational Psychiatry: Why and How? Eds: Péter Érdi, Basabdatta Sen Bhattacharya, Amy Cochran, Springer., 2017
Daniel K. Wójcik, Chaitanya Chintaluri, Dorottya Cserpán, Zoltán Somogyvári: Kernel methods in reconstruction of current sources from extracellular potentials for single cells and the whole brains, 25th Annual Computational Neuroscience Meeting: CNS-2016 F2, 2016
Bokodi V, Tóth E, Somogyvári Z, Maglóczky Zs, Entz L, Erőss L, Ulbert I, Fabó D: P308 Cross-frequency coupling in the human epileptic hippocampus, CLIN NEUROPHYSIOL 128: (9) , 2017
Cserpan D, Meszena D, Wittner L, Toth K, Ulbert I, Somogyvari Z, Wojcik DK: Revealing the distribution of transmembrane currents along the dendritic tree of a neuron from extracellular recordings., ELIFE 6: , 2017
Somogyvári Z, Érdi P: From phase transitions to the topological renaissance: Comment on “Topdynamics of Metastable Brains” by Arturo Tozzi et al., PHYS LIFE REV 21: 23-25, 2017
Somogyvári Z, Hajnal B, Halász P, Erőss L, Fabó D: P372 Inference of intra and inter hippocampal directed causal relationships based on foramen ovale recordings, CLIN NEUROPHYSIOL 128: (9) , 2017
Dorottya Cserpán, József Jálics , Péter Barthó , László Acsády , Zoltán Somogyvári: Interpretation of Microelectrode Recordings with a Focus on Single Neurons, 15th Biannual Conference of the Hungarian Neuroscience Society, 2015
Zoltán Somogyvári, Zsigmond Benkő, Józsi Z. Jálics, Lisa Roux, Antal Berényi: Determination of spatio- temporal input current patterns of single hippocampal neurons based on extracellular potential measurements, Neuroscience 2015, Society for Neurosciences conference, Chicago, USA, 2015
Cserpán D.,Glabska H.,Wójcik D.,Somogyvári Z.: Current source density method for single neurons., Society for Neurosciences conference, Chicago, USA, 2015
Zoltán Somogyvári, Benkő Zsigmond, Emilia Tóth, Dániel Fabó: Inference of causal relationships at the seizure initiation, based on measurements by subdural grid electrodes, 15th Biannual Conference of the Hungarian Neuroscience Society, 2015
Somogyvári Z and Érdi P:: Forward and Backward Modeling: From Single Cells to Neural Population and Back, Cognitive Phase Transitions in the Cerebral Cortex - Enhancing the Neuron Doctrine by Modeling Neural Fields. Eds: Robert Kozma and Walter J. Freeman, in Series: Studies, 2015
Kántor O, Cserpán D, Völgyi B, Lukáts A, Somogyvári Z: The Retinal TNAP, Subcellular Biochemisty 76:107-123., 2015
Cserpán D.,Glabska H.,Wójcik D.,Somogyvári Z.: Current source density method for single neurons., Society for Neurosciences conference, Chicago, USA, 2016
File B, Klimaj Z, Somogyvári Z, Kozák LR, Gyebnár G, Tóth B, Kardos Z, Ulbert I, Molnár M: Age-related changes of the representative modular structure in the brain, In: n a (szerk.) (szerk.) 6th International Workshop on Pattern Recognition in Neuroimaging, PRNI 2016. Seattle: IEEE, 2016. pp. . (PRNI 2016 - 6th International Workshop on Pattern Recognition in Neuroimaging), 2016
Kantor O, Mezey S, Adeghate J, Naumann A, Nitschke R, Enzsoly A, Szabo A, Lukats A, Nemeth J, Somogyvari Z, Volgyi B: Calcium buffer proteins are specific markers of human retinal neurons., CELL TISSUE RES 365: (1) 29-50, 2016
Kántor O , Cserpán D , Völgyi B , Lukáts Á , Somogyvári Z : The Retinal TNAP, In: Fonta C, Negyessy L (szerk.) (szerk.) Neuronal Tissue-Nonspecific Alkaline Phosphatase (TNAP). Dordrecht: Springer Netherlands, 2015. pp. 107-123. (Subcellular Biochemistry; 76.), 2015





 

Events of the project

 
2019-05-30 10:09:16
Résztvevők változása
2018-06-01 13:09:46
Résztvevők változása
2018-01-11 13:44:16
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: RMI - Elméleti Osztály (MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont), Új kutatóhely: RMI_ Komputációs Tudományok Osztálya (MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont).
2016-04-05 13:26:06
Résztvevők változása




Back »